ROVINCIALE ZEEUWSE COURS» Maatregelen tegen aanslagen Kabinet moet diep snijden in niet rendabele subsidies SPRINT PHOTO Bush doet nieuw voorstel voor gesprek met Irak Bij dageraad naar het Golfgebied Veiling collectie Marcos Hogere premie tegen lange wachtlijsten is uiterste middel iset Dreiging pro-Iraakse terroristen Binnenlandse Zaken heeft draaiboek Bulgaren verkopen hun bloed voor aanschaf luxe-goederen Lid Lagerhuis wil boycot van België wegens Golf-houding Vrouw opnieuw mishandeld door betrapte inbreker Kans op een bui Wisselend bewolkt en kans op eén bid. Krachtige, later op de dag harde wind uit zuidwestelijke richtingen. Middag- temperatuur 7 graden. 234e jaargang no. 003 Vrijdag 4 januari 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Waar kwaliteit en service belangrijk is! DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van binnenlandse zaken houdt rekening met mogelijke aanslagen door pro-Iraakse ter roristische groeperingen als na 15 januari inderdaad een oorlog uitbreekt in het Golfgebied. Het departement, dat verantwoor delijk is voor de openbare orde en veiligheid in ons land, heeft daarvoor speciale scenario's klaar liggen. Volgens een woordvoerder van het ministe rie gaat het om preventieve en beschermende maatregelen. Daarnaast is het ministerie van binnenlandse zaken betrokken bij de ontwikkeling van draai boeken om in te kunnen grijpen als een Golf-oorlog zou leiden tot verstoring van de openbare orde en veiligheid. Daarvoor is een in terdepartementale overleg groep in het leven geroepen, waarin het Landelijk Coördina tie Centrum (de eenheid voor be strijding van rampen en groot schalige verstoring van openba re orde en veiligheid), een grote rol speelt. Behalve Binnenlandse Zaken, nemen ook de ministeries van WVC, verkeer en waterstaat, economische zaken, justitie, buitenlandse zaken, defensie en algemene zaken aan het overleg deel. Het ministerie van economische zaken heeft al in oktober de Tweede Kamer inzicht gegeven in een scenario voor het geval de aanvoer van olie uit het Mid den-Oosten stagneert. Dat sce nario voorziet o.m. in een verla ging van de maximumsnelheid, afleveringsbeperking voor be drijven en invoering van een au toloze zondag. Als de crisis ern stiger zou worden, wordt een rantsoeringssysteem van kracht, waarbij benzine uitslui tend op de bon wordt verkocht. De industrie wordt daarbij zo veel mogelijk ontzien. De Nederlandse, Noorse en Brit se olieplatforms op de Noordzee hebben hun veiligheidsmaatre gelen verscherpt om voorbereid te zijn op eventuele terroristi sche aanvallen. Eerder deze week meldde het Egyptische dagblad Al Ahram dat in Athene 15 uit Irak afkomstige saboteurs waren aangehouden. De Griekse autoriteiten onthouden zich tot dusver van ieder commentaar. Regeringspartner PvdA wil dat er op z'n vroegst pas eind volgen de week een besluit wordt geno men over de rol van de Neder landse marine in een eventuele Golfoorlog. PvdA-leider Kok en minister van defensie Ter Beek zullen dat- standpunt vandaag innemen wanneer zij over de Golfcrisis overleg voeren met premier Lubbers en CDA-minis- ter van buitenlandse zaken, Van den Broek. Het CDA en de top van de in de Golf aanwezige ma rine-eenheden vinden nu al dat 'uitermate onlogisch' zou zijn wanneer Nederland zich bij een militair conflict in de Golf afzij dig zou houden. Tijdens het overleg zullen de drie betrokken bewindslieden naast hun goedkeuring voor het opzetten van een noodhospitaal, ook een procedure afspreken die gevolgd moet worden bij de be slissing over de rol van de mari ne. in een oorlog. Zo zal waar schijnlijk het reces van de Twee de Kamer onderbroken worden wanneer Nederlandse schepen bij gevechtshandelingen betrok ken raken. In kringen rond het kabinet wordt het niet uitgesloten dat de ministers ook zullen praten over het zenden van extra mariniers, die aan boord van de fregatten zullen worden gestationeerd. Hoe groot die groep mariniers zou moeten zijn, staat nog aller minst vast. Commandant zeemacht admi raal F.J. Haver Droeze heeft er Slot zie pagina 3 kolom 1) SOFIA (RTR) - Veel Bulgaren verkopen in het buitenland hun bloed en beenmerg om met de verworven harde valuta Westerse luxe-goederen te kopen. Dat heeft het Bulgaarse dagblad „Svobo- den Narod" donderdag bekendgemaakt. „Voor de Mèrcedessen die door de straten rijden wordt een afschuwe- lijke prijs betaald. Bloed en beenmerg van landgenoten worden ver- j handeld in het Westen", aldus de krant. Bulgaarse artsen hebben verklaard dat de „donoren" in ruil voor harde valuta bereid zijn meer bloed af te staan dan in feite goed voor hen is. „Ik ben regelmatig gebeld met de vraag hoe gevaarlijk het is als je een liter bloed afstaat", zo liet een van hen weten. „Omdat ik weet dat in Bulgarije nooit zoveel bloed bij donoren wordt afgeno men vroeg ik hen waarom zij het bloed wilden afstaan. Zij verklaar den dat zij naar Duitsland wilden omdat zij daar een goede prijs voor hun bloed konden vangen". Baker drie dagen beschikbaar BRUGGEN - Een Britse Tornado-jachtbommenwerper vertrok gisteren bij dageraad van de vliegbasis Bruggen in West-Duitsland op weg naar het Golfgebied. Het toestel maakte deel uit van een groep van zes Tornado's van de RAF, die donderdag door Londen ter beschikking werd gesteld voor versterking van de geallieerde strijdmacht tegen Irak (foto Adam Butler/EPA) (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri kaanse regering heeft Irak don derdag een nieuw voorstel ge daan om te praten over de crisis rond Kuwayt. Irak zei donder dagavond het voorstel te bestu deren. Het Amerikaanse initia tief houdt in, dat minister Ba ker (buitenlandse zaken) tussen 7 en 9 januari in Zwitserland be schikbaar zal zijn om met zijn Iraakse collega Tariq Aziz te praten. De woordvoerder van Bush be schreef het voorstel donderdag als „een laatste kans" om een vreedzame oplossing van het Golf-conflict te bereiken. Maar hij maakte ook duidelijk dat Amerika niet van plan is water bij de wijn te doen. „Geen onderhandelingen, geen compromissen, geen beloningen voor agressie", zo karakteriseer de de woordvoerder het voorge nomen gesprek. Hij zei dat Ba ker een dialoog met Tariq Aziz vooral zal gebruiken om duide lijk te maken dat Amerika tot oorlog zal overgaan als Irak zich niet uit Kuwayt terugtrekt. Irak had donderdagavond laat nog niet gereageerd. Leiders als de Franse president Mitterrand, de Engelse premier Major en de Jordaanse koning Husayn verwelkomden donder dag het nieuwe initiatief van Bush. En als onmiddellijke reac tie daalden de olieprijzen tot het laagste punt sinds Irak begin au gustus Kuwayt binnenviel. Het voorstel om te praten, volgt op een initiatief dat Bush eind november nam, waarbij hij Irak voorstelde twee gesprekken te houden, een in Washington en een in Baghdad. Maar dat ging niet door omdat de twee landen het niet eens konden worden over de datum van het gesprek in Baghdad. Plezierig De Amerikaanse zaakgelastigde in Baghdad, Joseph Wilson, bracht gisteren het voorstel over aan een Iraakse staatssecretaris voor buitenlandse zaken overge bracht. Wilson omschreef zijn ontmoeting als „plezierig". De Britse regering heeft 'om re denen van nationale veiligheid' 75 Irakezen uitgewezen. In sep tember vorig jaar werd de Iraak- se militair attaché en zijn com plete staf het land uitgezet. Er wonen ongeveer 6000 Irakezen in het Verenigd Koninkrijk. Het Franse magazine Paris Match en de krant Canard En- chainée meldden respectievelijk donderdag en woensdag dat Irak in geheime besprekingen met Saudiarabië en Kuwayt in Genève ermee zou hebben inge stemd de '19de provincie' te ont ruimen. In ruil zouden twee ei landjes voor de kust gedurende 99 jaar in bruikleen aan Irak worden afgestaan. Volgens Paris Match zou Washington hierover een akkoord-in-principe hebben bereikt met de halfbroer van Saddam Husayn, Adnan Bar- zan. De Iraakse ambassadeur in Brussel liet donderdag weten dat het geen zin heeft een EG- missie naar Baghdad te sturen als die niet komt onderhande len, maar alleen het al bekende standpunt komt overdragen. Vandaag komen de EG-minis- ters van buitenlandse zaken in spoedzitting over de Golf-crisis bijeen. Advies topambtenaar Geelhoed over tussenbalans DEN HAAG (GPD) - Het kabi net moet bij de tussenbalans diep snijden in de op gezinnen gerichte 'subsidies': de sociale zekerheid, de gezondheidszorg, volkshuisvesting en het open baar vervoer. Hetzelfde geldt voor de „uitzonderlijk ruimhar tige" regelingen voor arbeid songeschikten en zieken. Het is onjuist in deze operatie een aan slag te zien op de sociale recht staat of de verzorgingsstaat. De hoogste ambtenaar op Eco nomische Zaken, secretaris-ge neraal mr. L,A. Geelhoed. schrijft dit in een vandaag gepu bliceerd Nieuwjaarsartikel in het economenblad ESB. Geel hoed is tevens voorzitter van de Centraal economische commis sie (CEC), een groep topambte naren die het kabinet adviseer de over de bij de tussenbalans te nemen maatregelen. Volgens Geelhoed moet de tus senbalans gaan over een bedrag dat ver boven de tien miljard gulden uitkomt. Een verhoging van het financieringstekort van de overheid of de lastendruk wijst hij af. Daarnaast moet er, gezien de koppeling en de nood zaak meer banen te scheppen, erg voorzichtig omgesprongen worden met de arbeidskosten ontwikkeling. Overheidstaken De topambtenaar wijst ook be zuinigen op milieu, infrastruc tuur of technologische vernieu wingvan de hand. De problemen kunnen volgens hem ook niet opgelost worden door vrij ge makkelijke ingrepen als verla ging van ambtenarensalarissen of ongerichte kortingen op uit gavenposten. Daar is geen ruim te meer voor tenzij alle over- NEW YORK - In New York is volgende week een veiling van een collectie zilver en ou de meesters die ooit in bezit was van de voormalige Fili- pijnse president Ferdinand Marcos. Na Marcos' val werd beslag gelegd op de collectie die op de veiling rond de zeventien miljoen gulden op moet bren gen. Een filmcamera maakt beel den van een zilveren fruit schaal uit de Marcos-collectie (foto Tim ClarylAFP) DNA-test Rechters krijgen in de toekomst misschien de mogelijkheid ver dachten van zware gewelds- oj zedenmisdrijven een verplichte DNA-test te ondergaan. Op dit moment kunnen ver dachten zich verzetten C tegen zo'n test. w Conditie agent In sommige plaatsen in Neder land mag het dan mis zijn met de conditie van politiemensen, in Zeeland valt dat ivel mee. Al thans dat beweert politievoor- lichter Tom Muller. Hij vindt de conclusies 'nogal overtrokken'I Honderdentwee De oudste inwoner van Schou- wen-Duiveland werd woensdag 102 jaar. Op zich is dat al bijzon der. maar nog opvallender is dat de heer Van Bloois uit Dreischor nog steeds zelfstandig ivoont, zelf zijn boodschappen doet en voor het eten zorgt. Tussendoor rookt hij Q een sigaartje. I w Geld Benno Renaud, ex-commercieel manager bij VC Vlissingen kijkt met gemengde gevoelens terug op zijn werkperiode bij de in he vige financiële moeilijkheden verkerende profclub. En dat niet alleen omdat Vlissingen nog in het krijt staat bij de ojitslagen Nieuwegei- O O ner. bO wmmmmmmmummmmÊm heidstaken ook aan de orde wor den gesteld. Daar moet dan voor gekozen worden. Geelhoed meent dat de over heidstaken wel degelijk aan de orde gesteld moeten worden. Dat zal juist op het terrein moe ten gebeuren waar ons land in ternationaal een afwijkende po sitie inneemt: de op consumptie gerichte subsidies van de over heid aan gezinnen. De topambtenaar wijst erop dat er nu zoveel voorzieningen be staan dat er sprake is van een tropisch etagebos. De ene rege ling is bovenop de andere geko men, chaotisch en ongericht. Prioriteiten zijn nooit gesteld, oude regelingen zijn nooit afge schaft als er een nieuwe kwam. Weinig doelmatig De secretaris-generaal pleit ver der voor een effectiever over heidsapparaat en meer op inves teringen gerichte subsidies. Rechterlijke instanties, uitvoe ringsorganen in de sociale zeker heid en zorgverlenende instellin gen werken te weinig doelmatig. Geelhoed wil meer aandacht voor publieke investeringen: fy sieke infrastructuur, beroepson derwijs, wetenschappelijk on derzoek en grote steden. Dat is ook nodig met het oog op onze toekomstige concurrentieposi tie binnen een EG zonder bin nengrenzen. De topambtenaar schetst drie problemen voor de economie. In de eerste plaats is het sociaal- economische bestel heel vat baar voor geringe tegenvallers in internationaal opzicht. Ten tweede doet die gevoeligheid zich vooral voor in de collectieve sector. Tenslotte dreigt de ge voeligheid van de collectieve sector over te slaan naar het be drijfsleven. Er staat een forse te rugval van de rendementen aan te komen. DEN HAAG (GPD) - De Natio nale Ziekenhuisraad wil de wachtlijsten in de gezondheids zorg per regio aanpakken. Als uiterste middel denkt de NZR daarbij aan premieverhoging, zowel voor ziekenfondspatiën ten als particulier verzekerden. Dat kan betekenen dat patiën ten die in een gebied wonen waar lange wachtlijsten be staan voor ziekenhuizen of ver pleegtehuizen, in de toekomst meer moeten gaan betalen. Volgens de Nationale Zieken huisraad wordt het probleem van de lange wachtlijsten vooral veroorzaakt doordat de budget ten van ziekenhuizen, verpleeg huizen en zwakzinnigeninrich tingen, centraal door de regering worden vastgesteld. Wanneer het geld van de vaak te krappe budgetten op is, kunnen er geen patiënten meer worden behan deld en ontstaan er wachtlijsten. De NZR denkt dat het beter is de budgetten per regio te bepalen. Woordvoerder P. van der Meer van de Ziekenhuisraad: „We wil len dat de ziekenhuizen meer mogelijkheden krijgen om ter plekke tot budgetaanpassing te komen. Als het echt niet anders kan, moeten in gebieden met lange wachtlijsten zoals de Randstad, de budgetten ver ruimd worden door de nominale premie (het vaste bedrag dat ie dere verzekerde moet betalen) te veriiogen. Daarbij denken wij aan enkele tientjes per persoon per jaar". Het kan dus gaan uitmaken waar je woont, aldus de NZR- woordvoerder. De Ziekenhuis raad zal het plan samen met de ziektekostenverzekeraarsver- der uitwerken. LONDEN (RTR) - Het conserva tieve parlementslid Anthony Beaumont-Dark heeft donder dag gepleit voor een boycot van alle Belgische produkten. Voorts moeten de Britten Bel gië voortaan mijden als vakan tieland. Als reden voor zijn „Belgenhaat" geeft Beaumont- Dark de „laffe" houding van de Belgische regering die geen mu nitie wil leveren aan de Britse eenheden van de multinationa le strijdmacht in Saudi-Arabië. „De Belgen gedragen zich als angstige mussen terwijl de (Brit se) leeuwen op het punt staan te bloeden", aldus Beaumont- Dark. Londen deed in december al een beroep op de NAVO-bond- genoten om de Britse troepen in de Golfregio op logistieke en ma teriele wijze bij te staan. „De Belgen zeggen in feite: Laat heel de wereld maar voor ons vechten. Jullie hebben het al twee keer gedaan en jullie kun nen het nog wel een keer doen", BUSSUM (ANP) - In Bussum is een 21-jarige vrouw uit die plaats opnieuw door een inbre ker mishandeld, die eerder was betrapt bij een inbraak in haar woning. Bij die gelegenheid werd ze in elkaar geslagen. Het recherehebijstandsteam van het district Amsterdam is inge schakeld om de dader op te spo ren. Het slachtoffer ligt in een zware shock-toestand in een zie kenhuis in Bussum. De Bussumse werd donderdag middag door haar moeder in de tuin van de ouderlijke woning- bewusteloos gevonden. Ze kan volgens de Bussumse politie voorlopig nog niet worden ge hoord. Maar, zo zei een woord voerder, de dader is zo goed als zeker een inbreker die half sep tember door het slachtoffer op heterdaad bij een inbraak in de woning was betrapt. Hij zou her kenning willen voorkomen. Op 23 oktober kreeg de Bussum se een telefoontje, waarin een man met een accent haar be dreigde dat ze „eraan zou gaan als de politie niet buiten de zaak werd gehouden". De politie heeft daarna contact gezocht met de redactie van het het Avro-televisieprogramma „Op sporing verzocht". De uitzen ding leverde niets op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1