PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Kamer: uitstel extra bijdrage Golf 1/erschoore Storm eist zeker 13 levens in Ierland Studenten vieren massaal ov-kaart Proces dreigt tegen kabinet over Golfoorlog Hoop groeit op vreedzaam einde van Golfcrisis Simons: lasten voor burger mogen hoger UUR FOTOSERVICE Kabinet moet resultaat overleg VS-Irak van woensdag afwachten 9% STAATSLENING 1991 PER 2001 Vanochtend regen Vanochtend vroeg regen, Vanmiddag wisselend bewolkt met een bui. Tempe ratuur rond 8 graden. Ziddivestelijke toenemende wind tot krachtig. GOES MIDDELBURG -VUSSINGEN HULST ZEHKZEE KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL NHKHBHHBË 234e jaargang no. 005 Maandag 7 januari 1991 V - - Treinen van gisteravond vol studenten UTRECHT (ANP) - Veel studenten hebben zon dagavond al van hun O V-jaarkaart gebruik gemaakt. Vooral de in tercity's van het noor den naar de Randstad waren volgens een NS- woordvoerder extreem druk vergeleken bij an dere zondagen. Niet iedereen had een zitplaats, maar het inzet ten van extra materieel was niet nodig. Ook de treinen vanuit het zuiden waren goed bezet en voller dan normaal. Kond Arnhem werd een bezetting van 90 procent genoteerd. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net moet de resultaten afwach ten van de ontmoeting tussen de ministers van buitenlandse za ken van Irak en de VS, komende woensdag in Genève, alvorens te beslissen over uitbreiding van de Nederlandse militaire -aanwezigheid in de Golf. Dat vinden de regeringspartijen CDA en PvdA. Het kabinet praat vandaag op nieuw over de toestand in het Midden-Oosten, en over voor- Stellen meer militaire eenheden naar het gebied te sturen. Troepen die daarvoor in aan merking komen zijn eenheden yan het korps mariniers, de ge nie, een veldhospitaal of alsnog een squadron F- 16-straaljagers. Maar volgens PvdA-woordvoer- der Melkert „ligt. het voor de hand eerst eens te bezien wat het overleg in Genève tussen de mi nisters Aziz en Baker oplevert". Het CDA reageerde gisteren in gelijke bewoordingen. Hoewel CDA-Kamerlid De Hoop Schef- fer nog aandrong op een zo snel mogelijke beslissing, liet een woordvoerder van fractieleider Brinkman weten dat de fractie er geen punt van maakt als het kabinet de beslissing over woensdag heen tilt. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken wil wel een snel le beslissing. De regeringspartij en blijven overigens sterk ver deeld over de vraag of Nederland wel meer troepen naar het Golf- gebied moet sturen. PvdA-Kamerlid Stemerdink zei dit weekeinde dat ons land geen grondtroepen moet sturen, en niet mee moet doen aan offensie ve acties van de Amerikanen. Stëmerdinks opvattingen wor den gedeeld door PvdA-woord- voerder Melkert. Maar ze stuiten op groot verzet bij het CDA, dat juist een verdere Nederlandse betrokkenheid allerminst uit sluit. Nederland neemt op dit moment met een klein aantal schepen deel aan de internationale vloot- blokkade tegen Irak. Binnen de regeringscoalitie bestaat steun voor het idee een veldhospitaal op te zetten in de Verenigde Ara bische Emiraten. Daarover werd vorige week al een besluit in het kabinet verwacht, maar dat is op het laatste moment verscho ven naar vandaag. De regeringspartijen reageren verdeeld op het afzeggen door Irak van de uitnodiging van de Europese Gemeenschap voor overleg. Het CDA vindt het niet erg dat dat overleg nu geen door gang vindt, omdat die partij al tijd al op het standpunt heeft ge staan dat de EG niet los van de VS in het conflict met Irak moet gaan onderhandelen. De PvdA betreurt hét dat het EG-Irak- overleg is afgeblazen, omdat zo een extra kans op het totstand- brengen van een dialoog teniet is gedaan. De EG handhaaft ove rigens de uitnodiging voor en ontmoeting. In de regeringscoalitie wordt weinig waarde gehecht aan sug gesties uit de krijgsmacht een 5000 man sterke brigade naar Saudi-Arabië te sturen. Dat lijkt vanwege de politieke verdeeld heid en de twee maanden duren de voorbereidingstijd onhaal baar. Nederland heeft eerder wel aangeboden F-16-straaljagers in Turkije te stationeren, maar dat aanbod is afgewezen. (pagina 3: straaljagers NAVO naar Turkije) DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Simons (volksgezond heid) vindt dat ter wille van de sociale voorzieningen de indivi duele lasten van de burger om hoog mogen. De bewindsman zegt dit in een interview. Het kabinet begint vandaag met het opmaken van de tussenba lans. Voor het CDA is terugdrin ging van het financieringstekort en stabilisering' van de lasten druk daarbij heilig'. Maar Si mons (PvdA) vindt dat het kabi net moet durven terugkomen op de afspraken in het regeerak koord over de lastendruk. In het regeerakkoord is vastge legd dat het totaal van belastin gen én sociale premies beperkt zou moeten blijven tot maxi maal 53,6 procent van het natio naal inkomen. Simons zegt daarover: „Dat vind ik een ar moedige manier van politiek be drijven. Een percentage is de uit- komst van een inhoudelijke dis cussie. De boekhouding mag nooit vooropstaan." Simons vindt dat juist de PvdA de burgers veel scherper dan tot nu toe de waarde moet laten zien van collectieve voorzieningen. De bewindsman meent dat bur gers bereid moeten zijn hiervoor in te leveren. Simons: „Er is iets mis in de ver houding tussen de particuliere welvaart en het geld dat voor- - handen is om voorzieningen in stand te houden. Mensen moe ten meer lasten willen dragen. Dat moet de kern zijn van het politieke debat". Grote drukte op perron 5a van het Amsterdams Centraal Station. Om de drukte te kunnen verwerken zetten de NS twee extra dubbeldekkers in waardoor de 2000 feestvierders verspreid raakten over drie treinen (foto Arthur BastiaanselANPl AMSTERDAM - Met de ontruiming van het Centraal Station door de Amster damse politie is zaterdagavond rond kwart voor twaalf een einde gekomen aan het feest waarmee een groepje En- schedese studenten de komst van de OV- jaarkaart wilde vieren. Tien minuten na middernacht was het station ontruimd en stonden 1000 a 1500 ■mensen voor het Centraal Station. Gedu rende een „afkoelingsperiode" van een half uur was het station gesloten en ver trokken er of kwamen er geen treinen bin nen. Om 00.20 uur werd de sluiting van Centraal opgeheven. Eerder op de avond, rónd half tien, was de gekte op het Amsterdamse station com pleet. Tweeduizend hossende, drinkende, rotjes afstekende en schreeuwende stu denten bevolkten de treinen en de aanpa lende perrons. De NS hadden naast d.e, gewone trein naar Antwerpen, de oorspronkelijke feesttrein, twee dubbeldekkers ingezet, zodat ieder een meekon. Vooral de dubbeldekkers puilden uit. Ondanks trekken aan de noodrem vertrok de eerste vrijwel op tijd. De machinist greep bij binnenkomst op station Den Haag-Hollands Spoor in om dat het gedrag van de studenten hem te gortig werd: „Er is van tevoren gezegd dat deze actie zich zou onderscheiden van het vervoer van voetbalsupporters. Wilt u daarom de tl-balken op zijn plaats laten zitten". Tegen half elf vertrok vanuit Amsterdam de tweede dubbeldekker richting Breuke- len om „binnendoor" (via Woerden en Gouda) naar Rotterdam te gaan. Deze trein kwam maar een kilometer ver door dat iemand aan de noodrem trok. Later zaterdagavond begon ook de rest van het treinverkeer last te krijgen van flinke vertragingen. Dat gold met name het traject Amsterdam-Haarlem-Den Haag-Rotterdam. Een aantal treinen werd omgeleid via Breukelen, Gouda en Woerden en over de Schiphollijn. In de trein die wel naar Rotterdam ver trok, viel de narigheid mee. Om kwart voor elf kwam de trein in Rotterdam aan, nadat er één keer aan de noodrem is ge- trokkken. De luidruchtige aankomst in Rotterdam was tevens het einde van het feest. De meeste studenten gingen meteen terug naar huis. De Rotterdamse spoorwegpoli tie was nauwelijks onder de indruk van het evenement. „Dit valt best mee hoor. Wij zijn met popconcerten en Voetbalwed strijden wel wat gewend". Op de perrons in Rotterdam deelde de studentenvakbond LSVb pamfletten uit waarin wordt opgeroepen 14 januari weer per trein actie te voeren. De reis gaat eerst naar de Informatiseringsbank in Gronin gen, verantwoordelijk voor de uitvoering van de studiefinanciering. Daarna achter eenvolgens paai- Utrecht, Amsterdam, Den Haag en Zoetermeer om te eindigen in Delft, waar minister Ritzen (onderwijs) woont. (Zie ook pagina 5) WÊÊKÊÊBÊMBÊHÊISBÊÊÊÊtÊMKÊÊÊÊKÊËIÊBBÊIIÊÊKÊÊÊIIUIÊÊBBÊlÊÈÊÊÊKÊÊÊÊÊKÊÊlÊiËÊÊÈÊÈBÈÊÊÊBiÈÊÊÊÊÊÊKÊÊÊBU!KilÊÈSÊÊnÊBÊEBÊÊÊËÊÈÊÊÊIKÊÊÊÊÊÊ^KÈÊÊÊÊÊÊÊÊÈBKIÊI^EEIBKIIÊÊIlÊÊÊÊEÊÊÊÊÊIÊKKÊÊÊÊÊKMIEÊIÊË Somalië Jongejans DEN HAAG (GPD) - Een aantal organisaties dreigt met een pro ces tegen het kabinet, wanneer ons land in een Golfoorlog wordt betrokken zonder toe stemming van de Staten-Gene- raal. Dat blijkt uit een gisteren verstuurde brief, waarin juris ten van de organisaties het ka binet sommeren voor morgen avond duidelijkheid te schep pen over het naleven van Grondwettelijke- procedures rond een mogelijke oorlog. Een woordvoerder van premier Lubbers wilde gisteravond niet reageren op de brief: „Het kabi net moet eerst nog besluiten hoe het beleidsmatig in de Golfcri sis verder wil opereren". De 'organisaties, waaronder de Vereniging van Juristen voor Vrede, de VVDM, en Vrouwen voor Vrede, zeggen dat in de Grondwet duidelijk staat dat ons land niet in oorlog wordt ver klaard dan na voorafgaande toe stemming van de verenigde Ver gadering van de Eerste en Twee de Kamer van de Staten-gene- raal. Alleen wanneer een feitelijk bestaande oorlogssituatie der gelijk overleg onmogelijk maakt, kan van die procedure worden afgeweken. Volgens een woordvoerder van premier Lubbers komt de vraag naai- de procedure pas aan de or de als het kabinet heeft besloten hoe het zich in een Golfoorlog zal opstellen. „Dan wordt ook beslo ten over de procedure in de rich ting van de Staten-generaal. Het land 'in oorlog verklaren' is, al dus de woordvoerder van pre mier Lubbers „overigens iets an ders dan een oorlogsverklaring. Het is een constatering. En ver volgens komt ook de vraag of be trokkenheid bij een eventuele militaire actie in de Golf hetzelf de is als het land in oorlog ver klaren". De procedurele en Grondwette lijke aspecten van de Golfcrisis zullen komende week in het ka binet besproken worden. Tot nu toe is nog slechts informeel over de vraag gesproken. De organisaties motiveren hun actie juist met ongerustheid over het feit dat tot nu toe door de betrokken ministers met geen woord zou zijn gerept over deze Grondwettelijk voorge schreven procedure. De brief aan de regering is ook onderte kend door enige tientallen parti culieren, onder wie de voormali ge Tweede Kamerleden Bram van der Lek, Fred van der Spek en Marcus Bakker. TOONBANKUITGIFTE- inschrijving op deze vervolglening dagelijks, te beginnen op maandag 7 januari via banken en commissionairs koers wordt dagelijks vastgesteld, is doorlopend aanpasbaar rente rente jaarlijks per 15 januari aflossing op 15 januari 2001 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld storting storting vrijdag 15 februari 1991 onder bijbetaling van rente voorwaarden voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs Ondanks harde taal Saddam De Verenigde Staten en Italië zijn er afgelopen weekeinde in geslaagd 450 buitenlanders uit de Somalische hoofdstad Muq- disho te evacueren. Geruchten dat president Barre naar Kenya is gevlucht worden in Nairobi tegengespro- O ken. O Brand NK-schaatsen Edioin Jongejans is in Perth we reldkampioen schoonspringen geworden op de 1-meterplank. De Nederlander liet de Ameri kaanse en Chinese concurrenten verras- Q send achter zich. BHOBHBHHi De storm speelde in het afgelo pen weekeinde een hoofdrol op het VIK-schaatsen. Vooral de vromven hadden last van de stevige wind op de onoverdekte baan in Alkmaar. De titel ging bij de mannen naar Leo Vis ser en bij de vrouwen naar Jolanda Grim- iQ| bergen. 3 (Van onze correspondenten) DEN HAAG/TEL AVIV/WAS- HINGTON - Westerse diploma ten in Baghdad geloven dat een vreedzame oplossing van het Golfconflict binnen handbereik is gekomen. Volgens een verslag in de Washington Post wordt er al enige tijd gesproken tussen vertegenwoordigers van de meest betrokken landen, de VS, Irak, Saudi-Arabië en Kuwayt. In de ogen van de diplomaten is de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de VS, Baker, en van Irak, Aziz, wei nig meer dan een poging ge zichtsverlies voor beide partijen te voorkomen. De werkelijke on derhandelingen over een rege ling zouden achter de schermen al vergevorderd zijn. De mening van de betrokken di plomaten wordt gedeeld door de Israëlische premier Shamir. Hij zei er rekening mee te houden dat er op het laatste moment een oplossing zal worden gevonden voor de Golfcrisis, zodat een oor log kan worden vermeden. Shamir reageerde daarmee op éen felle rede van de Iraakse lei der Saddam Husayn. Deze her haalde zondagochtend de Iraak se opvatting dat Kuwayt deel zal blijven uitmaken van Irak, zoals 'een tak bij. een boom' Een uitslaande brand in de opslagplaats van een manege in Brumisse heeft enkele tien duizenden guldeiis schade veroorzaakt. De brandweer kon verhinderen dat het vuur over sloeg Tiaar de manege en de stal len. waaiin zich tien tallen paarden bevon- (T den. hoort. In zijn rede -uitgesproken ter gelegenheid van de 70ste ver jaardag van het leger- waar schuwde Saddam dat de strijd om Kuwayt en de bevrijding van Palestina veel offers zal vragen. In zijn reactie zei Shamir voor de Israëlische radio dat men reke ning moet houden mét alle mo gelijkheden, met inbegrip van een oplossing van de Golfcrisis zonder vijandelijkheden, want „niemand wil oorlog". De premier zei ook dat er geen reden is voor verontrusting over (Slot zie pagina 3 kolom 3) In Nederland nauwelijks schade LONDEN/DEN HAAG (AP/ANP) - De storm die zaterdag en zon dag over delen van Europa raas de heeft zaterdag in Ierland aan zeker 13 mensen het leven ge kost. Voor de noordkust van Wales worden zeven zeelieden vermist nadat daar zondagoch tend een Maltese tanker met zonnebloemolie kapseisde. Drie van de vijf andere schipbreuke lingen overleden kort nadat zij uit het water waren opgepikt, aldus de politie. In Nederland was nauwelijks sprake van schade. De.twee overlevenden van de ge kapseisde Maltese tanker, bei den Polen, verklaarden dat hun schip zo snel was gekapseisd dat zij geen tijd hadden de redding boten te laten zakken. Het schip was onderweg van Spanje naar Birkenhead in noordwest-Enge- land. Vliegtuigen en redding diensten vonden wrakstukken en reddingvesten, maar geen vermisten waarna het zoeken werd gestaakt. In Galway kwamen zes Zwitser se toeristen en hun Ierse chauf feur om het leven toen een enor me eik op hun busje stortte, al dus de politie. Bij een ander inci dent in Galway vonden twee mannen de dood toen de vracht wagen waarin zij sliepen werd verpletterd door een omvallen de muur. Drie andere mannen die ook in de vrachtwagen slie pen, werden zwaar gewond. sten naai- het eiland Man in dè Ierse Zee, alsmede de vluchten van en naar dit eiland, werden geannuleerd. Veel wegen langs de Engelse westkust waren on begaanbaar. In Nederland moest alleen hiel en daar een boom definitief bui gen voor de wind maar persoon lijke ongelukken of grote schade werd niet gemeld. Ook de scheepvaart langs de kust heeft de nacht zonder problemen doorstaan, zo meldde een woordvoerder van de kust wacht. „Dat komt ondermeer omdat. het vannacht een zuid westen-wind betrof. Bij noord westen-wind zou het er anders hebben uitgezien". Alleen de Rijkspolitie Amster dam kon melding maken van een omgewaaide caravan en op zwiepend water bij de Westein- derplas waardoor de wég tijde lijk onbegaanbaar was. De Ver- keerscentrale in Driebergen maakte gewag van een rustige nacht. Het verkeer op de wegen heeft de nacht schadevrij door staan. Veel politiekorpsen hadden zich wel voorbereid op extra werk als gevolg van de harde wind. ..We zijn wat .verbaasd dat er niets ge beurd is, waarschijnlijk is vorig jaar alles al omgewaaid", aldus een wachtcommandant in Nij megen. (zie ook pagina 5) Golven teisteren de promenade lijk onbegaanbaar foto AP) In Limerick kwam een bejaarde man om toen een schoorsteen brand doör de wind werd aange wakkerd en zijn huis in vlam zet te. Drie andere mensen kwamen om het leven bij afzonderlijke, soortgelijke ongelukken in Ier land. van de Engelse badplaats Blackpool. Door windstoten met een kracht van meer dan 160. kilometer per uur kwamery-Quizenden wonin gen in de Noordiéfse steden Bel fast, Larne, Antrim, Ballymena en Coleraine zonder elektriciteit te zitten. In Schotland verniel den enorme golven stenen bol werken te Dunoon en Clyde, aan de westkust bij Glasgow. In Zuid-Wales werd ernstige schade aangericht aan de pro menade te Aberavon. Ten min ste 4000 woningen in zuidelijk Engeland zaten enkele uren zon der elektriciteit. De veerdien- De trap naar het strand is tijde-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1