Geen geschuif met lasten burgers 'Irak trekt zich op laatste moment terug uit Kuwayt' Marinefregatten nog niet ingedeeld in oorlogsplan VS Egypte voelt weinig voor Golf-top Treinen puilen al door toeloop van studenten kleintjes ALLIS MAG WEG! o.a. Pantalons 39,-/49,- Bermuda's 39,- Blazers 49,-/69,- Blouses 39,- Rokken 39,-/49,- 39.- Mantels (wol) 159,-/199,- Jacks 69,-/99,- j)^rer( y Bulgaren zonder benzine Topambtenaren waarschuwen Kok bij dichten van financiële gaten Enkele buien Wisselend bewolkt met enkele buien. Middagtemperatuur omstreeks 10 graden. De zuidwestenwind is vrij krachtig tot krachtig, 5 tot 6 Beaufort. 234e jaargang no. 002 Donderdag 3 januari 1991 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Somalia De EG pleit voor een tijdelijk staakt-het-vuren tussen de strij dende partijen in Somalia om besprekingen te voeren en om de 500 buitenlanders te evacueren. Italië dirigeerde een fregat rich ting Somalia en Frankrijk heeft al een fregat voor de kust liggen om landge- O noten te evacueren. O Veerboot Door een motorstoring aan de veerboot Willem Alexander is het reparatieschema bij de PSD in de problemen geraakt. De re paratie die de Juliana een dezer dagen zou ondergaan kan nu geen doorgang vinden. De PSD hoopt toestemming te krijgen de reparatie Q uit te stellen. w Extra bussen De streekvervoermaatschappij ZWN heeft op nieuivjaarsdag op de lijn Oude Tonge-Rotterdam geheel tegen de traditie in extra bussen moeten inzetten om stu denten met een OV-kaart op tijd iiaar de Maasstad te vervoe ren. Van het traject maken veel Zeeuwen Q gebruik. w Schaatser Leon van der Wielen uit Zierik- zee is de te kloppen man van daag tijdens de clubkampioen schappen marathonschaatsen van ijsclub De Poel. De Schouiv- se schaatsenrijder ziet echter in het talent Ferdi Wisse en vete raan Arjaan van de Kreeke geduchte te- genstanders. I DEN HAAG (GPD) - De Ameri kaanse marine kan de Neder landse schepen in de Golf nog niet indelen in haar oorlogs plannen tegen Irak, al wordt daarover tussen de comman danten in het Golfgebied wel overleg gevoerd. Dat heeft het ministerie van defensie in Den Haag gisteren verklaard in een reactie op uitlatingen van de Amerikaanse marine-comman dant in het Midden-Oosten, Da niel March. „De Nederlandse schepen zijn in het gebied aan wezig om naleving van de VN- sancties af te dwingen, en in die situatie is geen verandering ge komen", aldus Defensie. De Amerikanen gaan er van uit bij een eventuele aanval op Irak te kimnen rekenen op de sche pen van hun bondgenoten, zo heeft March laten weten. „Ieder een weet wat hem bij vijandelijk heden te doen staat. Het oor logsplan is al lang afgesproken en geoefend", aldus de VS-mili- tair in een interview. Volgens Defensie „heeft March niet voor Nederland kunnen spreken. De Nederlandse rege ring zal na 15 januari een besluit nemen over de taak van onze schepen ter plekke. Die taak is nu strikt defensief, en gericht op de naleving van de sancties. Er wordt met de Amerikanen over van alles en nog wat overleg ge voerd, ook over inschakeling in offensieve acties, maar beslissin gen daarover vallen in het kabi net, en niet in de Golf'. Op dit moment heeft Nederland drie schepen in de Golf: de fregatten Jacob van Heemskerck en de Philips van Almonde en het be voorradingsschip Zuiderkruis. Zij losten in december de fregat ten Witte de With en de Pieter Florisz af. Noodhospitaal Defensie weigert te reageren op uitlatingen van de Belgische premier Martens, die heeft ge zegd dat België haar schepen uit het Golfgebied zal terugtrekken als het tot oorlog komt. Vrijdag praat het kabinet weer over de situatie in de Golf, en over het voorstel veertig militairen naar de Verenigde Arabische Emira ten te sturen voor het opzetten van een noodhospitaal. Het is niet uitgesloten dat het kabinet dan ook besluit tot andere ver sterkingen van de huidige Ne derlandse aanwezigheid in de Golf. Advertentie Skibroeken Wijngaardstraat 22, Goes (achter C&A) Korte Geere 3-7, Middelburg Halstraat 7, Breda Maastricht, Almere-Haven, Amsterdam, Amstelveen, Sneek. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net mag bij de discussie over de tussenbalans, die handelt over het financieel-economisch be leid voor de jaren 1992-1994, Israël kampt met waternood JERUZALEM (RTR) - Israël raakt door zijn waterreserves heen. Als gevolg van een falend beleid dreigt het land met een continu water tekort te worden opge zadeld. Dat heeft de Is raëlische regeringsfunc tionaris Miriam Ben-Po- rat woensdag ver klaard. „Israël heeft in feite geen water meer in zijn spaar bekkens", zo stelt Ben- Porat. Zij wijst vooral het Ministerie van Land bouw aan als hoofd schuldige. „Het ministe rie maakt teveel water vrij voor de landbouw. De afgelopen 25 jaar heeft een falend beleid het verdwijnen van de waterreserves tot gevolg gehad". Gedurende het afgelo pen jaar is in Israël ne gentig procent minder neerslag dan normaal gevallen. Veel burgers vrezen dat water voor taan geïmporteerd moet worden en boeren spre ken al van een nationale ramp. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Esmat Abdel-Meguid praat met zijn collega's Ibrahim al-Bisliari (Libië) en Fa- rouk al-Sharee (Syrië) na hun bespreking van de Golf-crisis (foto AP) CAIRO (AP) - De Egyptische president Hosni Mubarak heeft gezegd niet veel te voelen voor een topontmoeting over het Golfconflict tussen de leiders van Egypte, Libië en Syrië, zo heeft een regeringsfunctionaris gisteren meegedeeld. Volgens een Egyptische diplomatieke bron deelt Syrië het Egyptische standpunt ten aanzien van een top. Een regeringsfunctionaris deelde mee dat Mubarak „lauw" rea geerde omdat hij weinig resultaat verwacht van een dergelijke ontmoeting. De functionaris voegde er aan toe dat Egypte „niet ziet wat er gedaan kan worden wat dit betreft". De Libische leider Moammar Gadhafi had vanuit Tripoli een top ontmoeting tussen de drie landen voorgesteld. De ministers van buitenlandse zaken van Egypte, Libië en Syrië hielden woensdag in een hotel in de Egyptische hoofdstad Cairo een bespreking over de ontwikkelingen in het Midden-Oosten en in het bijzonder over de Golfcrisis. Daarna hadden ze een ontmoeting met Muba rak. Aan het einde van de bespreking die ruim een uur duurde, verklaarde de Egyptische minister van buitenlandse zaken Es- mat Abdel-Meguid: „Ik heb niets te zeggen". Wel zullen de drie landen volgens Abdel-Meguid doorgaan met het voeren van overleg. De ministers van buitenlandse zaken van de drie landen repten met geen woord over het voorstel van Gadhafi. SOFIA (DPA) - De verkoop van benzine in Bulgarije is woensdag voor twee weken stopgezet wegens ernstige te korten. Uitzonderingen wor den slechts gemaakt voor openbaar vervoer over korte afstanden, ziekenauto's en vrachtwagentransport van levensmiddelen. De benzineverkoop was al be perkt tot veertig liter per auto per maand. Automobilisten moesten desondanks vaak nachten wachten om dit rant soen te kunnen bemachtigen. De schaarste is vooral te wij ten aan een drastische vermin dering van de olieleveranties door de Sovjetunie, UTRECHT (GPD) - De run van studenten op de treinen is be- 1 gonnen. Directeur prof. dr. W. Fortuyn van de OV-Studenten- 1 kaart BV spreekt liever van het 'vrijheid vergrotende reizen'. Conducteurs mogen klagen over de sinds nieuwjaarsdag uitpuilende wagons, prof. For- tuyn juicht onder de kop 'Vrij- J heid' in het NS-blad Rails dat i reizen de blik verruimt. Reizen is onderdeel geworden van de cultuur en daar kan zelfs de ar- me student aan meedoen. Fortuyn verheelt niet dat er 'nog wat moeilijkheden' zijn te over- j winnen maar dat zal 'op korte termijn' gebeuren. Helemaal gerechtvaardigd lijkt i het optimisme niet, want 'op korte termijn' moet worden ver- i taald met 2005, het jaar waarop Rail 21 is uitgevoerd, een plan zo 1 ambitieus dat betwijfeld mag worden dat het inderdaad bin- nen die termijn zal zijn verwe- zenlij kt. Al vanaf de allereerste dag van het nieuwe jaar zaten de treinen vooral in de Randstad tjokvol: i de studenten willen wel eens proberen hoe het is om 'gratis' te reizen met hun pas verworven groene OV-kaart. Reactie van de conducteurs: „Het is te hopen j dat de nieuwigheid er gauw af is, i want als het na elk weekend zo gaat wordt het huilen met de pet op". De colleges beginnen jnaandag 7 januari weer. Vanaf dat moment zullen zestig treinen, voorname lijk in de Randstad, worden ver lengd. Treinfeest Een ludiek bedoelde actie van vier studenten aan de Universi teit Twente in Enschede dreigt intussen behoorlijk uit de hand te lopen. De vier zijn het brein achter het idee om de OV-kaart ten doop te houden met een gra tis „rijdend treinfeest". De reactie op hun oproep aan studenten in het hele land om zaterdagavond met drank en muziek naar de hoofdstad te ko men en mee te doen aan een nachtelijke happening in de trein tussen Amsterdam en Rot terdam blijkt overweldigend. Het aantal deelnemers wordt al geschat op ten minste enkele duizenden. ..Van een studentenfeest in de trein is al lang geen sprake meer. Optimistische automobilisten doen nog een poging benzine te kopen bij een tankstation in Sofia (foto AP) Zo veel mensen krijg je niet in een trein. Het zal wel een perron- feest worden", aldus de vier stu denten. De vier zijn niet bang dat de ac tie zal ontaarden in een chaos. Ook niet nu blijkt dat veel stu denten, in tegenstelling tot de oorspronkelijke bedoeling, het feestje aangrijpen als een pro test tegen de invoering van de OV-kaart. „Studenten zijn geen vandalisti sche voetbalsupporters die be wust vernielingen aanrichten. Helemaal genist daarop zijn zij kennelijk toch niet, want dé vier wUlen absoluut onbekend blij ven, omdat zij bang zijn dat zij aansprakelijk worden gesteld voor eventuele gevolgen. Kopie De Nederlandse Spoorwegen ziet de happening met zorg tege moet, maar neemt geen maatre gelen. „Wij hebben geen idee wat er op ons af komt", zegt woord voerster W. Buurman. „Wij heb ben een kopie onder ogen gehad van de uitnodiging voor het treinfeest, maar officieel weten wij van niets. Wij hebben ook geen idee wie hier achter zitten". (Zie ook pagina 9) niet tot „principiële lastenver schuivingen" besluiten. Daar mee moet gewacht worden tot dat de commissie-Stevens, die een verdere vereenvoudiging van het belastingstelsel beziet, met haar advies gekomen is. Dat advies wordt medio dit jaar verwacht. Topambtenaren van diverse mi nisteries hebben dit het kabinet laten weten aan de vooravond van de start van de discussies over de tussenbalans, aanstaan de maandag. Het kabinet moet daarbij volgens voorstellen van minister Kok (financiën) een be sluit nemen over 10 miljard gul den aan bezuinigingen plus 4 miljard gulden aan lastenver zwaringen. De topambtenaren menen dat het kabinet niet zomaar kan be slissen over bijvoorbeeld een an dere fiscale behandeling van de gehuwde vrouw, het eigen-wo- ningbezit, pensioenvoorzienin gen, aftrek voor belastingen van rente op consumptieve lenin gen, aftrek van buitengewone lasten of giften. Dit soort zaken verdient een grondige en afzon derlijke voorbereiding. Dat geldt ook voor een eventue le heffing op vermogens van pen sioenfondsen of levensverzeke raars, zoals minister Kok voor staat. Via deze heffing, tien pro cent over het vermogen, wil Kok 4 tot 5 miljard gulden binnenha len. De topambtenaren menen echter dat deze ingreep geen rol mag spelen bij de discussie over de tussenbalans. Kok wil tot de ingreep komen om aan de ene kant extra geld vrij te krijgen en aan de andere kant extra investeringen mee te financieren. Nu is het zo dat pre mies voor pensioenvoorzienin gen fiscaal aftrekbaar zijn en al leen de uitkering belast wordt. Via de heffing wil Kok daarin verandering brengen. De pen sioenuitkering zou in de toe komst echter in ruil daarvoor minder zwaar belast moeten worden dan nu het geval is. Tweeverdieners Eerder maakte Kok bekend tweeverdieners met een hoog ge zamenlijk inkomen fiscaal te willen aanpakken. Zij zouden te veel hebben geprofiteerd van de belastingherziening volgens de voorstellen-Oort. Ook het ge bruik van bepaalde aftrekpos ten wil Kok aanpakken. Staats secretaris Van Amelsvoort (fi nanciën) heeft openlijk de moge lijkheid om de aftrekbaarheid van rente over consumptieve le ningen te beperken, aan de orde gesteld. Dat zou honderden mil joenen guldens per jaar kunnen opleveren. Lastenverhoging ligt zeer gevoe lig. In het regeerakkoord staat een maximum voor de lasten druk van 53,6 procent. Het ak koord werd eind 1989 geschre ven. Door enkele belastingte- genvaUers voor de rijksoverheid is de lastendruk echter op papier uitgekomen op 52,3 procent. Dat is omgerekend 5 tot 5,5 miljard gulden lager. Minister Kok wil (Slot zie pagina 3 kolom 1) LUXEMBURG (RTR/DPA/AFP) - „Irak zal zich op het laatste moment uit Kuwayt terugtrek ken. We zijn niet op weg naar een oorlog". Die voorspelling deed woensdag de Luxemburg se minister van Buitenlandse Zaken Jacques Poos in een in terview op de Luxemburgse ra diozender RTL. Luxemburg treft op het ogen blik voorbereidingen voor de spoedbijeenkomst morgen van de Europese Gemeenschap over de Golfcrisis. „Het sterkste en meest moderne leger ter wereld staat tegenover een leger van Derde-Wereldniveau. Als Sad dam Husayn zijn verstand ge bruikt begrijpt hij dat hij geen kans heeft", aldus Poos. Hij zei te verwachten dat de EG-minis- ters van buitenlandse zaken hem vrijdag zullen machtigen naar Baghdad te reizen voor een ontmoeting met Husayn. President George Bush van de Verenigde Staten noemde Hu sayn woensdag voor de Ameri kaanse televisie „de verkrachter van Kuwayt" en zei dat als Irak alsnog aan de resoluties van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties voldoet, er garanties nodig zijn die nieuwe agressie van Baghdad moeten voorko men. De Libische leider Muammar al-Gaddafi betitelde woensdag voor de Franse radio een Golf oorlog als „waanzin". Hij sloot niet uit dat Saddam Husayn nog wel tot een terugtocht uit Ku wayt valt te bewegen. Yasir Ara fat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, waarschuwde er in het Franse dagblad „Le Figaro" voor om de bereidheid van Irak tot een mili tair optreden niet te onderschat ten. Overigens betwijfelde hij of het daadwerkelijk tot een oorlog zal komen. In Amerikaanse regeringskrin gen werd woensdag gezegd dat VS-minister van buitenlandse zaken James Baker waarschijn lijk vandaag naar het Golfge bied reist voor besprekingen in enkele Golfstaten. Volgens het televisiestation CNN is het niet uitgesloten dat Baker ook zal spreken met de Iraakse rege ring, hoewel er van die zijde nog geen uitnodiging is gekomen. Vliegtuigen Zowel Turkije als de Verenigde Staten reageerden woensdag te vreden op de beslissing van de NAVO in Brussel om 42 ge vechtsvliegtuigen naar Turkije te sturen. De NAVO besloot tot deze stap in antwoord op een verzoek vorige maand door Tur kije. De toestellen zijn afkomstig uit Italië, België en de Bondsrepu bliek Duitsland en zullen vol gens NAVO-diplomaten uitslui tend worden gebruikt voor de fensieve doeleinden. Zij zullen tussen 6 en 10 januari naar de zuidelijke NAVO-lidstaat wor den gevlogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1