Bloedige Sovjet-actie Litouwen Bush krijgt toestemming voor oorlog tegen Irak \erschoore Stilte na Perez de missie Cuellar SAS-eenheid steelt raket in Kuwayt UUR FOTOSERVICE PAVAROTTI in CONCERT Demonstraties tegen Golf-oorlog Tanks rijden op menigte in Regering verschanst zich in parlementsgebouw Kamer wil hulp aan Sovjetunie opschorten Westen veroordeelt ingrijpen Rode Leger 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. KWALI. Droog en zonnig Droog met zonnige perioden. Later vrij krachtige wind uit oostelijke richtin gen. Middagtemperatuur omstreeks 3 graden. Vannacht lichte vorst. 234e jaargang no. 11 Maandag 14 januari 1991 GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZIERKZEE KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Advertentie 1 september 1991, AHOY' Rotterdam Kaartverkoop uitsluitend: 010-4595860 (Advertentie) HAMBURG - Demonstranten tegen een oorlog in de Golf overspoelden zaterdag het centrum van Hamburg foto DPA) (Van onze correspondenten) BERLIJN-LONDEN-PA- RIJS-ROME - Honderddui zenden mensen hebben het afgelopen weekeinde in di verse VVesteuropese steden en in de VS gedemonstreerd tegen de dreigende oorlog in de Golf. In meer dan 70 Duitse steden, ook in de voormalige DDR, werd op vreedzame wijze ge demonstreerd. In Londen ver anderde Trafalgar Square za terdag in èen immense men senzee door. een anti-oologs- demonstratie. De Britse poli tie schatte het aantal demon stranten op 42.000, de organi satoren van de mars spraken over ruim 200.000 deelnemers. In de Franse hoofdstad als mede in Marseille, Lyon en Bordeaux gingen in totaal naar schatting 100.000 men sen de straat op. Onder de deelnemers bevonden zich ook aanhangers van het so cialistische comité 'Socialis me en Republiek', dat wordt geleid door minister van de fensie Jean-Pierre Chevène- ment, die zelf niet aanwezig was, In Rome waren zaterdag middag zeker 150.000 demon stranten op de been, in Brus sel 15.000 en in Rotterdam en kele honderden. Paus Johannes Paulus II heeft zowel zaterdag als zon dag in felle bewoordingen ge pleit voor de vrede. Reisjes Wereldkampioen De Nederlandse waterpolo- vrouwen hebben in Perth de we reldtitel veroverd. Oranje was in de jinale te sterk voor Cariadadat met 13-6 Q werd afgedroogd. w Van onze correspondenten) BAGHDAD/LONDEN - De VN- secretaris-generaal Perez de Cuellar heeft zondag tweeë neenhalf uur gesproken met de haakse president Saddam Hu- sayn. Op het vliegveld zei Perez de Cuellar niet optimistisch, noch pessimistisch te zijn over het gesprek. Hij wilde niet in gaan op hetgeen hij met Sad- dain Husayn had besproken, omdat hij eerst verslag wil uit brengen aan de Veiligheidsraad in New York. Ook de Iraakse mi nister van buitenlandse zaken, Tareq Aziz, leverde geen com mentaar op het gesprek dat in een paleis van Saddam Husayn isgevoerd. De Iraakse president liet zondag nogmaals weten dat Kuwayt de 19e provincie van Irak is en blijft. Hij zei dit in reactie op een oproep van president Assad van buurland Syrië om de Iraakse troepen uit Kuwayt terug te trekken. Gevraagd naar de kansen op een oorlog, zei Perez de Cuellar dat het onmogelijk was daarop te antwoorden. Perez de Cuellar landde zaterdag in Baghdad zonder nieuwe voorstellen om een oorlog te vermijden. Hij .zei dat hij slechts de mogelijkheden zou aftasten die moeten leiden tot vrede. Het Iraakse parlement wordt vandaag bijeengeroepen, één dag voor het verstrijken van het ultimatum dat de Verenigde Na ties aan Irak hebben gesteld om zich terug te trekken uit Ku wayt. Diplomatieke bronnen in Bagh dad houden er rekening mee dat het gebruik van geweld niet voor 18 januari zal beginnen. Volgens een diplomaat zal de oorlog ech- Veertig doden bij voetbalduel JOHANNESBURG (Reuter) - Bij een voetbalwedstrijd in Zuid-Afrika zijn gisteren ten minste veertig doden gevallen. De politie verwacht dat het do denaantal nog zal stijgen omdat er nog vijftig mensen in levens gevaar verkeren. Tegen het einde van de wed strijd tussen Kaizer Chiefs en Orlando, Pirates in Orkney bra ken grote paniek en vechtpartij en uit tussen rivaliserende sup- portersgroepen. Velen sloegen °P de vlucht naar de uitgang die gesloten was. In het stadion wa ren 20.000 mensen aanwezig. ter op 18 of 19 januari uitbreken als er op diplomatiek vlak niets wordt bereikt. President Bush van Amerika heeft de Iraakse leider Saddam Husayn geschreven dat hij „niet zal tolereren dat Irak chemische of bacteriologische wapens ge bruikt... of de olievelden van Ku wayt vernietigt". De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken James Baker had de brief vorige week in Genève aan zijn Iraakse ambtgenoot Aziz willen meegeven. Na lezing van de in het Engels en het Arabisch gestelde tekst weigerde deze de brief in ontvangst te nemen we gens „het ondiplomatieke taal gebruik dat niet past voor cor respondentie tussen staatshoof den". DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt dat het Russische ingrijpen in Litouwen gevolgen moet hebben voor de financiële en economische steun aan de Sovjetunie. De Kamer wil spoedoverleg met minister Van den Broek over op schorting van die hulp. Buitenlandse zaken heeft de am bassadeur van de Sovjetunie za terdag ontboden om hem de boodschap over te brengen dat de Nederlandse regering „ern stig verontrust is" door de ont wikkeling in Litouwen. De vier grote fracties vinden dat het mi litaire ingrijpen in Litouwen op geen enkele wijze te rijmen is met de CVSE-afspraken die on langs in Parijs zijn gemaakt en door de Sovjetunie zijn onderte kend. In de Kamer beslaat de vrees dat Gorbatsjov terugkeert naai de harde lijn, of dat hij de conser vatieve krachten in het Kremlin niet meer in de hand heeft. BRUSSEL/ANKARA (RTR/ AFP/DPA) - In het Westen is ge schokt gereageerd op de bloedi ge gebeurtenissen in de Litouw se hoofdstad Vilnius, waar zon dagochtend zeker dertien do den en ruim honderd gewonden vielen toen het Sovjetleger het radio- en televisiestation bezet te. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, heeft de onderdrukking van de naar onafhankelijkheid strevende Litouwers scherp veroordeeld. Dit blijkt uit een verklaring die in de Turkse hoofdstad Ankara werd uitge geven, waaraan de minister we gens de Golfcrisis een bezoek bracht. Bakei veroordeelde Moskou in scherpe bewoordingen en ver klaarde dat de gebeurtenis de betrekkingen tussen de Sovjetu nie en de Verenigde Staten in ge vaar brengen. De minister zei „diep geschokt" te zijn toen hij hoorde dat mensen zouden zijn overreden door Sovjettanks. „Hét is moeiljk voor mij te be grijpen hoe men deze macht kan gebruiken, speciaal nu, voor het onderdrukken van democrati sche instellingen". De NAVO kwam zondag in Brus sel in spoedzitting bijeen om de situatie in de Baltische repu bliek te bespreken, maar kwam niet tot een gezamenlijke ver oordeling. De Europese Ge meenschap in Brussel veroor deelde het optreden van Moskou in Vilnius echter wel en eist uit legvan de Sovjetleiding. der de rupsbanden verpletterd. Tientallen gewonden moesten naar het ziekenhuis worden af gevoerd. „Ik dacht eerst dat ik een held zou zijn en stand zou houden en dat zij mij niet zouden overrij den. Mensen schreeuwden dat de tanks moesten stoppen, maar zij reden gewoon door", zegt de ontgoochelde Antanas Sakalau- kas (38). Nu ligt hij in het zieken huis met twee verpletterde be nen. Volgens hem zijn zeker nog vier mensen onder diezelfde tank terechtgekomen. Stepona- tis Rumos, een van de elf wacht posten binnen de televisietoren, vertelt binnen zeker twee doden gezien te hebben. „Ramen wer den ingegooid en plotseling sprongen soldaten naar binner die op de menigte schoten". Via luidsprekers werd zondag ochtend bekend gemaakt dal een zojuist gevormd Comité var Nationale Redding, dat bestaal uit Moskou-getrouwe commu nisten, de macht heeft overgeno men. De minister-president van de Duitse deelstaat BadeTi-Wiirt- temberg. Lothar Spath, is giste- ren afgetreden. De Christen-de mocraat ivas in opspraak ge raakt na publikaties over reisjes die hem door indus triëlen zouden zijn aangeboden. O Tientjesactie De werkgroep, die VC Vlissingen van de ondergang tracht te red den. startte zaterdagavond een tientjesactie onder het publiek. Burgemeester Van der Doef van Vlissingen en zijn vak broeder Barbé van Temeuzen gaven het Q startsein. (Van onze correspondent) LONDEN Een eenheid van het Britse elitekorps SAS (Special Air Service) is met een helikopter Kuwayt ingevlogen, heeft daar een Iraakse raket gestolen en deze mee teruggebracht naar Saudiara- bië. De luchtdoelraket is in Saudiarabie onderzocht. Volgens het Britse zondagsblad The Sunday Times, die zondag de spectaculaire operatie meldde, zag de SAS-eenheid ook nog kans om een aantal Iraakse militairen te gijzelen en te ondervragen. „Het was een briljante operatie", zo verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse Pentagon. De missie was noodzakelijk omdat was gebleken dat Irak over een nieuw radar-geleidingssysteem voor zijn aangepaste SAM-raketten beschikte. Nu zij de Iraakse raket hebben onderzocht, weten de geal lieerde strijdkrachten hoe zij dit geleidingssysteem kunnen ontrege len. Uitschakeling van het Iraakse afweergeschut wordt in legerkrin- gen onontbeerlijk geacht. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 VILNIUS/MOSKOU/WAR SCHAU (DPA/RTR/AFP) - In de Sovjetrepubliek Litouwen zijn zondagochtend zeker dertien mensen gedood en zeker 140 mensen gewond geraakt toen Sovjettroepen kort na midder nacht het gebouw van de Li touwse radio en televisie bezet ten. Dat heeft de LitouWse mi nister van buitenlandse zaken, Algii'das Saudargas, tijdens een persconferentie, in Warschau verklaard. De minister vluchtte zondagochtend per auto naar de Poolse hoofdstad, waar hij zei indien nodig een Litouwse rege ring in ballingschap te zullen oprichten. „Het drama van deze nacht laat zien dat het Stalinisme nog springlevend is. Het laat de we reld zien dat ongestrafte misda den weer tot leven komen", al dus Saudargas. „Niemand is vei lig hiervoor, ook niet de naive westerse landen die de Nobel prijs voor de Vrede hebben gege ven aan een misdadiger", daar mee doelend op Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov die vorig jaar deze prijs ontving. Regeringsleiders in Vilnius en officieren van het Rode Leger kwamen gisteren na uren over leg overeen dat het leger zondag nacht geen actie zou onderne men. Volgens het Sovjet-persbu reau Tass moesten de militairen optreden omdat vanaf het tele visiegebouw op hen was gescho ten. Gorbatsjov had zaterdag, enkele uren voor het bloedbad, volgens een hoge functionaris nog beloofd dat er geen militaire acties in Litouwen zouden ko men, nadat Sovjetsoldaten eer der al enkele gebouwen hadden bezet. Zaterdag hadden de lei ders van de vijftien Sovjet-repu blieken ernstige kritiek geleverd op het legeroptreden, maar toen waren er nog geen doden te be treuren. „Als de president van de Sovjetunie de situatie niet onder controle heeft, moet hij af treden", aldus de gevluchte mi nister Saudargas. Saudargas zei de namen te heb ben van vijf van de dertien do den. „Het zijn jonge mensen, ge boren tussen 1962 en 1966.. Zij zijn doodgeschoten. Er zijn veel meer gewonden, meer dan hon derd", aldus de minister. Een groot aantal parlementsleden en vrijwel de voltallige regering, onder wie president Vytautas Landsbergis bevonden zich gis teravond in het parlementsge bouw. Naar schatting 100.000 mensen hielden daar zondagavond de wacht ondanks een uitgaansver bod dat 's ochtends door het le ger was afgekondigd en een ulti matum om het gebarricadeerde pand te ontruimen. De bevel hebber van de Sovjettroepen had de politici bevolen het pand voor 15.00 uur (plaatselijke tijd) te verlaten. De vice-voorzitter van het parlement, Kazimieras Motieka, zei echter dat het par lement zich zal verdedigen en „geen stap zal wijken". Bestorming Het drama van de bloedige zon dag begon kort na om 01.00 uur (plaatselijke tijd), toen Sovjet troepen met lichte pantserwa gens het radio- en televisiecom plex bestormden. Een kwartier later werden de uitzendingen ge staakt. De laatste beelden die werden getoond waren die van een biddende menigte bij de zendmast, terwijl ziekenauto's met loeiende sirenes af en aan re den. Een uur later berichtte presi dent Landsbergis vanuit het parlementsgebouw de Litouwe- se gezant in Moskou dat er veel doden en gewoden zijn gevallen. Een Franse journalist bevestig de dit. Hij zei dat camera's van twee buitenlandse televisieploe gen door het leger in beslag wa ren genomen. Litouwers hadden rond het com plex een menselijk kordon ge vormd om bezetting door het le ger te verhinderen. Terwijl Sov jetmilitairen in de lucht schoten reden de tanks onverstoorbaar op de mensenmenigte in. Men sen die zich niet snel genoeg uit de voeten maakten, werden on- Binnen de Turkse gemeenschap in Axel en Sas van Gent leeft het idee dat alleen met disciplinaire straffen de Turkse jongeren goed. in de hand zijn te houden. Justitie zou Turkse ouders de vrijheid moeten geven- voor een strengere op- C voeding. 3* VILNIUS - Litouwers dragen een gewonde weg na de bestorming door Sovjet-troepen van de televisie gebouwen in de hoofdstad Vilnius foto Alexander ZemlianichenkolAP) Mogelijk daling van koopkracht DEN HAAG (GPD) - In plaats van met een koopkrachttoena me van 0,5 procent moet reke ning worden gehouden met een koopkrachtdaling. De ministerraad wil een tariefs verhoging voor het openbaar vervoer van 5 procent of meer, 8 cent accijnsverhoging voor ben zine, 6 tot 7 procent huurverho ging en een verhoging van het huurwaardeforfait van 1.8 pro cent naar 2,5 procent. Dinsdag praat het kabiet verder. (Van onze correspondent WASHINGTON - Het Ameri kaanse Congres heeft president Bush zaterdag toestemming ge geven om een oorlog tegen Irak te beginnen. Na afloop van de stemming zei de president dat een oorlog, indien nodig, „eer der vroeg dan laat" zal begin nen. Na drie dagen van intense en emotionele debatten stemden zowel het Huis van Afgevaardig den als de Senaat (samen het Congres) voor een motie waarin Bush toestemming wordt gege ven „met alle beschikbare mid delen" een eind aan de Iraakse bezetting van Kuwayt te maken. Oorlogsverklaring Die stemuitslag was, in de woor den van voorzitter Thomas Fo ley van het Huis van Afgevaar digden, „het praktische equiva lent van een oorlogsverklaring" aan Irak. Het was ook een histo rische stemming, want sinds 1941 heeft het Congres zich niet zo duidelijk ten gunste van een oorlog uitgesproken. Het debat weerspiegelt de ver deeldheid in het land. Er zijn iets meer Amerikanen voor militair optreden tegen Irak dan er tegen een oorlog zijn gekant. Vooral onder de democraten zijn veel tegenstanders van militaire ac tie. Van de leden van het Huis van afgevaardigden stemden 250 parlementariërs voor de resolu tie die Bush de vrijheid geeft om aan te vallen, en 183 tegen. In de Senaat waren de marges nog kleiner: 53 senatoren stemden voor de resolutie, en 46 tegen. Streng In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het. nieuws dagelijks in de bus. V8er weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1