EEUWSE COURAN Geen mariniers naar de Golf Peahle t VS: geen uitstel Irak heeft 'm nu een wereldnaam: PEEN, UIEN EN RUNDERVINKEN eintje: 1.38 Brabander bijt zich vast in slachtoffers Sovjetunie steurt troepen naar de rebelse republieken Top Moskou wordt mogelijk uitgesteld Nederland geen doel van aanslagen Irak Kabinet niet eens over taak fregatten Vrijdag spoeddebat kamer Dieselolie goedkoper FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. Gewonden in geval oorlog naar Europa Wisselvallig Wisselende bewolking met opklarin gen. 's Avonds regen. Krachtige, later harde wind uit zuid. Temperatuur S graden. 234e jaargang no. 6 Dinsdag 8 januari 1991 pgave advertenties per tel 01184-84321 DEN HAAG (GPD) - Het kabi net ziet af van het zenden van mariniers naar de Golf. Dat is gisteren duidelijk geworden na afloop van urenlang beraad over de Nederlandse inzet in de Golf. Wel zendt Nederland een noodhospitaal naar de regio en zullen de twee Nederlandse fre gatten en het bevoorradings schip Zuiderkruis in de Golf blijven als er oorlog uitbreekt. Ongeveer veertig, merendeels beroepsmilitairen, zullen in een van de Emiraten worden gesta tioneerd om eventuele Neder landse gewonden op te vangen in het noodhospitaal. Het kabinet sprak gistermiddag lang over de Nederlandse inzet in de Golf, maar kwam niet tot een besluit over de taak van de fregatten in het geval van een oorlog. Volgens de woordvoer der van de premier „lopen niet alle meningen parallel". Van diepgaande meningsverschillen zou echter geen sprake zijn. Van daag worden de beraadslagin gen voortgezet. De discussie in het kabinet draaide gisteren vooral om de taak van de fregatten Jacob van Heemskerck en Philips van Al- monde. Zo is het de vraag of de Nederlandse oorlogsbodems in geval van oorlog onder Ameri kaans commando zullen opere ren. Ook is nog niet duidelijk of Nederland zal deelnemen aan DEN BOSCH (ANP) - Officier van justitie mr J. Boogers eiste maandag bij de rechtbank in Den Bosch 240 uur dienstverle ning (of zes maanden gevange nisstraf) en zes maanden voor waardelijk tegen de 19-jarige M. S. uit Eindhoven. Deze wordt ervan verdacht dat hij mensen ernstig heeft verwond door hen te bijten. De man bekende dat hij mei vo rig' jaar de beheerder van een nachtclub in zijn woonplaats een oorlel heeft afgebeten tij dens een vechtpartij. Die ont stond omdat hij ontevreden was over de kwaliteit van de peep show in de club. Ook een ring vinger van het slachtoffer ging er bijna af. Bij een caféruzie in april beet hij zich zo vast in iemands dijbeen MOSKOU (AP/AFP) - De rege ring van de Sovjetunie heeft duizenden parachutisten naar de drie Baltische republieken en Armenië, Georgië, Moldavië en delen van de Oekraine gedi rigeerd om daar naleving van de dienstplicht af te dwingen, zo heeft de Sovjet-televisie maandagavond gemeld. De actualiteitenrubriek Vremja meldde dat het ministerie van defensie parachutisten en ande re „luchtmacht-onderdelen" naar de zeven republieken heeft gestuurd om deserteurs en dienstweigeraars op te sporen en aan te houden. Volgens hét ministerie van defensie ontstaat door ontduiking van de dienst plicht en desertie het gevaar dat het leger zijn taken niet meer kan verrichten. De regeringen van de zeven be treffende republieken behoren tot de meest fervente voorstan ders van meer autonomie of stre ven naar volledige onafhanke lijkheid. In sommige van de re publieken zijn wetten aangeno men die jonge mannen de gele genheid bieden hun dienstplicht in het nationale rode leger te om zeilen door een vervangende dienst. Duizenden dienstplichti gen hebben bovendien hun op roepkaart verscheurd en weige ren zich bij een kazerne te mel den. Met name in de Baltische republieken wordt de dienst plicht ontdoken of omzeild. De televisie meldde het inzetten van troepen enkele uren nadat leiders van Estland, Letland en een door de Verenigde Staten in te zetten offensief tegen Irak. Verschil van mening bestaat verder over de vraag of een kabi netsbesluit nog vóór komende woensdag moet worden geno men. De Tweede Kamerfractie van het CDA meent dat het Ne derlandse standpunt duidelijk moet zijn vóórdat de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Baker en zijn Iraakse collega Aziz elkaar woensdag in Genève ontmoeten. De PvdA-fractie heeft goedkeu rend gereageerd op het kabi netsvoornemen. Het afzien van het zenden van grondtroepen wordt door de PvdA „een juiste beslissing" genoemd. De fractie „kan zich erin vinden" dat de fre gatten niet zullen terugkeren in geval van oorlog. Debat Komende vrijdag zal de Tweede Kamer op aandrang van de VVD dat politiemensen hem ondanks gebruik van de wapenstok niet loskregen. Pas toen zijn handen en voeten waren geboeid slaagden zij erin hem los te trekken. Rechtbank presidente mr. I. Quaadvliet: „Als een pitbullterriër hing u aan die man." S., een amateurbokser, zei dat hij zijn tanden gebruikt in situa ties waarbij andere mensen slaan. Vorig jaar kreeg hij een boete van vijfhonderd gulden en vorderingen van duizenden gul dens, omdat hij zijn tanden in een agent had gezet. Die liep daardoor ernstige bijtwonden op. Volgens een psychiatrisch rap port is S. volledig toerekenings vatbaar. De rechtbank doet 21 januari uitspraak. LONDEN - De Britse minister van buitenlandse zaken Hurd (rechts) en zijn Amerikaanse colle ga Baker bij hun ontmoeting in Londen (foto Johnny Eggit/AFP) Litouwen al hadden laten weten dat Sovjet-minister van defensie Dmitri Jazov opdracht had ge geven enkele divisies paratroe pen naar de drie Baltische repu blieken te sturen. Volgens een verklaring van de Letse regering had Fjodor Koezmin, comman dant van het Baltische militaire district, de Letse premier Ivars Godmanis maandagmiddag van het bevel op de hoogte gesteld. Vervolgens werd ook de Litouw se president Landsbergis telefo nisch ingelicht. Koezmin heeft de Letse autori teiten tot 13 januari de tijd gege ven om de situatie te herstellen in de kazernes, waar zowat drie kwart van de dienstplichtigen niet is komen opdagen. Dit heeft de Letse president Anatolis Gor- bunovs maandagavond voor de Letse televisie gezegd naar aan leiding van een onderhoud met Koezmin. De generaal zei dat hij soortgelijke besluiten aan Est land en Litouwen had doorgege ven. Koezmin zei dat zijn troepen niet vóór 13 januari zullen ingrij pen, maar dat betekent niet dat ze voor die tijd al in de Baltische staten gestationeerd zullen zijn. In Moldavië zei de vice-voorzit- ter van de ministerraad, Mikhail Platon, dat zijn regering niet te voren op de hoogte was gesteld. Ook een anonieme vertegen woordiger van de Georgische re gering zei het bericht van de troepenzending slechts via de televisie te hebben vernomen. LONDEN/WASHINGTON/ BAGHDAD (RTR/AFP/DPA/ UPI) - Irak hoeft op geen en kele concessie te rekenen tij dens de Amerikaans-Iraakse besprekingen morgen (woensdag) in Genève. Dit heeft de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, James Baker, maandag ver klaard in Londen, waar hij overleg voerde met de Britse minister van buitenlandse zaken, Douglas Hurd. Over de datum van 15 januari waarop Irak zich uiterlijk moet heb ben teruggetrokken uit Ku- wayt valt niet te praten, al dus Baker. Baker herhaalde dat hij in Ge nève niet zal onderhandelen met zijn Iraakse ambtgenoot Tareq Aziz, maar dat hij hem de boodschap zal overbren gen dat Irak zich terug moet trekken uit Kuwayt en anders met geweld verdreven zal worden. Baker wees eerder een voorstel van Frankrijk om aan de terugtrekking van Irak uit Kuwayt een vredes conferentie over het Midden- Oosten te verbinden, ronduit af. Hurd stelde zich in Londen vierkant achter het stand punt van Baker en noemde suggesties dat Saddam mis schien bereid zijn zich terug te trekken als de Verenigde Na ties het ultimatum zou op schuiven, onaanvaardbaar. „Wij moeten niet praten over het uitstellen van ultimata, waarvan wij hebben gezegd dat het echte ultimata zijn", aldus Baker in een reactie op suggesties dat president Sad dam Husayn van Irak de Vei ligheidsraad zou kunnen vra gen het ulimatum op te schui ven. Baker gaat vandaag naar Parijs voor een onderhoud met president FranQcois Mit terrand. Een afgezant van de Franse president voerde za terdag in Baghdad langduri ge besprekingen met de Iraakse president. Via de af gezant zou aan Frankrijk zijn gevraagd te proberen het ulti matum van de Veiligheids raad op te schuiven. De Fran se minister van buitenlandse zaken, Roland Dumas, verze kerde echter dat er niets is veranderd aan de Franse hou ding. In Baghdad dreigde Saddam Husayn dat de hele Arabische wereld betrokken zal worden bij zijn confrontatie met het Westen. „De komende strijd zal niet allen Irak, maar het hele grondgebied van het (Arabische) volk tot strijdto neel hebben", aldus de Iraak se president. Ook waarschuw de Saddam, die al eerder had gedreigd met terreuraansla gen in westerse landen bij het uitbreken van een oorlog, dat „iedere strijder wiens hand de agressors in de wereld kan be reiken", zal worden ingezet. Anti-Iraakse Arabische lan den vinden dat Israël het recht heeft vergeldingsmaat regelen te nemen indien het wordt'aangevallen door Irak. Dit verklaarde de Israëlische premier Yitzhak Shamir maandag tegenover een groep Britse parlementsle den. Die vergeldingsmaatre gelen mogen echter de anti- Iraakse coalitie niet schaden. een spoeddebat over de Golf houden. VVD-fractieleider Bol- kestein meent dat het kabinet „halfslachtig" opereert en „zich daarmee laakbaar maakt. De bondgenoten moeten weten wat ze van ons kunnen verwachten", aldus de WD-voorman. De VVD wenst op z'n laatst donderdag een brief van het kabinet over de Nederlandse inzet in de Golf. De fractie van Groen Links wil dat Eerste en Tweede Kamer zich in een gezamenlijke verga dering buigen over eventuele (Slot zie pagina 3 kolom 1 ROTTERDAM/NEW YORK (ANP) - Dieselolie wordt goed koper. Marktleider Shell kon digde maandag een verlaging van de prijs aan met vier cent per liter met ingang van van daag. De verlaging is het gevolg van de lagere prijs die op de in ternationale markt moet wor den betaald. De olieprijzen zijn maandag ove rigens weer zeer sterk gestegen onder invloed van de laatste be richten over de Golf-crisis. In de handel wordt verwacht dat de olieprijs voorlopig op een hoog peil zal blijven staan omdat bei de partijen hun standpunten niet lijken te wijzigen. De kans op oorlog heeft de inter nationale effectenbeurzen maandag op flinke verliezen ge zet. Beleggers deden hun aande len van de hand en zochten hun toevlucht in de dollar en het goud, die in tijden van spanning uitkomst blijken te bieden. Palestijnse groep meldt vrijlating van vier Belgen RAYRUT/BRUSSEL (AFP/ REUTER/ANP) - De Palestijnse guerrillagroep Fatah-Revolu- tionaire Raad heeft maandag bekendgemaakt dat zij „op ver zoek" van de Libische leider al- Gaddafi de vier Belgen heeft vrijgelaten die al meer dan drie jaar worden vastgehouden. Wanneer en waar de organisatie van Abu Nidal de opvarenden van het schip de Silco, Emma nuel Houtekins (45). zijn echtge note Godelieve Kets (40) en hun 20-jarige zoon Laurent en 19-jari- ge dochter Valerie, vrij zijn geko men is niet bekend. In november 1987 deelde de Pa lestijnse groep mee dat zij in het oostelijk deel van de Middel landse Zee het pleziervaartuig Silco met Belgische en Franse opvarenden had overmeesterd. De Franse gijzelaars werden vo rig jaar door de ontvoerders vrij gelaten. Informatie Een woordvoerder van het Bel gische ministerie van buiten landse zaken wilde geen com mentaar geven op de bekendma king in Bayrut. Hij zei alleen dat het ministerie de informatie na trekt via „bevoegde" instanties, waaronder de Belgische ambas sade in Libanon. (Advertentie) Zwarte baretten van het Sovjet-leger controleren identiteitsbewij zen bij de ingang van een drukfabriek in Riga, Letland foto EP A (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) - De top in Moskou tussen de Ameri kaanse president Bush en zijn Sovjet-collega Gorbatsjov, die gepland is voor 11 tot 13 februa ri, zal mogelijk worden uitge steld. Dat is maandag gezegd door de woordvoerder van Bush. Uitstel De woordvoerder. Marlin Fit- zwater, zei dat het Witte Huis nu nog hoopt dat deze volgens plan zal doorgaan. „Maar er is altijd een kans dat de reis wordt uitge steld", voegde hij daaraan toe. Voor een eventueel uitstel zijn twee redenen, aldus Fitzwater. In de eerste plaats kan de situa tie in de Golf Bush tot uitstel dwingen. Bovendien zijn er pro blemen gerezen bij de onderhan delingen over een START-ak- koordf zo zei hij. Bush heeft de afgelopen maan den steeds gezegd dat hij alleen aan een top in Moskou wil begin nen als hij daar een START-ak- koord over de drastische ver mindering van het aantal strate gische kernwapens kan tekenen. Problemen Maar nu blijkt dat een aantal technische problemen hardnek kiger is dan tot dusver werd ge dacht. Een van de problemen- is dat de Sovjets zich in Ameri kaanse ogen niet houden aan de naleving van het CFE-akkoord over de vermindering van con ventionele wapens in Europa. Akkoord Krachtens dat akkoord zouden de Sovjets grote aantallen van hun in Oost-Europa en het westelijk gedeelte van de Sovjet unie gestationeerde tanks moe ten vernietigen. Maar gebleken is. dat de Sovjets een deel van die tanks hebben overgebracht naar streken ten oosten van het Oeral-gebergte. OPTICIENS Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) De gratis tweede bril is bestemd In de gratis bril gaan normale, voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje. blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras,kleur,enzldan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. NOS-voorzitter Oud-topman van de Perscombi natie. drs. M. de Jong wordt voorzitter van de NOS. De be noeming door koningin Beatrix moet nog volgen en is voor de duur van vijfjaar. De Jong zegt geschrokken te zijn van de slechte situatie waarin het omroepbestel zich O bevindt. O Flinke groei Voor het eerst sinds jaren is het inwonertal in Zeeland weer fors toegenomen. In 1990 kivamen er in de provincie 1426 mensen bij. Voor het eerst sinds tien jaar kwamen er ook weer meer mensen in Zee land wonen dan er ver- Q trokken. *3 mm ■■■i Creatief De prijs voor creatief onderne merschap in Midden- en Noord- Zeeland gaat dit jaar naar levensmiddelengroothandel Cok/Midland BV in Kapelle. De onderscheiding werd giste ren in Middelburg uitgereikt door de voorzitter van de kamer van koop- 1 handel. Zilver Het dameskivartet - Mildred Muis. Marlon Masseurs, Karin Brinesse en Marianne Muis - heeft gisteren in het Australi sche Perth zilver gewonnen op de 4 x 200 meter vrije slag. De Ne derlandse ploeg eindigde als derde achter de VS en Duits land. maar de Ameri kaanse ploeg werd ge- IC diskiualificeerd. I w WÊÊÊÊtÊm i'Oil DEN HAAG (ANP/AP) - Irak zal in Nederland geen terroristi sche aanslagen plegen als Ne derland deelneemt aan een oor log in de Golf. Een woordvoer der van de Iraakse ambassade in Den Haag heeft bevestigd dat ambassadeur Al-Falaki deze uitspraak maandag gedaan heeft in een radio-uitzending van Veronica. In Nederland, maar ook in lan den als de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, wordt reke ning gehouden met de mogelijk heid van acties van terreurgroe pen die handelen in opdracht van Irak, mocht het tot een ge wapend conflict in de Golf ko men. Havens, luchthavens en in dustrieën worden als potentiële doelwitten gezien. Met het oog daarop hebben verschillende be drijven extra veiligheidsmaatre gelen genomen. Zo heeft de Ne derlandse Aardolie Maatschap pij de beveiliging van booreilan den en olie-installaties verbe terd. Het Amerikaanse blad „US News and World Report" meld de eind december dat Ameri kaanse inlichtingendiensten re kenen op terroristische aansla gen in de VS, Europa en het Mid den-Oosten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maan dag opnieuw de vrees geuit dat er een terreurcampagne op gang zal komen als de Verenigde Sta ten Irak aanvallen. Een woordvoerder van het mi nisterie zei dat er sinds de Iraak se invasie in Kuwayt diverse plannen bekend zijn geworden waaruit blijkt dat er terroristi sche aanslagen op Amerikaanse doelen worden voorbereid. Robert Kupperman, terroris- me-deskundige aan het Cen trum voor Strategische en Inter nationale Studies, zei dat de schattingen van het aantal ter roristen waarover de Iraakse lei der Saddam Husayn beschikt uiteenlopen van enkele honder den tot 1400. Aanslagen in de VS zelf acht Kupperman onwaar schijnlijk, maar niet geheel uit gesloten. In Europa, waar de nu verdreven communistische regi mes onderdak gaven aan terro risten, zou het gevaar groter zijn. Volgens Kupperman gaan in lichtingendiensten er van uit dat er in Europa 40 terroristi sche cellen bestaan, waarvan al leen al een tiental in Duitsland. DEN HAAG (GPD) - Bij een eventuele Golfoorlog zullen ge wonde militairen worden over gevlogen naar West-Europa. In Nederland staan daarvoor maximaal vierduizend extra bedden klaar. Zestien algemene en academi sche ziekenhuizen hebben zich op verzoek van het Ministerie van WVC bereid verklaard op vrijwillige basis mee te werken aan het zonodig opvangen van slachtoffers van een gewapend conflict in het Golfgebied. De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). r Middelburg Goes Hulst Terneuzen Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal i 1 kilo, ■nuaflBB Winterpeen, zak en uien, net±l kilo, samen Rundervinken, kilo 16:9013.90 100 g li)®®® l;-?0 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. i-fa- Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1