Kansen Terneuzen als Poort van Vlaanderen Ingreep Walcheren vergt 78 min PZC BOUWCENTRUM I van 12 t/m 20 januari Kan Nederland echt niet zonder schoner water? I Bezoek het 24ste Bouw-& Prefabsalon te Antwerpen I Weinig animo bij studenten voor flat Paauwenburg provincie donderdag 10 januari 1991 13 Dependence revalidatie in Terneuzen mag lezers schrijven Aanleg bossen centraal in plan landinrichting Ambitieus project moet toeristen lokken TERNEUZEN - Zeeuwsch- Vlaanderen heeft de toerist meer te bieden dan zee en strand. Het Kanaalzonege- bied bijvoorbeeld kan uit groeien tot een enorme toeris- tisch-recreatieve trekpleis ter. Tot nu toe waren de ver schillende instanties zich te weinig bewust van de 'attrac ties' die met name centrumge meente Terneuzen te bieden heeft. Met een investering van 3,8 miljoen gulden kan daarin (fasegewijs) verandering wor den gebracht. Dat geld is no dig om Terneuzen internatio naal te presenteren als 'Por taal van Vlaanderen'. Dat blijkt uit een lijvig rapport dat de Grontmij opstelde in opdracht van de VW-Terneu- zen. Ir P. A. Davidson van de Grontmij woensdagmiddag, tijdens de presentatie van het rapport 'Portaal van Vlaande ren' in de burgerzaal van het stadhuis van Terneuzen: „Het imago van Terneuzen en de Kanaalzone kan worden ver beterd. Dat zou moeten gebeu ren in nauwe samenwerking tussen overheidsinstanties en bedrijfsleven. De toeristisch- recreatieve basis is in Zeeuwsch-Vlaanderen - met die zee en het strand - vrij smal. Er is meer en daarvan zou nadrukkelijker gebruik moeten worden gemaakt." Davidson noemde de havens in het Kanaalzone-gebied, de sluizen, de scheepvaart op de Westerschelde én Terneuzen als stad (koopcentrum, cul tuur, een tropisch golfslag- bad). Een imago-verbetering kan ook het vestigingsklimaat (bedrijven) in de Kanaalzone gunstig beinvloeden. Het project Portaal van Vlaan deren is een initiatief van de VVV, het Havenschap Terneu zen, Rijkswaterstaat, de ge meente Terneuzen en de pro vincie. Vertegenwoordigers van die vijf vormden een werk groep die, nu de plannen zijn vervat in een rapport van de Grontmij, het project verder gestalte moet geven. Daartoe zou op iets langere termijn een stichting moeten worden ge vormd, waarin ook het be drijfsleven is vertegenwoor digd. De Grontmij gaat uit van de bouw van een groot informa tiecentrum aan de Schelde- Het sluizencomplex van Terneuzen kan volgens het rapport van de Grontmij een toeristische trekpleister van formaat worden (luchtfoto Lex de Meester) boulevard ter hoogte van het gloednieuwe paviljoen West kant. Van daaruit zouden rondleidingen door het haven gebied kunnen plaatsvinden, zowel over land als op het wa ter (rondvaarten). Op verschil lende plaatsen langs het ka naal en op de Scheldedijk bij Terneuzen zouden zogenaam de steunpunten kunnen wor den ingericht, een soort uit kijkposten, En verder zou veel aandacht moeten worden be steed aan de 'bewegwijzering' (in de vorm van poorten en poortjes, in sommige gevallen voorzien van enkel een infor matiebord, maar misschien zelfs met een baliefunctie of een 'shop' waai- op uitgebrei dere schaal informatie over het 'Portaal van Vlaanderen' wordt verstrekt). Volgens berekeningen van de Grontmij kan Terneuzen in de toekomst rekenen op min stens 100.000 bezoekers per jaar. Voorzitter drs A. Door- duyn van de WV: „Dat kun nen toeristen zijn die aan de kust vertoeven, dagjesmensen uit België, maar ook bezoe kers met zakelijke achtergron den en natuurlijk de eigen be volking. Als je al die doelgroe pen op een rijtje zet, heb je toch een ontzettend groot po tentieel. Dan is een schatting van 100,000 bèzoekers per jaar zeker niet hoog gegrepen." Financiering Doorduyn wees er nogeens op dat het twee jaar geleden ei genlijk allemaal begon met het plannetje 'om eens iets te doen met het sluizencomplex'. Daarvoor bestond sinds jaai en dag grote belangstelling. Uiteindelijk werden de plan nen steeds omvangrijker. Zo zelfs dat ook de VVV-voorzit- ter zich er terdege van bewust is dat de uitvoering fasegewijs zal moeten verlopen. Een kwestie van centen. Wie die op moet brengen is nog onduide lijk. Rijkswaterstaat bijvoor beeld wil, zo verzekerde hoofd ingenieur-directeur H. Saeijs, graag meewerken maar voelt er weinig of niets voor betrok ken te worden bij de exploita tie van het 'Portaal van Vlaan deren'. En de VVV heeft geen geld. Dus zal de financiering vooral een zaak worden van provincie, gemeente, haven schap (misschien) en het be drijfsleven. De eerste resulta ten van het project moeten ui terlijk in de zomer van 1992 zichtbaar zijn, vond Doorduyn woensdagmiddag. Burgemeester drs R. C. E. Bar- bé, die het eerste exemplaar van het rapport ontving, was in zijn nopjes met het project. „Ik ben vooral ook blij met het brede draagvlak van dit pro ject. Doe je zoiets bijvoorbeeld als gemeente op eigen houtje dan lukt zoiets waarschijnlijk nooit. Het moet een zaak van goed samenspel zijn. En dat is het in dit geval zeker." Goedkeuring van ministerie MIDDELBURG - Het ministe rie van Volksgezondheid heeft zijn goedkeuring gegeven aan de bouw van een dependance van de stichting Revalidatie Geneeskunde Zeeland (RGZ) bij ziekenhuis De Honte in Ter neuzen. De RGZ concentreert de revalidatiecentra en de on derwijsvoorzieningen voor ge handicapte volwassenen en kinderen bij het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes. Daarvoor moet het kinderrevalidatiecen trum Zonneveld in Oostkapelle gesloten worden. Dat hoorden enkele tientallen ouders van geestelijke en licha melijk gehandicapte kinderen van Zonneveld en de bijbehoren de mytylschool woensdagavond tijdens een informatiebijeen komst in de Abdij in Middel burg. De informatiebijeenkomst was belegd door gedeputeerde W. Don om de stand van zaken rond kinderrevalidatie in Zee land te geven. L. Hendriks, hoofd van de afde ling volksgezondheid en maat schappelijke dienstverlening op de provinciale griffie nam tij dens de eerste helft van de bij eenkomst waar voor gedepu teerde Don. Als waarnemend commissaris van de koningin was diens aanwezigheid op de nieuwjaarsreceptie van de ko ningin noodzakelijk. Als sprekers waren naast Don al gemeen directeur P. Bouwman van het Oosterscheldezieken- huis in Goes, in zijn functie als lid van de directie van de RGZ, en RGZ-directielid G. P. A Joos- ten uitgenodigd. Zij en Don be nadrukten nog eens de voorde len van de beslissingen van het ministerie en de provincie, om Zonneveld op te heffen en de re validatie en het speciaal onder wijs voor geestelijk en lichame lijk gehandicapten te concentre ren in een centrum in Goes. Van de kant van de ouders klonk bezorgdheid over de beschik baarheid van juiste therapiën, woonomgeving en onderwijs van hun kinderen. Don onder brak een vragensteller daarop abrupt met een betoog over de vaak onverwachte mogelijkhe den die geestelijk en lichamelijk gehandicapten kunnen ontwik kelen, mits ze op de juiste wijze gestimuleerd worden. Het programma van de avond werd vervolgd met een videofilm uit de Verenigde Staten over de integratie van geestelijk en li chamelijk gehandicapte kinde ren in het reguliere onderwijs en van volwassenen als medewer ker in het bedrijfsleven. Don ver telde over zijn ervaringen tij dens twee reizen naar Canada, waar hij dergelijke projecten be zocht. Óp Dons uitnodiging ver telde PZEM-medewerker en oud-Zonneveldbewoner L.J. de Vos hoe hij als spastisch gehan dicapte een volledige baan en een in hoge mate zelfstandig le ven veroverde. Leden van de Nederlandse walerverdagen-delegatie, gisteren in het Middelburgse provinciehuis. Vlnr: secretaris ir R. Zijlmans, voorzitter mr B.W. Biesheuvel en dr ing H.'L. F. Saeijs (foto Rziben Oreel Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekor ten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Dierenleed Eind vorig jaar las ik in uw krant een artikel met foto van een paard dat zijn nek had gebroken na een gemiste sprong. Kort daarna verschenen nóg twee be richten over ongelukken met paarden. Waarom heb ik geen reacties gelezen op deze 'misda den' tegen deze dieren? Waarom zijn er geen voorstellen gedaan tot verbieden van races (hinder nis- en snelheidswedstrijden). Is dit sport? Staat hier het dier centraal? Als ik in de krant lees dat er weer een of andere hippi sche grootheid hier in de provin cie zijn komst met een nieuw 'wonderpaard' aankondigt, dan is weer mijn vraag: wie staat hier in de belangstelling? Het dier dat zich weer alle pijnigingen mag laten welgevallen of de eige naar/berijder dan wel misbruik- maker van het dier? Waarom geen massaal protest? Is het paard dit niet waard? Laten we hier gewoon wettelijk een eind aan maken. Geen races meer. geen gewonde of dode paarden meer! Nu zullen er weer wel voor standers van deze 'sporten' in de pen klimmen. Ik lees die reacties niet want ik ben te zeer begaan--, met het dierenleed en niet met de ereronden, de jockeypetjes en alles wat zich eronder ver schuilt. Weg er mee! D. V. Boel Kamperfoeliestraat 26 Goes zat-zon. 10-18u. din-don. 14-22u. I andere dagen 14-18u. JAN VAN RIJSWIJCKLAAN 191 - ANTWERPEN I autostrade Breda-Antwerpen of Eindhoven-Antwerpen afrit nr 5-WILRIJK uit aan de hand van een voor beeld. „Als je één voetbalsup porter hebt, zijn er geen pro blemen. Maar als er honderd naar een wedstrijd kijken, on tstaat er een bende. Zo zit dat ook met studenten. Maar het lijkt me best gezellig als hier meer studenten komen." Kees Kerstens heeft een ande re mening. Hij is eerstejaars aan de HEAO en wooht even eens in Paauwenburg. „Ik ben op zoek naar andere woon ruimte, in de binnenstad. Ik heb het wel gezien in Paauwen burg. Ik denk dat de wijk al leen maar slechter wordt als hier meer studenten gaan wo nen. De mensen zullen weg trekken en de wijk verpaupert nog meer", alsdus Kerstens. Eén van de argumenten voor concentratie van studenten komt van woningbouwvereni ging Basco, die eigenaar is van de flat aan de Chopinlaan. Vol gens Basco veroorzaken stu denten die verspreid over de binnenstad wonen, overlast. Als de studenten in één wijk wonen kan die overlast tot een minimum beperkt worden. Onzinnig Tweedejaars HTS-student Servi Beckers vindt het een on zinnig argument. „Ik woon in de binnenstad en hier zijn nog nooit klachten geweest van buurtbewoners. In Paauwen burg wonen lijkt me niks. Hier heb ik alles bij de hand en daar bij is het gezellig", vertelt Bec kers. Hermi Ottemann, vierde jaars aan de HEAO en be stuurslid van de studentenver eniging Cinaedus, denkt dat er weinig animo is bij de studen ten voor een kamer in Paau wenburg. „Volgens mij zullen alleen de eerstejaars naar een flat in Paauwenburg gaan. Ze zijn nieuw en kunnen makke lijk woonruimte krijgen in Paauwenburg. Veel studenten valt het daar tegen en ze ver trekken alsnog naar de binnen stad." Ellen Ravia, tweede jaars studente aan het MDGO, voegt daar nog aan toe 'dat niet alle studenten er prijs op stellen om alleen maar tussen andere studenten te wonen'. Er is dan toch altijd drukte om je heen en dat kan zelfs ten kos te van je studie gaan", aldus Ravia. De bewoners van Paauwen burg hebben in december vorig jaar op een inspraakbijeen komst van de gemeente Vlis- singen al duidelijk gemaakt dat meer studenten niet wel kom zijn in de wijk. Ellen Ra via begrijpt dat wel. „Die men sen weten ook dat veel studen ten op één hoop niet werkt. Je ziet het met de 'pretflat'. daar is het al een troep. Het inter naat is er al. maar dat is er al tijd geweest. Ik kan me voor stellen dat de bewoners niet meer herrie om zich heen wil len", vertelt Ravia. „Daarbij kunnen ze nog zulke mooie plannen maken maar een stu dent zoekt nog altijd zelf uit waar hij het liefste woont." VLISSINGEN - Vlissingse stu denten willen niet in de wijk Paauwenburg wonen. De stu dentenkamers die gepland zijn in leegstaande maisonet tes aan de Chopinlaan in Paauwenburg komen wat hen betreft niet vol. De studenten zijn van mening dat concen tratie in één wijk niet verstan dig is. Martijn van Donselaar woont in Paauwenburg en is eerstejaars aan de Zeevaart school. Hij legt zijn mening con- De studenten André Smits, Ellen Ravia en Servi Beckers: centratie in één wijk niet verstandig... (foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Walcheren moet voor ruim 78 miljoen gul den op de schop. Het voormali ge eiland krijgt voor dat geld meer bos in de kuststrook, bete re wegen, meer fietspaden, een doelmatigere verdeling van de landbouwgrond en enkele nieu we natuurgebieden. De Landin richtingscommissie voor de Ruilverkaveling Walcheren heeft al die maatregelen on langs vastgelegd in het vooront werp landinrichtingsplan. Het Waleherse landschap wacht, als de landinrichtings commissie haai' zin krijgt, de grootste ingreep sinds de herin richting na de Tweede Wereld oorlog. De infrastructuur wordt meer aangepast aan de eisen van de moderne tijd, vooral voor twee belangrijke economische sectoren: de landbouw en het toerisme. De landbouw moet grond inleveren voor meer re creatie-bossen en natuurbouw, maar kan ook efficiënter gaan werken door een herverdeling van de nu soms sterk verspreide kavels. De recreatieve sector profiteert toch het meest van de plannen. De bossen langs de kust van Val- kenisse en Westkapelle worden op enkele plaatsen sterk uitge breid; bij het Venebabos en Dis hoek, tussen Groot-Valkenisse en Biggekerke, boven Zoutelan- de in de richting van Het Kust licht en van het vakantiedorp Joossesweg tot Westkapelle. Het Veere kreek-bos verdubbelt in omvang. De landinrichtings commissie stelt verder de aanleg voor van ruim 26 kilometer re creatieve fietspaden, bijna 2 ki lometer voetpad en 3,3 kilome ter ruiterpad. Acht boerderijen moeten wijken om plaats te maken voor bos bouw. Een bedrijf moet worden verplaatst om de kavels beter te kunnen verdelen en een ander staat de aanleg van de nieuwe Koorschool geeft concert GOES - Het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool uit Goes geeft vandaag, donderdag, een nieuwjaarsconcert in de Neder lands hervormde kerk te Krab- bendijke. De uitvoering, onder leiding van Evert Heijblok, be gint om 19.30 uur. MIDDELBURG - In plaats van Belgische actieplannen voor een grondige schoonmaak van Maas en Schelde, dwarrelde eind december een Franstalige vragenlijstje bij de Nederland se onderhandelingsdelegatie neer. Of Nederland maar even, op de kubieke meter nauwkeu rig, wilde invullen voor welke doeleinden dat schoon Maaswa ter nou eigenlijk zo hard nodig is. Dat deed de deur dicht. Was er net enig optimisme dat de sle pende onderhandelingen over Belgisch-Nederlandse water verdragen eindelijk voortva rend afgehandeld konden wor den, halen die Walen brutaal weg een nieuwe streek uit. Delegatieleider mr B. W. Bies heuvel maakte gisteren in Mid delburg bekend dat Nederland nu verder wel op eigen houtje verdragsteksten zal formuleren om de Belgen daarmee begin april om de oren te kunnen slaan. Het Franstalig vragen lijstje zal vooralsnog onbeant woord blijven. Willen ze in Wal lonië nu echt weten hoeveel kwaliteitssoorten Maaswater Nederland nodig heeft om in landbouw-, industrie-, vis-, zwem- en drinkbehoeften te voorzien? En is het echt nodig dat wordt aangegeven wanneer, waar en hoe dat water moet wor den aangeleverd? Ir R. Zijlmans, secretaris van de Nederlandse onderhandelings delegatie, houdt het erop dat de Walen gewoon een nieuwe ver tragingstactiek hebben be dacht. Volgens de Belgen is de informatie nodig om te kunnen beoordelen of Nederland inder daad niet zonder aanmerkelijk schoner water kan. En om te kunnen uitrekenen hoeveel Ne derland financieel zou dienen bij te dragen voor dit 'Nederlands belang'. Dan zou bekeken kun nen worden of Wallonië per pijp leiding schoner water aan Ne derland zou kunnen leveren, wat goedkoper zou zijn dan zuive ring van het hele Maasbekken. Lariekoek, oordelen de Neder landse onderhandelaars. „De Waalse vragen gaan geheel voor; bij aan de kern van de zaak, na melijk dat de hele Maas weer schoon en gezond moet wor den." De Belgen daarentegen blijken onwrikbaar op het standpunt te blijven staan dat zuivering van de Maas volgens de EEG-richtlijn 'water voor karperachtigen' voldoende is. Zuivering in Wallonië kan dan achterwege blijven; ..Dat is", sneert de Nederlandse delega tieleider Biesheuvel, „de laagste norm. Het betekent ongeschikt voor zalm, niet drinken, niet zwemmen." Voor de Schelde, die door dichter bevolkte gebieden, stroomt en nog aanzienlijk vui ler is dan de Maas. wordt die lage- norm nog wel enigszins aan vaardbaar geacht. België, zo klaagt de Nederlandse onderhandelingsdelegatie, houdt bij de besprekingen geen rekening met bestaande of bin nenkort te verwachten interna tionale verplichtingen en afspra ken. Het Belgisch waterzuiverings- beleid blijft ver achter bij dat in omringende landen: vijftien jaar bij dat van de Rijnoeverstaten bijvoorbeeld. Enkele gevolgen: De drinkwatervoorziening in Nederland komt in gevaar; ern stige vervuiling van de waterbo dem; belasting van de Noordzee met gevaarlijke stoffen. Om druk op de ketel te houden' heeft Nederland de verdieping van de Westerschelde en toe stemming voor een Baalhoekka- naal afhankelijk gemaakt van de totstandkoming van water zuiveringsverdragen. De Neder landse onderhandelingsdelega tie had liever een ander onder handelingscriterium gehan teerd: 'wederzijds goed nabuur schap'. Maar dat komt voorals nog niet in het Belgische boekje voor. Henk Postma provinciale weg van Vlissingen naar Koudekerke in de weg. Voor de nieuwbouw van die be drijven verwacht de landinrich tingscommissie bijna 5 miljoen gulden nodig te hebben. De rijksoverheid is bereid 1,7 mil joen bij te dragen en 2,9 miljoen gulden komt voor rekening van de individuele belanghebben den. Waterpeil De landbouw heeft baat bij de verlaging van het waterpeil, die de landinrichtingscommissie in de lage poelgebieden in het hart van Walcheren wil doorvoeren. Het peil wordt, is de bedoeling, met 30 centimeter verlaagd. Drie nieuwe gemalen moeten daarvoor worden gebouwd: in Schellach, de Sint-Laurense Weihoek en voor Midden- en West-Walcheren. De nieuwe op zet van waterbeheersing vergt een investering van bijna 16 mil joen gulden, waarvan het Water schap Walcheren en de rijks overheid ieder de helft moeten dragen. Walcheren krijgt iets van zijn oorspronkelijke landschap te rug in vier natuurreservaten: vroongraslanden tussen West kapelle en Domburg en bij Vrou wenpolder, een gedeelte van de Sint-Laurense Weihoek en langs het Kanaal door Walcheren tus sen Middelburg en Veere. De landinrichtingscommissie heeft min of meer gedwongen door het landelijke Natuurbeleidsplan, deze gebieden aangewezen. Landbouw mag op die terreinen helemaal niet meer of slechts op een bescheiden, natuurvriende lijke manier worden bedreven. Een lange weg is nog te gaan voor de Waleherse ruilverkave ling volledig is uitgevoerd. De landinrichtingscommissie houdt deze maand en in februari eerst een fors aantal algemene informatie- en inspraakbijeen komsten waar alle betrokkenen hun zegje kunnen doen. De in spraaktermijn sluit 15 april. Schriftelijke reacties moeten dan binnen zijn bij het secreta riaat van de commissie in Goes. Het landbouwgebied tussen Biggekerke en Groot-Valkenisse, waar bos is gepland foto Ruben Oreel)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 23