'ROVINCIALE ZEEUWSE COUR» Perez de Cuellar naar Baghdad SPRINT Bloedig treffen Griekse politie met scholieren PZC-bijlagen in nieuw jasje Kabinet: toestemming parlement voor inzetten troepen niet vereist xxsiX Secretaris-generaal VN doet voorstel voor vredesmacht Nederland 3 bij oorlog dag en nacht in de lucht Meerderheid voor deelname aan Golfoorlog Frankrijks oudste 23 V,„ 27 Shell verhoogt morgen prijs brandstoffen Zacht en buiig Wisselend bewolkt en buien, mogelijk met onweer en windstoten. Harde tot stormachtige zuidwestenwind draai end naar west. Temperatuur 8 graden. 234e jaargang no. 9 Vrijdag 11 januari 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Waar kwaliteit en service belangrijk is! BH Vandaag vindtU in de Provinciale Zeeuwse Courant de nieuwe bijlage Kunst Cultuur, een bijlage die elke vrijdag zal ver schijnen. Kunst Cultuur informeert over literatuur, toneel, film, muziek, beeldende kunst en culturele ontwikkelingen. Te vens wordt er een uitgebreid overzicht gegeven van de activiteiten in de Zeeuwse theaters, musea, galeries en bioscopen. In Kunst Cultuur zijn de zaterdagbijlage Week-Uit, het culturele deel van de Vrijdagkrant en het nieuws over de popmuziek onder één noemer gebracht. De bijlage Sport is de tweede nieuwe bijlage in de vrijdag-PZC. Daarin wordt voortaan elke week ruim baan gegeven aan reporta ges, voorbeschouwingen, de sportagenda voor het weekeinde en de denksporten. Ook de zaterdagkranten worden in een nieuw jasje gestoken, Mor gen bevat de PZC twee bijlagen: Reportage en Vrije Tijd. In Re portage komen ontwikkelingen in provincie, binnen- en buiten land aan bod. Het gaat om verhalen die tot nu toe in de bijlage Week-In te vinden waren. Het katern Vrije Tijd brengt nieuws en achtergronden over toerisme, hobby, amusement en consumen tenzaken. En er zal regelmatig een kijkje worden genomen in de keuken van het Zeeuwse bedrijfsleven. Hoofdredactie (Van onze correspondenten BRUSSEL/GENEVE/WAS- H1NGTON - Na het mislukken van het Amerikaans-Iraakse overleg in Genève wordt koortsachtig geprobeerd alsnog een oorlog in het Golfgebied te voorkomen. VN-secretaris-ge- neraal Perez de Cuellar ver trekt vandaag vanuit Genève naar Baghdad voor een ontmoe ting met de Iraakse leider Sad dam Husayn. Hij zal voorstellen een VN-vredesmacht in het Golfgebied te legeren. Volgens diplomaten bij de VN zal De Cuellar Irak voorstellen zich onder toezicht van de VN te rug te trekken uit Kuwayt. Het plan van Perez de Cuellar is van oorsprong Scandinavisch en voorziet in eerste instantie in een bufferzone tussen beide par tijen. Na Irak zou ook Amerika zich moeten terugtrekken en zou de emir van Kuwayt terug keren. Kuwayt en Irak zouden dan moeten gaan onderhande len over de huur door Irak van twee Kuwaytse eilandjes en het omstreden Rumailah-olieveld. HILVERSUM (ANP) - Neder land 3 zal dag en nacht in de lucht zijn wanneer de oorlog in de Golf uitbreekt. De redacties van NOS-Journaal en NOS-Laat zullen continu verslag doen van de actuele gebeurtenissen aan het begin van de oorlog. Dat heeft de NOS donderdag bekend gemaakt. Het Journaal zal ieder half uur een extra bulletin uitzenden met een overzicht van het laatste nieuws. Tussen deze extra uit zendingen zal NOS-Laat de ach tergronden van de gebeurtenis sen belichten. Wanneer de oor log 's nachts uitbreekt, dan be ginnen de uitzendingen om ze ven uur de volgende ochtend. Om verslag te doen van de Ne derlandse activiteiten stuurt de NOS een tv-ploeg naar de Neder landse fregatten in de Golf. Een tweede tv-ploeg zal na het ver krijgen van een visum naar Riad (Saoedi-Arabië) vertrekken. Verder krijgen de corresponden ten in Washington en Jerusalem redactionele versterking en is voor het Journaal een corres pondent in Cairo aanwezig. Zie ook pagina 2 DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid van de bevolking vindt dat als er na 15 januari een oor log uitbreekt in de Golf, Neder land daar actief aan mee moet doen. Dat blijkt uit een onder zoek dat in opdracht van RTL 4 werd gehouden door het bureau Interview. Drieënvijftig procent van de Ne derlanders meent dat ons land moet deelnemen aan de gevech ten als die na het verstrijken van het VN-ultimatum uitbreken; 37 procent is daartegen. De vraag of er na 15 januari ge weld moet worden gebruikt om Irak uit Koeweit te verdrijven, wordt door 42 procent van de on dervraagden bevestigend beant woord. Zesenveertig procent antwoordde 'nee'. Het onderzoek werd op dinsdag 8 en woensdag 9 januari gehou den. Opvallend was dat op 9 ja nuari zich meer mensen uitspra ken voor het gebruik van ge weld. Op deze datum werd be kend dat de besprekingen tus sen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker en zijn Iraakse ambtgenoot Aziz waren mislukt. Arbitrage van de VN moet vol- president Bush zei dat er weer Irak op aan dit land te verlaten, gens dit plan bindend zijn. wat hoop was, maar Washington journalisten inbegrepen. Woordvoerder Fitzwater van drong er bij alle Amerikanen in In een laatste poging alsnog een bemiddelende rol te spelen, heb ben de EG-ministers van buiten landse zaken het unieke besluit GENEVE - De Iraakse minister van buitenlandse zaken Tareq Aziz zwaait donderdag vanaf de vliegtuigtrap naar de mensen bij zijn vertrek naar Baghdad na het mislukte gesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Baker (foto Pascal VolerylAP) DEN HAAG (GPD) - Het kabi net vindt voorafgaande toe stemming van het parlement voor inzet van troepen in de Golf niet noodzakelijk. De Grondwet biedt de regering de mogelijkheid hierover op eigen houtje te beslissen, want de handhaving van de internatio nale rechtsorde valt volgens het kabinet onder de belangen van de Staat. Een militair ingrijpen komt steeds dichterbij, want het han delsembargo tegen Irak werpt nog nauwelijks vruchten af, zo staat in een brief, die minister Van den Broek gisteren aan de Tweede Kamer zond. Van den Broek schetst daarin de juridische aspecten van Neder landse betrokkenheid bij een eventuele oorlog in de Golf. Er is, blijkens deze notities, geen spra ke van dat Nederland door deel name aan de gevechten ter plaatse in oorlog zou komen met Irak. Voor een 'in-oorlog-verkla- ring' is wel voorafgaande toe stemming van het parlement no dig. De Tweede Kamer debat teert vandaag over de toestand in de Golf. Geen behoefte CDA, PvdA, VVD en D66 hebben gisteren al laten weten dat wat hen betreft de 'Verenigde Verga dering der Staten-GeneraaT (Eerste en Tweede Kamer sa men) ook niet bijeen hoeft te ko men. De fracties van Groen Links in Eerste en Tweede Ka mer hebben om zo'n bijeen komst gevraagd. Zij hebben daarvoor de steun van elf parle mentariërs nodig en het ziet er naar uit dat die wel te vinden zijn. D66Jeider Van Mierlo zal van daag een dringend, beroep doen op Groen Links-fractievoorzit ter Ria Beckers, af te zien van het aanvragen van zo'n debat. Volgens Van Mierlo heeft op dit moment niemand in Nederland er behoefte aan de oorlog aan Irak te verklaren. Dan is er ook geen Verenigde Vergadering no dig, aldus Van Mierlo gisteren voor de NOS-radio. Overigens heeft het kabinet her haaldelijk toegezegd, dat het al le stappen in nauw overleg met de Tweede Kamer zal zetten. Maar dat wil volgens Van den Broek niet zeggen dat het parle ment een veto-recht heeft over de inzet van troepen in een ge wapend conflict in de Golf. Ui teraard kan het parlement het kabinet naar huis sturen als het in meerderheid niet eens zou zijn met inzet van Nederlandse mili tairen. ARLES - De 115-jarige Jeanne Calmant, de oudste inwoner van Frankrijk, vraagt om stilte tijdens opnames voor een tv-programma zij centraal staat (foto Georges GobetlAFP) Dienstplichtigen kunnen in ge val van nood verplicht worden deel te nemen aan de militaire macht in de Golf. Van den Broek zegt in de brief echter toe dat zo veel mogelijk te zullen vermij den. Het zal zeker één a twee jaar du ren voor een economisch embar go Irak kan breken, meent het kabinet op basis van de schaarse informatie over de gevolgen van de blokkade. Die sancties heb ben tot nu toe geen effect op het Iraakse leger, en nauwelijks op de economie van dat land. Voed sel is er nog voldoende, het is al leen duurder geworden. Volgens de door minister Van den Broek geschreven evaluatie, kan Irak de eigen bevolking „desnoods met behulp van re pressie op een lagere levensstan daard terugschakelen". Een em bargo werkt slechts „uiterst langzaam en betrekkelijk". Van den Broek tekent daarbij aan dat de sancties tegen Irak heel goed worden nageleefd. De invoer van Irak blijkt te zijn af genomen tot slechts ééntiende van het oude peil. terwijl de olie- uitvoer vrijwel is afgesneden. Premier Shamir Shamir: Bush zal Israël steunen bij aanval door Irak (Van onze correspondent) TEL AVIV - Premier Jitschak Shamir van Israël heeft donder dag in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Bush naar verluidt de verzekering ge kregen dat de Verenigde Staten Israel zal steunen als Saddam Husayn dat land aanvalt. De woordvoerder van het Witte Huis zei later op de dag dat Ame rika zal reageren als welk land dan ook wordt aangevallen door Irak. Hij gaf toe dat die uit spraak een verharding inhoudt van het standpunt dat Amerika innam bij het begin van de Golf crisis. In tegenstelling tot de meeste Europese staatsburgers hebben de Amerikanen in Israël van hun regering niet het advies gekre gen te vertrekken. Washington heeft wel Amerikaanse burgers in Algerije. Marokko en Tunesië aangeraden die landen te verla ten, uit vrees dat hun leven ge vaar loopt door terreuracties. Roofteams De Amsterdamse politiechef Nordholt hééft speciale 'roof teams' ingesteld om het hoofd te bieden aan de golf overvallen op winkels. In totaal 150 politie mensen zijn hiervoor vrijge maakt. Verder rekent Nordholt op medewer- O king van het publiek. O Bolbliksem De Terneuzense astrofysicus dr ir G. C. Dijkhuis, directeur van Convectron NV, denkt in onge veer twee jaar tijd het weten schappelijk beivijs te kunnen le veren dat een bolbliksem ge bruikt kan worden voor de op wekking van energie. Hij ba seert dit op groiid van recente research in Japan, de Sovjetunie en de Ver- O enigde Staten. w genomen om vanmorgen in Ge nève, in het niet-EG-land Zwit serland, te vergaderen. Na hun onderlinge spoedberaad, onder voorzitterschap van der Luxem burgse minister Jacques Poos, over de Golf kunnen zij dan een onderhoud hebben met Perez de Cuellar. De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken De Michelis zei in Rome dat de twaalf tot en met maandag 14 januari bereid zijn om met Aziz te praten. Hoewel Aziz woensdag een gesprek in Algiers afwees, zei De Michelis te hopen dat Algerije, dat goede contacten met Irak heeft, daar toe een uitnodiging zal doen. Nu de EG-ministers in Genève bijeenkomen, zou Frankrijk vol gens De Michelis inmiddels heb ben beloofd geen eigen initiatie ven meer te zullen ontplooien. Er was zowel bij de Amerikanen als bij enkele EG-partners wre vel ontstaan, omdat president Mitterrand op eigen houtje bui- (Slot zie pagina 3 kolom 8) HHHI Willem Nijholt Willem Nijholt gaat op herhaling met het toneelstuk. Amadeus. Verder in de bijlage KUNST CULTUUR: Nasim Khaksar leed onder sjah en ayatollah Musical Sophisticated Ladies in première Marita Mathijsen spreekt overleden schrijvers Mulisch en de Zuilen van Hercu les Poëzie voor de jeugd Uit agenda. 15 Vm 21 Wim Wegman gaat zondag pro beren om voor de tiende keer ta feltenniskampioen van Zeeland te worden. Verder in de bijlage SPORT: Korfballer Peter Jo- ziasse speelt met Fortuna Delft- in de Europa Cup Wielerploeg Raas in de sneeuxv Denkspor ten. Wim Wegman ATHENE (RTR) - De Griekse po litie heeft donderdag hardhan dig ingegrepen bij een een scho lierenbetoging in de hoofdstad Athene. Nadat de demonstran ten vernielingen hadden aange richt vuurde de oproerpolitie honderden traangasgranaten af om de menigte uit elkaar te drij ven. Een woordvoerder van po litie in Athene meldde donder dagavond vijftien gewonden. Daarnaast zijn 50 demonstran ten met ademhalingsmoeilijk heden naar ziekenhuizen over gebracht. Ongeveer 6000 scholieren, lera ren en arbeiders hadden zich in Athene verzameld uit protest te gen de geplande onderwijsher vormingen door de regering van Konstantinos Mitsotakis. Ver spreid over het land houden scholieren al enkele weken hon derden middelbare scholen be zet. Woensdag kwam het in Pa tras tot ernstige ongeregeldhe: den toen een groep jongeren een school probeerde te ontruimen. Bij die gevechten kwam een wis kundeleraar om het leven nadat hij met een ijzeren staaf op zijn hoofd was geslagen. Naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Patras werd woensdag de minis ter van onderwijs Vassilis Kon- doyannopoulos vervangen door George Souflias. Ooggetuigen spraken donder dag over de hevigste ongeregeld heden tussen politie en demon stranten sinds jaren. Ongeveer 500 leden van de oproerpolitie waren in een veldslag verwik keld met enkele honderden de monstranten die de agenten voortdurend met stenen en hou ten knuppels belaagden. De be togers wierpen tevens barrica des op van brandende auto's en gooiden etalageruiten in. Pre mier Mitsotakis heeft inmiddels besprekingen aangekondigd met scholieren en leraren, over de geplande onderwijshervor mingen. De scholieren eisen dat de regering meer geld vrijmaakt voor het onderwijs. Voorts ver langen zij het intrekken van een ontwerpwet die voorziet in het instellen van een puntensys teem waarmee het scholieren- verzuim aan banden moet wor den gelegd. ROTTERDAM (ANP) - Diesel en benzine worden weer duurder. Van de oliemaatschappijen heeft marktleider Shell voor zaterdag een verhoging van de benzineprijzen met twee cent per liter en van de dieselprijs met vier cent per liter aangekondigd. De prijsverhoging is het gevolg van de gestegen prijzen (in guldens) voor olieproduk- ten op de internationale markten. Zoals bekend heeft de zelfstandige handel, verenigd in de NOVOK, besloten voorlopig geen adviesprijzen te geven. Het NOVOK-be- stuur heeft dit gedaan omdat de prijzen voor ruwe olie en olieproduk- ten op het moment sterk schommelen. Shell blijft wel adviesprijzen geven, omdat het concern dit een belangrijke service aan zowel pomphouder als consument vindt. Vanaf zaterdag is de adviesprijs van Shell voor een liter diesel (zelf- tankpomp) 118,8 cent. Voor super plus loodvrij, Euro loodvrij en su per met lood zijn ae adviesprijzen (zelftank) achtereenvolgens 169, 165 en 172 cent per liter. ATHENE - Een brandende auto in een straat in Athene tijdens de onlusten van donderdag (foto Dimitri MessinislEPAi Ml

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1