Achteraf beter af! issie legt in Irak een verklaring af Koningin Beatrix prijst Portugal *lKippebouten, Gorbatsjov scoort punten dank zij voedselzendingen Braks wordt voorzitter van Voedselhulp Russen "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst!' 'eseltine en Hurd geven rivaal hun stem ,ok wil accijns iet zeven cent /erhogen Generaal b.d. Von Meijenfeldt overleden Tol In de bus Van Dorssen A58 natuurlijk a Bang Olufsen In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN J)EN HAAG (ANP) - De accijn- len op motorbrandstof moeten In de tweede helft van volgend laar met vier tot vijf cent per li- Ier omhoog. Het jaar daarna is ken accijnsverhoging van vijf lot zeven cent nodig. mm ijf eens over resolutie Resolutie Jeltsin: „Geen democratie met lege winkels kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. mm Autolease Zeeland B.V. roadshow komt in Goes zie pag9 4 weken voor één tientje en één riks! \OOt toeet Vtviot tn»üe OU»0 .39666- ohn Major opvolger Thatcher (Van onze correspondent) LONDEN - John Major is de lieuwe premier van het Ver- Inigd Koninkrijk. Major kwam listeravond twee stemmen te lort om de tweede ronde van de [erkiezing om het leiderschap [an de Conservatieve Partij te Vinnen, maar minuten na de be kendmaking van de uitslag ga len Michael Heseltine en ])ouglas Hurd zich gewonnen. Ilajor wordt vanmorgen door Ie koningin benoemd tot opvol- Ier van Margaret Thatcher. Ilajor kreeg gisteren de stem- lien van 185 Conservatieve La- gerhuisleden, terwijl Michael Heseltine er slechts 131 verwierf. In de eerste ronde, vorige week, had Heseltine tegen Thatcher nog 152 stemmen gekregen. Douglas Hurd, de minister van buitenlandse zaken, kwam gis teren niet verder dan 56 stem men. Michael Heseltine, de man die Thatcher uit het zadel had ge stoten, verscheen gisteren op de stoep van zijn monumentale wo ning in Belgravia (Centraal-Lon- den) en sprak: „We zijn getuige van de dageraad van een nieuw tijdperk van Conservatisme". Hurd zei: „Ik weet dat Major een uitstekende premier zal zijn". Beide mededingers naar het hoogste ambt in het Verenigd Koninkrijk zeiden dat zij in een derde ronde voor Major zouden stemmen. Maar kort nadat Heseltine en Hurd zich gewonnen hadden ge geven, maakte een hoge partij functionaris bekend dat er don derdag geen derde ronde meer zou hoeven plaats te vinden. Thatcher begaf zich naar de ambtswoning van Major, even eens in Downingstreet, omhels de de nieuwe premier en felici teerde hem „hartelijk". That cher was „ontroerd": zelf mocht Minister Kok (financiën) zei dit Éinsdagavond voor de VARA-tv. pijdag besloot het kabinet roorlopig geen spitstoeslag op lie motorrijtuigenbelasting in te loeren, zoals minister Maij (ver keer) wilde. Het kabinet acht de kontrole op een dergelijk sys teem vooralsnog onvoldoende Inogelijk. Daarom kiest het voor Indere manieren om het au toverkeer terug te dringen en de verbetering van het openbaar Vervoer te financieren. Daarbij Ivordt naast accijnsverhoging gedacht aan een algemene ver hoging van de motorrijtuigenbe lasting. LONDON - De Britse minister van financiën, John Major en zijn vrouw Norma verschijnen in de deuropening van Downingstreet 10 nadat bekend is geworden dat hij de nieuwe premier van het Verenigd Koninkrijk is (Foto AFP) ze verloren hebben, in elk geval had 'haar' kandidaat gewonnen. Kort na de ontknoping verliet John Major zijn ambtswoning in Downingstreet 2 en omschreef zijn nieuwe taak: „Het is mijn baan om de partij te verenigen en de volgende algemene verkie zingen te winnen. Het is heel op windend om leider te worden van de Conservatieve Partij en vooral om een van de opmerke lijkste leiders op te volgen die de partij ooit heeft gehad". In de City, het financiële cen trum, werd positief gereageerd op de overwinning van Major. Een econoom zei: „Het is een (Slot zie pagina 3 kolom 7) DEN HAAG (ANP) - Op 67-jari- ge leeftijd is afgelopen zaterdag generaal majoor b. d. Michiel Hermann von Meijenfeldt over leden. Hij werd vooral bekend door zijn binnen de krijgsmacht tamelijk uitzonderlijke manier van den ken over militair geweld. Von Meijenfeldt was een verklaard tegenstander van het gebruik van kernwapens. Zo verzette hij zich tegen de plaatsing van Amerikaanse kruisrakketten in Nederland. Von Meijenfeldt was lid van de Anti-Revolutionaire Partij (ARP), maar voelde zich niet thuis bij het CDA, toen de ARP daarin opging. Wel werd hij lid van de Evangelische Volkspar tij, die inmiddels is opgegaan in Groen Links. Zie ook pagina 4 HKMHRHW >EN HAAG (GPD) - De Neder- andse missie, die onder leiding an oud-premier De Jong naar rak wil om daar te praten over e vrijlating van de 28 resteren- Ide Nederlandse gijzelaars, zal [in Baghdad geen politieke ver- laringen afleggen. Dat zei De ong gisteren, na een gesprek iet onder andere CDA-fractie- oorzitter Brinkman en de Ne derlandse ambassadeur in Baghdad, Van Dam. e Jong beklemtoonde gisteren lat het om een 'humanitaire Inissie' gaat. „Een dergelijke [missie tekent geen politieke ver paringen. Dat hoort niet tot jiiaar taak", aldus de oud-pre- pier. Maar op de vraag of de de legatie zo'n verklaring toch zal [ondertekenen, als blijkt dat het [de enige manier is om de Neder landers mee naar huis te krijgen, (antwoordde De Jong: „Dat weet [je nooit". |Overigens zal de delegatie naar verwachting niet eerder dan vrij- Idag naar Irak kunnen reizen. De [opwinding in Den Haag over het [al dan niet ondertekenen van teen politieke verklaring ont stond nadat bekend werd dat [een Belgische parlementaire de legatie, op het moment in Bagh- [dad, heeft ingestemd met een [door Irak gedicteerde tekst. [Daarin verklaren de zeven parle- [mentsleden dat een vreedzame oplossing van het Golfconflict de voorkeur heeft. Oorlog dient te worden vermeden, aldus de tekst. In de verklaring wordt de oplossing van het conflict ge koppeld aan een oplossing voor het Palestijnse vraagstuk. De Belgische parlementariërs heb ben dinsdag opnieuw een ver klaring getekend, gericht aan de in Irak aan de macht zijnde Ba'ath-partij van president Sad dam Husayn. Ze werd getekend in het bijzijn van de Iraakse mi nister van informatie die de dele gatie in de loop van dinsdagmid dag ontbood. Er was een passa ge in opgenomen waarin geëist werd dat de in Saudi-Arabië ver blijvende Amerikaanse troepen worden teruggetrokken. Maar met die passage is de delegatie niet akkoord gegaan. De vijf vaste leden van de Veilig heidsraad zijn het gisteren eens geworden over de tekst van een resolutie die militair ingrijpen tegen Irak goedkeurt als dat land niet in januari uit Kuwayt vertrokken is. Het enige waar de vijf leden (Amerika, de Sovjetunie, China, Engeland en Frankrijk) nog van mening over verschillen is tot wanneer precies Irak de tijd krijgt om uit Kuwayt weg te gaan, 1 januari of 15 januari. (Van onze correspondent) LISSABON - De toetreding van Portugal tot de EG is een succes story Dit zei koningin Beatrix tijdens het staatsdi- ner in Lissabon op de eerste dag van haar driedaags staatsbezoek aan Portugal. Beatrix sprak haar bewonde ring uit over de snelle ontwik keling van Portugal binnen de Europese Gemeenschap. „De moeilijkheden die zich hierbij voordoen, zijn niet ge ring. Ingrijpende hervormin gen van landbouw en indus trie zijn vereist. Portugal is deze problemen met moed en visie tegemoet getreden en verdient daarom bewonde ring", aldus de koningin in haar toespraak tijdens het staatsdiner in het Ajuda Pa leis. De koningin toonde zich be zorgd over de belangstelling van westerse investeerders voor Oost-Europa. Hierdoor komen er minder buitenland se bedrijven naar Portugal. De Nederlandse ambassadeur in Portugal, M. Vegelin van Claerbergen onderstreepte de ze zorg: „Ik zie hier steeds min der zakenlieden verschijnen. De investering in Oost-Europa betekent extra concurrentie". Nadat het koninklijk paar gis terochtend met het regerings- LISSABON - Koningin Beatrix, prins Claus en de Portugese president Soares (rechts) tijdens hun ontmoeting op de eerste dag van het staasbezoek aan Portugal (foto ANP) vliegtuig op de luchthaven in Lissabon arriveerde, werden zij naar het Jeronimos-kloos- ter gereden. Daar werden ko ningin en prins ontvangen door president Mario Soares en zijn vrouw. Ruim tweehon derd Nederlandse kinderen waren naar het klooster geko men om de koningin te zien. In het klooster legde de vor stin een krans op het graf van de beroemde Portugese dich ter Camoes, vergelijkbaar met Vondel in Nederland. (Advertentie) Grote braadpan gezocht. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 1 december a.s.. (Van onze correspondent) MOSKOU - Sovjet-minister van defensie Jazov heeft dins dag voor de tweede maal in drie dagen in een tv-toespraak de re bellerende Sovjet-republieken gewaarschuwd. Gisteravond kondigde hij aan dat het leger geweld zal gebruiken, onder meer wanneer op last van repu blieken zou worden gepoogd kernwapens van bases te ver wijderen. Zondag zei Jazov dat het leger niet werkeloos in de Baltische republieken zou toe zien wanneer, zoals in Letland gebeurt, voedsel- en energiele veringen aan militaire bases worden gestaakt. Vermeld werd dat hij sprak op instructie van president Gorbatsjov. Jazov verwees naar besluiten van sommige republieken om ei gen legers op te richten of een re publiek tot kernwapenvrij ge bied uit te roepen. Jazov noem de geen republieken, maar zijn waarschuwing was duidelijk ge richt aan de Baltische republie ken, de Oekraine en Georgië, waar op initiatief van nationalis tische Volksfronten dergelijke besluiten zijn genomen of aange kondigd. Jazov noemde als aan leiding voor een mogelijk optre den van het leger behalve de kernwapens ook het beroven van wapendepots, het verwijde ren van monumenten ter nage dachtenis van militaire helden in de strijd tegen het Duits fas cisme en 'het beledigen van de eer van de strijdkrachten en van individuele militairen'. In de Baltische republieken en Georgië, waar het Sovjet-leger als een bezettingsmacht wordt beschouwd, wordt de dreigende taal van Jazov gezien als voor aankondiging van een mogelijk militair ingrijpen. In Vilnioes zullen, volgens een Litouwse woordvoerdster, komend week einde de drie parlementen in een gezamenlijke spoedzitting bij eenkomen om zich te beraden over de situatie. Gorbatsjov moet zich gesterkt hebben gevoeld door een con- Voor 1995 zal geen tolheffing in de Randstad kunnen ivorden in gevoerd. Dat heeft minister Maij van verkeer en Waterstaat de kamer laten weten. Voorlopig zullen daarom 'klassieke midde len' als hogere accijns op auto- brandstof worden ge bruikt om geld binnen C te krijgen. w k-vC'.' ■■H Het openbaar vervoer begint in december een actie: een maand lang kunnen kinderen tussen de 4 en 12 jaar gratis gebruik ma ken van de bus, als ze een volwassene bij zich hebben. De Zeeuws-Vlaamse judoka Ma rion van Dorssen ontving gister avond uit handen van Gedepu teerde Esther Maris-Koster de Aanmoedingsprijs Jong Zeeuws Talent 1990. Tweede werd atlete Monique Schipper en derde het tennistalent Q Stefanie Rottier. I J7 De Zeeuwse rijksweg A58 krijgt de komende tien jaar meer en meer een natuurlijk' aan zien, dankzij uitvoering van een groenplan van rijkswater staat. Bermen en zogenaamde overboeken worden milieu vriendelijk ingericht, ten gunste van plant O en dier. I O DEN HAAG (ANP) - Oud-minis ter Braks wordt voorzitter van het comité van aanbeveling van de stichting „Voedselhulp voor Russen". De initiatiefnemer van de voedselhulpactie, de Heemsteedse zakenman Van Eeghen, heeft dat dinsdag avond bevestigd. In het comité van aanbeveling zitten onder anderen minister Bukman, Tweede-Kamervoor zitter Deetman, de Amsterdam se burgemeester Van Thijn, de commissarissen van de konin gin in Flevoland en Friesland, Lammers en Wiegel en enkele topmensen uit het bedrijfsleven. Van Eeghen heeft ook promi nente Nederlanders als schaker Jan Timman en violiste Emmy Verhey bereid gevonden in het comité zitting te nemen. De stichting heeft het gironum mer 5488 opengesteld voor gif ten. Volgens Van Eeghen kun nen lokale hulpacties die mo menteel in het land opgezet wor den, aanhaken bij de landelijke hulpcampagne. Onderdeel van die campagne zal een nationale televisieactie op 15 december zijn, georganiseerd door de VARA. Voorzitter Van Dam van de Vara zei dinsdag avond contact gehad te hebben met de KRO, Veronica en de NOS over samenwerking. Hij zei te verwachten dat meer omroe pen zullen meedoen. (Advertentie) Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Advertentie (Advertentie) cessie van zijn voornaamste po litieke rivaal, de Russische pre sident Boris Jeltsin. Jeltsin riep het Volkscongres op de confron- tatiekoers ten opzichte van 'het Centrum' (Gorbatsjov en het Kremlin) te verlaten. Vervol gens gaf hij toe aan de door Gor batsjov gesteunde eis van de communistische fractie, dat het parlement zou discussieren over het door Gorbatsjov vorige week gepresenteerde ontwerp voor een nieuw Unieverdrag. Jeltsin argumenteerde dat 'democratie met lege winkels' niet kan, er een hongersnood dreigt en nu eerst Slot zie pagina 3 kolom 6 Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. ■mm-.I< iliiik Naam: Adres: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1