Bij Lewedorp gevonden munitie opgeruimd entevogel moet )lan Abdijplein oberder maken Sowjet-onderzoekers gaan in zee met Delta Instituut Pleidooi voor eerherstel van CDA'er De Boe GOED FINANCIEEL ADVIES KAN HEEL WAT OPLEVEREN Mulder Bos ïentje per aansluiting minder vanaf 1991 zeeuwse almanak ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊUÊtÊaÊmmam taten: luxe 'niet wijs'. Halve veerdienst op einde van jaar Voor kwaliteit en service Perestrojka leidt tot regen van verzoeken Lena Val op lijst 'niet te verkopen' Bon: Ik wil gratis en vrijblijvend informatie over lijfrente hypotheek Q Ik wü dat u contact met mij opneemt zeeland Zeeuws vastrecht gas omlaag IDDELBURG - Het vastrecht ior gas gaat met ingang van 91 omlaag. Per aansluiting imt dat neer op een besparing tn ongeveer tien gulden per ar. Gedeputeerde W. Don vdA) deed deze handreiking ijdagavond laat in provincia- staten. De verlaging kost NV ;lta Nutsbedrijven ongeveer I miljoen gulden. Dat bedrag iat van de verwachte winst in 3,6 miljoen gulden af. atenbreed was erop aange- ongen een deel van de winst n goede te laten komen aan de rieven. Dat vooral, omdat de sprijs voor kleinverbruikers in met 6 cent en in '92 met 2 cent :r kubieke meter stijgt. Boven- en krijgen de verbruikers te aken met een milieuheffing m 1,5% op de tarieven elektri- teit en gas. „Wij zitten bijna eral op het minimum, behalve et het vastrecht. Doe daar wat in," zei J. G. van Zwieten VD), daarin bijgevallen door L. C. M. de Kok (PvdA). 5 CDA-er G. J. A. M. Adan ge ragde van een 'jo-jo-spel' dat arlijks over de nutstarieven in staten wordt opgevoerd. Elke er wordt een voorstel om de rieven te verhogen door de sta ll getackeld. „Wanneer wordt ns rekening gehouden met de ■voelens van de staten? De ta- ;ven zijn laag en dat moet zo ijven," aldus Adan. Hij stelde it de winst in werkelijkheid oter zal zijn dan wordt ver- icht. edenkingen waren er tegen de ilieuheffing. Waarom zo hoog, is de teneur. Betaal de uitga- n uit de reserves, die zijn hoog noeg, merkte M. Dijke (SGP) De statenleden Van Zwieten L. C. van Dijke (RPF/GPV) lden de heffing beperken tot t landelijk minimum van De PvdA-er De Kok vond it ook de grootverbruikers een ilieuheffing moeten gaan beta- zodat de heffing van de einverbruikers lager kan. Gedeputeerde Don - vol vuur voor het laatst de cijfers en plan nen van de nutsbedrijven verde digend - onderstreepte dat de Zeeuwen al de laagste tarieven voor gas en elektrisch betalen. Hij wilde, zij het met moeite, ook het vastrecht voor gas naar het minimum brengen (7,31 gulden per maand). De gedeputeerde onderstreepte dat enige winst gezond is, vooropgesteld dat het geld in het bedrijf blijft en niet als dividend wordt uitgekeerd en de rente ten gunste komt van de tarieven. Don voorzag enkele grote uitga ven in de toekomst, waaronder een nieuwe stroomkabel door de Westerschelde (65 miljoen) en een nieuwe waterleiding naar het Sloegebied. Hij deelde, zeer tot verbazing van de statenle den, mee dat overwogen wordt aanleg van een zoetwaterpij p voor de landbouw op Zuid-Beve land als Delta Nutsbedrijven fi nancieel te steunen. Er is een te kort van vier miljoen gulden. De gedeputeerde voelde niets voor een lagere milieuheffing. Hij zag het als een plicht voor het bedrijf snel en doeltreffend actie te ondernemen. Als de toe slag meer opbrengt dan aan plannen wordt uitgegeven, krij gen de verbruikers het geld te rug of wordt het doorgeschoven naar een volgend jaar. Een mi lieuheffing voor de grootverbrui kers mag niet van het ministerie van Economische Zaken, zei Don met spijt. LEWEDORP - Kanonnen, gra naten, een pistool, het hoofd van Hitler in een metaallege ring ter grootte van een kin derkopje en meer dan 16.000 stuks klein kaliber munitie. Dat is een deel van de vondst die de duik- en demonteer- ploeg van de Koninklijke Ma rine de afgelopen twee maan den heeft gedaan bij een groot scheepse explosieven oprui mingsactie aan de Noord- Kraayertsedijk bij Lewedorp. De Duitsers hebben de projec tielen in 1944 achtergelaten in de dijk en in een nabijgelegen weeltje. De afgelopen jaren vonden kin deren aan de Noord-Kraayert- sedijk regelmatig patronen. In oktober ging de duik- en de- monteerploeg aan de gang, na dat de leidingen in de dijk wa ren omgelegd. De ploeg ging nauwgezet te werk, zelfs spel den werden opgespoord met de metaaldetector. „We hebben tot 2,5 meter diep gegraven, in lagen van 10 centimete per keer", vertelt adjudant G. van Helden, die de leiding had van de operatie. „Er kwam van al les uit de grond: helmen, em mers tot aan bierdopjes toe. We hebben hele vrachtwagens aan rotzooi weggehaald". Een bewoner van de Noord- Kraayertsedijk, de heer C. de Kok, maakte de ploeg erop at tent dat de Duiters bij hun ver trek in 1944 het weeltje op de hoek met de Postweg hadden gebruikt als depot voor hun overtollige spullen. In het weeltje lag de munitie dan ook letterlijk voor het opscheppen. Niet alleen losse patronen zijn gevonden bij de opruimingsac tie, ook volle patroonkisten werden aangetroffen. De ploeg vond meer dan 1000 granaten in verschillende grootten (van 20 tot 60 mm), mortiergrana ten, bijna 100 handgranaten, pantservuisten, een bombuis en ander materiaal. De drie ka nonnen zijn een 20 mm lucht en tankafweergeschut van Ita liaanse makelij en twee kanon lopen van hetzelfde soort ge schut. De duik- en demonteerploeg heeft het grootste deel van de explosieven al vernietigd. Dinsdag gaat de rest van het spul de lucht in. Dat gebeurt op een plaat in de Westerschel de. Adjudant Van Helden be klemtoont dat explosieven al tijd gevaarlijk zijn. Het is dan ook levensgevaarlijk wanneer kinderen met munitie gaan spelen of wanneer mensen pro jectielen thuis bewaren. Op de plaats van 26 grote bo men, die moesten wijken voor de werkzaamheden, zijn jonge populieren aangeplant. De he le opruimings-operatie heeft bijna een half miljoen gulden gekost, waarvan de gemeente Borsele 2500 gulden moet beta len. Naar verwachting zijn er nog meer van dergelijke de pots in de gemeente. Borsele roept daarom bewoners op om de vondst van munitie te mel den. Ook oudere bewoners die zich nog herinneren waar mu nitie is achtergelaten kunnen met deze kennis naar het ge meentehuis. Korporaal M. van Heijst (1) en matroos T. Tanis tonen een van de gevonden kanonnen, met daar achter een partij bij Lewedorp gevonden munitie (foto Willem Mieras) sm IDDELBURG - De herinrich- ïgsplannen voor het Middel- irgs Abdijplein zullen worden rsoberd. De Zeeuwse staten eigerden vrijdag akkoord te lan met het plan dat door )A-gedeputeerde J. B. Vente- igel op tafel was gelegd. Te lur, te luxe, was het algemene rdeel, neergelegd in een mo- i van PvdA, SGP. D66 en Van aterschoot. ntevogel mag de herinrich- ig, waarvoor hij bijna 1 mil- ïn gulden had willen uittrek- n, pas door laten gaan, nadat statencommissie bestuursza- n heeft ingestemd met een edkoper plan. Alleen al voor t plaveisel was ruim 7 ton uit- 'trokken. De staten vinden |t, gezien het huidige financië- en politieke klimaat in de pro- ïcie 'niet wijs' om ermee in te mmen. n aantal nauw met het herin- htingsplan samenhangende rkzaamheden (totale kosten miljoen gulden) kan alvast (1 doorgaan. Het betreft de ver- aatsing van de entree van het ovinciehuis en de entree van t Zeeuws Museum, restaura- j van de Balanspoort en groot iderhoud. Advertentie Alleen de PvdA wilde niet ak koord gaan met deze afspraken. De fractie stemde niet alleen te gen de herinrichting van het Ab dijplein, maar ook tegen de an dere plannen. Alleen de ver plaatsing van de entree van het Zeeuws Museum en dé restaura tie van de Balanspoort vond ge nade in de ogen van de socialis ten. PvdA-woordvoerder G. de Kok: „Gemeenschapsgeld uit geven voor eigen huis en omge ving is op dit moment niet verde digbaar." Gedeputeerde Ventevogel vond nog het meest gehoor bij zijn ei gen fractie. CDA-woordvoerder Adan: „Splits je het totaalplan in onderdelen, dan wordt het uit eindelijk nog duurder." Vente vogel zelf bestreed dat zijn plan getuigde van 'verfraaiing in de sfeer van de luxe'. Hij toonde zich uiteindelijk graag bereid zich 'tot het uiterste in te zetten' voor het zo goedkoop mogelijk maken van het plaveisel. VLISSINGEN - De Prinses Juliana is van zaterdag 22 de cember tot en met woensdag 2 januari de enige veerboot die tussen Vlissingen en Breskens vaart. De boot vertrekt om tien minuten voor het hele uur uit Vlissingen en tien minuten voor het halve uur vanuit Breskens. De PSD verwacht dat de dubbel dekker het vervoersaanbod al leen aankan doordat veel bedrij ven niet of ophalve kracht werken in de kerst- en nieuw jaarsperiode. Op eerste kerst dag, 25 december, en op nieuw jaarsdag, 1 januari, vervallen de eerste reizen vanuit Vlissingen (6.50 uur) en Breskens (7.20 uur). Advertentie binnenhuis Kromme Weeie 21-23 Middelburg. Tel. 14077 YERSEKE - Het Delta Insti tuut voor Hydrobiologisch Onderzoek (Diho) in Yerseke werkt volgend jaar mee aan drie internationale expedi ties in de Sovjet-Unie. Deelna me aan deze projecten is een vlot vervolg van contacten tussen Diho-medewerkers en Sovjet-onderzoekers. Pere strojka viert momenteel hoogtij in de Russische we tenschapswereld, waardoor het verzoeken om internatio nale samenwerking regent. „We worden haast overrom peld, zo snel gaan de ontwik kelingen. Een jaar geleden waren er nog geen contacten. Nu liggen de concrete onder zoeksplannen al klaar. Ge woonlijk duurt dat enkele ja ren", zegt dr H. Hummel van het Diho. In eigen huis coördineert dr Hummel (soms met collega's) de uitwisselingen met Sovjet instituten. Hij is het afgelopen jaar enkele malen als 'verken ner' naar de USSR gereisd. „Elke keer blijkt dat de Sov jets enorm gretig zijn. Ik heb een lijst van zeker dertig insti tuten, die Nederlanders willen betrekken bij hun eigen pro jecten. Het Diho heeft niet de capaciteit op al die verzoeken in te gaan. Dus proberen we nu andere instituten warm te ma ken, zoals het KNMI, het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek en het Nederlandse Instituut voor Onderzoek der Zee." Maar zo eenvoudig ligt dat niet. Dr Hummmel consta teert dat Nederland onvol doende is voorbereid op deze overweldigende belangstel ling. Hij mist node een centra le coördinatie. „We zijn met die stapel verzoeken de boer opgegaan en dan blijkt dat er geen overkoepelende organi satie is die dit soort uitwisse lingen regelt. De Stichting On derzoek der Zee SOZ) heeft in middels enthousiast gerea geerd. Maar er komen meer in stellingen in aanmerking voor een centrale rol, zoals onze moederorganisatie de Ko ninklijke Nederlandse Acade mie voor Wetenschappen en de NUFFIC, een universiteits stichting voor internationale samenwerking." Het Diho heeft in drie concrete projecten een vinger in de pap. Het instituut voor zeebiologie Diho-medewerker dr H. Hummel: gen." (foto Willem Mieras) ,We worden haast overrompeld, zo snel gaan de ontwikkel in- in Moermansk houdt in de zo mer van 1991 een expeditie naar Spitsbergen, Nova Zem- bla, de Franz Jozef-eilanden en de noordkust van de Sov jet-Unie. De studie spitst zich toe op bodemdieren. „De cen trale vraag is hoe ze zich heb ben aangepast aan de kou en in hoeverre ze gevoelig zijn voor storingen, zoals vervui ling. Een Pool doet het veld werk. Het Diho beperkt zich tot het bestuderen van het ma teriaal, dat naar Yerseke wordt overgebracht. Pas in '92/'93 doen we actief mee", legt dr Hummel uit. Het tweede onderzoek speelt zich af in de Witte Zee, waar de effecten van milieuvervuiling op bodemdieren wordt bestu deerd, met name de conditie van mosselen. „We maken ook een zijsprongetje. In de Witte Zee neemt de mosselkweek toe. De Sovjets maken gebruik van hangcultures, tot wel twintig meter diep. Wij willen nagaan wat de gevolgen voor de omgeving van deze cultuur is." Het Diho, dat volgende zo mer drie medewerkers stuurt, werkt hierbij samen met de Moskouse Staatsuniversiteit, die beschikt over een veldsta- tion in de Witte Zee. Omdat in die streek een belangrijk door- trekgebied voor vogels ligt, koppelt het Yersekse instituut er een onderzoek naar steltlo pers en ganzen aan vast. De derde expeditie voert naar de Siberische rivier de Lena. Deze stroom is nog vrij schoon. De Sovjets willen het ecosysteem, het totale func tioneren van de rivier, ontrafe len. Het vergt een inbreng van allerlei wetenschappen zoals de geologie, chemie en fysica. Het Delta Instituut neemt het biologisch onderzoek in de brakke en zoute gebieden voor zijn rekening. Bij het project is ook het Nederlandse Instituut voor Onderzoek der Zee be trokken, evenals wetenschap pers uit verschillende Westeu- ropese landen. Het Diho is verder gevraagd haar licht te laten schijnen over de Zwarte Zee en delen van de Stille Oceaan aan de Si berische kust. Verder zijn plannen gesmeed voor uitwis seling van studenten. In au gustus volgend jaar arriveert een studente van de Moskouse Staatsuniversiteit, die bij het Diho een jaar lang in training blijft. THOLEN - De duikeling van CDA-gedeputeerde mr J.A. de Boe op de kandidatenlijst voor de statenverkiezingen is niet te verkopen. Dat schrijft de par tij-afdeling Tholen en St. Phi- lipsland aan het Zeeuws partij bestuur. De Boe nam de afgelopen jaren - hoewel ook achter de schermen - als enige consequent stelling tegen de handelswijze van de Zeeuwse bestuurders in de pro vinciale belastingaffaire. Het is niet uit te leggen aan de kiezers, vindt de afdeling, dat juist hij naar het achterplan wordt ver wezen. Overigens gaat de afde ling er van uit dat de belastingaf faire geen rol heeft gespeeld bij de samenstelling van de lijst. De Boe ligt bij een deel van de CDA-afdelingen zo slecht dat hij van een tweede plaats op de kan didatenlijst werd terugverwezen naar de negende positie. Als daar geen verandering in komt, kan De Boe, die een jaar geleden gedeputeerde Barbé opvolgde, zijn herverkiezing als gedepu teerde vergeten. De afdeling Tholen en St. Phi- lipsland, de thuisbasis van De Boe, bepleit voor De Boe een vijfde plaats op de kandidaten lijst. Hij zou bovendien, evenals de eerste vier, als mogelijk kan didaat-gedeputeerde moeten worden aangemerkt. Op donder dag 20 december, wanneer af gevaardigden van de CDA-afde lingen de lijst definitief vaststel len, wordt het pleit beslecht. Er is dan een meerderheid van tweederde nodig om nog veran deringen in de lijst aan te bren gen. De afdeling Tholen en St. Phi- lipsland zinspeelt erop dat het CDA, afhankelijk van het ver dere verloop van de provinciale belastingaffaire, de lijst op ter mijn mogelijk opnieuw ter dis cussie zal moeten stellen. De beoogd lijsttrekker J. Ventevo gel is als gedeputeerde voor fi nanciën de eerstverantwoorde lijke man voor de gewraakte wij ze waarop de belastingzaak de afgelopen jaren is afgehandeld. Ook andere kandidaten op de CDA-lijst dragen een zekere ver antwoordelijkheid. Daarnaast loopt nog een onderzoek naar het declaratiegedrag van gede puteerden en statenleden. Het is een uitgemaakte zaak dat beoogd lijsttrekker Ventevogel en zijn collega-gedeputeerde De Boe het niet goed met elkaar kunnen vinden. Maar doorslag gevend voor de val van De Boe, zo wordt in CDA-kringen aange nomen, is het welhaast alge meen verwijt dat hij als gedepu teerde te zwak is gebleken. Het is de afdeling Tholen en St. Phi- lipsland opgevallen dat de helft van de afdelingen De Boe wel heeft willen accepteren als num mer twee op de lijst. Zijn val naar de negende plaats werd veroorzaakt door de ande re, veelal grotere afdelingen. Daar waren er nogal wat bij, met name op Walcheren, Zuid-Beve land en West-Zeeuwsch-Vlaan- deren, die aangaven dat De Boe maar beter helemaal uit de pro vinciale politiek kan verdwij nen. De afdeling Tholen en St. Philipsland wil die houding eerst wel eens beargumenteerd zien. Al met al, concludeert de afdeling, genoeg redenen voor bezinning. (Advertentie) PRETTIGSTE KERSTDAGEN HET GROOT PARADYS. DAMPLEIN 13. MIDDELBURG 01180-26764 Advertentie Ventevogel heeft meer dan vijftig jaar ervaring in de financiële dienstverlening. Ervaring die tot uiting komt in de kwaliteit van de adviezen. Ventevogel heeft geen binding met banken of verzekeringsmaatschappijen. Die onafhankelijk heid is een waarborg voor objectiviteit. Ventevogel adviseert ondermeer over; hypotheekanalyse voor bestaande kontrakten: volledige hypothecaire financiering woonhuis; pensioenbreuk; lijfrente constructies; maximale fiscale lijfrente-aftrek. Het verzenden van onderstaande bon is het enige wat het u kost om een goed financieel advies te krijgen. woonplaats: Ventevogel Zoon Assurantiën bv Postbus 5151 4380 KD VHssingen Badhuisstraat 71 Tel. 01184-14461 vragen naar D. H. J. Severiens pzc 24 In de Zeeuwse statenzaal wordt zo af en toe een stevig boompje opgezet. Gisteren bijvoorbeeld namen ze daar de strook langs de kust van West-Zeeuwsch-Vlaanderen op de schop. Hier een 'complex van ecolo gische en/of landschappelij ke betekenis', daar een 're creatieconcentratiegebied' en ginds een 'zone' die 'agra rische doeleinden' scheidt van 'verblijfsgebied'. Uren schoven de bestuur ders met de hectares heen en weer. Over één ding waren ze het spoedig eens. De gede puteerde die over dit alles M— mmmmsma gaat - Esther Maris-Koster - zou hier en daar ook nog wat bos moeten planten. Maar dan wel, bedong ze, een 'beetje open' bos, met 'so ciaal veilig' in de grond ge plaatste bomen. Het ging zo nog even door. Over ruiterpaden, kikker puttenTotdat die Noord- bevelandse boer, die de dis cussies stilzwijgend vanuit zijn statenzetel had gevolgd, er plotseling schoon genoeg van kreeg. „Maek d'r mè 'n sprookjesbos van," riep hij de collega-bestuurders toe. Esther in Wonderland... r het restajrant wan f'-.f smpot Recreatie j Ontdek een nuaag: m.m.V. subtropisch eiland RLE GREEN i Roompot Zwemparadijs taf 21.00 u dagelijks geopend van 10 tot 10 Boulevard cafe Virht ig de gratis winteruitkrant aan met daarin de kerst- I's. rwemparadijs-akties. bungalowarrangementen. I'colaas aktiesetc etc Tel.01107-4200

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 9