y /anDuke Dreigende oorlog Golf overschaduwt de Kerstviering Gorbatsjov draagt onopvallende Janajev voor als vice-president Shoerette Bedelen in Moskou Lekker en makkelijk. 4.99 oh £ger neemt macht over en wil zakenkabinet vormen Auto Poppe Walcheren BV. De Huistraiteur. Uw privékok bij Albert Heijn. kerstshow kerst gratificatie «tMW.llWI Opklaringen 33e jaargang no. 304 onderdag 27 december 1990 KERSTSHO \_j'AKANTIELAND KERSTSHOW T/M 31 DECEMBER Veroordeling VS Autolease Zeeland B.V. Toerisme Zaalvoetbal msÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊKÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊm hbhbi Premier Ryzjkov herstellend van hartaanval Ministerskabinet Bijna kwart miljard Amerikanen Botsing Ex-koning Jacobs Kasparov behoudt wereldtitel Irak bereid tot overleg met de VS UITVERKOOP Nu begint de jf uitverkoon mk ge enkele fl 199,- ^voor '"ICI iïf Zyj" c£^r Af en toe zon en in de ochtend nog kans op een hui. Temperatuur rond de 8 graden. De westenwind is 6 a 7 Bft. Mi nimum temperatuur 6 graden. WÊKmKÊÊÊÊÊM Hoek Rijksweg - Rtngbaar) West 01100 - 1 14 40 GOES iMHI Haag staakt hulp Suriname (Van onze correspondenti EN HAAG, PARAMARIBO - e Nederlandse regering heeft militaire staatsgreep in Suri- mie in krachtige bewoordin- ;n veroordeeld en de samen- erking op het gebied van ont- ikkelingshulp opgeschort. Zij eeft dit de Surinaamse ambas- ideur in ons land, Ramkisor, leegedeeld. e nieuwe militaire machtheb- :rs in Suriname hebben parle- lentsvoorzitter Lachmon op- racht gegeven voor het einde an het jaar een zakenkabinet te meren. Lukt hem dat niet, an zullen de militairen het par- ment ontbinden en zelf een ka- inet samenstellen. Dat is gis- iravond bekend gemaakt door et Militair Gezag, dat maan- agavond de macht overnam. ie bevolking van Suriname eeft gelaten gereageerd op de iaatsgreep van het Nationale eger, dat op kerstavond presi- ent Shankar en diens regering aar huis stuurde. In de hoofd- tad Paramaribo was geen spra- e van onrust of paniek en ook 'as er niets te merken van mili- air machtsvertoon. Bij de coup ijn geen doden of gewonden ge- allen en is niemand gearres- eerd. Al na enkele uren werden ,e telefoonverbindingen her teld en was de nationale lucht- iaven weer geopend. )e Verenigde Staten hebben de oupplegers opgeroepen de nacht onmiddellijk over te dra- jen aan de democratisch geko- jen instanties. Ook Frankrijk leeft de nieuwe machthebbers [esommeerd het burgerlijk be tuur te herstellen. Het Militair Gezag in Paramari bo heeft gisteren verklaard de grondwet te zullen respecteren, binnen een week een zakenkabi net te formeren en binnen hon derd dagen geheime en vrije ver kiezingen te organiseren. Vol gens de legerleiding loopt nie mand in Suriname enig gevaar. Op de opschorting van de ont wikkelingshulp door Nederland werd slechts laconiek gerea geerd. Legercommandant Mij- nals: ,,De kraan wordt weer dichtgedraaid. Maar die was al dichtgedraaid. Dit is Hollandse humor op zijn best. Straks gaat de kraan nog kapot. Misschien dat hij dan weer begint te lo pen". De 'papieren' staatsgreep vond maandagavond om half elf plaats. Mijnals zegde telefonisch bij parlementsvoorzitter Lach- DEN HAAG - Leden van de Surinaamse gemeenschap in Nederland protesteerden dinsdag voor een verlaten ambassadegebouw tegen de staatsgreep die het Surinaamse leger pleegde in de nacht van maandag op dinsdag (foto Raymon Rutting!ANP) mon de regering de wacht aan. Aan de ministers, president Shankar en vice-president Ar- ron werd verzocht zich naar hun woningen te begeven en daar verdere instructies af te wach ten. Volgens een woordvoerder van de Surinaamse ambassade in Den Haag is de regering van pre sident Shankar een aantal af spraken met de militairen niet nagekomen. „Bij de machts overname in 1987 zijn geheime akkoorden gesloten met de mili tairen. De regering heeft gewei gerd die na te komen en daar door is zij voor de legerleiding ongeloofwaardig en onbetrouw baar geworden". Wat die afspra ken waren, wilde hij niet zeggen. In een verklaring zegt het Neder landse kabinet dat met de machtsovername 'een ernstige slag is toegebracht aan de con solidatie van het democratisch bestel in Suriname'. Nederland kan geen normale relaties on derhouden met een land, waar democratische verhoudingen niet mogelijk zijn. De ontwikke lingssamenwerking is tot nader order opgeschort en betrekkin gen op ander gebieden zullen worden heroverwogen. Het is nog onduidelijk of de Nederland se ambassadeur in Paramaribo wordt teruggeroepen. Ook de politieke partijen hebben de machtsovername eensgezind veroordeeld. (Advertentie) Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 WÊÊM Toenemend kersttoerisme dit jaar in Zeeland. Vooral de ac commodaties met uitgebreide voorzieningen zijn deze dagen goed bezet: resultaat van het streven naar O kwaliteitsverbetering. I O Het traditionele Kerstzaalvoet- baltoernooi in Vlissingen werd gewonnen door Kloetinge. In de finale won de Bevelandse ploeg van een 'profteam'In Goes won 's-Heer Arendskerke voor de tweede achtereenvol gende keer het zaal- O 4 voetbaltoernooi. I )EN HAAG (RTR-AFP-DPA- INA) - De dreigende oorlog in iet Golfgebied heeft dit jaar de riering van Kerstmis overscha- luwd. 'aus Johannes Paulus II waar schuwde in zijn kerstboodschap /anaf het balkon van de St. Pie- er in Rome, dat een oorlog in iet Golfgebied een „avontuur zonder weg terug is". „Door re- Ie, geduld en dialoog met res- )ect voor de onvervreemdbare •echten van mensen en volke en" moet volgens het hoofd van le RK Kerk een uitweg uit het sonflict worden gezocht, iohannes Paulus pleitte ook zoor een vreedzame oplossing ran het Palestijnse conflict, naar het was niet duidelijk of hij :en koppeling tussen dit conflict :n de crisis rond de Perzische rolf wilde suggereren, n Baghdad woonden bijna dui zend christenen de nachtmis bij n de St. Jozefkathedraal. Voor langer was patriarch Raphael I lidawid die de gelovigen ver zocht op 5 januari een dag van zasten en gebed voor vrede te louden. In het zuiden van Irak, >p twee kilometer van de grens net Saudiarabië, vierden bui tenlandse vredesactivisten terstmis in een vredeskamp. n de Saudische woestijn keken 'ele van de 430.000 Amerikaanse nilitairen naar een videobood schap van president George lush. Hij hield hun voor dat zij n het Golfgebied zijn omdat de vereld agressie niet mag belo- ïen, omdat vitale belangen op iet spel staan en wegens de iruutheid en het gevaar van laddam Husayn. Bush sprak de hoop uit dat de Amerikaanse mi litairen spoedig naar de Verenig de Staten kunnen terugkeren, zonder dat er een schot is gelost. In Bulgarije en Albanië, tot voor kort het enige atheïstische land in de wereld, konden de gelovi gen voor het eerst sinds lange tijd Kerstmis vieren. De Bul gaarse president Jelio Jelev be hoorde tot degenen die in de Aleksandr Nevski-kathedraal in Sofia de nachtmis bijwoonden. In de Albanese stad Shkoder hadden zich volgens ooggetui gen meer dan 30.000 gelovigen verzameld rond de kapel op de gemeentelijke begraafplaats. De voorganger hield de gelovigen, onder wie ook talrijke moslims, voor dat Albanië in de eerste plaats behoefte heeft aan vrede en tolerantie en dat de proble men van het land door middel van dialoog en met geduld moe ten worden opgelost. In China waren de kerken over vol. Ondanks het koude weer na men duizenden gelovigen deel aan diensten in de katholieke en protestantse kerken van Peking en andere grote steden. Advertentie (Van onze correspondent MOSKOU Gennadi Janajev, een onopvallende partij- en vakbondsfunctionaris van be houdende signatuur is door Sovjet-leider Gorbatsjov voor gedragen als vice-president. Gorbatsjov kwam woensdag met zijn verrassende keuze en kele uren nadat hij het Volks congres, het voltallige Sovjet parlement, had meegedeeld dat premier Ryzjkov in het zieken huis was opgenomen na een hartaanval. Er was, aldus Gorbatsjov, geen gevaar voor Ryzjkovs leven. De Segeersstraat 6, Middelburg Advertentie Tijdens onze voor elke koper een mooie van 21 t/m 31 dec. a.s. Gildeweg 22 - Vlissingen tel: 01184-19610 MOSKOU - Een oudere man gebruikt maandag zijn bont muts om geld bijeen te bedelen van mensen die in de rij staan voor de grootste speelgoedwinkel van Moskou (foto Martin Cleaver!AP) 53-jarige Rus Janajev, die vlak voor zijn voordracht tot vice- president nog een persconferen tie gaf, meende dat de hartaan val van Ryzjkov mede was ver oorzaakt door de psychologi sche druk waaraan de premier had blootgestaan. De 61-jarige Nikolai Ryzjkov is al maanden een mikpunt van kritiek voor de radicale hervormers. Algemeen werd verwacht dat Ryzjkov als premier zou sneuve len bij de herstructurering van de uitvoerende macht die Gor batsjov voor ogen staat. Dins dag ging het Volkscongres ak koord met de voorstellen van de president. Gorbatsjov krijgt nu de directe controle over 'een ka binet van ministers', wat een ge duchte uitholling van het pre mierschap betekent. Het parle ment haalde voorlopig een streep door Gorbatsjovs plan tot oprichting van een Veiligheids raad, waarvan naast politici de militairen en de KGB deel zou den uitmaken. De verwachting was dat de president een dezer dagen met een nieuw voorstel zal komen. Wel was er het groene licht voor de opwaardering van de Federa- tieraad, een college met de lei ders van de vijftien Sovjet-repu blieken, tot hoogste adviesor gaan van de president. Gorbats jov heeft bij de aankondiging van zijn plannen tot vergroting van de uitvoerende macht, grote waarde toegeschreven aan de nieuwe functie van vice-presi dent. Volgens Gorbatsjov uit- WASHINGTON (AP) - De Ame rikaanse bevolking is sinds 1980 met 10,2 procent gegroeid tot 249.639.692 mensen, zo blijkt uit de woensdag openbaar gemaak te resultaten van de 21ste offi ciële volkstelling, die dit jaar gehouden werd. In 1980 waren er 226 miljoen Amerikanen. De stijging van 10,2 procent lag onder de 11,4 procent die tussen 1970 en 1980 gemeten werd. Cali- fornië bleef met een stijging van zes procent en een inwonertal van 29 miljoen de grootste staat, Wyoming met 455.975 inwoners de kleinste. breiding van zijn functie noodza kelijk om de Sovjetunie bijeen te houden en uit de politieke en economische crisis te halen. De 53-jarige Janajev rees pas dit jaar tot grote hoogte: hij werd eerst benoemd tot voorzitter van de nationale vakcentrale en vervolgens, tijdens het laatste partijcongres, tot lid en secreta ris van het centraal comité en lid van het politburo het dagelijks bestuur van de partij. Gorbats jov prees Janajev gisteren bij het parlement aan als 'een man van principes, een actieve aanhan ger van perestrojka'. Hij vroeg het Volkscongres geen tegen kandidaten te stellen. De afgelopen drie vergaderda- gen brachten Gorbatsjov in elk geval weer op een regelrechte confrontatiekoers met zijn be langrijkste politieke rivaal, de president van de Russische re publiek Boris Jeltsin. Nadat het Volkscongres het ontwerp van een nieuw Unieverdrag had goedgekeurd en bovendien Gor batsjovs voorstellen voor het houden van referenda over het Unieverdrag steunde, liet Jelt sin woedend weten dat het Rus sische parlement 'tegenmaatre gelen' zou nemen. Welke dat zouden zijn, zei hij niet, maar een paar weken terug dreigde Jelt sin dat Rusland op de belang rijkste politieke en economische terreinen het heft in eigen hand zou nemen en het centrum (Kremlin) zou negeren. De 69-jarige Roemeense ex-ko ning Michael is woensdag in zijn Zwitsers ballingsoord terugge keerd na een onvenoacht be zoek aan zijn vaderland dat hij voortijdig moest afbreken omdat de Roemeense re gering hem opdracht gaf het land te veria- O ten. O Rob Jacobs is door het bestuur van de Griekse club PAOK met verlof gestuurd. De trainer ver telde tijdens de Kerst, dat hij wel bij Feye- Q noord wil terugkeren. I J/ HHH Gari Kasparov LYON (ANP) - Gari Kasparov blijft wereldkampioen scha ken. Tweede Kerstdag behaalde de titelverdediger in de 22e par tij het laatste benodigde halve punt in de tweekamp tegen uit dager Anatoli Karpov. De stand werd daardoor 12 tegen 10. Kasparov had aan twaalf pun ten voldoende om zijn titel te prolongeren. Er staan nog twee partijen op het programma. De wereldkampioen heeft nog een half punt nodig om de twee kamp te winnen en zich daarmee te verzekeren van de hoofdprijs van ruim drie miljoen gulden. Van onze correspondenten) WASHINGTON/TEL AVIV - Irak is bereid tot een serieuze en constructieve dialoog met de Verenigde Staten over de Golf crisis maar wijst Amerikaanse arrogantie en ijdelheid af. Dat verklaarde de Iraakse presi dent, Saddam Husayn, woens dag tegenover diplomaten. Volgens de Israëlische krant Ma'ariv zijn tussen de Verenigde Staten en Irak geheime onder handelingen gaande. Die zou den moeten leiden tot een nieu we resolutie van de Veiligheids raad, waarbij een terugtrekking van het Iraakse leger uit Ku- wayt op een bepaalde manier wordt gekoppeld aan een rege ling van het Palestijnse vraag stuk. De Amerikaanse troepen heb ben nog meer dan een maand no dig om zich voor te bereiden op een oorlog. Met die boodschap voor president Bush kwam mi nister van defensie Dick Cheney terug uit Saudi-Arabië. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft 800 gaspakken en - maskers gestuurd naar de Ne derlandse ambassades in de lan den in de Golfregio. Ze zijn be schikbaar gesteld door het mi nisterie van defensie. De pakken zijn bedoeld voor de Nederlanders in Bahrayn, Qa tar, de Oost-Provincie van Sau di-Arabië, de Verenigde Arabi sche Emiraten, Jordanië en Ye men. Familieleden en werkne mers die daar niet persé hoeven te zijn, kregen eind vorige week het advies ruim voor 15 januari deze regio verlaten. (Advertentie) @®<D Van onze huistraiteur: Moussaka, de beroemde Griekse oven schotel, lekker met een frisse salade. O QC Voor 1-2 personen. Bak 400 gram Quiche Lorraine, een hartige taart voor tussendoor of als voorgerecht. Bak 375 gram 5^5 Bavaroises, 'n heerlijk luchtig nagerecht voor 2 personen. Aardbeien, chipolata O QQ of cappuccino. Bak 285 gram 3775 Aanbiedingen geldigt/m 31 december a.s. Advertentie Uiies: Lange Vorststraal 71 lissingen: Lange Zelke 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1