Leraren betogen tegen 'lachertje' V an den Broek hoopt op oplossing probleem Emoties rond gijzelaars Irak Regering vraagt Jemen te bemiddelen in Irak Olieprijzen kelderen na toespraak Bush Een Hamburger voor slechts 1;? 34 Ainister Baker moet Saddam Husayn uit isolement halen rminus Kré DORIMARE Crisisteam oor redding IC Vlissingen MINI RAI Rustig weer c^r Geen compromis TOT VANAVOND... Een hele dag spetterend ezier voor maar vijf gulden! Legitimatie MmtMHtËKm Paauwenburg Dominee in actie WÊÊÊÊKÊÊMaÉÊÊÊÊMÊÊÊBm Eén Duitsland Pr ijs val UW RESULTATEN BLIJVEN WEER UIT? Mr. G. Herwig uw persoonlijke adviseur ...een zaak van vertrouwen Dat kan bij McDonald's restaurant Middel burg, want we bestaan één jaar en dat willen I we vieren! McDonald's restaurant met McDrive A58 alslag Middelburg, Bosschaarts- weg 1, Middelburg Zuid. Geldig t/m 5 december '90. AKANTIELAND Wolkenvelden en zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droogZwakke tot matige wind uit noord tot noord west. Middag temperatuur 6 graden. bereid te praten met Irak (Van onze correspondent) ASHINGTON - Amerika is ireid met Irak te praten in een iging om zonder bloedvergie- n een eind aan het conflict om iiwayt te maken. Dat heeft de nerikaanse president Bush steren gezegd. 3 aankondiging van Bush was n grote verrassing, omdat de nerikanen tot dusver gewei- rd hebben met Irak te praten lang dat land zich niet eerst t Kuwayt terugtrekt, de emir in Kuwayt laat terugkomen, l alle gijzelaars vrijlaat, aar de president zei dat hij de aakse minister Tariq Aziz (bui- nlandse zaken) zal uitnodigen LISSINGEN Een crisisteam oet Vlissingen op korte ter- ijn uit de financiële en be- uurlijke problemen helpen, ieuwe kandidaten voor ver- erking van bestuur en het lonsorkorps zouden al be- ihikbaar zijn. Hoofdsponsor ui Dieleman, de stuwende racht achter dit crisisteam, ;ht het zelfs niet uitgesloten, it oud-sponsor Paul Hermsen eer over de streep getrokken an worden. oorzitter Piet de Jong, die in st belang van de club desnoods jn functie ter beschikking wil ellen, zegt dat er absoluut leer sponsors moeten komen. Is er geen uitbreiding van het Donsorkoers komt, acht De ang zelfs ontslagen van spelers iet onmogelijk. Zie ook pag. 41 om in de week van 10 december naar Washington te komen. Mi nister Baker (buitenlandse za ken) zal dan tussen 15 december en 15 januari naar Baghdad rei zen. Irak heeft in het verleden her haaldelijk gevraagd om een dia loog, maar het Witte Huis heeft die verzoeken steeds naast zich neergelegd. De Iraakse ambas sadeur in Parijs, Abdul Razzack, ZOETERMEER - Met kano's, rubberbootjes en veel balonnen demonstreerden rond 250 leraren gisteren bij het ministerie van onderwijs in Zoetermeer tegen de volgens hen te lage aanvangssalarissen. De betogers behoren tot de zogenoemde groep Nahossers (jonge leraren). Zij wilden met hun demonstratie aangeven dat de verhoging van hun salaris een „lachertje" is foto Ruud HofflANP) sprak gisteren dan ook van „goed nieuws en een belangrijke stap op weg naar vrede". Maar Bush maakte gisteren dui delijk dat de bereidheid om met Irak te praten niet moet worden gezien als een wijziging van de Amerikaanse standpunten inza ke het Golf-conflict. Amerika is niet bereid compromissen te sluiten over Kuwayt of de gijze laars, zo zei hij. Nee. zei de president, we willen praten omdat we Saddam Hu sayn persoonlijk duidelijk willen maken wat hij riskeert als hij niet uit Kuwayt weggaat. „Ik heb gehoord dat hij nogal geiso- leerd is, en niet goed weet hoe sterk de wereldopinie hierover is. We willen aan dat isolement een eind maken", aldus Bush. „Ik hoop dat hij zich zal realise ren dat hij uit Kuwayt weg moet", aldus Bush over Sad dam. Hij zei zelf niet erg optimis tisch te zijn dat de gesprekken „grote resultaten" zullen afwer pen. „Maar voor de vrede moetje bereid zijn alles te doen". De president deed zijn uitnodi ging om te praten een dag nadat de Veiligheidsraad een resolutie had aangenomen, die het de Amerikanen toestaat om na 15 januari desnoods door middel van geweld een eind aan de be zetting van Kuwayt te maken. In een verklaring die hij in het Witte Huis aflegde, leek Bush het land erop voor te bereiden dat, als Irak op 15 januari niet weggaat uit Kuwayt, hij al snel zou kunnen besluiten om ge bruik te maken van de militaire optie. De president herhaalde in dat verband de argumenten waar- Slot zie pagina 3 kolom 7) StSt^SISSSSIMSSMêÊttÊtÊU )EN HAAG (GPD) - Minister 'an den Broek vindt het Ameri- aanse aanbod te onderhande- ;n met Irak een 'hoopgevende tap' in het Golfconflict. Hij ienkt dat de gesprekken de ba- is kunnen leggen voor een op- Bssing van de 'andere proble- len' in het Midden-Oosten. n een opmerkelijke verklaring ;gde Van den Broek vrijdag- vond een nauwelijks verhulde elatie tussen de crisis rond Ku- /ayt en het conflict tussen Is- aël en de Palestijnen. Volgens ran den Broek zullen die proble- nen „de volle aandacht vragen an de wereldgemeenschap, na lat de Golfcrisis is opgelost". ran den Broek drong er in de erklaring bij Irak op aan, posi- ief te reageren op het Ameri- :aanse plan de Iraakse minister ■an buitenlandse zaken, Aziz, lit te nodigen naar Washington e komen en de Amerikaanse mi- lister Baker naar Baghdad te la- en gaan. Vernier Lubbers noemde het 'oorstel 'een goed signaal'. Maar ninister Van den Broek ging in ten geschreven verklaring veel 'erder. Letterlijk stelt de be- vindsman: „Deze ontmoetingen ;ouden tevens perspectief kun- ïen bieden op de totstandko- Advertentie ANTIEK GEVRAAGD voor a.s. antiekveiling KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. Verhage Middelburg Tel. 01180-27639 ming van een vruchtbare dia loog over de andere problemen in het Midden-Oosten op basis van de relevante resoluties van de Veiligheidsraad, die ook de volle aandacht van de wereldge meenschap zullen vragen, nadat de Golfcrisis is opgelost". Premier Lubbers noemde vrij dag de resolutie van de Veilig heidsraad, waarin gebruik van geweld tegen Irak wordt gesanc tioneerd, 'een belangrijk mo ment', omdat het een laatste po ging is de Golfcrisis vreedzaam op te lossen. „Hierna kun je je geen nieuw politiek middel meer voorstellen" om de Irakezen er toe te bewegen uit Kuwayt te vertrekken. „Ik neem aan dat het gaat leiden tot een nieuwe ronde van besprekingen om een politieke oplossing te vinden", aldus Lubbers over de resolutie. (Advertentie) Want zelfs van een gewone zaterdag avond maakt Terminus een feest! Al eens geprobeerd? Uw feestavond begint met bellen: 01100-30085. TOT VANAVOND! HOTEL RESTAURANT STATIONSPLEIN 1 - GOES WASHINGTON - Jac Smith (rechts), lid van een Amerikaanse steungroep voor de gijzelaars in Irak, troost Kim Edwards tij dens een persconferentie in Washington, waar werd aangekon digd dat zij deel uitmaakt van een delegatie die in Baghdad wil proberen hun familieleden vrij te krijgen. Oud-premier Piet de Jong, leider van de Nederlandse missie naar Irak, wilde vrijdagmorgen geen commentaar geven op de gevol gen die de laatste VN-resolutie kan hebben voor de missie en de positie van de Nederlandse gijzelaars. De commissie wacht overi gens nog steeds op visa. Jan Ruiter, lid van het Familiecomité, verklaarde vrijdag dat de VN-resolutie de zaak alleen maar ingewikkelder maakt en de sfeer „nog verder verhardt" (foto Annalisa Kraft!AFP) Advertentie Dorimare is het nieuwe subtropische zwemparadijs bij Hof Domburg. Tot en met 21 december a.s. kan iedereen voor slechts vijf gulden dagelijks onbeperkt genieten van de snelstromende rivieren, de pelikaanduik, draaikolk, whirlpools, een 70-meter lange glijbaan, een peuterbad en een groot buitenbad. Aan de bikinibar kunt u terecht voor een verfrissing of een kleine maaltijd. Dat is pas buitengewoon zwemplezier, onafhankelijk van weer en wind. Bezoek ook het naastgelegen kuurcentrum van Dorimare met saunalandschap (toegang t/m 21 december 15,-), fitness-studio, zonnebanken, eucalyptusbaden, solaria en nog veel meer. Babelweg - 4357 BT Domburg Tel. (01 188) 3230 DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering heeft Jemen ge vraagd zich in te zetten voor het lot van de 28 Nederlandse gijze laars in Irak en Kuwayt. Minis ter Van den Broek (Buitenland se Zaken) staat daarover in di rect contact met zijn Jemeniti- sche collega. Jemen staat be kend als een mede-stander van de Iraakse autoriteiten in het Golfconflict. Premier Lubbers wilde gisteren, tijdens zijn persconferentie na afloop van de wekelijkse minis terraad, niet bevestigen dat Ne derland het initiatief heeft geno men om Jemen te benaderen. Betrouwbare bronnen op het mi nisterie van Buitenlandse Za ken melden echter dat de eerste stap wel degelijk door Neder land is gezet. Lubbers zei dat het „in de rede ligt dat Jemen opkomt voor de belangen van Nederlandse bur gers". Hij verwees naar de goede relaties met Jemen, dat jaarlijks op een flink bedrag aan Neder landse ontwikkelingshulp mag rekenen. Beide ministers van Buitenlandse Zaken onderhou den volgens Lubbers „een vrij re gulier en intensief contact". Het is dan ook niet noodzakelijk om Van den Broek naar Jemen te la ten reizen om de bemiddelings poging te bespreken, meent de minister-president. De recente resolutie van de Vei ligheidsraad betekent volgens Lubbers niet dat de taak van de Nederlandse delegatie, die on der leiding van oud-premier De Jong naar Baghdad wil, nog zwaarder wordt. Irak kan im mers, in de discussies over een vreedzame oplossing, zijn goede wil tonen door gijzelaars vrij te laten. Uitspraken over het zenden van extra Nederlandse troepen naar de Golf zijn op dit moment niet aan de orde, vindt de premier. Staatssecretaris Van Voorst meldde deze week vanuit de Ver enigde Staten dat zijn Ameri kaanse collega Atwood Neder land had gevraagd om extra troepen en dat de regering dat nu opnieuw moest overwegen. Lubbers vond dat gisteren „theorieën die nu niet actueel zijn". De premier is overigens niets ge bleken van zo'n Amerikaans ver zoek. Al had de Amerikaanse re gering Nederland alleen maar gepolst over het zenden van troepen, dan zou Van den Broek Een grote meerderheid van de bevolking heeft geen moeite met een be perkte legitimatie- C plicht. U Ausiveis bitteü. Nut van ver plichte identificatie wordt al jaren betwij- O C feld. OU In de wijk Paauwenburg begint de gemeente de grootste opera- tioe aan stadsvernieuwing uit haar geschiedenis. Er moeten 368 woningen worden gesloopt en 544 flats ™T worden verbeterd. I HMMNSHHBMI Douwe Wouters brak een lans voor de gijzelaars in Irak en .was even Neder lands bekendste domi nee. Alle Duitsers kunnen dit week einde een nieuwe regering kie zen. De huidige kanse lier Helmut Kohl staat O O er goed voor. O O NEW YORK (ANP/UCN) - De prijzen op de vrije oliemarkt zijn vrijdag onderuit gegaan. Op de markt van New York zak te de notering van West Texas Intermediatie, de meest ver handelde Amerikaanse olie soort, voor levering in januari met 4,06 dollar tot 28,85 dollar. De daling bedroeg daarmee bij na vijftien procent. Eerder op de dag ging in Londen de note ring van het januari-contract van olie uit het Noordzee-veld Brent onderuit met 3,19 dollar tot 29,20 dollar. toch uitgelegd als aanwijzing voor een geweldloos einde aan de situatie in het Golfgebied. iAdvertentie Aanleiding tot de prijs val was de tv-toespaak van president Bush. Hij liet daarin weten de Iraakse minister van buitenlanse zaken Azizi voor overleg te zullen uit nodigen en zijn minister van bui tenlandse zaken, Baker, te vra gen naar Irak te gaan. Hoewel dit algemeen werd opgevat als de laatste mogelijkheid die de VS Irak bieden tot een vreedza me oplossing in de Golfcrisis, werden de woorden van Bush lAdvertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 PZC 1-12 Advertentie dat in het kabinetsberaad wel hebben gemeld, veronderstelde Lubbers. Nu de minister van Buitenlandse Zaken daarover niet had gerept, concludeerde de premier dat van een Ameri kaans verzoek geen sprake is. (Advertentie) Badhuisstraat 163 Postbus 88, 4380 AB Vussingen Fax. (01184 - 11606) Tel. 01184- 10930 't Hoek Rijksweg-Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1