Vlissinger wint eerste prijs met foto Leeuwentrap ereniging BAS eeft in Zeeland iu contactpunt Teloorgang RSV bezegeld door aandeelhouders De Zeeuwse bibliotheken blijven op zondag dicht Reorganisatie bij Philips kost méér dan 10.000 banen provincie I aatssecretaris Gabor volgt beleid Braks 15 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 I hun centen wachten, einde- I lijk betaling ontvangen. I standpunt gesteld dat het I niet nodig is de aandeelhou- I zoend met de wetenschap I Zonder tegenwerpingen I genwoordiger van de stich- Te lang Les Kustduinen Niet zinvol Chaos Bierproefavond in Vlissingen VVD pleit voor opwaardering M-Zeelandroute Aquaduct \oedsel beïnvloedt gedrag Gebrek aan middelen en personeel Vrees CNV-er Terpstra Natuur voorop in de Voordelta De winnende foto van de Vlissinger F. de Bruine VLISSINGEN - De Vlissin ger F. de Bruine heeft een eerste prijs in het kader van de Camera Award 1990 ge wonnen. De amateurfoto graaf gooide hoge ogen met zijn foto van de Leeuwen- trap bij de boulevard in Vlissingen. „De meeste men sen denken dat het een win terse foto is", vertelt De Bruine. Hij heeft het storm achtige effect op zijn foto echter bereikt met behulp van een spiegel en reflecte rend papier. „Een hele eer", is het com mentaar van De Bruine op de prijs. Hij mag voor 2500 gulden aan fotomateriaal kopen. De Bruine stelt dat veel ingezonden foto's een erg goede kwaliteit hebben en dat de beoordeling ook van de smaak van de jury af hangt. De Bruine is vier jaar actief als amateurfotograaf. Hij is voorzitter van fotoclub De Draadontspanner in Oost souburg en geeft daar uitleg over de technieken van de fo tografie. De winnende foto werd gemaakt toen de club het thema 'spiegelen' behan delde. De Middelburgse A. van den Bosse is de tweede Zeeuw die een prijs ontving. Ze werd dertiende met een foto van twee kinderen die door een gat in de Berlijnse muur een hand krijgen van Oost- duitse soldaten. De uitreiking van de Camera Award 1990 vond plaats in de Tielse Agnietenhof. Ama teurs hadden 6000 foto's en videofilms ingezonden. Leo- nie Jansen overhandigde de hoofdprijs in de categorie fo to aan mevrouw I. Cox uit Purmerend. H. Lennaerts uit Venlo won de hoofdprijs in de categorie Video/Film. laai -mH'üh onze Haagse redactrice) ■EN' HAAG - Staatssecretaris iqiBbor (natuurbeheer) heeft in ''■volging van oud-minister B»«aks, de Voordelta, de droog- jBlende banken en platen voor 'edl kust, aangewezen als speer- ■RNEUZEN - Je zal maar zo'n —■nd hebben. Een kruidje-roer- le-niet, voortdurend huilen, ■et willen slapen, een overma- H kwijlertje en altijd dorstig. In kind dat amper rustig te 1 ■ijgen is en niet geknuffeld C||t worden. Mevrouw P. Joos- glvan Es uit Terneuzen kan er- ''ler meepraten. Een van haar eelontjes vertoonde enkele jaren l0°Hleden zulk abnormaal gedrag, s'lt zij ging twijfelen aan zijn 10(llestelijke gezondheid. Ge- 'elrekken met dokters, een ho- slopaat en het lezen van een ar- '°!lel in een tijdschrift over de c>lkte van BAS brachten de "■ieder er toe om het voedings- "Btroon van het kind drastisch >'sl wijzigen. Eten met smaak versterkers en andere chemi- 1 'Ihe toevoegingen was voor lnlmlief taboe. „Vijf dagen na "■voering van het dieet waren ezl resultaten al zichtbaar, mijn '"lontje werd handelbaar", legt gfluit. ■el Terneuzense fungeert sinds 'selrt als Zeeuwse contactper- '°|on van de landelijke vereni- eelBng BAS. De drie letters staan -slor benzoëzuur (conseerveer- >a'Bddelen), Azo-kleurstoffen en ls'llicylaten. Chemische stoffen, "I om verschillende redenen ™li: ons voedsel worden toege legd, zefl ■el mensen nuttigen deze stof- (lwi zonder er last van te hebben, ■wieren daarentegen raken iatlor deze toegevoegde produc- 'es|n volledig van slag. Iets wat n0Bior de medische stand, laat lerl iel ROTTERDAM - „De staat "I heeft ons een oor aan ge il naa'd- Laten wij de staat nu r'B maar hetzelfde doen." De 5)1 certificaathouder van de c»| Rijn-Schelde-Verolme Ma- ui chinefabrieken en Scheeps cel werven NV probeert stem- I ming te kweken. RSV ophef- I fen? Welk belang is daarmee I gediend voor de houders ral van aandelen en certifica te! len? Geduldig legt presi- I dent-commissaris ir L. M. ijfl Kretzers uit dat op die ma- I nier de boedel van het in I 1983 ineengezegen concern -I sneller kan worden afge- I wikkeld, zodat schuldei- I sers, die sinds het verlening I van surséance in dat jaar op ml Van de noodzaak daarvan is -el de certificaathouder op de n-l opheffingsvergadering van c(| de NV niet overtuigd. Ster- u-l ker nog, hij voelt er niets ;el voor de Staat der Nederlan- ii.I den het plezier te doen RSV n-l te liquideren. Want die zelf- ('el de Staat heeft zich op het >]-l ders van het concern een uit- I kering - hoe gering ook - te 11 geven. Hij doet dan ook een t-l dringend beroep op de aan- II deelhouders niet mee te -I werken aan de opheffing. s-fl tl Verzoend Maar verreweg de meeste III van de twintig naar Rotter- "I dam gekomen aandeelhou- H ders hebben zich al lang ver- I dat hun bewijzen van aan- I deel hooguit nog enige waar- I de als curiositeit hebben. I stemmen ze er op twee na I mee in dat RSV met ingang I van 1 januari volgend jaar wordt opgegeven. Tot grote ui woede van enkele certifi- s I caathouders is ook de verte- i-1 ting Administratiekantoor RSV. die de certificaten be- i-l heert, het daarmee eens. .Als deze gang van zaken ge- bruikelijk wordt in Neder- I land. dan ben ik voor het ,,1 communisme", briest een i. l van hen. Voor het eerst -sinds 1982 punt in zijn natuurbeleid. Vol gens Gabor zal zijn bijdrage aan de discussie over de toekomst van de Voordelta nadrukkelijk gericht zijn op de inbreng van de natuuraspecten van het ge bied. staan mensen die met het feno meen geconfronteerd worden, onderkend wordt. „Onze vereniging probeert door folders te verspreiden, door in formatieavonden te verzorgen en een verenigingsblad uit te ge ven bekendheid te geven aan het BAS-syndroom. Doel is komen tot een algemene erkenning van de problematiek. Voorts heeft de vereniging wensen op het gebied van de etikettering van voe dingsmiddelen in Nederland, die heel wat verbeterd kan worden." Volgens de contactpersoon kun nen de chemische toevoegingen aan voedingsmiddelen een keur van gedrags-en lichamelijke stoornissen ten gevolg hebben. De meest voorkomende klach ten zijn slaapstoornissen en hy peractiviteit. Verder is er vaak sprake van agressiviteit, con- centratiestoornissen, slechte motoriek, depressiviteit, on voorspelbaar gedrag en overma tige dorst. „Sommige stoornis sen kunnen vaak door een een voudig dieet verholpen worden. Mij zijn gevallen bekend waarin alleen de stof fluor uit het voe dingspatroon gehaald en dat leidde tot prima resultaten," legt ze uit. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie terecht bij mevrouw Joosse- van Es in Ter- neuzen, 01150 - 19364 of bij het landelijk bureau van de vereni ging BAS, postbus 51 in Heem stede. krijgen de RSV-aandeelhou- ders weer jaarstukken goed te keuren. De jaarverslagen van 1982, 1983, 1984 tot en met 1988 en dat van 1989 worden vlot doorgenomen. Belangrijkste punt van kri tiek' bij de certificaathou ders: de weigering van Staat eraan mee te werken dat de aandeelhouders iets van hun investering in het concern zouden terugzien. De raad van bestuur en de raad van commissarrissen hebben bij tussentijdse aandeelhou dersvergaderingen verze kerd dat ze zich er sterk voor zouden maken dat uit de toch al vrijwel lege RSV-kas- sen op zijn minst een kleinig heidje voor de aandeelhou ders zou overblijven. Maar dat is een vruchteloos stre ven gebleken. Met de Staat viel slechts te praten over te rugbetaling van schulden. De opheffingsvergadering is niet de laatste samenkomst van de RSV-aandeelhou- ders. Volgend jaar zal in ie der geval de rekening over 1990 nog moeten worden goedgekeurd. Maar een mooi moment voor een te rugblik is het wel. Bestuur der R. A. van Londen stelt vast dat de teloorgang van RSV zijn oorzaak vindt in het feit dat te lang is vastge houden aan handhaving van de werkgelegenheid bij de RSV-bedrijven. „Teveel pro jecten zonder toekomst zijn doorgezet en er zijn zaken op gang gebracht waarover bij het concern onvoldoende kennis bestond, zoals het ga sproject in Algerije en de ko- lengravers." Volgens Van Londen valt uit RSV een les te trekken: „Sa neer een bedrijf zo lang het nog kan en vlucht niet in al lerlei alles of niets projec ten." En aan het eind van de vergadering constateert pre sident-commissaris Kret zers: „Van de zeventiendui zend medewerkers van RSV hebben er door de ineenstor ting van het concern 7000 hun baan verloren. En dat is goed beschouwd nog het al lerergste." De staatssecretaris schrijft dit in het het Meerjarenprogramma Natuur en Landschap 1991-1995, dat dinsdag naar de Tweede Ka mer is gestuurd. Binnenkort zal een beleidsplan worden gepresenteerd waarin de toekomst van de Voordelta wordt vastgelegd. De Raad voor de Openluchtrecreatie heeft in een advies aan de regering laten weten dat ook recreatievaart ruimte moet krijgen in de Voor delta. Gabor is inmiddels begon nen met een procedure om een deel van de Voordelta - voor de kust van Voorne - onder de Na tuurbeschermingswet te bren gen. MIDDELBURG - „Vergeet het maar. Mordicus tegen." Direc teur R.A.M. van Tilborg van de openbare bibliotheek in Kapel- Ie wil de vakbond AbvaKabo wel eens vragen hoe hij dat dacht te organiseren: bibliothe ken op zondag open. De vak bond AbvaKabo ging maandag overstag en liet zijn bezwaren tegen een openstelling van de bibliotheken op zondag varen. De Zeeuwse bibliotheken ston den erbij en keken ernaar, maar open op zondag? Gebrek aan middelen en personeel verhinde ren dergelijke dienstverlening tenminste de eerste jaren. Ruim de helft van de 1650 leden van de AbvaKabo liet in een enquête weten geen problemen te heb ben met werken op zondag - mits op vrijwillige basis en het personeel zelf kan bepalen hoe veel zondagen er gewerkt wordt, Met die informatie zal de bond straks onderhandelen voor een nieuwe CAO. In de oude CAO is werken op zondag nog verbo den. De bibliotheek in Leiden nam de voortrekkersrol: daar is de bi- Voor 1990 is 41 miljoen gulden beschikbaar voor de uitvoering van het Meerjarenprogramma. Dit geld wordt besteed aan de aankoop van terreinen en stu dies. Verder zal een aantal gebie den onder de natuurbescher mingswet worden gebracht. In het Meerjarenprogramma staat de voortgang geschetst van in het eerder uitgebrachte Natuurbeleidsplan aangewezen natuurprojecten. Gabor plaatst bij het meerjarenprogramma de kanttekening dat het nog niet geheel voldoet aan de in het Na tuurbeleidsplan gestelde eisen. Immers, zo stelt Gabor, 1990 is voor de uitvoering van het Na- bliotheek op zondag ter beschik king van de bezoeker, CAO-ver- bod of niet. De AbvaKabo en de vakbond CFO, wiens leden in meerderheid tegen zijn, willen de Leidse boekenuitleen nu een ontheffing verlenen. Een late reactie van de bond. vindt de Vlissingse bibliotheek directeur C. A. J. Hamann. Het personeel had er al lang geen problemen mee. „Maar ik pieker er niet over. Het kost ons op jaar basis ongeveer een ton en dat of fer is te groot." Uit het onderzoek dat de Vlis singse boekenuitleendienst on der de gebruikers hield blijkt dat de meerderheid tevreden is over de openstellingen. Hamann geeft toe dat het publiek eenvou dig nog niet op het idee kan zijn gekomen. „Dat kan een reden zijn. Ik zou best op zondag open willen, maar dan als de winkels bij voorbeeld ook open zijn. Al leen een bibliotheek is een te mager aanbod voor een bezoek aan de stad," meent de Vlis singse directeur. De Zeeuwse bibliotheek heeft wel oren naar een openstelling tuurbeleidsplan nadrukkelijk een overgangsjaar. Daarom be vinden veel projecten zich nog in de 'visievormende fase'. Naast de aandacht voor de Voor delta. heeft Gabor er voor geko zen meer bescherming te geven aan de kustduinen. Imiddels zijn elf terreinen onder het gezag van de Natuurbeschermingswet ge bracht. Voor zes andere terrei nen, waaronder de binnenduin- rand Schouwen. Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. is die procedure gaande. De ko mende jaren zal prioriteit wor den gegeven aan de aanwijzing tot natuurgebied van de duinen op zondag. Directeur A. J. de Vis ser: „Prachtig idee, als je ook het geld erbij krijgt. Al was het maar voor eens in de vier weken of zo. Voor de mensen die graag de weekeindebladen op hun gemak in de leeszaal willen doornemen, is het leuk. En als de uitleenbalie ook open is, kan dat-boek tege lijk mee naar huis worden geno men." De Middelburgers en de rest van Zeeland zouden daar zeker be langstelling voor hebben, en niet alleen voor de sociale functie van de leeszaal, meent De Vis ser. Maar het geld ontbreekt voor de vijftien mensen die de bi bliotheek moeten bemannen. „Als we ruimere openingstijden kregen, zou ik kiezen voor de za terdagmiddag. Dan moeten we nu nog dicht. Bovendien wordt het werken op zondag zelfs voor vrijwilligers op den duur bezwa rend. Het is niet leuk om te werken als iedereen vrij is." De directrice van de Goese bi bliotheek, C. Geijsen, lijkt de langs de Noord- en Zuidholland se kust. Daarna zullen de eiland duinen van Zuid-Holland en Zeeland volgen. Verder is in het Meerjarenpro gramma de 'Ecologische Visie Deltagebied' opgenomen als één van de speerpunten van het be leid. Gabor meldt dat binnen kort in samenwerking met Rijkswaterstaat en de provincie Zeeland de natuurontwikkeling- in de Schelphoek (Oosterschel- de) en de Krammer-slikken ge realiseerd wordt. Nog dit jaar zal worden begonnen met het for muleren van een visie voor de toekomst van de Oosterschelde- kust (zowel binnen- als buiten dijks). nieuwe mogelijkheden in de CAO niet zinvol voor Goes. „Er zal veel bezwaar komen van de kerken en het betekent meer uren voor het personeel." Dure uren, want werken op zondag be tekent 45 procent extra op het loon. Dat zou gecompenseerd moeten worden door te sluiten op andere dagen, bedenkt men- brouw Geijsen. „Alleen een woensdagochtend dicht zou niet eens genoeg zijn." Misschien over een paar jaar, als de gemeente de bibliotheek ex tra budget wil geven. Voorlopig staat opening 's avonds hoger op haar verlanglijst. In Terneuzen is nog niet over het idee van de zondagse openstel ling nagedacht, maar plaatsver vangend directeur W.K.J. van Uxem weet zeker dat er veel ker kelijke bezwaren tegen komen. Op zondag open is voor de bi bliotheek nog tn het bed: „We zijn al tien jaar lang alleen de eerste en de derde zaterdag van de maand open. De bibliotheek zou eerder verlangen om alle za terdagen open te kunnen," zegt Van Uxem. MIDDELBURG - Het CNV vreest dat Philips uiteindelijk meer dan tienduizend arbeids plaatsen zal schrappen om weer winst te kunnen maken. Vak bondsbestuurder D. Terpstra leidt dat af uit de reorganisatie bij de divisie consumentenelec- tronica, waar nog eens 500 werknemers de laan uitvliegen. Hij zei dit dinsdagavond in Mid delburg tijdens een CNV-bijeen- komst. Terpstra voert voor de christelijke vakbeweging de onderhandelingen bij Philips. Twee jaar geleden verloren ruim 900 mensen hun baan bij de divi sie consumentenelectronica. „De klappen", aldus Terpstra, „zullen in alle negentig bedrij ven vallen. De komende weken zullen we weten welke reorgani satieplannen loskomen. Eind december zal het beeld com pleet zijn. Ik vraag me of Philips 't redt met tienduizend ontsla gen. Ik voorzie dat dat aantal wordt overschreden." Terpstra voert vandaag (woens dag) opnieuw onderhandelingen met het Philips-management over een sociaal plan. „Het zal moeilijk worden. Het CNV vindt dat voor de kwetsbare groepen goede afspraken moeten worden gemaakt. Philips wil dat ook wel, maar het is nog maar de vraag of er tussen ons een brug kan worden geslagen. Ik zie dat voorlopig niet gebeuren." De vaksbondman voorzag nog meer problemen. Hij vreest dat de reorganisatie zo ingrijpend zal zijn, dat het proces niet meer te sturen valt, waardoor Philips te maken krijgt met een comple te chaos. „In alle negentig be drijven zal worden gereorgani seerd. Ik denk niet dat de reorga- nisatiegolf voorbij zal gaan aan Vitrite. De lokale directies heb ben inmiddels een brief uit Eind hoven gekregen met de bood schap: jullie moeten twintig pro cent van de kosten reduceren. Hoe, zal ons.'n zorg zijn, zolang het maar gebeurt." Terpstra hekelde de hoge loonei- VLISSINGEN - De 'Walcherse Bier Academie' houdt donder dag 29 november een proef- avond met als thema 'winterbie- ren'. Plaats van handeling is de Brasserie aan de Glacisstraat 102 in Vlissingen. De aanvang is om 20 uur. sen van met name de FNV, die bij sommige cao-onderhandelin gen vier tot vijf procent meer loon vraagt. Het CNV eist 3,5 procent. „Dat lijkt hoog, maar is 't niet. Kijk maai- naar het bui tenland. Die eisen zijn hoger. Bo vendien verwachten we volgend jaar een inflatie van 2,5 procent, waardoor de reeële loonstijging maar één procent is." Die be perkte loonstijging kan volgens Terpstra de koppeling tussen lo nen en uitkeringen in stand hou den. „Wij gaan nu geen bijdrage aan 't om zeep helpen van die koppeling." (Van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De VVD zal minis ter Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) donderdag vragen de midden-Zeelandroute in het Structuurschema Verkeer en Vervoer (SW) op te nemen als 'hoofdtransportas'. Als de mo tie donderdag in de Tweede Ka mer steun van meer fracties krijgt, kan voor de route op meer geld worden gerekend. In het SVV is opgenomen dat hoofdtransportassen voorrang krijgen bij het oplossen van knelpunten. Op Schouwen-Dui- veland staan regelmatig files vanwege de vele gelijkvloerse kruisingen. Die zouden verdwij nen als de weg hoofdtransportas wordt. Ook bestaat de mogelijk heid dat er op termijn geld vrij komt om de capaciteit van de weg te vergroten. De VVD eist verder in de motie dat Maij-Weggen haar toezeg gingen nakomt die zij heeft ge daan bij de overdracht van het Kanaal door Walcheren aan de provincie. De minister beloofde toen dat er een aquaduct bij Middelburg zou komefi dat wordt betaald door het Rijk. Volgens VVD-woordvoeder Te Veldhuis is de midden-Zeeland route van essentieel belang voor het Noord-Zuid-verkeer in de provincie. Eerder had hij al bij een werkbezoek aan de gemeen te Goes beloofd de weg onder de aandacht van minister 'Maij- Weggen te brengen. CDA'er Bei- nema had zich tijdens een be zoek aan de gemeente in gelijke bewoordingen uitgelaten. I - •*- t.' -• 'i*r Dc Voordelta voor het Brouwershavense Gat (foto Ruben Oreel) De balie van de provinciale bibliotheek in Middelburg foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 27