PZC l)e Vries wil 350 ïoegoslaven voor betaalindustrie Voorlopig geen icties bij radio n televisie IN DE TOP TIEN VAN ELKE VERLANGLIjST Groen Links: 'Ha-ha-beleid' zwartrijden Raadselachtige vondst Werkloosheid 36.000 omlaag Tol Randstad niet voor 95 binnen- en buitenland het weer in zeeland^/ ,en in europa Ujna 90 procent Nederlanders achter voorstellen kabinet WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 Geen verhoging dieselaccijns Rutten voorspelt fors overschot landbouwgrond Tienduizenden daklozen in Nederland Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water 19 temperatuur Vooruitzichten Steun voor minder autogebruik ÏN HAAG (ANP) - Het voorne en van de overheid om een be tter en selectiever autoge- uik te bevorderen, kan reke- nop brede steun bij de Neder- ndse bevolking. I)at blijkt uit n telefonische enquête van NIPO. Van de 600 onder- aagden zei 88 procent het eens zijn met dit beleid. De enquê- werd gehouden omdat de veede Kamer morgen, don- rdag, spreekt over het Twee de structuurschema verkeer en vervoer van minister Maij. Van de maatregelen die geno men kunnen worden om het au togebruik terug te dringen, is carpoolen de populairste. Van de ondervraagden verklaarde 93 procent zich voorstander van dit instrument. Voor het inzetten van meer spitsbussen pleitte 91 procent. Verder is 73 procent voor het bevorderen van het openbaar vervoer en het aanleg- EN HAAG (ANP) - Minister B. Vries van sociale zaken en ;rkgeiegenheid is bereid om orlopig 350 Joegoslaven een ;rkvergunning te verlenen or de metaalindustrie in de jnmond en de Drechtsteden. minister schrijft dat aan de veede Kamer. Na overleg met kamercommissie voor socia- zaken en werkgelegenheid zal minister een definitief be dt nemen. Itametaal, een arbeidspool n werkgevers en vakbonden, d gevraagd om 700 vergunnin- n. De regionale besturen en landelijk bestuur van de ar- jidsbureaus hadden daar een Jsitief advies over uitgebracht. 11 maart 1991 wil de minister |nieuw bekijken of het moge- is voor resterende vacatures I de metaal Nederlanders of jrsoneel uit andere EG-landen In te trekken. Als dat niet mo- Jlijk blijkt wordt de noodzaak gegaan om wederom tijdelijk (Advertentie) Technicus...... Kent u Roskam Kantootefficiency? Alles voor de tekenkamer, Snelle levering en de beste service Showroom: Dampoortweg Middelburg Tel.: 01180-36151 personeel buiten de EG te wer ven. De minister wil verder de Wet ar beid buitenlandse werknemers snel herzien om te voorkomen dat werknemers van buiten de EG zich hier permanent kunnen vestigen. De huidige wet biedt daartoe geen sluitende garantie. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Van Amelsvoort van fi nanciën sluit een verhoging van de accijns op dieselolie uit zo lang over de accijnsharmonisa tie in de Europese gemeenschap geen overeenstemming is be reikt. Het zeer recent door mi nister Maij-Weggen gelanceer de voorstel om de accijns op die sel te verhogen om daarmee het Structuurschema verkeer en vervoer te financieren staat daarmee vooralsnog op losse schroeven. Dat bleek dinsdagavond tijdens een ingelast overleg van de ka mercommissie voor financiën met de staatssecretaris over zo wel de accijns- als de BTW-voor- stellen uit Brussel. De tweede ronde met accijns- voorstellen van Europees com missaris mevrouw Scrivener komt op zijn vroegst pas in de tweede helft van volgend jaar. LVERSUM (ANP) - De direc- van het omroepproduktiebe- ijf NOB en de vakbonden heb- n een principe-akkoord be- ikt over de saneringsplannen het NOB. Hierdoor zijn ac- s bij radio en televisie voor lig van de baan. Dit heeft lordvoerder K. Koornstra n de Dienstenbond FNV dins- g meegedeeld.. rder waren de onderhandelin- n vastgelopen omdat de direc- niet tegemoet wilde komen In de eis van de bonden dat er Ten gedwongen ontslagen mo- Jn vallen bij het NOB. Het be- Ijf wil namelijk bovenop een pend saneringsplan nog eens arbeidsplaatsen schrappen hdat de omzet drastisch ach- ruit gaat. DB en bonden zijn volgens (ornstra nu overeengekomen Stichting Nationale Platenbon nvgd 1990 gen van minder wegen en een bijna gelijk percentage voor het invoeren van milieuheffingen en het instellen van auto-arme wij ken in steden. Ook de vierdaagse werkweek wordt als een nuttig middel ge zien om het autoverkeer aan te pakken. Vóór een rijverbod om het andere weekeinde verklaar de zich 33 procent, een spitstoe slag op de motorrijtuigenbelas ting kan bij 28 procent op steun rekenen, terwijl duurdere benzi ne en tolheffing volgens 26, res pectievelijk 23 procent van de ondervraagden goede maatrege len zijn. Van de ondervraagden reist 45 procent 's ochtends en 's avonds in de spits. Vier op de tien spits- rijders zijn bereid een extra be lasting te betalen voor een scho ner milieu en een betere bereik baarheid. Van de autorijders is 46 procent genegen het voertuig wat vaker te laten staan. Bij ou deren en randstedelingen is die bereidheid kleiner (28 en 39 pro cent). Voorts vindt 84 procent van de ondervraagden dat de auto slecht is voor het milieu. De ma ximumsnelheid mag van 68 pro cent terug naar 100 kilometer per uur, bij de spitsrijders is dat 50 procent. Meer dan de helft van de onder vraagden (58 procent) vindt het autorijden overigens op dit mo ment te duur. Volgens 87 pro cent functioneert het openbaar vervoer onvoldoende. DEN HAAG - Leden van de Stichting ter belangenbehartiging van de automobilist in Nederland Pro Auto liepen gisteren in een demon stratieve optocht naar het Haagse Binnenhof. De betogers lieten door middel van spandoeken weten het niet eens te zijn met het auto-be- leid van de regering (foto Mulder!ANP) DEN HAAG (GPD) „Tot 1 februari kun je straffeloos zwartrij den in het openbaar vervoer. Dit is een 'ha-ha-beleid'. Geen en kele zwartrijder zal het in z'n hoofd halen om een boete van honderd gulden te betalen, als hij weet dat de rechter een lagere boete zal opleggen". Dit zei Peter Lankhorst, Kamerlid voor Groen Links, gisteren in de Tweede Kamer naar aanleiding van het kabinetsbesluit om de hoge boetes voor zwartrijden te handhaven. De kantonrech ters hebben laten weten dat zij een boete van honderd gulden voor dit vergrijp veel te hoog vinden, zeker in relatie met boetes voor andere verkeersovertredingen. De ministers Maij-Weggen (verkeer) en Hirsch Ballin (justitie) schreven gisteren in een brief aan de Tweede Kamer dat zij niet van plan zijn de boetes weer te verlagen, nu blijkt dat de kanton rechters niet willen meewerken. Wel toonden zij zich bereid voor 1 februari volgend jaar met een 'samenhangend beleid' te komen voor straffen bij verkeersovertredingen. Dan zullen de kanton rechters vermoedelijk ook bereid zijn hogere straffen uit te delen aan zwartrijders. Aan deze brief was overleg met de regeringsfracties CDA en PvdA vooraf gegaan. Zij gaan akkoord met het voorstel van het kabinet, als vaststaat dat voor 1 februari dat samenhangend be leid er ook inderdaad is. Lukt dat niet, dan zal de boete alsnog weer verlaagd moeten worden. De oppositie hekelde het beleid van het kabinet en van de regeringsfracties hevig. Volgens het VVD-Kamerlid Benk Korthals zullen er in de komende maanden vrijwel geen boetes worden uitgedeeld, of de rechterlijke macht zal zwaar worden overbelast. Volgens de minister valt dat wel mee. „Het overgrote deel van de processen-verbaal voor zwartrij den komt niet voor de rechter omdat de betrokkenen een valse naam hebben opgegeven", zei hij. Hij is dan ook niet bang voor extra belasting van de kantonrechters. dat de directie mensen wier functie gaat vervallen twee keer een andere baan zal aanbieden, terwijl ze bij een begeleidings commissie in beroep kunnen gaan om zonodig een derde aan bod af te dwingen. Aanvankelijk wilde de directie niet verder gaan dan één aanbod, terwijl de bonden er drie eisten. Bovendien komt er een afvloei ingsregeling voor werknemers van 55 jaar en ouder. Verder komt er afkoopregeling voor mensen die weg willen van maxi maal 25.000 gulden. Personeel dat een andere baan accepteert met een lager salaris zal gedu rende een bepaalde periode een aanvulling krijgen tot het oude loon. De bonden zullen het ak koord midden december voor leggen aan het personeel, aldus Koornstra. DIEMEN - Bij opgravingen in Diemen is dit tinnen voorwerpje gevonden met daarop de afbeelding van een bisschop en soldaten. Waarvoor het nog geen negen centimeter hoge voorwerp diende is nog niet duidelijk. Het werd gevonden in de resten van een neder zetting uit het begin van de twaalde eeuw. Dat bewijst dat Diemen, de directe voorloper van Amsterdam, eerder werd bewoond dan tot nu toe werd aangenomen, aldus stadsarcheoloog J. Baart dinsdag. Baart en medewerkers van de archeologische werkgemeenschap Neder land hebben boerderijen, de fundamenten van een kerk en een grafveld aangetroffen. Boven dien werd veel huisraad, aardewerk en textiel gevonden. De nederzetting moet in totaal ongeveer vijfhonderd, redelijk welgestelde be woners hebben geteld (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - In het derde kwartaal van 1990 hadden gemiddeld 576.000 mensen een werk loosheidsuitkering. Dat is 36.000 minder dan in het derde kwartaal van 1989. Het aantal bij de ar beidsbureaus ingeschreven werklozen neemt nog sneller af dan het aantal mensen met een werk loosheidsuitkering. In het derde kwartaal waren er gemiddeld 51.000 mensen minder ingeschreven dan een jaar daarvoor. Dat verschil wordt toegeschreven aan vervuiling van de bestanden bij de arbeidsbureaus, en aan wel ingeschreven werklozen die geen uitkering hebben omdat zij niet direct beschikbaar zijn voor de arbeidsmarkt. DEN HAAG (ANP) - De Europe se Gemeenschap krijgt in de na bije toekomst te kampen met een aanzienlijk overschot aan landbouwgrond. Dat voorspelt prof. dr. F. Rutten, voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. De voortschrijdende techniek maakt het mogelijk de op brengst van diverse landbouw gewassen met 50 procent te ver hogen, waardoor het huidige produktievolume in de EG in de nabije toekomst op een aanzien lijk kleiner areaal bereikbaar is, aldus Rutten. hij tekende aan dat de huidige problemen rond de landbouw overschotten dan ook „als een topje van de ijsberg worden be schouwd". Het probleem wordt nog groter als rekening wordt gehouden met de stijgende pro- duktiegroei in Oost-Europa, al dus Rutten in Den Haag bij het 50-jarig jubileum van het Land- bouweconomisch Instituut (LEI). DEN HAAG (GPD) - Er zijn mi nimaal 17.500 en maximaal 30.000 dak- en thuislozen in ons land. Van hen heeft 30 tot 50 pro cent in het verleden contact ge had met een voorziening op het gebied van de geestelijke ge zondheidszorg. Staatssecreta ris Simons (WVC) heeft dit de Kamer meegedeeld. Volgens de bewindsman zijn er alleen schattingen over het aantal dak- en thuislozen beschikbaar, waarbij het aantal ook nog wordt bepaald door de definitie van 'dak- en thuisloos'. Uit een onderzoek van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), dat dit jaar werd gehouden, kwam een ra ming van 17.500 tot 24.200 dak en thuislozen. DEN HAAG (ANP) - De invoe ring in de Randstad van fysieke en/of elektronische tolheffing zal naar verwachting bij de hui dige wetgeving niet voor begin 1995 kunnen plaatsvinden. Voor het starten van de planologi sche procedures is een princi pe-uitspraak van de Tweede Kamer nodig. Dat schrijft mi nister Maij (verkeer en water staat) in een brief aan het parle ment. In de tussenliggende periode, zo meldt de bewindsvrouw, zal van „meer klassieke financieringsin strumenten" gebruik worden ge maakt. Het kabinet ziet, zoals bekend, voorlopig af van een spitstoeslag op de motorrijtui genbelasting. Vóór 1 januari 1993 is invoering niet voorzien, schrijft Maij. Rond april volgend jaar brengt een projectgroep een „meer definitief' rapport uit. Bij de „klassieke middelen" ter financiering van haar vervoers beleid noemt de minister onder meer accijnsverhoging op benzi ne en diesel en zo mogelijk ac cijns op LPG en aanpassing van de motorrijtuigenbelasting. Met het beroepsgoederenvervoer zal hierover nog worden overlegd. De uitvoering van een aantal elementen uit het beleid van het Structuurschema Verkeer en Vervoer (SVV), dat morgen in de Kamer aan de orde komt, is in middels in gang gezet, aldus Maij. Daarbij schrijft zij onder andere over de financiering van voorgenomen tunnels. Voor de rijksverplichtingen bij de private financiering van de In de ligging van de systemen die het weer bepalen verandert niet veel. Er ligt een hogedruk- gebied boven Engeland dat zich maar heel langzaam uitbreidt. Het gebied houdt boven ons land een noordoostelijke stroming in stand, die eerst nog veel bewol king aanvoert. Morgen, later in de middag, kan er wat drogere lucht arriveren die enkele op klaringen kan brengen. De tem peratuur kan 5 graden worden en komende nacht kan het wei eens koud worden. De opklarin gen die er dan zullen zijn, kun nen de uitstraling niet belemme ren en plaatselijk kan het dan enkele graden vriezen. Wind: noordoost, 3 tot 4 Bft. Zicht: eerst slecht, later matig tot goed. Temperatuur kustwa ter: 8 graden. Afwijking water standen: geen afivijking van be tekenis. Maximum golfhoogte monding Scheldes: minder dan een halve meter. Voor morgen: Opnieuw is er be wolking die afkomstig is van een frontensysteem boven de Noord zee. De wind is noord tot noord oost en de temperatuur wordt 4 graden. Voor vrijdag tot en met zondag: Een hogedrukgebied boven de Noordzee. Flinke perioden met zon. Matige oostenwind. Tempe ratuur overdag 2 graden en in de nacht plaatselijk 4 graden be neden het vriespunt. ZON EN MAAN 29 november Zon op 0823 onder 1632 Maan op 1422 onder 0432 uur cm uur cm Woensdag 28 november 1990 10.06 162 22.42 194 Vlissingen Terneuzen 10.26 181 Bath 11.20 216 Roompot-buiten 10.15 122 Zierikzee 11.15 125 Yerseke 11.30 143 Philipsdam-West 11.20 137 Donderdag 29 november 1990 23.05 214 23.57 252 22.50 154 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 11.05 189 11.27 210 12.26 247 11.10 141 00.05 155 00.10 174 23.37 218 23.55 241 23.40 171 12.20 140 12.30 160 12.25 153 Philipsdam-West 00.05 167 uur cm uur cm Woensdag 28 november 1990 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 03.44 121 04.09 131 05.05 151 04.05 89 05.00 96 05.05 108 Philipsdam-West 05.00 102 16.36 164 16.56 175 17.49 197 16.25 130 17.30 137 17.35 148 17.30 143 Donderdag 29 november 1990 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 04.55 138 05.26 148 06.16 171 05.00 100 06.00 106 06.10 119 Philipsdam-West 06.05 113 17.25 179 17.56 190 18.55 214 17.25 139 18.30 143 18.35 157 18.30 152 Verwachte weersituatie voor:.28-11 -90 13 uur copklaringen windrichting 55i55 mist l_ lage-druk mistbanken H hoge-druk verplaatsings- richting luchtdruk in millibaren -1000- 1111M1111M111111111M111 Noord-tunnel, die terugbetaald zou worden uit de opbrengsten van elektronische tol, is inmid dels tot 1995 een voorziening ge troffen. Het geld wordt gehaald uit het Rijkswegenfonds. De Wijker-tunnel zal in 1995 open gaan, laat Maij de Kamer weten. Dat betekent dat de rijksver plichtingen aan deze tunnel maatschappij voldaan kunnen worden door het heffen van tol, indien daarmee inderdaad vanaf 1995 een begin wordt gemaakt. Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Het weer op de Canarische ei landen, op Madeira en langs de oceaanstranden in Marokko wordt de komende dagen zonnig en geleidelijk weer warmer, op donderdag wijzen de thermome ters weer tussen de 21 en 24 gra den aan; op de Canarische eilan den mogelijk zelfs 27 gr. Het op veel plaatsen slechte weer van de laatste dagen op het Iberi sche Schiereiland gaat de ko mende dagen vanuit het westen weer verbeteren, nog steeds veel wolken; soms een bui en niet meer dan 10 tot 14 graden. El ders gaat de zon, die al volop straalt in Portugal en zuidwest- Spanje weer volop schijnen. De temperaturen langs de zuidelij ke Costa's en in Portugal, zuid van Lissabon, 17 tot 21 gr. Op Mallorca veranderlijk bewolkt- ,kans op een bui bij 16 gr. Corsica en Sardinië veel bewol king en aanhoudend buien; soms met onweer, 15 graden is wel het uiterste. Aan de zuidzijde van de Zwit serse en Oostenrijkse Alpen valt- evenals de afgelopen da gen- de meeste neerslag in die landen; vooral meer naar het oosten kan -al boven zo'n meter of 1000- nog wat sneeuw bijko men. Elders in Zwitserland en ook in Oostenrijk is het eerst nog bewolkt en af en toe wat sneeuw; bijna tot in de dalen. Veel wordt dat echter niet. Vanuit west- Zwitserland wordt het de ko mende dagen echter droog en wat zonniger. In het laagland 2 tot 5 graden met s'nachts op veel plaatsen lichte vorst. Italië blijft de komende dagen last houden van een hardnekki ge depressie. De temperaturen lopen uiteen van rond 5 gr.in de Povlakte tot 16 gr.in het zuiden; op Sicilië tot 18 gr. Langs de Adriatische kust blijft het onstandvastig met talrijke buien; waaruit vooral bezuiden Split zeer veel regen kan vallen. Van 7 gr.in Istrie tot 14 gr.rond Dubrovnik. In Hongarije veel bewolking, af en toe wat regen; later ook sneeuw en temperaturen dalend tot rond 2 gr.in de middag op donderdag aanstaande. De buiigheid in west-Grieken- land breidt zich de komende 3 dagen geleidelijk oostwaarts tot over Rhodos, Kreta en het wes ten van Turkije uit. Enige da ling van temperatuur. Meer naar het oosten aanhoudend vrij zon nig en nog iets boven de 20 gr. In Tunesie vooral in het noorden enkele buien. Rond 18 gr.in de middaguren. In Noorwegen en Zweden be gint het ook in het zuiden meer winters te worden. Bezuiden Stockholm en Oslo s'nachts lichte, landinwaarts matige vorst. Op de Britse Eilanden droog en plaatselijk zonnig, op andere plekken blijft lage bewolking hangen, afkomstig van mistvel- den, die daar's nachts kunnen ontstaan. Overdag 5 tot 8 gra den. Weerrapporten 27 november 19 uur °p Amsterdam onbewolkt O 3 Aberdeen zwaar bew. 5 Athene licht bew. 19 Barcelona onbewolkt 7 Berlijn zwaar bew. 3 Budapest regen 10 Bordeaux zwaar bew. 7 Brussel zwaai' bew. 5 Cyprus onbewolkt 16 Dublin half bew. 4 Frankfurt onbewolkt 5 Genève zwaar bew. 3 Helsinki half bew. -2 Innsbruck sneeuw 1 Klagenfurt sneeuw 1 Kopenhagen zwaar bew. 3 Las Palmas half bew. 20 Lissabon zwaar bew. 11 Locamo zwaar bew. 3 Londen licht bew. 6 Luxemburg onbewolkt 4 Madrid zwaar bew. 8 Malaga onbewolkt 12 Mallorca licht bew. 10 Malta onbewolkt 21 Moskou zwaar bew. 5 München sneeuw 0 Nice half bew. 7 Oslo onbewolkt -5 Parijs onbewolkt 5 Praag zwaar bew. 2 Rome regen 11 Split zwaar bew. 11 Stockholm onbewolkt -5 Warschau zwaar bew. 5 Wenen regen 6 Zürich zwaar bew. 2 Tunis weerlicht 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5