Meer greep op exposities in kerk W pzc Hispano Suiza Landaulette aangekleed Getuigenis ramp ontbreekt in beeld Drie ton meer winst CZAV Wemeldinge Provincie schenkt te weinig aandacht aan probleem veerdienst Commissie Grote Kerk Goes wil aard werken toetsen 'Geen twijfels Over provincie woensdag 9 januari 1991 11 Geschiedschrijving Stuk Belgische smeerpijp klaar als waterleiding GOES - Exposities die strijdig - 7,ijn niet het christelijk karak ter van de Grote Kerk in Goes mogen daar niet plaatsvinden. ^De coördinatiecommissie Gro- Te Kerk zou zulke lentoonstel- lingen moeten kunnen vcrbie- den. Dat vindt V. D. Steenho pen, voorzitter van de kerk- voogdij van de Nederlandse hervormde kerk en lid van de commissie. Aanleiding zijn en- •kele naaktschilderijen tijdens de zomertentoonstelling. Tot nu toe gaf de adviesgroep al- Middelburgers krijgen voor chemisch afval een milieubox MIDDELBURG - Verfresten, overgebleven medicijnen, na- gellak-remover, terpentijn, bat- tcrijen, restjes chloor, ammonia en ontwikkelaar, kwik-thermo- meters en vele andere milieu- vervuilende stoffen kunnen vanaf volgende maand in Mid- delburg in een milieubox. De gemeente zal in februari het '/plastic zakje waarin op dit mo pent het zogenaamde klein che- misch afval wordt opgehaald, /•vervangen door de afsluitbare, •/van hergebruikt plastic ge maakte krat. De milieubox is veiliger, omdat hij kan worden afgesloten. De gemeente hoopt met de mi lieubox meer klein chemisch af val uit het gewone huisvuil te houden. Tot nog toe werd 0,8 ki lo van de totale hoeveelheid van - 2,8 kilo klein chemisch afval per inwoner ingeleverd in het plastic zakje. De milieubox wordt aan de deur .'bezorgd, na een schriftelijke aankondiging. Een lijst met stof fen die niet in de vuilniszak maar in de milieubox moeten, wordt bijgeleverd. Bovendien staat die 'lijst ook op de deksel van de 'krat. Eén keer per maand, vanaf 1 april, komt de chemokar langs en kan de box worden afgege- ven. De krat mag niet op de stoep worden gezet, omdat dat veel te gevaarlijk is voor spelen de kinderen en huisdieren. PHILIPPINE - Het bestuurlijk en ambtelijk apparaat van de provincie wijdt zich op dit mo ment teveel aan de belastingaf faire. Werkelijke problemen, zo als de verbetering van de ver bindingen over de Westerschel- de, krijgen daardoor onvol doende aandacht. Volgens voor zitter ir K. Horstra van de sectie Zeeland van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereni ging doemt het schrikbeeld op van een steeds verder in de ver sukkeling rakend botenbe- stand. Alle energie die wordt besteed Overeenkomst over 1000 Mwatt windenergie DEN IIAAG (ANP) - De ministe ries van VROM en economische zaken zullen op 6 februari een bestuursovereenkomst met de zeven windrijke provincies Zeeland, Groningen, Friesland, Noord- en Zuid-Holland, Noord-Brabant en Flevoland af sluiten over hel streven naar de levering van duizend Megawatt windenergie in het jaar 2000. De provincies gaan hiermee een in spanningsverplichting aan tot het installeren van in totaal ongeveer drieduizend windmo lens. 'Het ministerie van VROM hoopt dat door samenwerking tussen rijk en provincies, waarbij de provincies zoeken naar geschik te plaatsen voor de windmolens, de energiebedrijven sneller tot Initiatieven voor plaatsing zul len komen. Volgens woordvoer der F. Vlieg van de directie lucht •van VROM was tot nu toe de plaatsing steeds het knelpunt, fn oktober zullen de zeven pro vincies bij het ministerie van VROM verslag uitbrengen over de vorderingen van het opvoe ren van de windenergie. Vlieg benadrukt in dit verband dat net bij de overeenkomst gaat om enn inspanningsverplichting zonder juridische binding. Het ministerie van VROM zal pnderzoeksprogramma's opzet ten naar de last die vogels van windmolens ondervinden. Ook zal VROM de ministeries van landbouw en verkeer en water staat om medewerking vragen. Op dit moment staan er volgens Vlieg in Nederland ongeveer driehonderd windmolens. Deze zijn vooral te vinden in de Noordoostpolder, bij Lelystad ?n in de provincie Zeeland. leen raad over verhuur van het Godshuis voor culturele activi teiten. Het is de bedoeling dat Planten uit kas gestolen VLISSINGEN - Uit een kas van de gemeentelijke plantsoenen dienst aan de Zaaihoekweg in Vlissingen zijn in het weekeinde drie grote potplanten gestolen: een Chlamidia, een sanseveria en een ficus. De planten hebben een gezamenlijke waarde van 175 gulden. De daders kwamen bin nen door de toegang van de kas te verbreken. aan 'geffutsel in het verleden', zoals Horstra dinsdag tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van zijn organisatie in Philippine de be lastingaffaire omschreef, is naar zijn mening een slechte zaak voor het imago van de provincie. Een van de onderdelen van dat imago, het ondernemingskli maat in Zeeland, staat volgens Horstra onder druk door het uit blijven van maatregelen om de veerdiensten te verbeteren. Dat de provincie zich inspant voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde achtte hij een goede zaak. Maar onjuist is naar zijn idee dat de provincie aan biedingen van particulieren om verbetering te brengen in de 'langzamerhand catastrofaal wordende situatie' op een amb telijke manier benadert. De voorzitter van de BZW in Zeeland vertelde dat de werkge versorganisatie al in 1982 een- langdurig gesprek met de gede puteerden voor economische za ken en de veerdiensten heeft ge had, waarbij grote scepsis is uit gesproken over een snelle aan leg van de WOV. „Bijna op onze knieën hebben we gevraagd de boten niet te laten verloederen", aldus Horstra. „In het ópenbaar hebben wij ons onthouden van opmerkingen die Den Haag de indruk van een verdeeld Zee land zouden kunnen geven." En doelend op het aanbod van de Breskense rederij Vroon BV om een nieuwe veerboot beschik baar te stellen, zei hij: „Maar als zo'n ondernemer als reactie krijgt dat andere problemen prioriteit hebben, dan loopt ons de gal over." Milieubeleid Kritiek had Horstra ook op het miliebeleid dat het provinciaal bestuur wil voeren. Met het oog op de internationale concurren tiepositie van een aanzienlijk deel van het Zeeuwse bedrijfsle ven is het naar zijn idee zaak dat hët milieubeleid in deze provin cie niet te veel uit de pas loopt met het buitenland. De bedrij ven kunnen hun gestegen mi lieukosten alleen in de prijzen doorberekenen als hun concur renten in het buitenland dat ook moeten doen. Positiever was de Zeeuwse BZW-voorzitter over de aanzet ten die inmiddels zijn geleverd door de Euregio Scheldemond. De samenwerking die op dit ge bied gestalte begint te krijgen tussen Zeeland. Oost-Vlaande ren en West-Vlaanderen ver dient naai- zijn idee steun van het bedrijfsleven. mensen die voortaan de kerk willen gebruiken, eerst de in houd van hun activiteiten aan de commissie uitleggen", aldus Steenhoven. De coördinatiecommissie Grote Kerk is ruim twee jaar geleden opgericht.. Dat gebeurde op ini tiatief van de kerkvoogdij, sa men met de stichting Redt het Gezicht van Goes. Doel was ad vies te geven over verhuur van ruimte in de kerk aan culturele" instellingen. Tot voor kort zijn de commissieleden echter nooit bij elkaar gekomen. Als iemand het gebedshuis wilde gebruiken, regelden de leden dat informeel met elkaar. Dat gaat verande ren. De commissie heeft dan wel meer bevoegdheden nodig. De Culturele Raad is gevraagd ta ken en bevoegdheden van de commissie vast te stellen. Omgekeerd De naaktschilderijen op de zo mertentoonstelling zijn het kerkbestuur een doorn in het oog geweest. Tijdens de kerk dienst hingen deze kunstwerken omgekeerd aan de muur om ze te verbergen voor de gelovigen. „Uitzicht op een naakt zou na tuurlijk kwetsend en beledigend voor hen zijn geweest", aldus Steenhoven. In het ontwerp-reglement staat dat de commissie haar oordeel baseert op de stellingen: 'Evene menten dienen het kerkelijk ge bruik niet te storen' en 'Evene menten dienen niet in strijd te zijn met de aard van het kerkge bouw'. Bij geschillen tussen kerkbestuur en huurder is de uitspraak van de commissie bin dend. De groep telt twee leden namens de Culturele Raad. één lid namens de Kerkeraad. één lid namens de kerkvoogdij en één lid namens de commissie Kerkconcerten der Nederlands Hervormde Gemeente. De Cul turele Raad bespreekt het voor stel in zijn vergadering op 16 ja nuari. Geen censuur Steenhoven wil niet horen van het woord censuur. Hij bena drukt dat het puur gaat om be waking van de identiteit van de kerk. „Wij willen juist de culture le en maatschappelijke functie van onze kerk bevorderen. Maar dan op een manier die in onze overtuiging past", zegt hij. Het geld dat de huurders beta len is bestemd voor de restaura tie van het gebouw. Volgens Steenhoven is ruim twee miljoen gulden nodig om de kerk een grote onderhoudsbeurt te ge ven. „Dat is veel geld. Het is een op dracht van een lange adem. Vooral in deze tijd is het vinden van sponsors erg moeilijk. De Golfcrisis is hiervoor voor een groot deel verantwoordelijk. Mensen zijn bang dat er een eco nomische crisis uitbreekt en let ten extra op hun portemonnee." GOES - De directie van het Goe se Meer BV is gevestigd in Mid delburg, betaalt in Nederland vennootschapsbelasting, loon belasting en btw en is direct aansprakelijk naar Nederlands recht. Hoewel Centraal Com mercieel Management NV (CCM), statutair directeur van het Goese Meer BV, zich volgens het Handelsregister op het ei land Bonaire bevindt, heeft het een vaste inrichting in Middel burg. Dat is het privéadres van P. de Visser, directeur van de YValcherse Bouw Unie. Mocht het ambitieuze bouwplan in de Wilhelminapolder op een fiasco uitdraaien, dan kan CCM NV niet onder de financiële aan sprakelijkheid uitkomen. De Visser, de enige bestuurder (directeur) van de naamloze ven nootschap, zet de constructie uiteen in een brief aan de Goese fractie van SGP/RPF/GPV. De ze confessionele fractie heeft het college vragen gesteld over het feit dat CCM NV op Bonaire is gevestigd. Het ging de confessio nele combinatie vooral om de vraag of de NV hierdoor belas tingvoordelen kan opstrijken en de aansprakelijkheid kan omzei len, als het project onverhoopt strandt. Geen stroman Volgens De Visser is er dus niets kwalijks aan de hand. Desge vraagd deelt hij mee dat CCM NV in 1981 om praktische rede nen op Bonaire in het leven is ge roepen. „Ik was toen bezig met enkele internationale projecten. De oprichting van een NV op de WEMELDINGE - De super markt van de Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoop Ver eniging (CZAV) brengt aardig wat geld in het laatje. Ondanks een sterk verminderde op brengst van bijvoorbeeld gra nen (prijsdaling 5 procent) kon de vereniging het boekjaar '89/ '90 (september tot september) afsluiten met een winst van 2,35 miljoen gulden. Dat is drie ton meer dan het jaar daarvoor. Van de winst zit overigens al een groot gedeelte vast in diverse deelnemingen die de CZAV is aangegaan (zoals Agrimarkt en de overgenomen coöperatie in Wouw), zodat 'slechts' 781.700 beschikbaar is om aan de leden uit te keren. In totaal telt de ver eniging 779 leden (212 Wouwse leden). Agrimarkt bv omvat, behalve de als zodanig bekende super markt, vier Agriland-winkels in Goes, Middelburg. Oud-Beijer- land en Wouw. De omzetstijging van alle winkels samen is 2,8 mil joen gulden. Hiervan komt ruim 2 miljoen gulden voor rekening van de supermarkt in Goes. „Zo wel een hogere besteding als een toename van het aantal klanten droegen hier aan bij. De omzet- groèi was het grootste in de vers-afdelingen groente/fruit en de slagerij", verklaart het jaar verslag. Het consumptiepatroon gaf beperkte verschuivingen te zien: groei in de omzet van diep- vriesprodukten. groenten en fruit, luxe broodsoorten, zuivel- toetjes en alcoholvrij bier. De consumptie van vlees is na een daling in ons land weer gestegen met 1 procent. Bij de CZAV leeft de verwach ting dat de positieve resultaten van supermarkt en Agriland- winkels zich ook in het lopende boekjaar voortzetten. De ver koop van organische mest (voor al varkens- én kippendrijfmest) steeg van 9.000 naar 16.000 ton. Overigens gaf levering van dit produkt direct na de oogst pro blemen. Er was toen, hoe merk waardig dit ook klinkt in een land met mestoverschotten, een tekort aan deze stof. Overigens is voor het eerst sinds jaren de totale omzet van mest stoffen gedaald. Overeenkom stig het landelijk beeld is negen procent minder over de toon bank gegaan. De belangrijkste oorzaken zijn de toch al hoge voorraad stikstof in de bodem en het droge weer in mei/juni waar door er weinig is bemest. Het droge weer was er mede de oorzaak van dat boeren minder bestrijdingsmiddelen hebben gespoten. Desondanks kwam de_ omzet bijna op hetzelfde niveau' als vorig jaar dankzij de meer- verkoop in Wouw. De tarwe-oogst is bijzonder goed geweest. De kwaliteit en de prijs ANTWERPEN - De beruchte 'smeerpijp' van Belgisch Lim burg naar Antwerpen is voor een deel klaar voor drinkwater transport. Eind januari zal de eerste fase van het project 'smeerpijp wordt waterpijp' ge realiseerd zijn. Dat betekent dat door 14 kilometer pijp ter hoogte van Antwerpen water kan stromen in plaats van afval. De pijp was jarenlang bestemd voor het afvalwater van indus trieën langs het Albertkanaal, tussen Paal en Antwerpen. In 1989 gaf de Vlaamse Milieumi nister Kelchtermans de op dracht aan de Antwerpse drink- Antillen duurde slechts een week. in Nederland kostte dat minstens een halfjaar. Omwille van de tijd is voor Bonaire geko zen. maar het had evengoed een gmbh in Duitslands kunnen zijn." Hij laat weten dat CCM NV een vaste inrichting heeft in Ne derland (Middelburg) en daar belastingplichtig is. Ook is de di rectie aansprakelijk volgens het Nederlandse recht. „De NV is dus geen gelegenheidsvennoot schap of stroman. CCM NV is destijd opgericht om besloten vennootschappen te besturen. Deze constructie biedt het voordeel dat de natuurlijke persoon die namens de NV op treedt (in dit geval De Visser) geen loonbelasting hoeft af te dragen en dat er geen loonadmi nistratie moet worden gevoerd. CCM NV is als rechtspersoon di recteur van de Walcherse Bouw Unie in Grijpskerke. de Stuur groep Bouw Unie in Middelburg, de Nederlandse Bouw Unie in Etten-Leur en Het Goese Meer BV in Goes. Indirect en voor de helft voert zij de directie over de Bouwkombinatie Streekzieken huis Walcheren in Vlissingen en Projectontwikkeling Maisbaai- gebied in Middelburg. Om 'alle twijfels weg te nemen' stipt. De Visser aan dat Plet Goe se Meer BV inmiddels een mil joen gulden heeft gestoken in de ontwikkeling van de nieuwe woonwijk aan de noordrand van Goes. Ook duidt de grondtrans- actie met de Wilhelminapolder erop dat het de directie ernst is het bouwplan tot een goed einde te brengen. waren aanleiding voor de Neder landse meelindustrie om aan zienlijk meer Nederlandse tarwe te verwerken (ongeveer 40%De graanprijs ligt echter bijzonder laag. De prijsdaling in de perio de 1983 toten met 1989 bedraagt bijna een kwart. Ook het brouwgerst was van goede kwaliteit. Zeeland is bij zonder geschikt voor de teelt van dit produkt. Vandaar dat de industrie veel belangstelling heeft voor brouwgerst uit het zuidwesten. Verhuurders hoogwerkers samengegaan KORTGENE - Zeeland Iioog- werkersverhuur bv uit Kortge- ne is per 1 januari een fusie aan gegaan met Boogert Hoogwer kers uit Amsterdam en HPL Hoogwerkerverhuur uit Rotter dam. Het nieuwe bedrijf is de grootste verhuurder van mobie le hoogwerkers in Nederland. De drie bedrijven verwachten door de fusie een betere service te kunnen bieden. Door de ver schillende vestigingsplaatsen kan een uitgebreid verhuurpro- gramma aangeboden worden met een landelijke spreiding. In totaal hebben de bedrijven ruim vijftig mobiele hoog- en laagwer- kers, die in bereik variëren van tien tot 68 meter hoogte. Bedrijfsleider J. de Looff van Zeeland Hoogwerkersverhuur is blij met de fusie. „We zien de toe komst met vertrouwen tege moet. We kunnen sneller reage ren op een opdracht omdat we vanuit drie plaatsen opereren. De tijd moet uitwijzen hoe de fu sie in de praktijk werkt", aldus De Looff. Voorlopig houdt het Zeeuwse bedrijf de naam Zee land Hoogwerkersverhuur bv. Over een nieuwe naam is nog geen overeenstemming bereikt. Het bedrijf blijft gevestigd in Kortgene. Twee Belgen met harddrugs aangehouden TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen heeft maandagavond om kwart voor tien in de Leeuwenlaan twee Belgen aangehouden. Ze waren in het bezit van een geringe hoe veelheid cocaïne en heroïne. De twee, D. J. C. van S. uit Gent en M. A. C. V. uit Kruishoutem, wer den in de loop van de nacht weer op vrije voeten gesteld. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt. watermaatschappij om de toe stand van de pijp te onderzoe ken. Daaruit bleek dat de pijp voor de afvoer van industrieel af valwater ongeschikt was, maar dat na enige aanpassing de pijp gebruikt zou' kunnen worden voor drinkwaterstransport. Het reinigen bleek echter geen eenvoudige klus en bovendien was dé pijp op enkele plaatsen gebroken. De buis werd eerst gezuiverd met chloorwater, waarna enkele bacteriologische tests volgden. De kosten van de hele operatie zullen ongeveer 22 miljoen gul den bedragen. 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - Morgen gaat hij weer weg. Terug naar zijn 'baas', het Nationaal Automuseum in Raamsdonksveer. Sinds de II- 6, een Hispano Suiza van het type Landaulette, in maart vo rig jaar naar 's Heer Hendriks kinderen kwam, is hij behoor lijk opgeknapt. Het automo biel onderging de kuur bij het meubel- en rijtuigstoffeerbe drijf van C. J. Brouwer. Daar mee telt Nederland nu precies twee complete Hispano's. Brouwer, die in 1965 bij wijze van hobby begon met het res taureren en stofferen van rij tuigen, heeft watje noemt een ouderwets bedrijf. Inmiddels is het Nationaal automuseum in Raamsdonksveer een goede klant geworden zodat ook de Hispano, waaraan alle leer- en stoffeerwerk kapot was of ge woon ontbrak, aan de zorgen van Brouwer werd toever trouwd. „Een hele klus en ook wel een beetje een puzzel", vertelt de vakman. „Het leren dak van de voorkant en de ingenieuze klep van de achterkant waren ge woon weg. Ik moest er dus ach ter zien te komen hoe dat in el kaar heeft gezeten. Voor die achterkant had ik wat hulp aan de Chevrolet waarmee Ko ningin Wilhelmina in Londen heeft rondgereden. Die had ook zo'n eigenaardig inklap- systeem." Voor de kap moest speciaal plantaardig gelooid leer uit Duitsland komen en voor de bekleding van de bin nenkant nachtblauw laken uit Engeland. De chauffeur en de Stoffeerder Brouwer bij de Hispano Suiza in zijn bedrijf in 's-IIeer Hendrikskinderen (foto Willem Mieras palfrenier zaten op een zwart leren bank tussen deuren die met hetzelfde leer waren be kleed. Brouwer reconstrueerde met originele materialen alles wat carrosseriebouwer Franay in Parijs in 1926 aan chique met de auto meegaf. Brouwer weet inmiddels alles van de Hispano, zoals hij alles weet van rijtuigen. „Deze au to's waren pure statussymbo len. Vorstenhuizen, met name het Spaanse, reden erin. Het was net. zoiets als een Rolls Royce. Het stuur zit nog rechts want dure personen stapten al tijd links uit, net als uit een rij tuig. De palfrenier moest dan rechts zitten om de deuren snel te kunnen openen. Of er nou links of rechts gereden werd. daar hadden ze geen bood schap aan. Lui die in dit soort auto's reden, hoefden nergens rekening mee te houden". De Landaulette, van buiten blauw met gebroken wit, kwam in 1938 in bezit van een Nederlandse familie. Het Auto- museum kocht haar al meer dan tien. jaar geleden. Als Brouwer ermee klaar is gaan in het Automuseum de lampen en bumpers er nog op. Vanat eind maart kan de Hispano als pronkstuk dienen in het ver nieuwde museum dat dan wordt heropend. Voorzitter werkgevers: ZIERIKZEE - Dat geschiede nisboek over de watersnood ramp van 1953 van mevrouw Leydesdorff uit Amsterdam komt er gewoon. In 1993, als de ramp alweer 40 jaar achter de rug is, ligt het in de boek handels. Het is alleen nog even de vraag of het bijvoor beeld 39 gulden kost of 79 gul den. Dat zal mede afhangen van provinciale staten van Zeeland en het feit of zij 60.000 gulden aan de produktie van het boek willen bijdragen. Dr S. Leydesdorff, verbonden aan het documentatiecen trum voor Nieuwste Geschie denis van de Universiteit van Amsterdam, is al enkele jaren bezig aan het boek. Ze heeft samen met een aantal mede werkers de gegevens van het Zeeuws Documentatiecen trum over de watersnoodramp doorgespit. Verder zijn in Zee land en op Goeree-Overflak- kee 60 interviews gehouden met mensen die de waters noodramp meemaakten. „We hebben voet aan de grond ge kregen in moeilijk toegankelij ke gebieden, zoals Sint Phi- lipsland en Tholen om daar met mensen over de rol van het geloof in de ramp te spre ken. En ik ben er best trots op dat we het; vertrouwen van die mensen hebben kunnen krij gen", vertelt mevrouw Leydes dorff. Maandagmiddag was het sub- sidieverzoek van de Universi teit van Amsterdam aan de or de in een vergadering van de welzijnscommissie van de sta ten. Het ging in die discussie vooral over de vraag of het boek iets toevoegt aan de al bestaande stapel boekwerken en geschriften over dat onder werp. Wie bijvoorbeeld de Zeeuwse Boekhandel in Zie- rikzee binnenstapt kan daar zonder problemen een tiental boeken over de ramp onder ogen krijgen. Veel titels gaan daar alleen nog maar over Schouwen-Duiveland, het geen genoeg zegt over de vloedstroom aan woorden die in heel Zeeland de afgelopen 40 jaar over de watersnood ramp is gepubliceerd. Sociaal aspect Mevrouw Leydesdorff ontkent niet dat er veel over de beruch te februari-nacht van 1953 is geschreven, maar ze voegt er meteen aan toe dat alle infor matie zo verspreid is. Daar komt volgens haar bij, dat na de ramp wel enkele weten schappelijke studies zijn ver richt. maar dat die vooral over de ontsluitingen van Zeeland en dijkverzwaringen gaan. So- In de boekhandel liggen stapels boeken over de wt i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i odramp foto meter Honhoff) ciaal-wetenschappelijke on derzoeken ontbreken. Ze staat met die opvatting niet alleen. De gepensioneerde archivaris M. P. de Bruin in Middelburg maakt duidelijk dat verschil lende terreinen onvoldoende onderzocht zijn en zeker aan dacht verdienen. Als voor beeld noemt hij het sociale en het religieuze aspect. Ook het hoofd van het Zeeuws Documentatiecentrum, M. Jongejan, meent dat het werk van de Amsterdamse historica van toegevoegde waarde zal zijn. Ze zal ten behoeve van ge deputeerde G. de Vries-Hom- mes een notitie maken om dat nog eens duidelijk uit te leg gen, Daarin komt onder meer te staan dat het goed is om de veelheid aan informatie van het Documentatiecentrum in een degelijk boekwerk te bun delen. Mevrouw Jongejan heeft het over een bredere en diepere aanpak op grote schaal en ze noemt het goed dat het gebeurt. Ze kan niet ontkennen dat daarmee ook de waarde van het Documen tatiecentrum zelf weer eens onderstreept wordt. Dat het een goed boekwerk wordt, daar twijfelt mevrouw Jongejan niet aan. Dr Leydes dorff heeft enkele jaren gele den al een soortgelijk onder zoek gedaan naar de Joden in het Amsterdam van de jaren '30. Daarvoor oogstte ze alom waardering. Interviews De Amsterdamse gebruikt een onderzoeksmethode die 'oral history' genoemd wordt; ge schiedschrijving op basis van mondelinge herinneringen. Ze noemt het ongehoord dat van uit Zeeland de beleving van de mensen die de ramp hebben meegemaakt, nooit in kaart is gebracht, Ze weet dat er zelfs interviews van kort na de ramp zijn weggegooid. „Er is geen getuigenis van de ramp. We hebben nu die eerste 60 ge sprekken gehad en het is onge looflijk wat voor verhalen die mensen hebben. We gaan in de gesprekken bijvoorbeeld in op de verschillende ervaringen van mannen en vrouwen. De vrouwen werden geëvacueerd en de mannen bleven achter voor het werk op de dijk. We willen de ramp ook niet als een geïsoleerd moment zien. Als mensen zeggen dat ze tijdens of na de evacuatie een prachti ge tijd hebben meegemaakt, dan wil dat wat zeggen over de tijd vóór de evacuatie. We heb ben daarmee gekozen voor de studie van de levengeschiede nis van de mensen." Mevrouw Leydesdorff beklem toont dat haar studie niet al leen voor Zeeland van belang is. Zij verdient een plaats in de wetenschappelijke geschiede nis van Nederland. De hulpac ties en vervolgens de wederop bouw na de ramp waren iets waar Nederland eindelijk weer eens trots op kon zijn na het verlies van de kolonièn, „Wat' dat betreft was het een unieke gebeurtenis vanuit de Neder landse historeografie gezien", legt ze uit. Terugkijkend op de commis sievergadering in Middelburg voelde ze zich een beetje be laagd. „Het was alsof de uni versiteit mij naar Zeeland heeft gestuurd om daar enkele duizenden guldens aan subsi die weg te snaaien. Maar bij voorbeeld de gedeputeerde zou best mogen weten dat ik me bij de universiteit flink heb moeten verdedigen om de stu die te mogen uitvoeren. Als het geld uit Middelburg niet komt, dan is dat wellicht te merken in de prijs van het boek. Het kan ook consequen ties hebben voor de uitge breidheid van het onderzoek." René Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 11