|EA Postbus'ij tegen ransport werken net sabotageboek Warner wijst snoeien kinderopvang af Overvallers verliezen juwelen Rode Kruis gaat mee naar Moskou voor voedselhulp 'Nodig een Rus uit met Kerst' Beraad Saddam met Arabische leiders over dialoog VS 15 "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Zi 1 eschuldigingen rond declaraties kunnen veranderingen op gang brengen mm In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Rustiger weer W,<> 13e jaargang no. 287 oensdag 5 december 1990 ederlands schip ingevallen j El Salvador Aanhoudingen Misdaad vrijuit Bruinvis Covra Miljoen Vergaande concessie gemeld Autolease Zeeland B.V. 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 \f en toe zon, maar ook nog enkele mien. Maximum temperatuur rond 8 graden. Zwakke tot matige noord- wordoosten wind. ■ÉriBOt WW WW/. W/W 'WW i 5oertien: les uit belastingaffaire JDELBURG - Zeeland kan niet nóg eens een affaire oorloven die zweemt naar terkamertjespolitiek. De chudding over de provincia- telastingaffaire zou dan ook eens een fase kunnen inlui- i van meer openheid. Die les tt de Zeeuwse commissaris TTERDAM (GPD) - Het Ne- landse koelschip 'Pacific Li- is in de nacht van zondag op andag door piraten overval- op de rede van San Salvador El Salvador. Daarbij is een onbekend aantal gewonden 'allen. Pacific Lily is eigendom van Rotterdamse rederij Trim- s, die in totaal tien schepen ïft varen. Op het 107 meter ge vrachtschip, dat sinds sep- iber onder Cypriotische vlag irt, werken Nederlandse offi- ren en Filippijnse beman- igsleden. De totale beman- Lg bestaat vermoedelijk uit elf •sonen. De kapitein zou uit twijk komen. mlaks wil niets kwijt over de ;rval. Sarton van de Algemene Ver ging van Zeevarenden (AVZ) iveneens op de hoogte van de ;rval op de Pacific Lily. Hij It dat de rede van San Salva- r niet bekend staat als een ge- irlijke plek voor zeeschepen, iraterij komt vooral voor in st-Afrika, in de omgeving van ïgapore en bij Santos in Brazi- Het kan zijn dat de overval de Pacific Lily te maken heeft t de oorlogssituatie in El Sai lor". van de koningin, dr C. Boertien, uit de heibel over het betalen van gemeenschapsgeld om ge deputeerden met de fiscus in het reine te brengen, zonder dat de Zeeuwse staten - en daarmee het Zeeuws publiek - officieel op de hoogte werden gesteld. Boertien wil niet zonder meer toegeven dat 'zijn' dagelijks pro vinciebestuur bestuurlijk on juist heeft gehandeld. Niettemin maakt hij een knieval: „Je kunt je afvragen of de procedures bij stelling behoeven. We maken nu een fase mee in de ontwikkeling van het provinciaal recht, die kan leiden tot de conclusie datje dit soort zaken in grotere open heid moet gaan behandelen. Het zou niet de eerste keer in de his torie zijn dat een incident veran deringen op gang brengt." De commissaris verheelt niet dat de belastingaffaire hem ste vig heeft aangegrepen. „Ik heb er de laatste dagen veel met me zelf over gediscussieerd. Ik doe dit werk nu zestien jaar. Ik ging elke dag fluitend naar m'n kan toor, totdat het belastinggeschil zo fel in de krant kwam. Ik moet zeggen dat ik er stevig door ge pakt was, in de eerste plaats om dat het zo jammer is voor de Zeeuwse politiek." Voelt Boertien zich persoonlijk verantwoordelijk voor de opdof fer die de Zeeuwse politiek heeft gekregen? „Ik heb", zegt hij, „mezelf voortdurend de vraag gesteld: heb je zelf ook fouten in gemaakt?" Uiteindelijk luidt zijn conclusie dat hij medeve rantwoordelijk is voor de beslo tenheid rond het afhandelen van de zaak. „Ik denk dat de mate van openheid heeft samenge hangen met mijn opvattingen over privacy." En: „Met alle overtuiging die je had datje het goed deed, is er best begrip op te brengen voor de kritiek, al heeft (TTERDAM (ANP) - Actie- erders de transporten van lerikaans militair materieel ar de Rotterdamse haven wil- i vertragen kunnen hun ken- halen uit een geheim sabota- tiandboek in stencilvorm, t geeft instructies in schrift tekening over methoden om oral het transport per spoor dwarsbomen. De Rotterdam- Stads-TV heeft uit dat draai- ek enkele passages laten zien de uitzending van dinsdag. ider het motto „Stop de mili- re transporten naar de Golf' rden middelen genoemd van t trekken aan de noodrem tot t op perrons doorsnijden van nslangen van wagons. „Steek rakelkasten van overwegbe- iliging in de fik", „Bevestig istere pakketten met elektri- le draden, een zak poeder- fik en een batterij aan de ls", „Maak kortsluiting tus- i de bovenleiding maar pas Ook zijn de routes vermeld de tremen naar Rotterdam nnen nemen. als gemeld zijn maandag bij t station in Boxtel twee niet tplofte brandbommen gevon- n en werd in Best een schakel- EN HAAG (ANP) - De Tweede amer heeft dinsdag zware kri- sk geuit op het besluit van mi- ster D'Ancona (WVC) om ruim n miljoen gulden te bezuini- :n op de kinderopvang. Dat eek dinsdagmiddag bij de be- indeling van de welzijnsbe- oting. Buiten betoogden eni- honderden opvangmede- erksters voor salarisverbete- ng. e kamerleden toonden alom ibegrip voor het besluit ruim ■n miljoen gulden op het vrij- illigerswerk te bezuinigen. Dit m zomaar niet doorgaan, zo nden met name M. Vliegen- lart van de PvdA en B. Esse- ik van het CDA. De minister oet eerst maar eens met de 3or haar beloofde innovatieno- i voor het vrijwilligerswerk ko en, dan pas kunnen er beleids- -uzes worden gemaakt. het bij ons niet voorgezeten de zaak te verdoezelen." Niettemin zijn er gerede twijfels over de rechtmatigheid van de besluitvorming die ertoe leidde dat voor ambtenaren, oud-gede puteerden en nog zittende gede puteerden tot nu toe ruim ander half miljoen gulden aan de fiscus is betaald. Dit vanwege nahef- fingen op 'bovenmatige' onkos tenvergoedingen. Daarbij ging het voor 470.000 gulden om het voor rekening nemen van 'ge- bruteerde' inkomstenbelasting voor gedeputeerden, betrekking hebbend op de jaren 1979 tot 1985. De huidige CDA-gedeputeerde mr J. A. de Boe (in zijn tijd als fractievoorzitter was hij de enige die in de beslotenheid van het seniorenconvent meermalen be zwaren uitte) oordeelde afgelo pen maandag opvallend spraak zaam dat aan de omstreden be talingen geen rechtsgeldige sta tenbesluiten ten grondslag lig gen. Criticus De Boe zal, zoals de zaken er nu voor staan, uit het dagelijks provinciebestuur ver dwijnen. Zoals elders in deze krant gemeld ziet het Zeeuwse CDA in hem niet langer een her kiesbare gedeputeerde. Waarom heeft Boertien de op merkingen van De Boe, die be gin 1988 in het potje begon te roeren, steeds weggewuifd? Boertien: „We verschilden met hem van mening. In die tijd wa ren de beslissingen al genomen." Boertien is nog steeds van me ning dat de fractievoorzitters, zoals hij destijds De Boe onder de neus wreef, 'moreel' gebon den zijn aan afspraken die ze in de beslotenheid van het senio renconvent met elkaar maken. Komen de staten op die manier niet buitenspel te staan? Boer tien: „Het seniorenconvent is een informeel overlegorgaan. Het kan geen beslissingen ne men. Je behandelt er zaken van huishoudelijke aard en ook wel eens dingen van vertrouwelijke aard, zoals het belastinggeschil. Als voorzitter van het senioren convent ben ik een bemiddelaar. Daar houdt mijn functie op. Ik breng voorstellen van het dage lijks provinciebestuur over naai de senioren en hoor wat ze ervan vinden. De bedoeling is natuur lijk dat dat soort dingen door de fractievoorzitters worden door gespeeld naar de fracties." Mocht er dan niet van worden uitgegaan dat de bezwaren van Slot zie pagina 11 kolom 2) kast van de NS in brand gesto ken. De onbekende actiegroep „het anti-interventie komman- do de Gladiooltjes" eiste hier voor de verantwoordelijkheid op. De politie beschikt niet over concrete aanwijzingen dat acti visten die in de nacht van maan dag op dinsdag in Venlo zijn aan gehouden betrokken waren bij de aanslagen in Best en Boxtel. De 21 mannen en vrouwen blok keerden in Venlo een half uur lang de spoorbaan en maakten seinen onklaar. Het onderzoek naar de herkomst van de brand bommen en de brandstichting in Best heeft nog niets opgeleverd, aldus de politie. De politie heeft de surveillance langs de spoorbanen waarover het militair materieel wordt ver voerd verscherpt. De bewaking van het haventerrein in Rotter dam waar de transporten aanko men valt onder de marechaus see. Nederlandse dienstplichti gen, Amerikaanse militairen en de havenbeveiligingsdienst voe ren daar de bewaking uit. De po litie doet dat buiten het haven terrein, aldus een woordvoerder. AMSTERDAM - Politiemensen zoeken dinsdag in de Amster damse Beethovenstraat naar juwelen. Het plaveisel lag bezaaid met edelstenen en sieraden. De politie zette de omgeving af na dat overvallers van een juwelierszaak een deel van de buit op straat verloren. Vijftien a twintig politemensen hielden het pu bliek op afstand. De overval is gepleegd omstreeks 10.45 uur. Drie mannen dron gen de zaak met vuurwapens binnen en gingen er vandoor met een auto. Om onduidelijke redenen moesten zij uitstappen. Daarbij verloren zij een deel van de buit, die op straat kwam te liggen. Over de omvang van de roof kon de politie nog niets zeg gen (foto ANP) „Loopt de kinderopvang of loopt hét niet? Dat lijkt de grote vraag te zijn. Er is onduidelijkheid over het volume, er is ruzie over de financiering en er is al hele maal geen inzicht in de kwali teit." Zo schetste M. Versnel van D66 de chaos in de kinderop vang. Met name P. Lankhorst van Groen Links en het CDA vonden dat met kinderopvang niet gesold kan worden, juist omdat dit werk in het verlengde van de opvoeding ligt. Advertentiei HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM Zagladin en Braks (rechts) tijdens de persconferentie (foto Arthur Bastiaanse/ANP) DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis zal deelnemen aan de mis sie die vanuit Den Haag naar Moskou gaat om de kritieke voedselsituatie ter plaatse te onderzoeken. De missie zal op zeer korte termijn vertrekken. Dit verklaarde voorzitter Braks van het Comité van aanbeve ling voor voedselhulp aan de Sovjetunie dinsdag in Den Haag op een gezamenlijke pers conferentie met Vadim Zagla din, een persoonlijk adviseur van Sovjet-president Gorbats- jov die naar Nederland kwam om informatie te verschaffen over de toestand in zijn land. De Nederlandse hulp zal gericht zijn op het Lenin-district in Mos kou, het oudste stadsdeel waar een miljoen mensen wonen en met relatief veel behoeftige men sen, aldus Braks. De behoefte aan voedsel is het grootst bij de alleenstaanden. Dat de nood hoog is in kindertehuizen is be kend. Het probleem van arme bejaarden is dat zij verborgen le ven en nergens om vragen. „De actie is gericht op krepeergeval- ien in achterkamertjes." BERLIJN (AFP) - Een groep vooraanstaande Duitsers heeft de bevolking van de voormali ge DDR opgeroepen tijdens de kerstdagen en de jaarwisseling een Sovjetsoldaat aan tafel te nodigen. De oproep komt van de „Duitse Vereniging", een organisatie die zich inzet voor het verbete ren van de relaties tussen burgers van de voor malige Bondsrepubliek en de DDR. Onder meer de voormalige bondskanselier Willy Brandt en de toekomstige burgemeester van Berlijn, Eberhard Diepgen, zijn lid van de ver eniging. De vereniging hoopt met de oproep te bereiken dat de voormalige Oostduitsers meer begrip krijgen voor de situatie waarin de Sov jetsoldaten sinds de Duitse hereniging verke ren. De laatste maanden komen herhaaldelijk incidenten voor tussen Oostduitsers en solda ten van het 370.000 man tellende Sovjetleger. Bonn en Moskou zijn overeengekomen dat het Kremlin binnen vier jaar zijn troepen uit het oostelijke deel van Duitsland terugtrekt. Terwijl de criminaliteit fors is gestegen, neemt het percentage van door de politie opgehelder de misdrijven sterk af. In 1965 werd nog 51 procent van de mis drijven opgelost, in 1980 ivas dat 29 procent en in 1989 werd nog maar 22 procent van de misdrijven opge- C lost. w Op het strand bij Scharendijke is dinsdag een dode bruinvis aangespoeld. Volgens een des kundige trekt deze dolfijnsoort, waartoe ook de bruinvis be hoort, momenteel vanuit het Deense deel van de Oostzee naar de Noordzee en komt dan langs de Neder- Q landse kust. w De inwoners van drie kernen van Borsele zijn in ruime meer derheid tegen de vestiging van een opslagplaats voor radio-ac tief afval (Covra). Uit een enquê te blijkt dat 81,6 procent van de inwoners van 's Hee- renhoek, Nieuwdorp Q en Borssele tegen zijn. w NH Voorzitter Piet de Jong beweert dat de VC Vlissingen 250.000 gul den nodig heeft om uit de finan ciële problemen te komen. Uit berekingen van experts blijkt echter dat er een klein miljoen nodig is om de club te saneren. Het is de bedoeling dat de hulp in januari op zijn bestemming terechtkomt. Dat is de zwaarste wintermaand. Indien nodig zul len andere hulpacties volgen. Braks voorziet namelijk dat de situatie in maart en april, dat wil zeggen aan het einde van de win ter, nog nijpender zal zijn omdat dan ook alle voorraden zullen zijn opgeraakt. „De Nederlandse hulp zal van zeer groot economisch belang zijn voor degenen die onder de armoedegrens leven. De hulp mag dan ook alleen bij die men sen terecht komen", zo onder streepte Zagladin. De steden die de meeste behoefte hebben aan voedselhulp zijn, behalve Mos kou, Leningrad en Sverdlovsk, in de Oeral. De actie „Help de Russen de winter door" heeft met ingang van gisteren een speciaal 06- nummer met vijf lijnen geopend. Via het nummer 06-3212266 kun nen belangstellenden informe ren hoe zij het werk van de Stich ting Voedsel aan Russen kun nen steunen. De VARA heeft inmiddels beslo ten ook de radioprogrammering van zaterdag 15 december ge heel in het teken van de actie te stellen. De actie moet uitmon den in een grote televisie-avond. Het programma begint om 19.20 uur en duurt tot ongeveer 00.30 uur. De EG werkt aan een plan dat voedsel en andere hulp ter waar de van miljarden zal omvatten. De hulp die volgende week goed gekeurd moet worden door de leiders van de 12 lidstaten, wordt voorbereid door een om- missie, in samenwerking met het IMF. de Wereldbank en ver scheidene landen buiten de EG. BAGHDAD/WASHINGTON (AFP/REUTER/DPA) - De Iraakse president Saddam Hu- sayn heeft zich woensdagavond in Baghdad met de leiders van Jordanië, Yemen en de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) beraden over de wijze waarop de Iraaks-Amerikaanse dialoog moet worden aange gaan, zo werd gemeld door het Iraakse persbureau INA. Saddam, koning Hussein, de vi- ce-voorzitter van presidentiële raad van Yemen Ali Salem Al- Beid en PLO-leider Yasir Arafat zeiden na afloop in een gezamen lijke verklaring ingenomen te zijn met „het begin van de dia loog" en „dat het noodzakelijk is om te werken aan de Arabische en internationale plannen voor de oplossing van alle problemen in het gebied, vooral de Pale stijnse kwestie, en het bereiken van een algehele duurzame vre de in het gebied", aldus INA. Dinsdagavond was er later een niet nader bevestigd bericht van Sky News, een Britse televisie omroep, dat Irak bereid zou zijn zich terug te trekken uit Kuwayt in ruil voor een garantie van het Westen dat het niet aanvalt en dat Irak het Kuwaytse deel van de Rumeila olievelden mag be houden. Sky News beriep zich voor zijn bericht op bronnen die in nauw contact staan met de Iraakse lei der en buitenlandse gazanten. Een woordvoerder van de crisis staf van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken zei dat de informatie een gerucht zou kunnen zijn, dat op de finan ciële markten in de wereld ge- (Slot zie pagina 3 kolom 1 (Advertentie) Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Hctuuc .lolmk Naam: Adres: Ik wil de PZC j 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1