5 Nog geen uitzicht op akkoord bij GATT Botsing vliegtuigen: 19 doden SPRUITEN EN VARKENSSCHNITZEL Maij: parkeren bij winkels en kantoren aan banden Coalitie zet Bukman zwaar onder druk over visserijbeleid "Al het nieuws van hier tot Tokyo" |JA COMBiBACK Verzet tegen verlaging subsidies Ruim 30.000 demonstranten in Brussel In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Kouder met buien 33e jaargang no. 286 Hnsdag 4 december 1990 VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING GRATIS NIEUWE FILM! Vanslagen door Gladiooltjes' >p NS-doelen Stop bij DAF Pitkernen Vrouwenwerk Vlissingen Werkgroepen Opstand in Argentinië beëindigd Concessies Spruiten, net, 750 gram Varkensschnitzel gepaneerd, 100 g L89 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Tweede auto Benzine en diesel weer goedkoper PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 Wisselend, bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel en natte sneeuw. Maximum temperatuur rond 6 gra den. Krachtige noordwestenwind. I (a VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) Boeren uit hele wereld in protest iRUSSEL (AP/GPD) - Naar chatting 30.000 boeren uit alle I elen van de wereld hebben j laandag in Brussel geprotes- eerd tegen de verlaging van de landbouwsubsidies. De politie moest waterkanonnen en traan- j as gebruiken om te voorkomen I at boze boeren een kordon zou- I en breken rond het gebouw 1 an het Europese Parlement. Maandag begon in het Heizelpa- leis in Brussel de beslissende jonde van het Uruguay-overleg J3ATT), dat vier jaar geleden l/erd gestart om de wereldhan- 1 el verder te liberaliseren. Het i verleg moet deze maand afge- ond worden met een wereldwijd I kkoord en een belangrijk on- 1INDHOVEN (ANP) - Een onbe- ende actiegroep, die zich „het nti-interventie kommando de 9 iladiooltjes" noemt heeft de I erantwoordelijkheid opgeëist oor vernielingen aan NS scha- elkasten in Best en Boxtel, len woordvoerder van de poli- ie in Eindhoven deelde dit naandagavond laat mee. In Best brandde in de nacht van ondag op maandag een scha- :elkast helemaal uit, vermoede- ijk ten gevolge van een eronder ;eplaatste brandbom. In Boxtel jnislukte dat. Daar werden on- I Ier twee kasten wel „vrij profes- I ioneel" gemaakte brandbom- nen gevonden maar die werden inschadelijk gemaakt voordat ;e schade konden aanrichten. Ie onbekende actiegroep heeft ie verantwoordelijkheid op geëist via een persbericht. derdeel van de besprekingen is de drastische verlaging van de landbouwsubsidies, die onder meer door de VS, Canada en Au stralië is geëist. De EG heeft voorgesteld de sub sidies met 30 procent terug te brengen, maar heeft daarmee de eigen boeren tegen zich in het harnas gejaagd. Boeren uit meer dan 20 landen droegen maandag leuzen tegen het GATT-overleg met zich mee en eisten met na me het voortbestaan van de fa miliebedrijven. De onderhandelaars in het con ferentieoord op de Heizei heb ben van de demonstratie niets gemerkt. Die speelde zich tien kilometer verderop af in de Brusselse binnenstad, die voor de gelegenheid in een gebarrica deerde vesting was herschapen. Er waren meer dan 3000 politie mensen op de been. Behalve bij het Europees Parle ment waar de politie met zelfs met gebruik van de wapenstok de orde moest herstellen, verliep het protest zonder ernstige inci denten. De demonstranten lie ten wel een spoor van omverge trokken verkeersborden en ont wortelde bomen langs de route na. De Fransen zijn de grote tegen Boeren laten voor het begin van hun protestmars door Brussel autobanden in rook opgaan. Een groepje Fransen meldt op een spandoek de landbouwers te beschouwen als een uitstervend ras (foto Anja NiedringhauslEPA) standers van een verlaging van de landbouwsteun. Dat is zo in de EG-ministerraad, en dat bleek ook maandag in de de monstratie. Een derde van alle demonstranten kwam uit Frankrijk. Voorts waren en gro te Belgische, Italiaanse, Duitse en Nederlandse delegaties. Opvallend was echter dat ook Amerikaanse en Japanse boeren tegen de GATT-voorstellen pro testeerden. Vooral de Ameri kaanse zuivelboeren moeten net zo min iets van subsidieverla ging weten als hun Europese col lega's. Het is vooral de graansec tor in de VS die aandringt op minder (Europese) steun. Voorzitter Yves Yverneau van de Europese landbouwersorga nisatie COPA zei dat de GATT- landen met de vrijmaking van de landbouwhandel „niet alleen de toekomst van miljoenen boe ren op het spel zetten, maar ook de kans lopen op vernietiging van landschap en milieu". Dat bedreigt de stabiliteit in de we reld. Met de voedseltekorten in Oost- Europa en een dreigende Golf oorlog is het volgens de COPA niet het moment om de land bouw in te krimpen. Elk land moet het recht houden om zijn boeren te ondersteunen. Door ze over te leveren aan de wereld markt „beroof je miljoenen van een redelijk inkomen", zei Yver neau. Voorzitter Swenson van de Ame rikaanse boerenbond beschul digde de regering in Washington ervan de boeren te negeren en al leen maar te luisteren naar de multinationals die goedkope grondstoffen willen en de con trole over de voedselproduktie. Hij zei wel dat het systeem van landbouwsubsidies moet wor den aangepast. Vrachtwagenfabrikant DAF gaat in de eerste tioee weken van 1991 een produktiestop invoeren voor het produktiebedrijf in Eindhoven. De maatregel is een gevolg van teruglopende vraag naar bedrijfsivagens in een aan tal Westeuropese markten en past in het kader van eerder aangekondigde maatregelen. m Volgens een leefbaarheidsived- strijd van de Heidemaatschap pij zit in Zeeuws-Vlaamse ker nen de meeste pit. Van de vier initiatieven kivamen er maar liefst drie, Eede, IJzendijke foto kiosk) en Terneuzen, uit Zeeuwsch-Vlaande- ren. Baarland was de Q andere kern. w Vrouw en Werk, een organisatie die vrouwen helpt bij het vinden van betaalde arbeid, kan voor lopig weer even vooruit. De stichting kreeg te horen dat ze tenminste voor 1,5 jaar op subsidie kan reke- nen. Profvoetballers van de VC Vlis singen hoeven niet bang te zijn voor ontslag, vanwege de finan ciële perikelen bij de club. Vol gens Peter Gerards van de VVCS is het onmogelijk tussen tijds spelers te ontslaan. Jo Jan sen en manager Philip Krant testen deze week on danks al dit onheil Ai C twee Ghanezen. I w (Van onze correspondent BRUSSEL - De eerste dag van de GATT-onderhandelingen over een vrijere wereldhandel heeft maandag nog geen uit zicht op een akkoord opgele verd. Vertegenwoordigers van vooral de Verenigde Staten en de Euro pese Gemeenschap riepen el kaar op om toegevingen te doen, maar legden daarna zelf hun be kende onwrikbare standpunten nog eens op tafel. Het pessimis me over deze GATT-ronde is dan ook onverminderd groot. Naar verwachting zal vanavond duidelijk worden of zij nog een kans van slagen hebben. Aan de conferentie van de GATT (de wereldorganisatie voor handel en tarieven) nemen 107 landen deel. Het is de afron ding van een reeks onderhande lingen die in 1986 in Uruguay zijn begonnen, vandaar ook de naam Uruguay-ronde. Centrale vraag is of de VS en de EG het eens worden over vermindering van de landbouwsteun. Zo niet, is ook een akkoord over andere punten niet haalbaar. Sinds maandagavond wordt in werkgroepen onderhandeld. De aandacht gaat vooral uit naar de landbouwgroep. Mocht die het vandaag niet eens worden over een compromis, dan lijkt het uit gesloten dat er deze week nog een GATT-akkoord komt. Ook de onderhandelingen over een vrijere handel in industriepro- dukten, het dienstenverkeer en de textielhandel lopen dan vast. Vooral het landbouw-subsidie- beleid van de EG ligt onder vuur. De Amerikaanse delega tieleidster Carla Hills zette de toon met haar verwijt aan de EG niet bereid te zijn om haar han dels-verstorende subsidies te verlagen, haar markten open te gooien voor buitenlandse land- bouwprodukten en de omstre den exportsubsidies in de land bouw af te breken. BUENOS AIRES (AFP/RTR) - Opstandige Argentijnse mili tairen, die het hoofdkwartier van de strijdkrachten in Bue nos Aires maandagochtend in bezit namen, hebben hun actie beëindigd. Dat is maandag avond meegedeeld door luite nant-kolonel Carlos Masera van het Argentijnse leger. „Het is voorbij. Ze hebben zich overgegeven", zei Masera nadat ongeveer 50 muiters met hun handen omhoog uit het leger hoofdkwartier in het centrum van Buenos Aires naar buiten kwamen. (Advertentie) De EG heeft voorgesteld de in terne landbouwsteun met 30 procent te verminderen, de Amerikanen eisen een vermin dering met 75 procent. EG-com- missaris mr. Frans Andriessen noemde het EG-voorstel echter „een mooi aanbod, en een zinvol le basis voor een akkoord". Hij riep alle partijen op om toege vingen te doen, om de GATT-on derhandelingen te doen slagen. EG-landbouwcommissaris Ray MacSharry hield hardnekkig vast aan het EG-voorstel, waar in geen cijfers voor verlaging van de exportsteun zijn opgenomen. Nederland neigt naar concessies aan de Amerikanen. Maar voor al Frankrijk en Duitsland willen daar niets van weten. Volgens staatssecretaris Yvonne van Rooy „realiseren echter niet alle EG-landen zich dat een crisis dreigt". Zij zei dat iedereen nog teveel op zijn eigen standpunt vastzit. Van Rooy ziet het EG-voorstel zeker niet als eindbod, zoals Frankrijk tot nog toe heeft ge daan. De Fransen zijn de felste tegenstanders van de Ameri kaanse eisen. (zie ook pagina 4) aans Brandweerlieden in en rond de volledig uitgebrande DC-9 foto AP) ROMULUS (AP) - Op de luchthaven van het Amerikaanse Detroit zijn maandag twee pas sagierstoestellen van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Northwest Airlines tij dens het taxiën met elkaar in botsing geko men. Daarbij hebben ten minste 19 mensen de dood gevonden en zijn verscheidene gewon den gevallen. Een van de vliegtuigen, een DC-9 met 39 passa giers en vijf bemanningsleden, dat als bestem ming Pittsburgh had, brandde volledig uit. Het andere toestel, met bestemming Memphis Tennessee, was een Boeing 727-200 met 146 passagiers. Het ongeluk vond plaats terwijl beide toestellen naar startbanen taxieden. Op het moment van de ramp was het zicht slecht door een laag hangende mist. Eent televisiestation in Detroit had het over minstens 50 gewonden en zei dat de brandwon denafdeling van het academisch ziekenhuis van Michigan was ingeschakeld. De meeste slachtoffers met brandwonden bevonden zich aan boord van het toestel met bestemming Pittsburgh. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. DEN HAAG (ANP) - Minister Maij-Weggen wil het parkeren bij winkelcentra, bedrijfster reinen en kantoorconcentraties aan banden leggen. Zij gaat nor men stellen voor het maximum aantal parkeerplaatsen bij der gelijke „economische eenhe den". In het komende voorjaar komt zij met een concreet plan daarvoor. De CDA-bewindsvrouw heeft dit maandag aangekondigd in de Tweede Kamer. Maij denkt hier mee het autoverkeer te kunnen terugdringen. Haar plan heeft de warme instemming van de PvdA, maar haar eigen partij is er tegen. Het CDA vindt dat door de minister bedoelde cen tra bereikbaar moeten blijven voor auto's. De minister overlegt met de ge meenten over het toekomstig parkeerregime. Zij maakte maandag duidelijk dat het haar bittere ernst is met het beperken van de parkeermogelijkheden in steden en hun agglomeraties. Als de nog te 'vormen' vervoers regio's niet voldoende willen meewerken, zal zij wettelijke maatregelen afkondigen, zodat ze dan wel moeten. „Ik wil bindende afspraken met de vervoersregio's maken, zoda- ROTTERDAM (ANP) - Marktleider Shell verlaagt met ingang van morgen alle benzineprijzen met drie cent per liter. Een liter diesel wordt woensdag twee cent goedkoper. Dat is maandag in Rotter dam bekendgemaakt. Aan de meeste zelftankpompen gaat een liter Euro loodvrij 166 cent kosten. Voor gelode super en super plus loodvrij gaan vanaf woens dag adviesprijzen gelden van respectievelijk 174 en 170 cent per liter. De dieselprijs komt op 119.8 cent. DEN HAAG (ANP) - Minister Bukman van landbouw en vis serij is maandag tijdens zijn eerste optreden in de Tweede Kamer in zware aanvaring ge komen met de coalitiefracties CDA en PvdA over zijn weige ring een veilplicht in te voeren. Zo zwaar zelfs dat beide partij en samen een motie tegen Buk- mans beleid indienden. Zoals bekend is de Kamer in meerderheid voor een veilplicht; als die niet in Europees verband kan, dan maar een Nederlandse, zo menen CDA, PvdA en D66. Bukman maakte er geen geheim van daar mordicus tegen te zijn maar zegde onder druk van de Kamer toe bij de EG-commissie te zullen verkennen hoe zij daar tegenover staat. Het CDA en de PvdA gingen niet akkoord met deze toezegging. In de motie vroegen zij Bukman „met kracht te ijveren voor het instellen van een veilplicht in Europees verband" en daarop vooruitlopend „in overleg met het visserijbedrijfsleven een wettelijke veilplicht in Neder land voor te bereiden en de Ka mer voor 1 maart 1991 te rappor teren over de voortgang". Oppositiepartij VVD zag dit al les met genoegen aan. Kamerlid Te Veldhuis: „Uw beleid is be hoorlijk onderuit gehaald; niet zo'n gelukkige binnenkomer; van je coalitievrienden moet je het maar hebben". De liberaal diende een motie in waarin hij er bij Bukman aandringt de sane ring van de kottervloot ter hand te nemen. Een derde motie kwam van de SGP. Kamerlid Van der Vlies vroeg Bukman spoedig met het visserijbedrijfsleven te gaan pra ten om een breed draagvlak te creëren voor een effectieve con trole op illegale visvangsten en voor 1 juli te rapporteren. Zie verder pagina 3 (Advertentie i nig dat het geen dweilen met de kraan open wordt", aldus Maij- Weggen. Het idee van het gere formeerde kamerlid Leerling (RPF) om een parkeerbelasting te gaan heffen voor de tweede auto in het gezin, verwierp de minister. Volgens haar is het on doenlijk om vast te stellen welke auto in een huishouden het minst nodig is. Maij-Weggen kwam het CDA te gemoet in de wens om in haar verkeersplan voor de komende twintig jaar -dat vorige week op hoofdlijnen al door de Kamer is goedbevonden- meer nieuw aan te leggen wegen op te nemen. Dat betekent dan niet dat die wegen daadwerkelijk zullen worden aangelegd, maar het laat de mogelijkheid wel open. In uw regionale dagblad st.ial niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod Maar dat is niet alles Want uw regionale dagblad verslaat tevens hel nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. I hebt 'm zo in huis. I hoeft alleen maar te bellen Dan krijgt u al hel nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! ■iulou (tct siuk Naam: Adres: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1