Achteraf beter af! De eerste sneeuwballen Oranjeteam met elan voorbij pover Malta oorlogstaak in voor Smit-boot Fiscus achterhaalt tien miljard gulden Vredescampagne jongeren EG-voorstel visquota krijgt weinig bijval van ministers Frankrijk bereid om te vechten Shoerette "Al het nieuws van hier tot Tokyo." McKinsey adviseert samenwerking op drie gelijkwaardige zenders Politiewagen veroorzaakt in \sten een dodelijk ongeval 'jam# KERSTKADO 25,- KORTING In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. ono° Gorbatsjov Bootlieden Vismijn Serge Goossens Zacht, meer wind m 233e jaargang no. 300 Donderdag 20 december 1990 Demonstratie PZC ■BH 'wmv Veel bewolking waaruit vanmiddag regen kan vallen. Krachtige, later bo ven zee harde wind uit west-zuidwest. Middagtempertuur 5 graden. .\\OOr ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN Be' tcveet ttifot .39666- HH ingreep omroepbestel IILVERSUM (GPD) - Het volle-P lig uitvoeren van de gistermid- lag door organisatiebureau IcKinsey aanbevolen reorga- lisatie van het publieke om- oepbestel zal tussen de zeshon- lerd en negenhonderd banen ;osten. Dat zei bestuurder üaas Koornstra van de Dien- tenbond FNV gistermiddag na lat een samenvatting van de re- ultaten van het McKinsey-on- lerzoek openbaar was ge naakt. 'olgens Koornstra zullen de ba- len in de loop van de komende Irie jaar verdwijnen. De inkrim- iing zal een rechtstreeks gevolg ijn van de door McKinsey aan- ievolen nauwere samenwerking Lissen omroepen. De publieke mroepen zelf wensen niet in te aan op de door Koornstra ge- oemde cijfers. len van de opzienbarendste onclusies van het McKinsey- apport is dat ieder tv-net twee L-omroepen dient te huisvesten, lu hebben zowel op Nederland 1 ls Nederland 2 drie A-omroe- en en één B-omroep zendtijd en het hele derde net voor de [OS en kleine niet-ledengebon- en zendgemachtigden als KON en Teleac. De kijkcijfers oor dit derde net zijn echter zo aag dat ze nauwelijks meetellen de concurrentie met 'vijand' 1TL4. IcKinsey gaat uit van drie ge- jkwaardige publieke zenders. )e omroepen die met elkaar op én net zitten, moeten komen at een zendercoördinator, die e eindverantwoordelijkheid raagt voor het programma- chema. loor teruglopende STER-in- omsten dreigt de publieke om- Dep binnen enkele jaren een te- ort van 100 miljoen gulden op a lopen met als gevolg „verdere verschraling" van het program ma-aanbod. Het bestel kan al leen overleven als het een meer waarde biedt ten opzichte van commerciële concurrenten. Als voorbeelden hiervan noemt McKinsey: pakkend Nederlands drama, spraakmakende actuali teitenrubrieken, identiteitspro gramma's van hoog niveau, uit stekende sportverslaggeving en een goed aanbod van speelfilms en amusement. McKinsey wijst op de huidige wettelijke reclamebeperkingen EDE - Twee jongens gooien in Ede hun eerste sneeuwballen van deze winter. De pret was overi gens maar van korte duur en de weerberichten lijken weinig kans te geven op een witte Kerst (foto Raymond Rutting!ANP) en belangentegenstellingen. Bo vendien wordt de helft van de avondzendtijd besteed aan pro gramma's voor kleine doelgroe pen. Volgens McKinsey moeten die worden verschoven naar tijd stippen overdag. Voorts moeten de netten onderling hun pro gramma's op elkaar afstemmen, waardoor tussen de drie zenders een evenwichtige aanbod be reikt wordt. De NOS moet pri mair toeleverancier worden van programma-categorieën als Journaal, sport en culturele eve nementen. McKinsey heeft becijferd dat voor versterking van de avond programmering volgend jaar ongeveer dertig miljoen gulden extra nodig is, oplopend tot ongeveer honderd miljoen gul den in 1993. Voor uitbreiding van dagtelevisie is nog eens zo'n vijftig miljoen gulden nodig. Dit geld kan komen uit uitbreiding van de STER-tijd, inclusief re clame op zondag, en door verre gaande efficiency-maatregelen. WVC wordt een eenmalige bij drage gevraagd van 150 tot 200 miljoen gulden. De omroepen reageerden ver deeld. TROS-directeur Cees Wolzak was in ieder geval teleur gesteld. Hij noemde het „een ge miste kans" dat McKinsey niet een televisienet heeft bestemd voor een private omroep binnen het bestel. Veronica laat weten „respect" te hebben voor de sug gesties, maar ervoor te willen waken dat „het middel erger wordt dan de kwaal". NCRV-voorzitter mr. T. Herstel zei bereid te zijn tot samenwer king, maar daarbij mag de iden titeit van zijn omroep niet aan getast worden. De EO maakt zich zorgen over het behoud van de pluriformiteit van het bestel. Het bestuur van de VARA noemt de analyse „helder en hard"en zal de komende discus sies „constructief' benaderen. De KRO acht nader overleg no dig om tot een standpunt te ko men. RABAT - Door de simpele 8-0- overwinning van Oranje op Malta, werd Nederland -voorlo pig- lijstaanvoerder van groep 6 in de kwalificatieronde voor het Europese kampioenschap. Met vijf doelpunten evenaarde Marco van Basten het record van Jan Vos (Finland), Leen Vente (België) en John Bosman (Cyprus). Van Basten echter was de eerste die het presteerde in een uitwedstrijd. De trefzekerheid van Van Bas ten was typerend voor de voet balploeg, die maar weinig gele genheden liet passeren. Een ver dienste die opnieuw aan de spe ler van AC Milan moet worden toegerekend. Het waren name lijk niet alleen zijn vijf doelpun ten, hij legde er ook twee klaar op de schoen van Bergkamp. Slechts aan het doelpunt van Winter, ingevallen voor Koeman die weer hinder had van zijn ou de achilles-peesblessure, had Van Basten part nog deel. (zie ook pagina 23) IOTTERDAM/DEN HAAG 4NP/GPD) - Het Nederlandse randbestrijdings- en bergings- ehip Smit New York van het lotterdamse bergingsbedrijf mit Tak, dat in de Perzische lolf wordt ingezet gaat daar oofdzakelijk civiel werk doen. lit heeft een woordvoerder van mit Tak woensdag meege- eeld. ie bedoeling is dat het multi- mctionele bergingsvaartuig -hepen gaat assisteren, die de .merikaanse troepen in Saudi- irabië bevoorraden. Het zal oomamelijk gaan om het ver- ichten van reparaties en het ventueel blussen van branden, 'olgens Smit Tak zal de Smit few York niet worden ingezet bij assistentie aan oorlogssche pen, omdat die meestal zelf alle voorzieningen aan boord heb ben. De bemanning van de Smit New York - ongeveer 20 opvareb- den - is van verschillende natio naliteiten. De woordvoerder van Smit weet niet hoeveel Neder landers er aan boord zijn. Overi gens gaat de bemanning op ba sis van vrijwilligheid naar de Golf. De opvarenden krijgen geen gevarentoeslag, omdat de verzekeringsmaatschappij Lloyd's in Londen de Golf nog niet als oorlogsgebied be schouwt. De Smit New York is momenteel bezig om in de Indische Oceaan een karwei af te maken. Daarna vertrekt het schip naar de Straat van Hormuz. DEN HAAG (ANP) - Door de verplichting aan de banken om de belastinginspecteur inzage te geven in de rente die zij aan hun cliënten uit keren, heeft de fiscus tot dusver ruim tien miljard gulden aan zwart vermogen achterhaald. Belastingplichtigen geven hun ontvangen r§nte thans zelf veel beter op en dat heeft ertoe geleid dat er 1,6 miljard gulden meer aan rente is aangegeven dan voorheen. Over 1988 leverde dat de schatkist al 545 miljoen gul den op. In 1989 en de eerste helft van 1990 hebben navorderings aanslagen over verzwegen rente de schatkist ruim 300 miljoen gulden opgeleverd, zo heeft staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën de Eerste Kamer laten weten. Vorig jaar werden voor ver zwegen rente ruim 183.657 navorderingsaanslagen op gelegd aan 102.654 belas tingplichtigen. In de eerste helft van 1990 werden 86.604 navorderingsaanslagen op gelegd bij 31.069 belasting plichtigen. De „meevallers" zijn al verwerkt in de belas tingramingen en doen der halve niets af aan de belas tingtegenvaller van ruim vijf miljard gulden die minister Kok dinsdag in de Tweede Kamer meldde. De CDA-fractie in de Tweede Kamer komt terug op de ferme taal die woordvoerder Gualthe- rie van Weezei de afgelopen week sprak over de Nederlandse inspanning in de Golf. Van Wee zei meende toen, met CDA-mi- nister van buitenlandse zaken Van den Broek, dat Nederland een aanzienlijke extra bijdrage moet leveren aan de troepen macht in de Golf. De CDA'er zei te overwegen daarom een motie van WD-kamerlid Weisglas te ondersteunen. Maar in het fractieberaad van gisteren werd Van Weezei terug gefloten. De motie van Weisglas, die de regering vraagt het zen den van bij voorbeeld medische troepen naar het crisisgebied te overwegen, zal door het CDA niet worden ondersteund, zo be sloot de fractie gisteren. De PvdA was al verklaard tegen stander van de motie. Van Weezei verklaarde ook deze week nog ontevreden te zijn over het besluit van de regering om munitie en een blusboot naar de Golf te sturen. De weigering Ne derlandse grondtroepen in te zetten en het alleen te zoeken in materiële ondersteuning, lijkt volgens de CDA'er op 'schone- handenpolitiek'. AMMAN - Katia Kycheva uit de Sovjetunie achter de microfoon tijdens een persconferentie in de Jordaanse hoofdstad Amman over de vredescampagne van een internationale groep jonge ren. De groep wil naar Baghdad reizen om de Iraakse leider Saddam Husayn te vragen mee te werken aan een vreedzame oplossing van het Golf-conflict. Overigens gaan ook de ouders mee (foto Rabih Moghrabi/AFP) STEN (ANP) - Een auto van de Rotterdamse gemeentepolitie eeft woensdagavond in het Brabantse Asten een dodelijk ver- eersongeval veroorzaakt. olgens een zegsman van de rijkspolitie Eindhoven botste de politie- agen tijdens een inhaalmanoeuvre op de weg tussen Asten en Hel- jond frontaal op een tegenligger. De bestuurder daarvan, een man it Asten, was op slag dood. i de politieauto zaten drie Rotterdamse rechercheurs. Die werden iet gewond. Wat ze in Asten deden is niet bekend. BRUSSEL (ANP) - De voorstel len van EG-commissaris voor visserijzaken Manuel Marin voor de hoeveelheden vis die in 1991 mogen worden gevangen, zijn slecht gevallen. Vrijwel al le landen hebben negatief ge reageerd, zo zei Marins woord voerder woensdag. De vangstvoorstellen werden gisteravond voorgelegd aan de vergadering van visserijminis ters onder voorzitterschap van minister Bukman. Volgens Ma- rins woordvoerder betwistten nagenoeg alle ministers de we tenschappelijke onderzoeken waarop de commissaris zijn voorstellen baseert. De woord voerder vond dat vreemd omdat alle EG-landen experts leveren aan het Internationale Onder zoeksinstituut ICES in Kopen hagen (Denemarken), dat die on derzoeken uitvoert. Nederland wil dat de totale toe gestane vangsthoeveelheid (TAC) voor schol wordt opge trokken tot 180.000 ton, net zo veel als dit jaar. Marin wil niet verder gaan dan 169.000 ton. Ook kan er wat Nederland be treft meer horsmakreel dan de 220.000 ton van Marin worden opgevist. De vergadering is intussen ver lengd. Vanwege de bezwaren te gen de commissievoorstellen zit ten de ministers niet meer rond de tafel, maar spreken Bukman en Marin met elke bewindsman apart. De bedoeling is dat de mi nisterraad vanmorgen wordt hervat, aldus Bukmans woord voerder. Tientallen Franse vissers heb ben woensdagmorgen in Brussel actie gevoerd tegen het EG-vis- serijbeleid door tonnen vis op het wegdek te gooien waardoor het verkeer ernstig in de knoop raakte. De hoop vis, het ijs en de kratten werden uitgestort voor het gebouw waar de ministers vergaderen. De Brusselse dien sten hadden de handen vol met het opruimen van de stinkende rommel. De actievoerders waren dinsdag met 15 ton verse haring en sar dientjes vanuit het Noordfranse Cherbourg naar Brussel vertrok ken. Het initiatief ging uit van de Sovjetleider Gorbatsjov heeft de opstandige republieken laten loeten dat hij ze zonodig onder direct bestuur zal plaatsen of de noodtoestand zal uit roepen als de span- O ning te hoog oploopt. O Stakende werknemers van de Vlissingse bootliedemoacht zijn woensdagmiddag met drie van de vier boten van hun werkgever aan de haal gegaan in een po ging kracht bij hun eisen te zet ten. Beide partijen zijn nu bereid een bemiddelingspo ging van buitenaf te 1 Q accepteren. I O mm Met een jaaromzet van ongeveer 15 miljoen gxdden speelt de Vis mijn Colijnsplaat quitte dit jaar. Hoewel dit drie miljoen minder is dan het jaar daarvoor, is de omzet aanzienlijk meer dan in de jaren ervoor. Garnalen vormen nu het groot ste aandeel van de om- zet I Serge Goossens won vorige week voor de tweede keer op rij de Grand-Prix skiwedstrijden. De 20-jarige skiër uit Nieuwer- kerk was de gehele skiselectie- top uit Nederland te snel af op de parallel- OO en slalomafdalingen. £m£m PARIJS/NEW YORK/BAGH DAD (RTR/AFP) - Frankrijk zal vechten als Irak zich niet voor 15 januari uit het bezette Ku- wayt heeft teruggetrokken. Dat heeft president Francois Mit terrand woensdag tijdens een persconferentie laten weten. Hij voegde eraan toe dat het Westen niet uit is op de vernieti ging van Irak. Voor Mitterrand is bij een aanval het realiseren van het einddoel zoals dat in VN-resoluties is gesteld - zorgen dat Kuwayt zich geheeluit Ku- wayt terugtrekt - voldoende. De Verenigde Staten lieten woensdag weten dat zij „geen enkele opening" zien om bespre kingen met Irak aan te knopen. Witte Huis-woordvoerder Mar- lin Fitzwater benadrukte echter dat Washington de deur tot de onderhandelingstafel open houdt en herhaalde dat de VS wel een bespreking met Irak wil len maar dan wel tussen 20 de cember en 3 januari. Irak heeft deze data al als onaanvaardbaar afgewezen. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties veroordeel de woensdag nagenoeg unaniem Irak vanwege zijn optreden te gen burgers en buitenlanders in het bezette Kuwayt. Met 144 stemmen voor en een tegen (Irak) bekrachtigde de vergade ring een motie die op 3 december door de Sociale Commissie van de VN was aangenomen. (Advertentie) op alle schoenen met stip Segeersstraat 6, Middelburg (Advertentie) Franse federatie van kleine zelf standige vissers. Die heeft wei nig op met de maatregelen die Marin in petto heeft. Marin wii behalve verdere vangstbeperking ook een aantal vangstmethoden afschaffen om de visstand te beschermen. De Franse vissers zijn vooral ver bolgen over het voorstel de toe gelaten maaswijdte te vergro ten. Daardoor zouden ze vele kleinere vissoorten niet meer in hun netten kunnen krijgen en inkomen verliezen. „Marin gaat ervan uit dat er te veel schepen zijn. Om daar iets aan te doen zijn alle middelen goed, maar met ons houdt hij geen rekening", zei één van de actievoerders. In uw regionale dagblad slaat met alleen wat er in het buitenland gebeurt Ook het nationale nieuws komt volop ,iun bod Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving I n dat maakt 'm zo boeiend. I hebt 'm zo in huis L' hocli alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion (iccsink |JA Naam: Adres: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingerr BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1