Bloedproef voor kortademigen Wennen aan de nieuwe regels HÉN Nog zelfstandig op 102 in beeld |g December was zacht en somber Man gewond bij botsing met kraan 111111111111 ii 11111 ii 111111 rfEE: Daling inwonertal Vlissingen beperkt Toebrengen dubbele kaakfractuur met vier weken bestraft provincie 19 Maatregel niet meer alleen bij duidelijke medische redenen Oosterschelde VRIJDAG 4 JANUARI 1991 MIDDELBURG - Alcoholrij ders die er niet in slagen krach tig genoeg in het ademanalyse toestel te blazen om een bruik baar resultaat op de uitdraai te krijgen, zullen zich van nu af aan moeten onderwerpen aan de bloedproef. Tot nu toe kwa men alleen degenen die duide lijke medische redenen voor hun tekort aan lucht hadden daarvoor in aanmerking. Ande ren, die naar het oordeel van de politie de ademproef saboteer den, werden vervolgd voor het weigeren van de analyse. Dat leidde nogal eens tot proble men, omdat de politiemensen die verdachten moeten instrue ren bij het blazen op het appa raat, niet de kennis in huis heb ben onderscheid te maken tus sen mensen die echt niet vol doende kunnen blazen en dege nen die opzettelijk de boel in het honderd sturen. Het was dan vaak nodig de betrokken agen ten als getuige op de zitting van de rechtbank te horen. Door de nieuwe werkwijze is dat niet meer nodig. De 24-jarige D. E. J. L. uit Re- tranchement profiteerde van de nieuwe gang van zaken. Hem was weigering van de ademproef op 13 augustus ten laste gelegd. Nadat hij met zo'n tien alcoholi sche consumpties op de Oude Rijksweg bij Breskens was aan gehouden, moest hij op het poli tiebureau in Oostburg blazen. Volgens de politie blies hij de ene keer te hard en dah weer te zacht. Na diverse pogingen werd het ademonderzoek gestaakt en kreeg L. een verbaal wegens wei gering. Op de zitting van de politierech ter in Middelburg zei hij altijd al kortademig geweest te zijn en dat bovendien de zenuwen hem parten hadden gespeeld. Hij kreeg het voordeel van de twijfel en werd door politierechter mr R. A. Fibbe conform de eis vrij gesproken. Slingerend K. J. R. (67) uit 's-Gravenpolder had minder geluk, omdat hem behalve de weigering ook rijden onder invloed ten laste was ge legd, zonder dat het alcoholge halte in cijfers van bloedproef of ademanalyse was vastgelegd. Hij was 5 mei op de Nieukercke- straat in Krabbendijke aange houden, omdat hij slingerend reed na het gebruik van een aan tal glazen cola-tic. Motor van boot gestolen uit winterstalling MIDDELBURG - Uit een win- terstalling aan de Oude Rijks weg in Nieuw- en Sint-Joosland is een buitenboordmotor gesto len van het merk Mercury. Ver moedelijk is de diefstal gepleegd door meer daders, omdat de mo tor loodzwaar- is. Wanneer de motor precies is ge stolen is niet duidelijk. Drie we ken geleden waren de eigenaren nog naar hun boot gaan kijken. Toen zat de motor er nog aan. De waarde van de buitenboordmo tor, het stuurmechanisme en de bedrading bedraagt 4900 gul den. Gat in motorkap bij poging tot diefstal auto VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van woens dag op donderdag geprobeerd een Mercedes uit de Vlissingse Dongestraat te stelen. Met een schaar werd een fors gat in de motorkap geknipt om de alarm installatie uit te schakelen. Dat lukte niet. Uit de wagen is niets verdwenen. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Van een andere auto in de Don gestraat werd diezelfde nacht een ruit ingeslagen. De eigenaar mist een autoradio ter waarde van 600 gulden. In de Doornen burg werd een auto opengebro ken en een aktetas met papieren meegenomen. Schoolkinderen presenteren cheque carillon in Arnemuiden ARNEMUIDEN - De opbrengst van de actie voor de restauratie van het carillion in Arnemui den wordt woensdag 9 januari feestelijk overhandigd aan het gemeentebestuur. Zestig schoolkinderen van de zes basisscholen in Arnemuiden zorgen ervoor dat de cheque van minimaal 27.500 gulden op lu dieke wijze van de kerktoren op de Markt naai- de raadzaal in het gemeentehuis wordt gebracht. De voorzitster van actiecomité Vrienden van het carillion. me vrouw J Visser, verwacht dan ook de bijdrage van de provincie aan de restauratiekosten be kend te kunnen maken. Gede puteerde Staten zijn bereid het geld dat de actievoeders nog te kort komen, aan te vullen. De overhandiging van de cheque begint om 13.30 uur op de markt in Arnemuiden. Vier keer blazen leidde niet tot een uitslag. R. zei dat hij leed aan kortademigheid en hartrit mestoornissen, waardoor de proef niet te volbrengen was. Hij werd vrijgesproken van de wei gering, maar omdat hij duidelijk te veel gedronken had werd hij conform de eis veroordeeld tot duizend gulden boete, negen maanden rijontzegging waarvan drie maanden voorwaardelijk en verplichte deelname aan de al- cohol-verkeerscursus. De politie kreeg de 49-jarige J. H. uit Veere 22 februari op het Groenewoud iri Middelburg in het oog en wilde hem tot stop pen brengen voor een alcohol controle. H. ging er echter zo snel mogelijk vandoor. Op de Veerseweg probeerden de agen ten in de surveillancewagen hem in te halen en kwamen even bij hem langszij, maai- vervolgens voerde H. zijn snelheid op tot 160 km per uur. Na zijn aanhouding bleek dat hij niet eens zo ver over de schreef was gegaan met zijn alcoholgebruik: 475 microgram (gelijk aan 1.08 promille). Paniek H. verklaarde dat hij het stopte ken aanvankelijk niet had ge zien en dat hij daarna in paniek was doorgereden. Officier van justitie mr C. van Ginkel eiste voor het rijden onder invloed en het negeren van het stopteken 1250 gulden. Voor de snelheids overtreding vorderde hij 1500 gulden en een voorwaardelijke rijontzegging van zes maanden. De politierechter vonniste voor de eerste twee feiten conform de eis. Het te hard rijden verwees hij naar de kantonrechter op verzoek van H.'s advocaat mi- J. Sap, die de eis voor deze overtre ding veel te zwaar vond. De 24-jarige Vlissinger R. J. L. dacht 17 april dat een paar uur slaap na een feest voldoende wa ren om weer fit achter het stuur te gaan zitten. Op weg van West- kapelle naar huis vloog hij op de Zwaanweg in Koudekerke uit de bocht. Zijn auto werd vernield. Hij scoorde 965 microgram bij de ademanalyse, gelijk aan 2,20 promille. Zijn vonnis was - con form de eis - twee weken voor waardelijke gevangenisstraf, duizend gulden boete en negen maanden rijontzegging waarvan drie maanden voorwaardelijk als hij de alcohol-verkeerscursus naai- behoren voltooit. De woensdag 102 geworden Adriaan van Bloois mag graag een sigaar opsteken (foto Pieter Honhoff) DREISCHOR - Hij weet nog altijd wat er te koop is in de we reld. „En dat is niet veel goeds." De heer Adriaan Johannis van Bloois te Dreischor is zijn verjaardag weer gezond en wel te boven gekomen. Woensdag bereikte hij de opmerkelijke leeftijd van 102 jaar. Het televisietoestel van de oudste alleen wonende bewoner van Schouwen-Duiveland is bedolven onder vele dozen sigaren. Van Bloois is er aardig mee in z'n sas. „Ik rook zo'n beetje de hele dag. Dus ik kan voorlopig weer vooruit." De 102-jarige koestert zich in de herinnering van een rustig verlo pen verjaardagsvisite in zijn woning aan de Daniël Okkerse- straat. Dat was twee jaar geleden wel even anders, toen hij hon derd werd en heel Dreischor uitliep voor rijn eeuwfeest in De Drie Schapen. „Het was een geweldige dag, maar voor mij hoeft al die drukte niet meer", aldus Van Bloois. Het alleen wonen bij het boerenbedrijf dat vroeger zijn eigendom was, bevalt Van Bloois tot op de dag van vandaag prima. „Ik kan me nog goed redden." Zijn grootste probleem vormen 'rijn oren en zijn ogen'. Maai- met de televisieloep kan hij nog aardig lezen, en zijn doofheid 'doet geen pijn'. De hoog-bejaarde onderhoudt grotendeels rijn 'eigen boeltje' en kookt iedere dag rond twaalf uur rijn eigen potje. Hij slaapt pro bleemloos, van 's avonds half elf tot een uur of tien de volgende ochtend. „Eigenlijk zou ik om halfnegenm'n bed uit willen. Maar ja, er wacht toch niemand op me, sinds het overlijden van mijn vrouw, ze ven j aar geleden. Boodschappen Liefste wens van ,de heer Van Bloois is nog lang zelfstandig te kunnen blijven wonen. Hij is daartoe nog dagelijks in staat, mede dank zij de hulp om-de-andere-dag van een toegewijde dorpsge- note. Hij prijst zich vooral gelukkig zelf zijn boodschappen te kunnen doen, bij de slager, de bakker en de kruidenier. Adriaan van Bloois voelt met andere woorden niets voor een te huis 'zolang dat niet echt nodig is'. „Ik hoop nog lang gezond te blijven en in staat te rijn mezelf te blijven verzorgen. Als ik op vakantie ben geweest bij mijn zoon in de Noord Oost Polder ben ik altijd weer blij thuis te komen. Waar ik wel tegenop zie is ziek worden. Maar je moet het leven nemen zoals het komt. Weggaan moeten we nu eenmaal allemaal." ZIERIKZEE - Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij stuurt dezer dagen dikke boekwerken naar aller lei instanties in Zeeland die met de Oosterschelde te ma ken hebben. Daarin staan nieuwe regels en voorschrif ten voor de gebruikers van het (staats)natuurmonument Oos terschelde. Net voor de kerst dagen namelijk wees staatsse cretaris Gabor (natuurbeheer) de staatseigendommen in en om de zeearm aan, als monu ment op grond van de Natuur beschermingswet. Eerder al, 25 mei, was dat gebeurd met de particuliere eigendommen. Dat betekent dat met Ingang van 1 januari van dit jaar de toegankelijkheidsregeling voor de Oosterschelde van kracht is geworden. In die rege ling staat precies op welke plaatsen in het gebied mense lijke activiteiten toegestaan zijn. De regeling kent voor schriften over het betreden van slikken en platen, het ste ken van zeeaas en (in de toe komst) het snijden van zee groenten. Ook wordt aangege ven waar de watersporters wel en niet mogen varen. Verder ontkomt de beroepsvaart, zo als visserij en rondvaartboten, niet aan de voorschriften. Vandaar, het dikke boekwerk van de staatssecretaris. In theorie kan de politie te land of te water vanaf 1 januari van dit jaar al bekeuringen uitdelen aan overtreders van die regels. Zo'n vaart zal het evenwel niet lopen. Immers, lang niet ieder een is al op de hoogte van wat er wel en niet mag. De folders met informatie voor sportvis sers, waterrecreanten en ande re gebruikers moeten nog ge drukt worden, de informatie panelen bij jachthavens, trai lerhellingen en sportduikloka- ties moeten nóg geplaatst wor den. En in sommige gevallen moet de betredingsregeling nog verder uitgewerkt worden. Zo is nog steeds niet duidelijk hoeveel vergunningen de ge meenten aan de Oosterschelde uit mogen geven voor het snij den van zeegroenten als zee kraal en lamsoren. Het streven van het ministerie is er op ge richt dat voor het komend snij-seizoen (mei) rond te heb ben. Voorts lopen bij de Kroon nog verschillende beroepspro cedures tegen de aanwijzing van de Oosterschelde als be schermd (staats (natuurmonu ment. Gebruikelijk Volgens B, Bouwma, districts medewerker van natuur-, mi- De Urk van natuur-, milieu- en faunabeheer (foto Pieter Honhoff) lieu- en faunabeheer van het ministerie, is dat allemaal niet zo bijzonder: „Dat zoiets naijlt is niet ongebruikelijk. Eerst is een vrij lange procedure door lopen die uitmondde in de aan wijzing door de minister. Dat is uiteindelijk eind december ge beurd. Voor die tijd kon er nog van alles wijzigen, dus dan is het wat; prematuur om al fol- ders te gaan drukken en infor matiepanelen neer te zetten." Om die reden wordt op zeer korte termijn ook pas de spit- vergunning- aan de Deltafede ratie verstrekt. Dat kon niet eerder, omdat nog niet exact bekend was waar pierensteken zou worden toegestaan. Maar er is één troost voor de sportvissers en waterrecrean ten die op de Oosterschelde met al die regels te maken krij gen; bij de controlerende in stanties is ook lang nog niet al les geregeld. Als het al tot con trole komt. Want van de zijde van de rijkspolitiegroep Schouwen-Duiveland is al dui delijk gemaakt dat het toe zicht op het beschermd na tuurmonument Oosterschelde geen hoge prioriteit heeft. Terloops Natuurlijk is het de taak van de politie om toe te zien op na leving van de wet, ook op de Natuurbeschermingswet, zo wordt in het; groepsbureau in Zierikzee meegedeeld. Maar gevraagd naar daadwerkelijke activiteiten van Schouwen- Duivelandse politiemensen, klinken antwoorden als 'ter loops meenemen', 'in voorko mende gevallen', 'een passieve houding' en 'specialistisch werk'. En dat is ook helemaal over eenkomstig het standpunt van verschillende burgemeesters van gemeenten rond de zeearm. Juist in de zomerperio de zijn geen politiemensen voor dat werk beschikbaar, dus op een goede controle van de regels langs de boorden van de Oosterschelde hoeft niet ge rekend te worden, gaf onder meer de Zierikzeese burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs dit najaar in een verga dering van de stuurgroep Oos terschelde aan. Dat is volgens Bouwma geen probleem. Op het water rijn ge noeg diensten bezig die bij kunnen dragen aan de contro le. Ze mogen misschien niet al lemaal bekeuringen uitschrij ven als ze een overtreding zien. maar ze kunnen overtredingen wel doorgeven aan bijvoor beeld de rijkspolitie te water of aan de medewerkers van NMF. Of zoals Bouwma het uitdrukt: „Er rijn zo veel ogen en oren in het veld." NMF heeft zelf ook een bootje, de Urk, ter beschik king waarmee op het water ge controleerd kan worden. Te vens is een coördinatieplan op gesteld voor rijkspolitie te wa ter en land, marechaussee, wa terschappen, provinciale en rijkswaterstaat, de scheep vaartdienst Oosterschelde, de meetdienst Zeeland, de Alge mene Inspectie Dienst (AID), de directie visserijen, directo raat generaal scheepvaart en maritieme zaken (DGSM) en douane en accijnzen. In het plan staat dat deze diensten op basis van vrijwilligheid samen moeten letten op naleving van de Natuurbeschermingswet op en om de Oosterschelde. De si tuatie op de Waddenzee dient daarbij als voorbeeld. Het gaat in de eerste plaats om voorlichting, maakt Bouwma duidelijk. Het staat voor de NMF-medewerker als een paal boven water dat de gebruikers van de Oosterschelde goed geïnformeerd moeten worden, voordat er sprake kan zijn van naleving van de spelregels. Di rect al bekeuringen uitschrij ven ligt volgens hem niet voor de hand. Maar dat hangt ook weer af van de overtreding. Als iemand met een bulldozer be zig is een schor overhoop te ha len. dan kan die op een boete rekenen. Bouwma geeft toe dat er inderdaad wel enige tijd overheen zal gaan voor alle re gels netjes nageleefd worden, maar dat het zover komt staat naar zijn mening vast. Als voorbeeld wijst hij op de hy drografische dienst die op de zeekaarten, die in maart/april uitkomen, de nieuwe - regels voor de Oosterschelde heeft verwerkt. Dan weten de men sen op het water ook waar ze aan toe rijn. Daar staat bij voorbeeld op dat het Oliegeul tje van 1 maart tot 1 oktober verboden gebied is, behalve voor beroepsschippers die een ontheffing hebben gekregen. Bouwma: „Je moet natuurlijk niet vergeten dat we praten over een heel groot gebied, ver gelijkbaar met de Waddenzee. Daar was het ook niet allemaal van de ene op de andere dag ge regeld." René Schrier VLISSINGEN - De daling van het inwonertal van de gemeente Vlissingen heeft zich ook in 1990 voortgezet, maar voor het twee de achtereenvolgende jaar is de teruggang beperkt gebleven. Het aantal Vlissingers bedroeg de eerste dag van dit jaar 43.840; 109 minder dan begin 1990. Vlis singen kampte van 1983 tot en met 1988 met een massale leegloop. In die periode keerden elk jaar per saldo 400 tot 500 be woners de grootste gemeente van Zeeland de rug toe. Nog steeds vertrekken veel meel mensen uit Vlissingen dan zich er vestigen. Ruim 2000 nieuwe inwoners meldden zich afgelo pen jaar in het stadhuis, maar bijna 2300 Vlissingers lieten zich uitschrijven. Opvallend veel jon geren die in Vlissingen rijn gaan wonen voor een studie, hebben in 1990 niet de moeite genomen zich over te laten schrijven. Daarvoor zijn verschillende oor zaken aan te wijzen. Zeeuws- Vlamingen hebben er bijvoor beeld baat bij officieel in Zeeuwsch-Vlaanderen te blijven wonen. Zij hebben dan recht op een goedkopere bootkaart voo'r de veren over de Westersehelde.- Het hoge vertrekoverschot is voor een belangrijk deel gecom penseerd door een geboorte overschot. De geboorte van 501 kinderen (249 jongens en 252 meisjes) overtrof verreweg het aantal sterfgevallen: 334. onder wie 175 mannen en 159 vrouwen. Vlissingen telde 1 januari 1983 nog 46.382 inwoners. Tot 1 ja nuari 1989 daalde dat aantal scherp, tot ruim 44.000. Veel Vlissingers trokken naar Mid delburg. waar in tegenstelling tot de Scheldestad wel koopwo ningen beschikbaar waren. Dat vertrekmotief is weggevallen door de aanleg van de Vlissingse nieuwbouwwijk Rosenburg. De verwachte kentering kwam in 1989. Vlissingen verloor dat jaar per saldo slechts 73 bewoners. December was gemiddeld een vrij zachte, sombere maand. De hoeveelheid neerslag lag iets onder de normale waarde. De gemiddelde temperatuur in Oost-Souburg was 4.8 graden te gen 4.4 graden normaal. Het was voor de negende achteen- volgende keer dat de maand de cember te zacht was. Een zo lan ge reeks te zachte december maanden is sinds het begin van de weerkundige waarnemingen in Nederland in 1706 niet voor gekomen. Voor de kortste dag kreeg het weer wat winterse allures. In Vlissingen (KNMI) was de laag ste temperatuur- overigens slechts -0.8 graden en het aantal vorstdagen (minimumtempera tuur- onder nul) bedroeg maar 3. In Oost-Souburg kwamen nog 9 vorstdagen voor en in het oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen 13. De laagste in Zeeland gemeten temperatuur- was -3.6 graden op 15 december in Kapellebrug. Na de 20e werd het zacht weer; de hoogste temperatuur werd in de nacht van 28 op 29 december geregistreerd; in Schoondijke en Kapellebrug steeg het kwik tot 11.1 graden. Overigens viel de hoogste temperatuur deze maand 16 van de 31 maal in de avond of nacht. De zon scheen in Vlissingen 28 uur tegen 42 uur normaal. Op 18 dagen kregen we de zon hele maal niet te zien. In Oost-Souburg viel 57 mm neerslag tegen gemiddeld 70 mm. Op 5 dagen werd sneeuw waargenomen. Het regende en sneeuwde gedurende 51 uur te gen 67 uur normaal. Vlissingen meldde 60, Ritthem 54 en Vrou wenpolder 48 mm. Juist tijdens de kerstdagen trok ken enkele stormen over de pro vincie; buitengaats werd even windkracht 9 gemeten, in Vlis singen kwamen windstoten tot 100 km per uur voor. Per 1 januari zijn de klimatologi sche stations in Sint-Annaland en Wilhelminadorp opgeheven. Het station in Sint-Annaland was in bedrijf sedert 1949, Wik helminadorp sinds 1962. Alleen het Zuidbevelandse station is vervangen door een automa tisch meetpunt. MIDDELBURG - De 35-jarige J. L. B. uit Zierikzee kreeg donder dag bij vonnis van de politie rechter in Middelburg vier we ken gevangenisstraf opgelegd voor zware mishandeling van zijn stadgenoot P. E. van der L., op 2 mei vorig jaar. Verder moet hij het slachtoffer 1500 gulden - schadevergoeding betalen. B. wees de mogelijkheid tot het verrichten van dienstverlening in plaats van het uitzitten van de straf af, omdat hij zich niet schuldig achtte aan de mishan deling. B. en Van der L. waren een groot deel van de dag in een Zierikzees café aan het drinken geweest. Volgens B. had hij wel zo'n 25 al coholische consumpties tot zich genomen. Ook het slachtoffer was een flink eind heen. De baas van de zaak had hem al gezegd dat hij hem niet meer zou schen ken en voor B. had hij een taxi besteld om hem naai- huis te la ten brengen. Volgens B. zou Van der L. een dreigende beweging naar hem hebben gemaakt. waarop hij reageerde door hem een paar stevige stompen op het hoofd te geven. Toen Van der L. tegen de grond sloeg ging B. op rijn hoofd staan, waardoor zijn I onderkaak op twee plaatsen brak. Het slachtoffer was zich aanvan- kelijk nog niet eens bewust van het letsel dat hij had opgelopen. Hij bleef nog geruime tijd in het café en nam nog verscheidene borrels tot zich, die een andere bezoeker hem voorzette. Een dag later was Van der L. onder handen bij de kaakchirurg. De behandeling bracht met zich mee dat hij wekenlang alleen vloeibaar voedsel kon nuttigen. B. zei dat hij niets anders had ge daan dan zich verdedigen toen Van der L. dreigend op hem af kwam. Het slachtoffer zou hem de hele dag al hebben zitten sar ren. Politierechter mr R. A. Fib be keek daar heel anders tegen aan en stelde B. ten volle verant woordelijk voor het toegebrach te letsel. Het vonnis was con-, form de eis. AARDENBURG - De fielg B. van H. uit Maldegem is bij een aanrij ding donderdagmorgen omstreeks half .acht gewond geraakt. Hij moest zich in het Antoniusziekenhuis in Oostburg laten behandelen aan een gescheurde lip. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg tussen Aardenburg en Eede. Van H. reed daar achterop een kraan die werd bestuurd door C. de K. uit Waterlandkerkje. De brandweer van Aar^enburg kwam ter plaatse om de weg schoon te maken. De auto, die onherstelbaar is beschadigd, had olie gelekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 27