PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Raketten treffen Israël Onzekerheid en zenuwen onder bevolking in Israël SPRINT Kamer sober over uitbreken van Golfoorlog AANZIEN Terug van bombardement Olieprijzen kelderen, aandelen meer waard f| 18 Irakese aanval met conventionele lading Bevolking droeg gasmaskers golfoorlog S "campS® Ion en wolkenvelden De temperatuur ligt rond 6 graden. Opklaringen, maar vanavond meer bewolking. De zuiden wind wordt van middag vrij krachtig. ftte jaargang no. 15 irijdag 18 januari 1991 M m Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft 1b Goes, Lange Vorststraat 36 Waar kwaliteit en service belangrijk is! (Van onze correspondenten TEL AVIV - Irak heeft vannacht de aanval geopend op Israël. Even na één uur Nederlandse tijd kwam een onbekend aantal raketten neer bij onder meer Tel Aviv en Haifa. Vlak daarvoor werd voor heel het land luchta larm gegeven. De Israëlische regering dep de bevolking op de gasmaskers op te zetten en een veilig heenkomen te zoeken. Het Ameri kaanse ministerie van de fensie bevestigde dat minstens vijf Seud-raket- ten in Israël neerkwamen. Ruim een uur later kwam een raket neer in de Sau- dische stad Dahran. Kort na twee uur werd duidelijk dat het niet ging om raketten met een chemische lading. Eén zou terecht zijn gekomen bij een ziekenhuis in een wijk 15 km zuidelijk van Tel Aviv. De twee de zou nog verder van de stad zijn neergekomen. Een half urn- na het eerste alarm loeiden de si renes opnieuw. Volgens het PAGINA 11 Lof in Israël voor Amerikanen Sturen Nederlandse mariniers mogelijk PAGINA 12 Geen paniek bij thuisfront Oproep tot kalmte aan moslims PAGINA 13 Brief Saddam aan Bush Vrees voor terreuraanslagen PAGINA 15 9 Luchtaanval enige scenario Overwinning voor technologie PAGINA 19 'Zoon op fregat Van Almonde' Golf en school in Zeeland DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft in sobere bewoor dingen gereageerd op de oorlog Golf. Alle fractievoorzit- verklaarden tijdens een kort debat te hopen dat de wa- snel zullen zwijgen, als Saddam Husayn Kuwayt heeft verlaten. Alleen de fractie van Groen Links keurde vrijdag de militaire actie af en vroeg om oproep van het Nederlands kabinet tot een staakt het vu ren. Premier Lubbers liet meteen we ten daar geen heil in te zien: „dat dient vandaag geen goed doel". gedachten van premier Lub bers, die voorafgaand aan het debatje nog een korte verklaring de, en de fractievoorzitters zijn bij de Nederlandse militai ren in de Golf en Turkije en bij familieleden in Nederland. Fractievoorzitster Beckers van Groen Links bestreed de opvat ting dat de wereld niet langer ton wachten. Te veel wordt vol gens haar de indruk gewekt „dat deze oorlog iets is dat ons over komt". De internationale ge nieenschap, ook Nederland, draagt de verantwoordelijkheid voor oorlog en vrede, aldus Bec kers. Sj vroeg het kabinet er op toe te zien dat het geweld zich beperkt. Het gaat er om Husayn uit Ku wayt te krijgen,niet om de macht van Husayn te breken. De msoluties van de Verenigde Na ties willen niet dat de macht van yn definitief gebroken moet worden. _HET_ Vanaf morgen m de boekhandel verkrijgbaar. ƒ2490 Amerikaanse tv-station CNN kwamen twee raketten terecht in Tel Aviv, één in Haifa, drie in een onbevolkt gebied en één op een onbekende plaats. Eerder op de avond maande de regering in Jeruzalem de bevol king binnen te blijven, omdat Irak nog steeds over raketinstal laties zou beschikken. De Iraak- se ambassadeur in Brussel zei dat zijn land nog steeds van plan was Israël aan te vallen. Slechts 'om tactische redenen was die nog niet ingezet. Volgens Iraakse militaire leiders hebben de aanvallen van don derdag slechts een kwart van hun luchtmacht vernietigd. De multinationale strijdkracht kwam terug op eerdere berich ten dat de totale luchtmacht vernietigd zou zijn. Het hoofd van de Franse strijdkrachten, generaal Schmitt, zei dat 50 pro cent van de Iraakse luchtmacht is verwoest. De Britse minister van defensie King zei dat Irak nog beschikt over een 'zeer aan zienlijke militaire macht'. De geallieerden hebben van nacht opnieuw zware bombar dementen uitgevoerd op Iraakse stellingen in Kuwayt en Irak. Tegelijkertijd trokken grond troepen in Saudi-Arabië op naai de grens met Kuwayt. Gisteravond vielen Britse bom menwerpers Irak weer aan na dat overdag meer dan 1200 vluchten op strategische doelen waren uitgevoerd. Bij een van de bombardementen viel de Iraak se tv uit. Volgens berichten uit Teheran is de situatie in Bagh dad zeer gespannen. Ambulan ces rijden af en aan en proberen mensen op veiliger plaatsen te komen. De verliezen aan de kant van de multinationale strijdkracht zijn uitermate gering. Het Iraakse le ger heeft volgens de Amerika nen niet meer dan drie gevechts vliegtuigen (een Amerikaans, Brits en Kuwayts) kunnen uit- (Slot zie pagina 11 kolom 7 Premier Lubbersantwoordde haar dat het geweld dateert van 2 augustus, de datum waarop Irak Kuwayt binnenviel. Het ka binet zal de Kamer zo goed mo gelijk, wellicht elke dag inlich ten over de gebeurtenissen in de Golf, zegde Lubbers toe. 2 augustus PvdA-fractieleider Wöltgens zei te hopen dat „de wapens snel kunnen worden neergelegd". Dan is er wellicht kans op onder handelingen met Irak. Maai- het Iraakse regime heeft de afgelo pen maanden een „onbegrijpe lijke starheid" getoond en daar mee de internationale gemeen schap „gedwongen" met militai re middelen in te grijpen, aldus Wöltgens. Volgens CDA-fractievoorzitter Brinkman ,,is vannacht de daad bij het woord gevoegd". De in ternationale gemeenschap kon „langer gesol" met de rechtsre gels niet langer tolereren. Brink man zei te hopen dat Husayn tot inkeer komt door de tragiek van menselijk leed en verschroeide aarde. Mogelijk kan dan „het al ledaagse leven zo spoedig moge lijk zijn gewone loop nemen". Er is volgens de CDA'er „een be tere oplossing dan die van bloed vergieten". „Waar mogelijk" moet het kabinet aandringen op internationaal overleg. Medelijden WD'er Bolkestein vermoedt dat Husayn „het contact met de werkelijkheid heeft verloren". Medelijden heeft Bolkestein met de Iraakse burgers. Het is te ho pen dat de militaire actie zo suc cesvol blijft, als hij is begonnen. Tevreden was de VVD'er dat Is raël „de nacht is doorgekomen in ongeschonden toestand. Dat is fantastisch". De relatief grote eensgezindheid in de Nederland se politiek is belangrijk, ook voor de Nederlandse militairen in het oorlogsgebied, vindt Bol kestein. D66-fractieleider Van Mierlo hield het nog korter dan zijn col lega's: „Woorden verbleken bij het geweld dat is losgebroken". Het feit dat een oorlog noodza kelijk bleek, vindt Van Mierlo „op zichzelf een nederlaag" voor de wereldgemeenschap. „De oorlog mag geen dag langer du ren dan noodzakelijk is", aldus Van Mierlo. SAUDI-ARABIË - Een Amerikaanse militair begroet op een basis in Saudi-Arabië een piloot die net is teruggekeerd van een vlucht naar Irak, waar hij bombardementen uitvoerde (foto AP) DEN HAAG (GPD) - Zenuwach tig morrelt CNN-verslaggever Larry Register in Jerusalem aan een microfoon. Met een col lega prutst hij het dingetje aan zijn overhemd en grijpt naar een gasmasker. Na een paar mi nuten slaagt hij erin het masker op zijn hoofd te zetten. Door de zenuwen duurt het lang. De tele visiecamera's van CNN ver spreiden het signaal over de he le wereld. Even na één uur Nederlandse tijd is het luchtalarm in Israel af gegaan en wordt melding ge maakt van explosies in Tel Aviv. Register is live in beeld en praat met zijn CNN-collega's in New York. „We hebben hier in Jeru zalem niks gehoord. Weten jullie wat er precies aan de hand is?". New York antwoordt dat ondui delijk is wat er precies is ge beurd, maar dat het er naar uit ziet dat Irak een aantal mobiele Scud-raketten heeft afgevuurd en dat ze Israel hebben bereikt. Apartheid Nelson Mandela wil meer haast achter overeenstemming met de Zuidafrikaanse regering over afschaffen 'van de apartheid. Komst die haast er niet dan dreigt hij met een greep naar de macht door het ANC. De Ne derlandse ANC-vertegenwoor- diger. Kumar Sanjay, is in Durban gearres- O teerd. Lammetjes Dartelende lammetjes in een wei in 's Heer Abtskerlce. Voor de kleine wandelende wolfa briekjes maakt het niet uit welk seizoen "T het is. B Visserijmuseum Als alles meezit opent het Visse rijmuseum in Bruinisse nog vóór Pasen de deuren van het nieuwe onderkomen aan de Oude straat. Maar voor het zover is, zullen de vrijwilligers nog heel wat werk O moeten verzetten. I O Kröller-Müller Evert van Straaten, de nieuwe directeur van het Kröller-Müller in Otterlowil alle macht aan de kunst. Verder in de bijlage KUNST+CULTUUR: Mozart in mime en menuet Dola de Jong en de liefde Sprookjes van Bomans Balkanmuziek van Terra Nera Pramoedya Ananta Toer houdt stand in de cel Uit-agenda. 27 t/m 31 Rechtstreekse beelden, vannacht vanuit Jeruzalem, na melding van de Irakese raketaanval. In allerijl worden de gasmaskers opgezet (foto AP) De Nederlandse televisie hervat haai- uitzendingen ondertussen op Nederland III en maakt mel ding van de aanval op Tel Aviv. Larry Registèr beschrijft op ver zoek van New York wat hij ziet. De camera wordt voor het raam opgesteld en toont Jeruzalem bij nacht. Auto's rijden voorbij. Een blauw zwaailicht laat zien dat er een politieauto bij is, maar op straat is het heel rustig. Bijna ie dereen zit binnen. Register denkt een explosie te horen en begint een discussie met New York over het al dan niet openen van het raam. New York benadrukt dat het raam dicht moet blijven: „Als de ra ketten een chemische lading hebben dan heb je geen tijd om je maskers op te zetten en het raam dicht te doen. Dan is te laat." Stress Correspondent Eddo Rosen thal meldt even na na twee uur telefonisch via de Nederlandse televisie dat de stress groot is. Zijn stemt klinkt misvormt on der het gasmakser en hij praat moeilijk. „Kinderen en ouderen zitten bijeen met en masker op. De spanning is groot." Tegen half drie Nederlandse tijd lijkt de grootste paniek weg. De maskers mogen af van de Israëli sche autoriteiten, maar de be volking wordt wel opgeroepen in tegen chemische aanvallen be veiligde kamers te blijven. Larry Register gaat op de vraag in of Israel zal antwoorden ter wijl uit Saudi-Arabië berichten komen over een aanval op Dah ran. AMSTERDAM (GPD) - De olie prijzen zijn donderdag gekel derd. De financiële markten reageerden positief op de Golf oorlog. In de Londense City werden de aandelen in enkele uren bijna 25 miljard gulden meer waard. De Amsterdamse effectenbeurs sloot 5,5 procent hoger. Wall Street in New York deelde het optimisme. De index van de belangrijkste industriële aande len sloot 4,57 procent hoger. In Tokyo kelderden de aandelen koersen na het eerste nieuws uit de Golf met 340 punten. Maar toen duidelijker werd dat de aanvallen op Irak succesvol wa ren, stegen ze. Bij sluiting lag het niveau ruim 1000 punten hoger. De dagen voorafgaand aan de oorlog waren vele beleggers ge vlucht in de havens die traditio neel als veilig gelden: dollars en goud. Toen duidelijk werd dat de geallieerde operatie in mili tair opzicht positief verliep, kel derden de dollarkoers en de goudprijs. Deskundigen die torenhoge olie prijzen hadden voorspeld kre gen (voorlopig) ongelijk. Terwijl kort na het begin van de oorlog de prijs van een vat ruwe olie (van 159 liter) in het Verre Oos ten was gestegen tot ruim 34 dol lar, was een halve dag later in Londen een vat Noordzee Brent al te koop voor 23,50 dollar. La ter daalden de prijzen verder richting 20 dollar. De hele dag is echter nauwelijks echt olie verhandeld, het ge- beurde alleen op papier. Welk ef fect dat heeft op de prijzen aan de pomp is nog niet onzeker. Bij aanhoudend positieve berichten over de Golfoorlog zouden ze mogelijk morgen weer kunnen dalen. De niet eerder vertoonde duike ling van de olieprijzen werd me de ingegeven door maatregelen van de lidstaten van de organi satie van geïndustrialiseerde landen OESO, die het aanbre ken van de enorme strategische reserves in het vooruitzicht stel den. EXCLUSIVE CAR Peugeot 605 bouwj. km motor kleur extra o.a.: april 1989 13.000 3.0 6 cilinder zilver met. ABS, elek.schuifdak, alarm, licht met. velgen nu 69.000,- INF: 01100-20620 Holhoai Peugeoi Dealer pta gaas westhavendijk 148 goes 01100 20620 Advertentie '}jx ri~ 'i 111IIHIMI >y i I»11 i OP VRIJDAG 10.00-22.0C OPENINGSTIJDEN OP VRIJDAG 10.00-22.00 ZAT./ZON./MAANDAG 10.00-18.00 kinderen tot 15 jaar: fl. 5.- Raadpleeg ook rubriek: CARAVANS/KAMPEERAUTO'S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1