Aziz voor constructief overleg Grote braadpan gezocht. 599 Oh Litouwse premier Prunskiene dient ontslag van regering in kleintjes Oproep Bush geert compromissen te sluiten aan vooravond gesprek Boek bisschop Laszlo Tökes verboden Zeeland voor keus koop of huur nieuwe veerboot Dode en 248 gewonden bij treinramp Londen Gehakt half-om-half,^& Strijd Somalia duurt voort Prins Bernhard stak anderhalf miljoen in project tegen stropers Petje af voor de Ruimte -tweeling van Olau Gefeliciteerd Olau met de uitverkiezing tot beste veerdienst Enkele opklaringen Bewolkt en wat regen maar vanoch tend ook opklaringen. De matige zuid westenwind neemt vanavond toe tot stormachtig. Temperatuur 8 graden. 234e jaargang no. 7 Woensdag 9 januari 1991 (Van onze correspondent GENEVE - Irak is bereid zich constructief op te stellen, op voorwaarde dat de Verenigde Staten bereid zijn „open en eer lijk te praten" over alle proble men in het hele Midden-Oosten. Dat zei de Iraakse minister van buitenlandse zaken Tariq Aziz dinsdagavond bij aankomst in Genève, waar hij vanmorgen een gesprek heeft met zijn Ame rikaanse collega James Baker. President Bush zei gisteren dat 15 januari niet de datum is waar op zeker een gewapend conflict zal uitbreken maar de dag dat Saddam Husayn moet kiezen DEN BOSCH (ANP) - Het boek 'De strijd om Timisoara, 1989' van bisschop Laszlo Tökes mag in Roemenië niet verschijnen. Dit meldt de rooms-katholieke stichting Kerk in Nood. Het boek van Tökes, die behoort tot de Hongaarse minderheid in Roemenië, is uitgegeven in Hon garije. De uitgever probeerde onlangs 5.000 exemplaren in Roemenië in te voeren, die aan de grens evenwel „op formele gronden" werden geweigerd. Bij een nieuwe poging werd bij de grens meegedeeld dat er sinds 1 januari een nieuwe wet in werking was getreden, die be paalt dat dergelijke boeken pas kunnen worden ingevoerd na toestemming van het Roemeen se staatsbureau voor kerkelijke zaken. Enkele dagen later bleek ook toestemming van het minis terie van cultuur noodzakelijk. middelburg - Koopt Zee land een nieuwe veerboot of wordt er een gehuurd? Deze vraag mogen de staten van Zee land eind maart beantwoorden. Het dagelijks bestuur van de provincie komt dan met het voorstel een keus te maken uit het geven van een ontwerp-op- dracht voor de bouw van een nieuw PSD-schip of de huur van een veerboot bij een particulie re onderneming. De staten hebben het college van GS in november de toezeg ging afgedwongen nog vóór het einde van de huidige zittingspe riode met een voorstel te komen voor de bouw van een nieuwe veerboot ter vervanging van de Prinses Beatrix die in 1994 uit de vaart moet worden genomen. Sindsdien hebben zich nieuwe mogelijkheden voorgedaan die het onderzoeken waard zijn. De Texelse veerbootonderneming Teso heeft de suggestie gedaan een veerboot die ze pas tegen het jaar 2000 nodig heeft, eerder te bouwen en aan de PSD te verhu ren. En de Breskense scheep vaartonderneming Vroon BV heeft de provincie aangeboden één of twee veerboten te laten bouwen en eveneens aan de PSD beschikbaar te stellen. Gedeputeerde J. D. de Voogd Verklaarde dinsdag dat het da gelijks bestuur van de provincie deze aanbiedingen zeer serieus neemt. „We hebben daarom tot een meersporenbeleid - beslo ten", zei hij. „We gaan de bouw van een nieuwe dubbeldekker afwegen tegen de huur van een schip." Zie ook pagina 9 Pan Am vraagt surséance aan (Van onze correspondent Washington - Pan Am, een van Amerika's oudste en meest bekende vliegmaatschappijen, heeft dinsdag surséance van be taling aangevraagd. De maat schappij verkeert al jarenlang m grote financiële moeilijkhe den. Als de rechtbank waarbij de aanvraag is ingediend akkoord gaat met het verzoek van Pan Am, dan betekent dat dat de maatschappij gedurende nog onbepaalde tijd beschermd is te gen haar schuldeisers. In die tijd moet; Pan Am proberen door middel van een reorganisatie een gezondere financiële basis te krijgen. voor oorlog of vrede. In een vi deo-opname, aangeboden voor wereldwijde uitzending, deed de president van de VS een beroep op zijn bondgenoten om geen compromissen te sluiten met Irak. Baker zei dinsdag opnieuw dat er geen sprake van kan zijn dat de Iraakse bezetting van Ku- wayt gekoppeld kan worden aan de andere kwesties in het Mid den-Oosten. Vanochtend om half elf begint de ontmoeting tussen beide ministers, die dins dagavond een half uur na elkaar in Genève landden. Baker legde geen verklaringen af. maar Aziz stond wel de pers te woord. Niet voorspelbaar „Ik ben gekomen in goed ver trouwen en met een open instel ling. Ik ben bereid tot positieve en constructieve gesprekken, als minister Baker dat ook doet", zei hij. Maar hij waar schuwde dat Hak niet zal toege ven aan druk. „Wij staan open voor een uitwisseling van ideeën over alle problemen in de hele re gio". Aziz zei dat de uitkomst van het gesprek niet voorspel baar is,. Volgens de Iraakse minister heeft de 'rethoriek' van de Ame rikanen, en dan vooral de redes van president Bush, een positief resultaat niet dichterbij ge bracht. Ook Iraakse diplomaten lieten Weten dat Irak niet met le ge handen zal komen. „We zijn naar Genève gekomen, ondanks de verklaringen van Baker dat hij niet bereid is te onderhande len". De Amerikaanse minister her haalde dat standpunt dinsdag nog eens na zijn bliksembezoe ken aan Parijs, Bonn en Milaan. Hij kreeg daar de verzekering- dat de Franse, Duitse en Ita liaanse regeringen volledig ach ter de Amerikaanse opstelling in de Golfcrisis staan. Maar vooral de Fransen lieten zich kritisch uit over de keiharde toon die door de Amerikanen wordt ge bruikt. Frankrijk is er nog steeds op uit een zelfstandige bemiddelende rol in de Golfcrisis te spelen. Pre sident Mitterrand zdl vanavond op een persconferentie zijn Londen - Ambulance-personeel rent met een brancard met een slachtoffer van de treinramp in Londen naar een van de gereed staande ziekenwagens (foto EP A (Van onze correspondent) LONDEN - Bij een treinramp in Zuid-Londen is dinsdag een dode gevallen en zijn 248 passagiers gewond geraakt, van wie tientallen zware verwondingen opliepen. Van een passagier moest het been ter plekke worden geamputeerd om hem uit de wrakstukken te bevrijden. Ruim 200 mensen moesten zich in ziekenhuizen laten behandelen. De treinramp gebeurde tijdens de ochtendspits op het station Cannon Street. Een overvolle forenzentrein uit Kent reed met ongeveer 10 km per uur in op de stootblokken, omdat de remmen niet werkten. De eerste wagon werd als een harmonica ineenge- drükt en een wagon uit het midden van de trein schoot omhoog. In de trein zaten ongeveer 800 mensen. Aanvankelijk werd ge vreesd dat er acht doden waren gevallen. De snelle hulpverlening - de eerste ambulances waren binnen zes minuten ter plaatse - heeft waarschijnlijk erger voorkomen. De meeste slachtoffers werden naar het nabij gelegen St Bartholomew's Hospital ge bracht, waar de medische staf al klaar stond vanwege de Golf-cri- sis. Vier medische teams verleenden bovendien op de plaats van de ramp medische hulp. Enkelen van de gewonden zaten vier uur bekneld. Minister Roger Freeman van transport heeft een onderzoek dooi de Spoorwegongevallenraad toegezegd. Het ongeluk gebeurde een dag nadat een rechter had besloten British Rail, de staats spoorwegen, te vervolgen op aanklachten als gevolg van de trein botsing van 28 december 1988 waarbij.35 doden vielen. VILNIUS (AFP/DPA/RTR) - Pre mier Kazimiera Prunskiene van Litouwen heeft dinsdag het ont slag van haar regering inge diend. Even tevoren had het parlement in Vilnius haar voor stellen tot prijsverhogingen van 200 tot 800 procent afgewe zen. Het parlement stemde met 71 tegen acht stemmen en 22 onthoudingen voor het vertrek van de regering. Prunskiene was een van de meest populaire politici in de Baltische staten. Ze werd pre mier nadat Litouwen zich op 11 maart onafhankelijk van de Sov jetunie had verklaard. „Het ver trek van Prunskiene zal tot een versterking van het nationalis me leiden", aldus een afgevaar digde. De premier stond bekend als een pragmaticus en toonde zich gematigder dan de nationa listische president, Vytautas Landsbergis. Zij was ervoor de dialoog met Moskou open te houden. De demissionaire premier zei dat ze terugtrad als gevolg van „meningsverschillen" met het parlement over de onderhande lingen met Moskou. President Landsbergis zei te hopen dat Prunskiene politiek actief zou blijven, wellicht zelfs binnen de nieuwe regering. Botsingen Uit protest tegen de prijsverho gingen kwamen dinsdagmorgen voor het parlementsgebouw zo'n 5.000 betogers bijeen. Voor het merendeel waren het Russen en Polen van de pro-Moskoubewe ging. die zich verzet tegen het streven naar onafhankelijkheid. Een honderdtal betogers slaag de erin het parlement binnen te dringen nadat ze de grote bron zen toegangsdeur hadden ver nield. Ze werden teruggedreven door politie-agenten met behulp van een waterkanon. President Landsbergis riep daarop de „Litouwse patriot ten" op het parlementsgebouw te bewaken tegen de invallers. Enkele duizenden mensen ga ven gevolg aan zijn oproep en verdreven de pro-Moskoubeto- gers. Provocatie De aanval op het parlement wordt beschouwd als een nieuwe provocatie tegen de nationalisti sche regeringen in de Baltische staten. Maandag begon Moskou met het sturen van tienduizen den paracommando's om Balti sche dienstplichtigen te dwin gen zich bij hun legereenheid te vervoegen. In haar afscheidsrede sprak (Slot zie pagina 3 kolom 7) VU 500 gram -§r?53.49 kilo albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 12 januari a.s. ideeën toelichten. Hij heeft dins dag ook een gezant naar Algerije gestuurd voor overleg. Algerije is een van de weinige landen die nog conctact onderhouden met Baghdad. Het zou in de Golfcri sis willen bemiddelen. Maar Baker kreeg .in zijn ge sprek van anderhalf uur met Mitterrand en minister van bui tenlandse zaken Roland Dumas ook de verzekering dat Frank rijk nog steeds achter de Ameri kaanse eis staat dat Irak zich voor 15 januari 'direct en on voorwaardelijk' uit Kuwayt moet terugtrekken. Diverse kerkelijke leiders heb ben woensdag in een open brief aan Baker en Aziz op soepelheid aangedrongen. De Wereldraad van Kerken, de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerkep, de Lutheraanse Wereld federatie en de Conferentie van Europese Kerken schrijven dat „op beide leiders een vreselijke last drukt", omdat het gaat om leven of dood van tienduizenden Bond overweegt matiging eisen bij Golf-oorlog AMSTERDAM (GPD) - De In dustriebond FNV overweegt zijn looneis bij te stellen indien in de Golf een oorlog uitbreekt. Woordvoerder Windt van de In dustriebond zei gistermorgen dat de bond zal bekijken of het in die situatie wel verstandig is de voorgenomen looneis van vier procent te handhaven, en een confrontatie met de werkgevers aan te gaan. Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 NAIROBI - Helikopters van de Franse marine hebben dinsdag 47 buitenlanders geëvacueerd uit het door burgeroorlog ge teisterde Somalië. Een actie om de nog in de Somalische hoofd stad Muqdisho verblijvende buitenlanders naar buurland Kenya over te vliegen moest vanwege hevige gevechten na bij het vliegveld worden uitge steld. Als gevolg van de dinsdag uitge stelde evacuatiemissie zien zo'n 60 Italianen en een onbekend aantal overige buitenlanders zich gedwongen voorlopig in de Somalische hoofdstad te blij ven. Uit de laatste berichten vanuit de Somalische hoofdstad blijkt dat regeringstroepen nog steeds heer en meester zijn in het cen trum van de stad, Fregatten De PvdA ivil een nieuiv besluit over de inzet van de fregatten in de Golf als het om daadwerkelij ke deelname aan een oorlog gaat. De partij reageert daar mee op het kabinetsbesluit over de taak van de schepen. Groen Links wil een gezamenlijke zit ting van Eerste en Tweede Kamer over O deze zaak. Hispano Stoffeerbedrijf C. J Brouwer le vert morgen een Hispano Suiza Landaulette af aan zijn 'baas', het Nationaal Automuseuin in Raamsdonksveer. Sinds maart vorig jaar is de auto volledig aangekleedNeder land telt nu twee com- 1 1 plete Hispano' s. ■HHnHHHHi Schelderadar Óp een hoorzitting in Gent heb ben Belgische en Nederlandse loodsen zich neergelegd bij de werkwijze met de Schelderadar- keten. Daarmee is het dreigende conflict over de opzet van de ver- keersbegeleiding op de Westerschelde i?i de IQ kiem gesmoord. I O Nesty Anthony Nesty heeft na Olym pisch gozid ook een wereldtitel aan zijn erelijst toegevoegd. De Surinamer won in Perth de 100 meter vlinderslag. Hij bleef de Duitser Gross tweet honderdste van een se- "1 "*f conde voor. Li DEN HAAG (GPD) - Prins Bernhard heeft enige jaren gele den uit eigen zak ongeveer an derhalf miljoen gulden gesto ken in een geheime organisatie die de illegale handel in hoorns van rinocerossen moest bestrij den. De organisatie moest infil treren in de markt en hoorns op kopen van handelaren. De on dergrondse organisatie werd opgericht om de neushoorn Voor uitsterven te behoeden, zo meldde gisteren het Britse dag blad The Independent. De orga nisatie werkte van 1987 tot 1989 onder de naam Operation Lock. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft bevestigd dat de prins er financieel bij betrokken was. Prins Bernhard was van 1961 tot 1977 voorzitter van het Wereld- natuurfonds. Volgens het Britse dagblad werd de organisatie op gericht op aanraden van de toenmalige directeur Afrika van het Wereldnatuurfonds, John Hanks. VILNIUS - De Litouwse premier Prunskiene verlaat haar kantoor nadat ze hel ontslag van haar regering heeft ingediend foto EP A Olau-Line werd dinsdag 8 januari uil- verkozen tot beste veerdienst en werd door hel vakblad Reisrevue onder scheiden met De Veer. Maar liefst 45.5% van alle reisburo's gaven hun goedkeurende stem aan de veerdienst tussen Vlissingen en Sheerness. Een te rechte onderscheiding voor de schit terende Ruimte-tweeling, die dankzij het grote enthousiasme en servicebesef van het Olau-personeel elke dag weer voor het reislustige Neder landse publiek klaar staat. Daar nemen de medewerkers van het reclameburo van Olau- Line, APROPOS com municatie b.v., graag hun petje voor af. De prins zegde toe de operatie privé te steunen onder de strikte voorwaarde dat het Wereldna- tuurfonds er niet bij zou worden betrokken, of zelfs op de hoogte gesteld. Maar volgens het blad beslag wist de directeur-gene raal van het WNF, Charles de Haes, vanaf het begin van het in filtratie-plan. Voor Operation Lock richtte Hanks KAS Enterprises Ltd op, waarvan wijlen Sir David Stir ling voorzitter was. Stirling was ook de oprichter van de Britse elite-commando's SAS. Volgens het Britse dagblad waren veel KAS-werknemers afkomstig van de SAS. Hoewel het aanvankelijk de be doeling was inlichtingen te ver zamelen, werd Operation Lock tot een project om ex-SAS-leden in te zetten voor paramilitair an ti-stroperswerk in heel Zuid- Afrika. Het Zuidafrikaanse leger voorzag hen van wapens. Vol gens The Independent werd ongeveer een kwart miljoen gul den van de prins gebruikt voor de aankoop van hoorns. Prins Bernhard en Hanks trok ken zich in 1989 terug uit Opera tion Lock en KAS hield vorig jaar op te bestaan. Het internationale hoofdkwar tier van het Wereldnatuurfonds in Genève ontkent elke betrok kenheid. De Nederlandse afde ling van het Wereldnatuurfonds (WNF) in Zeist wist niets van het project. Woordvoerder Braak- hekke; „Het was duidelijk een privé-onderneming van de prins, daar hebben wij niets mee te maken". Steve Clark van Def Leppard overleden LONDEN (AP) - Steve Clark, gi tarist van de Britse heavy me- talband Def Leppard, is dinsdag door zijn vriendin dood aange troffen in zijn woning in het Londense district Chelsea. Volgens een woordvoerder van Scotland Yard waren er geen verdachte omstandigheden. Vandaag wordt sectie verricht op het lichaam van Clark, die 30 jaar was. Def Leppard begon ooit in een garage in Sheffield, Noord-Enge- land, en tekende in 1979 een pla tencontract met Polygram. Vol gens een Amerikaans overzicht uit 1989 verdiende de band jaar lijks zo'n 15 miljoen pond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1