ÉMIIMÊËI Nota's van gs dubbel betaald Wereld toont zich geschokt bezorgd CPB acht loonstijging van 1,5 procent al maximum EG denkt aan eigen stap in Golf-crisis JA OPRUIMING! "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Gorbatsjov: aftreden paniekreactie Verwarring in Sovjet-top PI Eindejaars-Show In English-Style Sn je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Minder wind 33e jaargang no. 301 frijdag 21 december 1990 Donderslag Rome Vertrouwen Joegoslavische metaalarbeiders mogen komen Somber Visquota Pont Internationale aanpak van vuile Schelde Winkeldieven Theunisse 4 weken voor één tientje en één riks! PZC vTo> Wisselend, bewolkt en mogelijk nog een bui. Er staat een vrij krachtige weste lijke windlater noordwest afnemend matig. Temperatuur rond 6 graden. BB Tot de jaarwisseling. Beide kerstdagen gesloten! 4y/ê W%, MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft maaltijden van ;edeputeerden dubbel betaald. ,'rij regelmatig hebben gedepu- eerden verblijfskosten per- oonlijk gedeclareerd (inclusief naaltijd), terwijl ze de restau- antrekening óók naar de pro- incie lieten sturen. Daarmee varen, voor zover in eerste in- tantie was na te gaan, geen omvangrijke' bedragen ge- noeid. )at blijkt uit het accountants- apport naar het declaratiege- Irag van (oud-)gedeputeerden ti de jaren 1979-1984. De gesig- taleerde praktijk deed 'voorna- melijk' opgeld na medio 1982. toen een nieuw college van gede puteerden aantrad. Deze han delwijze was niet strijdig met de 'letter', maar wel met de 'geest' van de declaratie-verordening. Dit mede gezien in het licht van wat 'maatschappelijk aanvaard baar wordt geacht'. Het dagelijks provinciebestuur, dat het rapport afgelopen woensdag 'vertrouwelijk' naar de speciale onderzoekscommis sie Van Waterschoot stuurde, besloot gisteren plotseling om het alnog openbaar te maken. Dat gebeurde onder druk van perspublikaties en uitlatingen van onderzoeksvoorzitter Van Waterschoot. In het rapport heeft VB Accoun tants de bevindingen neerge legd van het 'feiten-onderzoek' waartoe het dagelijks provincie bestuur begin deze maand op dracht gaf, nadat - in het kader van de provinciale belastingaf faire - was geopperd dat (oud- igedeputeerden 'dubbel' decla reerden. Het accountantsrapport eindigt met de aanbeveling de huidige verordening voor reis- en ver blijfskosten kritisch te bekijken. Bovendien adviseert het ac countantsbureau een aantal maatregelen ter verbetering van de interne controle op declara ties, met name om te voorkomen dat onjuist gedeclareerd kan worden. Mede door onduidelijkheden in de verordeningen die golden in de periode 1979-1984, declareer den gedeputeerden - voorname lijk na medio 1982 - op verschil lende wijze. Niet alle (toenmali ge) gedeputeerden kunnen er (in evengrote mate) op worden aan gekeken dat ze in strijd met de 'geest' van de verordeningen hebben gehandeld. „Meer concreet betekent dit dat voor dagen waarvoor bijvoor beeld lunchkosten door derden aan de provincie in rekening zijn gebracht, soms toch een volledi ge verblijfskostenvergoeding, soms niets en ook wel 50 is ge declareerd", zo rapporteert de accountant. Het ging daarbij meestal om de kosten van 'be sprekingen met derden en der gelijke.' (Zie ook pagina's 3 en 17) vreest dictatuur Van onze correspondent IOSKOU - Sovjet-president iorbatsjov toonde zich donder- ag verbaasd, boos en teleurge- teld over het verrassende ont- lag van zijn vriend en minister an buitenlandse zaken ;douard Sjevardnadze. Tijdens en korte toespraak tot het 'olkscongres, het volledige arlement, keurde Gorbatsjov et optreden van zijn minister f, vooral omdat deze „de presi- ent niet van tevoren heeft in- elicht". )e Sovjetleider bestreed ook ijevardnadze's belangrijkste ar- ument om af te treden, name- jk dat de Sovjetunie op weg is iaar een dictatuur. Gorbastjov loemde dat een paniekreactie. Wat het land nu nodig heeft is en sterk leiderschap. Dat is wat nders dan dictatuur", aldus de iresident. ijevardnadze had zijn aftreden en 'protest tegen de reactionai- e krachten' genoemd. Gorbats- w maakte bezwaar tegen 'zo'n orm van protest' en onthulde lat hij hem kandidaat had wil len stellen voor de nieuw te creë ren functie van vice-president. Sjevardnadze blijft aan tot een opvolger is gevonden. Het Con gres nam met 1.540 tegen 52 stemmen een motie aan waarin de minister werd verzocht te blij ven. Woordvoerder Tsjoerkin van het ministerie van buiten landse zaken zei dat het aftreden geen verandering zal brengen in het Golf-beleid. Het sensationele aftreden van Sjevardnadze in de ochtenduren kwam voor de meeste van de 2250 leden van het Volkscongres als een donderslag bij heldere hemel. Sjevardnadze zei onder meer dat de aanhangers van echte perestrojka naar de ach tergrond zijn gedrongen. „De dictatuur is in de aanval, ook al weet niemand nog hoe die er zal uitzien of wie de dictator zal zijn". Als voorbeeld van deze ontwik keling noemde hij het recente ontslag door president Gorbats jov van minister van binnen- (Van onze correspondenten) VASHINGTON/DEN HAAG - leschokt en bezorgd, zo is in anden over de gehele wereld ereageerd op het verrassende iftreden van de Sjevardnadze. )e Amerikaanse minister van mitenlandse zaken James Ba- er noemde op een haastig geor- ;aniseerde persconferentie het iftreden van zijn sovjet-ambtge- toot een verlies. Maar Amerika ;elooft niet dat de buitenlandse lolitiek van de Sovjetunie als ;evolg van het aftreden zal ver inderen. laker sprak de verwachting uit lat Sjevardnadze tot februari lan zal blijven. Dan zal presi- lent Bush naar Moskou gaan na ontwapeningsakkoorden net de Sovjet-Unie te tekenen. Volgens de Duitse bondskanse- ier Helmut Kohl betekent de tap van Sjevardnadze een zwa- Advertentie) schoen modi: yd.rkkpk DE SCHOENWINKEL [VOOR DE BETERE MERKEN RPegaa.su. 8 - goes - tel 30796 y U' lAdvertentie ZATERDAG 22 DEC. en MAANDAG 24 DEC. zal DE KERSTMAN MANDARIJNEN UITDELEN in de: Lange Korte Delft, Segeersstraat e.o.' en de Burgpromenade te Middelburg. Komt u ook uw kind fotograferen met de kerstman? Ondernemersvereniging Lange Delft e.o. Middelburg. landse zaken Bakatin en diens opvolging door oud-KGB'er Poego. Slevardnadze citeerde twee ko lonels, tevens parlementsleden van de conservatieve Sojoez (Unie)-fractie, Petrosjenko en Alksnis. „Zij verklaarden pu bliekelijk dat ze erin waren ge slaagd de minister weg te werken en dat nu diens collega op buitenlandse zaken aan de beurt kwam". Hij leverde indirecte kritiek op Gorbatsjov met de opmerking re slag voor president Gorbats jov. Kohl zei de beslissing „uiter mate te betreuren. We hebben uitzonderlijk goed samen ge werkt: Hij steunde de ontwikke lingen in Oost-Europa en het is een verlies voor de vooruitgang in Europa". In Rome uitten de ministers van buitenlandse zaken van de EG hun „krachtige wens" dat het af treden „geen verandering zal be tekenen in het beleid van de Sovjetunie, waardoor de belang rijke resultaten in de buiten landse betrekkingen op de tocht zouden komen te staan". Minister van den Broek ver klaarde „verontrust en ge schokt" te zijn en deelde daar mee de reactie van de andere Eu ropese landen. Ook de Navo gaf uiting aan de bezorgdheid. De woordvoerder van het Witte Huis Marlin Fitzwater noemde het aftreden van Sjevardnadze een signaal van de ernstige toe stand waarin de Sovjetunie ver keert. Fitzwater zei dat presi dent Bush de mogelijke gevol gen van het aftreden van Sje vardnadze uitvoerig met zijn na tionale veiligheidsadviseur Brent Scowcroft heeft bespro ken. Sjevardnadze is de eerste Russi sche minister van buitenlandse zaken geweest die een vertrou wenspositie in Washington ge noot. Hij is in Amerika samen met Gorbatsjov het symbool ge worden van de nieuwe wereldor de in het post-koude oorlog tijd perk. De afgelopen twee jaar is er ook een nauw vertrouwensband ge groeid tussen Sjevardnadze en zijn Amerikaanse collega James Baker. Dat is met name het ge volg van de openhartige manier waarop Sjevardnadze met zijn Amerikaanse ambtgenoot over de problemen van de Sovjetunie sprak. Sjevardnadze werkte nauw met Baker samen eerst op het gebied van wapenbeheersing, een zaak die het vorig jaar op de achter grond werd gedrukt door de ont wikkelingen in Europa en de Duitse hereniging. Minister Sjevardnadze tijdens zijn emotionele rede waarin hij zijn aftreden aakondigde foto Boris YurchenkolAP) DEN HAAG (ANP) - Minister De Vries (sociale zaken) heeft don derdagavond van de coalitie partners in de Kamer toestem ming gekregen een werkver gunning voor een half jaar te verlenen voor 350 Joegoslavi sche metaalbewerkers. CDA en PvdA wezen er daarbij op dat dit beleid hoge uitzondering moet blijven. De tewerkstellingsvergunnin gen moeten beperkt blijven tot de 350 Joegoslaven en er mag geen precedentwerking aan wor den ontleend, aldus een motie van PvdA en CDA. Ook dringt de motie er bij De Vries op aan de wet arbeid buitenlandse werknemers zodanig aan te pas sen dat werving van nieuwe bui tenlanders zoveel mogelijk wordt uitgesloten. WD, D66 en Groen Links ble ven op het standpunt dat zij het onaanvaardbaar vinden dat in een land met meer dan 400.000 werklozen buitenlandse werkne mers worden aangetrokken. DEN HAAG (GPD) - Stijging van de lonen in de nieuwe cao's met meer dan anderhalf pro cent is te veel. De directeur van het Centraal Planbureau, prof. drs. G. Zalm, vindt anderhalf procent het maximum wil men althans voorkomen dat de winstgevendheid van de bedrij ven in 1991 weer terugloopt. Zalm zegt een en ander in een gesprek met 'De Werkgever', het magazine van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond NCW. Van de „ketelmuziek van de vakbonden die aan de cao-on derhandelingen vooraf gaan" zegt Zalm „niet vrolijk" te zijn geworden. „Ik denk dat een stij ging van de contractlonen met 3 procent zoals het kabinet heeft genoemd al te hoog is". De seinen zijn bij het CPB in middels bijna allemaal op rood gezet, zo meldt Zalm volgens De Werkgever. De internationale handel valt tegen, het exporte rende bedrijfsleven doet het minder goed, er wordt minder geïnvesteerd en de toename van de consumptie is kleiner. Vol gens Zalm bestaat zelfs de kans dat de werkloosheid het komen de jaar weer groter wordt. Het Centraal Planbureau ba seert zich bij zijn prognoses voor komend jaar op een scenario dat er somberder uitziet dan het draaiboek dat werd gehanteerd bij het opstellen van de Macro Economische Voorspelling die tegelijk met de Miljoenennota verscheen. De aanvankelijk voorspelde ex- portgroei van 6 procent in 1990 en van 5,25 procent in 1991 zal volgens Zalm niet worden gerea liseerd. Zalm noemt de ontwik keling van de winstgevendheid „verontrustend". „In 1991 zal die voor de tweede achtereenvol gende maal afnemen. Zalm heeft ook een boodschap voor de regering. „Het kabinet doet er verstandig aan om bij de zogeheten tussenbalans niet te besluiten tot lastenverzwaring (hogere belastingen, premies of andere heffingen) voor burgers of bedrijven. Dat zou zeer ris kant zijn. CDA en PvdA willen in 1991 wel een extra lastenververhoging doorvoeren. Op deze manier moet een nieuwe tegenvaller bij de belastinginkomsten van de overheid gecompenseerd wor den. De gisteren door de EG-minis- ters vastgestelde vangstquota zijn niet ongunstig voor de Ne derlandse vissers. Zowel minis ter Bukman als vertegenwoordi gers van de sector zelf toonden zich niet echt O ontevreden O De Texelse veerbootonderne ming Teso wil de PSD een splin ternieuwe dubbeldeksveerboot te huur aanbieden voor een pe riode van tien jaar. De directeur van Teso deed deze aanbieding tijdens de overdracht van de nieuwe, en tevens grootste veer boot, Schulpengat, die eind februari op Texel Q wordt ingezet. I J/ dat „niemand deze jongens - ik zeg jongens omdat mijn leeftijd dat toestaat - tot de orde heeft geroepen en verklaard dat er (Slot zie pagina 3 kolom 1 DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet zich sterk gaat maken voor interna tionale actieprogramma's om de grensoverschrijdende ver vuiling van de Maas en de Schelde aan te pakken. Een CDA-motie van die strekking werd donderdagavond met al gemene stemmen aangenomen. Dergelijke programma's be staan al lang voor de Noordzee en de Rijn. De Kamer meent dat die programma's hebben bewe zen een goede aanpak te zijn om de verontreiniging van deze wa teren terug te dringen. fAdvertentie HAAGMAN ADVOCATEN BBBH De Zeeuwse middenstand is blij dat eindelijk de ivinkeldiefstal len harder worden aangepakt. Er is te lang te weinig aan ge daan. menen de winkelbedrij ven. Winkeldieven vind je in alle lagen van de bevol king, van kinderen tot O bejaarden. fc I Gert-Jan Theunisse zou van het testosteron andriol gebruik heb ben gemaakt, waardoor hij posi tief gereageerd heeft bij drie do pingcontroles in 1988 en 1990. Dat is een van de conclusies uit een onderzoek van de stichting Continuïteit Beroeps wielersport Neder- O C land. ROME/WASHINGTON (RTR/ AFP/UPI) - De Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken, Gianni de Michelis, heeft don derdag verklaard dat de EG in zake de Golfcrisis eigen initia tieven zou moeten ontwikkelen als het niet tot directe Ameri- kaans-Iraakse besprekingen mocht komen. De Michelis is naast minister van buitenlandse zaken momen teel tevens voorzitter van de EG-ministerraad. De EG-ministers van buiten landse zaken spraken zich dins dag in Brussel nog uit tegen een ontmoeting met de Iraakse mi nister van buitenlandse zaken, Tareq Aziz. Zij waren van me ning dat Aziz eerst in de Verenig de Staten met president George Bush had moeten spreken over een mogelijke regeling van de crisis. De Michelis verklaarde gisteren dat zijn collega-ministers in stemmen met zijn voorstel om een onafhankelijke EG-stap te ondernemen. „Ik heb in Brussel gezegd dat, als voor het einde van dit jaar blijkt dat een ge sprek tussen Irak en de VS er niet in zit, de EG voor 15 januari zelf stappen moet ondernemen. Ik had de indruk dat alle aanwe zige ministers hiermee instem den". Turkije heeft donderdag de Na vo gevraagd jachtvliegtuigen te sturen die normaal deel uitma ken van de ACE Mobile Force (AMF), de snel inzetbare troe penmacht van het bondgenoot schap. Turkije heeft als enige Navo land dat aan Irak grenst om de extra vliegtuigen gevraagd om dat het bang is voor een vroegtij dige aanval van Irak. Turkije houdt serieus rekening met de mogelijkheid dat zo'n aanval be gin januari wordt uitgevoerd, dus voor 15 januari, de datum dat het VN-ultimatum tegen Irak afloopt. i Advertentie) Dinsdag meldde minister Kok (financiën) voor dit jaar een ex tra belastingtegenvaller van 2,5 tot 3 miljard gulden. Kok liet gisteren in de Kamer weten de voor 1991 ontstane fi nanciële problemen bij de kabi netsdiscussie over de tussenba lans te willen betrekken. De mi nister gaf te kennen vooral aan nadere belastingmaatregelen te denken. Reitsma (CDA) wees erop dat door de nieuwe belastingtegen valler de lastendruk een half procent lager uitvalt dan voor zien. Omgerekend gaat het dan om twee miljard gulden.'Zijn PvdA-collega Melkert stelde het nog duidelijker: „In hoofdzaak moeten de maatregelen aanslui ten bij de oorzaak van de proble matiek". Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. lii min ./"link Naam: Adres: PC Plaats: Ik wil de PZC j 4 weken lang voor 12,50 Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnemenlen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1