Timisoara herdenkt revolutie met protest Protest tegen legerinzet in Golf Twintig miljoen voor Sovjetunie Irak slechts jaar van kernbom af Nederlaag ANC-top over sanctiebeleid "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." 11 13 UUR FOTOSERV minister Aziz zegt bezoek aan Bush af Antiquair dood aangetroffen Politie vindt 4400 kilo hasj ■nu Geen snelweg Polen-transport Ji VC Vlissingen Middelburg In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Winters WH 233e jaargang no. 297 Maandag 17 december 1990 KODAK EXPRESS DUALITY CONTROL Baggeraars Boosheid HEDEN KIJKDAG ANTIEKVEILING SCHOUWBURG MIDDELBURG 15.00-20.00 uur PZC KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! rlUIÏÏITlïïh Wolkenvelden maar overwegend droog. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Zwakke tot matige oosten wind. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZtEFUKZ&E over Kuwayt in gevaar (Van onze correspondent) WASHINGTON - Hoewel De herenigde Staten en Irak beide leggen nog altijd een dialoog te willen om een oorlog om Ku wayt te vermijden, zijn de voor uitzichten op gesprekken tus sen de twee landen het afgelo pen weekeinde verder vermin derd. rak heeft een gesprek in Was hington afgezegd en het officiële raakse persbureau INA meldt lat in Baghdad plannen worden voorbereid om een Amerikaanse aanval het hoofd te bieden. Iraakse minister Tariq Aziz (bui tenlandse zaken) zou vandaag (maandag) in Washington be sprekingen hebben met presi dent Bush. Maar Irak zei zater dag dat hij niet zal gaan zolang de Verenigde Staten niet ak koord gaan met Iraakse voor stellen over een datum waarop de Amerikaanse minister Baker Baghdad kan bezoeken. Irak zei dat één dag nadat presi dent Bush al had laten weten {OTTERDAM (ANP) - In een woning in de Rotterdamse wijk Hille- ;ersberg is zaterdagmiddag het stoffelijk overschot aangetroffen an de 47-jarige antiquair G.J. Driessen. De man is waarschijnlijk door een misdrijf om het leven gekomen. Dit heeft de Rotterdamse politie zondagavond meegedeeld, rwee bevriende antiekrestaurateurs vonden Driessen dood in zijn Ded. Ie zagen later in het souterrain de levensgezel van het slachtoffer, de O-jarige P.H., zwaargewond op de grond liggen. H. is vermoedelijk net een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. ETTEN-LEUR (ANP) - De politie in Etten-Leur heeft bij een inval in een woning 4400 kilo hasj gevonden. In verband daarmee is de 37- jarige bewoner aangehou den. Een woordvoerder van de politie in Etten-Leur heeft dit zondag meege deeld. De hasj heeft een straat waarde van 12 miljoen gul den. Waar de hasj vandaan komt is nog niet bekend. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. De verdachte wordt van daag voorgeleid aan de offi cier van justitie.' (Door onze correspondent riMISOARA - De leuze is in een aar tijd maar nauwelijks ver anderd. „Jos Iliescu", weg met liescu. Het klinkt bijna als „Jos leausescu". Timisoara her- lacht gisteren met stakingen en lemonstraties het begin van de ipstand tegen het Ceausescu- egime. Tijd voor een feestje 'indt niemand in de stad het. )aarvoor is nog veel te weinig eranderd. lerwijl in Bukarest verhitte be prekingen plaatsvonden over en mogelijke nieuwe regering net deelname van de Liberale 'artij en de Boerenpartij, werd n Timisoara bijna de hele dag ;edemonstreerd op het Revolu- ieplein, het voormalige Opera- ilein, waar een jaar geleden de erste doden vielen. Ochtends al waren de demon- traties uit verschillende delen an de stad vertrokken. Vanaf Ie kerk van bisschop Tökes, raar zoveel mensen de oecume- dsche mis wilden bijwonen dat ientallen op straat moesten ilijven, vanaf de bedrijven die in le afgelopen week in staking wa rn gegaan en vanaf de universi- eit en de hogescholen, trokken 1 met al zo'n 10.000 mensen aar het Revolutieplein. 'ökes heeft, als voorzitter van ie Roemeens-Hongaarse Demo- ratische Beweging (RNDSz), [ooit verhuld dat hij vindt dat dat Tariq Aziz niet naar Was hington hoeft te komen, zolang Irak geen datum voor een re- tour-bezoek van minister Baker noemt die voor de Amerikanen aanvaardbaar is. Daarmee is een diplomatieke impasse ontstaan die moeilijk oplosbaar zal zijn, hoewel Ame rikaanse senatoren en Arabi sche diplomaten het afgelopen weekeinde koortsachtig in de weer zijn geweest in een poging Irak en de VS toch nog aan het praten te krijgen. De problemen komen voort uit de Iraakse eis, dat minister Ba ker pas op 12 januari in Baghdad met president Saddam Husayn mag praten. Voor de Amerika nen is dat niet acceptabel, om dat die datum maar drie dagen verwijderd is van het ultimatum dat de Veiligheidsraad vorige maand aan Irak stelde. De Veiligheidsraad zei eind no vember, dat Irak op 15 januari uit Kuwayt verdwenen moet zijn, omdat anders geweld kan worden gebruikt. Het Witte Huis vermoedt, dat Irak zo laat met Baker wil praten om dat ultima tum onder druk te zetten. De Iraki's zouden bijvoorbeeld voorstellen voor een gedeeltelij ke terugtrekking uit Kuwayt kunnen doen, met het uitzicht op meer. Dat, zou Baghdad dan kunnen zeggen, gaat natuurlijk wel tijd kosten, en daarmee zou het ultimatum van de Veilig heidsraad zijn betekenis hebben verloren. President Bush zei daarover vrijdag dat hij er niets voor voelt „mee te doen aan de manipula ties van Saddam Husayn". Dat kwam hem een dag later op een woedend antwoord van Iraks Revolutionaire Raad te staan. De Raad zei dat alleen Irak het recht heeft „data vast te stellen waarop buitenlandse functiona rissen ons land mogen bezoe ken". Het Witte Huis reageerde daar gisteren weer op met een verklaring dat „het Iraakse standpunt duidelijk maakt dat Irak niet serieus over de dialoog is". Een groep door het Midden-Oos ten reizende Amerikaanse sena toren onder leiding van de De mocratische fractieleider Mit chell probeert toch nog de dia loog op gang te helpen. De groep praat met Arabische politici en diplomaten, en had gisteren on der andere een gesprek met de Egyptische president Mubarak. president Iliescu en premier Pe- tre Roman moeten aftreden. De regering is met haar politiek vol gens hem op een helemaal ver keerd spoor geraakt: „Als we op deze voet verder gaan, hebben ze geen andere keuze dan op te stappen. Ze moeten hun politiek radicaal wijzigen". Boosheid was op deze eerste her denking van de revolutie het overheersende gevoel. „Weg met het communisme", „Weg met de regering" en „Algemene sta king" waren de meest gehoorde leuzen. „Na een iaar van leugens en loze beloften is Timisoara weer de straat opgegaan", sprak Orban Traion van de '17 decem ber associatie' de menigte toe. Een jaar na de revoluitie zijn sommige vragen in Timisoara nog steeds niet opgelost. Hoe veel doden zijn er gevallen? Waar zijn de lichamen van som mige verdwenen mensen geble ven? Waarom zijn er zo weinig veiligheidsmensen achteraf ver oordeeld? De officiële verklarin gen worden gewantrouwd, en voor zover ze worden geloofd, bieden ze geen enkele troost. Want wat hebben de familiele den eraan dat sommige doden in de dagen voor de revolutie waar schijnlijk in het crematorium in Bukarest zijn verbrand? De demonstratie passeert de onderdoorgang van het Amsterdamse Rijksmuseum (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Naar schatting drieduizend men sen hebben zaterdagmiddag onder de leuze „Geen Neder landse deelname aan oorlogs geweld, haal de oorlogssche pen terug" betoogd tegen de inzet van oorlogsmaterieel in de Golf-crisis. De betoging verliep volgens de politie vreedzaam totdat op het Museumplein een groep van ongeveer 25 mensen met bivakmutsen en helmen op amok begon te maken. De po litie arresteerde een 30-jarige man uit Utrecht die over het hek van het Amerikaanse con sulaat probeerde te klimmen. De betoging was georgani seerd door de Initiatiefgroep 15 december waarin onder meer groeperingen als Groen Links, Jonge Socialisten, Van Zwaarden naar Ploegscharen en Kerk en Vrede zijn verte genwoordigd. Volgens de or ganisatoren wordt met de ver scheping van oorlogsmate rieel naar de Golf een sfeer ge creëerd waarin oorlog straks normaal wordt gevonden. De organisatie wil dat Sad dam Husayn Kuwayt ont ruimt, maar meent dat daar voor andere oplossingen denk baar zijn dan die - zoals in een pamflet wordt gesteld - „uit de loop van een geweer komen". In de optocht die vertrok van af de Dam werden leuzen mee gedragen zoals: „Tanks in de Golf voor goedkoop tanken?". De organisatoren schatten de deelname na afloop van de de monstratie op tussen de vijf en tienduizend deelnemers. HILVERSUM (ANP) - De actie „Help de Russen de Winter door" heeft 20.300.000 gulden opgebracht. Dit voorlopige eindbedrag maakte presenta tor Peter Jan Rens bekend in de nacht zaterdag op zondag aan het eind van het speciale tv-inzamelingsprogramma. In het bedrag is een donatie van de Nederlandse regering inbegrepen. Die heeft voor el ke ingezamelde gulden een kwartje bijgelegd. Het eindbe drag zal nog oplopen doordat niet alle overschrijvingen via bank of giro binnen zijn. Voorzitter G. Braks van de be geleidende Stichting Voedsel hulp aan Russen zei „zeer te vreden" te zijn over de op brengst, „zeker na de aanvan kelijke aarzelingen". Braks doelde daarmee op de discus sies over de noodzaak van voedselhulp aan de Sovjetu nie. De stichting had vooraf geen streefbedrag willen noe men. De Nederlandse hulp aan de inwoners van de Sovjetunie zal vooral bestaan uit medicij nen en voedsel voor kinderen. Voor de rest van de bevolking worden in eerste instantie me dicijnen gestuurd. Kinderen leegden hun spaar potten voor de Russen en po litieagenten gingen met de pet rond. Behalve particulieren gaven tal van bedrijven een bijdrage, in contanten of in goederen. De Russen kunnen duizenden kilo's ham, koffie, suiker, kaas en zout verwach ten. Koningin Beatrix liet weten een geldbedrag over te maken om de Russen de winter door te helpen. Hoeveel zij schenkt is niet bekend gemaakt. De tv-actie voor de Sovjetunie krijgt geen vervolg in een ver sie voor Afrika, omdat dat een al geplande actie van het Ko ningin Juliana Fonds zou doorkruisen. Een tegenvaller voor de gezamenlijke hulpor ganisaties die actie voeren voor Afrika en aanklopten bij de omroepcommissie. De omroepen zullen begin ja nuari wel journalistieke aan dacht besteden aan de actie voor Afrika. De televisie-actie „Help de Russen de winter door", is be keken door 2 tot 2,5 miljoen mensen. Dat blijkt uit onder zoek van het bureau Intomart en de NOS. De Vara, die het initiatief voor de uitzending had genomen, toonde zich te vreden met de kijkcijfers. De uitzending, die om tien voor half acht begon, kreeg een gemiddelde waardering van 7,2. Ongeveer 1,1 miljoen mensen volgden het program ma tot half twee 's nachts, toen het werd afgesloten. De waar dering steeg toen naar 7.8. De uitzending werd gevolgd door 47 procent van de mensen die zaterdagavond voor de televi sie zaten. RTL-4 scoorde 17 procent, Nederland 2 14 pro cent. loemenen demonstreren in Timisoara, op hetzelfde plein waar de evolutie tegen Ceausescu begon, tegen de regering Iliescu (foto AP) (Van onze correspondent) LONDEN - Irak is nog maar een jaar verwijderd van de produktie van zijn eerste kernbom, zo schrijft The Sun day Times. Tot dusverre ging de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA ervan uit dat de Irakezen nog vijf tot tien jaar nodig zouden hebben voor 'de bom'. Vrij algemeen werd aangeno men dat Irak bezig was met de ontwikkeling van een kern bom, maar dat het de daartoe benodigde centrifuges (voor de produktie van verrijkt ura nium) nog niet bezat. Volgens het Britse zondags blad beschikt het land echter al drie jaar over zo'n centrifu ge. The Sunday Times zegt de in formatie verkregen te hebben van twee Duitse geleerden, dr Bruno Stemmler en Walter Brusse, die in Irak betrokken zijn geweest bij 's lands kern programma. Stemmler verklaarde dat hij reeds in 1987 een werkzame centrifuge had gezien. Advertentie Veilingmeester A. I. Verhage 01180-27639 De Midden-Zeelandroute mag geen nationale snelweg door het 'groene hart' van Zeeland wor den. Dat zei gedeputeerde J.D. de Voogd zaterdag tijdens de viering van het 25-ja- rig jubleum van de C Zeelandbrug. De laatste 34 baggeraars arrive ren vandaag aan boord van de sleephopperzuiger Geopotes 15 in de Verenigde Arabische Emi raten. Vanavond worden zij op Schiphol verwacht. De 34 mede werkers van Boskalis en Volker Stevin verlieten zaterdag de ter ritoriale wateren van Irak. Drie vrachtwagencombinaties met zes containersvolgepropt met hulpgoederen, vertrekken vanmorgen vanuit Zeeland naar Polen. Het hidptransport is mogelijk geiuorden dankzij ver schillende acties van Zeeuwse bedrijven en C scholen. VC Vlissingen was gisteren dichtbij een stunt in het beker duel tegen eredivisionist FC Groningen. Dertien minuten voor tijd leidde de thuisclub met 1-0. maar na de gelijkmaker van Olde Riekerink stelde Groningen orde op za ken: 1-3. ■SOB Middelburg heeft gisteren de koppositie in de tweede klasse gepakt. In eigen huis won de ploeg van trainer Paid Telussa met 4-0 van streekgenoot Goes, die daardoor de aan sluiting met de top- ploegen verloor. WÊÊSÊÊÊÊÊKKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKKÊKÊÊÊÊÊÊÈ (Van onze correspondent) SOWETO - De leiding van het ANC heeft op zijn eerste confe rentie op Zuidafrikaanse bo dem in 30 jaar een nederlaag ge leden over het sanctiebeleid te gen de regering in Pretoria. De conferentie weigerde zaterdag gehoor te geven aan de oproep van ANC-voorzitter Oliver Tambo om zich te 'bezinnen over de handhaving van sanc ties'. Een discussienota waarin de ge leidelijke afschaffing van sanc ties wordt voorgesteld, werd door de conferentie volgens een van de afgevaardigden 'veront waardigd van tafel geveegd'. De ANC-top wist door indiening van een met algemene stemmen aanvaarde motie, waarin de 'in ternationale gemeenschap' wordt gevraagd sancties te handhaven tot het ANC het sein geeft tot opheffing, het gezichts verlies nog enigszins te beper ken. Het besluit van de conferentie viel vrijwel samen met de aan kondiging in Rome, dat de EG het investeringsverbod tegen Zuid-Afrika met onmiddellijke ingang heeft opgeheven. Het EG-besluit werd in Zuid-Afrika ervaren als een nederlaag voor het ANC en door Mandela 'te leurstellend' genoemd. De onvrede van de veelal radica le gedelegeerden over het beleid van Nelson Mandela c.s., die te veel concessies aan de regering zouden hebben gedaan, kwam tot uiting in een ultimatum aan Pretoria. Als voor 30 april 1991 niet alle politieke gevangenen zijn vrijgelaten, ballingen niet zijn teruggekeerd, de beruchte veiligheidswetten niet zijn ge schrapt en geen einde is geko men aan politieke processen, overweegt het ANC de onder handelingen met de regering op te schorten en de gewapende strijd te hervatten. (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Naam: l'ilini. Adres: PC Plaats: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1