wintlg clubs op soccer-toernooi PSY was niet klaar voor Montpellier PZC Jeugdbiljarten blijft zorgenkind Vrouwenploeg gaat alleen voor goud sport 17 aalvoetbaltoernooi hoogtepunt voor Zeeuws-Vlaamse clubs tijdens de winterstop Winckelaer WOENSDAG 2 JANUARI 1991 S VAN GENT - Het indoor cer-toernooi is al enkele ja- hel grote hoogtepunt voor oiws-Vlaamse voetbalclubs lens de winterstop. De orga- atie hanteert al vijfjaar een cesformule die menig iuws-Vlaamse voetballief- iber stevig in de greep houdt, jaar zal het niet anders zijn: ar liefst twintig clubs zullen Sas van Gent het eerste lus- in van het toernooi luister zetten. [gens in Zeeland komen zo- spelers, bestuurders, eidsrechters en supporters één dag bij elkaar dan op de ite zaterdag' van het nieuwe jaar in De Vlaanderen van Sas van Gent. Om de woorden van afdelingsvoorzitter Kees Blo- maard te onderstrepen: „Dit voetbalfeest is alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen moge lijk." Sportief gezien proberen de voetbalverenigingen zich zo goed mogelijk te 'verkopen'. In de eerste jaren namen sommige clubs nog een afwachtende hou ding aan, maar inmiddels is ge bleken dat het enige indoor soc cer-toernooi van Zeeland uiterst serieus wordt genomen. Nie mand wil immers afgaan voor zijn eigen supporters. De veldvoetballers zijn in die vijf jaar behoorlijk gewend geraakt aan het voetbalspelletje met de boarding. De clubs zijn verdeeld over vier poules. De beste twee teams van elke poule gaan door naar de kwartfinales. Na een knock-out systeem resten nog de wedstrijden om de derde en vierde plaats en de strijd om de felbegeerde wisseltrofee. De fi nale vormt het absolute hoogte punt elk jaar te spelen voor zo'n ruim duizend toeschouwers op de tribunes. Prijzenpot Bovendien kunnen de deelne mende ploegen elk jaar een aar dige greep in de prijzenpot doen. De winnaar van het soccer-toer nooi gaat met een bedrag van 750 gulden naai- huis. Verder zijn er nog individuele prijzen voor de beste speler, de minst gepas seerde doelman (gekozen uit de halve finalisten) en de topscorer van het toernooi. Vorig jaar was HVV '24 onbe twist de sterkste. Ook dit jaar zal de technisch vaardige ploeg uit Hulst wederom als de grote favo riet van start gaan. De meeste clubs verschijnen in hun sterkst mogelijke opstelling. Zo pleit AZVV-trainer Rinus Zegers er voor om de beste veldvoetbal lers van Zeeuwsch-Vlaanderen aan het werk te kunnen zien. AZVV, winnaar van de eerste é- ditie, zal niets aan het toeval over laten. Hoek daarentegen komt in tegenstelling tot vorig jaar (toen stelde men teleur) met een meer specifieke zaalvoetbal ploeg. Andere kanshebbers zijn wellicht Sluiskil (vorig jaar te genvallend), Terneuzense Boys en Terneuzen. Ook Koewacht (vanaf het begin bij de laatste acht). Axel, Breskens, Vogel waarde en wellicht Hoofdplaat lijken tot een verrassing in staat. Scheidsrechters zijn Peter Boogaert, Willy van Gremberg- he, William Roegiest, Piet Huijs- sen, Levien de Groote. Het indoor soccer-toernooi be gint zaterdag om 08.30 uur. De finalewedstrijden zijn om streeks 18.00 uur. Ook voor de D-pupillen van de deelnemende verenigingen is er zowel 's morgens als 's middags een toernooi 'Vier tegen Vier' in de evenementenhal van De Vlaanderen. Het eerste lustrum wordt evenals andere jaren be sloten met een feestavond. De poule-indeling. A: Axel. Corn Boys, Sluiskil, Vogelwaarde, Koe wacht. B: Aardenburg, Breskens, Graauw, Terneuzense Boys, Zaamslag. C: AZVV, Hoek, Hontenisse. Oost burg. IJzendijke. D: Biervliet. Hoofdplaat, HW '24, Steen, Terneuzen. Winnaars vorige edities (in de juiste volgorde): AZW, HW '24, HOEK en nogmaals HW '24. WK waterpolo in Perth: PERTH (ANP) - Vier jaar gele den in Madrid verspeelden de Nederlandse waterpolosters in de finale elf seconden voor tijd de gouden medaille aan Austra lië. Straks in Perth moet het edelste eremetaal voor het vij andelijke publiek worden weg gekaapt. Oranje doet niet voor minder aan het wereldkam pioenschap mee. Het betekent tevens de bekro ning van het werk van bonds coach Peter van den Biggelaar, die zeven jaar, voornamelijk in de anonimiteit, druk doende is geweest de naam van Nederland als waterpololand prominent op de internationale kaart te hou den. Zijn vierjarenplan is met het we reldkampioenschap voltooid en het afscheid onafwendbaar. Van den Biggelaar geeft de teugels over aan Kees van Hardeveld. al enige tijd zijn assistent, en over weegt zijn ervaring in dienst te stellen van de jeugd. Het is de lo gische en rimpeloze overgang in een aanpak, die het vrouwenpo lo succes heeft gebracht maar nauwelijks publiciteit heeft op geleverd. De samenwerking had eigenlijk nog jaren door kunnen gaan, zonder dat iemand het had ge merkt. Zolang de prestaties maar hadden gevarieerd van zeer behoorlijk tot zonder meer goed. Het is nu, in ieder geval voorlopig, welletjes. „Zeven jaar zonder echte binnenbranden is heel lang voor een bondscoach. De meeste meiden zijn meege-, groeid. Nu zijn we op een punt aangeland, dat iedereen eikaars zwakke punten kent. Het pad is geëffend, er zijn geen rellen, het loopt goed, maar het is iedere keer weer zaak wakker te blij ven. Een fris geluid wordt dan onontbeerlijk", schetst Van den Biggelaar de situatie kort en krachtig. Hij mag er dan in geslaagd zijn het niveau van Oranje te bewa ken, het blijft steken dat de waardering ver achterblijft bij de prestaties: drie keer achter een Europees kampioen, tweede bij het laatste wereldkampioen schap. vorig jaar een toernee door Australië waar het gast land van kon leren en het sterk ste clubpolo voor vrouwen ter wereld. Veel meer dan een goed keurend schouderklopje leverde het zelden op. Kampeerboerderijen Toch is er volgens Van den Big gelaar, die een aanbieding voor zes jaar bondscoach van België te worden (Atalanta'96 waar wa terpolo voor vrouwen wellicht Olympisch zal zijn) in september opnieuw bekijkt, veel ten goede gekeerd. „Zelf heb ik het gevoel, dat vrouwenpolo in die periode uit de kinderschoenen is ge stapt. De tijd van kampeerboer derijen en jeugdherbergen is voorbij. We worden nu wel voor vol aangezien, terecht ook ge zien de prestaties." Om de goede prestaties in stand te houden, zal er volgens Van den Biggelaar moeten worden geinvesteerd. „Het is gemakke lijker een positie in de wereldtop te handhaven dan erbij te ko men. Je ziet het aan de mannen. Dan is het juist zo jammer dat de KNZB toch weër kiest voor een parttimer als trainer, iemand die gek is van zijn hobby en die zich met zes- of zevenhonderd gulden in de maand laat afschepen. Ei genlijk is dat onjuist, misschien wel een schande." Amateurs De voorbereiding op Perth is volgens Van den Biggelaar in tensiever geweest dan ooit en ei genlijk niet vol te houden voor volbloed amateurs. Een aan trekkelijke aanbieding om een maand naar de Verenigde Sta ten te komen, werd afgeslagen. Paste niet perfect in de aanloop naar de Australische zomer. Over de afgelasting van een sterk bezet evenement in Hon garije werd niet gezeurd. „Het is een heel bewuste keuze geweest. We hebben nu zoveel mogelijk geprobeerd de toer- nooisituatie in Australië na te bootsen, een ritme aan te nemen van twee dagen spelen, dag rust. twee dagen spelen. We hebben bijvoorbeeld tegen de mannen van Bórculo geoefend, top twee de klasse en dus niet zo geweldig goed maar toch, zoals we in Perth Canada tegemoet zullen treden. We verloren maar net met 11-12", aldus Van den Bigge laar. De belofte die uitslag tegen de Canadesen, die heel beweeglijk en dus Nederlands spelen, als eerste opponent in Perth om te draaien hoeft hij niet eens te doen. Het spreekt bijna vanzelf. Oranje vindt het aan haai- stand verplicht eerste in de poule te worden, ook al kan hetzelfde re sultaat uiteindelijk wel worden bereikt via de tweede plek. „We verkeren in de gelukkige omstandigheid dat we precies een jaar geleden een kijkje heb ben kunnen nemen in Perth en daar goed hebben kunnen trai nen en oefenen. We hebben van de foutjes geleerd. Pieken op een vreemd moment in het j aai- en de competitie al geruime tijd stil, de overschakeling naar de warmte, het tijdsverschil, alle maal zaken waar nu terdege re kening mee is gehouden. Je hebt drie dagen nodig om te acclima tiseren, maar zeker een week om te kunnen presteren. Vorig jaar bleek duidelijk, dat we voor het vertrek naar Australië te weinig hadden gedaan. Daar kunnen we nu niet op worden betrapt." Atletiek Wielrennen Elsloo, 11,2 km.: 1. Hagendoorn (Uni- tas Sittard) 34.37. 2. Goessens (Uni- tas) 34,42, 3. Habets 34.48, 4. Pepels (Caesar Beeki 34.53, 5. Kurvers (Cae sar) 35.01, 6. Hoven (De Posthoorn Heerlen) 35.42. Vrouwen: 1. Rusman (Unitas) 42.43. Veldlopen, Soest, 8.800 m.: 1. Dirks (De KeienUden)28.29,2. Versteeg! V& LTC Den Haag) 28.37, 3. Van Rooy (AAC Amsterdam) 29.06, 4. De Maat (Fortuna Vlaardingen) 29.18, 5. Gom- mer (Tartletos Wageningem 29.29. 6. Slagmolen (Bel) 29,35. 7 Stigter (AAV '36 Alphen aan de Rijn) 29.40,8. Krotwaar (PSV Eindhoveni 29.59, 9. Van Steenlandt (Bel) 30.06. 10. Van Vlaanderen (Hellas Utrecht) 30.11. 2.200 m.: 1. Wiegman (Tartletos) 6.50, 2. Corstjens (Bel) 6.54, 3. La Lau (De Bataven Leiden) 7,02. Vrouwen. 4.200 m.: 1. Kramer (SAV Grootebroek) 17.28, 2. Van Schuppen (HRR Den Haag) 17.32, 3. Van der Kolk (AVR Rotterdam) 17,33. 4. An- dries (Bel) 17.41, 5. Van Limpt (P.H. Vught) 17 47, 6. Kamp (PAC Rotter dam) 17.49, 7. Koens (Ciko '66 Arn hem) 18.00, 8. Huyssen (Bel) 18,05 Den Helder, 10.000 m.: 1. Tesselaar (Hollandia Hoorn) 31.32, 2. Wijker (Trias Heiloo) 32.42, 3. Driessen (Noordkop Den Helder) 33.11, 4. Hop man (Trias) 33.17, 5. Van der Heyden (Noordkop) 33.51, 6. Van Ammers (AV Zaanland Zaandam) 33,57, 7. Huynen (Noordkop) 33.59,8. Siemons (Noordkop) 34.07. Vrouwen: 1. Wiltenburg (Noordkop) 37.38. Herford (Dui). Internationale veld- rit voor profs en amateurs: 1. Krüc- kenbaum (Dui), 2 Krijger (Ned) op 0.10, 3. Pedersen (Den) 0.28,4. Nieder- dink (Dui) 0.40, 5. Ophei (Ned) 0.45. Tubbergen. Nationale veldrit voor amateurs: 1. Nagengast (Hooge- veeni, 2. Ophei (Erp) op 0.27,3. Dussel (Eelde) 0.42, 4. Verhagen (Oss) 1.00, 5. Bijnen (St. Oedenrode) 1.07. Meilen (Zwi). Veldrit voor profs en amateurs: 1. Frischknecht (Zwi), 2. Waibel (Zwi) op 0,21, 3 Honegger (Zwi) 0.51, 4. Djernis (Den) 1.03, 5. Biisser (Zwi) 1.33, 6. Markwalder (Zwi) 144, 7. Pontoni (Ita) 2.07, 8. Runkei (Zwi) 2.13,9. De Bie (Bel) 2.29, 10. Holdener (Zwi) 2.45 Veldegem (Bel). Veldrit voor profs en amateurs: 1. Vandaele (Bel), 2. Blom- me (Bel), 3. Danny de Bie (Bel), 4. De Vlaeminck (Bel), 5. Vandesompel (Bel), 6. Lammens (Bel). 7 Groenen- daal (Ned), 8. Messelis (Bel), 9. Vande- vivere (Bel), 10. Liboton (Bel). Rillaar (Bel). 1. Janssens (Bel). 2. De Brauwer (Bel), 3. Thielemans (Bel), 4 Van den Abeele (Bel), 5. Groenendaal (Ned), 6. Rudy de Bie (Bel), 7. Lau- waert (Bel), 8. Moonen (Bel), 9. Hen driks (Ned), 10. Van Riet (Bel). Keulen. Zesdaagse voor profs, eind stand: 1. Kappes/De Wilde (Dui/Bel) 594 punten; op een ronde: 2. Holen- weger/Bincoletto (Zwi/Ita) 622, 3. Veggerby/Tourne (Den/Bel) 465. Amateurs): 1. Beikirch/Walzer (Dui) 70 ptn, 2. Bruckbauer/Herrmann (Dui/Zwi) 60,3. Lux/Teutenberg (Dui) 57, 4, Bos/Van Bockstael (Ned/Bel). Paardesport Mechelen, internationaal concours hippique: Grote Prijs: 1. Van Geen- berghe (Bel) Avontuur 0 - 37,86 (bar rage), 2. Michael Whitaker (GBr) Gip- felsteurme 0-38,39, 3. Voom (Ned) Oisterwijks 0-39,81, 4. Navet (Fra) Quatre Sous 0-40,77, 5. Lansink (Ned) Gardenia 0-41,08, 6, Tops (Ned) Do- reen la silla 0-41,26, 7. Hendnx (Nedl Cimona de S. 1-44,22. IJshockey Saskatoon (Can). WK junioren A- groep: vijfde speelronde: Canada - Zweden 7-4, Tsjechoslowakije - Ver enigde Staten 5-1; zesde speelronde: Finland - Noorwegen 10-2, Sovjetu nie - Zwitserland 10-1; Stand: 1. Sov jetunie 6-8, 2. Canada 6-7, 3 Tsjecho slowakije en Finland 6-6, 5. Verenig de Staten 6-3, 6. Zweden 6-2, 7. Noor wegen en Zwitserland 6-0. Advertentie v> Nederlands grootste antiek en nieuw geloogd grenen meubel-specialist! i voorspoedig Trainer Bobby Robson blikt terug op roerig half jaar in Eindhoven 19-O'J.OO KIJKO: Eurobics. 19-10.00 EURO: AWSA waterski- spioenschappen. deel 3. 19-13.00 EURO: American foot 1, Rosebowl 19-13.30 EURO: Eurobics 19-14.00 EURO: Roeien. 19-15.00 EURO: Kunstrijden op de aats vanuit Halifax, vrouwen. 19-19.00 EURO: Hopman tennis- i, tweede halve finale. 52-17.30 Ned 2: De bal is rond. itbalrubriek voor de jeugd. 10-19.30 EURO: WK circus. 19-20.00 Did 2: Sportnieuws. 15-19.30 TV5: Sport. 19-20.00 EURO: Eurosportnieuws. 19-21.00 EURO: Trans World irt. 19-21.30 BRT 2: Sport extra, bas- bal (Oostende-Zadar) recht- skse reportage. 19-22.00 EURO: Schansspringen mit Garmisch Partenkirchen, igtepunten. Ü-22.00 Ned 3: Studio sport. 10-23.00 EURO: Boksen. 15-22.30 Ned 3: Studio sport jour- J. 10-23.15 EURO: Rally Parijs-Da- 15-00.15 EURO: Grand Prix mo- ;aces, terugblik op seizoen'90. 15-00.45 EURO: Eurosportnieuws. 15-01.00 EURO: Rally Parijs-Da- 10-05.00 EURO: Hopman tennis- i, tweede halve finale. ankomst in akar uitgesteld ERMONT FERRRAND iP) - De 406 deelnemers aan rijs - Dakar hebben op oude- rsdag de volgorde vastge- d waarin zij op 2 januari na Ischeping in de Libische ifdstad Tripoli door de Saha- lullen trekken. Dat gebeurde een zandgroeve bij Pérignat- ■Allicr op zeven kilometer i ClermontTFerrand, waar de [anisatie met behulp van Hdozers een parkoers van 3,7 hadden uitgezet, de motoren verzekerde de risman Laurent Chargonnel tl voor de tweede achtereen- gende keer van de zege in de 'loog. Vatanen, die de woestijnrace ds driemaal won, was het 1st bij de auto's. De Neder- dse deelnemers Kees en Mie- Tijsterman eindigden op 52 onden als 3,3ste. golf-crisis laat overigens ook rijs - Dakar niet onberoerd, normale veerverbindingen sen Marseille en Tripoli zijn itaakt. De rallye-organisato- i waren gedwongen een schip charteren. Aangezien dit gzamer vaart dan de veerbo- i, duurt de oversteek twee da- linplaats van één dag. De ge ilde aankomst van de kara- m in Dakar is daardoor één !verschoven:"van de 16e naar 17e januari. in Utopia terecht. Sacchi, Bec- kenbauer, Cruijff hebben mis schien meer middelen. Wij alle maal willen de beste spelers aantrekken, maar er zijn be perkingen, want al heb je het geld om de beste vijf voetbal lers van de wereld te kopen, je kunt er toch maar drie opstel len als het buitenlanders zijn." „De transfers waren bij PSV al afgerond, maai- indien ik eer der in Eindhoven was geweest, zou ik ook geen vrije keuze ge had hebben. Ik ga ervan uit dat na dit seizoen met mij overlegd wordt wat er moet veranderen. PSV heeft niet alleen mijn werkkracht gekocht, maar ook mijn kennis en mijn ervaring." „De erfenis die er was, heb ik aanvaard. Niemand heeft mij gedwóngen naar PSV te gaan. Ik heb het niet als een stap te rug gevoeld. Acht jaar coach van een nationaal elftal is lang, erg lang. Ik geloof niet dat er in Italië één collega was, die een zelfde ononderbroken periode achter de rug had. Ik wilde iets anders nadat ik 22 jaar in En geland had gewerkt. PSV is een Europese topclub met niet alleen sterke Nederlandse, maar ook buitenlandse spe lers. Veel internationaler dus dan ik in Engeland gewend was. Het was een enorme te leurstelling voor mij dat wij Europees maar één ronde heb ben gespeeld. De ploeg was nog niet klaar voor Montpel lier." Andere cultuur Die indruk maakt het elftal nog steeds. Robson kan het slechts, berustend, bevestigen, „Ik geloof niet dat één coach het zou hebben kunnen veran deren. Het is geen verontschul diging, het is een verklaring. Bosman en Koeman zijn met oude blessures bij ons geko men. Gerets en Popescu zijn wij kwijt geweest. Romario was geen moment fit, wij heb ben hem twee maanden niet bij de training gezien. Hij klaagde aldoor over pijn. Hij komt uit een andere voetbalcultuur dan de onze.. Ellerman en Van Aerle zijn weggevallen. Dat zijn spe lers die over een kampioen schap kunnen beslissen. Koe man heeft, met een onderbre king, tot de winterstop op ka rakter gevoetbald. Als vervan ger van Lerby had ik een hon derd procent Koeman nodig, een man spelend op instinct, die wanneer hij niet zijn eigen zorgen aan zijn hoofd heeft, stuurt, praat, stimuleert. Dat soort mensen kun je niet mis sen, geen wedstrijd." Districtsvoorzitter Bart de Willigen blij met organisatie NK MIDDELBURG - Op 12 en 13 januari wordt in het snooker centrum aan de Walensingel in Middelburg het Nederlands kampioenschap ankerkader 47/2 jeugd gehouden. Naast de nationale titel ligt er voor de winnaar een ticket klaar voor de Europese titelstrijd, die van 12 tot en met 14 april in Griekenland (Athene) wordt gehouden. Voorzitter Bart de Willigen van het district Walcheren de Beve- landen is bijzonder ingenomen met de toewijzing van deze lan delijke eindstrijd. „Nadat we de laatste seizoenen in het ka der van de nationale actie 'vrouwenbiljart' die afdeling in ons district vrij aardig van de grond hebben gekregen, gaan we de eerstkomende jaren ex tra aandacht geven aan de jeugd. En dan past zo'n Neder lands kampioenschap natuur lijk uitstekend in die opzet", beseft De Willigen. Hij weet ook dat het om allerlei redenen j noodzakelijk is om het accent op het jeugdbiljarten te leggen: „We hebben vorige maand wel iswaar de mijlpaal van 500 le den in het district bereikt, maar de winst is daarbij zeker niet van de jeugd gekomen. Die blijft een zorgenkind", weet de districtsvoorzitter ook. Dit toernooi met de landelijke jeugdtop, een gewestelijke fi nale deze maand in Ovezande en een open dag in april moe ten de Zeeuwse jeugd stimule ren. „Laten zien hoe leuk biljar ten kan zijn en hoe goed je er in kunt worden is bovendien de beste propaganda. We hebben dat vorig seizoen ondervonden na het Nederlands kampioen schap extra klas libre voor jeugd in Oost-Souburg", weet De Willigen nog. Accommodatie Eenmaal de toewijzing binnen moest de organisatie wel op zoek naar een geschikte ac commodatie. Gevraagd of er interesse bestond om deze na tionale eindstrijd in huis te ha len gaven alle gevraagde clubs in het district de uitnodiging echter terug. Bart de Willigen begrijpt dat wel: „Niet één van de verenigingen heeft een grote tafel staan. En huren is niet meer te doen, de kosten zijn te hoog." Jeugdconsul Yvo Dek kers bracht de oplossing aan in de vorm van het snookercen trum in Middelburg. „We zijn daar eens gaan praten en wa ren vrij gauw akkoord", herin nert De Willigen zich. Hij noemt de accommodatie uniek: „een sfeervolle speel zaal, goed materiaal, een ge moedelijke verblijfsruimte. Al le voorwaarden om een sterk toernooi te maken zijn aanwe zig. De jeugdcommissie onder leiding van Yvo Dekkers moet hier optimaal kunnen werken", verwacht hij. Kanjer Van het kampioenschap zelf verwacht Bart de Willigen 'al les'. Het feit dat er een selectie verdiend kan worden voor de Europese eindstrijd in deze spelsoort zal het deelnemers veld zeker voluit doen gaan. Raymond Knoors uit Urmond is als eerste geplaatst. Een 'kanjer'. Op 13-jarige leeftijd was hij al zó goed dat hij als jongste speler geselecteerd werd voor de nationale trai ning op Papendal. Toen al liet hij een moyenne van 40, een hoogste (wedstrijd)serie van 250 en een (trainings)serie van 700 caramboles noteren en had hij slechts één doel voor ogen: aan de wereldtop komen. Zijn vroegere trainer Cor Heespe- link zei destijds: „Als het in de eerste beurt goed gaat met Raymond kun je rare dingen van hem verwachten". Een ge stage progressie leverde begin vorig jaar het Europees kam pioenschap libre groot voor ju nioren op. Raymond Knoors lijkt inderdaad op weg naar de wereldtop. Hij mag in Middelburg de meeste tegenstand verwach ten van Wiljan van de Heuvel uit Milheeze, die een Neder lands kampioenschap kader 38/2 op zijn naam heeft staan en die vorig jaar in Oost-Souburg een Zeeuwse 'entree' maakte. René Tuil uit Sint Maarten kan een gevaarlijk outsider wor den. Van Silfhout uit Dieren, Siemens uit Midwolda en Van de Linden uit Nijkerk moeten hier bevestigen dat ze niet zó maar uitgenodigd zijn voor de landelijke trainingen van bondscoach Tonny Schrau- wen. Het district Walcheren de Be- velanden van voorzitter Bart de Willigen maakt met dit toer nooi waai- de komende seizoe nen veel aandacht te willen ge ven aan een gericht jeugdbe leid. Het NK ankerkader 47/2 in snookercentrum Cue Action in Middelburg vormt daarin een bijzonder aantrekkelijke start. Bart de Willigen (foto Candle Schelstraete EINDHOVEN (ANP) - Bobby Robson bijt liever het puntje van zijn tong af dan iets ten nadele van zijn club, zijn col lega's, of zijn spelers te zeggen. Alleen de schone was komt buiten aan de lijn. Robson is niet alleen, voor twee jaar, coach van PSV, hij is Engels man en vooral heer. Misschien een beetje Ollie B. Bommel, maar dat kan in dit geval niet echt, omdat weinigen in Hans Dorjee Tom Poes hebben ge zien. Het tweetal is onafscheidelijk bij PSV's activiteiten. „Hans is onmisbaar voor mij", vindt Robson, die niettemin veel na drukkelijker de eerste man is dan Hiddink indertijd. „Ik heb hier een Nederlandse assistent nodig. Ik kende weinig spelers, sommige clubs zeiden mij niets." „In Engeland wist ik alle we gen op voetbalgebied, zelfs de doodlopende straten, maai- in Utrecht heb ik een uur naar het stadion moeten zoeken, terwijl ik mij door Van Breukelen de weg had laten uitleggen. Dor jee is behulpzaam, zoals je van een collega mag verwachten. Een bondgenoot. Logisch, hij wil eveneens dat PSV wint, het is ook zijn belang." Een half jaar PSV en Neder land, dat zijn ongeveer even veel weken als de jaren, die hij aan de top in Engeland heeft gewerkt. Weken waarin het PSV, ondanks het titeltje win terkampioen, in feite niet beter is gegaan dan in het vorige sei zoen. Verklaring Heeft Robsons overstap van Engeland naai- Nederland daarmee te maken Het ant woord was duidelijk en kort. „Nee". De verklaring is langer. „De verschillen zijn niet zo groot. Ik heb voor Nederland gekozen, omdat ik wist dat er geen taalprobleem zou zijn. In voetbal heb je een snelle com municatie nodig. In dit land le vert dat geen fnoeilijkheid op. Nederland is ook een Engels sprekend land." „Er bestaat desondanks een af stand tussen deze en de andere kant van de Noordzee. Het zou gemakkelijker zijn geweest bij Glasgow Rangers of Dundee. Dat spreekt. Voor Nederlandse coaches, die naai- België ver trekken, is de overgang klei ner. Aad de Mos kende Meche len beter dan iedere in Enge land werkende coach welke continentale vereniging ook. Hij had bovendien Nederlan ders in zijn groep, het is bij An- Bobby Robson achter de microfoon in de perskamer van het PSV-stadion: „PSV heeft niet alleen mijn werkkracht gekocht, maar ook mijn kennis en mijn ervaring." (foto ANP derlecht niet anders. Je kunt nauwelijks zeggen dat hij in het buitenland bezig is." „Werkend als coach van Enge land ben je bovendien nog meer op de nationale spelers gericht dan wanneer je voor een club staat, al is dat in de afgelopen tijd ook verflauwd door de vijfjaren uitsluiting." Geen witte vlek „Voor mij is het Nederlandse Voetbal geen witte vlek op de kaart geweest. In mijn jaren bij Ipswich hebben wij geregeld de voorbereiding op het sei zoen in Zeist gedaan. Wij speel den tegen Nederlandse clubs, wij hebben meegedaan aan de toernooien in Amsterdam en Rotterdam." „Arnold Mühren en Frans Thijssen heb ik naar Ipswich gehaald. Omdat zij op het mid denveld variaties konden aan brengen op de gebruikelijke stijl. Het speelde natuurlijk ook een rol dat je in die tijd in Nederland nog uitstekende spelers kon vinden voor wat bij ons als een heel zacht prijsje werd gezien. Zij waren in Enge land nog vrijwel onbekend. Ne gen van de tien coaches in En geland hadden nog nooit van Mühren of Thijssen gehoord." „Het werk bij PSV is niet te vergelijken met mijn acht jaar bij de Football Association, het is wel gemakkelijker dan bij Ipswich Town. Daar was ik club-manager, 's morgens was ik de eerste die kwam, 's avonds de laatste die ging. Ik runde de hele vereniging, kocht en verkocht spelers, deed de perszaken, bepaalde de werkwijze van het scou- ting-apparaat en de hele opzet van de jeugdafdeling. Daarbij kwam ook nog het commercië le deel. PSV. dat als bedrijf veel groter is, heeft daar andere mensen voor. Hier ben ik voor namelijk bezig met de selectie. Een Engelse manager doet al les dat met de club te maken heeft. Ik bemoeide mij ook al tijd met de trainingen." Op techniek „Engelse profs oefenen anders. Indien PSV het hele jaar in alle opzichten blijft meedraaien, spreek je over misschien 45 wedstrijden. Het jaar dat wij met Ipswich de UEFA-beker wonnen speelden wij er 72. Dat scheelt meer dan de helft. En er zijn geen gemakkelijke duels. In de League gaat ook een staartclub naar Liverpool of Arsenal om te winnen. Hier leeft de gedachte dat je, wan neer je niet wilt meevechten met de zwakkere, je altijd de wedstrijden nog op techniek kunt winnen." „Techniek is in Nederland een belangrijker middel, omdat bij strijd tussen sterk en zwak op een half veld wordt gespeeld, er wordt meer op getraind. In En geland, met zijn twee-wedstrij- den-per-week-ritme en de vaak langere reizen, kun je er in het seizoen veel minder aandacht aan besteden. Wij deden meer loopwerk om conditie en kracht op peil te houden. In Nederland ligt geregeld een he le week tussen de ontmoetin gen, dat geeft je veel meer mo gelijkheden." „Ik ben geïndoctrineerd door de Engelse school, die zegt dat alles erop gericht moet zijn om de verdediging van de tegen stander binnen te dringen. Hier wordt balbezit als het voornaamste gezien. In Enge land is veel meer balverlies, daar staat tegenover dat ie dere speler van jongs af aan heeft geleerd dat er vrijwel niets belangrijkers is dan het veroveren van de bal." Beperkingen Het veroveren van het kam pioenschap staat voor Robson als doel. Hij is echter een archi tect, die moet werken met ma teriaal dat door anderen is aan gedragen. „Geen coach komt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 19