Organisaties: eerst plan Sovjet-hulp Minister Maij kondigt hogere belasting op zware auto's aan Vertraging vertrek baggeraars uit Irak 19 21 addam Husayn moet bezetting Kuwayt voor 15 januari beëindigen Sneeuw in I Mallorca Paauwe Interieur in Zonnemaire en nergens anders! 'enningmeester Gissingen opgestapt Recordfile van 41 km op snelwegen bij Rotterdam Bulgarije Tijdbom Proeftuin AC Milan Geografische kennis Italianen en Amerikanen is erg beroerd Het Byzondere Meubel In Exklusief Design Zonnige perioden |33e jaargang no. 283 frijdag 30 november 1990 UW CIJFERS ZIJN NIET UP-TO DATE? Ministers Duidelijkheid Belgen Roemenen 4 391 Eerst nog flinke wolkenvelden, maar droog. Vanmiddag ruime perioden met zon. Matige noordoostenwind. \\\\\W"1 .-raad stelt Irak ultimatum iVan onze correspondent) ftiEW YORK - Irak krijgt tot 15 anuari de tijd om zich uit Ku- Bvayt terug te trekken. Daarna [hebben de landen van de wereld |het recht om desnoods met ge veld een eind aan de bezetting Ivan Kuwayt te maken. |Dat is de betekenis van een reso- atie die gisteravond (Neder landse tijd) met een grote meer derheid is aangenomen door de (Veiligheidsraad. pe resolutie werd aangenomen VL1SSINGEN - De financiële problemen voor de VC Vlissin- gen stapelen zich op. De club heeft dit jaar te veel geïnves- feerd en te weinig aan sponsor geld ontvangen. Penningmees ter Ron Roelse uit Souburg kan zich niet langer verenigen met liet beleid van de profclub en heeft met onmiddellijke ingang zijn functie neergelegd. De club heeft ongeveer twee ton (neer aan personeelskosten (met name spelers) uitgegeven dan Was begroot. Weliswaar komt er ongeveer een ton meer aan re cette binnen dan op de begro ting was verwacht, maar het te kort kan daardoor toch niet ge heel worden weggewerkt. Bo yendien was er ongeveer 125.000 gulden meer nodig voor aan loopinvesteringen dan was voor tien. De afgetreden penning meester Roelse vreest fatale ge- olgen voor de club als er niet op orte termijn meer sponsors ko nen. zie ook pagina 25) met twaalf stemmen voor en twee, van Yemen en Cuba, te gen. China gebruikte zijn veto niet, maar onthield zich van stem. Het was een historische stem ming, omdat de Raad voor het eerst in veertig jaar een resolutie goedkeurde die een militaire reactie op agressie toestaat. De enige keer daarvoor was in 1950, tijdens de oorlog in Korea. De uitslag was ook de kroon op het werk van de Amerikaanse re gering, de indiener van de reso lutie. Het kostte minister Baker (buitenlandse zaken) en presi dent Bush weken van reizen en onderhandelingen om zoveel le den van de Raad achter de reso lutie te krijgen. Landen als de Sovjetunie, Frankrijk en China voelden er aanvankelijk weinig voor dat de Veiligheidsraad een militaire oplossing voor het conflict om Kuwayt zou autoriseren. Maar Amerikaanse druk, ge voegd bij een resolutietekst waarin het woord 'geweld' niet voorkomt maar sprake is van 'de toepassing van alle beschikbare middelen' (overigens diploma tentaal voor militair geweld) haalde de twijfelaars over de streep. Vrijwel alle vijftien lidstaten van de Veiligheidsraad hadden vol daan aan het Amerikaanse ver zoek om hun minister van bui tenlandse zaken naar de stem ming af te vaardigen, in plaats van hun VN-ambassadeur. Hun aanwezigheid onderstreepte het grote belang van de resolutie. Omdat Amerika deze maand voorzitter is van de Veiligheids raad, werd de bijeenkomst ge opend door minister Baker, die in herinnering riep hoe in 1936 Haile Selassie de steun van de Volkerenbond vroeg om de Ita- i MADRID (DPA) - Op het Spaan se eiland Mallorca, een geliefde stek voor zonaanbidders, is donderdagochtend sneeuw ge vallen. Op de heuvels boven de 900 me ter lag gisteren al een dik pak en Volgens de meteorologen zullen de dalen volgen. In Noord-Spanje zorgt de winter al sinds woensdag voor overlast. Verscheidene bergpassen in Baskenland, Catalonië, Canta- brië en Asturië zijn gesloten. (Advertentie) BONN - In het Rode Kruiscentrum bij Bonn werden gisteren duizenden voedselpakketten gereedgemaakt voor verzending van daag naar de Sovjetunie (Foto Tim BrakemeierlDPA) DEN HAAG (ANP) - De hulporganisaties in Nederland wachten voorlopig met een besluit om mee te werken aan de nationale voedselhulpactie voor de Sovjetunie. De organisaties, die daar over donderdag overlegd hebben met de Stichting Voedselhulp voor de Russen, willen eerst onderzoeken welke hulp precies nodig is. Een woordvoerder van het Rode Kruis heeft dat don derdag meegedeeld. De hulporganisaties zijn van plan om zusterorganisaties in de Sovjetunie in te schakelen bij het onderzoek. Artsen zonder Grenzen stuurt een eigen verkenningsteam naar de Sovjetunie. De hulporganisaties willen ook spreken met de Sovjetdiplomaat Petrakov, die maandag in ons land arriveert voor overleg over de voedselhulpactie vanuit Nederland. „Of we meer gaan doen dan alleen adviseren hangt af van de aard van de hulp en de manier van aanpak", aldus woordvoerder Ver geer van het Rode Kruis. De actie zou bijvoorbeeld gericht moeten zijn op de zwakke groe pen in de samenleving, zoals gehandicapten, kinderen en oude ren. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft donderdag be sloten de Sovjetunie de voedselvoorraden uit West-Berlijn te schenken, die tijdens de Koude Oorlog zijn opgespaard. Dit heeft de adviseur van Kohl, Horst Teltschik bekendgemaakt. De voedselvoorraden hebben, volgens het Duitse ministerie van financiën, een totale waarde van ruim 630 miljoen gulden. Bij de Westberlijnse voorraden uit de tijd van de Koude Oorlog gaat het o.a. om 71.000 ton graan, 15.000 ton rijst, 27.000 ton rund vlees, 3.000 ton varkensvlees en 12.000 ton magere melkpoeder. Het transport kan volgende week al beginnen zei Teltschik, die dinsdag en woensdag over de wijze van levering en distributie sprak met Sovjetleider Michail Gorbatsjov en de regering in Moskou. Na een speciale uitzending van de Duitse tv uit Lenin grad, waar naast Moskou de grootste schaarste heerst, werd voor de aktie Helpt Rusland' telefonisch al; direct omgerekend ruim vier miljoen gulden toegezegd door kijkers. DEN HAAG (ANP/GPD) - Minis ter Maij (verkeer en waterstaat) is van plan de motorrijtuigen belasting voor zware en ener gie-dure auto's vanaf 1992 te verhogen. Verder wil ze in de loop van 1995 zowel elekroni- sche als fysieke tol (met tolhok- jes) invoeren. Op welke vorm van tolheffing de nadruk komt te liggen wordt nog bezien. Maij zei dat donderdag in de Tweede Kamer bij de behande ling van haar tweede structuur schema verkeer en vervoer. De prijsmaatregelen zijn bedoeld om het autoverkeer terug te dringen en geld binnen te krij gen voor de financiering van de plannen. De belangrijkste prijsmaatregel tot 1995 is de verhoging van de accijns op benzine en diesel. Wellicht komt daarnaast ook ac cijns op lpg. Verhoging van de dieselaccijns is alleen mogelijk in Europees verband. Maij toon de zich optimistisch over de kans dat hierover snel een ak koord wordt bereikt. De EG-lan- den denken daarbij aan bedrag van 15 tot 25 cent per liter. De Tweede Kamer kan in grote lijnen instemmen met de plan nen. Met het verhogen van de ac cijns op motorbrandstof en de motorrijtuigenbelasting voor grote auto's in 1992 kan de Ka mer akkoord gaan, al is nog niet duidelijk om welke verhogingen het gaat. Over de tol die Maij in !DEN HAAG-Minister Maij (verkeer en waterstaat) en haar collega Alders van VROM bij het begin van Ihet kamerdebat over het structuurschema verkeer (foto Ed Oudenaarden!ANP) 1995 wil invoeren, wil de Kamci eerst meer informatie. Kritiek van VVD en CDA dat het uitgetrokken bedrag van 13,8 miljard voor de aanleg van we gen in de komende 20 jaar te laag is, deelt Maij in beginsel. De mi nister is echter niet van plan nog te gaan schuiven, omdat zij „ge kozen heeft voor verbetering van het openbaar vervoer". Maij verraste de Kamer met de mededeling dat zij vaarwegen waarover jaarlijks minimaal 10.000 containers vervoerd kun nen worden, de status van hoofdvaarweg wil gaan verle nen. Momenteel geldt voor een hoofdvaarweg het criterium dat er jaarlijks vijf miljoen ton ver voerd moeten kunnen worden. Maij wil met deze maatregel het gecombineerd goederenvervoer (over weg en water) stimuleren. CDA en PvdA vroegen in een motie om meer duidelijkheid over de financiering van Maij's plannen. Op dit moment is niet duideijk waar na 1991 het geld vandaan moeten komen om het openbaar vervoer te verbeteren. De Kamer wil uiterlijk in het voorjaar boter bij de vis. Met name Maij's CDA-partijge- noot Van Vlijmen maakte zich nogal druk over het ontbreken van een goede financiële basis. „Als het ministerie geen alterna tieven meer heeft, dan moet het maar eens goed naar de Kamer luisteren, want wij zitten hier niet voor joker", riep hij uit. liaanse agressie tegen Ethiopië te keren. „De Volkerenbond wist daarop niet adequaat te reageren, en de chaos van de Tweede Wereldoor log was het gevolg. De geschie denis heeft ons nu opnieuw een kans gegeven", aldus de Ameri kaanse minister. Hij nodigde als eerste spreker de Kuwaytse minister van buiten landse zaken sjeik Sabah Al-Ah- mad Al-Jaber uit, die een uitge breid exposé gaf van de vele wreedheden waaraan de Irake zen zich hebben schuldig ge maakt sinds zij begin augustus Kuwayt binnenvielen. De Iraakse ambassadeur bij de VN Al-Anbari legde van zijn kant de schuld voor de escalatie van het Golf-conflict bij de Ame rikaanse regering, die hij een (Slot zie pagina 3 kolom 7) ROTTERDAM (ANP) - Op snel wegen rond Rotterdam heeft donderdag tijdens de avond- spits tussen vier en zeven uur 41 kilometer file gestaan. De woordvoerder van de politie zei dat dat kwam door steeds kleine aanrijdingen - blikschade - op zestien verschillende pun ten op de rijkswegen 4,13, 15,16 en 20. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De politiewoordvoerder zei niet eer der van een dergelijk lange file te hebben gehoord. De PvdA stelde voor de accijns op benzine, diesel en LPG vanaf 1 januari met jaarlijks vijf cent te verhogen. Minister Maij-Weggen gaf nauwelijks een reactie op het plan. De Bulgaarse premier Andrej Lukanov en zijn socialistische regering zijn afgetreden. Na een golf van betogingen en stakin gen heeft hij het hoofd gebogen voor de wil O van het volk. O De Borsselse kerncentrale is een- soort 'gecontroleerde tijdbom' en moet, in afwachting van een nader veiligheidsonderzoek, voorlopig worden stilgelegd, vindt prof C. Turkenburg, voor zitter van de Bezin- ningsgroep Energiebe leid. In Vlissingen is donderdag een telematica-proeftuin in gebruik genomen. Bedrijfsleven en on derwijs in Zeeland kunnen er kennis nemen van de mogelijkheden van dit fenomeen. AC Milan heeft gisteravond be slag gelegd op de Supercup. Door doelpunten van Ruud Gul- lit en Frank Rijkaard werd Sampdoria met 2-0 verslagen. De eerste wedstrijd eindigde in een gelijk- O JT spel: 1-1. £>9 ■■nMMHHN HHMMi ROME (IPS) - Bijna driekwart van de Italianen weet niet waar de Perzische Golf ligt, ondanks het feit dat dit gebied vrijwel dagelijks in het nieuws is. Erger nog, ongeveer 15 procent van de Italianen weet niet eens hun ei gen land aan te wijzen op de landkaart. Dat blijkt uit een internationaal onderzoek dat is uitgevoerd door de gezaghebbende Natio nal Geographic Society. Voor het onderzoek werden in tien landen 10.000 mensen onder vraagd. Italië eindigde qua geo grafische kennis op de negende plaats. De laatste plaats was ge reserveerd voor de inwoners van de Verenigde Staten. Van de 16 gevraagde landen wis ten de Italianen er gemiddeld ze ven aan te wijzen op de kaart, minder dan de helft dus. Ook het verschil in klimaten op de wereld is voor de Italianen een mysterie. Talloze geinter- viewden, onder wie mensen met een universitaire opleiding, kon den zich niet voorstellen dat wanneer het winter is in Europa, het zomer is in Zuid-Amerika. Dat landen als Argentinië en Chili in het hooggebergte net zulke gletschers hebben als Ita lië in zijn Alpen, wilden vele on dervraagden niet geloven. DEN HAAG (GPD/AFP) - Het zal nog enkele dagen duren voordat de Nederlandse baggeraars van Volker Stevin en Boskalis Irak kunnen verlaten. Hun vertrek is uitgesteld wegens het slechte weer in het zuiden van Irak, waardoor het baggermateriaal niet versleept kan worden. Volgens een woordvoerder van het Rotterdamse Volker Stevin gaat men er nu vanuit dat de baggeraars „begin volgende week" verlaten. De beide bag- germaatschappijen, die 105 Ne derlanders aan het werk hadden in Irak, weten overigens nog steeds niet of alle werknemers Irak per schip zullen verlaten. „Het kan ook zijn dat een aantal mensen het vliegtuig neemt", al dus de zegsman van Volker Ste vin. De baggerondernemingen heb ben nog voor tientallen miljoe nen aan materieel liggen dat uit het gebied moet worden ge sleept, waaronder twee sleep hopperzuigers en een bagger- vaartuig. Donderdagavond heeft Irak in gestemd met het vertrek van al le dertien in Baghdad verblij vende Belgen. Het Iraakse parle ment nam het besluit over de vrijlating nadat een Belgische parlementaire delegatie naar Baghdad was gegaan om vrijla ting te vragen. Het parlement zegt in een verklaring dat het be sluit werd genomen „op grond van het Belgische standpunt dat er een internationale conferen tie over vrede in het Midden- Oosten moet komen en er geen geweld moet worden gebruikt in de Golf', aldus het Iraakse pers bureau INA. Ook 82 Roemenen mogen het land uit nadat een regeringsde legatie Baghdad bezocht, aldus het Roemeense persbureau. Eer der op de dag had Irak ook inge stemd met het vertrek van 15 veelal zieke en oudere Britten, zo verklaarde de Britse ex-mi- nister en parlementariër Tony Benn in Baghdad na een onder houd met president Saddam Husayn. Irak houdt nog ongeveer 1400 Britten in gijzeling. In Rome keerden donderdag 68 Italianen terug met aartsbis schop Hilarion Capucci. Het me rendeel van de 56 Zweedse gijze laars heeft inmiddels eveneens een visum gekregen. (Advertentie) Een sofa, die vanuit iedere gezichtshoek z'n krachtige design behoud. Of de bekleding nu een decente donkere stof is of fijn wit leder. De lage rugkussens kunnen simpelweg worden omgezet in hoge rugkussens. UIT HET CREATION 6800 PROGRAMMA VAN ROLF BENZ ijblijvend! Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 01112-1318 Vrijdag koopavond WÊÊÊÊÊÊÊÊ^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1