PZC Kessen ereburger Hontenisse Jeugd van Borsele aan de bal Leegstaand huis uitgebrand Spelletjes in De Warande Kunst gedijt goed in Rotterdam streek In de ban van Jaap Aap Bestuur volgt ziekenhuisgroep met lokatie Lyceumstraat ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 Hulst heeft zijn ware Jacob gekregen' Voetbalelftal Vechtersbaas geeft zich aan bij politie Wisseltruc kost supermarkt 2100 gulden Uitdaging Dure spullen uit auto gestolen ZOUTELANDE Zaalvoetbal in Vlissingen Academie De heer Kessen en zijn echtgenote tijdens de receptie in sportzaal De Hinde in Kloosterzande ter gelegenheid van zijn afscheid als burgemeester van Hontenisse (foto Henk Hommers KLOOSTERZANDE - In sportzaal De Hinde in Kloos terzande kreeg vrijdagmid dag in een bijzondere raads vergadering burgemeester mr A.A.L.G.M. Kessen de ver sierselen van het ereburger schap van de gemeente Hon tenisse opgespeld. Hij is daarmee de tweede erebur ger van de gemeente, na voor malig burgemeester Somers. Bij Kessens afscheid klonken naast de woorden van spijt ve le bedankjes. Gemeentesecre taris F. van Kuppeveld beti telde Kessen als 'de ware Ja cob voor Hulst'. Kessen volgt per 4 januari mr F.A.W. Jacobs, die vertrok ken is naar Veldhoven, op als burgemeester van de Rey- naertstad. Wethouder (nu lo co-burgemeester) P. Mangnus had gedacht het Koninklijk Besluit, waarin aan Kessen ontslag werd verleend, te moeten voorlezen, maar dat bleek spoorloos. Hij hield het bij een geïmproviseerde ver sie, „maar moest het anders uitpakken dan hoort u nog van ons." Mangnus compli menteerde Kessen met: ,,U was, zij het dan niet qua li chaamslengte, eigenlijk een maatje te groot voor deze ge meente." Voor de toekomst zei hij te hopen op een Kessen II. Al wat de burgemeester wel en niet bereikt had - in vier jaar en elf maanden - passeer de de revue bij diverse spre kers. „Uw grootste succes", zei Mangnus, „is de bouw van een nieuw gemeentekantoor geweest en het behoud van pand Collot als monument. Achteraf gezien misschien wel een goede training voor uw nieuwe gemeente Hulst. Die wil blijkbaar ook een ge meentekantoor." Namens het gemeenteperso- neel stond Van Kuppeveld stil bij de slogans die Kessen de afgelopen periode lanceer de en bij het Kessen-effect. ..Kessen is krachtdadig, ener giek, spitsvondig, subtiel, ex trovert en 'notoir'. Twee za ken die Kessen niet heeft kun nen verwezenlijken zijn de realisatie van bungalowpark 't Laantje en een grote sport en evenementenhal. De nes tor van de raad, L. Mangnus, en A. van Kerckhoven (na mens het bedrijfsleven) be dankten Kessen voor de goe de samenwerking. Burgemeester H. Rollier van de zustergemeente Stekene zei, na geconstateerd te heb ben dat de vlag van de Belgi sche grensgemeente onder steboven hing, verheugd te zijn dat Kessen nu nog dich ter bij hem in de buurt komt wonen en hij sprak de hoop uit dat de samenwerking tus sen tussen Stekene en Honte nisse in de toekomst niet ver vaagt. Kessen zelf maakte tijdens zijn afscheidsrede een uitge breide vergelijking tussen Hontenisse en een voetbalelf tal (dat in de eredivisie speelt). De inwoners waren de (fijne) supporters, het perso neel van de gemeente trad op als managementteam, de wedhouders waren trainers, de raadsleden de spelers en Kessen zelf was de coach. Zijn secretaresse Grace was zijn trouwste fan. „Verreweg het belangrijkste dat we hebben bereikt is dat de club Hontenisse alom res pect geniet en voor meer dan vol wordt aangezien. Volgend jaar zullen op Perkpolderha- ven 9 windmolens worden ge plaatst, teneinde zo nu en dan een frisse wind te laten waai en", zei Kessen. Namens het bedrijfsleven, het personeel van de gemeente en de gemeenteraad kreeg Kes sen een muziekinstallatie aangeboden. „Ze hadden ook een straat naar me kunnen vernoemen, maar dat doen ze geloof ik alleen als iemand dood is. Ik ben dus heel blij met dit cadeau. Het stond één op mijn prioriteitenlijstje." Tijdens de kerstinstuif in Sint Jansteen kon onder meer worden gesjoeld foto Henk Hommers) HEINKENSZAND - Meer dan zestig voetbalteams doen dezer dagen mee aan het Borselse jeugdzaalvoetbaltoernooi. Naar schatting 750 spelers in de leeftijd van zes tot achttien jaar trappen een balletje. Ze zijn lid van één van de elf deelnemende voetbalclubs in de gemeente Borsele. „Dit toernooi houden we jaar lijks om de winterperiode te overbruggen", vertelt P. de Vos namens het Jeugd Overlegor gaan Borsele (JOB), dat het eve nement organiseerde. In het JOB zijn de jeugdcommissies van Borselse voetbalverenigin gen vertegenwoordigd. „Zaal voetbal biedt uitkomst in dit sei zoen", aldus De Vos. „Vanwege het vaak slechte weer zijn de speelmogelijkheden buiten im mers niet groot. De deelnemers aan de wedstrijden zijn erg en thousiast." Het toernooi vindt plaats in het ontmoetingscentrum en sport hal De Stenge te Heinkenszand en sporthal De Zwake te 's-Gra- venpolder. De laatste wedstrijd vindt zaterdag 26 januari plaats Medisch Centrum bij buitenpoli HULST - Wat de lokatiekeuze van het Medisch en Sociaal Cen trum (MSC) in Hulst betreft, zijn de plannenmakers weer te rug bij af. Nu de Ziekenhuis- groep Zeeuwsch-Vlaanderen heeft besloten een nieuwe bui tenpolikliniek op het terrein van het voormalige Hulster zie kenhuis - aan de Lyceumstraat - te bouwen, ziet het het MSC- bestuur zich genoodzaakt ook in deze richting mee te denken. Dat betekent dat wordt afge zien van de bouw bij het verzor gingstehuis De Blaauwe Hoeve. Het bestuur van de ziekenhuis- groep is tot de beslissing geko- ZIERIKZEE - De twintigjarige Zierikzeeënaar R. P. P. is don derdagnacht op aandrang van een horeca-baas naar de politie gestapt, om een verklaring af te leggen over de vechtpartij waaraan hij had deelgenomen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Donderdagnacht ontstond in het Beddeweegje in Zierikzee om ongeveer 0.30 uur een scher mutseling tussen hem en G. J. de B, P. de R. en C. L. de R„ allen uit Zierikzee. De drie laatstgenoem den liepen daarbij licht letsel op. De B. en de R. moesten naar de dokter om de wonden te laten hechten. VLISSINGEN - Uit een super markt in Oost-Souburg is don derdag 2100 gulden uit de kassa ontvreemd. Een man van rond de dertig jaar wilde na het afre kenen een biljet van honderd gulden wisselen. De cassière gaf hem vier briefjes van vijfentwintig gulden, maar daar nam de man geen genoegen mee. Omdat hij gebrekkig Ne derlands sprak, nam hij het bak je met wisselgeld uit de kassa om aan te wijzen wat hij wilde hebben. De man kreeg het gewenste wisselgeld, maar aan het einde van de dag bleek er een fors bedrag uit winkellade te zijn verdwenen. men omdat realisering van een buitenpolikliniek - die onlosma kelijk met het MSC verbonden is - aan de Lyceumstra'at/Tabak- straat sneller en goedkoper kan. De grond bij het voormalige zie kenhuis is al eigendom van de ziekenhuisgroep. Aankoop van grond bij De Blaauwe Hoeve zou tienduizend gulden kosten. Bo vendien zou voor bouw bij het verzorgingstehuis het geldende bestemmingsplan moeten wor den gewijzigd. Mogelijk zou dat bezwaren oproepen en dat zou weer uitstel van de bouw beteke nen. Een derde argument voor de ge maakte keuze is het feit dat het ziekenhuisterrein centraler ligt voor mensen die gebruik maken van het openbaar vervoer. G. H. J. Ramaekers van De Honte in Terneuzen zegt: „We hebben alle voors en tegens na gedegen on derzoek afgewogen en zijn nu dus tot een keuze gekomen." Eind januari verwacht hij dat de definitieve plannen en tekenin gen kunnen worden gepresen teerd. „Jammer. Ik had het een uitda ging gevonden nabij De Blaau we Hoeve te kunnen bouwen", reageert MSC-interim-manager J. Huurman. „Maar ik moet er kennen dat op die lokatie een planologisch bezwaar rust. Het wijzigen van een bestemmings plan is geen eenvoudige zaak. Ie dere vertraging is er één teveel", meent Huurman, die zich ge noodzaakt voelt de plannen van de Ziekenhuisgroep te volgen. De eenheid tussen de partici panten van het MSC staat vol gens hem voorop. De realisering van een volwaar dig MSC valt of staat bij de me dewerking van de Ziekenhuis groep. De bouw van het verzor gingscomplex zal namelijk ongeveer 10,5 miljoen gulden BRUINISSE - Uit een aan de Hageweg in Bruinisse gepar keerde auto is in de nacht van woensdag op donderdag voor ruim tweeduizend gulden aan fo- to-apparatuur gestolen. Ook verdween een dure zonnebril. De gedupeerde is H. B. P. uit het Duitse Wuppertal. kosten. De Ziekenhuisgroep neemt hiervan het leeuwedeel - 8 miljoen - voor haar rekening. Of er een volwaardig MSC zal ko men naast de nieuwe buitenpoli is zeer de vraag. Eén van de par ticipanten, het Kruiswerk, kan nog steeds niet met voldoende fi nanciële middelen over de brug komen. Volgens zowel Ramaekers als Huurman heeft het bestuur van De Blaauwe Hoeve 'een prijzens waardige rol' gespeeld bij eerde re onderhandelingen, „maar de lokatie bleek gewoon niet de ideale", zegt Ramaekers. Direc teur W. van Vegchel van De Blaauwe Hoeve zegt de stap van de Ziekenhuisgroep jammer te vinden maar hij neemt het haar 'niet kwalijk'. „Positief aan deze afloop is, dat nu in elk geval ons hertenkamp bewaard blijft." NIEUW-NAMEN - Bij een felle uitslaande brand is vrijdagmorgen vroeg een leegstaande oude woning in de Veerstraat in Nieuw-Na- men, eigendom van M. B., uitgebrand. Na de brandmelding, om streeks 3.30 uur, rukte de Hulster vrijwillige brandweer met vier wagens uit. Een in Nieuw-Namen gestationeerd voertuig was vrij snel ter plaatse. Toen stond het pand echter al in lichterlaaie en sloegen de vlammen door het dak. De spuitgasten moesten flink wat slangen uitrollen, daar de dichts- bijzijnde waterwinplaats ruim zeshonderd meter van het brandende pand verwijderd lag. De brandweer kon weinig uitrichten en beperk te de bluswerkzaamheden tot het nat houden van een aanbouw, waarin zich een hal, keuken en badkamer bevinden. Dit nieuwe ge deelte liep alleen water- en rookschade op. Ook een veertig meter van de woning af staande schuur met vee liep geen gevaar. Een half uur na aankomst was de brandweer het vuur meester. De brandweerlieden uit Nieuw-Namen bleven achter voor het nablus sen. De technische recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. SINT JANSTEEN - Ruim 125 kinderen bezochten vrijdag middag in het gemeenschaps centrum De Warande in Sint Jansteen de jaarlijkse kerstin stuif. De organisatie van deze ontspanningsmiddag was in handen van de jeugdafdeling van de voetbalvereniging Steen en de evenementencommissie van De Warande. De jeugd kon zich in twee zalen van het gemeenschapscentrum vermaken met biljarten, tafel tennis, munten gooien, pieren en het voetbalspel. Voor de liefheb bers waren er videospelletjes en VLISSINGEN - In de eerste klasse van het zaalvoetbal rayon Vlissingen speelden de beide koplopers gelijk. Concur rent J moest een 3-1 achterstand goed maken, kwam daarna met 4-3 voor, maar Schinkel Ass. 2 maakte verdiend gelijk, 4-4. De Stoof startte tegen Garage Van Oorschot erg langzaam en kwam zelfs met 5-1 achter. Daar na vond De Stoof het welletjes en werd een groot offensief inge zet, met als resultaat een eind stand van 5-5. TCV en EPZ 2 deelden de punten door met 4-4 gelijk te spelen. FC Total had moeite met het vormen van een team. VAW won daardoor ge makkelijk met 8-2. De verras- er was ook een leeshoek inge richt. Daarnaast was er nog een spe- lencompetitie, waarbij de deel- Kankerfonds - Belangstel lenden en genodigen hebben vrijdag bij de heropening van hotel De Distel in Zoutelande een bedrag van 1150 gulden ge schonken aan de kankerbestrij ding. Het geld werd gegeven in plaats van geschenken en bloe men. sing was de nederlaag van PGV tegen Torna 2 met 3-1. Stand eerste klasse: 1 Concurrent J 12-17,2 De Stoof 11-16, 3 VAW 12-14,4 PGV 12-14, 5 FC Total 12-13, 6 Gara ge Van Oorschot 12-13, 7 Prov. Zee land 10-10, 8 Schinkel Ass. 2 12-10, 9 EPZ 2 11-9, 10 Torna 2 12-7, 11 TCV 12-5. Programma, donderdag 3 januari sporthal De Belt: 19.00 uur Toma 3 Maroc, 19.40 uur Vanuus Pechiney, 20.20 uur Houtepen Westkapelle 3, 21.00 uur BW 2 Mento, 21.40 uur Delphi Van Boven Keukens 1 (be ker), 22.20 uur VPS 1 Prov. Zeeland (beker); vrijdag 4 januari sporthal Baskensburg: 19.00 uur Knipping VAW 3, 19.40 uur DVV 2 - EPZ 3, 20.20 uur Sport Profile 2 Uiterton, 21.00 uur PZEM 1 Emergo, 21.40 uur Vanuus 2 Van Boven Keukens 2. nemers moesten ringwerpen, dobbelen, sjoelen en tritsen. Bij dit competitie-element streden de jongeren in drie leeftijdscate gorieën om de hoogste eer. De overwinning in de categorie tot en met zeven jaar ging naar Mandy de Kind. Tweede werd Sander van Remortel, terwijl Brechje Merckx de derde prijs won. In de categorie acht tot en met tien jaar behaalde Isabelle Pateer de meeste punten. Als tweede en derde eindigden res pectievelijk Mirjam Doolaege en Danny Nachtegaal. In de leef tijdsgroep ouder dan elf jaar ging Michiel van de Wiele met de hoogste eer strijken. Claudia Landzaat legde beslag op de tweede plaats. Als derde einigde Kelly de Kerf. De organisatie had ook twee raadspelletjes opgesteld. Bij het raden van het totaalgewicht van tien personen van de organisatie schatte Annechien Boogaert op drie kilo na het juiste aantal ki lo's. Sjoerd Boussen tenslotte won het spelletje 'elastiek ra den'. Alle winnaars kregen van jeugdvoorzitter Frank Boussen een prijsje. Ook voor de ouderen waren er tijdens de kerstinstuif activitei ten. 's Middags schoven zestien deelnemers aan tafel voor een prijskaarting. Hier ging de over winning naar mevrouw Sturm. Tweede werd A. Buysse. De der de prijs was voor mevrouw Ler- nout. De kerstinstuif werd 's avonds afgesloten met een druk bezochte schieting op de liggen de wip. De voorstelling van Jaap Aap in het Ledeltheater in Oostburg (foto Henk Hommers OOSTBURG - Ruim driehon derd kinderen en ouders waren vrijdagmiddag aanwezig bij de voorstelling van Jaap Aap in het Ledeltheater in Oostburg. Voor de pauze was er een optre den van Peter Groony. Tijdens dat jeugdvariété passeerden ve le grappen en grollen. De crea tie van André van Duin betrad na de pauze het podium. De kindereen reageerden en thousiast op Jaap Aap. Zij zon gen mee, klapten en stampten. Ook werden enkele kinderen op het podium gehaald, waar ze Jaap Aap van heel dichtbij kon den zien. Vanaf het podium wer den ze met een verrekijker uitge zocht. De kinderen, maar ook de aanwezige ouders, beleefden een paar aangename uurtjes. De gemeente Oostburg houdt donderdag 3 en vrijdag 4 januari de sport- en spelinstuif in het Le deltheater. Daarna worden de vakantie-activiteiten afgeslo ten. ZIERIKZEE - „Rotterdam mers zijn", schreef kunstre- censente J. Zwartendijk in 1932, „voor 85 procent prole tariërs... en voor de kunst heb je daar weinig aan. De kunst eist nu eenmaal bezin ning en verfijning." Deze vermeende mentaliteit van de Rotterdammer ten spijt, is het vijftiende deel van de serie 'Als de dag van giste ren', dat gaat over honderd jaar kunst in Rotterdam, ex tra dik geworden. Ook Zwartendijk kon niet om het feit heen dat kunst in Rotterdam in haar tijd goed gedijde. Zij stelde dat de stad dit dankte aan de gul heid van de Rotterdammer. „Hij vraagt de gemeenschap niet dadelijk om subsidie, hij knapt de zaakjes best alleen op en menig tekort is ano niem en zonder kans op er kentelijkheid aangevuld." De auteurs van het net ver schenen 'Honderd jaar Rot terdam, de Rotterdammers en hun kunst', Dolf Welling en Jan Hendrik Wiggers, schrijven dat het Museum Boy mans het meeste baat had bij de vrijgevigheid van de Rotterdammer. Tot 1921 diende het museum voorna melijk het plaatselijk be lang. Met Dirk Hannema, die be ginjaren twintig op 26-jarige leeftijd directeur werd van het museum, werd dat an ders. Hij wees twee rijke Rot terdamse verzamelaars, Wil lem van der Vorm en Daniël George van Beuningen, erop dat bij de wereldhaven Rot terdam een museum van in ternationale allure paste. Een goed argument, vonden de heren, en Hannema klop te nadien nooit tevergeefs bij hen aan voor aanschaf van een kunstwerk. Zo kon hij bijvoorbeeld het portret ko pen dat Rembrandt van zijn zoon Titus maakte. Ook met het gemeentebe stuur kon Hannema goed overweg. Hij kreeg het voor elkaar dat het museum in 1935 uit zijn te kleine behui zing in het Schierlandhuis kon verhuizen naar het ge heel nieuwe Boymans op het Land van Hoboken, waar het uitgroeide tot een museum dat de zo gewenste interna tionale allure niet kan wor den ontzegd. Vele Rotterdamse kunste naars, maar ook lieden van buiten de Maasstad, werden opgeleid aan de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschap pen, beter bekend als de Rotterdamse Academie. Werd op dit in 1851 opgerich te instituut aanvankelijk volgens de schrijvers niet meer geleerd dan overteke- nen, met de komst van Jan Striening in 1881 veranderde dit in meer kunstzinnig on derwijs. Expositieruimte voor begin nende kunstenaars was er nauwelijks in de Maasstad. Om dit manco te verhelpen richtte een aantal enthou siastelingen in 1893 de Rot- terdamsche Kunstkring op, die tot 1969 heeft bestaan en was gevestigd in de Witte de Withstraat. De schrijvers stellen dat de Rotterdamsche Kunstkring, evenals Boymans, geen ruimte boden aan 'moderne' kunstenaars, die afweken van het landschapsschilde ren. De Bijenkorf deed dat wel. In 1932 stelde Herman Bieling een tentoonstelling samen voor de daktuinzaal van het warenhuis. Het werd volgens de auteurs een ten toonstelling zoals er nog nooit een was geweest en 'zo als er wel nooit meer een zal komen': de lokale groothe den samen met de aller grootsten der aarde. Juist deze tentoonstelling ontlokte de eerder genoem de recensente haar ontboe zemingen over de 'kunst aard van de Rotterdammer'. Ten onrechte, vinden de schrijvers: „In tegenstelling tot wat velen denken, is Rot terdam niet alleen een werk stad, maar ook een gemeen te die per inwoner het mees te geld besteedt aan kunst." Naar schatting 750 spelers doen mee aan het jeugdzaalvoetbaltoer nooi in de gemeente Borsele (foto Willem Mieras Een brandweerman in actie bij de woning in Nieuw-Namen (foto Henk Hommers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 64