PZC Zevenjarige erft miljarden-imperium 'Geleende' spullen terug Van Eeghen: Russen gewoon goed helpen Ex-president Ershad heeft 850 miljoen op buitenlandse banken Officier in beroep in Urker visfraude Verband Gladio en plan staatsgreep in Italië vrijwel zeker Vee ging voor boven milieu bij ministers Leden Voorburgse brandweer lokken brandstichting uit binnen- en buitenland Dode en gewonden bij treinoverval in Italië Rechter: Te agressief gedrag bij Rotterdamse kliniek Nederlandse voedselhulp aan Suriname Hoogovens gebruikt diensten BVD Gevaar voor superheffing champignons ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 Jnox waarschuwt oor glas in )lik-goulashsoep Duitsers al maanden zonder zeuren bezig Medicijnen Aanklacht in Bangladesh Caissière licht supermarkt op voor half miljoen Mestprobleem te laat aangepakt CDA boekt voor het eerst in tien jaar ledenwinst Straatverbod anti-abortusgroep lEN HAAG (ANP) - Demon- tranten van de Anti-Abortus- tichting „Michaël, red het le en" mogen zich voor onbepaal- e tijd niet binnen een straal an 250 meter rond de abor- uskliniek van Stimezo in Rot- erdam begeven, op straffe van en dwangsom van duizend gul- en voor iedere overtreding an dat verbod. Dat besliste resident van de rechtbank in len Haag, mr. A.H. van Delden rijdag in het kort geding van de kliniek tegen de demonstran ten. Gezien de indringende en agres sieve wijze waarop de uit reli gieuze motieven gedreven de monstranten de vrouwen, die de abortuskliniek bezoeken, van behandeling willen laten afzien, acht Van Delden het aanneme lijk dat bezoekers van de Stime- zo-kliniek onder druk komen te staan en in sommige gevallen de ingreep niet in staat waren te on dergaan. De demonstranten zijn volgens de president weliswaar gerechtigd hun mening in het openbaar te verkondigen, maar mogen geen inbreuk maken op de openbare orde en de rechten van de kliniek en degenen wiens belangen deze behartigt. In de periode van 6 april tot 4 ok tober dit jaar hebben zes leden van de Stichting geregeld vrou wen lastig gevallen die de kli niek wilden bezoeken. Op 6 april drongen vier demonstranten de kliniek binnen, zongen zingend op de grond psalmen, schopten een verpleegster en drongen be handelkamers binnen. 17 Juni versperden zij liggend op de stoep de toegang tot de kliniek, waardoor dagpersoneel noch pa tiënten de kliniek konden betre den. Later op die dag toonden zij bezoekende vrouwen grote fo to's met foetussen en spraken hen aan op hun voorgenomen behandeling in de kliniek. Op 9 augustus maakten de de monstranten vier opnamen van mensen die de kliniek in en uit gingen. Er is die dag twee maal procesverbaal tegen de demon stranten opgemaakt. Tijdens de laatste actie op 4 oktober deel den de demonstranten folders en plastic foetussen uit. Zij zijn door de politie verwijderd en er is procesverbaal tegen hen opge maakt. De demonstranten verliezen vol gens Van Delden uit het oog dat abortus een grondslag vindt in de Wet Afbreking Zwanger schap. De exploitatie van de kli niek vindt krachtens die wet plaats, aldus Van Delden. „Er is op geen enkele wijs aannemelijk gemaakt dat daar in strijd met IÜNCHEN (DPA/AFP) - Eén an de rijkste Duitsers, de root-industrieel Füi;st Johan- es von Thurn und Taxis, is rijdag op 64-jarige leeftijd verleden. Als doodsoorzaak af het ziekenhuis in München en tweede harttransplantatie innen twee maanden. 'oor zijn erfgenaam heeft Jo annes Baptista de Jesus Maria ,ouis Miguel Friedrich Bonifa- ius Lamoral Fürst von Thurn nd Taxis goed gezorgd: de eni- e erfgenaam is zoon Albert, die as zeven jaar is. Hem valt een ermogen in de schoot waarvan eskundigen de waarde schat- ;n tussen twee en vijf miljard ïark. ISS (ANP) - Unox adviseert aar consumenten om bepaalde likken goulashsoep niet te ge- ruiken omdat er mogelijk glas a kan zitten. Het betreft gou- ashsoep met een inhoud van 80 1 met de datumcode p283 in de odem. Dit deelde een woord- oerder van het bedrijf vrijdag- vond mee. )e fabrikant heeft na klachten en nader onderzoek ingesteld at uitwees dat kleine stukjes las kunnen voorkomen in bo- engenoemde blikken van een pecifieke dagproduktie. De oor aak van het incident heeft Inox nog niet kunnen vaststel- ïn. Het is een traditie in de familie dat het hele bezit overgaat naar één erfgenaam. Bij zijn pas 30-ja- rige vrouw Maria Grafin Gloria von Schönburg-Glauchau had Johannes drie kinderen: de dochters Maria-Theresia (10) en Elisabeth (8) en zoon Albert van 7. De overleden aristocraat was de grootste boseigenaar in Europa met 28.000 hectare. Het families lot St. Emmeran in Regensburg (Beieren) is groter dan Bucking ham Palace, het paleis van de Britse koningin, en telt 500 ka mers en bezit een bibliotheek met 225.000 boeken. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering heeft 1,8 mil joen gulden aan voedselhulp ter beschikking gesteld voor ont heemden en sociaal zwakkeren in Suriname. De voorlichtings dienst ontwikkelingssamen werking heeft dit vrijdag mee gedeeld. Het geld wordt besteed aan voedselpakketten die worden verstrekt aan 6.500 evacuees uit het binnenland in en rondom Paramaribo, behoeftigen in de Surinaamse samenleving en aan internaten, scholen en bejaar dentehuizen. De coördinatie daarvan is in handen van een sa menwerkingsverband van Suri naamse kerken. ENSCHEDE - Een student van de Twentse Universiteit bekijkt de oogst van een actie om 'geleende' verkeersborden in te leveren. In samenwerking met de universiteit riep de politie de studenten op allerhande meegenomen objecten vrijwillig terug te brengen. De opbrengst loog er niet om, er zat zelfs een complete bar met bierpomp tussen (foto ANP) 1AARLEM (GPD) - Hij wil er igenlijk geen woorden meer uil aan maken. Ernst van Eeg- len, initiatiefnemer van de lussen-actie, rangschikt de dis- ussie over de vraag of de Sov- etunie nou wel of niet honger leeft onder de noemer gezeur, 'ypisch Nederlands, zegt van leghen: „De Duitsers zijn al naanden keihard bezig. Die lebben blijkbaar wél in de ga- en wat er aan de hand is". ran Eeghen: „Waar ik moeite ree heb is dat een deel van de ledia de indruk wekt alsof het i de Sovjetunie allemaal reuze leevalt. Er is genoeg te eten, ?es je dan opeens. Natuurlijk ijn er gebieden waar de nood iethoogis. Ofbeter gezegd: nog iet hoog. En natuurlijk zijn er lensen die op grond van be- aalde contacten aan de nodige pullen weten te komen. Maar eemt u nou maar van mij aan at het leven van de meeste Rus- en in het teken staat van een oortdurend gevecht om voed sel en in mindere mate medicij nen". De Heemsteedse zakenman vindt de vooral de laatste dagen opgelaaide discussie over de ac tie typisch Nederlands: „Sinds we eind november aan de slag gingen, heeft ons land er plotse ling duizenden Sovjet-deskundi gen bijgekregen. Blijkbaar heeft zo'n beetje iedereen er nu ver stand van. Ik vind dat nogal ver makelijk. Nee, dan de Duitsers. Die hebben veel beter in de ga ten aan welke gevaren de Sovjet unie bloot staat. En die zijn nu dus al maanden hard en zonder zeuren bezig om een succes van hun actie te maken". Dat het accent van de Neder landse actie verlegd is van voed sel naar medicijnen wordt door Van Eeghen volmondig erkend. Maar, zegt hij, dat betekent nog niet dat men er van uit gaat dat de Russen de winter zonder hon ger doorkomen. Van Eeghen: (Van onze correspondent SINGAPORE - Ex-president lussain Mohammed Ershad an Bangladesh heeft ruim 850 uiljoen gulden op buitenlandse 'anken staan. Dat hebben de eiders van de oppositie in Dak- ia onthuld. -rshad trad 4 december af na en felle landelijke campagne an de oppositiepartijen. Hij eordt gevangen gehouden in de oormalige residentie van de bitse ambassadeur in de diplo matieke wijk van de hoofdstad, 'ijn arrestatie was mogelijk mder een speciale wet, die uit 974 dateert. Ershad, een ex-ge- leraal die in 1982 via een ge weldloze staatsgreep aan de macht kwam, heeft gedurende 'jn bewind veelvuldig gebruik emaakt van deze wet om zijn 'olitieke tegenstanders uit te chakelen. uristen zijn bezig om een water lichte aanklacht tegen hem op e stellen. Corruptie, machts misbruik, nepotisme, goud smokkel en verduistering van overheidsgelden zijn de beschul digingen die tegen hem zouden worden ingebracht, wanneer Ershad voor een speciaal tribu naal zal worden gedaagd. De duur van de detentie van de ex- president is volgens de speciale wet bepaald op 120 dagen. De aanklacht moet binnen dit tijds bestek gereed zijn. Intussen is de interim-regering van president Shahabuddin Achmed begonnen met de arres taties van naaste medewerkers van Ershad. Donderdag werd waarnemend premier Shah Moazzem Hossain opgepakt en meteen in de gevangenis opge sloten. Arrestatiebevelen zijn uitgevaardigd tegen onder meer de voormalige vice-president Moudad Achmed en ex-premier Kazi Zafar Achmed. Eerder is de invloedrijke minister van bui tenlandse zaken en naaste advi seur van Ershad, Mahmudul Hassan, onder huisarrest ge plaatst. „Op dit moment is de behoefte aan medicijnen voor onder an deren ouderen en kinderen enorm groot, dus daar richten we ons in eerste instantie op. Maar de voedselhulp blijft wel degelijk een belangrijk aspect. Het kan best zijn dat we over een paar winterse weken daar weer het accent op moeten leggen. Het is niet het één of het ander. Het is het één en het ander". Aan een bespiegeling over het eindbedrag dat vannacht na de actie op het VARA-scorebord verschijnt waagt Van Eeghen zich niet: „We zien wel. Ik hoop in elk geval één ding en dat is dat de goodwill van deze actie door de deels negatieve publiciteit niet verloren gaat. Laten we de zaken nou niet moeilijker ma ken dan ze zijn en de Russen ge woon goed helpen". AMSTERDAM (ANP) - Een 27- jarige caissière van een super markt in Amsterdam is aange houden op verdenking van het stelen van ongeveer een half miljoen gulden uit de kassa van het bedrijf. Ook haar echtge noot is gearresteerd. Hij wordt verdacht van het aanzetten tot de diefstallen en heling. Volgens de politie bracht de caissière, die al tien jaar in dienst van het bedrijf was, het supermarktconcern de afgelo pen vijfjaar financieel in de pro blemen. Verschillende filialen moesten door haar toedoen zelfs worden gesloten. Niets hielp, tot enkele weken geleden de ver denking op haar viel. Een onder zoek leverde het onomstotelijke bewijs, aldus de politie. De caissière maakte buiten hun medeweten gebruik van de vas te klanten die geen winkelbon vroegen. Zij sloeg de door hen gekochte waren niet op de kassa aan, maar noteerde dat op een eigen blocnote. Telkens als zij het bedrag de moeite waard vond plunderde zij de kassa, al dus de politie. De flat van het echtpaar was zeer luxueus ingericht. De poli tie heeft de dure gebruiksgoede ren, zoals een tv met super- scherm en audio- en videoappa ratuur, in beslag genomen. jlmi mm» .mm 1 L ik ,Wv.; - - Politiemensen onderzoeken het door de onploffing zwaar beschadigde treinstel foto AP) (Van onze correspondent) ROME - Zeven bandieten hebben donderdagavond in de buurt van de Noordita- liaanse stad Padua een trein overvallen. Na aan de nood rem te hebben getrokken, werd de deur van de post- wagon met springstof gefor ceerd. Bij de overval is een dode gevallen; 13 mensen raakten gewond. De over vallers zijn ontkomen met een buil van naar schatting 200 miljoen lire, rond 300.000 gulden. De rovers kwamen in actie op het moment dat de trein van Venetië naar Milaan al tijd sterk afremt voor een tunnel op enkele kilometers voor het station van Padua. Twee mannen, reizend in de trein, trokken bivakmutsen over hun hoofd, begonnen te schieten met automatische geweren en een anti-tankwa pen en trokken vervolgens aan de noodrem. De trein kwam tot stilstand in de tun nel. Daar stonden vijf mede plichtigen klaar, die onmid dellijk de postwagon met dy namiet forceerden. Terwijl de overvallers in het wilde weg schoten, passeer de de overvolle forensen trein Bologna-Mestre. In de ze trein zijn. door de explosie en het geweervuur, de slachtoffers gevallen. De bandieten maakten zich uit de voeten in twee op de nabij gelegen snelweg klaar staan de auto's en zijn nog steeds spoorloos. Een raadsel is nog hoe de overvallers hebben geweten van het geldtransport, waar van naar het schijnt het spoorwegpersoneel niet eens op de hoogte was. Gisteren werd overigens gesugge reerd dat de bandieten zich zouden hebben vergist: zij zouden eigenlijk de ge pantserde trein op het oog hebben gehad die om de dag geld vervoert van de Ita liaanse Bank. de wet gehandeld", aldus Van Delden. De politie van Den Haag heeft vrijdagmorgen een blokkade-ac tie bij de Pretermkliniek aan het Frederik Hendrikplein door eveneens aanhangers van de stichting Michaël, red het leven verwijderd. Achttien demonstranten had den vrijdagochtend vanaf onge veer half negen de toegang tot de kliniek versperd, zodat perso neel noch vrouwen die zich in de kliniek wilden laten behande len, naar binnen konden. ZWOLLE (ANP) - De officier van justitie in Zwolle, mr. I.H.B. van Zevenbergen-Joele, heeft vrijdag hoger beroep aan getekend in de strafzaken rond de Urker visafslag. De recht bank sprak alle betrokkenen donderdag vrij van de verden king een constructie te hebben bedacht met als doel de viscon- tingenteringsregels te ontdui ken. Naar de mening van de officier hebben de vishandelaren met medeweten van de afslag ten on rechte gebruik gemaakt van een zogenaamd IS-nummer, in plaats van een UK-nummer. Dit laatste had in de visie van de offi cier moeten gebeuren, zodat de vis die de handelaren opkochten te traceren zou zijn geweest. Nu was dit niet het geval. Het hoger beroep zal te zijner tijd door het hof in Arnhem wor den behandeld. (Van onze correspondent) ROME - Het verband tussen de geheime organisatie Gladio en het plan tot een staatsgreep in 1964 van de toenmalige gene raal van de carabinieri. De Lo renzo, is vrijwel zeker. De bij operatie 'Piano Solo' 700 gevan gen te nemen politici, vak bondsleiders en andere 'ver dachte' personen, zouden wor den overgebracht naar Capo Marargiu op Sardinië, het op leidingskamp van Gladio. Dit blijkt uit een verklaring van een ex-generaal van de militai re politie, Arnaldo Ferrara. Uit de verklaring komt ook dui delijk naar voren dat er verban den bestonden tussen de politie (carabinieri), veiligheidsdien sten en leden van de vrijmetse laarsloge van Licio Gelli, de 'Propaganda Due'. De getuige nis van de generaal is van grote waarde omdat de discussie in Italië zich de laatste weken heeft toegespitst op het al dan niet il legale karakter van de Navo-or- ganisatie. President Cossiga en premier Andreotti verklaren bij na dagelijks dat Gladio een vol strekt legale organisatie was, die alleen in twijfel wordt getrokken door personen die de christende mocratische voormannen willen zien verdwijnen. Andreotti, die in 1964 minister van Defensie was, heeft donderdag opnieuw Verklaard absoluut niets te heb ben geweten van 'Piano Solo' van generaal De Lorenzo. De secretaris van de christende mocratische partij (DC), Forla- ni, gelooft inmiddels dat alle onthullingen van de afgelopen maanden, waartoe hij ook de te ruggevonden brieven van Aldo Moro rekent, deel uitmaken van een complot tegen zijn partij en president Cossiga in het bijzon der. De geplaagde president zal vol gende week zaterdag worden ge hoord dooreen parlementaire onderzoekscommissie. DEN HAAG (ANP) - Het CDA heeft in 1990, voor het eerst in het tienjarig bestaan van deze grootste politieke partij van Nederland, ledenwinst be haald. Deze week kon het partij bureau in Den Haag het 10.000- ste nieuwe lid inschrijven. Het CDA heeft nu 124.000 leden. Vol gens het CDA is dat te danken aan de intensieve ledenwerf campagne op gemeentelijk af delingsniveau. Sinds de fusie van KVP, ARP en CHU in 1980 tot CDA verloor de partij per saldo leden als gevolg van sterfte. Het partijbureau vermeldt vooral de prestatie van het Eerste-Kamerlid Coene- mans, die in twee weken tijd ne gentig nieuwe leden heeft gewor ven. De PvdA en de VVD verliezen nog steeds leden. De sociaal-de mocraten hebben nu 96.000 le den, de liberalen 60.000. D66 en Groen Links groeien. De partij van Van Mierlo heeft een achter ban van 10.000 mensen, Groen Links overtreft dat met 17.000 le den. IJMUIDEN (ANP) - Het staal concern Hoogovens maakt ge bruik van de diensten van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD), onder meer voor het doorlichten van personeel, dat vertrouwensfuncties ver vult. Volgens concern-woord- voerder M. van der Vlis is „deze relatie een publiek geheim, hoe wel niet eerder openlijk gepu bliceerd". Volgens de woordvoerder is Hoogovens door het ministerie van economische zaken aange wezen als „van economisch vi taal belang". Dat stelt Hoogo vens, evenals alle andere Neder landse bedrijven met een derge lijke kwalificatie in staat BVD- informatie te benutten. Over de juiste inhoud van de samenwer king met de BVD zal Hoogovens volgens Van der Vlis geen enkele mededeling te doen. Hij wil evenmin zeggen, of Hoogovens op haar beurt ook de BVD van inlichtingen voorziet. Onlangs zijn in de onderne mingsraad van de divisie Staal vragen gesteld over de aard en omvang van relatie met de BVD. De ondernemingsraad vreest dat het staalbedrijf in haar BVD-contacten handelt in strijd met de Wet Persoonsregistratie. Volgens Van der Vlis zullen de vragen zeker worden beant woord. Vooruitlopend daarop benadrukt hij, dat Hoogovens geen personeelsdossiers aan de BVD ter inzage geeft. DEN HAAG (GPD) - De opeen volgende ministers van land bouw in de jaren 1970-1984 heb ben de belangen van de veehou derij boven het milieubelang gesteld. Ondanks kennis over de omvang en de ernst van het mestprobleem, werd pas in 1984 tot regelgeving besloten. De wettelijke maatregelen ramme len echter nog altijd. Het is dan ook niet uitgesloten dat de mestproduktie blijft toenemen. Dit staat in een rapport van de Algemene Rekenkamer over het mestbeleid van Landbouw en Visserij dat gisteren is uitgelekt. Al in mei circuleerden openlijk delen van het concept-rapport over de mest. De Rekenkamer zegt nu in het officiële stuk die gang van zaken zeer te betreu ren. De Rekenkamer stelt dat de in 1984, wegens het 'acute' mest probleem ingevoerde Interim- wet beperking varkens- en pluimveehouderijen, die een verbod op vestiging en uitbrei ding van bedrijven bevatte, niet aan het doel heeft beantwoord. Onder de wet, die tot 1987 gold, nam het aantal varkens met 28 procent, en het aantal kippen met 16 procent toe. Volgens de Rekenkamer kon de uitbreiding plaatsvinden omdat er een groot aantal uitzonde ringsbepalingen in de wet ston den. Bovendien heeft de Alge mene inspectiedienst (AID) van Landbouw, ondanks beloften daartoe, niet op de naleving van de wet gecontroleerd. De wer king van de wet is ook nooit, zo als aan de Kamer toegezegd, geëvalueerd. Dat had volgens de Rekenkamer wel moeten gebeu ren voordat in 1987 de Meststof fenwet werd ingevoerd. Dat zou nuttig zijn geweest voor de opzet van die wet. De Rekenkamer uit ook kritiek op de nu nog bestaande Mest stoffenwet. Zo is de bemestings norm in de wet, 125 kilo fosfaat per hectare per jaar, zodanig dat bedrijven die nog niet aan de norm voldeden, hun mestproduktie konden opvoe ren. Voor bedrijven die al boven de norm zaten kwam er een refe rentiehoeveelheid die steeds uit ging van een maximale bezet ting van de stallen. Hierdoor ontstond ook op die bedrijven de mogelijkheid de produktie met 15 procent uit te breiden. De AID controleerde ook hier te weinig. KERKDRIEL (GPD) - Het is niet uitgesloten dat er binnen kort een soort 'superheffing' wordt geheven op teveel gepro duceerde champignons. Dat vertelde gistermiddag Twee de-Kamerlid A. Lansink (CDA) tijdens een symposium in Kerk- driel over milieuzorg binnen de champignonteelt. De christendemocraat, lid van de vaste Kamercommissie voor het Milieubeheer, sluit niet uit dat er een 'champignonberg' komt als de regering niet in grijpt. De overcapaciteit is het gevolg van de vele investeringen die de paddestoelkwekers de ko mende jaren moeten nemen door de verscherpte milieu-ei sen. Cijfers tonen aan dat het aantal champignonkwekerijen gestaag afneemt, maar dat de bedrijven steeds groter worden. In 1970 tel de ons land ongeveer duizend te lers die een oppervlakte van ruim een half miljoen vierkante meter bewerkten. Momenteel zijn er 850 ondernemers die hun produkten op één miljoen m2 te len. VOORBURG (ANP) - De plaats vervangend commandant en een vrijwilliger van de brand weer in Voorburg worden ver dacht van uitlokking van brandstichting. Beide brand weermannen zijn de afgelopen week door justitie aangehou den. Persofficier mr. H. Vos heeft dat vrijdag medegedeeld. De burgemeester van Voorburg heeft de betrokken brandweer lieden inmiddels geschorst. De zaak kwam aan het rollen na de aanhouding, midden novem ber, van een meisje uit Voorburg dat werd verdacht van brand stichting. De politie meent dat zij brand heeft gesticht in de ou de brandweerkazerne begin au gustus. Ook wordt zij verant woordelijk gehouden voor de brand in het voormalige politie bureau begin oktober. Uit haar verklaringen kwam naar voren, dat zij door leden van de brand weer was aangezet tot brand stichting. Vervolgens heeft een speciaal team van de rijksre cherche de zaak nader uitge zocht. Volgens de persofficier heeft de rechter-commissaris vrijdag ingestemd met voorlopi ge hechtenis. Hij sluit niet uit dat in de komende tijd nog meer leden van de brandweer zullen worden aangehouden. Burgemeester H. Eenhoorn van Voorburg toont zich zeer ge schokt over de gedragingen van de brandweer. Hij had nooit ver wacht dat zoiets zou kunnen ge beuren. Naar zijn mening zal het veel energie kosten om het ver trouwen in de brandweer, die in Voorburg bestaat uit tien be roepskrachten en veertig vrijwil ligers, te herstellen. Voor de in zet van de brandweer heeft de aanhouding van beide brand weerlieden geen gevolgen. Vol gens de burgemeester zijn in middels goede afspraken ge maakt om de kazerne met vol doende medewerkers te beman-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 7