Mijnenjagers naar oorlogsgebied De eerste uren van Desert Storm Saddam Husayn schrijft brief aan George Bush, 'de vijand van god' Extra beveiliging in het hele land Wereld rekent op een serie terreuracties golfoorlog 13 Zierikzee vertrekt als eerste Alkmaar niet voor februari Golfoorlog zou de VS 146 mld kunnen kosten VRIJDAG 18 JANUARI 1991 deN haag ANP/GPD) - De Ne derlandse mijnenjagers Alk- maai' en Zierikzee zullen in het oostelijk deel van de Middel landse Zee worden gestatio neerd. Dit deelde defensievoor- lichling in Den Haag donder dagavond mee nadat de NAVO eerder op de dag besloot de twee permanente vlooteskaders in de Atlantische Oceaan en Het Kanaal, in NAVO-jargon Sta- pavforlant en Stanavorchan iStanding Naval Force Atlan- ïfGhannel) naar de wateren bij Turkije te zenden. Beide Nederlandse mijnenja- jgrs, die deel uitmaken van het eskader dat doorgaans in Het Kanaal patrouilleert, liggen nu jog in Den Helder, aldus Defen sievoorlichting. Het is nog niet bekend wanneer zij zullen ver trekken. Wel staat vast dat eerst de Zierikzee, en dan pas de Alk maar zal afvaren. Het vertrek tan de Alkmaar wordt niet voor februari verwacht. j)e NAVO-eskaders kennen een sjsselende samenstelling en kerkte. Zo kan het eskader dat doorgaans de Atlantische Oce- ;an bevaart zijn samengesteld aitschepen uit Duitsland, Italië, Portugal, het Verenigd Konink lijk, Griekenland, Spanje en Turkije. Stanavforchan bestaat ijit mijnenjagers uit België, Ne derland, Duitsland en het Ver- Kosten Patriots ll tot 13 miljoen DEN HAAG (ANP) - De kosten van het zenden van twee squa drons Patriot luchtdoelraket- iennaar Oost-Turkije bedragen tot 13 miljoen gulden, zo beeft Defensievoorlichting in Den Haag meegedeeld. Boven op dit bedrag komen nog ex ploitatiekosten van 2,1 miljoen gulden per maand. Ongeveer 180 man bedienend personeel en ongeveer tachtig voertuigen, lanceerinstallaties en' raketten zijn woensdag op verzoek van de NAVO uit Duits land vertrokken bij Dyarbakir in Oost-Turkije, een kleine 200 ki lometer van de grens met Irak. Elk squadron telt vijf lanceerin- richtingen met vier raketten per inrichting. Een Patriot lanceer- inrichting kan éénmaal snel her laden, zodat de capaciteit per squadron op maximaal veertig raketten komt. enigd Koninkrijk. De Neder landse mijnenjagers hebben een bemanning van een kleine vijftig opvarenden. Ze zijn bewapend met een 20-mm-mitrailleur. Zuiderkruis Donderdagochtend om 01.15 uur Nederlandse tijd is op het Nederlandse bevoorradings schip Zuiderkruis per telex van het Amerikaanse maritieme commando in de Perzische Golf onder leiding van rear admiral (schout-bij-nacht) D.P. March het bericht ontvangen dat de vij andelijkheden begonnen waren met luchtaanvallen op Baghdad en doelen in Kuwayt. Dat werd enkele minuten later door de eerste officier van de Zuider kruis, overste Ter Haar, via de intercom meegedeeld. Ongeveer tegelijkertijd kwam op de Zuiderkruis bovendien het bericht binnen dat de comman dant van de Nederlandse taak groep in de Perzische Golf, Pie- ter Kok, van minister Ter Beek van defensie had gehoord dat het uitvoerend commando over de drie Nederlandse schepen in de Golf was overgedragen aan de Amerikanen. Kok heeft dat ook meegedeeld aan de autori teiten in Den Helder. Op de Zuiderkruis werd het nieuws over het begin van de vij andelijkheden zeer rustig ont vangen. Dat deel van de beman ning dat op grond van de oor- logswacht lag te slapen (onge veer de helft), is blijven slapen. „Zij moeten over enkele uren het werk overnemen en fit zijn", al dus de commandant van de Zuiderkruis, Gijs Hooft.. Goalkeeper Hooft zag nog geen aanleiding de bestaande staat van paraat heid ingrijpend te veranderen. „Voorlopig geldt als onze be langrijkste opdracht onszelf te verdedigen." Daarom gaf hij wel opdracht personeel bij de goal keeper op de Zuiderkruis te pos teren en een tweede 20 millime ter snelvuurkanon te beman nen. „Verder blijft alles zoals het was", aldus Kok. „Er is alleen sprake van een andere situatie wanneer zich tegenaanvallen zouden voordoen. Van concrete indicaties voor zulke Iraakse te genaanvallen was tot donder- morgen echter geen sprake. Hooft, die het uitbreken van de vijandelijkheden als een emotio neel „onwezenlijke" ervaring omschreef, noemde de situatie aan boord op grond van de nu bekende situatie betrekkelijk veilig. Geen berichten Nu de fregatten onder Ameri kaans uitvoerend commando zijn geplaatst, worden geen me dedelingen meer over het opere ren van de schepen gedaan, al dus een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag. Donderdagochtend be vonden de Nederlandse fregat ten zich nog zo'n duizend kilo meter ten zuidoosten van Ku wayt, iets ten westen van de Straat van Hormuz in het ooste lijk deel van de Perzische Golf. De fregatten Jacob van Heems- kerek en Philips van Almonde en de Zuiderkruis zijn voorals nog niet actief betrokken in het oorlogsgeweld. De Nederlandse Patriot-sqadrons in Turkije wa ren tot gisteravond nog niet bij de vijandelijkheden ingezet. Ongeveer op hetzelfde moment dat op de Zuiderkruis het be richt van het Amerikaanse com mando binnenkwam dat de'aan val op Irakese en Kuwaytse doe len wasbegonnen, ontving de Zuiderkruis het bericht dat een van de kwartiermeesters van het bevoorradingsschip vader van een dochter is geworden. Vol gens het bericht maken moeder en dochter het goed. De mijnenveger Zierikzee (foto ANP DEN HAAG (GPD) - De Iraakse leider Saddam Husayn heeft presi dent Bush van de Verenigde Staten woensdag een brief geschreven, die gisteren na het begin van de geallieerde aanval werd voorgele zen door Radio Baghdad. Enkele passages uit deze brief: „In de naam van God, de genadige, de barmhartige: Van Saddam Husayn aan Bush, vijand van God en collega van de Duivel. Het roemrijke volk van Irak en ik hebben goed geluisterd naar uw hyste rische verklaringen waarin werd gedreigd met verschrikkelijke ge volgen voor Irak en agressie en verwoesting als Irak niet toegeeft aan uw voorwaarden voor overgave. Vervloekt zij u, en hopeloos zijn uw doelstellingen „Wij zijn trouw aan de waarden die de almachtige God ons heeft ingegeven, want wij kennen geen angst voor de macht van Satan, de duivel die u op uw schouders meedraagt. Blijkbaar bent u onwetend van de geschiedenis van het grootse volk van Irak. De Irakezen hebben in 1920 de legers van de Britse kolonisators ver dreven met bijlen en kapmessen, als u beseft wat dat betekent Heeft u dan geen wroeging van uw geweten, die u van het kwaad kan weerhouden teneinde u de gruwelijke tol voor de voortgang van het door u begonnen spel te besparen? Vreest God, trek uw legers en die van uw bondgenoten terug van het land dat heilig is voor Arabieren en moslims. Alleen die toevlucht, en geen enkele andere, zou tegemoet komen aan de minimale voor waarde om u en het volk van de Verenigde Staten van Amerika te weerhouden van het pad naar de nederlaag, de smart van agressieve oorlogen, en de vijandigheid van Arabieren en alle moslims. Dat is wat u rest, want wij hebben noch uw land bedreigd, noch enige daad van agressie begaan jegens uw land en volk. Het zijn jullie die kwamen als agressors, oceanen en zeeën overstaken om het land van onze heiligheden te bezetten. Met een duidelijkheid die van pas kan komen bij hen die nadenken voor ze de misdaad begaan, wil ik u zeggen dat u wellicht luchtaan vallen voorbereidt om een bliksemoorlog te voeren, in de overtuiging dat frak zal zwichten Dit waanidee zal u in grote moeilijkheden brengen. Na de eerste stap die u op dit krankzinnige pad zet, wanneer u de agressie begint zult u de grenzen van het strijdtoneel, de wapens die gebruikt zullen worden, noch de duur van de strijd kunnen bepa len. U zult bemerken dat de luchtmacht, waarop u voor een bliksemoor log vertrouwt, niet als enige strijd zal voeren. De slag zal langdurig zijn en er zal veel bloed vloeien." PARIJS (AFP) - Hieronder volgt een overzicht van de ge beurtenissen van de afgelopen nacht sinds het begin van de operatie „Woestijnstorm" te gen Irak. De tijden zijn in Ne derlandse tijd aangeduid. (In Baghdad is het twee uur later dan in Nederland, in Washing ton is het zes uur vroeger.) DONDERDAG 00:40 UUR [Nederlandse tijd; 02:40 uur in Baghdad): anti-luchtdoelra- ketten openen het vuur en ver lichten de hemel boven Bagh dad, zo melden Amerikaanse verslaggevers' in de Iraakse hoofdstad. Er zijn heftige ex plosies te horen. - 01:06 UUR: De „internationa lestrijdkrachten" hebben Irak aangevallen, zo deelt Washing ton officieel mee. De „bevrij ding van Kuwayt is begonnen" om 01:00 uur (03:00 uur in Baghdad, 19:00 uur in Was hington), aldus de woordvoer der van het Witte Huis, Marlin Pitzwater. „De strijdkrachten van de operatie 'Woestijn storm' vallen doelen in Irak en Kuwayt aan." - 01:55 UUR: Eenheden van het Britse leger zijn betrokken bij de strijd tegen frak, meldt het Britse ministerie van de fensie. 02:15 UUR: Baghdad wordt ongeveer om de 15 minuten ge bombardeerd door vliegtuigen die op zeer specifieke doelen mikken, aldus corresponden ten van de Amerikaanse nieuwsomroep CNN. - 02:30 UUR: Het is nog maar een begin en de Verenigde Sta ten denken niet dat het gemak kelijk zal zijn, zegt de woord voerder van het Witte Huis. - 02:30 UUR: Bijna „alle doelen zijn vernietigd, ook chemische en nucleaire", meldt CNN. - 03:00 UUR: In een recht streeks op de televisie uitge zonden rede kondigt president George Bush aan dat de Ver enigde Staten vastbesloten zijn om het nucleaire poten tieel en de chemische wapens van Irak te elimineren. De ope raties „zijn erop gericht zo goed mogelijk" de soldaten van het bondgenootschap te bescher men, zegt Bush. Hij wijst erop bat „Saddam Husayn deze Wede oorlog is begonnen" boor op 2 augustus 1990 Ku- 'Vayt te bezetten. - 03:00 UUR: Een Iraakse Scud-raket is afgevuurd in de richting van Riyad maar lijkt buiten de stad te neergestort, ;alsdus een diplomatieke bron in Manama. - 03:40 UUR: De Amerikaanse minister van defensie Dick Cheney verklaart dat vier lan SAUDI-ARABIË - Bommen wachten gistermorgen vroeg op een vliegveld in Saudi-Arabië op bevestiging aan een F-15 gevechtsja ger. Op de achtergrond staan de F-15's, die de bombardementen op Baghdad uitvoerden foto AFP) den bij de operatie betrokken zijn: De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Saudi-Ara- bië en Kuwayt. - 04:50 UUR: De raketbases in het westen van Irak zijn aange vallen, zo meldt Israël. De luchtaanvallen op Irak en de Iraakse installaties in Kuwayt „zullen niet worden gestaakt" zegt generaal Colin Powell, de hoogste Amerikaanse legerlei der. Volgens hem wordt Sad dam Husayn zelf niet „achter volgd" door de luchtmacht van het bondgenootschap. - 04:45 UUR: De Franse lucht macht zal op een nog nader te bepalen moment deelnemen aan de bevrijding van Kuwayt, zo meldt Parijs. - 05;00 UUR: De geallieerde strijdkrachten hebben bijna de hele Iraakse luchtmacht ver nietigd terwijl geen enkel toe stel van het bondgenootschap is geraakt. Dit melden twee Amerikaanse tv-omroepen op gezag van het Pentagon. - 05:10 UUR: Een groot deel van de Republikeinse Garde in de regio Bassorah in Zuid-Irak is verpletterd onder de bom men, melden dezelfde bronnen. - 05:15 UUR: Saddam Husayn kondigt in een boodschap via Radio Baghdad aan dat „het Iraakse volk over de ongelovi gen en hun bondgenoten zal ze gevieren". - 05:40 UUR: In Baghdad is het rustig bij zonsopgang, zeggen de correspondenten van CNN die vanuit hun hotel geen ver woestingen hebben waargeno men. - 05:50 UUR: De 45 Britse Tor nado jager-bommenwerpers die aan de eerste bombarde menten op Irak hebben deelge nomen zijn zonder verliezen naar hun bases in Saudi-Ara bië en Bahrayn teruggekeerd, aldus Britse bronnen ter plek ke. - 06:00 UUR (middernacht in Neio York): Begin van de con sultaties van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties. - Iran verbiedt de strijdvoeren- de legers gebruik te maken van zijn grondgebied, territoriale wateren of luchtruim. - De NAVO herhaalt in Brussel haar vastbeslotenheid om Tur kije te verdedigen in het geval van een Iraakse aanval. - 06:30 UUR (OS:30 xmr in Baghdad): „Communiqué nummer een" van de Iraakse legerleiding meldt dat militai re doelen en „dichtbevolkte de len van Baghdad" zijn geraakt. Volgens dit communiqué du ren de luchtaanvallen voort. - Volgens het Kuwaytse minis terie van informatie zijn tanks van de multinationale strijd krachten vanaf 04:30 uur slaags met Iraakse tanks aan de Saudi-Kuwaytse grens. Ook zou het bondgenootschap de twee enige Iraakse luchtbases in Kuwayt hebben vernietigd, deze berichten worden van Amerikaanse zijde bevestigd noch ontkend. - 08:00 UUR: De Franse presi dent Franqois Mitterrand heeft besloten dat de Franse troepen zullen ingrijpen onder Ameri kaans commando, zo is van be trouwbare bron in Parijs verno men. - 08:15 UUR: Saddam Husayn begeeft zich naai' het televisie station van Baghdad, aldus CNN. - 08:20 UUR: Een nieuwe lucht aanval wordt op klaarlichte dag gelanceerd op Baghdad of in de omgeving van de hoofd stad, aldus correspondenten van CNN die het vuur van het Iraakse afweergeschut horen. In de hoofdstad weerklinken ontploffingen. Alle Amerikaan se televisiezenders melden vluchten van geallieerde vlieg tuigen vanuit Saudi-Arabië na de nachtelijke bombardemen ten. - 08:30 UUR: De Veiligheids raad besluit in zitting te blijven vanwege de situatie in de Golf. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN zegt dat „frak nog meer verwoestingen kan voor komen" door zich uit Kuwayt terug te trekken. - 09:00 UUR: De Saudische te levisie ontkent dat een Scud- raket Riyad heeft getroffen, waar de alarmsirenes 's nachts driemaal hebben geloeid. - 09:15 UUR: Het Pentagon meldt dat minstens 1.300 vluchten zijn voorzien in de eerste 24 uur van het offensief tegen Irak. - Twaalf Franse Jaguar-vlieg tuigen hebben 's ochtends een aanval uitgevoerd op een Iraaks militair vliegveld in Ku wayt, aldus de Franse minister van defensie Jean-Pierre Chevenement. Vier toestellen zijn licht geraakt en een piloot licht gewond, maar de vliegtui gen bereiken veilig hun basis. Het Franse ministerie van de fensie meldt tevens dat een protocol is getekend met de Amerikaanse legerleiding, waarin bepaald is dat de Fran se troepen niet op Iraaks grondgebied zullen intervenië ren. De Franse grondtroepen zijn nog niet in actie gekomen, zegt Chevenement. - 09:50 UUR: Het Iraakse mi nisterie van defensie in Bagh dad is door drie bommen ge raakt, meldt de BBC ter plek ke. „De stad heeft verschrikke lijke wonden opgelopen." - 10:15 UUR: De Iraakse artil lerie valt een olieraffinaderij aan de Arabische oostkust aan. Dit meldt een BBC-correspon- dent in de Saudische hoofd stad Riyad, op grond van Brit se bronnen. - 10:30 UUR: In „communiqué nummer twee" meldt de com mandant van het Iraakse leger via radio Baghdad dat Irak 14 vijandelijke toestellen heeft neergehaald. - Sovjet-president Michail Gorbatsjov geeft in een korte televisierede aan dat hij een uur van tevoren was ingelicht over de aanstaande aanval op Irak. Hij heeft toen president Bush voorgesteld „extra maat regelen te nemen door recht streeks contact op te nemen met Saddam Husayn" om een oorlog te voorkomen. - Een vijftigtal Iraakse tanks zou zich hebben overgegeven aan de geallieerde strijdkrach ten nabij de Saudi-Kuwaytse grens. Dit meldt een correspon dent van CNN op gezag van een Saudische bron, maar hij bena drukt het bericht niet te kun nen bevestigen. DEN HAAG (GPD) - Op de eerste dag van de Golfoor log namen in Nederland verschillende bedrijven ex tra veiligheidsmaatregelen om zich te beschermen te gen onverwachte terroristi sche aanslagen. Hoewel op de ambassades en op de luchthaven Schiphol al in de dagen voor de oorlog een speciale veiligheidsdienst was ingesteld, zijn gisteren na de Amerikaanse bombar dementen op Bagdad nog meer bedrijven op daadwer kelijke beveiliging overge gaan. Het ministerie van defensie besloot gistermorgen op alle militaire bases in ons land extra bewakers neer te zet ten. Sommige risicovolle plekken werden onver wachts voorzien van nog meer beveiliging. Zo werd op de militaire vliegbasis in Eindhoven een metalen poort gemaakt die het in- en uitgaande verkeer contro leert. De Amerikaanse lucht machtbasis Soesterberg ver anderde vlak na het uitbre ken van de oorlog in een be legerde vesting. Prikkel draadversperringen bij alle ingangen moeten voorko men dat ongewenste bezoe kers de basis binnendringen. Alle auto's worden met spie gels gecontroleerd op moge lijk kleefbommen. Met M-16 machinegeweren bewapen de militairen nemen geen en kel risico, omdat rekening wordt gehouden met aansla gen van PLO-aanhangers of vredesactivisten. In de Amerikaanse wijk van Soesterberg overheerste angst toen de Amerikanen Bagdad bombardeerden. Bewoners zochten elkaar 's nachts op en lieten de lich ten volop branden, omdat niemand er gerust op is dat er geen aanslagen op de Amerikanen zijn beraamd. „We verkeren in permanente angst en zijn dolblij dat de Nederlandse politie in de wijk surveilleert," aldus een bewoner. Een basiswoord voerder verklaarde echter dat er geen enkele aanwij zing is voor terroristische ac ties op de Amerikaanse woonwijk. In de grote steden reden gis teren opvallend veel politie wagens rond om alle risico volle gebouwen, waaronder vooral veel Joodse instellin gen, scherp in de gaten te houden. In Amsterdam wer- den bij het Amerikaanse consulaat extra veiligheids mensen ingezet. De politie in de hoofdstad heeft al enige tijd geleden brieven naar be drijven gestuurd die in geval van oorlog mogelijk doelwit van een aanslag zouden kun nen zijn. Het Shell-kantoor was gisteren uitgerust met extra bewakers. Volgens politiewoordvoer der Klaas Wilting was het verder rustig in de hoofd stad. „Er is hier geen mel ding gemaakt van een even tuele aanslag. Ook hebben we geen telefoontjes ontvan gen van mensen die zich be dreigd voelden", aldus Wil ting. Evenals" andere politie woordvoerders in het land is Wilting terughoudend met het geven van informatie. Het Landelijk Coördinatie Centrum (LCC) van het mi nisterie van binnenlandse zaken die tijdens calamitei ten landelijk de openbare or de waarborgt, heeft erbij de politiekorpsen op aange drongen zoveel mogelijk te zwijgen over de extra in te zetten bewaking. „Niet om dat er vreselijke dingen drei gen te gebeuren. Maar het is wat overbodig om de kwaad willenden nu een handje te helpen", aldus een woord voerder. Niet bang Veel Amerikaanse onderne mingen in Nederland heb ben zonder hulp zelf beveili gingsmaatregelen getroffen. Adjunct-directeur T. Sloof van het Amerikaanse bedrijf Trane Airconditioning in Hilversum is overigens niet echt bang voor een terroris tische aanslag: „De vlag blijft gewoon buiten hangen. We gaan onze kop niet in het zand steken". Een directeur van een ande re Amerikaanse onderne ming wil absoluut niet dat de naam van zijn bedrijf in de krant komt. „Ik smeek u dat niet te doen. Dat zou de man met de snor alleen maar op ideeën brengen", aldus een angstige directeur. LONDEN/TUNIS (RTR/DPA/ AFP) - Nadat donderdagoch tend de aanval op Irak is ge opend, houdt men overal in het Westen en de Arabische wereld rekening met door Baghdad geïnspireerde terreuraansla gen. De directeur van het Britse Onderzoeksinstituut van Con flicten en Terrorisme in Lon den, Paul Wilkinson, zegt dat Groot-Brittannië zich moet voorbereiden op een „tweede front" van militante moslims en Palestijnen in eigen land. Hij zei te verwachten dat even tuele terroristen zullen opereren met machinegeweren en explo sieven. Wilkinson acht het niet waarschijnlijk dat het arsenaal van de terroristen ook chemi sche wapens bevat, omdat Irak deze niet wil geven aan organisa ties die het niet „100 procent on der controle heeft". De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO riep op tot een we reldwijd antwoord op de lucht aanvallen van de Verenigde Sta ten en hun bondgenoten, die zij veroordeelde als „laffe agressie". In een interview met de Franse televisiezender Antenne2 zei PLO-woordvoerder Bassam Abou-Sharif echter „elke actie tegen de VS en de Europese lan den te veroordelen". Hij zei wel dat de PLO „solidair blijft met de Arabische natie en tegen de oorlog tegen frak is". Hij sprak berichten tegen als zou de PLO haar leden hebben opgeroepen zoveel mogelijk Amerikaane en Britse doelen aan te vallen. „Dat is geheel onjuist", aldus Abou- Sharif in het interview dat in Tu nis werd opgenomen. De drie PLO-functionarissen die on langs in Tunesië werden ver moord werden donderdag nabij Tunis begraven. Overal in de Europese steden zijn de veiligheidsmaatregelen verscherpt bij ambassades, le- gerbases en vliegvelden. In Groot-Brittannië zijn sfnds woensdag 65 Irakezen, vooral studenten, gearresteerd. België heeft donderdag zeven van de Iraakse diplomaten in het land opdracht gegeven het land te verlaten, zo deelde het Belgische persbureau Belga mee. De diplo maten hebben tot vrijdag 16.00 uur de tijd het land te verlaten. In Europese landen, waaronder Nederland en Duitsland, werden scholen voor Amerikaanse kin deren gesloten. In Bonn werd een Franse school gesloten na een bomalarm. In Italië werden benzinebommen gegooid in een Amerikaanse bibliotheek en een Britse school in Milaan, maar zij veroorzaakten geen slachtoffers. In Israël werd in de bezette ge bieden een uitgaansverbod inge steld om te voorkomen dat Pale stijnen de straat op gingen voor pro-Iraakse betogingen. In zes Arabische landen werden protestbetogingen gehouden te gen de bombardementen. In Al gerije gingen 3000 pro-Saddam- jongeren de straat op. In Tune sië werden twee mensen gedood toen een werkgever inreed op zijn werknemers die deelnamen aan een pro-Iraakse demonstra tie. Jordanië, een van de zeer weini ge Iraakse vrienden, veroordeel de de luchtaanval en de brute agressie. „Allen die hebben mee gedaan aan de agressie zullen zich moeten verantwoorden voor God", aldus een regerings verklaring. De Egyptische am bassade in de Jordaanse stad Amman werd door pro-Sadda- maanhangers bekogeld. In het islamitische Pakistan gingen 800 mensen de straat op om te protesteren tegen de VS en Groot-Brittannië. In Amman werden drie buiten landse verslaggevers door beto gers in elkaar geslagen. In de In diase hoofdstad New Delhi ex plodeerde een bom bij het ge bouw van een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij. De aanslag werd door de politie toe geschreven aan „Iraakse terro risten". In de Pakistaanse stad Lahore werd het kantoor van de Saudische luchtvaartmaat schappij met stenen bekogeld. In de Pakistaanse stad Pesha war gingen 10.000 mensen de straat op om tegen Washington te demonstreren. De Syrische radio beschuldigde de Iraakse president Saddam Husayn ervan een „massa moord" van zijn bevolking te hebben veroorzaakt, omdat hij bleef volharden in zijn weigering Kuwayt te verlaten. WASHINGTON (AP) - De Golfoorlog zou de VS volgens een ruwe schatting dit jaar 86 miljard dollar (146 miljard gulden) kunnen kosten. Dit blijkt uit een rapport van de Amerikaanse rekenkamer (CBO) dat een dag voor het begin van de oorlogshandelingen werd gepubliceerd. Indien een oorlog van ongeveer een maand gevochten zal worden moet volgens CBO gerekend worden op om en nabij de 3000 slachtof fers, 200 vernietigde Amerikaanse tanks en 100 vliegtuigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 13