PZC pi ovincie Rouw om verongelukte molenaar Kerstviering op z'n Engels Kunst gedijt goed in Rotterdam orenstraat Oostkapelle wordt geasfalteerd 17 \ijkswaterstaat over 'Witte Tonnen Vlijein Oosterschelde LJarm weekenddiensten kerkdiensten ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 Stavenisse Open zee Zeeuwse puitdag op 1 januari icouting Zeeland xijgt nieuwe oorzitter Irandje bij •edrijf in )reischor Wisseltruc kost supermarkt 2100 gulden ZIERIKZEE Radio Academie Vechtersbaas geeft zich aan bij politie Dure spullen uit auto gestolen 8 nderzoek verbreding vaargeul LISSINGEN - Rijkswater- taat bekijkt of het technisch logelijk is de drukbevaren cheepvaartroute 'Witte Ton- en Vlije' in de Oosterschelde te erbreden. Ir B. de Hoop van de irectie Zeeland van Rijkswa- erstaat zei dit vrijdagmiddag ijdens de jaarvergadering van e afdeling Middelburg van de chippersvereniging Schutte- aer. ;erder deze week liet Schou- fen-Duiveland weten voorstan- er te zijn van een vervoersver- od van gevaarlijke stoffen door [e 'Witte Tonnen Vlije'. De afde- ngen Terneuzen en Stavenisse erzetten zich tegen dergelijke eperkingen. Voorzitter Ph. de ijke van de afdeling Stavenisse oemde vrijdag zo'n verbod 'ner- ens voor nodig'. >oor de aanwijzing van de Oos- ;rschelde tot natuurgebied zul- n de binnenvaartschippers on er druk van natuurbescher- ïingsorganisaties aan strenge anden worden gelegd. Het ver- oer van gevaarlijke stoffen zal ij voorbeeld via de 'Witte Ton en Vlije' in plaats van via het ngelsch Vaarwater gaan. Dat ;hoot de binnenvaartschippers het verkeerde keelgat. Zij vin- en 'De Witte Tonnen Vlije' veel nauw. Bij verkeerde maneou- res kan eenvoudig een milieu- imp ontstaan, wat funest is oor de mosselcultuur, zeggen fj- r De Hoop, die als gast aanwe- ig was tijdens de jaarvergade- ing, zei dat Rijkswaterstaat pas 11994 denkt de vaargeul te kun- ;en verbreden als de vierbaks- uwvaart wordt toegestaan, 'eel vertrouwen in een gunstige floop voor de binnenvaart- chippers had hij overigens niet. Er zal een behoorlijke druk op ns afkomen van natuurmen- en." Verschillende leden van de Schuttevaer klaagden in dat verband over de rechtsongelijk heid tussen het spoor-, weg- en watervervoer. „De binnenvaart kent veel meer en strengere re gels dan het rail- en wegver voer", aldus een verontwaardig de schipper." Voorzitter Ph. de Rijke van de afdeling Stavenisse voelt er niets voor tankers met gevaarlij ke stoffen aan boord om te laten varen via de langere route door het Engelsch Vaarwater in de Oosterschelde, zoals de afdeling Schouwen-Duiveland heeft voorgesteld. De vaarroute via de Witte Tonnen Vlije in de Ooster schelde moet volgens hem open blijven voor alle scheepvaart verkeer. Hij zei dat vrijdag tij dens de jaarvergadering van de afdeling. De Rijke: „Het is onzin om de Witte Tonnen Vlije te sluiten. In het verleden is gebleken dat het een veilige vaarweg is. Daarom willen we alles bij het oude laten. In de huidige situatie is alles goed geregeld." Hij voegde daaraan toe dat geen enkele schipper op de Witte Ton nen Vlije in moeilijkheden hoeft te komen als hij goede kaarten en een kompas aan boord heeft. „Bovendien worden schepen met gevaarlijke stoffen bemand door speciaal opgeleide kapi teins," aldus De Rijke. Vanuit de vergadering werd verder opge merkt dat omvaren via het En gelsch Vaarwater juist veel meer risico's oplevert. lOES - De dienst landbouw- oorlichting akkerbouw en de ikorganisatie akkerbouw Zee- ind houden vrijdag 4 januari de larlijks terugkerende Zeeuwse puitdag. De bijeenkomst over ewasbescherming vindt plaats de Prins van Oranje te Goes n begint 10.00 uur. Via de Witte Tonnen Vlije en daarop aansluitend het Bra bants Vaarwater steken de sche pen onder de kust van Stavenis se de Oosterschelde over. Het Engelsch Vaarwater ligt in de buurt van de Zeelandbrug en voert de schippers meer in de richting van de open zee, wat on veiliger is, vertelde een van de aanwezige binnenschippers. Volgens De Rijke kiest de afde ling Schouwen-Duiveland voor het sluiten van de Witte Tonnen Vlije voor schepen met gevaarlij ke stoffen vanwege de belangen van de mosselsector. „Leden uit die hoek hebben we hier niet. Wij vinden dan ook dat iedereen zo veilig mogelijk op de hele Oos terschelde moet kunnen varen", betoogde de voorzitter. 10MBURG - De Torenstraat in lostkapelle krijgt een opknap- eurt. Het college van burge meester en wethouders van lomburg stelt de gemeente- aad voor het stuk tussen de ruising Lantsheerstraat en de faterstraat als eerste aan te akken. De riolering is drin- end aan vernieuwing toe. Als it werk achter de rug is, zal het ssterende deel van de Toren- traat worden gereconstrueerd, utomobilisten, richting Dom- urg, maken veelvuldig gebruik an de Torenstraat. Het wegdek door de jaren heen ernstig ver- ield. Aanvankelijk was het nog e bedoeling tussen de rijbaan n de fietsstrook, die nu van el- aar gescheiden worden door ;n witte streep, een bermpje an te leggen. B en w stellen de emeenteraad voor dit niet te oen: de strook wordt nu gedeel- ?lijk gebruikt voor uitwijkmo- elijkheid van auto's. Boven- ien is er op de Torenstraat te einig ruimte om een berm aan leggen. 'e reconstructie van het eerste eel van de Torenstraat, die zal ERNEUZEN - De gemeente- lorlichter O. Vosveld van Ter- euzen wordt de nieuwe voorzit- r van het gewestelijk bestuur in de scouting in Zeeland. Hij )lgt Willem Wisse op, die op 5 nuari afscheid neemt. Dit ge- ;urt tijdens de traditionele euwjaarsbijeenkomst van de :outing, die deze keer gehou- ;n wordt in het gebouw van de erneuzense Doormangroep in het Zuidersportpark. De bij enkomst begint om 18.00 uur. REISCHOR - Het brandweer- irps van Dreischor is vrijdag- orgen om elf uur uitgerukt om 'n brand te blussen bij een con- ructiebedrijf aan de Lange- eg in Dreischor. et brandje is waarschijnlijk it.staan doordat het op zolder ^geslagen materiaal in aanra- mg kwam met de afvoer. De eandweer ging het vuurtje met en hogedrukstraal te lijf. Daar- j moest ze gebruik maken van ïrslucht, omdat er veel rook- ltwikkeling was door in brand eraakt piepschuim. Na drie vartier was het karwei ge aard. De schade is nog niet be- ?nd. worden geasfalteerd, kost 700.000 gulden. Eerder verleen de de gemeenteraad al een kre diet van 140 mille. Het college vraagt de raad het resterende bedrag te verstrekken. Het voor stel komt dinsdag 8 januari van af 19.30 uur aan de orde tijdens de raadsvergadering in het ge meentehuis in Domburg. B en w stellen de raad verder voor aan te sluiten bij het Wal- cherse Halt-bureau. Minderjari ge vandalen kunnen via dat pro ject een alternatieve straf onder gaan. De kosten voor Domburg bedragen het eerste jaar 3800 gulden. Provincie en Rijk subsi diëren het Halt-bureau met tien duizenden guldens. VLISSINGEN - Uit een super markt in Oost-Souburg is don derdag 2100 gulden uit de kassa ontvreemd. Een man van rond de dertig jaar wilde na het afre kenen een biljet van honderd gulden wisselen. De cassière gaf hem vier briefjes van vijfentwintig gulden, maar daar nam de man geen genoegen mee. Omdat hij gebrekkig Ne derlands sprak, nam hij het bak je met wisselgeld uit de kassa om aan te wijzen wat hij wilde hebben. De man kreeg het gewenste wisselgeld, maar aan het einde van de dag bleek er een fors bedrag uit winkellade te zijn verdwenen. Cursus Fysiotherapeute/yo- galerares Joke Enserink en maatschappelijk werkster Anke Jansen beginnen vrijdag 11 ja nuari weer met de cursus voor vrouwen die anders willen leren omgaan met spanningen. Naast kwesties als 'voor jezelf opko men' en 'op jezelf leren vertrou wen', wordt aandacht besteed aan de rol van de vrouw in de sa menleving. Er wordt over de the ma's gesproken en er worden ontspanningsoefeningen ge daan. zijn met vakantie. ■HM# Een van de molens die tot en met vrijdag de wieken in de rouwstand had, was De Pere in Oost-Souburg: de bovenste wiek staat naar links net voorbij het hoogste punt (foto Lex de Meester) MIDDELBURG - Onder grote belangstelling vond vrijdag in Middelburg de crematie plaats van Richard van Dompseler, in leven vrijwillig molenaar op stellingmolen De Noorman in Westkapelle. Burgemeester H. A. van Malde- gem uit Westkapelle - zijn ge meente is eigenaresse van De Noorman - memoreerde in een toespraak het tragische ongeluk waardoor de 30-jarige Van Dompseler vorige week zater dag om het leven kwam. Hij schetste de overledene als een enthousiast molenaar die zich nauw verbonden voelde met de molenaarswereld. Van Malde- gem riep de aanwezige mulders op zich niet alleen hun collega te blijven herinneren, maar naar aanleiding van diens dood ook te praten over de gevaren van hun hobby of beroep. Onder de ongeveer 150 aanwezi gen bevonden zich enkele tien tallen molenaars uit Nederland en België en vertegenwoordi gers van molenorganisaties uit beide landen. In verband met het overlijden van de molenaar in Westkapelle stonden tot en met gisteren veel wiekendragers in Nederland en Vlaanderen in de rouwstand. HSR Een Weddell-zeehond, gefotografeerd nabij de basis Faraday (door Ad Huisk.es) FARADAY, 26 december - Kerstfeest in Antarctica. In elk geval een witte kerst. Het heeft de dagen voor kerst voortdurend gesneeuwd, maar toch steken er ook steeds meer rotsen boven de sneeeuw uit. Kerstfeest op een Britse poolbasis betekent uiteraard een kerstfeest in Engelse stijl. Het aantal mensen dat moet werken is teruggebracht tot het hoogstnoodzakelijke. De weerkundige waarnemingen gaan door, evenals de iono- sfeer- en ozonmetingen, maar verder heeft iedereen van 23 tot 27 december vrij. Wij drieën vinden echter dat we de tijd moeilijk konden missen en hebben tot kerstavond ge werkt. Onze zitkamer is ver sierd met een kunstkerstboom en rode en zilveren slingers. Op eerste kerstdag 's morgens een uitgebreid echt Engels ontbijt: bacon, eieren, niertjes witte bonen in tomaten saus, champignons, toast, en zovoort. Daarna zijn de zuinig bewaarde kerstgeschenken van thuis uitgepakt. Als aan denken aan het verblijf van drie Nederlanders op de basis, hebben we iedereen nu een handoek gegeven met het op schrift 'Groeten uit Yerseke'; onze bijdrage aan de Engelse kerstsfeer. Vanaf negen uur in de ochtend was de telefoon bezet. Al we ken geleden heeft iedereen een uurtje de telefoon kunnen boe ken om naar huis te bellen, 's Morgens hadden wij een ge sprekje met Omroep Zeeland. Ad plakte daar een gesprekje met thuis aan vast. Maar aan gezien telefoneren van hier ongeveer 25 gulden per mi nuut kost, ga je daar niet eens even lekker voor zitten. Na af loop voel je je dan ook niet echt prettig: je had meer wil len vragen, andere dingen wil len zeggen, je gevoelens beter willen uitdrukken. Brieven zijn in dat opzicht makkelij ker: je hebt meer tijd om je ge dachten te formuleren. Iedereen deed zijn best om het gezellig te maken en toch voel de je, dat iedereen, ondanks de gezelligheid, het liefste thuis zou zijn. Jaap Fischer zingt in één van zijn liedjes: 'In je hart ben je niet vrolijk, maar je schreeuwt er overheen...'. Dat gevoel! Het klapstuk van de Engelse kerstviering is het kerstdiner. Onze kok had zichzelf over troffen: garnalencocktail, soep, kalkoen, rosbief, diverse groenten en natuurlijk de ty pisch Engelse kerstpudding en kersttaart toe. We kónden niet meer! Als handreiking naar de Nederlanders was er echt kerstbrood voor het ont bijt en de lunch. Gelukkig hadden we een kookboekje met Nederlandse gerechten bij ons, omdat we zoiets al za gen aankomen. Aangezien het hoofdkwartier van de British Antarctic Sur vey ook met kerstverlof is, zijn er tussen 20 en 27 december geen inkomende faxberichten. Het enige contact met de bui tenwereld was via de radio: met de andere Britse bases, met de Chileense basis Marsh/Frey en met de Ameri kanen in Palmer Station. Be halve de weergegevens gaan ook kerstgroeten over en weer. Een week geleden hebben we via de radio gepraat met de Nederlandse expeditie op King George Island, die ver blijft op de Poolse basis Arc- towski. Hun reis is heel voor spoedig verlopen, hun mate riaal was er eerder dan ver wacht en ze zijn hard aan het werk: studies aan gletsjers, geologie, vogelonderzoek en het programma van ons insti tuut en het NIOZ: biologische studies langs de kust en in het kustwater. Rob Alkemade, Pieter van Rijswijk, Adri San- dee en Han Lindeboom (vroe ger werkzaam in Yerseke, nu bij ons zusterinstituut het NIOZ op Texel) waren in een opperbeste stemming en dron gen ons op het hart iedereen, die dit leest, van harte te groe ten. Direct na onze 'seed' (techni sche term voor een van tevo ren afgesproken radiocontact) kwam de groep op Deception Island door. Drie leden van de Nederlandse expeditie verblij ven daar, 150 kilometer ten zuidoosten van King George island. Bij deze groep bevindt zich ook een Zeeuw, Ko de Korte. Ook hij groet, via ons, alle lezers van de PZC. Hoewel de Deception Island-groep be schikt over een zender met een vrij klein vermogen, was de verbinding met hen prima. Het gaat ook hen goed. Op eer ste kerstdag 's avonds hadden we weer contact. De groep op King George Island vierde kerstfeest op z'n Pools en de Deception Island Groep was te gast bij de Spanjaarden. Ons werk zowel buiten als in het laboratorium verloopt nu probleemloos. Nu we weten dat de gegevens die we verza melen in elk geval geen techni sche fouten bevatten, staan we nu voor de taak om de gege vens te verklaren. Dat is in fei te veel ingewikkelder dan het afregelen van de meetappara tuur of het vastsolderen van een losgetrild draadje, maar daarmee zijn we nu dan ook toegekomen aan ons eigenlij ke werk. Vanuit Antarctica wensen wij U een prettige jaarwisseling en alle goeds voor 1991. ZIERIKZEE - „Rotterdam mers zijn", schreef kunstre- censente J. Zwartendijk in 1932, „voor 85 procent prole tariërs... en voor de kunst heb je daar weinig aan. De kunst eist nu eenmaal bezin ning en verfijning." Deze vermeende mentaliteit van de Rotterdammer ten spijt, is het vijftiende deel van de serie 'Als de dag van giste ren', dat gaat over honderd jaar kunst in Rotterdam, ex tra dik geworden. Ook Zwartendijk kon niet om het feit heen dat kunst in Rotterdam in haar tijd goed gedijde. Zij stelde dat de stad dit dankte aan de gul heid van de Rotterdammer. „Hij vraagt de gemeenschap niet dadelijk om subsidie, hij knapt de zaakjes best alleen op en menig tekort is ano niem en zonder kans op er kentelijkheid aangevuld." De auteurs van het net ver schenen 'Honderd jaar Rot terdam, de Rotterdammers en hun kunst', Dolf Welling en Jan Hendrik Wiggers, schrijven dat het Museum Boymans het meeste baat had bij de vrijgevigheid van de Rotterdammer. Tot 1921 diende het museum voorna melijk het plaatselijk be lang. Met Dirk Hannema, die be ginjaren twintig op 26-jarige leeftijd directeur werd van het museum, werd dat an ders. Hij wees twee rijke Rot terdamse verzamelaars, Wil lem van der Vorm en Daniël George van Beuningen, erop dat bij de wereldhaven Rot terdam een museum van in ternationale allure paste. Een goed argument, vonden de heren, en Hannema klop te nadien nooit tevergeefs bij hen aan voor aanschaf van een kunstwerk. Zo kon hij bijvoorbeeld het portret ko pen dat Rembrandt van zijn zoon Titus maakte. Ook met het gemeentebe stuur kon Hannema goed overweg. Hij kreeg het voor elkaar dat het museum in 1935 uit zijn te kleine behui zing in het Schierlandhuis kon verhuizen naar het ge heel nieuwe Boymans op het Land van Hoboken, waar het uitgroeide tot een museum dat de zo gewenste interna tionale allure niet kan wor den ontzegd. Vele Rotterdamse kunste naars, maar ook lieden van buiten de Maasstad, werden opgeleid aan de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschap pen, beter bekend als de Rotterdamse Academie. Werd op dit in 1851 opgerich te instituut aanvankelijk volgens de schrijvers niet meer geleerd dan overteke- nen, met de komst van Jan Striening in 1881 veranderde dit in meer kunstzinnig on derwijs. Expositieruimte voor begin nende kunstenaars was er nauwelijks in de Maasstad. Om dit manco te verhelpen richtte een aantal enthou siastelingen in 1893 de Rot- terdamsche Kunstkring op, die tot 1969 heeft bestaan en was gevestigd in de Witte de Withstraat. De schrijvers stellen dat de Rotterdamsche Kunstkring, evenals Boymans, geen ruimte boden aan 'moderne' kunstenaars, die afweken van het landschapsschilde ren. De Bijenkorf deed dat wel. In 1932 stelde Herman Bieling een tentoonstelling samen voor de daktuinzaal van het warenhuis. Het werd volgens de auteurs een ten toonstelling zoals er nog nooit een was geweest en 'zo als er wel nooit meer een zal komen': de lokale groothe den samen met de aller grootsten der aarde. Juist deze tentoonstelling ontlokte de eerder genoem de recensente haar ontboe zemingen over de 'kunst aard van de Rotterdammer'. Ten onrechte, vinden de schrijvers: „In tegenstelling tot wat velen denken, is Rot terdam niet alleen een werk stad, maar ook een gemeen te die per inwoner het mees te geld besteedt aan kunst." M I M I 1 I I I I I I I I 1 I I 1 29 EN 30 DECEMBER 1990 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij 18.00-ma 8.00 uur: C. H. G. Daniels, Poststraat 32, Zierikzee, tel. 01110-13410. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.00-11.30 uur. Westhoek en Brouwershaven: vrij 18.00-ma 08.00 uur: J. J. Roth, Markt 32, Brouwershaven, tel. 01119-1280. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Oosterland, Bruinisse en Nieu- werkerk: vrij 18.00- ma. 8.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. 01113-1280. Tandartsen: Spreekuren voor spoedgevallen za. en zon. 16.30-17.30 uur. R. C. A. Backer. Poststraat 14, Brui nisse, tel. 01113-2666. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. 01110-12906, geopend za. van 9.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleegkundigen: Schouwen-Duiveland: Dag en nacht voor dringende hulpverle ning onder tel. 01184-14444. Dierenartsen: (vanaf zat 9.00 uur): M. K. Buth, Haamstede, tel. 01115-2254. Zondag 30 december 1990 Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven 9.30 dhr. ten Klooster; Bruinisse 10 dhr. Rouw, 17 ds. Romein; Burgh 10 ds. ten Have; Dreischor 9.30 ds. Jonker; Eikerzee (Scharendij- ke) 9.30 ds. Mulder; Haamstede 10 ds. Haasnoot; Nieuwerkerk 10 ds. Bregman, 17 ds. Baas; Noordgouwe 11 ds. Jonker; Oos terland 10 ds. Hanekamp; Ou- werkerk 10 dhr. Otten; Renesse 10 mevr. Klip; Serooskerke 10 dhr. Tieleman; Sirjansland 10 ds. van Spanje, 18.30 ds. Boer; Zierikzee: Gasthuiskerk 9.30 ds. de Boo, 18.30 ds. Baas; Zweeds R. Kr. Z.huis 18 maj. Holland; Zonnemairell dhr. ten Kloos ter. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 10 ds. Kamermans, 18.30 dhr. v. Westen; Bruinisse 10, 17 dhr. Fluijt; Haamstede 10 ds. v. d. Linden; Nieuwerkerk 10 ds. Bregman, 17 dhr. Baas; Oos terland 10 ds. Bregman, 17 dhr. Baas; Scharendijke 10 dhr. v. d. Schee, 19 ds. Kamermans; Zie rikzee 10 ds. Dondorp, 18.30 ds. Kamermans. Gereformeerde Gemeente. Haamstede 10 leesdienst, 18.30 dienst; Oosterland 10, 14.30, 18.30 leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Bruinisse 10 en 17 leesdienst; Oosterland 9.30, 14 en 18 lees dienst. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10 ds. Dijk stra, 17 ds. Brons; Kerkwerve 10, 18 ds. v. d. Sluys; Zierikzee 10,18 ds. Oosterbroek. Gereformeerde Kerk (vrijge maakt). Brouwershaven 9.30 leesdienst, 17 ds van Zuijlekom. Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Bruinisse 10 en 17 lees dienst; Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 en 18 leesdienst.; Leger des Heils. Zierikzee 10 samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk. Haam stede 10 dienst; Zierikzee 10 dienst. Pinkstergemeente. Zierikzee (Meelstraat) 10, woensd. 20 sa menkomst.; Evang. Lutherse Gemeente. Zierikzee 10 dhr. Scheps. ZIERIKZEE - De twintigjarige Zierikzeeënaar R. P. P. is don derdagnacht op aandrang van een horeca-baas naar de politie gestapt, om een verklaring af te leggen over de vechtpartij waaraan hij had deelgenomen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Donderdagnacht ontstond in het Beddeweegje in Zierikzee om ongeveer 0.30 uur een scher mutseling tussen hem en G. J. de B, P. de R. enC. L. de R., allen uit Zierikzee. De drie laatstgenoem den liepen daarbij licht letsel op. De B. en de R. moesten naar de dokter om de wonden te laten hechten. BRUINISSE - Uit een aan de Hageweg in Bruinisse gepar keerde auto is in de nacht van woensdag op donderdag voor ruim tweeduizend gulden aan fo- to-apparatuur gestolen. Ook verdween een dure zonnebril. De gedupeerde is H. B. P. uit het Duitse Wuppertal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 55