Geitenproject Zeebra loopt goed OP OP! Dienstverlening voor steunfraude Motie raad tegen snelweg over Borsels grondgebied NU GIGANTISCHE KORTINGEN: lil SLAGERIJ BUNKENBIiGH vrije school zeeland Organisatie ontkent slechte berichten tJ/lode DE WINTERCOLLECTIE MOET ERUIT... BLOUSES voor 79,- JASSEN: 25 tot 70% korting JAPONNEN 1/2 van de prijs Het Driekoningenspel GEMEENTE MIDDELBURG mededelingen Extra voordelig deze week: poor uw diepvriezer: 1 kilo ribkarbonade 9,20 6,80 2,50 3,00 5 kilo magere runüerlanpen75,1 5 kile magere hamlappen 55,11 1 kilo schouderkarbonade 1 kilo varkensfricandeau 500 gram malse biefstuk 5 kilo dikke riappen62,00 5 kilo fijne riblappen56,00 500 gram schnitzels....7,50 51 gram bietlappen1,50 5 kilo scloiderlappei34,1 5 Silo varkensfilet60,00 Iedere maandagmorgen Bieturoers4 halen/3 betalen 500 gram verse worst 3,51 151 gram schenteham 2,31 Iedere woensdag en donderdag 150 gram gekookte worst 1,70 100 gram grillworst0,85 1 kilo gehakt half om half 7,50 Bestellingen vanaf 20 kilo worden zonder prijsverhooing thuisbezorgd! 1 kg magere hamlappen 1 kg mager rundgehakt 1 kg hamschijf 1 kg runderbaklappen 0,89 keuze uit: 8,90 5,99 3,90 13,90 1 kg varkenslever 1 kg mager soepvlees 1 kg kalkoenrollade 1 kg hamfricandeau Slagerij Nieuwenhuijse 2,99 9,90 8,90 9,90 i ■1 JAN LABAN PARFUMERIE RUIMT HAAR MAGAZIJN VOORRAAD OP! janlabanfl 14 w PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 1991 AARDENBURG - Het geiten- project van de Stichting Zeebra (Zeeuwen in Brazilië) in het Braziliaanse Holanda loopt uit stekend. De eerste vijftien gei ten zijn bij families onderge bracht en verschillende andere inwoners van Holanda worden momenteel de beginselen van het geitenhouden bijgebracht. De eerste ervaringen geven de stichting hoop dat in ieder ge val de kinderen van Holanda melk kunnen drinken. De Stichting Zeebra bestaat zo'n tien jaar, maar na enkele sluimerende jaren trad Zeebra vorig jaar uit de schaduw. In het Braziliaanse Holanda leven de afstammelingen van in de vorige eeuw geëmigreerde Zeeuws-Vla mingen. Het gaat hen echter nog steeds niet veel beter dan hun voorouders zo'n 125 jaar gele den. De stichting stelde zich daarom vorig jaar ten doel om 30.000 gulden in te zamelen; vijf mille van dat bedrag was be doeld als bijdrage voor de aan schaf van een vrachtwagen en de rest voor het opzetten van een geitenhouderij annex -fokkerij. Eén van de initiators was drs F. Buysse. Hij is, met financiële steun van Zeebra, begin jaren tachtig negen maanden in Ho landa geweest om een afstu deerscriptie voor zijn studie cul turele antropologie te schrijven. Eindjaren tachtig ging hij in zijn functie als consulent van de Maatschappelijke Emigratie Centrale nog enkele keren terug. Hij lichtte de mensen van Zee bra in over de toestand in Holan da. en maakte hen enthousiast voor de ondersteuningsactie. Buysse hielp in het begin de ac tie promoten, maar hield zich daarna weer bezig met zijn werk zaamheden als consulent. Het bestuur van Zeebra was dan ook lichtelijk ontsteld toen het za terdag in deze krant las dat Buysse vond dat het geitenpro ject 'geen afdoende oplossing - voor het gebrek aan voedsel' in Holanda bood. Buysse wees er op dat het pro ject zonder scholing van de plaatselijke bevolking onherroe pelijk zou doodbloeden. De men sen moet worden geleerd hoe ze met de geiten moeten omgaan om een zo hoog mogelijke melk- produktie te halen en om zo veel mogelijk nieuwe gezonde melk- geiten te fokken. Door het com mentaar van Buysse leek het of de stichting Zeebra daar geen re kening mee had gehouden. En dat is een verkeerde gedachte laat het bestuur weten. Secretaris A. G. U. Hildebrandt: „Het is van het begin af aan de bedoeling geweest om het pro ject voor langere tijd. te onder steunen. En vorig jaar is direct ook besloten om een ervaren echtpaar het toezicht over de fokkerij te geven. Mensen die een geit mee krijgen voor thuis, moeten eerst hebben bewezen dat ze weten hoe het beest te ver zorgen. Jonge geiten komen ook weer terug naar de fokkerij en worden aan nieuw opgeleide ge zinnen meegegeven." De stichting heeft intussen al de zekerheid dat het project goed van de grond is gekomen. Een medewerker van het Bureau Zending en Werelddiaconaat der Gereformeerde Kerk in Ne derland is eind vorig jaar ter plaatse geweest en meldde dat het project prima draait. Voor de mensen die geld hebben gegeven is dat een prettige me dedeling, vindt Zeebra-voorzit- ter J. Roest. „Ze zouden anders door de woorden van Buysse wel eens kunnen denken dat dat geld in een bodemloze put is ge stort. Maar het is dus zeker goed besteed. We werken niet voor niets samen met het zendings bureau." Naast enkele onafhan kelijke leden zitten in het be stuur van Zeebra ook vertegen woordigers van landbouw-, vrouwen- en kerkelijke organi saties. Zeebra doet een blijvend beroep op de achterban van deze groe peringen. Via in het oog sprin gende acties wil het bestuur eni ge keren per jaar de rest van de ARNEMUIDEN Toerustingsavond - Het bestuur van het confessioneel gereformeerd beraad houdt vrij dag 11 januari een toerustings avond in het bijgebouw van de gereformeerde kerk in Amemui- den. Ds D. Westerneng uit Sint Laurens vertelt over het thema; 'Elia, geloven in zijn geest en in zijn kracht'. De bijeenkomst be gint om 19.45 uur. GRIJPSKERKE NCVB De afdeling Grijps- kerke van de NCVB houdt dins dag 15 januari een bijeenkomst in de plaatselijke gereformeerde kerk. Na het huishoudelijk ge deelte wordt er gediscussieerd over medisch-technische ont wikkelingen in de gezondheids zorg. De aanvang is om 19.45 uur. MIDDELBURG NCVB - De afdeling Middel burg-zuid van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond houdt woensdag 16 januari een bijeen komst in de Thomaskapel in Middelburg. Tijdens de bijeen komst, die om 19.45 uur begint, spreekt de heer Den Herder uit Serooskerke over Walcheren. PvdA - De afdeling Middel burg van de Partij van de Arbeid vergadert week donderdag 17 ja nuari over de notitie die het ge westelijk bestuur heeft opge steld over de belastingaffaire. De vergadering in de Concert- en Gehoorzaal begint om 19.30 uur. Driekoningenspel - Ou ders en leerkrachten van de Vrije School Zeeland geven vrij dag in de school aan de W. Aron- deusstraat in Middelburg een uitvoering van het Driekonin genspel. De uitvoering begint om 20 uur. ZOUTELANDE Huisvrouwen - De afdeling Zoutelande van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt morgen, donderdag, de nieuwjaarsreceptie in de Weg wijzer in Zoutelande. Geweste lijk bestuurslid mevrouw J. Punt-van Osnabrugge houdt een inleiding over de vereniging en het besturen daarvan. Boven dien zijn er uiteenzettingen over zelfmedicatie en over het Jaco- bafonds. De bijeenkomst begint om 9.15 uur. Politierechter Middelburg MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft de 61-jarige C. O. uit Zierikzee ver oordeeld tot tachtig uur dienst verlening en vier weken voor waardelijke gevangenisstraf omdat hij in de periode maart 1989 tot en met mei 1990 zijn bij verdiensten niet opgaf aan de sociale dienst, terwijl een RWW-uitkering had. Als gevolg daarvan maakte hij de dienst een brutobedrag van bijna tien duizend gulden lichter. Hij werkte in die tijd twee dagen per week als chauffeur. Om dat werk te kunnen doen had hij een auto moeten aanschaffen en moest hij zich bovendien netjes in de kleren steken, legde hij de politierechter uit. Omdat hij zich daarvoor in de schulden had moeten steken zag hij het verzwijgen van de inkomsten als een oplossing. Officier van justitie mr A. C. van der Schans stelde vast dat O. over een lange periode gefrau deerd had en hield er bovendien rekening mee dat hij al een ver- Alleen eigen variant WOV-tracé aanvaardbaar HEINKENSZAND - Een snel weg over Borsels grondgebied is ondenkbaar. De Borselse ge meenteraad schaarde zich dins dagavond tijdens zijn vergade ring in Heinkenszand unaniem achter een motie van het CDA om zich uit te spreken tegen een eventuele nationale hoofd- transportas door Borsele. Mi nister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) kan daarover bin nenkort een brief verwachten van de gemeente. Verschillende andere Zeeuwse gemeenten bepleiten juist opna me van de noord-zuidroute via de Zeelandbrug en een Wester- schelde Oeververbinding (WOV) in de de lijst van hoofdtransport- wegen van nationale betekenis. Voor de gemeenteraad van Bor sele is alleen een regionale ver binding denkbaar over/onder de Westerschelde. De gemeenteraad besloot dins dag al even unaniem bij zijn eer der ingenomen standpunt te blijven ten aanzien van het WOV-tracé. Voor Borsele is al leen de eigen variant van het tra cé 2 (Borssele-Hoofdplaat) be spreekbaar. Deze route brengt de minste schade toe in de ge meente. Belangrijk is vooral dat de dorpen Borssele en Hoofd plaat niet worden afgescheiden van de rest van de gemeente. De Borselse variant betekent een i;oute die pal langs het Sloege- bied loopt. De gemeente heeft dit stand punt al eerder kenbaar gemaakt aan de provincie, met het ver zoek de Borselse variant net zo gedetailleerd te onderzoeken als de andere centrale tracé's. Bor sele bood aan dat onderzoek be talen. Op dit verzoek heeft de ge meente geen enkel antwoord ontvangen. Wel heeft de provin cie Borsele een afschrift ge stuurd van een bescheiden on derzoek, dat was gedaan voor de commissie van óverleg voor de wegen van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Daarin wordt geconcludeerd dat de Borselse variant te duur is, zon der in details te treden over ge volgen van deze route. Dat is wel bij de andere centrale tracé's ge beurd. Boosheid Vooral burgemeester ir J. L. M. Mandos uitte dinsdag zijn boos heid jegens de provincie over de ze handelwijze. „De provincie wil nu voor het eerst met Borsele praten. Men had betere voeling moeten hebben voor wat bij de betrokken gemeenten leel't. En niet pas komen wanneer je een bestek gaat schrijven." Mandos gaf te verstaan dat ook op ander vlak voor' de belangen van de Borselse bevolking opgekomen had moeten worden. „Niemand heeft officieel naar de Borselse mening geïnformeerd. Niemand uit de Tweede kamer, niemand uit de provincie." Mandos stelde vast dat de pro vincie bij haar voorkeur alleen heeft gekeken naar de investe ringen. „Bij zoiets belangrijks, kun je niet zo eenzijdig zijn." Zo als bekend is het de bedoeling dat de provincie in maart een be slissing neemt over het WOV- tracé. Het eigen ambtelijk apparaat was een ander onderwerp dat dinsdag aan de orde kwam in de raadsvergadering. De gemeen teraad wil een extern bureau in schakelen om een 'cultuurve randering' te begeleiden. Op dit moment wordt teveel langs el kaar heen gewerkt, zowel onder ling als tussen ambtelijk appa raat en b en w. De gemeenteraad denkt 50.000 gulden nodig te hebben voor deze hulp van bui tenaf. Onlangs is al een formatie- plaatsenonderzoek uitgevoerd. Dat heeft op termijn personele gevolgen. In totaal is een budget van vier ton gereserveerd voor de verbeteringen. \t/ Reageer wel snel want.. Modehuis voor grotere maten Nieuwe Burg 31, Middelburg oordeling voor oplichting op zijn strafblad had staan. Zijn eis was honderd uur dienstverlening ter vervanging van tien weken ge vangenisstraf. De opgelegde tachtig uur kwam in plaats van acht weken zitten. In de problemen De 36-jarige Goesenaar J. F. J. M. G. ging van juli 1989 tot en met april in de fout. Hij werkte via uitzendbureaus en bleef in tussen ook zijn werkloosheids uitkering incasseren. Dat had de sociale dienst ruim tienduizend gulden bruto te veel gekost. G. zat al vanaf 1984 op het sociale minimum en was daardoor met zijn gezin in de poblemen ge raakt. Hij heeft nu werk en heeft intus sen een begin gemaakt met het aflossen van de schuld met een bedrag van vijftig gulden per maand. G. had nog een blanco strafblad en werd conform de eis veroordeeld tot veertig uur on betaald werk ter vervanging van een maand gevangenisstraf. DOMBURG Prestatieloop - De atletiek vereniging Dynamo '70 in Mid delburg houdt zaterdagmiddag de twaalfde winter Westhove- loop in Domburg. Er kan worden gekozen uit een afstand van vier of van negen kilometer. De start is om 14 uur bij kasteel Westho- VLISSINGEN Psychotherapie - De eerste van tien bijeenkomsten over ge- stalttherapie en bio-energetika begint maandag 14 januari in het Open Hof in Vlissingen. Deze vorm van psychotherapie is ge richt op zelfontplooiing en be wustwording. De lessen van ge- stalt- en lichaamstherapeute Angële Nederlof beginnen om acht uur 's avonds. Tekencursus - Scholieren van zeven tot en met twaalf jaar kunnen vanaf woensdag 16 ja nuari deelnemen aan de cursus tekenvariété. De stichting Kunstzinnige Vorming Vlissin gen houdt deze activiteit in haar gebouw aan de Minister Lely- straat in Vlissingen. De deelne mers krijgen diverse technieken voorgeschoteld en mogen met allerlei materialen werken. Ze kunnen collages, zeefdrukken, droge naaldetsen, schetsen en schilderijen maken en ontwer pen. De cursus tekenvariété om vat tien lessen op elke woensdag tot en met maart van 15.30 tot 17.00 uur. Vrouwengilde - Het Katho liek Vrouwengilde te Vlissingen houdt vandaag, woensdag, zijn nieuwjaarsreceptie in pension Van Westerop, Aagje Deken straat 45 in Vlissingen. De leden zijn welkom vanaf 10.00 uur. Maandag 14 januari komen de leden bijeen in het wijkcentrum Open Hof in de wijk Paauwen- burg. Vanaf 20.00 uur spreken daar twee vertegenwoordigers van de Rabobank Vlissingen over bankzaken en alles wat daarbij komt kijken. bevolking warm maken voor de 'buren in Brazilië'. Het is overi gens niet de bedoeling om de mensen in Holanda tot het einde der tijden te steunen. „Binnen vijf of tien jaar moeten de men sen in staat zijn de geitenhoude rij zonder hulp draaiende te hou den. En ook zullen ze zelf moeten sparen voor nieuw materieel", zegt Hildebrandt. Roest voegt er sussend aan toe: „Maar er kan natuurlijk altijd iets tussen ko men. We zullen de mensen in Ho landa ook niet zo maar op de ene dag van de andere laten zitten." opgevoerd door ouders en leerkrachten vrijdag 11 januari om 20.00 urn- Vrije School W. Arondeusstraat 59. Middelburg (Klarenbeek). Info tel. 01180-12102. Toegang: vrijwillige bijdrage. Bestemmingsplan Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toe passing van artikel 18a van de wet op de ruimtelij ke ordening vrijstelling te.verlenen van het be stemmingsplan: I. Noordweg voor de bouw van een schuurtje op het perceel Noordweg 269/Schotelweg; II. Zanddorp voor de bouw van een carport op het perceel 't Zanddorp 15. De bouwplannen liggen met ingang van vrijdag 11 januari 1991 gedurende 14 dagen ter gemeen tesecretarie voor een iederter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft te gen de uitvoering van dat voornemen, zijn be zwaren schriftelijk kenbaar maken aan burge meester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Vergunning Van 10 tot en met 23 januari 1991 ligt op de afde ling algemene zaken van de gemeentesecretarie een aanvraag om een bouwvergunning alsmede om een wijzigingsvergunning ingevolge de Mo numentenwet 1988 ter inzage voor het monu- mentenpand Langeviele 18. Voor het verlenen van de bouwvergunning dient tevens vrijstelling te worden verleend van artikel 46 van de ter plaatse vigerende bouwverordening (verbod tot het bouwen met overschrijding van de achterge velrooilijn). Gedurende bovengenoemde periode kunnen eventuele bezwaren schriftelijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemeester en wethou ders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Mid delburg. Hinderwet Burgemeester en wethouders van Middelburg maken ingevolge het bepaalde in de wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend dat zij vergunning ingevolge de hinderwet hebben verleend aan Boekbinderij Van de Woestijne te Middelburg voor een boekbinderij gelegen aan de Rotterdamsekaai 69 te Middelburg. Aan deze vergunning zijn voorschriften verbonden. De beschikking en alle terzake zijnde stukken liggen ter inzage,van 10 januari tot 10 februari 1991 tijdens kantooruren en op donderdagavond van 18.00-21.00 uur in het gemeentehuis (voor inzage op donderdagavond telefonisch afspreken 01180-75432). Ingevolge artikel 1 van de tijdelijke wet kroongeschillen staat van 10 januari tot- 10 februari 1991 beroep open bij de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State voor de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig de artikelen 20, 21 of 22, tweede lid, of 28 eerste lid, onder c van de wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht en enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking. Het beroepschrift moet in tweevoud worden gericht aan de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Nadere informatie over de beroeps- en schorsingsprocedure en de daaraan verbonden kosten kunnen- bij de afdeling algemene zaken verkregen worden. Commissies Volgende week Worden de volgende commissievergaderingen gehouden: Commissie onderwijs, 14 januari om 16.00 uur. Secr. dhr. H. Groesser (tel. 75483). Commissie Openbare Orde en Veiligheid, 14 januari om 16.00 uur; Secr. dhr. J. J. v, d. Meijden-(tel. 75430). Commissie Gemeentewerken, 14 januari om 19.30 uur. Secr. dhr. P. Meeusen (tel. 75425). Commissie Financiële Zaken, 15 januari om 16.00 uur. Secr. dhr. J. J. Braam (tel. 75533). Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, 15 januari om 19.30 uur. Secr. tel. 75422. Bestuurscommissie Welzijn, 16 januari om 16.00 uur. Secr. dhr. I. Bijleveld (tel. 75560). Commissie Economische Zaken, 16 januari om 19.30 uur. Secr. mw. E. Klooster (tel. 75449). Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn in te zien bij bureau Voorlichting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op 21 januari om 14.00 uur. Zie voor meer gemeentelijke informatie de wekelijkse vooriichtingsrubriek 'Door het Oog van de Lange Jan' in de Faam. Eerste kwaliteit Altijd extra voordeel Vers van het mes Korte Noordstraat 49-51, Middelburg, tel. 12914. 100 gr paardeworst 100 gr rollade 100 gr hamsalade Geldig 9, 10 en 11 januari Kanaalstraat 74 O-Souburg tel.: 01184-63091 BENT U HIERVOOR TE STRIKKEN? Kom dan snel, en Set vooral op de artikelen die zijn voorzien van dit label: HOGE KORTING OP DE MERKEN DIE U VAN ONS GEWEND BENT! Segeerstraat 10, Middelburg; Tel. 01180-13401 Lange Geere 24, Middelburg Tel. 01180-34184

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 14