Johan Kaag nieuwe president Suriname Jbanezen vluchten naar Griekenland IJA Roosevelt onderweg naar Golf Negen doden bij onrust in Gazastrook en Libanon Ed van der Elsken in Edam overleden *7* anDijke P "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Kijken naar berging JAKOBSEN MEUBELEN Saddam Husayn persoonlijk verantwoordelijk voor terreurdaden Auto Poppe Walcheren BV. EINDEJAARSSHOW kerstshow kerst gratificatie In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Wij wensen u een voorspoedig 1991. Natte jaarwisseling ^33e jaargang no. 307 Maandag 31 december 1990 AKANT/ELAND c— PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 Discussie Vloot Braks naar KRO Oestermonopolie Indoor Zeeland Gullit Brief Veel bewolking en van tijd tot tijd re gen. Later meer regen. Matige zuid westen wind, later krachtig uit zuide lijke richting. Temperatuur 7 graden. i h'rSH 1% rri igjw "O**»» Hoek Rijksweg-Ringbaan Wesl r" 01100 - 1 14 40 GOES waarschuwt leider Irak Van onze correspondent WASHINGTON Amerika be- ichouwt de islamitische top die iaddam Husayn in Baghdad vil houden als een onderdeel ,an de propagandaoorlog. Maar (resident Bush heeft gewaar- [chuwd dat hij Saddam Husayn (ersoonlijk verantwoordelijk loudt voor mogelijke terreur- lanslagen tegen Amerikaanse loeien. Ifficieel zwijgt het Witte Huis erder in alle talen over de reeks ran dreigementen en beledigin gen die Saddam president Bush naar het hoofd slingert. Deskun digen in Washington noemen de poging van Saddam om de isla mitische wereld tegen Amerika en zijn bondgenoten te mobilise ren ongeloofwaardig. Saddam staat aan het hoofd van de Ba'ath partij die een atheïsti sche ideologie aanhangt. Dat heeft Saddam er niet van weerhouden een beroep te doen op islamitische sentimenten, in het bijzonder door te wijzen op de aanwezigheid van niet-Mos- lem troepen op het grondgebied PARAMARIBO (ANP) - De Na tionale Assemblée, het Suri- iaamse parlement, heeft zater- lag de 77-jarige Johannes Sa- nuel Petrus Kraag gekozen tot lieu we president. De 49-jarige lules Albert Wijdenbosch, voor- itter van de door het leger leunde NDP, is benoemd tot vi- e-president. arlementsvoorzitter Jagger- lath Lachmon opende om kwart ?oor zeven 's avonds, drie uur la- er dan aangekondigd, de bij- ;ondere vergadering van de Na- ionale Assemblée. Hij bood zijn erontschuldigingen aan voor iet late aanvangstijdstip. „Voor iet benoemen van een president ïebben wij een tweederde meer- ierheid nodig. Dat aantal was :erder vandaag nog niet bereikt. De vice-president kan bij gewo- ïe meerderheid worden geko- ;en. Maar ik vind het niet kies de Van onze correspondent) 1THENE De Griekse autori- eiten hebben zondag verklaard Ie tel te zijn kwijtgeraakt bij iet noteren van de honderden luchtelingen die uit Albanië et land binnenkomen. De Al- anezen proberen soms met een (Advertentie) Tijdens onze voor elke koper een mooie /ANDAAG LAATSTE DAG! Giideweg 22 - Vlissingen tel: 01184-19610 IAdvertentie Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Naam. Adres: PC Plaats: i Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen van Saudi-Arabië, die waken over de heilige plaatsen Mekka en Medina. Tot dusver heeft Saddam niet erg veel succes ge had met zijn beroep op islamiti sche anti-westerse gevoelens. Terwijl de dag dat oorlog kan uitbreken nadert gaat in Ameri ka de discussie door over de wenselijkheid van oorlog. De Democraat Richard Gephardt heeft gedreigd dat het Congres mogelijk de financiering van de oorlogsmachine in Saudi-Ara bië zal proberen te verhinderen als president Bush zonder toe stemming van het Congres oor log gaat voeren. De Republikeinse senator Bob Dole heeft het dreigement van Gephardt onverantwoordelijk genoemd, maar tegelijkertijd heeft Dole, leider van de Repu blikeinse minderheid in de Se naat, zijn eigen twijfels uitge sproken over de wenselijkheid van militaire actie. Dole gelooft dat een diplomatieke oplossing nog steeds mogelijk is. Vice-president Quayle viert ou dejaarsavond en nieuwjaarsdag met de troepen in Saudi-Arabië. Intussen is de grootste Ameri kaanse vloot sinds de oorlog in Vietnam onderweg naar de Per zische Golf. De vloot zal midden januari in de Perzische Golf aan komen. Amerika zal dan over zes vliegkampschepen in de Perzi sche Golf en nabije omgeving beschikken. Samen met de land macht divisies die uit Europa worden overgebracht moet het totaal aantal Amerikaanse troe pen de komende weken op 400.000 man komen. Nu de dag dat oorlog kan uitbre ken nadert heeft het ministerie van defensie in Washington be sloten een deel van de troepen in de Saudische woestijn in te en ten tegen de gevolgen van bacte riologische wapens die Irak mo gelijk in geval van oorlog zal ge bruiken. Als Saddam Husayn zal besluiten bacteriologische middelen te gebruiken dan is Amerika in het bijzonder be vreesd dat hij zijn toevlucht zal nemen tot anthrax. Anthrax is een bacil die het meest bij dieren voorkomt en een acute infectie veroorzaakt en die onder meer ademhalingsproblemen veroor zaakt gevolgd door een coma. De Verenigde Staten beschik ken niet over genoeg porties vac cin om alle troepen van een vac cin te kunnen voorzien. Experts wijzen er overigens op dat het inenten van de troepen een slag in de lucht is, omdat er talloze microben zijn die Irak in geval van bacteriologische oorlog kan gebruiken, zonder dat er een be paald vaccin is dat tegen alle mogelijkheden werkt. Een echt effectieve inenting had al maan den voor een vijandelijke aanval moeten plaatsvinden. vice-president te kiezen zonder de president". Lachmon haalde een wettelijke regeling aan die zegt dat bij en kele kandidaatstelling voor de functies afzonderlijk een kandi daat geacht wordt te zijn geko zen mits tweederde van het aan tal leden aanwezig is. „Nu zijn 34 leden aanwezig", aldus de parle mentsvoorzitter. „Ik kan nu de vergadering aanvangen om de president en vice-president te kiezen". Vervolgens stelde Lachmon een commissie van onderzoek aan die de geloofsbrieven en de kan didatenlijst moest onderzoeken. Tien minuten later sprak de voorzitter van de onderzoeks commissie zich uit over de voor dracht van Kraag en Wijden- Slot zie pagina 2 kolom 7) Albanees visum, soms illegaal de hoge en besneeuwde berg toppen over te steken die de bei de landen scheidt. De situatie begint een beetje te lijken op die aan de Bulgaars-Turkse grens ruim twee jaar geleden, toen da gelijks duizenden leden van de onderdrukte Turkse minder heid hun land verlieten, zonder veel tegenstand van de kant van de Bulgaarse autoriteiten. Het verschil is dat de Turkse premier Özal toen had geroepen dat alle Bulgaarse Turken (meer dan een miljoen) mochten ko men. Terwijl de Griekse minis ter van buitenlandse zaken, Sa maras, afgelopen dagen de Alba nese van Griekse afkomst heeft opgeroepen niet allemaal te ver trekken zodat er nog iets van het Hellenisme in Albanië overblijft. In Albanië hebben de mach thebbers al aangekondigd dat ze de grond die door de vluchtelin gen werd gebruikt ter beschik king gaat stellen van hen die achterbleven. ATLANTISCHE OCEAAN - Het nucleair aangedreven vlieg kampschip 'Theodore Roosevelt' zaterdag voor de kust van de Amerikaanse staat Virginia op weg naar de Perzische Golf. Het eveneens met nucleaire voortstuwing uitgeruste vliegdekschip 'America' vertrok vrijdag ook naar deze regio. De Verenigde Staten hebben Groot-Brittannië gevraagd een licht vliegkamp schip te sturen, zo meldden Britse media zondag. De Amerikanen hopen dat Londen de Invincible stuurt, maar het Britse ministerie van defensie liet weten dat daarover nog geen besluit is genomen. De Invincible kan worden uitgerust met negen Sea King-heli- kopters en negen Sea Harrier-vliegtuigen. De Invincible deed eerder dienst in de oorlog om de Falklands in 1982 (foto Steve Heiber!AP) (Van onze correspondent) TEL AVIV - Vijf Palestijnen zijn het afgelopen weekeinde gedood bij de bloedigste onlus ten in de Gazastrook sinds we ken. Circa 150 mensen raakten gewond. Bij artilleriebeschie tingen in Libanon door Israël en het onder Israëlische hoede opererende Zuidlibanese leger, verloren zaterdag vier kinderen het leven. Drie volwassenen lie pen verwondingen op. De onrust in de Gazastrook ont stond nadat een legerpatrouille twee gemaskerde Palestijnen doodschoot in Rafiah. Volgens een legerwoordvoerder behoor den de twee tot een groep die leuzen schilderde ter aankondi ging van „Fatah-dag" op 1 ja nuari, de datum waarop de grootste organisatie binnen de PLO 26 jaar actief is. Ze zouden geen gevolg hebben gegeven aan een oproep te blijven staan en vervolgens op de vlucht zijn neergeschoten. Volgens Pale stijnse bronnen zijn beide slachtoffers door kogels in het hoofd getroffen. Tijdens de massale onlusten die daarna ontstonden schoot het leger met scherp op een menigte, waarbij nog drie doden vielen en meer dan honderd gewonden. Een van de doden was een vrouw. Volgens Palestijnse bronnen stierf ze aan de gevol gen van de inademing van traan gas, maar het leger houdt het er op dat ze in de loop van de rellen een hartaanval kreeg. Ooggetuigen meldden dat een helikopter stenen en traangas verspreidde. Het leger zette een speciaal voor de bezette gebie den ontworpen kanon in, dat stenen ter grootte van eieren op de menigte afschoot. Ook zou den luchtdrukgranaten zijn ge bruikt. De onrust verspreidde zich snel naar het noordelijker gelegen SCHEVENINGEN (GPD) - Het Britse containerschip Maersk Yar zat zondag nog steeds vast op het Scheveningse strand. Pogingen van het bergingsbedrijf Smit Tak om het vlot te trekken, mislukten gistermiddag opnieuw. De ber gingspoging werd gevolgd door ruim 150.000 belangstellen den vanaf strand en boulevard. De grote drukte veroorzaakte files vanaf het Prins Claus plein via alle routes door de binnenstad naar Scheveningen. Volgens de Haagse politie heeft het schip de afgelopen da gen meer dan 300.000 nieuwsgierige dagjesmensen getrok ken. Vannacht zou opnieuw worden geprobeerd het schip vlot te trekken (foto ANP) Oud-minister van landbouiu en visserij Gerrit Braks, wordt de nieuwe voorzitter van de KRO. Hij treedt officieel op 1 april in functie als opvolger van Ben Schmitz, die tien jaar voorzitter is geweest van de Ka tholieke Radio Om- O roep. O Yerseke raakt zijn oestermono polie langzaamaan kwijt. De on derneming HAE is in Oud-Beij- erland begonnen met het verwa teren van geïmporeerde schelp dieren via een milieuvriende lijke installatie. De verhouding Yerseke - HAE is in middels danig be- koeld. Het Indoor Zeeland in Kapelle kan nu al als geslaagd worden beschomod. Het driedaagse dressuurfestijn trok zaterdag ruim tweeduizend enthousiaste toeschouwers. Een belangrijke bijdrage aan het succes leverde ongtwijfeld de pas-de- deux, een kür op mu- ziek. I F De laatste voetbaldag in 1990 bracht glorie voor Ruud Gullit. De aanvoerder van Oranje maakte in de thuiswedstrijd te gen Juventus het tweede doel punt. AC Milan zegevierde met 2-0 en naderde de kop lopers in de Serie A tot C één punt. I w Khan Yunis en het vluchtelin genkamp Jabaliya. Daar vielen bij botsingen met het leger min stens vijftig gewonden. Sinds za terdag zijn uitgaansverboden van kracht in grote delen van de Gazastrook, maar ook zondag was het hier en daar nog onrus tig. Volgens de militaire autoritei ten hebben de soldaten die te gen de demonstranten optraden volgens hun orders gehandeld. Ze zouden pas vuurwapens heb ben gebruikt toen hun leven ge vaar liep. Een legerwoordvoer der meldde dat zaterdag in de Gazastrook 29 benzinebommen zijn gegooid naar legerpatrouil les. Twee militairen zijn licht ge wond geraakt. Premier Shamir kreeg zondag een brief van een Israëlische ka pitein en zijn compagnie, die juist een diensttermijn in de Ga zastrook achter de rug hebben. Zij dringen er op aan dat het le ger onmiddellijk de strook ver laat, omdat de situatie daar on houdbaar is geworden. De brief is ondertekend door 51 soldaten van de compagnie, slechts twee weigerden hun handtekening te zetten. In Zuid-Libanon openden zater dag kanonnen van het Israëli sche leger en de met Israël sa menwerkende militie het vuur op een aantal dorpen ten noor den van de door Israël ingestel de „veiligheidszone". De Liba nese politie maakte later be kend dat daarbij vier kinderen in het uiterste zuiden van de Be- ka'a vallei zijn gedood. EDAM (GPD) In zijn boerde rij aan de IJsselmeerdijk in Edam is vrijdag de cineast en fotograaf Ed van der Elsken overleden. Hij is 65 jaar gewor den. Hij overleed aan de gevol gen van kanker. Ed van der Elsken genoot bij een breed publiek bekendheid. In duizenden Nederlandse boeken kasten staan zijn fotoboeken on der handbereik. Maar niet alleen zijn fotografie was opvallend, dat was ook zijn energieke ver schijning: een kleine man met ruige baard, forse tanden en gro te, rollende ogen. Hij sprak met een directheid die ook zijn foto's kenmerkte. Van der Elsken bewoog zich als fotograaf het liefst tussen de on aangepasten van de maatschap pij. Nozems, hippies, dwarslig gers, criminelen, beatniks, vet- kuiven, rokers, spuiters; Van der Elsken was de 'public-relations- man van de mislukkelingen'. Waar hij ook ging, in Nederland of Japan, hij bezag zijn 'objec ten' met een mengeling van res pect en grenzeloze nieuwsgierig heid. „Kinderen die zich niet willen aanpassen, die primitief uiting Van der Elsken op een in 1971 genomen foto. geven aan hun verzet die boeien me", zei hij eens in een vraaggesprek. „In hen herken ik wat ik mijn hele leven heb volge houden". Zijn tochten door Ne derland, en vooral Amsterdam, resulteerden in bij duizenden verkochte boeken en boekjes als 'Eye love you', 'Sweet life' en 'Jong Nederland', waarin de chroniqueur van de zelfkant zich uitleeft. Hij begon zijn loopbaan als foto graaf in de Amsterdamse bin nenstad. Maar al snel trok hij naar Parijs, waar hij precies de genen aantrof tot wie hij zich aangetrokken voelde. Hij sliep onder de bruggen van de Seine, naast de haveloze en dronken clochards. „Als ik de eerste keer ontwaak onder de Pont Neuf, blijkt in mijn rugzak de stokvis die mijn moeder me de vorige dag in Amsterdam had meege geven, door de ratten te zijn aan gevreten", schreef hij in zijn in 1981 uitgekomen boek 'Parijs!', samengesteld op basis van hon derden, pas tientallen jaren later bekeken negatieven. Het was niet dat boek dat Van der Elsken in één klap beroemd maakte. Dat was 'Een liefdesge schiedenis in Saint Germain des Prés', een inmiddels klassiek beeldverhaal uit 1956 over don kere Parijse etablissementen, waar de jeugd zich overgeeft aan liefde en dronkenschap. Van der Elsken wist zich overal te omrin gen met jongeren, ook in de laat- stejaren vanzijnleven. Hij zocht mensen op, maar de mensen ble ven hem ook opzoeken. In de laatste maanden van zijn ziek bed hij stierf in zijn bedstee had hij altijd bezoek. Met de kracht die zijn ziekte hem toe stond, sprak hij urenlang over zijn leven als fotograaf. Een van de toehoorders was een biograaf die zijn levensverhaal op de val reep kon vastleggen. Nu hij te zwak was om te fotograferen, had Ed van der Elsken eindelijk tijd om te vertellen. (Advertentie) ■Buitenruststraat 20, Schroeweg, Middelburg. Tel. 01180-37840. Donderdagavond koopavond, maandags gesloten. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1