Supermacht in nood m ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 Schaamte Controle Vliegtuig Onder curatele week-in De Stichting Voedselhulp aan de Russen en de Vara beginnen vandaag, zaterdag, een grote (tv)inzamelingsactie. In navolging van onze oosterburen zal Nederland massaal hulp verlenen aan-de Sovjet-Unie. Nieuws over rottende voorraden in Russische havens, over de vermeende rol van de hulpgoederen in de politieke strijd van het Kremlin en over de verkeerde samenstelling van de hulp frustreert de actie. De Nederlandse steun zal vooral bestaan uit medicijnen en voedsel voor kinderen. Onze correspondent Hans Geleijnse bericht uit de Sovjet- Unie, een supermacht die hulp krijgt uit de hele wereld. De Basiliuskathedraal op het Rode Plein Een oud vrouwtje houdt de hand op in de straten van Moskou (foto GPD) De Russen hongeren niet, maar ze lijden elke dag Deze bewoonster van Moskou zit in een lege winkel te wachten op een kans om toch nog wat voedsel te Honderden Moskovieten verdringen zich voor de ingang van de grote winkels in de hoop ondanks de bemachtigen (foto André Durand) schaarste toch nog wat van hun gading te vinden foto André Durandl Vera Markova trilt van opwinding. Voor het eerst in haar 84 jaar jonge le ven heeft ze een 'westers mens' op bezoek. Maar er is meer. In de woonkamer van haar kleine fiat aan de Moskouse Komsomolski Prospekt staat een grote doos. Vera doet een greep. Ze houdt een jogging-broek in haar han den waar haar frêle figuurtje gemakkelijk drie keer in past. En de twee paar schoe nen die tevoorschijn komen vallen voor haar in de categorie maat kano. De doos komt van gulle Amerikaanse ge vers. Vera is er blij mee. Zeep, tandenborstels, een mooie zwarte sjaal, dat is goed te gebruiken. De andere spullen kan ze weggeven, zegt ze. Toch klaagt ze niet. ,,Ik heb me aange past, ik veroorloof me niks overbodigs. Och, hoe ouder je wordt, des te minder eten heb je nodig. M'n pensioentje gaat er aan op, maar eeri keer per week komt er een meisje van de Rajsobes en krijg ik wat extra's," zegt ze. Vera's benedenbuurvrouw, de 86-jarige Margarita Samgina. is vooral bang. Ze leeft, zegt ze, van thee en brood. Haar bloe metjesjurk is het pronkstuk uit haar gar derobe en ook meteen het enige. „Ik heb geen jas meer en kan ook geen nieuwe ko pen. Maar wat geeft het, ik kom toch nooit buiten", zegt ze. De jaren onder Stalin hebben hun sporen nagelaten. „Ik wil niet over die hulp praten", zegt ze, „misschien word ik straks wel opgepakt." Aleksandr Lazarevitsj werkt bij de rajso bes, te vergelijken met het Nederlandse pensioenfonds, in het rayon waar ook Vera woont: de Leninwijk. Met collega Je- lena Rachmanova maakt hij zich boos over de situatie waarin veel van de 52.000 gepensioneerden in dit rayon moeten le ven. „Ons probleem is niet dat er te weinig voedsel is in dit land. Het probleem is dat veel mensen, de ouderen vooral, het niet kunnen betalen", zegt hij. Dat steekt, zeker in de Lenin-wijk waar, zoals in heel Moskou, armoe en (relatieve) welvaart elkaar dagelijks ontmoeten. In de Lenin-wijk straalt die welvaart af van de hoge concentratie bewoners die een baan heeft in het overheids- of partij-ap paraat. Vera Markova en Margarita Samgina be horen tot de 40 miljoen Sovjet-burgers die rond moeten komen van een maandelijks inkomen dat beneden het officiële be staansminimum (125 roebel) ligt. Ze heb ben pensioentjes van 70 roebel per maand, volgens de hoogste officiële koers ruim 200 gulden, op de zwarte markt nog geen tien tje. Ze zijn alleenstaand, hebben geen 'svjazi' (connecties) met wie te ritselen valt. Kun nen niet kopen op de dure vrije markten, waar alles, van mandarijnen tot vlees en verse groenten, te krijgen is, als je maar geld hebt. Zij, de bejaarden, zijn niet geor ganiseerd in oppositionele pressiegroe pen die een bedreiging voor het Kremlin vormen. En dus zijn ze de klos, met dank voor de aan het vaderland en het socialis me bewezen diensten. Jelena Rachmanova: „Onze oudjes aan vaarden de buitenlandse geschenken met waardigheid. Sommigen huilen van ont roering, maar vaak is er ook schaamte. Ik begrijp dat goed. Ik persoonlijk denk ook: dat nu wij juist die hulp moeten krijgen. We zijn een wereldmacht, die ontwikke lingslanden helpt. Dit moeten we toch zelf kunnen oplossen." Rachmanova drukt zich nog beschaafd uit. Tijdens een ritje in een van de stads bussen vallen er heel andere termen. „Heb je het al gelezen, de Seychellen gaan ons ook hulp geven!" „Wat, daar wonen toch zwartjes?" „Ja, die (krachtterm) Gorbats- jov weet z'n vrienden wel uit te zoeken. Zover is het al met ons grote land geko men." Ondertussen wast de hulpstroom aan, ook vanuit Nederland. Afgelopen dinsdag maakt presidentieel woordvoerder Ignatenko bekend dat er in totaal 1.272 ton binnen is. Hamvraag blijft of al die hulp ook daar terecht komt waar ze voor bedoeld is: de werkelijk armen. Een westers diplomaat: „Iedereen is zeer bereidwillig, de hulpverleners mogen zelfs mee bij de distributie. De controle is scherp, maar we zijn nog maar net bezig. Het is te vroeg om die vraag te kunnen beantwoorden." En in de partijpers wordt het 'voedselwa- pen' gehanteerd tegen de radicale demo craten, die Gorbatsjovs perestrojka in de wielen rijden. De lezers worden vergast op de ene onthulling na de andere over grote hoeveelheden voedsel en kleding die in opslagplaatsen en treinwagons liggen te verkommeren. „Schuld van de democra ten", zegt bijvoorbeeld Pravda-hoofdre- dacteur Frolov. „Laat ze minder vergaderen en demon streren en die honderden wagons gaan lossen. Net zoals de oude Bolsjewieken vroeger zo'n karwei aan zouden pakken." Academicus Vladimir Tichonov, land- bouwspecialist, parlementslid en voorzit ter van de coöperatievenbond, heft de ge- tatoueerde handen ten hemel. „De men sen hier hebben al bijna afgeleerd te werken. Liefdadigheid, prachtig, maar dat soort hulp is zeker geen aansporing om zelf aan het werk te gaan", verzucht hij. Tichonov voorspelde, zegt hij, twee jaar geleden al dat het mis zou gaan met de voedselvoorziening. „Het systeem zakt in elkaar, er is geen discipline meer, de staatsboerderijen leveren eenvoudig niet meer aan de staat. Vroeger waren ze bang dat dit streng zou worden bestraft, nu niet meer." De reden? Tichonov: „Eenvoudig voor beeld. De Ryjzkov-regering besluit de prij zen die de staat betaalt om het graan bij de boerderijen aan te kopen, te verhogen. Contraproduktief. Als de graanprijzen stijgen, gaan ook die van het veevoer au tomatisch omhoog. De produktie van melk en vlees levert verlies op, er is dus geen sprake van rentabiliteitsverbete- ring. De boeren gebruiken het graan als veevoer. Of ze verkopen hun produkten aan de vrije jongens van de coöperatieven. De vrije markt levert nu eenmaal meer op dan die van de staat." De verhalen over een record-graanoogst dit jaar verwijst Tichonov naar het rijk der fabelen. „De verliezen zijn enorm, het net to resultaat is dat er gewoon geïmpor teerd moet worden." Datzelfde geldt voor het vlees. Officieel wordt er 20 miljoen ton vlees per jaar geproduceerd, per hoofd van de bevolking 70 kilo per jaar. „Slechts veertig procent van de produktie komt in de winkels terecht. De rest is niet geschikt voor consumptie, of gaat verlo- Alles is hier stuk, de hele oude organisatie, er moet een compleet nieuwe infrastruc tuur worden opgezet", zegt hij. Van het slag aanpakkers zoals Tichonov en Lavrovsky zijn er velen in de Sovjet- Unie. Ze zijn echter afhankelijk van de po litiek. Dat baat Vera en Margarita niet. De hulpacties uit het Westen, met de dankba re Duitsers als koplopers, kunnen deze Russen door de winter helpen. Dat er ook andere motieven meespelen bij de chari- tas-organisatoren, het politieke bijvoor beeld van 'Help Gorbatsjov door de win ter heen', doet hier niets aan af. De Nederlandse ambassadeur in Moskou, Joris Vos, tevens lid van het aanbevelings comité van de Stichting Voedselhulp aan Russen, haalt er een ander element bij. Dat van de solidariteit. „Wat nodig is", zegt hij, „is een doelgerich te actie. Je identificeert de mensen die je wilt bereiken, bejaarden, kinderen en wat ze nodig hebben. Dat zijn medicijnen, in de breedste zin van het woord, en voedsel. Maar dan niet grote treinen vol melkpoe der, maar aanvullend voedsel, omdat mensen hier noodgedwongen over langere periodes zeer eenzijdig en vitamine-arm eten." Vos zwijgt diplomatiek over het accent op algemene voedselhulp dat aan het begin van de actie is gelegd. Hij benadrukt lie ver dat de autoriteiten er alles aan doen om te garanderen dat de hulp bij de juiste mensen terechtkomt. „We krijgen alle me dewerking van de door president Gor batsjov ingestelde commissie onder lei ding van vice-premier Voronin. Ze laten ons de keuzes, wat we willen geven en hoe. En als we de distributie in eigen beheer willen houden kan dat ook", zegt hij. Gisteren arriveerde op de Moskouse luchthaven Sjeremedjevo een Nederland se hulpzending afkomstig uit Flevoland. Veertig ton voedsel, bestemd voor de 53.000 bewoners van de stad Dmitrov. .Alleen voor de arme families, kinder-en weeshuizen", zegt Valentina Osadtsjaja. Ze is blij met rijst, meel, koffie en andere voedingswaren. Heftig bestrijdt deze ambtenares van het stadsbestuur dat hulp in dit landbouwge bied, waar Nederlandse boeren meehel pen aan een project, niet nodig zou zijn. „We gaan de spullen heus niet in de stad ruilen voor technische zaken, zoals onder delen van tractoren. We hebben het hier net zo hard nodig als in Moskou of Lenin grad", zegt ze verontwaardigd. Maar een kolchoze-leider toont een Neder landse collega zijn opslag van tonnen kool en aardappelen. Kunnen nog wel een tijd je blijven liggen, vertelt hij. Tot de prijzen genoeg zijn gestegen. Het voedsel is er. Maar het komt niet bij de stadbevolking vanwege sabotage, winst bejag en een falend distributiesysteem. Het Leningradse parlementslid Joeri Nes- terov: „Dit is een politieke hongersnood. Het oude systeem draait niet meer en een nieuw is er nog niet. En een van de oorza ken is dat Gorbatsjov weigert te privatise ren." Het eerste wordt beaamd door Viktor Goeljasjko, onderdirecteur van Gorbats jovs presidentieel bureau. Goeljasjko is ook lid van het Russische parlement, maar dezer dagen vooral van de Voronin- commissie. „Het systeem is uit balans, maar er komt hier geen kritieke situatie", voorspelt hij. Dank uw lezers bij voorbaat voor alle hulp, voegt hij er meteen aan toe. Volgens Goeljasko heeft de commissie alles onder controle: waar de hulp heen gaat, de hoe veelheden die arriveren en het distributie net. Er is, zegt hij alsof er niets aan de hand is tussen Kremlin en republieken, inclusief de dwarsliggers in de grote steden, een nauwe samenwerking op alle niveaus. De geheime dienst, KGB, is ingezet om frau de en zwarte handel tegen te gaan. Maar kan er dan toch nog hulp via de achter deur van de hulpontvangende instanties naar de zwarte markt verdwijnen? „Me neer, u moet niet net doen alsof de hele Sovjet-Unie een bende misdadigers is, waaraan je niets kunt leveren." Goeljasjko benadrukt dat de hulp na aan voer via trein, vliegtuig of vrachtwagen di rect naar de vooraf bepaalde plaats van bestemming gaat. Onder begeleiding van leden van de commissie. ren bij de verwerking in verouderde slachthuizen. Uiteindelijk blijft 12 miljoen ton vlees over. Daarvan verdwijnt 30 pro cent naar de zwarte markt, nog eens 30 naar restaurants. Per persoon per maand kom je dan op de hele bevolking uit op 1,5 kilo per maand", becijfert Tichonov. Hij is ervan overtuigd dat de boeren in de oblasten (districten) rond de grote steden hun waren achterhouden. Deels in de ver wachting dat de prijzen nog zullen stijgen. Maar, aldus Tichonov, het is geen toeval dat de situatie juist in de door democraten bestuurde steden als Leningrad, Moskou en Sverdlovsk zo slecht is. Kijk naar de vleesprijs in de Moskouse winkels: 20 roe bel per kilo. Elders betaal je de helft. De staatsboerderijen willen aantonen dat de democratische bestuurders er een puin hoop van maken. Oliedeskundige Igor Lavrovsky, adviseur van de energieminister is het met Ticho nov eens. En hij heeft een rigide oplossing. Het komt erop neer dat hij de Sovjet-Unie, in termen van grondstoffenvoorraad het rijkste land ter wereld, onder curatele van het Westen wil stellen. Zoals het Interna tionaal Monetair Fonds dat met ontwik kelingslanden pleegt te doen. De econo mie moet worden opengebroken, doceert hij. Lavrovsky windt er geen doekjes om. „We zijn nu een gevaar voor de hele we reld. Niet in termen van de Koude Oorlog, maar in die van milieuvervuiling, van nu cleaire catastrofes zoals Tsjernobyl. Het Westen kan niet op afstand blijven. Dit heeft niets met Gorbatsjov te maken, wat hier gebeurt hangt niet van hem af. 's Avonds verbijten we vrieskou en sneeuw op Sjeremedjevo. Ons wachten wordt beloond. Een El Al-vliegtuig brengt met een lading Israëlische journalisten veertien ton melkpoeder. Edouard Gam- petjan is namens de Voronin-commissie aanwezig. We nemen de zaak hier in ont vangst, het bestuur van het oblast is hier ook, dat regelt het transport naar hun ge bied. U denkt toch niet dat we alles aan het handje begeleiden tot aan de voor deur, zegt hij verbaasd als we hem uitleg gen dat we dit nu juist hadden verwacht na de uiteenzetting van Goeljasjko. Veertien vrachtwagens staan klaar. Maar de goederen verdwijnen niet meteen naar Saltikova, vijftien minuten van Moskou. Ze blijven die nacht in een opslagplaats op het vliegveld. „Morgen gaat het weg, onder politiebegeleiding", verzekert oblast-voorzitster Novikova. Een begeleider valt haar bij: „Als er geen politie mocht zijn, regelen we die alsnog." Niemand heeft oog voor de verlegen dele gatie uit het kindertehuis van Saltikova, de directrice, de arts en drie pupillen, alle aandacht gaat naar de bobo's, van de Is raëlische parlementsvoorzitter tot zijn Sovjet-gastheren. Sveta van pakweg veer tien vertelt dat ze nu misschien wel zes in plaats van twee glazen melk per dag krijgt. Gelach. De directrice vult aan, dat de kinderen te eenzijdig voedsel krijgen. Daar komt nu misschien wel verandering in. Ze heeft er absoluut geen idee van hoeveel en wat het tehuis precies krijgt. Op een bagagekarretje rijden we terug naar het stationsgebouw. Ik vraag de chauffeur wat hij vindt van al die buiten landse goedgeefsheid. Hij kijkt naar de sneeuwlucht, zegt dan: „Mooi weertje vandaag, is het niet? Jaj a. En denkt u dat al die hulp ook bij de mensen die het echt nodig hebben terechtkomt? De blik in zijn ogen maakt woorden overbodig: „Hoe lang bent u eigenlijk al in Moskou?" Hans Geleijnse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 29