Walcheren (22 Versterking Franse troepen in Golf Oplossing Golfcrisis niet ten koste positie Israël Grenspost Heerlen lang dicht Familiecomite tot eind januari actief r i1 H WEGENS H SUCCES VERLENGD, K0R1WG 15 HANS ANDERS OPTICIENS Kok noemt ambtelijke adviezen onbetaalbaar Sjevardnadze nogelijk iremier P k-y OP DE Onstuimig 233e jaargang no. 293 (Voensdag 12 december 1990 NU GROOT AANBOD IN BETROUWBARE GEBRUIKTE AUTO'S Gildeweg 22 - Vlissingen VRIJDAG AVOND KOOP AVOND Ex-topman Dow R. Ruules commissaris bij De Schelde Protesten bij komst Bouterse So vj etdeskundige en topindustrieel Hammer overleden Concessie SUBTROPISCH ZWEMPARADIJS donderdag 13 december GESLOTEN DORI&£S£ Roemenië Vulcanus II Verzakt MÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊBÊÊmÊÊÊm Vitesse Autolease Zeeland B.V. i i i i i i i i i L I I I I I I I I ----- - j HMHUHIHHHHHIHHimHHHHUHHI Wisselend, bewolkt en winterse buien. Temperatuur rond 4 graden. Wind hard tot stormachtig, langs de kust enige rijd storm. KOM LANGS EN MAAK UW KEUS! Geen lastenverlichting na 1991 lEN HAAG (GPD) - Er is geen nanciële ruimte voor lasten- erlichting na 1991. Ambtelijke dviezen daartoe ogen wel sym- athiek, het is goed voor de lonmatiging en de werkgeie- enheid, maar zijn onbetaal- aar. Tenzij het geld wordt esgehaald bij noodzakelijke verheidsvoorzieningen, de in- omens van de laagbetaalden orden aangetast, rechten op oorzieningen worden inge- erkt en noodzakelijke investe- ngen in de toekomst van ons ind achterwege blijven. En dat 10SKOU - Het Sovjet-persbu- eau Tass speculeerde gisteren p een mogelijk premierschap fan de huidige minister van mitenlandse zaken, Edoeard Sjevardnadze. Pass redeneert dat Ryzjkov, on- lanks zijn populariteit bij de nanagers van de grote staatson- lernemingen, niet zal meedin- ;en naar het premierschap. „De Jnie-republieken zien hem als ien van de niet-gewenste verte- [enwoordigers van het cen- rum". Dat argument zou niet ipgaan voor de huidige minister ran buitenlandse zaken ïdoeard Sjevardnadze. Pass noemt het feit dat Sjevard- ladze niet uit de republiek Rus and maar uit Georgië komt, een ilus. Als Gorbatsjov hem tot iremier of vice-president be- loemt leidt hij meteen de kritiek ■an de conservatieven op het mitenlandse beleid af, aldus Pass. (LISSINGEN - R. Ruules, voor- nalig topman van Dow Bene- ux, treedt binnenkort aan als fommissaris van de Koninklij ke Maatschappij De Schelde in Plissingen. Hij volgt drs R.C.E. larbé op, die eerder dit jaar nin of meer gedwongen is zijn fommissariaat bij de onderne- ning op te geven. Het provin- iaal bestuur en de Stichting oor Economische Ontwikke- ing Zeeland (SEOZ), die het landelenpakket van provincie n gemeenten in De Schelde be leert, hadden liever gedepu- eerde J.B. Ventevogel als nieu- ve commissaris gezien. )ver de Zeeuwse vertegenwoor- liging in de raad van commissa- issen van De Schelde is het af- ;elopen jaar veel te doen ge veest. De staten van Zeeland 'onden dat gedeputeerde Barbé ia zijn benoeming tot burge rmester van Terneuzen zijn zetel n het commissariaat van de Plissingse onderneming be- chikbaar diende te stellen. De- e voelde daar evenwel weinig 'oor en hij verdedigde zijn nei- jng te blijven zitten met de ver zekering dat het allerminst ze ker is dat zijn opvolggr weer een id van het dagelijks provincie- lestuur zou zijn. De raad van ommissarissen van De Schelde «noemt zelf de leden. Zie ook pagina 11 t Ruules past niet in het beleid van een overheid die individuele wel vaart hand in hand wil laten gaan met collectieve welvaart. Minister Kok (financiën) heeft dit gisteren gezegd in een rede te Amsterdam bij de uitreiking van de Sijthoff-prijs. De bewinds man ging uitgebreid in op de fi- nancieel-economische tussen balans die het kabinet begin 1991 op moet maken voor de ja ren 1992-1994. Hij sprak van een 'harde problematiek' van 9 mil jard gulden (financieringste kort, rente, Staatsschuld en ob jectsubsidies woningbouw). Daarbij komen nog zaken als doorwerking van belastingte genvallers, loon- en prijsontwik keling en een toename van het aantal uitkeringstrekkers. Kok zei bij de tussenbalans kei hard vast te willen houden aan de reductie van het financie ringstekort tot 3,25 procent in 1994. Ook zal de lastendruk in 1994 niet hoger mogen zijn dan in 1989 (53,6 procent). Bij de ope ratie zullen verder beleidspriori teiten die in het regeerakkoord zijn vastgelegd (milieu, gezond heidszorg, sociale vernieuwing, infrastructuur, onderwijs en in schakeling langdurig werklo zen) „naar evenredigheid moe ten worden beschermd", aldus Kok. Bij besluiten over bezuini gingen zal gelet moeten worden op het economisch effect. Bij de beheersing van de rijks uitgaven noemde Kok: - grotere doelmatigheid van het overheidsapparaat gekoppeld ■■■■■■■■■■■■Mi Een Amerikaans legervoertuig patrouilleert onder de ondergaande zon in de Saudische woestijn Ifoto Mike SargentlEPA) PARIJS/BAGHDAD (AFP/RTR/DPA) - Frankrijk vergroot zijn troepensterkte in Saudi-Arabië met 4000 soldaten tot 10.000 man, zo heeft zijn minister van defensie, Jean-Pierre Chevène- ment, dinsdag verklaard. Het gaat om een regiment van de ar tillerie, zware tanks en gevechtshelikopters en een vierde, mul tifunctioneel regiment. Parijs zendt ook nog vier Jaguar- en twee Mirage-2000-jachtvlieg- tuigen ter versterking van de huidige 30 gevechtsvliegtuigen in het gebied aldus ingelichte bron in Parijs. Londen zendt twee extra mijnenjagers, de Dulverton en Ledbury, zo werd vernomen uit officiële bron. De Sovjetunie stuurt geen troepen naar de Golf, zelfs geen kleine. symbolische eenheid. Een verzoek daartoe van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, is door zijn Sov- jetrussische collega Edoeard Sjevardnadze van de hand gewe zen. Dit bericht de Washington Post dinsdag. Beide ministers hebben in Houston overleg gevoerd. Sjevard nadze zou aan Baker hebben verduidelijkt dat Sovjetpresident Gorbatsjov rekening dient te houden met de afwerende houding- van de Opperste Sovjet (het parlement). De Los Angeles Times heeft dinsdag gemeld dat de Amerikanen hun oefeningen in de Golf hebben opgeschroefd. Hierbij nemen nachtelijke bestormingen van „vijandelijke stellingen" een be langrijke plek in, aldus de krant. 1 aan decentralisatie en verzelf standiging van diensten, - grotere doelmatigheid van uit gaven door een kritische herzie ning van subsidies, meer eigen bijdragen (profijtbeginsel) en heffingen. Hierbij dient de posi tie van de laagstbetaalden na drukkelijk in de gaten gehouden te worden. Dat geldt ook voor de toegang tot voorzieningen, - herschikking en herijking van rijksuitgaven, - aanpak misbruik en fraude bij (Slot zie pagina 3 kolom 7) DEN HAAG (ANP) - De Suri naamse gemeenschap in Neder land reageert ten dele zeer nega tief op het kortstondige bezoek dat legerleider Desi Bouterse vandaag aan Nederland brengt. Het „8 december comité", dat de moorden uit december 1982 herdenkt, heeft voor woensdag een protestactie op Schiphol aangekondigd. „Op spandoeken zullen we Bou terse de namen tonen van de mensen die door zijn toedoen zijn vermoord of verdwenen", al dus comitéwoordvoerder Hoost. Gisteren verklaarden ook de or ganisatie Sowa („Surinamers hebben een huis") en de broer van de in december '82 vermoor de Nederlandse journalist Frank Wijngaarde zich tegen Bouter- se's komst. C. Wijngaarde heeft de hoofdoffi cier van justitie in Haarlem ver zocht Bouterse aan te houden omdat deze verantwoordelijk zou zijn voor de decembermoor den. Justitie heeft dit verzoek echter naast zich neergelegd. LOS ANGELES (AFP) - De Amerikaanse Sovjetdeskundi- ge, topindustrieel en kunstver zamelaar Armand Hammer is maandag in Los Angelos op 92- jarige leeftijd overleden. De oprichter en decennia-lange directeur van Occidental Petro leum stond bekend om zijn uit stekende betrekkingen met de Sovjetleiders. In zijn jonge jaren heeft Hammer in Moskou nog- contact gehad met Lenin, daar na volgden nog vele Sovjet-lei ders. Hammer zag eind vorige maand een van zijn grote wensen in ver vulling gaan: zijn uitgebreide kunstcollectie (geschatte waar de bijna een miljard gulden) werd ondergebracht in het Ar mand Hammer museum in Los Angeles. In juni 1988 kreeg de industrieel in de Nieuwe Kerk in Middel burg de Four Freedoms Award uitgereikt. Zie ook pagina 4 (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft de Israëlische premier Shamir verzekerd dat een oplossing van het Golf-conflict niet ten koste zal gaan van Israël. Dat is giste ren door Shamir gezegd na af loop van besprekingen met Bush. Shamir gaf geen details, maar hij doelde op de eis van de Iraak- se president Saddam Husayn dat terugtrekking uit Kuwayt gepaard moet gaan met een op lossing voor het Palestijnse vraagstuk. De Amerikaanse regering heeft tot nu toe steeds gezegd dat er geen verband bestaat tussen de twee kwesties. Maar Bush zei in de herfst voor de Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties (VN) dat over het conflict tussen Israël en de Palestijnen kan worden gepraat na afloop van de Iraakse bezetting van Kuwayt. Bovendien werd vorige week be kend, dat Amerika zou overwe gen zijn steun te geven aan een resolutie van de Veiligheids raad, waarin gevraagd wordt om een internationale vredesconfe rentie over het Midden-Oosten, die met name ook over de Pale stijnen en de door Israël bezet gehouden gebieden zou gaan. Israël is fel tegen zo'n conferen tie, en Bush en zijn minister Ba ker (buitenlandse zaken) zeiden later ijlings dat Amerika op dit moment ook niet voor een vre desconferentie voelt, al was het maar, omdat dat zou kunnen worden uitgelegd als een conces sie aan Saddam. Inmiddels moet de Veiligheids raad nog steeds over de resolutie waarin om de vredesconferentie (Slot zie pagina 3 kolom 6) De file bij de grenspost Heerlen foto ANP) Advertentie Wegens afhuren van Dorimare zijn alle afdelingen en het a.s. vanaf 21.00 uur Babelweg - 4357 BT Domburg Tel. (01188) 3230 HEERLEN (ANP) - De grenspost Heerlen aan de autoweg naar Aken is vanaf maandag- tot en met dinsdagmiddag geblokkeerd geweest. De opstopping was een gevolg van hevige sneeuwval en gladheid. Ofschoon de gladheid door ingetreden dooi al in de loop van dinsdagochtend grotendeels verdwenen was, stonden nog ge ruime tijd kilometerslange files vrachtwagens voor de doorlaat post te wachten. Volgens een woordvoerder van de Heerlense politie was dit vooral te wijten aan verkeersopstoppingen op Duits gebied. Het knooppunt Laurensberg kon het gestrande verkeer aan zowel de Nederlands- Duitse als de Belgisch-Duitse grens niet snel genoeg verwerken. De drukte werd nog verergerd door een kettingbotsing in Duitsland als gevolg van de sneeuwval. Pas rond half vijf dinsdagmiddag kon de door de Duitse autoriteiten bevolen sluiting van de grenspost voor Aan de vooravond van de eer ste viering van Nicolae Ceau- sescu's val in Roemenië, neemt de onrust toe. Demonstraties tegen het economisch beleid van president Iliescu's regering en tegen de hoge prij zen zijn schering en in- O slag. O Voor de laatste maal is dins dag uit Antwerpen de Vulcanus II vertrokken voor het verbran den van giftig afval op zee. dat met ingang van 1 januari is ver boden. Greenpeace ivil nu ten strijde trekken tegen de afvalverbanding te 1 1 land. WtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊHBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ De Oranjemolen in Vlissingen verzakt. Langzaam, niet meer dan één millimeter per jaar. Het probleem is. dat de muren er van scheuren. Bekeken wordt wat er tegen te doen is. Vitesse neemt zo goed als zeker vanavond afscheid van het Eu ropese voetbalpodium. In Lissa bon begint Vitesse tegen Spor ting met een 2-0-achterstand. Trainer Bert Jacobs is al bezig met Vitesse's toekomst en wil zijn ploeg ver- O sterken. £m I DEN HAAG (ANP) - Het Fami liecomité van de gijzelaars blijft waarschijnlijk tot eind ja nuari in functie. In een dinsdag uitgegeven verklaring zegt het comité „uitermate verheugd" te zijn dat alle gijzelaars nu fei telijk vrij zijn of kunnen zijn. Op een vergadering in het Mo- zeshuis in Amsterdam is dins dag besloten het comité op te heffen zoals het is begonnen, dus te midden van de familieleden. Deze samenkomst van alle gijze laars en familieleden vindt waar schijnlijk eind januari plaats. Dan verschijnt ook een korte no titie van het Familiecomité met enkele van haar bevindingen. Als het Familiecomité een ge sprek met minister Van den Broek van buitenlandse zaken wil over de gang van zaken rond de Nederlandse gijzelaars in Irak en Kuwayt is het van harte welkom, zo liet een woordvoer der van de minister dinsdag we ten. Van de Broek liet wel weten lakoniek te blijven onder de kri tiek. Drie Nederlanders die werkten in een Iers ziekenhuis, Corrie Baars, Henk Eyer en Anton van Rhijn, hebben evenals tientallen andere medewerkers van het zie kenhuis een visum gekregen. Waarschijnlijk stappen Corrie Baars en Anton van Rhijn van daag al op een toestel richting WesLEuropa. Ook Eyer zal Irak snel verlaten. De drie Nederlan ders hadden nog een werkcon tract dat niet was verlopen. Het aantal Nederlandse gijze laars komt daarmee op zeven in Baghdad en drie in Kuwayt. Eén gijzelaar in Kuwayt heeft vol gens ambassadeur Van Dam in Baghdad te kennen gegeven daar te willen blijven, térwijl de andere negen het gebied zo snel mogelijk willen verlaten. Advertentie Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 (Advertentie) Dinsdag 18 december ANTIEKVEILING in de Schouwburg te Middelburg A. I. Verhage veilingmeester Tel. 01180-27639 (Advertentie) vrachtverkeer weer worden opgeheven. Net zoals een aantal andere Europese landen wordt ook Spanje al enige dagen getroffen door slecht weer. Hevige sneeuwval, met name in het noorden en midden van het Iberisch Schiereiland, heeft honderden dorpen geïsoleerd en verkeer nagenoeg onmogelijk gemaakt. Wegen en passen zijn afge sloten, het treinverkeer is gestremd en vliegtuigen kunnen niet lan den of opstijgen. Meer dan 100.000 personen zitten als gevolg van het slechte weer zonder water, telefoon of elektriciteit. Minstens 11 mensen hebben het leven verloren, waaronder de bemanning van een Marokkaanse vissersboot. Deze had maandag voor de kust van Galicië een aanva ring met een Zuidkoreaanse vrachtboot en brak in tweeën. Negen mensen worden vermist in de bergen van de Sierre Nevada, de Picos de Europa en in de Pyreneeën. I Ook deze maand kunt u nog profiteren van deze fantasti sche aanbieding! Dus: 25% korting op alle glastypes binnen ons glasprogramma, zoals enkelvoudig, bifocaal, multifo- caal, extra dun, meekleurend of krasbestendig. Vragen? Bel gratis de klantenservice: 06-022 67 76 U vindt onze adressen in de Gouden Gids. De aktie is geldig t/m 31 december 1990. WÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊ^mÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1