Slag om Kuwayt begonnen Grootste deel PvdA-fractie stemt toch voor meevechten Gorbatsjov wil controle terug over de media Luchtmacht naar zuidoost-Turkije "cSwpiN©^r„"«S r^oRHOÏi!-- Bescherming VS lichten Den Haag van te voren niet in I Amerikanen bombarderen Baghdad Aanval verrast Irakezen 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. lonnig maar koud lonnig met een maximum tempera- luur van rond het vriespunt. Van avond bereikt de eerste bewolking ons. De zuidelijke wind is vrij krachtig. jaargang no. 14 gonderdag 17 januari 1991 ^E BEURS VDOR' OPENINGSTIJDEN: OP VRIJDAG 10.00-22.00 ZAT./ZON./MAANDAG 10,00-18.00 ENTREE: fl 10- p.p. 65+: fl. 5.- 0—J- Kinderen tot 15 jaar: fl 5,- JERUZALEM - Deze Israëlische cameraman probeerde gis teren zijn uitrusting, die hem moet beschermen tegen biolo gische en chemische wapens. De uitrusting is aan persmen sen verstrekt door de Israëlische overheid foto EP A DEN HAAG (GPD) - De Verenig de Staten zullen de bondgeno ten niet van te voren op de hoog te stellen van een aanval op Irak. Dat zal hoogstens enkele minuten voor het uur 'U' gebeu ren, maar waarschijnlijk kort daarna. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft dit zijn collega's in het kabinet gis teren laten weten. Mocht de oorlog in de Golf be ginnen dan is het de bedoeling dat premier Lubbers de bevol king via tv en radio toespreekt. Dat zal, indien de aanval in de nacht wordt ingezet, vroeg in de ochtend gebeuren, waarschijn lijk rond een uur of acht. Binnen een uur na het begin van de vijandelijkheden zullen de se cretarissen-generaal, de hoogste ambtenaren, van Algemene Za ken, Financiën, Buitenlandse Zaken, Defensie, Binnenlandse Zaken en Justitie bijeenkomen om eventuele maatregelen te be spreken. Het is de bedoeling dat kort daarna de ministers Lub bers, Kok, Van den Broek, Ter Beek en Dales eveneens bijeen komen. Ook hun 'hoofden voor lichting zullen aan het beraad deelnemen. Verwacht wordt tevens dat de Tweede Kamer enkele uren na het uitbreken van de oorlog bij een zal komen. Daar zal premier Lubbers dan ook namens het ka binet een verklaring afleggen. In het kabinet zijn nog geen ver gaderschema's of andere scena rio's gemaakt voor het geval er inderdaad een oorlog komt. Wel wordt het zeer onwaarschijnlijk geacht dat er op grote schaal maatregelen worden afgekon digd. De export naar Irak ligt stil terwijl er uit dat land ook niets meer deze kant op komt. De olie- aanvoer uit Irak is al maanden geleden gestopt. AdvertentieI HANNOVER/SOESTERBERG (GPD) - Honderdvijf militairen van de Koninklijke Luchtmacht stonden woensdag op het vlieg veld van Hannover in de rij voor vertrek naar Turkije. Zij behoren tot de squadrons die in zuidoost-Turkije de twee Ne derlandse Patriot-systemen zullen bemannen die bescherming moeten bieden tegen aanvallen van de Irakese luchtmacht. Vertrokken de soldaten met een Boeing, de Patriot-systemen zijn overgevlogen met een Antonov-124 vrachtvliegtuig. Wie nog mocht twijfelen of het echt een Russisch toestel was, werd over tuigd door het CCCP-registratie nummer en het opschrift Aero- flot. Het einde van de Koude Oorlog kon bijna niet treffender worden uitgebeeld. Alleen dankij de inzet van Russische toestel len lukte het de vaderlandse defensie-trots, het zeer geavanceer de Patriot geleide'wapensysteem, naar Oost-Turkije te vliegen. De Nederlandse luchtmacht beschikt namelijk zelf niet over transporttoestellen. In Soesterberg vertrokken gisteren 53 Nederlandse mariniemen- De aanwezigen hoorden het onbewogen aan. Het was doodstil toen Ter Beek spreekt zijn korte, wat formele speech besloot met de aanwezigen een goede vlucht toe te wensen 'en in het bijzon der een behouden terugkeer'. „Het oog van velen is op u gericht", zegt Ter Beek alvorens hij zonder een woord te wisselen met een van de Golfgangers weer vertrok (foto Marcel AntonisselANP) (pagina 7: Militairen laconiek over missie) (Van onze correspondenten) BAGHDAD - De imerikaanse strijd krachten in het Mid- jen-Oosten zijn van nacht om half één Ne derlandse tijd begon nen met hevige bom bardementen op de internationale lucht haven van Baghdad en andere strategi sche doelen in Irak. Ruim een half uur la ter bevestigde de woordvoerder van het Witte Huis „dat de bevrijding van Kuwayt is begon nen". De bombardementen be perkten zich niet tot Irak. Ook in Kuwayt hebben de Amerikanen de inval ingezet. President Bush zou vannacht onm drie uur Nederlandse tijd een ver klaring voor de televisie afleggen. Volgens de woordvoerder van Het Witte Huis „hebben de VS samen 'met de troepen van de deelnemers in onze coalitie on der de codenaam Desert Storm gehandeld om het mandaat van de Veiligheidsraad van de Ver- Nog geen CNN Krajicek Richard Krajicek en Jacco El- tingh hebben in Melbourne de laatste 32 bereikt. Coach Stan ley Franker droomt ervan dat aan het einde van de Australi sche Open vijf Neder landers in de top-hon- O derd staan. I w Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllsslngen Bellen gaat sneller: 01184-84216 sen (mariniers en medisch personeel) naar Dubay, waai- zij een noodhospitaal zullen opzetten. Minister Ter Beek van defensie maakte tijdens een afscheidstoespraakje een opmerkelijke ver spreking. De bewindsman had het in een hangar van de vliegba sis plechtig over de resolutie van de Veiligheidsraad die de lidsta ten zou machtigen Irak te ontruimen. Bovendien achtte Ter Beek het gebruik van geweld niet uitgesloten, wat onder de hui dige omstandigheden een understatement mag worden ge noemd. enigde Naties ten uitvoer te brengen". Verrassing De eerste aanval op de Iraakse hoofdstad Baghdad werd uitge voerd door een squadron vamde Amerikaanse luchtmacht, dat is gestationneerd op de grootste Amerikaanse .basis in Saudi- Arabië. Ooggetuigen meldden dat de Irakezen aanvankelijk nauwelijks weerstand boden. De aanval kwam als een volsla gen verrassing. Het licht in de hoofdstad brandde nog normaal en het afweergeschut van het Iraakse leger reageerde in eerste instantie niet. Pas na een kwar tier werd het licht in de hoofd stad gedoofd. Enkele minuten later viel ook de staatsradio uit. Het begin van de oorlog werd ge meld door verslaggevers van het Amerikaanse televisiestation CNN vanuit hun hotel in Bagh dad. Zij hoorden de bommen vallen en zagen overal lichtflit sen. De eerste aanval duurde ongeveer een half uur, maar werd onmiddellijk daarna weer voortgezet. Israël De bommenwerpers zouden zijn opgestegen vanaf de Ameri kaanse luchtmachtbasis in Sau- di-Arabië. De Israëlische rege ring is vooraf door de Amerika nen op de hoogte gesteld. In Is raël is de noodtoestand afgekon digd. In Bahrayn was alles nog rustig. Wel kon veel militaire activiteit worden waargenomen. Ook in Dubayy en de Jordaanse hoofd stad Amman zou de situatie nog relatief rustig zijn. Het kernkabinet van de Neder landse regering is vannacht in spoedzitting bijeen gekomên. Aan de vergadering namen pre mier Lubbers, vice-premier Kok en de ministers Ter Beek (Ide- fensie), Van den Broek (buiten landse zaken) en Dales (binnen landse zaken) deel. In de loop van de nacht zou een verklaring worden afgelegd. De Tweede Kamer debatteert vandaag over de Golfoorlog. In een eerste reactie noemde de Partij van de Arbeid 'de zeven tiende januari een noodlottige en tragische dag'. „Het gebruik van geweld is onontkoombaar geworden om de internationale rechtsorde te herstellen. De on begrijpelijke en starre houding van Irak heeft helaas de wereld gemeenschap geen andere mo gelijkheid gelaten dan het af dwingen langs militaire weg van besluiten van de Verenigde Na ties. Saddam Husayn weet nu dat de Verenigde Naties niet met zich laten spotten". Verklaring Hieronder de tekst van de door de voorlichter van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, voorge lezen verklaring waarin presi dent George Bush aankondigde dat de VS Irak waren aangeval len: „De bevrijding van Kuwayt is begonnen.. In samenwerking met de troepen van onze coali tiepartners zijn de Verenigde Staten onder de codenaam Ope ratie Desert Shield begonnen de opdrachten van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties uit te voeren. Om 7 uur (1 uur don derdagnacht Nederlandse tijd) vielen troepen van Operatie De sert Storm doelen in Irak en Ku wayt aan". Veiling De belangstelling voor de Ameri kaanse satellietzender CNN is enorm toegenomen onder in vloed door de Golfcrisis. De Zeeuwse Kabeltelevisie-maat- schappij Zekatelblijft echter bij haar besluit CNN pas vanaf 1 april op te nemen in liet uitgebreidepro- grammapakket. B De veilingen in Breda en Baren- dreclit liggen voor de West- Zeeuws-Vlaamse boeren erg ver iveg en dat kost tijd en geld. Daarom nam een aantal van hen gisteren een kijkje op de vei ling in het Belgische Roeselare om te zien of er daar voor hen, na afzetmo- (Z gelijkheden zijn. U -aJ MOSKOU (DPA/RTR) - Tegen de achtergrond van kritische berichten van de media over de gewelddadige gebeurtenissen in Litouwen heeft Sovjet-presi dent Gorbatsjov het parlement woensdag voorgesteld de vorig i jaar aangenomen wet op pers vrijheid op te schorten. Na he- vig protest werd vervolgens i echter besloten een parlemen- laire commissie in te stellen die „concrete maatregelen moet Ireffen om de objectiviteit van de berichtgeving over de evene menten in het land te controle ren". De president beklaagde zich uit voerig over artikelen over de Ontwikkelingen in de Baltische republieken, met name in het weekblad .Moscow News'. In een hoofdartikel meent het blad dat „het regime is een beslissende strijd begonnen, op het moment dat de laatste uren van zijn be- staan naderen. De economische hervorming is geblokkeerd, de censuur keert in de pers en op de televisie terug". „En wat nog be langrijker is, de oorlog is ver klaard aan de republieken. Voor het behoud van de Unie is het niet noodzakelijk deze in een kerkhof te veranderen", aldus Moscow News. Gorbatsjov had er duidelijk moeite mee dat vooral kranten cn tijdschriften commentaren publiceerden die geheel afwij ken van het. officiële standpunt. Gorbatsjov In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het' nieuws .dagelijks in de bus. Vier weken voor: DEN HAAG (GPD) - Een grote meerderheid van de PvdA-frac- tie vindt een oorlog met Irak on vermijdelijk, nu dat land ge weigerd heeft zich neer te leg gen bij het VN-ultimatum Ku wayt te ontruimen. Slechts twee sociaal-democratische Kamerleden keerden zich gis teravond tegen Nederlandse deelname aan een gewapend treffen. Volgens fractievoorzit ter Wöltgens is niet meer te ont komen aan uitvoering van de VN-resoluties. „Anders wordt de betekenis van de hele Ver enigde Naties uitgehold". De ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Ter Beek (defensie) schreven de Ka mer gisteren in een brief dat „he- -laas" niets anders rest dan reke ning te houden met een oorlog in de Golfregio. Het kabinet be looft zich tot het laatst toe in te zullen zetten voor een vreedza me oplossing. Wöltgens sloot zich daar na af loop van een fractievergadering van de PvdA bij aan: „Alles is ge probeerd, naar redelijke maat staven gemeten en afgaand op de internationale opinie zijn alle vreedzame middelen uitgeput. Zolang er niet geschoten wordt, kun je nog praten, maar het ka binetsbesluit desnoods deel te nemen aan een militaire actie kan wat ons betreft nu uitge voerd worden". Twee tegen Van de aanwezige 44 PvdA-Ka- merleden stemden slechts Ver- spaget en oud-minister van de fensie Stemerdink tegen deelna me aan een oorlog. De PvdA'er Valk onthield zich. Onder de voorstemmers bevond zich ook De Visser, die vorige week nog instemde met een motie van Groen Links, waarin deelname aan een Golfoorlog werd afge keurd. Voor de vergadering werd nog verwacht dat maximaal tien PvdA'ers zich tegen de oorlogs- deelname zouden uitspreken. De bijeenkomst van gisteravond was volgens een woordvoerder van de fractie al lang geleden op de agenda gezet. De kleinste re geringspartij heeft geprobeerd het besluit over deelname aan een oorlog zo lang mogelijk uit te stellen. De meeste andere poli tieke partijen vinden dat de Ka mer het Kabinet vorige week al toestemming heeft gegeven, maar de PvdA is het officieel niet met die uitleg eens. De brief van de ministers leek vooral bedoeld om weifelende PvdA'ers ervan te overtuigen dat alle diplomatieke en politie ke middelen om de crisis te be zweren waren uitgeput. In krin gen rond het kabinet werd er op gewezen dat de brief ook duide lijk maakt dat de PvdA niets hoeft te verwachten van her nieuwd overleg met het kabinet. PvdA-fractievoorzitter Wölt gens ontkende dat zijn partij schade heeft opgelopen door de alom bekritiseerde opstelling tijdens het debat van vorige week. „Ik denk dat vrij de enige logische lijn hebben gevolgd", zei Wöltgens opgewekt. Volgens hem is er binnen de fractie geen woord van kritiek geuit op de ge volgde koers. Groen Links heeft geen enkel begrip voor het be sluit van de PvdA, zo liet fractie voorzitter Beckers gisteren we ten. Ponten Rijksivaterstaat sluit, niet uit dat er veerdiensten naar en van af Perkpolder moeten verval len. De herstelxverkzaamheden aan de fuik in de veerhaven worden namelijk ernstig ge hinderd door de heen en weer varende "T ponten. H Radio en televisie, die door de staat worden gecontroleerd, hebben veel terughoudender verslag gedaan van het legering rijpen in Litouwen. Het communistische orgaan Pravda en het conservatieve blad Sovetskaja Rossija, het or gaan van de Russische commu nistische partij, hebben het op treden van het leger goedge keurd. „Wij moeten de komende weken en maanden zeer ernstige beslui ten nemen", aldus Gorbatsjov. „De mensen hebben behoefte aan objectiviteit". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken reageerde negatief: „Als Gorbatsjov de persvrijheid aan banden legt, is dat „een stap in de verkeerde richting".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1