PZC Werkloosheid inflatie Economie Brandstofprijzen ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 38 Tegen de stroom Kwartaalcijfers Afwachten Beer los Tweede kans De gebeurtenissen.rond de Golfcrisis hebben vanaf 2 augustus1990 al het andere nieuws overschaduwd. De inval in Kuwayt, het vluchtelingenprobleem, het embargo, speculaties over een oorlog (al dan niet met chemische wapens), de gevolgen voor de oliemarkt en de financiële markten, besprekingen en de militaire aanwezigheid in de Golf van westerse landen waaronder ook Nederland, hebben de voorpagina's aan een stuk door gevuld. x De Militaire Aanwezigheid De Oorlogsdreiging Benzineprijs JS Door de Iraakse inval in Kuwayt daalde de totale waarde van de aandelen op de Amsterdamse effectenbeurs in korte tijd met 10 tot 15 miljard gulden. Maar de werkelijke verliezen vielen reuze mee. Een massale uitverkoop van stukken, zoals tijdens de krach van 1987 en de minikrach in de zomer van 1989, bleef uit. Beleggers laten hun hoofd niet meer op hol brengen door onverwachte gebeurtenissen. Husayn veroorzaakt een tam golfje Die ochtend komt iedereen wat eerder op kantoor. De Herengracht is nog rustig en ligt loom te wachten op de hete zomerdag die gaat komen, als de eerste mensen het fraai gerestaureerde pand binnengaan. In de gangen raken collega's opgewonden met elkaar in gesprek, som migen met hun jas nog in de hand. Er wordt beschaafd gevloekt: „Hadden we gisteren alles maar verkocht." De dage lijkse ochtendvergadering, die even later begint, verloopt onrustig: er ligt een kruit vat in het Midden-Oosten en over krap een uur gaat de effectenbeurs open. „Op dat moment weetje al dat er een ster ke negatieve ontwikkeling gaande is, maar heb je nog geen idee wat precies de gevolgen zullen zijn voor de beurs of voor de economie", zegt een beursanalist van Strating Effecten in Amsterdam later over de werkdag, nadat Saddam Husayn Kuwayt was binnengevallen. Het is donderdag 2 augustus vijf uur in de ochtend als het nieuws over de Iraakse in vasie in Kuwayt bekend wordt. Nederland slaapt nog of is op vakantie in het buiten land. Als de Europese effectenbeurzen opengaan, zet onmiddellijk een koersda ling in. Nog voor het middaguur dalen de aandelenkoersen in Europa met gemid deld één procent. Op de Amsterdamse beurs daalt de CBS-stemmingsindex, het koersgemiddelde van een aantal fondsen, in de ochtenduren met 0,6 procent. Aan het einde van de dag wordt in Am sterdam een gemiddelde koersdaling ge noteerd van twee procent. De enige reden waarom de koersen op het Damrak niet verder zijn gedaald, is dat de koers van Koninklijke Olie (Shell), veruit het groot ste fonds aan de beurs, zich met ruim vier gulden heeft verbeterd. Alleen daardoor is de weegschaal niet helemaal naar één kant doorgeslagen. De olieprijs stijgt diezelfde dag met onge veer 15 procent, om op vrijdag door te sto ten tot 25 procent boven de oude prijs. Er is paniek op de oliemarkt. Nu in het Golf- gebied, waar het westen zijn meeste olie vandaan haalt, de geest uit de fles is, groeit de vrees voor een nieuwe oliecrisis. Het fonds dat daar het eerste van 'profi teert', is Koninklijke Olie. De waarde van de voorraden van deze maatschappij, die door de bank genomen minimaal 360 mil joen vaten (a 159 liter) olie in voorraad heeft, stijgt van de ene op de andere dag met ruwweg een miljard gulden door de stijging van de olieprijs. Daardoor is de oliemaatschappij voor velen een aantrek kelijke belegging geworden, getuige de grote omzet in 'olies' op de beurs. Toch is Shell met een omzet van een half miljoen gulden die donderdag niet het meest verhandelde fonds. Die eer gaat naar Robeco. Met een omzet van 814 mil joen gulden (koop en verkoop samenge teld) heeft de Rotterdamse beleggings- groep veruit het grootste aandeel in de handel: vier van de tien stukken die van eigenaar verwisselen, zijn aandelen Robe- co. Een grote aandeelhouder, vermoede lijk het verzekeringsconcern Delta Lloyd, verkoopt ter waarde van ruim 400 miljoen gulden Robeco-aandelen. Omdat nie mand anders in die onzekere situatie be langstelling heeft voor het pakket, wor den de stukken allemaal door Robeco te ruggekocht. Deze omvangrijke transactie ontsnapt natuurlijk niet aan de aandacht van ande re beleggers, die op vrijdag of na het week einde hun aandelen van de hand doen. De grootste klap valt op maandag, als het koersgemiddelde daalt van 114 tot 107 punten. Nu is maandag zelden een aange name beursdag. Deze keer komt dat waar schijnlijk, doordat beleggers in het week einde, als ze los zijn gekomen van hun da gelijkse beslommeringen, toegeven aan hun angst dat de koersen verder zullen da len. Ze besluiten om op maandag toch maar het zekere voor het onzekere te kie zen en te verkopen. Vanaf dinsdag gaan de koersen geleidelij ker omlaag, in tegenstelling tot de vrije val tijdens de krach van oktober 1987 en de minicrash van 1989, toen aandeelhou ders over elkaar heen buitelden om hun stukken te verkopen. In de week die volgt na de onverwachte manoeuvre van Saddam Husayn heeft het koersverloop het aanzien van een gevaar lijke skihelling. Tot halverwege de week dalen de koersen met een duizelingwek kende vaart. Maar drie beursdagen na de inval in Kuwayt is de 'kracht' er uit en vlakt de daling geleidelijker af. Ook de prijs van een vat ruwe olie bereikt woens dag zijn (voorlopige) hoogtepunt. Als aan het einde van de week de balans wordt op gemaakt, blijken de koersen op de Am sterdamse beurs met maar liefst 30 pro cent te zijn gedaald en de olieprijs met 25 procent te zijn gestegen. Shell was niet het enige beursfonds dat te gen de stroom in hoger noteerde. Hetzelf de gold voor Pakhoed, dat zich naast transport- ook als olieopslagbedrijf ont popte. Net als Shell kon het fonds op die bewuste donderdag ruim vier gulden bij tekenen, terwijl vergelijkbare bedrijven als Nedlloyd en Van Ommeren Ceteco met lagere koersen genoegen moesten nemen. Maar daarmee was de koek aan de kant van de fondsen ook meteen helemaal op. Andere bedrijven waarvan verwacht werd dat ze zouden profiteren van de hogere olieprijzen, zoals Holland Sea Saarch (olie-exploitatie) en IHC Caland (offsho re), hebben dat niet of nauwelijks gedaan. Volgens Muller is dat te verklaren, door dat beleggers geen structureel hogere olieprijs verwachtten en niet geïnteres seerd waren in een tijdelijke winst. Stabiel als gewoonlijk op de beurs was de voedingsmiddelenindustrie. Fondsen als Unilever en Nutricia bleven in de storm overeind dank zij het oude adagium dat er hoe dan ook altijd gegeten moet worden. Maar ze hebben in die turbulente eerste week van augustus evenmin veel bijver diend. De koersen van bedrijven die sterk afhankelijk zijn van olie als grond- of brandstof, ontwikkelden zich daarente gen in de eerste dagen van de Golfcrisis als een negatief equivalent van de hitpa rade: Akzo van 115 naar 104, DSM van 108 naar 102, KLM van 30 naar 27 en Nedlloyd van 72 naar 68; koersdalingen van vijf en tien procent. De beurs kent bij onverwachte negatieve gebeurtenissen zoals de Iraakse agressie tegen Kuwayt eigenlijk alleen maar ver liezers, zegt de analist Muller mistroostig. Er zijn maar weinig fondsen die in zo'n si tuatie hun koers zien stijgen. Maar het ef fect van de bezetting van het oliestaatje op de aandelenkoersen moet volgens hem ook niet worden overdreven. De beurs was al sinds begin dit jaar in mineur. Een afne mende economische groei hing al een half jaar in de lucht en de koersen deden daar om wat ze moesten doen: ze daalden. ,,De Golfcrisis is een klein golfje op een veei langere golf. Zij heeft alleen de koersda ling die al aan de gang was geaccen tueerd", aldus Muller. In de maanden na de Iraakse inval bleven de beurskoersen dalen, met zo nu en dan een kleine opleving. De vrees voor tegen vallende resultaten van de bedrijven als gevolg van de hoge olieprijzen maakte plaats voor zekerheid toen de eerste kwar taalcijfers bekend werden gemaakt. De CBS-stemmingsindex maakte tussen be gin augustus en eind november een scheervlucht van 119 naar 94 punten. En nog steeds is het einde van de daling niet in zicht. In deze donkere tijd, waarin de beurs beurtelings rustig, ongeanimeerd en lusteloos wordt genoemd, doen analisten als Muller gewoon hun werk. Ze worstelen de cijferpublikaties van bedrijven door en berekenen aan de hand daarvan de 'waar de' van die bedrijven. Ze willen weten of de waarde van een onderneming hoger of la ger is dan de koers van zijn aandelen. Want is die waarde hoger, dan zijn de aan delen eigenlijk voor een prikje te koop als je bedenkt dat in de toekomst waarschijn lijk een mooie winst gerealiseerd gaat worden. Zijn de verwachtingen lager, dan zijn de aandelen 'te duur' en is het zaak ze van de hand te doen, voordat anderen het zelfde opmerken. Maar als er onberekenbare dingen gebeu ren (de ergste catastrofes die een beurs handelaar in zijn treurigste momenten kan bedenken zijn oorlogen en aardbevin gen) raken analisten, die heel hun finan ciële wijsheid hebben opgebouwd op for mules en grafieken, meteen van slag. Niet omdat in zo'n geval hun berekeningen niet meer zouden kloppen, maar omdat dan niemand meer in hun sommen is geïn teresseerd. „Een bedrijf kan er nog zo goed voorstaan", zegt Muller meewarig, „als er een golfcrisis overheen komt, wil gewoon niemand meer kopen." Muller behoort tot de grote meerderheid van beursanalisten die zelden twijfelen aan hun eigen gelijk. In driekwart van de gevallen, zegt hij, terwijl hij veinst dat hij er goed over na moet denken, in driekwart van de gevallen hebben analisten gelijk. Maar, voegt hij daar snel aan toe, dat geldt alleen voor fundamentele ontwikkelingen en niet voor incidenten. „Je kunt nog zo mooi analiseren en de waarde van een on derneming berekenen, het is toch uitein delijk de koers die bepaalt of een aandeel koopwaardig is of niet." Tendensen voorspellen is niet het moei lijkste, zegt Muller. Maar koersen voor spellen is even iets anders. „Dat is van zo veel dingen afhankelijk. Het moeilijkste is om een omslag te voorspellen. Soms kun je wel voelen dat hij komt, maar niet wan neer." Echt rijk worden kun je op de beurs als je op het toppunt van de koers je stuk ken verkoopt of net voor een opleving van de koersen aankopen gaat doen. In beide gevallen is het koersverschil goed voor een zorgeloze vakantie of meer. Vanzelfsprekend is zo'n succes maar voor enkelen weggelegd. Het is zelfs een be langrijke voorwaarde om langs deze weg financieel wijzer te worden dat anderen niet precies hetzelfde doen. Als iedereen op hetzelfde moment zijn aandelen ver koopt, kelderen de koersen voordat ie mand er profijt uit kan halen. Het is dus zaak om eerder te zijn dan anderen of pre cies het tegenovergestelde te doen van wat andere beleggers uitvoeren. En daar worden analisten voor betaald. Het grote publiek dat maar af en toe han delt op de beurs, is bijna altijd te laat en draagt zo onbedoeld bij aan het succes van een minderheid. Het zal niemand ver bazen dat Muller daarom vindt dat er meer naar analisten moet worden geluis terd. Zijn eigen klanten, voornamelijk grote institutionele beleggers, kregen op 2 augustus het advies: niet verkopen, af wachten! „Grote beleggers die de rust hebben om te blijven zitten, brengen het er meestal goed vanaf', verduidelijkt Muller. „Kijk maar naar de pensioenfondsen. Ondanks grote schommelingen op de beurs hebben zij in de afgelopen jaren geweldige over schotten gekweekt. Het ABP heeft de smaak zelfs zó te pakken dat het nog meer in aandelen wil gaan beleggen." En naar mate institutionele beleggers een groter deel van hun premie-inkomsten in aande len steken, komen particuliere beleggers er minder aan te pas, beaamt Muller. Bij een onverwachte wolkbreuk zoals de invasie in Kuwayt echter, zou je verwach ten dat iedereen even nat wordt. Maar is dat ook zo? Net zoals er waarschijnlijk maar weinig beleggers hebben geprofi teerd van de koersval, hebben ook er ook maar weinig geld verloren. „Tijdens de grote beurskrach in 1987 gingen nogal wat leden van ons failliet", zegt mr. R.A.E. de Haze Winkelman, directeur van de Vereni ging van Effectenbezitters, waarbij ruim 11.000 grote en kleine beleggers zijn aan gesloten. „Maar sinds de inval in Kuwayt heb ik nog niemand aan mijn bureau ge had." Het grote verschil tussen de crash van ok tober '87 en de koersval door de Golfcrisis schuilt in de omzet op de beurs. Na de Iraakse inval in Kuwayt werd op het Dam rak verrassend weinig gehandeld. Een massale uitverkoop van stukken, zoals tij dens de beurskrach in 1987, bleef uit. In de herfst van 1987 kelderden de koersen in twee dagen met 25 procent. De daling na de Iraakse invasie in Kuwayt - 30 procent in een week - deed daar niet voor onder, maar ging veel geleidelijker. Dat komt, zegt De Haze Winkelman, door dat het 'kuddedier-aspect' deze keer nau welijks een rol speelde. „Beleggers reage ren in panieksituaties als kuddedieren: zodra eenmaal een daling optreedt, gaat iedereen zijn aandelen verkopen waar door de koersen nog verder dalen. Maar kennelijk hebben beleggers een les ge trokken uit de gebeurtenissen in 1987 en hebben ze hun aandelen langer vastge houden." Daar is alles mee gezegd. Want uiteinde lijk deden veel beleggers hun stukken toch nog in de uitverkoop, toen ze zagen dat de koersen niet meteen weer overeind krabbelden. De beer brak los, in beursjar- gon. Binnen een paar dagen daalde de ge kapitaliseerde waarde van de Amster damse beurs (de gemiddelde koers maal het aantal aandelen), die op dat moment 250 miljard gulden bedroeg, met 10 tot 15 miljard gulden. Dat wil niet zeggen dat dat geld ook verlo ren is gegaan. Alleen de papieren waarde van de aandelen is namelijk maar ge daald. Aandeelhouders die ondanks de opgewonden stemming op de beurs hun stukken niet hebben verkocht, zijn geen cent armer geworden van de koersval. Al leen beleggers die hun aandelen in de neerwaartse trend van de hand hebben gedaan, moesten een verlies incasseren. „Als je bedenkt dat maar tien procent van de aandeelhouders daadwerkelijk han delt op de beurs, dan zie je dat het een klein groepje moet zijn geweest dat de koers omlaag heeft getrokken", zegt De Haze Winkelman. Volgens hem bestond die tien procent op de eerste plaats uit particuliere beleggers die hun stukken op krediet hadden gekocht en bang waren dat ze hun schulden niet meer konden te rugbetalen als de koersen verder zouden dalen. Verder bestond het gezelschap waarschijnlijk uit - opnieuw - particulie ren die er al langer over dachten om hun vermogen van de beurs terug te trekken. Voor hen was Saddam Husayn de beruch te druppel. De Haze Winkelman betwijfelt dat het slimmigheid is van grote beleggers zoals ABP en Robeco om bij een sterke koers daling niet mee te doen aan de verkoop woede. Volgens hem hebben ze geen ande re keus. „Zij berekenen hun rendement op een termijn van vele jaren. De koers op een zeker moment interesseert ze daarom niet. Snel hun aandelen verkopen kunnen ze meestal ook niet vanwege de omvang van hun pakketten. In een dip zullen ze hooguit stukken bijkopen. En zelfs dan gaat het nog maar om geringe bedragen." Voor de Robeco Groep, een van de groot ste beleggingsmaatschappijen in de we reld, met beleggingen ter waarde van ruim dertig miljard gulden verspreid over de aardbol, was donderdag 2 augustus geen opmerkelijk nerveuze dag. „Een bericht als dat van de Iraakse invasie, daar wor den we niet warm of koud van", zegt prof dr J.J. van Duijn van de beleggingsgroep achteraf. Maar die bewuste donderdag ochtend had het hoofdkantoor in Rotter dam toch veel weg van een legerhoofd kwartier. Alle oorloghandelingen die de koersen zouden kunnen beïnvloeden wer den afgewogen: gaat Amerika over tot luchtaanvallen op Irak, of worden de olie installaties in Saudi-Arabië het doelwit van een Iraaks offensief? „We zijn toen tot de conclusie gekomen dat de beurs aan een kleine correctie bezig was en dat we daarom beter even aan de zijlijn konden blijven", zegt Van Duijn on bewogen. Maar Kuwayt was koud een dag bezet toen op de beurs het hardnekkige gerucht ging dat een grote verkoper ge dwongen was geweest een portefeuille ter waarde van enkele honderden miljoenen te liquideren. Nog hardnekkiger was de veronderstelling dat Robeco achter de mysterieuze verkoper schuil ging. Had de ze immers niet een dag eerder voor 400 miljoen gulden eigen aandelen terug moe ten kopen? Maar Robeco ontkende dat ze aan de verkoopkant actief was geweest. „Op vrijdag hebben we zelfs helemaal niet gehandeld", stelt Van Duijn nadrukkelijk. „We wilden eerst het herstel afwachten. Meestal krijg je na een terugval nog een tweede kans als de koersen weer even op leven. Dat was tenminste de lering die we hadden getrokken uit de krach van '87 en de minicrash van vorig jaar. Maar deze keer blijven de koersen dalen. Zo zie je maar dat de beurs je telkens op het ver keerde been zet." Het is daarom verstan diger, meent Van Duijn, de gezondheid van bedrijven in het oog te houden in plaats van de beursvloer. Uiteindelijk zal blijken, aldus Van Duijn, dat de ontwikkeling van de economieën van de Verenigde Staten en Duitsland van groter belang is voor de beurs, dan wat zich afspeelt in het Midden-Oosten. Want zowel de rentestijging als gevolg van de Duitse hereniging als de schommelende dollarskoers in verband met de Ameri kaanse begrotingspolitiek hebben een drukkend effect op de beurs. De gevolgen van de Iraakse bezetting van het buur- landje Kuwayt zijn daaraan onderge schikt, meent Van Duijn. Ook op Muller heeft de gebeurtenis in het Golfgebied geen onuitwisbare indruk ge maakt. „Er zijn twee gebeurtenissen waarvan ik mij precies kan herinneren waar ik op dat moment was: de dood van Kennedy en de crash van '87", zegt hij. „Maar vraag me niet meer waar en wan neer ik het nieuws over Irak heb gehoord." Luuk Sengers De militaire activiteiten in het gebied rond de Perzische Golf drukten hun stempel op de wereldeconomie. Hier oefenen twee Amerikaanse soldaten in Saudi-Arabië met een 'bangalore torpedo', een buis met explosieven waarmee versperringen kunnen wor den opgeblazen foto AP) Rumeila NEUTRALE ZONE SAUDI- ARABIE Op initiatief en met grote inbreng van de V S. bewaken een groot aantal landen (waaronder Nederland) het handelsembargo tegen Irak. Tevens is een multinationale strijdmacht samengesteld die zich onder aanvoering van de V.S., voorbereidt op een eventueel militair conflict met Irak. Zowel Irak als de V.S. hebben via j de televisie zware dreigementen J| geuit. Irak heeft vanaf de dag van f| de inval verklaard zich nooit uit Kuwayt terug te zullen trekken, en het conflict gekoppeld aan een oplossing voor de Palestijnse kwestie. De V.S. houdt rekening met een gewapend conflict, 1 waarbij Irak het gebruik van gifgas 1 niet zal schuwen. mannen vrouwen drie maanden gemiddelde ai ttederfend Consumentenvertrouwen H Economisch Klimaat indexcijfers anp bronnen: cbs, she! en ik in guldens per liter - gelode superbenzine yv JU ■F1 «J3 AUlUgitSj -1 i jan feb mrt apr mei juni juli aug sept okt nov dec

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 38