DOW wil WOV niet naast de deur Samenwerking hogescholen is nu officieel PZC Werkgroep wil krachten medici gaan bundelen Kinderopvang bedrijven schaars Kinderopvang moet op terrein Hof Domburg Ichadevergoeding n boete voor echten met zoon Rijontzegging en gevangenisstraf voor alcoholrijder provincie 13 Concern dreigt investeringen te schrappen WOENSDAG 16 JANUARI 1991 ÏRNEUZEN - DOW Chemical Terneuzen dreigt met het irappen van investeringen lien de Westerschelde Oever- binding (WOV) rakelings i,gS het DOW-bcdrijfsterrein ert. Naast deze ruimtelijke iblemen met tracé 3 (weste- van Terneuzen), is er vol- ishet chemie-concern sprake extra risico's als zich een geval bij het bedrijf voor- él. De oplossing van deze pro blemen noemt DOW een tunnel die niet pal naast het bedrijfs terrein onder de grond duikt, maar ruim een kilometer ver der landinwaarts. Die oplossing is naar de mening van hoofd-ingenieur directeur T. G. van der Meer van Provinciale Waterstaat 'onbetaalbaar'. Dan is de WOV volgens hem 'hele maal onhaalbaar'. De tunnel met zo'n anderhalve kilometer [JDELBURG - Een familie- ima. Zo omschreef de advo- levan de 38'jarige A. J. M. S. lijswijk de uit de hand gelo- echtpartij met zijn zoon, Sas van Gent woont. Sep- jber vorig jaar toog S. met jn aantal makkers naar zijn [•vrouw om een typemachine ig te halen. Daarbij vielen ie klappen met onder meer pijp en werd de ex- van S. door vrienden be- |igd met een gaspistool. Folitierechter mr M. J. M. Kla- Snbeek veroordeelde de man tot het betalen van 500 jilden schadevergoeding, dui- ind gulden boete en drie weken COC houdt een (opisch feest IDDELBURG - De Neder- kdse Vereniging tot Integratie fie Homosexualiteit (COC), re st Midden-Zeeland, houdt za- irdag' 26 januari in het COC- rid aan de Eigenhaardstraat'2 Middelburg voor de derde, haar 'tropisch midwinter- De bezoekers mogen tro- gekleed komen. Speciale is Dame Edna, die onder zitting zal' nemen in de jury beoordeling van de meest geklede man en vrouw. winnaars krijgen een diner De aanvang is 21.00 uur. Interdisciplinaire Nascholing GOES - Bundeling van krach- tal in (para)medisch Zeeland. Uil staat de nieuwe Zeeuwse lftrkgroep Interdisciplinaire Nascholing (ZWIN) voor ogen. Door symposia te organiseren loopt zij diverse beroepsmen- snper onderwerp bij elkaar te hengen. Het eerste congres ken als thema 'dysphatische ontwikkeling'. Deze hersenont- jsikkelingsstoornis hebben kin- feren die nauwelijks hun ge- pelens of gedachten onder Norden kunnen brengen, an de wieg van de ZWIN stond is R. Eijsberg. Hij is kinder- en dpsychiater bij het Psychia- :hZiekenhuis Zeeland (PZZ) ioes. Het idee ontstond op congres. Daar zag hij een femeling knappe koppen bij- De verscheidene vakbroe- kts hebben ook in Zeeland een |k. Maar velen weten niet van far dat ze een bepaald beroep in deze provincie. De :n zijn vaak te klein iii compleet team deskun- in dienst te hebben. Vaak «breekt dan een zekere ken- Wichting en is niet bekend die wel is te vinden. Eijs- *'gen de zijnen willen die men- mbij elkaar brengen. Het beste ;o meent de ZWIN, een te houden waar al die igen op afkomen. Iris veel menskracht en veel in de provincie, maar het ekt aan coördinatie", ver- öaahEijsberg. „We willen per ld een aanspreekpunt in Zeeland. Behande- ïnen dan met iemand de J en het behandelings- bespreken. Dat komt de .idheid ten goede." la erop dat een tweedaags veel geld kost. „We heb- verlengen, betekent in lengte nagenoeg een verdubbeling ten opzichte van de bestaande plan nen. Een ruwe schatting leert, al dus de heer Van der Meer, dat de extra kosten dan op 50 tot 60 miljoen gulden komen. Als het al tot. de aanleg van de WOV moet komen, is tracé 3 in de zienswijze van de Raad voor de Waterstaat - ministerieel adviesorgaan - de beste keus. Strategisch De tunnelingang is gedeeltelijk voorzien in de huidige groen voorziening om het bedrijfster rein. H. Spaas van de directie van DOW legt uit dat zijn bedrijf het oostelijk bedrijfsterrein, langs het voorziene tunnel-tra- ce,' nodig heeft voor uitbreidin gen. Hij spreekt over zogenaam de strategische investeringen. Weliswaar komen daar geen fa brieken die risico's voor de om geving met zich meebrengen, maar wel wordt gedacht aan de bouw van een waterzuiverings installatie. Door de komst van de tunnel zal daar geen plaats voor zijn en dat betekent dat de installatie elders op het terrein moet komen of helemaal wordt geschrapt. Die ruimte elders op het terrein was echter weer be doeld voor de bouw van andere fabrieken, zo blijkt uit de woor den van de heer Spaas. Indien de waterzuiveringsinstal latie ontbreekt kan dat vervol gens leiden tot de beslissing om voorwaardelijke gevangenis straf. Kort voor S. naar Sas van Gent afreisde had hij telefonisch al een woordenwisseling gehad met zijn zoon, waarbij over en weer bedreigingen werden geuit. „Dat gebeurt al jaren", aldus de man. Toen S. aanbelde, trok hij direct zijn zoon uit de deurope ning en sloeg hij hem met een staaflantaarn een aantal malen op het hoofd. De zoon liep daar bij een hoofdwond op. Zijn jas werd vernield. Een vriend, van S. liep naar bin nen en bedreigde daar de ex- vrouw met een gaspistool. Hij waarschuwde haar 'stil te zijn en geen rare dingen te doen of de politie te bellen'. Na de vecht partij vertrok het trio weer naar Den Haag en Rijswijk. Voor de rechtbank verklaarde, de advo cate van S. dat haar cliënt, zijn dochter en zijn vriendin al jaren 'geestelijk geterroriseerd' wer den door de zoon van S. „Hoe waar is 't gezegde: waai' twee vechten, hebben twee schuld." De officier van justitie eiste, ge let op het ellenlange strafblad („daar druipt de agressie vanaf') van S., 1500 gulden boete en drie weken voorwaardelijke celstraf. Mr Klarenbeek verminderde de boete met 5,00 gulden, handhaaf de de gevangenisstraf, maar ver oordeelde S. wel tot het betalen van een schadevergoeding. bepaalde fabrieken die van zo'n installatie afhankelijk zijn, bij andere DOW-vestigingen te rea liseren. Dat leidt, volgens Spaas, tot een ondergraving van de po sitie van DOW-Terneuzen. De bedrijfsrisico's waar DOW op doelt kunnen zich voordoen wanneer gas ontsnapt, zoals in het verleden al eens het geval was. De heer Spaas legt uit dat DOW vooral met zogenaamde zware gassen werkt die naar de grond zakken. Als de tunnel monding vlak naast het bedrijfs terrein ligt, kan dat tot grote problemen leiden, omdat het gas dan in de tunnel terecht komt, zo blijkt uit zijn uitleg. Hij ontkent dat sprake is van een dreigement van de zijde van DOW: „Deze opmerkingen heb ben een realiteitswaarde en het is goed, nu de beslissingen rond de WOV in een stroomversnel ling komen, dat men daar kennis van neemt. En het is een realiteit dat DOW een economische bete kenis in de regio heeft. Ik kan me voorstellen dat het als een drei gement wordt gevoeld, maar zo is het niet bedoeld." Als tracé 3 volgens de huidige plannen wordt uitgevoerd, dus een tunnel pal naast het DOW- terrein, wordt het wel dringen in dat gebied, omdat daar ook de uitbreiding van het Terneuzense sluizencomplex voorzien is. Die komt neer op een verdubbeling van de capaciteit van het slui zencomplex. Tussen de sluizen en het DOW-terrein in Terneuzen komen de tunnelingang van de WOV en een uitbreiding van het sluizencomplex (foto Lex de Meester ben wel subsidie gekregen van het VTO (Vroegtijdige Onder- kenning)-team, maai' we zoeken nog sponsors. Misschien zou de provincie er geld moeten bijleg gen, want het is heel waardevol voor Zeeland als er zo'n coördi natiepunt komt." Op 8 en 9 maart wordt het eerste ZWIN-congres gehouden in het PZZ. Sprekers zijn mensen van de landelijke Stichting Dyspha tische Ontwikkeling. Een kind met dysphatische ont wikkeling is nauwelijks in staat gevoelens of gedachten onder woorden te brengen. Het be grijpt heel goed wat anderen zeggen, maar kan slecht com municeren. „Heel vaak stellen artsen een verkeerde diagnose. Zij denken dan bijvoorbeeld dat het een autistisch kind is. Ver volgens is de behandeling na tuurlijk ook verkeerd. Dergelij ke kinderen komen soms ook, volkomen ten onrechte, in een instelling voor zwakbegaafde kinderen terecht. Daarom is het zo belangrijk dat er een aan spreekpunt komt in de regio", bepaalt Eijsberg het gewicht van het onderwerp. Het congres richt zich op huis artsen, schoolartsen, consulta tiebureau-artsen, psychologen, kinderpsychiaters, kinder-art- sen, KNO-artsen, revalidatie artsen, neurologen, orthopeda gogen, logopedisten, ergothera peuten, leerkrachten en verzor gers van kinderen in revalidatie centra. Al die mensen kunnen beroepsmatig in aanraking ko men met dysphatische kinde ren. „Het uiteindelijk doel is dat de behandeling van die kinderen verbetert." Voor volgend jaar heeft Eijsberg ook al een thema in zijn hoofd: de ziekte anorexia nervosa. Commerciële bedrijven blijken eerder te kiezen voor een kostenvergoeding voor kinderopvang, dan voor het huren van een plaats in een kinderdagverblijf {foto li enk Hommers) VLISSINGEN - Terwijl bij veel instellingen in de non-profit sector de kinderopvang al goed geregeld is, blijkt dit bij de com merciële bedrijven nog lang niet het geval te zijn. Onlangs schreef het CNV in een brief aan de Zeeuwse gemeenten dat de verhoudingen tussen profit en non-profit bedrijven die profite ren van de stimuleringsmaatregel kinderopvang van WVC nog al scheefliggen. Bovendien zou de subsidie voor de commercië le bedrijven een derde minder kunnen bedragen, omdat zij de kosten kunnen aftrekken van de vennootschapsbelasting. „In eerste instantie is het logisch dat vooral non-profit sectors zoals ziekenhuizen en gemeenten, gebruik maken van de rege ling. Er werken meer vrouwen en vaak is het een kwestie van een voorbeeldsfunctie", is de reactie van Caroline Mobach, consulen te bij de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland. Toch merkt zij op dat het regelen van een goede kinderopvang bij bedrijven niet altijd van een leien dakje gaat. „Ouders die in een dagverblijf' werken en hun werkgever willen stimuleren om iets te doen, stui ten meestal op moeilijkheden." Haar collega in Vlissingen, Joke Geers, ziet de toekomst niet somber in. Sinds twee jaar verhuurt haar stichting 'kindplaat sen' en het aantal bedrijven dat met de kinderdagverblijven in zee wil gaan valt niet tegen. „Met name de commerciële bedrij ven gaan niet over een nacht ijs. Daar wil men eerst de animo voor plaatsen binnen het bedrijf onderzoeken. Daar gaat een tijd je overheen." Waarom veel bedrijven in de profit sector eerder kiezen voor een kostenvergoeding voor de opvang, dan voor het huren van een plaats, kan volgens Geers verschillende oorzaken hebben. Ze zouden het liever zelf met de werknemers regelen en zo een beter overzicht van de situatie hebben. Of opzien tegen een overeenkomst met een dagverblijf. Een van de weinige ondernemingen die heeft gekozen voor het huren van kindplaatsen is de Schelde bv. Het bedrijf is zeer te spreken over deze oplossing. Meerdere werknemers profiteren van de twee plaatsen, omdat de uren verdeeld zijn. Atochemie heeft een kostenvergoeding voor de ouders in haar laatste cao opgenomen. „We willen laten zien dat we iets doen aan kinderop vang. Toch was het niet direct nodig binnen ons bedrijf, omdat de dames die bij ons werken en er voor in aanmerking komen al hadden laten weten dat ze hun zaken al geregeld hadden", ver telt W. Goedhart, hoofd Algemene en Personeelszaken. Kom kijken in Brabants grootste speciaalzaak al 25 jaar claiage- papier- feest- Jgtenalen waren artikelen Penstraat 38 - Roosendaal tel. 37808 MIDDELBURG - De 50-jarige H. H. D. uit Terneuzen moet an derhalf jaar zijn auto laten staan. De man werd vorig jaar bij zijn woning aangehouden door de politie, die vermoedde dat hij te veel had gedronken. Omdat D. tot drie maal toe wei gerde mee te werken aan een ademanalyse kreeg hij een pro ces-verbaal. De Middelburgse politierechter veroordeelde hem dinsdag naast achttien maan den rijontzegging tot twee we ken gevangenisstraf. D. werd op 8 november 1989 aan gehouden. Omdat de eerste blaastest twijfelachtig uitviel, moest de Terneuzenaar mee naar het bureau. Voor de recht bank verklaarde de man niet uit onwil te hebben geweigerd, de ademanalyseapparatuur maak te 'zulke rare geluiden', waaron der piepen en ratelen. D. kon zich zo niet concentreren op het blazen. De dienstdoende agent, die als getuige was opgeroepn, zei dat het geluid van de appara tuur dermate zachtjes is dat nie mand daarvan hoeft te schrik ken. D. was eerder in Aken ver oordeeld voor rijden onder in vloed en had al eens een Alcohol- verkeerscursus gevolgd. De offi cier van justitie tilde zwaar aan het nieuwe alcoholmisdrijf. Hoe wel D. zei zijn rijbewijs nodig te hebben voor zijn baan, eiste de officier niettemin anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Hij vond dat het belang van de verkeersveiligheid moest prevaleren boven het persoon lijk belang. De politierechter was het daar volstrekt mee eens. De 52-jarige H. J. H. uit Hoek is drie maanden zijn rijbewijs kwijt. Hij moet daarnaast dui zend gulden boete betalen en verplicht de Alcoholverkeers- cursus volgen. De man ontsnap te vorig jaar september op de Rijksweg 61 bij Hoek ternauwer nood aan een frontale botsing na een inhaalmanoeuvre. Voor de rechtbank verklaarde H. tijdens een etentje een paai' glazen wijn en wat likeur te hebben gedron ken. Politierechter mr Klaren beek veroordeelde hem conform de eis. Tweeduizend gulden boete, drie weken voorwaardelijke gevan genisstraf en negen maanden rij ontzegging in de weekeinden. Dat kreeg de 34-jarige P. F. M. van H. uit Axel opgelegd. De man was in de zomer van 1989 en in januari vorig jaar met drank op aangehouden. Omdat de man zijn rijbewijs nodig had en zich bereid toonde de Alcoholver- keerscursus te volgen, viel de straf mild uit. De voorzitters van de colleges van bestuur, dr ir A. P. van Antwer pen van de Hogeschool Zeeland (rechts) en ir L. A. Truyman van de Hogeschool Rotterdam tekenen het samenwerkingscontract (foto Pieter. Honhqff) ZIERIKZEE - Met het onderte kenen van een contract is dins dagmiddag in Zierikzee de sa menwerking tussen de Hoge school Zeeland en Hogeschool Rotterdam omstreken offi cieel begonnen. Met de samen werking beogen beide hoge scholen de kwaliteit van het on derwijs te verbeteren. De voor zitters van de colleges van be stuur, dr ir A. P. van Antwerpen (Hogeschool Zeeland) en ir L. A. Truyman (Hogeschool Rotter dam) verzekerden dat dat de student ten goede zal komen. De hogescholen hebben zich voorgenomen op een aantal ge bieden de krachten te bundelen. Waar mogelijk kunnen ze samen studiemateriaal maken. Ook ligt het in de bedoeling, docen ten bij elkaar een kijkje te latën nemen. Daarnaast zijn de part ners van plan de studieprogram ma's zodanig op elkaar af te stemmen dat studenten zonder tijdverlies van de ene school naar de andere kunnen over stappen om bijvoorbeeld een be paalde afstudeerrichting te vol gen. Voorts bestaan er mogelijk heden kennis en kunde uit te wisselen op het gebied van cur sussen voor het bedrijfsleven. Dat de Hogeschool Rotterdam omstreken vele malen groter is dan de Hogeschool Zeeland, 13.000 studenten tegen 3000, is naar het oordeel van Van Ant werpen en Truyman geen enkele belemmering voor de samenwer king. Groot is niet altijd mooi, aldus de voorzitter van de Hoge school Rotterdam, en een grote school wil naar zijn oordeel ook zeker niet zeggen dat die meer. daadkracht heeft. In die zin valt er volgens hem nog wel wat te le ren van de Zeeuwse school. Van Antwerpen van de Hogeschool Zeeland zei totaal niet bevreesd te zijn dat de Rotterdammers zijn instelling onder de voet zul len lopen. Het gaat om respect, en dat heeft de Rotterdamse school, aldus Van Antwerpen. De Hogescholen zijn in elk geval niet van plan in eikaars geografi sche gebied te penetreren. Van concurrentie is geen sprake, het gaat erom elkaar waar mogelijk aan te vullen. De voorzitters ver heelden overigens niet, dat ze ook met andere Hogescholen contacten hebben. Maar ze zijn, zoals Truyman het uitdrukte, simpelweg eikaars 'directste vriend.' DOMBURG - Een aantal onte vreden werkneemsters van het vakantiepark Hof Domburg is het niet eens met het besluit van de directie om de kinderopvang met ingang van 11 februari naar Oostkapelle te verplaatsen. De schoonmaaksters vinden dat het management van het park zich moet houden aan de toezeg ging professionele kinderop vang te scheppen in één van de bungalows. Assistent-manager K. Minder- houd reageerde dinsdagavond laat verrast op de uitlatingen en zei zich gebonden te voelen aan het contract dat is gesloten met de kinderopvang in Oostkapel le. Via advertenties bood Hof Dom burg potentiële sollicitanten vo rig jaar kinderopvang aan op het park. „We hadden dat opgezet als service",'aldus Minderhoud, „om daarmee makkelijker aan mensen te komen." Eén profes sionele kracht werd ingehuurd om zo'n tien a vijftien kleine kin deren bezig te houden. Later werd een tweede leidster in dienst genomen. De kinderop vang ging naar alle tevreden heid van start, tot juli/augustus toen de directie besloot de op vang te verplaatsen naar het verenigingsgebouw Schutters hof in Domburg omdat de bun galow in het hoogseizoen nodig was voor gasten. Represailles De medewerksters van de huis houdelijke dienst, die uit angst voor represailles anoniem willen blijven, zeggen dat de directie zonder overleg met hen in no vember besloot de kinderop vang te verplaatsen naar Oost kapelle. Minderhoud verklaarde dinsdagavond dat het manage ment 'een paar keer heen en weer heeft geschoven met ge dachtes'. „Later leek het ons weer beter om de opvang op het park te houden. We zijn toen weer aan het rekenen gegaan en econo misch gezien leek het ons toen toch beter een kindplaats te ko pen in Oostkapelle." Minder houd zei tot dat besluit te zijn ge komen op basis van verwachtin gen dat het aantal kinderen zou verminderen. De schoonmaaksters zeggen die beslissing in hoge mate te be treuren, omdat de opvang 'als een trein liep'. Door het niet ver lengen van de zogeheten 'nul- uurcontracten', zijn van de ongeveer veertig schoonmaak sters nog maar een twintigtal overgebleven, van wie tien met kinderen. Zij -vrezen dat hun kind tussen wal en schip valt als het naar Oostkapelle moet wor den gebracht, omdat één kind plaats veel te weinig is. De werk neemsters zeggen grote moeite te hebben met de nieuwe op- vangregeling, omdat de opvang op het park perfect in orde was waardoor het schoonmaakwerk met plezier werd gedaan. Omdat inmiddels één van de leidsters ontslag heeft genomen en de andere leidster ontslag is aangezegd, omdat zij geen baan wilde als schoonmaakster, wordt de kinderopvang op het park momenteel waargenomen door één van de moeders. De werkneemsters vinden dat 'jam mer', want „het bedrijf is best goed. De kinderopvang moet blijven: dat is voor Hof Domburg en voor onze kinderen het bes te." Assistent-manager Minderhoud zei niet op de hoogte te zijn van de problemen. Hij erkende dat de opvang in Oostkapelle pro blemen zou kunnen opleveren voor de schoonmaaksters uit Domburg. „Maar voor de men sen uit Arnemuiden, Middel burg en Vlissingen zal het geen probleem zijn, omdat ze toch langs Oostkapelle komen." Axelaar moet GAK ziektegeld terugbetalen MIDDELBURG - De 33-jarige K. J. G. uit Axel moet 7549 gul den terugbetalen aan het GAK. De man had zich ettelijke malen ziek gemeld, waarna hij busrit- ten verzorgde voor touringcar- bedrijven in Heikant en in Mid delburg. De Middelburgse poli tierechter mr M. J. M. Klaren beek veroordeelde G. dinsdag tot twee weken gevangenis straf. Voor de rechtbank verklaarde G. niet te weten dat hij de in komsten, die hij verdiende met het chaufferen, moest opgeven aan het GAK. Wel had hij het be drag netjes opgegeven aan de belasting. De Axelaar tilde niet zo zwaar aan de overtreding, om dat hij alle ritten in de weekein den had gereden en dan had hij immers bij zijn gewone baas toch ook vrij? G zei op de bus te rijden voor zijn hobby. De man heeft inmiddels ontslag geno men bij zijn vroegere werkgever en werkt full-time voor een tou- ringcarbèdrijf. Mr Klarenbeek zei dat G. de in komsten opzettelijk had verzwe gen. ,.U heeft het vertrouwen in ons sociaal verzekeringsstelsel geschonden." Hij veroordeelde de man conform de eis van de of ficier van justitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 21