\erschoore Ontmoetingsfeest in Kanaaltunnel Washington wil niet met Irak praten over lot Palestijnen Baltische leiders uiten kritiek op beleid Gorbatsjov Gijzelaarscomité nu wat optimistischer Voedselhulp noodzaak voor slagen perestrojka Fruit voor Sovjetunie FSO Prima 1.5 Injectie reeds vanaf f 13.999,- UUR FOTOSERVICE Liberalen sterker Nederlaag socialisten Catastrofe groenen mm Vanavond regen 233e jaargang no. 285 aandag 3 december 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Forse verhoging schoolgeld leerlingwezen Bezoek medewerker Gorbatsjov Landbouwprobleem Eerst weg uit Kuwayt en gijzelaars vrij Akkoord in Mozambique Tchad Kerncentrale IHWDMMBMi Piet de Jong Beenhakker Na uitspraak Van den Broek Drie doden bij verkeersongeval MFSO exct alt kosten.1 De meest complete gezinsauto. rwwirtrfcri liiattüiiiïtfiiri Tatiiiifiii ■tMHHÜÉl KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Veel bewolking en tegen de avond re gen. De temperatuur is omstreeks 6 graden. De westnoordwestelijke wind is matig tot vrij krachtig, 4 tot 5 Bft. GOES MIDDELBURG VUSStNGEN HULSTZiEFOKZEE ohl blijft kanselier Duitsland Van onze correspondent tERLIJN De christen-demo- raat Helmut Kohl is de oude en fieuwe kanselier van de ver- ïigde Duitsers. De liberaal lans-Dietrich Genscher blijft ^jn plaatsvervanger en minis- ;r van buitenlandse zaken. Dat het voornaamste resultaat .van de eerste vrije verkiezingen in heel Duitsland sinds 1932. Terwijl de CDU van Kohl bijna hetzelfde resultaat bereikte als vier jaar geleden, wonnen de li beralen twee procent. Volgens de eetste peilingen behaaldde Kohls christendemocratische DCU/CSU zal 44,3 procent van de stemmen. De FDP zou op Ongeveer 11 procent uitkomen. Voor de SPD-kandidaat Oskar jfafontaine was de uitslag ver nietigend. Hij behaalde onge veer 33 procent van de stemmen. $>e Groenen werden bijna weg- BONN Kanselier Helmut Kohl neemt in het CDU-partij- hoofdkwartier in Bonn de ge lukwensen van aanhangers in ontvangst na het bekend wor den van de verkiezingsuitslag gevaagd. In het Westen kwamen ze niet over de kiesdrempel van vijf procent, in het Oosten haal den ze het samen met de Burger rechtenbewegingen met de hak ken over de sloot. De PDS ver loor licht, maar kwam toch beter uit de stembus dan was ver wacht en de communisten zul len ook in de nieuwe Bondsdag vertegenwoordigd zijn. De rechts-extremistische Republi- kaner van de oud-SS-er Schon- hiiber zijn bijna van het politie ke toneel verdwenen. In Berlijn, waar voor het eerst sinds 44 jaar 2,5 miljoen kiezers uit Oo'st en West een gezamen lijk parlement kozen, is de so- ciaal-defnocratische burge- DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen van onderwijs wil het lesgeld in de tweede fase van het leerlingwezen fors verho gen. Als het aan de bewindsman ligt wordt door de 40.000 deelne mers vanaf volgend jaar niet 350 maar 850 gulden voor deze onderwijsvorm betaald. In de eerste fase van het leerling wezen (80.000 deelnemers) wil Ritzen een verhoging van 350 naar 420 gulden. Hij heeft de verhoging van het lesgeld nodig om zijn begroting voor 1991 rond te krijgen. De ver hoging (opbrengst: 26 miljoen gulden) vormt een deel van zijn alternatief voor twee eerder aan gekondigde bezuinigingen op het beroepsonderwijs. AMSTERDAM (ANP) - „Voor het welslagen van de perestroj ka is voedselhulp aan de Sovjet unie noodzakelijk." Dat zei de 63-jarige naaste medewerker van Sovjet-president Michail Gorbatsjov, prof.dr. W. Zagla- din, zondag in Heemstede op het landgoed van E. van Eeghen, initiatiefnemer van de stich ting „Voedselhulp aan Russen". Zagladin, die volgens Van Eeg hen de hoogste Sovjet-autoriteit is die Nederland ooit heeft be zocht, zal in ons land met politici en vertegenwoordigers van hulporganisaties overleg voeren over de voedselhulpactie aan de Sovjetunie. Gisteravond sprak Zagladin met premier Lubbers over onder meer het door Lub bers onlangs voorgestelde ener gieplan. Volgens Zagladin is de voedsel hulp dringend nodig, omdat vooral in grote steden als Mos kou en Leningrad vele miljoenen mensen onder de armoedegrens leven. Volgens de Sovjet-afgevaardig de vormt de landbouw het groot ste probleem in zijn land, dat bo vendien niet in een of twee jaar alt op te lossen. Zagladin: „We ZETTEN - Oud-minister Braks en zijn vrouw bekijken het kerstfruit dat zaterdag stond opgesteld in de fruitveiling Midden-Betuwe in Zetten. Braks kreeg, als voorzitter van het Comité Voedselhulp Sovjetunie, van het veilingbestuur een partij fruit aangeboden, die vandaag wordt geveild. De opbrengst gaat naar de Sovjetunie (foto ANP) meester Walter Momper de gro te verliezer. De CDU van zijn voorganger Diepgen werd de grootste partij. Een grote coali tie ligt het meest voor de hand. Helmut Kohl, die als de kanse lier van alle Duitsers de strijd was ingegaan, toonde zich niet verrast over het feit dat zijn par tij nauwelijks meer stemmen heeft gehaald dan vier jaar gele den. Kohl: „Dit is een dag van de vreugde. Het is een geweldige verkiezingsoverwinning. Wij zijn in de nieuwe Oostduitse deelsta ten even sterk als in de vroegere Bondsrepubliek". Oskar Lafontaine stelde nuchter vast: „We hebben de verkiezin gen verloren en het heeft abso luut geen zin daar om heen te draaien. Het draaiboek werd de laatste maanden door de rege ring geschreven. Er waren veel grote gebeurtenissen waarbij de regeringscoalitie het publicitai re podium beheerste. Wij kon den ons daardoor nauwelijks profileren. Mogelijk zat er in de huidige situatie niets meer voor ons in". Lafontaine zei er niet over te peinzen zich terug te trekken uit de landelijke poli tiek. Bij de FDP louter stralende ge zichten. Opvallend was het zoge naamde Genscher-effect in de ex-DDR. De uit het Oosten van Duitsland afkomstige minister had zijn campagne vrijwel uit sluitend in zijn geboorteland ge voerd en daar verdubbelden de liberalen hun aanhang. In Beie ren haalde de CSU, die uitslui tend in deze deelstaat opereert, 52 procent van de stemmen. Partijvoorzitter Waigel onder streepte dat zonder zijn CSU in Bonn geen coalitie kan worden gevormd. Hubert Kleinert van de Groenen sprak van een catastrofale uit slag die de partij uitsluitend aan zichzelf te wijten heeft. Hij voor spelde het einde van de Groenen indien er niet snel schoon schip wordt gemaakt. PDS-voorzitter Gysi, wiens communisten zich in het Oosten redelijk handhaaf den, wil een „echte linkse oppo sitie" vormen in het nieuwe ver grote parlement. nBSBSSBBBHHB hopen dat de voedselsituatie volgend jaar is verbeterd, maar erg hoopvol zijn we niet omdat we de structuur van het land moeten veranderen. De oude structuur van economische planning is verwoest, maar de nieuwe structuur, waarbij een vrije markteeohomie centraal staat is nog niet gecreëerd. Zo'n maatschappij in overgang werkt niet meer". De uitzonderlijk goe de graanoogst van dit jaar en de lege schappen in de winkels illu streren dit volgens de Sovjet vertegenwoordiger het beste. De VARA krijgt van het Com missariaat van de Media een ontheffing voor het noemen van bedrijven of instellingen tijdens de inzamelingsactie voor Rus land. Een woordvoerster van het Commissariaat heeft dat zater dag meegedeeld. De Mediawet biedt de mogelijk heid om in bijzondere gevallen ontheffing van het reclamever bod te verlenen. Het Commissa riaat is van mening dat het hier gaat om een dergelijk bijzonder geval „omdat het gaat om een incidenteel en actueel probleem waarvoor inzamelen per televi sie het meest doeltreffend is", al dus de woordvoerster. SANGATTE - Britse arbeider Graham Fagg kijkt door het zo juist gemaakte gat naar de Franse kant van de Kanaaltunnel en ruilt de nationale vlag met zijn Franse collega Philippe Cozette. Zaterdag is de Brits-Franse tunnelverbinding diep onder water definitief tot stand gebracht. Even na het middaguur was de laatste krijtwand die de Britse en de Franse werkploegen scheidde geslecht. De ontmoeting vond plaats 15 kilometer van de Franse en 22 kilometer van de Britse kust, en 30 meter onder de zeespiegel. De Britse en Franse ministers voor transportzaken, Michel Delebarre en Malcolm Rifkind, woonden de onderaardse ceremonie bij. De eerste verbinding vond overigens al in oktober plaats, toen de arbeiders een gat van zes centimeter door de laatste honderd meter boorden. Dit was nodig om eventuele afwijkingen van het met laser- en satteliettechnologie vastgestelde tracé te me ten. Met de doorbraak van zaterdag is de kleinste van de drie voorziene tunnels, de diensttunnel, bijna af. De twee verkeers- tunnels, waar vanaf juni 1993 de treinen moeten rijden, zullen komende zomer klaar zijn (foto AP) (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri kaanse regering verwerpt de Traakse eis dat besprekingen tussen de twee landen over het Golf-conflict ook moeten gaan over de Palestijnse kwestie. Dat heeft de Amerikaanse vice-pre sident Quayle het afgelopen weekeinde gezegd. De vice-president reageerde daarmee op berichten uit Bagh dad, dat Irak instemt met een ROME (AFP/RTR) - Vertegen woordigers van de Mo^ambi- kaanse regering en de verzets beweging Renamo hebben za terdag in Rome overeenstem ming bereikt over de aanwezig heid van Zimbabweaanse troe pen en hun rol in het land. Daar mee is een belangrijke hinder paal weggenomen in het vredesoverleg dat sinds juli in de Italiaanse hoofdstad wordt gevoerd. Krachtens het akkoord mogen de duizenden Zimbabweaanse militairen zich alleen in twee vastomschreven veiligheidszo nes bewegen. Renamo belooft dat het de troepen niet zal aan vallen, terwijl de Zimbabwea- nen geen offensief tegen de re bellen zullen lanceren tijdens de hergroepering in de gebieden. dialoog, maar dat de gesprekken ook zullen moeten gaan over de toekomst van de Palestijnen die in de door Israel bezette gebie den wonen. Het initiatief tot de besprekin gen werd vrijdag genomen door president Bush. Hij nodigde toen de Iraakse minister Tariq Aziz (buitenlandse zaken) uit om in de week van 10 december naar Washington komen. De Ameri kaanse minister Baker (buiten landse zaken) zal vervolgens voor 15 januari naar Baghdad reizen. Baker zei gisteren voor de tv dat de gesprekken niet bedoeld zijn als onderhandelingen. Amerika, aldus Baker, wil niet onderhan delen over Irak's terugtrekking uit Kuwayt, het herstel van het bewind van de emir van Ku wayt, en de vrijlating van alle gijzelaars. Ook hij verwierp enige band tus sen het Golf-conflict en de Pale stijnse kwestie. Maar hij zei wel dat „andere onderwerpen" kun nen worden besproken als Irak eenmaal uit Kuwayt vertrokken is en alle gijzelaars heeft vrijge laten. Bovendien, aldus Baker, zal Amerika in dat geval Irak zeker niet aanvallen. Er zal dus, na een Iraakse terugtrekking uit Ku wayt, zeker geen sprake zijn van Amerikaanse offensieve acties die bijvoorbeeld de bedoeling hebben Irak's chemische en nu cleaire wapens uit te schakelen. „Wij hebben nooit gesuggereerd dat geweld zou worden gebruikt als Irak zich aan de resoluties van de Veiligheidsraad houdt. Als Saddam zich daaraan houdt, is zijn beloning daarvoor dat Amerika niet aanvalt", aldus Baker. Het vraagstuk van Irak's dode lijke wapens „moet op een ande re manier behandeld worden" na afloop van de crisis om Ku wayt, zo zei de minister. VILNIUS/MOSKOU (DPA/UPI/ RTR/ANP) - De presidenten van de drie Baltische staten hebben hun Sovjet-ambtgenoot Mi chail Gorbatsjov ervan be schuldigd met zijn dreigemen ten spanningen in het Balticum op te roepen. Zij zeiden dit za terdag op een gezamenlijke zit ting van de drie parlementen in de Litouwse hoofdstad Vilnius, waar zij over een verklaring te gen de Sovjettroepen in het ge bied debatteerden. President Gorbatsjov heeft za terdag een decreet ondertekend dat Sovjet-republieken verbiedt De president van Tchad, Hissè- ne Habré, is zijn land ontvlucht nadat de troepen van opstande lingenleider Idriss Deby zondag de hoofdstad Ndjamena zijn bin nengetrokken. Frankrijk is be gonnen haar burgers uit Tchad te evacueren, maar zal niet tussenbeide ko- O men. w WÊM Een rapport waarin de veilig heid van de kerncentrale Bors- sele in twijfel wordt getrokken, is voor PvdA-kamerlid Feenstra aanleiding voor vragen aan mi nister De Vries. Als de risico's worden erkend, moet de centrale in januari C dicht, vindt de PvdA. 9 SHIHIEyBB&l De positie van voorzitter Piet de Jong van profclub Vlissingen lijkt zo langzamerhand onhoud baar. Paul Hermsen en Pim Kraan, die in het verleden ton nen bijeen brachten voor Vlis singen, hebben onomwonden la ten weten niet meer in de bres te springen voor de Zeeuwse profclub zolang het huidige bestuur aan Q blijft. w Ajax en Beenhakker hebben nu al de wens te kennen gegeven bij elkaar te blijven. De innige rela tie tussen club en trainer leidde gistermiddag bijvoorbeeld tot een 5-0-zege op FC Den Haag. Ajax acht in de toe komst versterking Q zelfs nog mogelijk. w In een vraaggesprek met de Franse tv heeft Saddam Husayn gezegd dat de kans op een vreed zame oplossing van het Golfcon- flict 50 procent is. Of er een oor log uitbreekt, hangt volgens de Iraakse leider af van de beteke nis van de dialoog tussen de Ver enigde Staten en Irak. Husayn zei dat als er sprake is van een oprechte dialoog de vrede dicht bij is. DEN HAAG (ANP) - De uit spraak van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) over de oplossing van de Golf crisis en de Palestijnse kwestie is bij het Familiecomité van de gijzelaars in goede aarde geval len. „De uitspraken van vrij dagavond vergroten de krediet waardigheid van de Nederland se missie", aldus zaterdag een woordvoerder van het Familie comité. Volgens Van den Broek kunnen de hoge politieke ontmoetingen tussen Irak en de VS „tevens een perspectief bieden op het tot stand komen van een vruchtba re dialoog over de andere proble men in het Midden-Oosten". De drie grote fracties in de Tweede Kamer, CDA, PvdA en VVD, zien in de uitspraken geen direc te koppeling tussen de twee pro blemen. Het Familiecomité verwacht dat de verklaring van Van den Broek en het overleg op hoog ni veau tussen Irak en de VS dat binnenkort tot stand komt, het onderhandelingsklimaat rond de Nederlandse gijzelaars ten goede zal komen. De gijzelaars in Baghdad zelf zijn de afgelopen dagen heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees. Maar uit eindelijk is toch een gevoel van voorzichtig optimisme de bo ventoon gaan voeren. Dat blijkt zaterdag uit mededelingen van woordvoerder Pieter van Thiel van de Nederlandse gijzelaars in Baghdad. Irak heeft zondag 24 Belgische gijzelaars en een Ier vrijgelaten. Zij kwamen gisteravond aan op het Brusselse vliegveld Zaven- tem met een vliegtuig dat eerder op de dag voor het Belgische Ro de Kruis acht ton geneesmidde len ter waarde van twee miljoen gulden naar Baghdad had gevlo gen. Acht Belgen wilden niet weg uit Irak. Het zijn vier geestelijken en vier diplomaten, die eerder de Belgische ambassade in Ku wayt bemanden. WAALRE (ANP) - Door een ver keersongeval in het Brabantse Waalre zijn in de nacht van za terdag op zondag drie mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op de Val- kenswaardseweg toen door nog onbekende oorzaak twee auto's frontaal tegen elkaar botsten. Daardoor ontstond zo'n grote ravage dat de weg urenlang voor alle verkeer moest worden afge sloten. Twee slachtoffers wonen in Bel gië. Het zijn een 32-jarige man uit Beringen met de Griekse na tionaliteit en een 41-jarige inwo ner van Genk met de Italiaanse nationaliteit. Het derde slacht offer is een 27-jarige inwoner van Eindhoven. Advertentie ANTIEK GEVRAAGD voor a.s. antiekveiling KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. 1. Verhage Middelburg Tel. 01180-27639 (Advertentie) hun eigen legers op te richten. Het bevel van Gorbatsjov ver biedt ook aanmoedigingen om de dienstplicht in het Sovjet-le ger te ontduiken. „Dit alles heeft een negatieve in vloed op de vorming van de staf van de strijdkrachten van de Sovjetunie en vormt een gevaar voor de verdediging van het land", aldus het decreet dat klaarblijkelijk erop gericht is on vrede bij de militairen weg te ne men. Hoge officieren hebben in het openbaar geklaagd over het afnemende prestige van het le ger. *incl BTW. Bel voor dealeradressen: Abimex Ridderkerk 01804 - 40404 ■MHMMi mmni - -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1