11 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Uiterste vredespoging van Bush Weinig problemen bij viering oud en nieuw VS en Venezuela schorten hulp aan Suriname op Attractie voor Scheveningen Wenst u een voorspoedig 1991 Politie nog onzeker over vuurwerkdode Baker reist voor aflopen ultimatum (15 januari) opnieuw naar Golfgebied Miljoenen bedreigd met longer in Hoorn Afrika 't IBlmnemtalldje Parlementaire pers: Wöltgens beste, Maij slechtste politicus Aanhoudend zacht Eerst veel bewolking en af en toe re gen. Vanmiddag opklaringen. Maxi mum temperatuur rond 10 graden. Krachtig tot harde zuidwesten wind. |234e jaargang no. 001 Afoensdag 2 januari 1991 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN «ASHINGTON/BAGHDAD RTR/DPA/AFP) - De Ameri kaanse minister van buiten- andse zaken James Baker zal vöör 15 januari, wanneer het door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties aan Irak ge- slelde ultimatum afloopt, nog maals een bezoek brengen aan het Golfgebied. Hij zal overleg toeren met Saudi-Arabië en en- iele andere Arabische staten iver de ontwikkelingen in de iolfcrisis. )e reis van Baker moet worden -ezien als één van de uiterste po- jngen van president George Sush om een diplomatieke op- ossing te vinden alvorens de IN-resolutie van kracht wordt die geweld toestaat om de Iraak- se bezetting van Kuwayt te Beëindigen. n kringen rond de Amerikaanse dce-president Dan Quayle, die oinsdag een driedaags bezoek nan Saudi-Arabië afsloot, werd gesuggereerd dat de Iraakse nachthebber Saddam Husayn minister Baker wellicht zal uit nodigen als deze toch in het Golfgebied verblijft. Volgens The Washington Times houdt de Amerikaanse regering niet langer vast aan de voor waarde dat aan een ontmoeting tussen Husayn en Baker een ge sprek tussen Bush en de Iraakse minister van buitenlandse za ken Tareq Aziz vooraf moet gaan. Botsen Saddam Husayn toonde dins dag overigens geen enkele be reidheid om tegemoet te komen aan de eisen van de internatio nale gemeenschap tot ontrui-' ming van Kuwayt. Hij liet weten zestig divisies van zijn leger bij de grens met Saudi-Arabië te hebben samengetrokken om een Amerikaanse aanval tegen zijn land te kunnen weerstaan. Het officiële Iraakse persagent schap INA meldde dinsdag dat Husayn de jaarwisseling door- ONDEN (AP) - Bijna 15 miljoen mensen in de door droogte geteis- erde Hoorn van Afrika lijden onder grote voedseltekorten en tien- uizenden zullen sterven wanneer niet snel hulp geboden wordt. Dat meldde het internationale liefdadigheidsfonds Red de Kinde- cn maandag. unctionarissen van het fonds lieten weten dat de hongersnood er- er kan worden dan die van 1984/85, toen meer dan een miljoen men en omkwamen van de honger. De situatie in Etiopie en Sudan wordt verergerd door de oorlog daar. olgens Nicholas Hilton, algemeen directeur van Red de Kinderen, sullen de eerste paar weken van het nieuwe jaar beslissend zijn in de trijd tegen de honger. Op 8 januari houdt het fonds een internatio- actie om hulp te mobiliseren. PARAMARIBO (ANP) - De Su- inaamse vice-president Jules Yijdenbosch heeft dinsdag ge- lotsing op weg eist 55 levens MOSKOU (AP) - Op de auto weg tussen Voronezj en Ros- ov-aan-de-Don in Zuid-Rus and zijn afgelopen zondag 55 mensen omgekomen en 14 waar gewond geraakt toen in Ie mist een auto, een vrachtwa- ;en en een autobus op elkaar lotsten en in brand vlogen, let ongeluk gebeurde ongeveer 00 kilometer ten noorden van lostov, een stad nabij de grens met de Oekraine. Politiewoord- 'oerder Pavel Yakovenka ver klaarde dat de personenauto en le vrachtwagen in de mist fron- aal op elkaar waren gebotst. EEUWARDEN (ANP) - De ge- ieentepolitie Leeuwarden tast log in het duister over de dood- Dorzaak van de 33-jarige Leeu- rarder die oudejaarsnacht in ijn woonplaats om het leven wam. „Het is nog niet zeker of m een ongeval of om een mis- rijf gaat", aldus de politie woordvoerster dinsdag aan het lind van de middag. Vanmor- ien krijgt de politie uitslag van Ie sectie die op het lichaam is erricht. let slachtoffer stond op een ruising in Leeuwarden bij een erstboombrand waar men ook bracht bij de Iraakse troepen in Kuwayt „bij het begin van een nieuwjaar waarin een harde bot sing is te verwachten tussen de alliantie van gelovigen, geleid door Baghdad, en het bondge nootschap van ontrouwen, af valligen en hypocrieten, geleid door Amerika". In een poging de buitenwereld hun vastberadenheid te tonen maakten de Iraakse leiders be kend alle 17-jarige jongens te hebben opgeroepen om het va derland te helpen verdedigen. EG-beraad De Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Jacques Poos zei maandag te verwach ten dat de lidstaten van de Euro pese Gemeenschap tijdens hun spoedoverleg vrijdag zullen be sluiten hem naar de Iraakse hoofdstad te sturen voor overleg met zijn Iraakse collega Tareq Aziz. Luxemburg is vanaf 1 ja nuari voorzitter van de EG-mi- nisterraad. Poos verklaarde tegenover de BBC dat in de gesprekken tus sen de EG en Irak de verschillen de problemen in het Midden- Oosten aan de orde kunnen ko men, waaronder de positie van de Palestijnen, „mits Irak zich terugtrekt uit Kuwayt". De Jordaanse koning Husayn zal de komende dagen in Europa besprekingen voeren over de Golfcrisis. Hij zal onder meer Pa rijs, Londen en Rome aandoen, aldus bronnen bij de regering in de Jordaanse hoofdstad Am man. Volgens diplomaten in Jor danië werken koning Husayn en de Algerijnse president Chadli Benjedid aan een compromis waarin de Iraakse terugtrekking uit Kuwayt wordt gekoppeld aan een toezegging van de Vei ligheidsraad dat zij een begin zal maken met een oplossing van de Palestijnse kwestie. zegd nog niet te willen reageren op de maatregelen die de Ver enigde Staten en Venezuela hebben genomen als protest te gen de militaire machtsgreep in Suriname. „Ik weet formeel nog van niets. Mocht het zo zijn dan zal ons dat trouwens niet beletten gewoon met ons programma door te gaan", aldus de nieuwe vice-pre sident. Ook de demissionaire minister van Buitenlandse Zaken, E.J. Sedoc, zwijgt. „Ik bemoei me niet meer met het nieuwe beleid en wens geen commentaar te ge ven. Ook al ben ik nog demissio nair, ik kan hier verder niets over zeggen", aldus Sedoc die daaraan toevoégde niet ge vraagd te zijn om opnieuw mi nister van Buitenlandse Zaken te worden. Naast het verbreken van de di plomatieke betrekkingen heeft Venezuela ook een hulppro gramma op het gebied van visse rij en cultuur opgeschort. De Verenigde Staten hebben hun hulpprogramma opge schort waarin een garantiestel ling van 15 miljoen dollar was vastgelegd voor de aanschaf van mais, graan en sojaconcentra ten. Dit akkoord werd nog geen drie weken geleden bekenge- maakt en zou de broodvoorzie ning in Suriname voor 1991 vei lig hebben gesteld. (Pagina 3: Bouterse weer bevel hebber) vuurwerk ontstak. Aanvanke lijk meldde de politie dat ie mand zonder enige opzet een stuk vuurwerk richting het slachtoffer gooide. Maar gisteren werd meegedeeld dat de doodsoorzaak nog steeds niet bekend is. Na het incident op de kruising is het terrein met een afgezet met een lint. De poli tie hield een summier buurton derzoek. Volgens de politie woordvoerster zijn er ook me taalsplinters gevonden in de buurt van het slachtoffer. „Het kunnen patronen uit een vuur wapen zijn", aldus de politie woordvoerster. Het gekantelde containerschip voor de kust van Scheveningen had gisteren veel weg van een nieuwjaars-attractie. Grote groepen strandwandselaars verdrongen zich aan de waterlijn (foto Toussaint Kluiters/ANP) SCHEVENINGEN (GPD) - De zesde po ging om het Britse containerschip Maersk Yare te bergen, is op een misluk king uitgelopen. Het schip werd gister morgen door Smit Tak van het Scheve- ningse strand getrokken, maar moest kort daarop weer aan de grond worden gezet omdat het door zware slagzij kan telde. Een groot deel van de lading, bestaande uit tv-toestellen, wasmachines en medi cijnen, is inmiddels aangespoeld op het strand tussen Scheveningen en Kijkduin. De Haagse politie surveilleert in jeeps langs het strand om te voorkomen dat de aangespoelde spullen worden gestolen. Drie mannen die toch probeerden met wasmachines ervan door te gaan, werden aangehouden. Ze zijn later weer vrijgela ten. Drie sleepboten van Smit Tak wisten de Maersk Yare gistermorgen vroeg los te trekken. Maar na een korte tocht richting Rotterdam, helde het schip zover naar één kant, dat het kantelde. Daarop werd besloten het containerschip aan de grond te zetten. Het vaartuig ligt nu op haar zij in ondiep water, ten zuiden van de Sche- veningse haven. De elf bemanningsleden bleven ongedeerd; zij werden met een he likopter van het schip gehaald. Het bergingsbedrijf is inmiddels begon nen met het leegmaken van de olie- en brandstoftanks om te voorkomen dat de inhoud in zee stroomt. In totaal gaat het om 50 ton stookolie. Volgens een woord voerder van Smit Tak zal dat twee dagen in beslag nemen. De eigenaar van het containerschip, Nor folk Line, heeft Smit Tak de opdracht ge geven zo snel mogelijk met de berging te beginnen. Daarvoor is een nieuw contract afgesloten. Het is nog niet bekend of het schip zal worden gelicht of dat het in stuk ken zal worden gezaagd. De Maersk Yare liep donderdagavond vast na een storing in het besturingsme chanisme. Bush en Gorbatsjov: 1991 wordt beslissend MOSKOU (RTR) - De Amerikaanse president George Bush en zijn col lega van de Sovjetunie, Michail Gorbatsjov, hebben dinsdag per tele foon nieuwjaarswensen uitgewisseld. Zij waren het er over eens dat 1991 „een beslissend jaar" zal worden, zowel op het punt van de internatio nale betrekkingen als op het terrein van binnen landse aangelegenhe den. Dat heeft het Sov jet-persbureau Tass dinsdag gemeld. Volgens Tass bevestig den de twee presidenten opnieuw hun standpun ten inzake de Golfcrisis. Het persbureau maakte voorts melding van het begrip dat Bush toonde voor de problemen waar mee de Sovjetunie op het ogenblik kampt. „De Amerikaanse presi dent wenste Gorbatsjov succes met het ten uit voer brengen van de her vormingen", aldus Tass. Vijf doden door uiteenlopende oorzaken in Koudekerke is tot en met 7 januari gesloten. DEN HAAG (GPD) - De viering van oud en nieuw heeft aan ze ker vijf mensen het leven ge kost. De jaarwisseling verliep in het hele land overigens zon der grote problemen. In de grote steden waren de ge bruikelijke branden en vernie lingen, maar volgens politie woordvoerders liep het nergens echt uit de hand. Behalve in het Noordhollandse Grootebroek waar een dienstplichtig soldaat een traangasgranaat in een overvol café gooide. De twee honderd bezoekers konden het pand brakend en met ademha lingsmoeilijkheden na korte tijd verlaten. Elf bezoekers raakten lichtgewond, maar konden na behandeling in een ziekenhuis weer naar huis. De militair is aangehouden en heeft inmiddels bekend. In de nieuwjaarsnacht overleed in Voorburg een man nadat jon gens voor zijn winkel brand pro beerden te stichten. Hij maakte zich daarover zo kwaad, dat hij een hartaanval kreeg en korte tijd later stierf. Een 15-jarige jongen uit Nijme gen overleed gistermorgen aan de verwondingen die hij in de nieuwsj aarsnacht had opgelo pen bij een steekpartij. Het slachtoffer heeft vermoedelijk ruzie gekregen met een 18-jarige plaatsgenoot, die later kon wor den aangehouden. Bij een steekpartij in Barneveld raakte op oudjaarsavond een 21-jarige man dodelijk gewond. Aanleiding was een ruzie die ontstond toen een groepje jonge ren, onder wie het slachtoffer, vuurwerk afstak in de tuin van een buurtbewoner. Deze sprak hierover de jongeren aan. Tij dens de ruzie die hierop ont stond, stak de 15-jarige zoon van de buurtbewoner het slachtoffer met een mes. De jongen is door de politie ingesloten. Autobanden En een 20-jarige inwoonster van Veenendaal vond tijdens de jaarwisseling de dood nadat de auto waarin zij zat, frontaal in botsing kwam met een sloopau to. De sloopwagen werd be stuurd door een 19-jarige inwo ner van Lunteren, die met hoge snelheid en zonder licht door de bebouwde kom van die plaats reed. Waarschijnlijk wilde de be stuurder de auto in brand ste ken, omdat deze was gevuld met stro en olie. De 19-jarige jongen was niet in het bezit van een rij bewijs en had volgens de politie alcohol gedronken. Twee jaar (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 geleden werd hij ook al door de politie aangehouden omdat hij met een in brand gestoken auto reed. Ook in de grote steden is de jaar wisseling vrij rustig verlopen. In Den Haag, traditioneel een van de meest onrustige steden met oud en nieuw, werden zeventig arrestaties verricht wegens ge weldpleging, brandstichting en dergelijke. De politie nam 6300 autobanden in beslag waardoor 'munitie' voor branden ontbrak en hield zich samen met de brandweer bezig met de „gewo ne zaken", aldus een politie woordvoerder. In Amsterdam werden drie jon gens aangehouden op verden king van brandstichting in een woning. Verder waren er volgens de politie ,,de gebruikelijke din gen die zich bij oud en nieuw voordoen". In Rotterdam raakte een 28-jarige inwoner zijn rech terhand kwijt toen een strijker die hij wilde aansteken, meteen ontplofte. In Assen ging een winkelcen trum gedeeltelijk in vlammen op: drie winkels brandden hele maal uit. De politie vermoedt dat de brand door vuurwerk is ontstaan. Onderzocht wordt nog of er ook sprake is van opzet. De schade wordt geschat op miljoe nen guldens. Op nieuwjaarsdag hield de politie de 20-jarige B.M.B. uit Assen aan op verden king van brandstichting. (Zie ook pagina 9) Herdenking Het nieu we jaar is in de door Is rael bezette gebieden met ge weld begonnen. Israëlische troe pen hebben dinsdag in het dorp je Rajib op de Westelijke Jor- daanoever een Palestijnse jon gen doodgeschoten tijdens de herdetiking van de 26e verjaar dag van de eerste mili taire Palestijnse actie O tegen de joodse staat. O Jaarwisseling De jaarwisseling heeft in Zee land weinig grote problemen op geleverd. De politie sprak van een rustige tot stille oudejaars avond en de inciden ten bleven beperkt tot Q kleine vernielingen. w Kasparov Gari Kasparov is de ivinnaar ge worden van de WK-schaaktwee kamp tegen Anatoli Kar- pov door remise te spe len in de laatste par- O tij. 1 O Felius De Israëlische jeugdtennissers van de Zeeuwse bondscoach Hans Felius (foto) beheersten het tennistoernooi in Goes. Ze veroverden vijf van de zes te verdienen ti- E! tels. I *J DEN HAAG (ANP) - De par lementaire pers in Den Haag heeft PvdA-fractie- voorzitter Thijs Wöltgens gekozen tot beste politicus van het jaar 1990. Wöltgens won met een duidelijke voorsprong op Lubbers (tweede) en Kok (derde). Mi nister Maij van verkeer en waterstaat is volgens de journalisten rond het Haag se Binnenhof de slechtste politicus van 1990. De jaarlijkse verkiezing door de parlementaire journalis ten van de beste en slechtste politicus wérd tot dusver georganiseerd door het weekblad De Tijd. Dit jaar worden de uitkomsten voor het eerst gepubliceerd door het fusieblad HP/De Tijd. Wöltgens is volgens veel on dervraagde politieke journa listen een „ideale fractie voorzitter" voor de huidige coalitie en ook „verrassen derwijs toch nog het mede gezicht van de PvdA". De PvdA-fractievoorzitter liet niet alleen zijn politiek lei der Kok en premier Lubbers achter zich, maar ook D66- leider Van Mierio (vierde) en WD-aanvoerder Bolkestein (vijfde). Werd Wöltgens royaal num mer één in de categorie „bes te politcus", een nog groter aantal stemmen ging naar Maij-Weggen (CDA) als „slechtste politicus". Een greep uit de motiveringen voor deze keuze: „chaos in hoofd en beleid, bovendien gewoon niet aardig", „prut ser" en „vleesgeworden inef ficiëntie". Hoewel Bolkestein ook scoorde bij de lijst van beste politici, eindigde hij in de groep slechte politici op de tweede plaats. Een gedeelde derde plaats in deze catego rie is voor PvdA-minister D'Ancona (WVC) en de naar de Tweede Kamer terugge keerde ex-minister De Korte (WD). De vierde en vijfde plaats gaan naar respectievelijk minister Dales (PvdA) van Binnenlandse Zaken en de CDA-er Van der Linden, die geen staatssecretaris op Landbouw mocht worden. KORTINGEN OP Paauwe Interieur in Zonnemaire ruimt klasse op!! i o Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 01112-1318 Vrijdag koopavond TALLOZE SHOWROOM MODELLEN VAN 20% TOT ZELFS 60%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1