Laatste hoop op VN gevestigd Politiek Den Haag reageert buitengewoon teleurgesteld Israël tevreden over opstelling minister Baker Achteraf beter af! Niet meer alleen voor blanken Bush pessimistisch over situatie Golf Gesprek Baker-Aziz in Genève volkomen mislukt wmmmmm Overleg met België over schoon water opgeschort Van den Broek: anti-climax in Genève Wall Street keldert na nieuws uit Genève Vanochtend regen Regenachtig en 's middags kans op een bui. De maximum temperatuur is 9 graden. De zuidwestelijke wind is krachtig en neemt af tot matig. 234e jaargang no. 8 Donderdag 10 januari 1991 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN /OOt ouoo- |.V)666- IVan onze correspondent GENEVE - Een oorlog in de Golf is dichterbij gekomen door de volledige mislukking van het overleg in Genève tussen de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken James Baker en zijn Iraakse collega Tareq Aziz. In bijna zeven uur praten toonde Aziz volgens Baker geen enkele toegeeflijkheid. Alle hoop is nu gevestigd op de VN. Er resten nog vijf dagen die ge bruikt kunnen worden om als nog een bloedige oorlog te voor komen, voordat volgende week dinsdagavond het ultimatum van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verstrijkt. Mi nister Baker zei woensdagavond alle diplomatieke pogingen daartoe toe te juichen. Mogelijk gaat VN-secretaris-ge- neraal Perez de Cuellar vandaag of morgen nog naar Baghdad om een laatste vredespoging te doen. Baker zal in elk geval niet ingaan op de uitnodiging van Aziz,'die daartoe een brief van Saddam Husayn bij zich had, om alsnog naar Baghdad te gaan. Welkom Volgens Aziz is Perez de Cuellar welkom in Baghdad. De secreta ris-generaal zal donderdag be kend maken wat hij gaat doen. Ook de Franse president Mitte- rand en de regering van Algerije overwegen nog een poging tot bemiddeling te doen. Een afge zant van Mitterrand, Jean-Louis Bianco, heeft in Algiers een boodschap overhandigd aan president Chadli Benjedid. Mit terrand liet weten mogelijk zelf naar Baghdad te gaan. Naar zijn mening moet te praten zijn over de datum van de Iraakse terug trekking. Die zou bovendien on der VN-toezicht kunnen verlo pen. Mitterrand benadrukte dat na 15 januari aan alle diploma tieke activiteiten een eind zal zijn gekomen. Een poging van de EG, aange kondigd door de Italiaanse mi nister De Michelis na een ont moeting met koning Husayn van Jordanië in Rome en door Mitterrand in Parijs, lijkt nu van de baan. Aziz zei onomwonden alleen bereid te zijn met de EG te praten als een EG-delegatie naar Baghdad komt. Er was dinsdag sprake van een ontmoe ting in Algerije tussen Aziz en de ministers van buitenlandse za ken van Luxemburg (de EG- voorzitter), Italië en Nederland. Maar Aziz is daartoe dus niet be reid. Aziz weigerde een persoonlijke brief van president Bush aan Saddam Husayn in ontvangst te nemen. De in het Engels en Ara bisch gestelde brief, hem over handigd door James Baker, was volgens Aziz niet bijster diplo matiek en zelfs grof. Baker en Aziz spraken in drie zit tingen bijna zeven uur. Volgens Baker waren het geen onderhan delingen maai- 'communicatie'. Baker hield Aziz de twaalf VN- resoluties voor waarin de Iraak se invasie van Kuwayt is veroor deeld, maar Aziz bleek niet be reid daar serieus op in te gaan. Aziz sprak in het geheel niet over de invasie in Kuwayt. Hij zei op zijn persconferentie slechts te hebben gezegd „dat U zult mer ken dat Irak heel coöperatief zal GENÉVE - De Amerikaanse minister Baker (rechts) tegenover zijn Iraakse ambtgenoot Aziz bij het begin van de besprekingen in Genève (foto Lionel Cironneau/AP) zijn als de VS eenmaal bereid zijn in het kader van de Golfcri sis alle problemen in het Mid den-Oosten aan de orde te stel len". Volgens Aziz wordt met twee maten gemeten door Irak te ver oordelen, maar de agressie van Israël toe te laten. „Die houding zijn we zat. We willen niet de un derdog zijn. We zijn een trots volk en willen met ontzag be handeld worden". De resoluties van de VN zijn volgens hem on der Amerikaanse druk tot stand gekomen. Aziz benadrukte dat de Golfcri sis alleen worden opgelost als gelijk de andere problemen in het Midden-Oosten besproken kunnen worden. Maar Baker weigerde opnieuw een band te leggen tussen de invasie in Ku wayt en die andere problemen in het Midden-Oosten, zoals met name de Palestijnse kwestie. Irak heeft zich volgens Baker drie keer misrekend. „Het reken de buiten de reactie van de we reld op de invasie. Het rekende buiten het antwoord op de bar baarse politiek van de gijzeling. En het dacht de wereld te kun nen trotseren en er nog bij te winnen ook. Laten we hopen dat Irak zich niet nog eens misre kent". President Saddam Husayn heeft woensdagavond de multinatio nale troepenmacht in Saudiara- bië gewaarschuwd dat zij „in hun eigen bloe.d zullen zwem men" als Iraks 19e provincie wordt aangevallen. De strijd tus sen Irak en de multinationale troepen zal leiden tot „opheffing van de onderdrukking van de ge hele mensheid", aldus Saddam Husayn tot leden van zijn Baath-partij. Zie ook pagina 4 Litouwen De Litouwse president Latids- bergis riep gisteravond de voor het parlementsgebouw in Vil- jiius samengestroomde bevol king op tot kalmte. Duizenden demonstranten gingen de straat- op in de hoofdstad, ivaar Sov jet-troepen strategi- sche posities hebben O ingenomen. Lokkertje Zeeuwsch-Vlaanderen heeft, de toerist meer te bieden dan zee en strand. Het Kanaalzonegebied kan uitgroeien tot een enorme toeristisch-recreatieve trek pleister. Met name Terneuzen heeft veel te bieden. Er zijn wel investeringen O nodig. Jan Raas Herinrichting Walcheren wacht de grootste herinrichting sinds de Tioeede Wereldoorlog. Er komt meer bos in de kuststrook, betere wegen, meer fietspaden, een doehnati- ger verdeling van de landboxiwgrond en en- hm kele nieuwe natuurge- O &®5Se§S bieden. I O Jan Raas presenteert vandaag zijn wielerploeg voor 1991 aan de internationale pers in het Franse ivintersport-oord Mégè- ve. De ploegleider uit 's-Heeren- hoek heeft in Steven Rooks een renner voor de etappe-wedstrij den. „Een wens is in vervullig gegaan", zei hij gisteren. II (Van onze correspondent) TEL AVIV - Israël heeft met te vredenheid gereageerd op de houding van de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, James Baker, in diens ge sprek met minister Tareq Aziz van Irak. Zowel minister van defensie Moshe Arens als minister van buitenlandse zaken David Levy prezen Amerika om zijn onver zettelijkheid en zijn weigering een Iraakse terugtrekking uit Kuwayt te koppelen aan een te rugtrekking van Israël uit bezet Arabisch gebied. Geen verrassing Levy noemde de uitkomst van het overleg „geen verrassing", maar hij zei ook dat de deur naar vrede nog niet definitief is geslo ten. Wat dat betreft verklaarde hij te hopen dat minister Aziz er in zal slagen bij zijn terugkeer in Baghdad Saddam Husayn tot rede te brengen. Geen belang MIDDELBURG - Nederland heeft de onderhandelingen met België over de 'water verdragen' opgeschort. De Nederlandse onderhande lingsdelegatie gaat nu een zijdig verdragsteksten op stellen. Dit omdat er met de Belgen niet te praten blijkt over zuivering van de vuile Maas en Schelde. Als gevolg van 'interne Belgische peri kelen', aldus de Nederland se onderhandelaar mr B. W. Biesheuvel, is een 'volstrekt oeverloze' discussie ont staan. Stap Directe aanleiding tot de Ne derlandse stap is de her nieuwde weigering van de Belgen om de Maas zodanig te zuiveren, dat een voor Ne derland aanvaardbare wa terkwaliteit ontstaat, De maat was vol toen de Belgen eind december, juist op een moment dat er schot in de besprekingen leek te komen, een gedetailleerde vragen lijst voorlegden. Nederland zou, op de kubieke meter precies, moeten aantonen voor welke doeleinden het schoner water nodig heeft. Teleurgesteld De Nederlandse delegatie leider Biesheuvel was gister ochtend in Middelburg om het Zeeuws provinciebe stuur op de hoogte te stellen. Hij toonde zich zeer teleur gesteld óver de handelswijze van de Belgen die hij kwalifi ceerde als een 'vertragings strategie'. „Nederland vraagt niets bijzonders van België; alleen wat in de rest van Noordwest-Europa reeds lang gebruikelijk is." Biesheuvel zal de Belgen be gin april met uitgewerkte verdragsteksten confronte ren. Daarin blijft, om druk op de ketel te houden, de Maaswaterkwestie gekop peld aan een regeling voor verdieping en kwaliteitsver betering van de Schelde. Zie ook pagina 9 In een uitgebreid televisie-inter view zei minister Arens woens dagavond: „Als Saddam Hu sayn wist wat hem te wachten staat, dan zou hij het volgens mijn redenering al lang hebben opgegeven. Daarom denk ik dat hij het ofwel niet weet, ofwel niet in staat is rationeel te denken". Hij herhaalde dat Israël er geen belang bij heeft te worden be trokken in een oorlog. Maar ge beurt dat toch, dan zal het zijn burgers beschermen. In ant woord op een vraag over moge lijke betrokkenheid van Jorda nië als Israël een tegenaanval zou lanceren, liet Aréns blijken dat de Israëlische luchtmacht misschien niet via Jordaans luchtruim naar Irak zal vliegen. Hij raadde de Israëliërs aan in de komende tijd voortdurend naai de radio te luisteren. JOHANNESBURG - Mpume Ranake (links) is een van de leerlingen die profiteren van het doorbreken van de apart heid in het Zuidafrikaanse openbaar onderwijs. Zij ging gisteren voor het eerst naar de Parkview-school in Johan nesburg, die nu voor het eerst ook niet-blanke kinderen toe laat. Van de meer dan 2.000 blanke openbare scholen hebben er overigens slechts 205 besloten dé rassenscheiding af te schaf fen. De meeste scholen die dat wel deden hebben een referen dum georganiseerd onder de ouders. Volgens het regerings plan moet minimaal 80 pro cent van de ouders meestem men van wie dan 90 procent akkoord moet gaan met. af schaffing. Bovendien moeten blanke scholieren een meer derheid blijven vormen. Omdat niet alle scholen op de zelfde dag met de lessen be gonnen was het woensdag nog niet duidelijk hoeveel scholen daadwerkelijk tot toelating van niet-blanken zijn overge gaan (foto AFP) DEN HAAG (GPD) - Het misluk ken van het overleg in Genève wordt door het Nederlandse ka binet en de fracties in de Twee de Kamer als buitengewoon te leurstellend ervaren. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) sprak gisteravond over „een anti-climax". Uit de lange duur van het gesprek was door alle politieke partijen en Bui tenlandse Zaken aanvankelijk enige hoop geput. „We blijven onverminderd in een ernstige situatie", zei Van den Broek gisteravond. Hij ver wacht dat de komende dagen, vóór het verstrijken van het ulti matum op 15 januari, nog ver scheidene diplomatieke activi teiten worden ondernomen om tot een vreedzame oplossing van de Golfcrisis te komen. Van den Broek ziet, net als Ba ker, mogelijk nog een rol wegge legd voor de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar. Ook een ontmoeting tussen de Europese Gemeen schap en Aziz zou Van den Broek graag tot stand zien komen, maar de Iraakse minister van buitenlandse zaken wees een ge sprek met de EG gisteravond in Genève van de hand. De Neder landse bewindsman zei nu te ho pen dat Irak overtuigd raakt van „de onverzettelijkheid" van de internationale gemeenschap. Laatste redmiddel In de Tweede Kamer wordt alge meen, van WD tot Groen Links, een missie van Perez de Cuellar als een mogelijk laatste redmid del gezien. CDA, VVD en D66 be nadrukken dat een afvaardiging van de Europese Gemeenschap weinig anders zou kunnen doen dan onderstrepen dat de Ameri kanen ook namens de EG heb ben gesproken in het contact met Irak. Alleen de PvdA vindt het tijd voor „een aanvullende poging van de EG" om Irak er toe te bewegen Kuwayt te verla ten. „Wij zouden het op prijs stellen Irak ook nog eens van de Euro pese kant de ernst van de situa tie onder ogen te brengen, er nog eens op te wijzen dat aan de ont ruiming van Kuwayt niet te ont komen valt", zei Van den Broek gisteravond. Maai- „er kan geen sprake van zijn dat de Europese lijn wordt verlaten. De Irakezen mogen van de EG weinig meer verwach ten dan van de Amerikanen", al dus Van den Broek. De minister maakt met zijn Italiaanse en Lu xemburgse collega's deel uit van de Europese trojka, die namens de EG in het buitenland kan op treden. Volgens Van den Broek betekent de afwijzing van Aziz „dat Irak niet gelooft een wig te kunnen drijven tussen de EG en de Verenigde Staten". CDA-fractievoorzitter Brink man is „zeer somber gestemd" over nieuwe diplomatieke initia tieven. Brinkman wil bezien wel ke „breed gedragen, realistische diplomatieke mogelijkheden" nog resteren; een verhulde af keuring van het solistische Franse optreden. Ook VVD en D66 hekelden in hun reactie de opstelling van Frankrijk, dat gisteren het door schemeren bereid te zijn op ei gen houtje met Baghdad te pra ten. „Frankrijk moet niet verge ten dat het lid is van de EG", al dus VVD-woordvoerder Weisglas. De PvdA pleitte er als enige par tij voor de Franse suggesties „se rieus te bekijken". De sociaal democraten onderstrepen daar mee nog eens dat ze niet óp de zelfde lijn zitten als coalitiepart ner CDA en de belangrijkste op positiepartijen. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft woensdag gezegd, dat de infle xibele houding van Irak bij de besprekingen in Geneve hem „minder het gevoel geven" dat het Golf-conflict zonder oorlog kan worden opgelost. De president zei dat Amerika zou blijven proberen om het con flict zonder geweld beëindigd te krijgen. „Het is nog niet te laat", zei hij, „Maar de keus of het oor log of vrede wordt,.is nu aan de haakse president Saddam Hu sayn". „Niets dat ik vandaag heb ge hoord, doet me geloven dat deze man redelijk zal zijn", zo zei Bush over Saddam. „Ik heb nu minder het gevoel dat hij op zijn schreden zal terugkeren. Maar ik zal tot het einde toe dat probe ren te bereiken". Bush Bush zei dat hij er bezorgd over was, dat Tariq Aziz tijdens zijn persconferentie in Genève niet eens over Kuwayt had gespro ken, maar wel had gedreigd om Israël aan te vallen. Dat laatste noemde hij „een duidelijke pro vocatie, zonder dat daarvoor een reden is". De president maakte ook duide lijk dat hij kwaad was dat Tariq Halfbroer Saddam onderhandelaar in Genève NICOSIA (AP) - Een van de le den van de Iraakse delegatie die woensdag in Geneve met de Amerikanen heeft gepraat is Barzan Ibrahim, een halfbroer van president Saddam Husayn. Ibrahim is permanent vertegen woordiger van Iran bij de VN-or- ganisatie voor de mensenrech ten die in de Zwitserse stad is ge vestigd. Bij de VN staat Sad dams halfbroer nog geregi streerd als Barzan al-Tikriti. De toevoeging verwijst naar de ge boorteplaats van Ibrahim en de president, het dorp Tikrit. In 1976 gelastte de toenmalige pre sident Ahmed Hassan al-Bakr dat namen die naar stammen of geboorteplaatsen verwezen, niet meer mochten worden gebruikt. Hiermee wilde Balu-, die even eens geboortig was uit Tikrit, verhullen dat bijna de voltallige regering uit het dorp was gere- cruteerd. Saddam was destijds vice-president. WIÊÊÊÊÊÊÊKÊÊ Aziz had geweigerd zijn persoon lijke brief aan Saddam Husayn in ontvangst te nemen, net zoals trouwens de Iraakse ambassa deur in Washington dat woens dag weigerde. Aziz zei bij zijn persconferentie daarover dat hij de brief gewei gerd had omdat die „onbeleefd" was. De reactie van Bush: „Mijn brief is niet onbeleefd. De brief was direct. Zijn weigering om de brief zelfs maar door te geven, bewijst de mate van obstructie die nu plaatsvindt". Defensie-minister Cheney maakte woensdag bekend dat het Pentagon werkt aan een re geling die het mogelijk maakt in totaal een miljoen reservisten gedurende twee jaar op te roe pen. NEW YORK (ANP/KRF) - De ef fectenbeurs van Wall Street in New York schudde woensdag op zijn grondvesten toen be kend werd dat het overleg tus sen de VS en Irak over de Golf crisis was mislukt. Direct nadat minister Baker liet weten dat hij zijn Iraakse collega Aziz niet tot andere gedachten had kunnen brengen kelderde de Dow Jones-index binnen tien minuten met vijftig punten. De beursbarometer kwam uiteinde lijk uit op 2470,30 punten, ruim 39 lager dan dinsdag. De handel op Wall Street begon met een sterke stijging van de aandelenkoersen. De handela ren putten hoop uit het overleg tussen Baker en Aziz, dat toen nog aan de gang was. De Dow Jo- nes-index klom naai- 41 punten boven het slot van dinsdag. Toen kwam Baker met zijn be kendmaking dat de standpun ten nog even ver uit elkaar lagen als voorheen en zakte de index pijlsnel weg. De dollar reageerde op de ont wikkelingen met een beweging die tegengesteld was aan die van de aandelenkoersen. Na een aanvankelijke daling stond de munt tegen het einde van de handel in New York op 1,7325 na 1,7385 op dinsdag. In Am sterdam opende de munteen heid woensdag op 1,7404, maar eindigde op 1,7120. HnSHHHHHBHi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1