pi Verheugend nieuws voor familie-comité GATT-overleg komt moeizaam op gang Missie blijft voorlopig thuis Agenten zwaargewond bij botsing GEZOCHT 1/1 Adres: "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Voorzichtige internationale reactie: eerst zien, dan geloven klanten voor: BELONING één verrassing In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Veelzijdigheid van wonen. Paauwe Interieur. Veel bewolking 233e jaargang no. 289 Vrijdag 7 december 1990 mm Post zonder postcode dag later bezorgd Onvoorspelbaar Midden-Oosten Felle kritiek )edrijfsleiders >p Gorbatsjov Achtervolging eindigt in ravage bij Koudekerke Brandweer Woolworth krijgt winkel terug in Halle 25 jaar Zeelandbrug Israël dreigt Carillon voor elke klant! (zolang de voorraad strekt) 4 weken voor één tientje en één riks! Veel bewolking en tegen de avond re gen. De temperatuur is 6 graden. De zuidwestelijke wind is vrij krachtig en wordt vanavond noordwest. tm p\w» mm Saddam laat alle gijzelaars vrij IVASHINGTON/BAGHDAD/ DEN HAAG (GPD) - President jiaddam Husayn van Irak heeft onderdag via Radio Baghdad ekend laten maken dat alle gij- keiaars zullen worden vrijgela ten. In een brief aan de Nationa le Assemblée vraagt hij deze be slissing goed te keuren, zodat de tasten' nog voor de kerst naar ïuis kunnen. Het parlement lomt vanmorgen (vrijdag) bij- jen. Nu al zijn de vanaf begin iugustus geldende reisbeper kingen voor de 2000 westerse en lapanse plus 3000 Sovjet-bur- ters opgeheven. Saddam zegt tot deze beslissing DEN HAAG (ANP) - Post zonder postcode wordt vanaf 1 januari door de PTT met één dag vertra ging bezorgd. Dit heeft een woordvoerder van de PTT donderdag be vestigd. Momenteel wordt een ontbrekende postcode door PTT'ers speciaal aangebracht, zodat de post samen met de andere poststukken kan worden verwerkt. Van de particuliere post wordt nu nog 10 procent zonder postcode op de bus gedaan. De zakelijke post, die doorgaans wél van een postcode is voor zien, maakt 80 procent van de poststroom uit. te zijn gekomen na beraad met koning Husayn van Jordanië, PLO-leider Arafat en de vice- president van Jemen, Ali Salem al-Beidh. Dat wees op „positieve veranderingen" in het politieke klimaat, die een menselijk schild overbodig zouden maken. Hij wijst op wat hij ziet als het aanbod van president Bush „De vijand van God" om tot onderhandelingen te komen. De Amerikaanse regering houdt vol dat er niet wordt onderhandeld. Wel wordt op 17 december de Iraakse minister van buiten landse zaken Tarik Aziz in Was hington ontvangen. In zijn brief aan parlementsvoor zitter Sadi Mehdi Saleh vraagt de Iraakse president „vergeving aan de Almachtige God" voor het in gijzeling nemen van men sen, ook al heeft dat „de vrede gediend". Hij kondigde aan dat zijn troepen in de hoogste staat van paraatheid zullen blijven wegens „de agressie vanaf de heilige grond van Saudi-Arabië. Ingegeven door Saddams on voorspelbaar gedrag was de in ternationale reactie er een van 'eerst zien, dan geloven'. Minis ter Van den Broek zei „voorzich tig optimistisch" te zijn. Hij ver wees daarbij naar een telefoon tje van zijn ambtgenoot uit Je men, die zei bij Saddam te heb ben gepleit voor de vrijlating. De bewindsman benadrukte dat Saddam met vrijlating tege moet komt aan slechts één van de in tien VN-resoluties gestelde eisen. Pas als Irak zich heeft te ruggetrokken uit Kuwayt en daar het wettig gezag is hersteld, kan een oorlog worden voorko men, aldus Van den Broek. Volgens CDA-fractievoorzitter Brinkman, woordvoerder van al le kamerfracties (m.u.v. Jan maat), zei dat ambassadeur Van Dam in Baghdad al overleg voert over het transport van de gijzelaars. De Amerikaanse regering ver welkomde donderdag het nieuws over de gijzelaars, maar voegde daaraan toe dat de vrijla ting niet de aandacht mag aflei den van het werkelijke pro bleem: de Iraakse bezetting van Kuwayt. Op een persconferentie in Chili, waar hij op bezoek was, zei presi dent Bush donderdag „ver heugd" te zijn over de berichten dat de gijzelaars, onder wie 900 Amerikanen, binnenkort op vrije voeten zullen worden ge steld. Maar, zo zei hij, dat betekent niet dat wij onze druk op Irak zullen verminderen. Irak zal vol ledig aan de resoluties van de Veiligheidsraad over de Golf-cri- sis moeten voldoen, en daarom ook onvoorwaardelijk uit Ku wayt moeten vertrekken. De president benadrukte dat geen enkele concessie in de rich ting van Irak zal worden gedaan zodat dat land, bij terugtrek king, niet al te veel gezichtsver lies lijdt. „We maken ons geen zorgen over gezichtsverlies voor Saddam. Hij moet gewoon weg uit Kuwayt, zonder de zaken te compliceren", aldus Bush. Daarmee verwees hij ook indi rect naar een bericht van de Britse omroep BBC, die donder dag meldde dat Amerika van plan zou zijn akkoord te gaan met een Veiligheidsraad-resolu tie die om een vredesconferentie voor het Midden-Oosten vraagt. Op zo'n conferentie, waarvoor VN-voorzitter Jemen ijvert, zou het Palestijnse vraagstuk hoog op de agenda moeten staan. Amerika heeft zich in het verle den weliswaar niet principieel tegen zo'n conferentie uitge sproken, maar de tijd er nooit rijp voor geacht. Dat komt mede omdat achtereenvolgende Ame rikaanse regeringen Israël niet wilden laten vallen, dat fel tegen Slot zie pagina 3 kolom 1 (Van onze correspondent) 3RUSSEL - Na een impasse van Irie dagen is het GATT-overleg >ver de vrijmaking van de we- ■eldhandel donderdag einde- ijk, zij het uiterst moeizaam, :cht op gang gekomen. Maar litzicht op een akkoord ont- )rak nog. Daarvoor zijn de me- ïingsverschillen nog te groot. Je onderhandelingen gaan mo- felijk tot in het weekeinde loor. Woensdagavond leek het over- eg volledig vastgelopen op de Amerikaanse eis om eerst over le vermindering van de Europe- :e landbouwsubsidies te praten, 'oordat over andere zaken kon vorden onderhandeld. De EG veigerde echter de landbouw ;eisoleerd te zien van de andere mderwerpen, zoals de handel in extiel en het dienstenverkeer. Ie doorbraak kwam donderdag- norgen toen de EG toch bereid ileek tot toegevingen op land- louwgebied en de andere lan- len aanvaardden dat over alle landelskwesties tegelijk zou rorden onderhandeld. Daar- loor kon gisteravond voor het erst deze week een echte dis- ussie beginnen over de land- iouw. )e EG en VS staan evenwel nog ijnrecht tegenover elkaar. De oorzitter van het landbouwbe- aad, de Zweedse minister van andbouw Hellström, kwam londerdag met een discussie tuk, dat een aantal voorstellen «vatte om de landbouwsubsi- lies te verminderen, laar de EG-ministers van han- IOSKOU (RTR/AFP) - Sovjet resident Michail Gorbatsjov eeft donderdag in het Kremlin ijdens een bijeenkomst met onservatieve leiders van Sov- ?t-bedrijven felle kritiek te erduren gekregen. Hij werd oor sommige aanwezigen er- an beschuldgd het land naar e chaos te leiden, zo meldde et officiële persbureau Tass. 'ijdens de bijeenkomst van mctionarissen van de commu- istische partij en rond 3.500 be- rijfsdirecteuren werden beledi- ingen uitgewisseld tussen voor- a tegenstanders van de hervor- lingen. Tass meldde dat Gor- atsjov op een moment de tirade an een Estlandse fabrieksdirec- :ur onderbrak en schreeuwde: Bedoelt u dat we terug moeten aar de oude situatie?". del en landbouw en de Europese Commissie, die namens de twaalf de onderhandelingen voert, veegden dat stuk meteen van tafel. Het zou erop neerko men dat de verlaging van de sub sidies twee maal zo groot zou worden als waartoe de EG vol gens de eigen voorstellen bereid is. „Dit staat te ver van ons eigen voorstel af', zei minister Buk man. Ook de andere EG-minis- ters spraken hun onaanvaard baar uit. Gisteravond laat werd in de speciale landbouwgroep van de GATT nog steeds onder handeld. AMSTERDAM - Leden van het familie-comité 'gijzelaars vrij' kijken donderdag onder toeziend oog van Franciscus van Assisi naar de extra Journaal-uitzending over de gijzelaars in Irak. Van links naar rechts Jan de Ruyter, Jan Bakker en Nico Gille (secretaris comité) 'foto Marcel AntonisselANP) mmmmmsmmmm DEN HAAG (GPD) - De missie- De Jong, die: volgende week naar Baghdad zou reizen om de vrijlating van de Nederlandse gijzelaars te bepleiten, blijft voorlopig thuis nu Saddam Hu- De twee betrokken personenauto's vernield (foto Ruben Oreel) op de voorgrond de politiewagen - zijn bij het ongeluk totaal sayn heeft besloten alle gegij zelden vrij te laten. „De missie gaat een beetje in ruste, maar blijft beschikbaar", meldde de legatieleider de De Jong giste ren tijdens een korte persconfe rentie. De Nederlandse gijzelaars in Irak reageerden met een menge ling van ongeloof en blijdschap op het onverwachte rtieuws. Maar de algemene teneur was ook 'eerst zien en dan geloven'. „Eerst het stempel in m'n pas poort", zei een gijzelaar en „pas als ik Amsterdamse grond onder de voeten heb geloof ik het echt", zo verwoordde een ander het Nederlandse gevoelen. De Nederlandse ambassadeur in Baghdad. Van Dam, overlegt met zijn collega's uit andere EG-landen over het vertrek. Vol gens welingelichte kringen is er al toestemming van de Verenig de Naties om het vliegtuig met een te laten vertrekken. Toe stemming is formeel nodig ge zien de luchtblokkade die nog steeds tegen Irak van kracht is. Oud-premier De Jong, minister Van den Broek van Buitenland se Zaken en de woordvoerder van de fractievoorzitters in de Tweede Kamer, Brinkman, gaan er van uit dat de toezeg ging van Husayn inderdaad zal leiden tot het vrijlaten van de gijzelaars. De Jong, Brinkman en Rode Kruis-directeur Tjittes (ook lid van de delegatie) maakten tij dens de persconferentie bekend dat binnen enkele dagen een vliegtuig van het type Airbus naar Baghdad zal vliegen om de gijzelaars op te pikken. Op de heenreis zal de Airbus een lading- medicamenten vervoeren. Het ministerie van Buitenlandse Za ken en het Rode Kruis organise ren de vlucht. „Onwaarschijnlijk", noemde De Jong het dat Husayn alsnog voorwaarden stelt aan het ver trek van de gijzelaars. VLISSINGEN - Bij een ernstig auto-onge luk op de Vlissingsestraat bij Koudekerke zijn donderdagavond drie mensen, onder wie twee agenten van de gemeentepolitie Vlissingen, zeer zwaar gewond geraakt. De 42-jarige J. H. uit Breskens botste frontaal op de Vlissingse politiewagen, toen deze bij een wilde achtervolging op de linkerweg helft terecht was gekomen. De achtervolgde auto is spoorloos verdwenen. Om kwart voor tien donderdagavond kwam de melding van het ongeval binnen bij de gemeentepolitie Vlissingen. De 41-jarige hoofdagent W. R. - de bestuurder van de po litiewagen - en zijn mede-inzittende hoofd agent J. S. (40) waren op weg van Vlissingen naar Koudekerke uit de bocht gevlogen. Zij hadden om nog onbekende reden een Ford Taunus met zwart dak achterna gezeten. De bestuurder van de politiewagen verloor door te hoge snelheid bij verpleegtehuis Der Boede de macht over het stuur en belandde op het verkeerde weggedeelte. De inwoner van Breskens kwam op dat moment uit Koudekerke, de tegengestelde richting, en kon de politie-auto niet meer ontwijken. De twee hoofdagenten waren er na het onge luk het slechtst aan toe. Eén van hen is, evenals de Bressiaander. per ambulance overgebracht naar het Streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. De andere politie man is in een ziekenwagen vervoerd naar het Gasthuis in Middelburg. De brandweer van Vlissingen en Koudekerke heeft assis tentie verleend. Het verkeer is omgeleid. De twee betrokken voertuigen zijn totaal ver nield. De politie tast in het duister over de reden van de achtervolging. De toestand waarin de Vlissingse politiemensen verkeerden, was zo ernstig dat zij niet konden worden gehoord. De rijkspolitie Zeeland - het onge val gebeurde op het grondgebied van de ge meente Valkenisse - verzoekt eventuele ge tuigen contact op te nemen met het politie bureau in Serooskerke (01189-1910). NEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse waren huisconcern Woolworth is terug op zijn oude stek in Oost-Duitsland. In hetzelfde pand in de stad Halle waar in 1933 een winkel werd ge opend kon donderdag opnieuw een openings ceremonie worden ge houden. Het is de eerste vestiging van een Ame rikaans detailhandels bedrijf in de voormalige DDR. Woolworth heeft het pand in Halle onlangs weer in eigendom gekre gen. Het concern zal vrij dag in Sömmerda bij Erf urt zijn tweede winkel in Oost-Duitsland openen. In geheel Duitsland heeft Woolworth op het ogenblik 296 warenhui zen en 170 gespeciali seerde winkels. Schouwen was Schouwen niet meer. Een brug van 5 kilometer lengte bracht Midden-Zeeland dichter bij. Scholieren naar Goes, nieuwe economische kansen, een toeristische trekpleister. Maar ook: stij gende tarieven, géén doorgaande vaste verbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen. In deze PZC vindt U een speciale bijlage over 25 jaar Zeelandbrug. Premier Shamir en andere Is raëlische leiders kijken met ar- gusoegen naar de komende be sprekingen tussen de Verenigde Staten en Irak. Rekenen de Amerikanen niet af met de Iraakse dreiging dan behoudt Israël zich het recht voor zelf maatregelen C te nemen. Het vrolijk spelende carillon in Veere kost de horeca in die plaats handenvol geld. Die valse noot is afkomstig van de Mid denstandsvereniging Veere, die vindt dat het carillon in de nachtelijke uren het zwijgen dient te worden op gelegd. Oorzaak: het houdt de hotelgasten Q uit de slaap. I w (Advertentie) blouses7-29-,- 45,- pulls (katoen)... 99:- 25,- stretch shirts89t- 39,- (zwart, rood, goud, zilver) poncho's (wol) 469,- 59,- jasjes (wol)1-89,- 69,- jacks499,- 69,- 279,- 99,- Wijngaardstraat 22 Goes (achter C A) Korte Geere 3-7 Middelburg Halstraat 7 Breda Maastricht, Almere-Haven Amstelveen, Amsterdam, Sneek Advertentie Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' j kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en Wê^V- r." buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. li, mm Klink Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. I V A Naam: i pc p,aats: 1 Tel 1 I Ik wil de PZC I 4 weken lang ((j kimt deze bon zonder j voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). j PZC afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 MISTA StötiC 4380 VB Vlissingen ■■■■■■■■■■■■■■Ml

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1