Auto-Poppe Walcheren 09 Club voor niet-feesters Van den Broek is ontevreden over Golf-hulp Welkom-thuis voor Golf-fregatten CDA wil kosten van openbaar vervoer en auto fors verhogen Voorbereidingen op mogelijke stroom van Sovjet-vluchtelingen "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." m Teruglopende belastingopbrengst Kok: tekort loopt op Zorgen voor Gorbatsjov In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Enige sneeuw Tijdens onze kerstshow voor elke koper 'n mooie kerstgratificatie! Welkom van 21 t/m 31 dec. a.s. Gildeweg 22 - Vlissingen VRIJDAG AVOND KOOP AVOND Kinderbijslag Verlaging van lisconto in VS Autolease Zeeland B.V. EG Geen zin Kant-en-klaar Bom Commando's Kunstijsbaan Tevreden 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BEUEN GAAT SNELLER 01184 84215 nMIMï Veel bewolking en vanmiddag enige sneeuw. De temperatuur oplopend naar 3 tot 4 graden. Zwakke, later ma tig tot vrij krachtige nw-wind. 133e jaargang no. 299 IVoensdag 19 december 1990 ■MBMl tammm Tegenvallers naar 5,5 miljard )EN HAAG (GPD) - De rijks- iverheid wordt geconfronteerd net een nieuwe belastingtegen- aller van 2,5 tot 3 miljard gul len. De tegenvaller komt bo venop de reeds eerder dit jaar crwerkte belastingtegenval- ers dié tezamen 2,5 miljard gul len beliepen. De totale tegen- aller komt daarmee op 5 tot 5,5 niljard gulden. linister Kok (financiën) heeft lit gisteravond in de Kamer be- :endgemaakt. De nieuwste te- ;envaller wordt vooral veroor- aakt door teruglopende op- irengsten uit de vennoot- chapsbelasting (de winstbelas- ing voor bedrijven): 2,5 miljard lilden. Daarnaast komt er min- ler BTW binnen: 600 miljoen tilden. Eerder dit jaar vielen al rote tegenvallers bij de inkom- tenbelasting te noteren. Die be- ipen circa 1,9 miljard gulden, lok wees erop dat de belasting- egenvallers nu berekend zijn tot en met november van dit jaar. Alhoewel er in december nog veel kan gebeuren erkende Kok dat met de tegenvaller het financieringstekort van de rijk niet meer op 5,25 procent zal uit komen. Dat percentage was in het regeerakkoord neergelegd. Het wordt waarschijnlijk 5,5 pro cent. Nu de 5,25 procent financierings tekort onhaalbaar is geworden, zal Kok afzien van een eerder voornemen om nog dit jaar de premie kinderbijslag voor het eerste kwartaal van 1991 te beta len. Daarmee is 1,55 miljard gul den gemoeid. Nu die betaling naar 1991 moet gaan, is er een extra belasting van de begroting 1991 waarvoor het kabinet een oplossing moet zien te vinden. Dat zal uiterlijk in maart 1991 gebeuren als de zogenoemde Voorjaarsnota uitkomt: een )EN HAAG (ANP) - Zeg dat je ie dag na Kerst een zwaar ten- amen moet doen, weekend- of iachtdienst moet draaien, trek e terug in een klooster, simu- Eer een ziekte. Of zeg gewoon erlijk dat je lid bent van het [omitee Feestdagen Nee. lensen die zich aan de komende :estelijkheden willen onttrek- :en kunnen zich voor het in dit erband luttele bedrag van tien ulden per jaar aansluiten bij iet pas te Arnhem opgerichte lomitee. Voorzitster is de 25-ja- ige Marjon van de Wouw, stu- lente in de klinische psycholo- ff 1 >EN HAAG, BRUSSEL (GPD) - linister Van den Broek (bui- enlandse zaken) meent dat Ne- lerland te weinig bijdraagt aan Ie internationale inspanning in Ie Golf. Het kabinet besloot gis- eravond om de Verenigde Sta- en en Groot-Brittannie voor ingeveer 185 miljoen gulden an munitie te leveren voor de nilitairen in de Golf. Ingewij- len melden dat Van den Broek lie extra bijdrage te mager 'indt. lehalve de levering van munitie al het kabinet ook bijdragen in Ie kosten voor het uitzenden an een brandbestrijdings- en lergingsschip van de Rotter- lamse firma Smit Tak. Het chip zal in de Golf vooral optre- len ten behoeve van de Ameri- ;aanse marine. Het bergingsbe- Irijf heeft al afspraken gemaakt net de Amerikanen, ïen verdere bijdrage wordt iverwogen, zo staat in de brief 'an de regering aan de kamer. Ie regering wil dat „zo moge- ijk" in WEU-verband doen, W ASHINGTON (KRF) - De Fed, iet bestuur van het systeem van mentale banken in de VS, heeft inaniem besloten het disconto net ingang vanaf woensdag 19 leeember met een half procent e verlagen van 7 tot 6,5 procent. Ie laatste verandering van deze ente was op 24 februari 1989 oen de Fed de rente van 6,5 pro- ent tot 7 procent verhoogde, n een verklaring zegt de Fed dat le zwakte van de economie de ichtergrond van de verlaging 'ormt, evenals de strakke kre- üetteugels die de banken aan- louden en de beperkte groei van le geldomloop. De consumen tenprijzen in de VS zijn novem- ier met slechts 0,3 procent ge degen. Dat wees er weer op dat le inflatie in de hand werd ge- louden. (Advertentie) Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 stuk over de uitvoering van de lopende begroting. Bij de Voorjaarsnota zal ook na gegaan moeten worden in hoe verre de belastingtegenvaller van dit jaar doorwerkt. Daar naast zal dan bekeken moeten zijn of er een meevaller is bij de gasbaten op basis van de hogere olieprijs en de hogere dollar koers sinds het ontstaan van de Golfcrisis. De bewindsman schatte die meevaller recent op 600 miljoen gulden. Kok zei in 1991 vast te willen houden aan een financieringste kort van 4,75 procent. De oplos singen die nodig zijn zullen zo veel mogelijk bij de oorzaak ge vonden moeten worden: vooral in de belastingsfeer dus. Kok gaf voorts aan dat er dit jaar nog wel een nieuwe meevaller is bij de inkomsten, de uitgaven voor ondermeer de EG en door andere besparingen. Die beloopt circa 0,5 miljard gulden. Deze meevaller is echter onvoldoende om de financiële problemen zo als die nu zijn ontstaan, op te los sen. Door de belastingtegenvaller daalt de lastendruk wel verder. Die komt nu circa een half pro cent lager uit dan eerder voor zien: geen 52,8 maar 52,3 pro cent. Het kabinet blijft overi gens uitgaan van een maximale druk van 53,6 procent zoals in het regeerakkoord is neerge legd. Er is dus nu meer ruimte voor lastenverzwaring, zonder de maximale druk te overschrij den. Leden krijgen in elk geval de Feestdagen-Neekrant waarvan het eerste nummer zojuist is ver schenen. „Die krant verschijnt voorlopig één keer per jaar", al dus Van de Wouw, „maar als het idee een beetje aanslaat, komen er meer. Met Pasen of Pinkste ren bijvoorbeeld, of Carnaval." „Het is bijna onmogelijk om je er aan te onttrekken," zegt Marion. „Er is sprake van sociale dwang. Waar je je boodschappen ook doet, overal dennetakjes, kerst klokjes en nepsneeuw. En wee het kind dat niet van plan is één van die dagen gezellig bij de ou ders te eten." waarmee wordt aangeduid dat Nederland ook zonder interna tionale organisaties als de WEU tot een verdere verhoging van de bijdrage zou kunnen besluiten. De afgelopen week vroeg VVD- kamerlid Weisglas minister Van den Broek nog om een extra in spanning in de Golf. In die wens werd Weisglas toen gesteund door CDA-woordvoerder Gual- thérie van Weezel. PvdA-kamer- lid Van Traa stelde toen dat zijn partij „zeer terughoudend" staat tegenover het opvoeren van de Nederlandse inspanning. De EG-landen blijven bij hun weigering om met Irak te praten voordat er gesprekken hebben plaatsgevonden tussen Irak en de Verenigde Staten, zo besloten de twaalf ministers van buiten landse zaken dinsdag in Brussel. Vooral de Italiaanse voorzitter van de EG-ministerraad, Gianni De Michelis, wilde op korte ter mijn namens de twaalf een ont moeting met de Iraakse minister Tariq Aziz. Hij kreeg steun van Spanje en Griekenland. Minis ter Van den Broek, en diens Brit se en Luxemburgse collega's verzetten zich echter met suc ces. Zij vinden dat daarmee het westerse front tegen Irak door broken zou worden. „Wij willen voorkomen dat Irak de indruk krijgt dat met de EG een andere discussie te voeren zou zijn dan met de VS", zei Van den Broek. Baghdad bezwoer gisteren op nieuw dat het zich niet zal terug trekken uit Kuwayt tot het Ara- bisch-Israelische probleem is ge regeld. De Iraakse president Saddam Husayn verklaarde dat het geen zin heeft zijn minister van buitenlandse zaken naar Washington te sturen om daar opnieuw van president Bush te horen dat Irak zich op 15 januari moet hebben teruggetrokken of dat het anders met geweld wordt verdreven. In een vraaggesprek met de Turkse televisie dat dins dag werd uitgezonden zei Sad dam dat Aziz niet naar de Ver enigde Staten gaat om opdrach ten in ontvangst te nemen. Saudi-Arabië staakte intussen dinsdag alle export van vlieg tuigbrandstof. Het gaat de voor raden uitbreiden, die de bijna tweeduizend gevechtsvliegtui gen in de lucht moeten houden. k'.' Vreugde bij de hereniging op de Helderse kade na het afmeren van de uit de Golf teruggekeerde fregatten foto Marcel AntonisselANP) DEN HELDER (ANP) - Enkele honderden familieleden en vrienden plus de Mariniers kapel stonden gistermorgen in een snijdende koude op de kade in Den Helder om de be manningen van de twee uit de Golf teruggekeerde fregatten welkom te heten. De Witte de With meerde kort na tien uur af, de Pieter Florisz tegen elven. Familieleden mochten vervolgens aan boord van de beide schepen om uiting te geven aan een „golf van vreugde" zoals op een spandoek te lezen viel. Bij het binnenvaren van de Pieter Florisz zagen de men sen op de kade tussen de aan getreden bemanning twee Arabieren staan. Het bleek een verkleedgrap van twee mariniers aan boord van het fregat. Het weerzien was niet zo emo tioneel als het vertrek. Ma troos Feronika Balthus (26) uit Den Helder heeft het een per fecte reis gevonden. Ze is een van de 22 vrouwen aan boord van de Pieter Florisz. De zie kenverpleegster hoopt op 16 april weer van de partij te zijn als haar schip opnieuw naar de Golf moet. Evenmin als Fero nika heeft de 24-jarige ma troos Jurrien Visser de drei ging in de Golf zeer sterk ge voeld. Hij zegt het nu zat te zijn, niet zozeer vanwege de oorlogsdreiging als wel omdat er in de havens in het Golf-ge- bied helemaal niets te beleven valt. „Het was het saaiste dat ik ooit heb meegemaakt. Leuk is anders. Ik ga liever naar de West", aldus de matroos. Chef voortstuwing van de Pie ter Florisz, Niek Toet, ziet als verschil met andere reizen dat de motivatie groter is geweest. De dreiging zit in jezelf, je weet wat er kan komen, maar je hebt geen tijd om daar steeds over na te denken, aldus de 37-jarige sergeant-majoor uit Den Helder. Volgens hem zijn er een aantal mensen die geen tweede keer naar de Golf willen omdat zij veelal al zeer lang hebben ge varen, soms drie jaar. Maar voorlopig hebben ze vrijaf. Op 11 februari moet de beman ning zich weer melden. Dan gaat het opwerken van het schip weer beginnen. (zie ook pagina 11) MOSKOU (RTR/DPA/AFP) - Raisa Gorbatsjov, echtgenote van de Sovjetleider, in gesprek met afgevaardigden naar het congres dat momenteel in Mokou wordt gehouden. Michail Gorbatsjov leek dinsdag op steeds minder steun te kunnen rekenen voor zijn nieuwe Unieverdrag dat de relaties tussen het centrale gezag en de deelrepublieken moet rege len. Op de tweede dag van het Congres van Volksafgevaar digden keerden zich ook Moldavië en Oezbekistan tegen het ontwerpverdrag, in het kielzog van Estland, Letland, Litou wen en Georgië. De Russische Federatie en de Oekraine heb ben verklaard dat in het nieuwe verdrag de rechten van de republieken versterkt dienen te worden. De Oezbeekse presi dent Islam Karimov schilderde Gorbatsjov een toekomst beeld waarin de Centraalaziatische republieken samenwer ken en op die wijze een krachtige anti-Moskou-coalitie vor men foto AP) DEN HAAG (GPD) - Het CDA wil de tarieven voor het open baar vervoer vanaf 1992 jaar lijks met 5 procent verhogen (inclusief inflatie). Dat is meer dan minister Maij (verkeer en waterstaat) dit jaar heeft voor gesteld, namelijk 3,5 procent. Coalitiepartner PvdA nam dinsdag in het debat over de be groting van verkeer en water staat onmiddellijk afstand van dit voorstel uit het CDA-kamp. Ook de VVD voelt er niets voor omdat de christen-democraten tegelijkertijd het autorijden duurder willen maken. De christen-democraten komen met het voorstel om de kosten voor de overheid van het open baar vervoer te drukken, zodat er meer geïnvesteerd kan wor den in de aanleg van spoorwe gen en wegen. CDA-woordvoerder Reitsma vond het 'zorgwekkend' dat de investeringen de laatste jaren al leen maar zijn afgenomen. Het ministerie legt per jaar bijna 4 miljard toe op kaartjes voor het openbaar vervoer. Om dat be drag niet verder te laten stijgen zijn tariefsverhogingen nodig, aldus Reitsma. Omdat in het regeerakkoord is afgesproken dat men door prijs verhogingen niet de auto in ge jaagd mag worden, moeten ook de autokosten met 3 procent toennemen. Het CDA denkt daarbij aan de 'klassieke instru- Oppassen met kant-en-klaar- maaltijden, zo adviseert de Con sumentenbond na een onder zoek van deze produkten. Geen enkele 'hap' scoorde beter dan 'redelijk' en soms loopt de koper het risico van [T een bedorven diner. w Een landbouiver uit Hulst die bij het ploegen op een vliegtuigbom stootte, laadde het puntgave projectiel op zijn tractor en reed er vervolgens over de drukke Rijksweg 60 mee naar huis. Een EOD-woordvoerder vond de handelswijze 1 'levensgevaarlijk. Als onderdeel van hun opleiding houden aspirant commando's en mariniers deze week een bij na onafgebroken vijfdaagse mars van Ouwerkerk via de kust naar Roozendaal. Het einddoel: de fel begeer- de groene baret. Ko Goeree, voorzitter van de Zeeuwse IJsclub De Poel, en Ar- jaan van de Kreeke hebben in Den Haag namens 60 leden een pleidooi gehouden voor een 400 meter-kunstijsbaan voor Zuid- West-Nederland. Ber gen op Zoom lijkt hem 4| O de ideale locatie. I O DEN HAAG (GPD) - Voormali ge kloosters, bejaardenoorden en ziekenhuizen zullen eventu eel gebruikt worden voor de op vang van een mogelijke stroom vluchtelingen uit de Oostblok landen. Een eerste inventarisa tie van gebouwen die in aan merking komen om te dienen als opvangcentrum, is gisteren opgemaakt tijdens een overleg van het Leger des Heils, Rode Kruis, ministerie van WVC en de Vereniging Nederlandse Ge meenten. De komende tijd zal worden na gegaan hoe in die centra vol doende mogelijkheden voor voe ding, medische hulp en vervoer gecreëerd kunnen worden. Woordvoerders van de betrok ken organisaties benadrukten het „strikt inventariserende" karakter van het overleg. „Er valt geen zinnig woord te zeggen over de aantallen mensen die Rusland zullen ontvluchten en wanneer ze komen", aldus een woordvoerder van WVC. „Het enige wat we weten, is dat als er maandelijks meer dan 2000 vluchtelingen komen, we in de problemen zitten omdat onze opvangcapaciteit dat niet aan kan". De winter, dreigende hongers nood, economische problemen en het vrijlaten van de reisbeper kingen zullen er volgens wester se en Russische deskundigen toe leiden dat miljoenen Sovjet burgers naar het Westen komen. Hoe groot die stroom wordt, en hoeveel mensen uit andere Oost bloklanden daarin meegaan, is echter volstrekt onduidelijk. „Dat hangt mede af van de hoe veelheid hulp die het Westen biedt", aldus woordvoerders van verschillende betrokken minis teries. i Advertentie) menten' om aan meer geld te ko men, zoals verhoging van de benzine-accijns, een extra hef fing op de motorrijtuigenbelas ting en tolheffing. Castricum (PvdA) was tevreden over de plannen die nu door de Kamer aanvaard zijn, maar had nog wel zijn twijfels over de uit voerbaarheid. Hij maande de minister tot spoed. „Het staat als een paal boven water dat 1991 een jaar moet worden waar in allerlei ambities tenminste het begin van uitvoering moeten gaan krijgen". PvdA-woordvoerder Castricum richtte kritische woorden aan het adres van de minister. Hij constateerde dat er tussen Ka mer en bewindsvrouwe „tot nu toe weinig genegenheid te be speuren viel". Ook anderen hekelden de op stelling van de minister. „De mi nister beet af en toe flink van zich af', zei Lankhorst (Groen Links), „maar in welke mate dat effectief is, moet overigens nog worden afgewacht. Want flink doen is niet hetzelfde als daad kracht". Met name de vele voorstellen (zoals over de tunnels, het reke ning-rijden en het spitsvignet) werden „te onsamenhangend of op het verkeerde moment gepe- senteerd", aldus Lankhorst. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. JA Naam: Adres: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1