PZC Rijksweg A58 wordt 'natuurlijk' 'Er is gewoon helemaal niks' in beeld Hulp Sovjetunie Even tussendoor... Het Rode Kruis is 'n geweldige instelling... Minister Bukman wijst veilplicht af Opleidingen in de gezondheidszorg willen snel samen Pleidooi voor tandheelkundig informatiepunt Kapitein beboet voor vervuiling haven met olie provincie Wóo WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 1 3 Mens in nood Goed voorbeeld Naar Moskou Zwarte markt taereo keePt N.M. Bollen weg ontingenten Dwangsanering Vrijwillig MIDDELBURG - „Het Rode Kruis? Da's een geweldige in stelling." Scheidend kringcom- nissaris N.M. Bollen legt 1 de cember na vijftien jaar voorzit terschap de hamer neer. Als di recteur van het Directoraat Ge- leraal Scheepvaart- en Maritie me Zaken (DGSM), het voorma lige loodswezen, werd hij in '75 gevraagd mr J.J. van der Weel ip te volgen, die inmiddels lan- lelijk voorzitter is van de hulp- irganisatie. Bollen hoefde niet lang na te denken: „Ik had ver schrikkelijk veel zin om het te loen." Bollen vertrekt overeen komstig de statuten van de or ganisatie, die bepalen dat de voorzitter maximaal vijftien iaar mag aanblijven. Bollen (destijds marine-officier) ?ou aanvankelijk in 1980 stop pen als hoofd van hét loodswe zen toen de dienst o^ erging van ie marine naar de burgerover- tieid.,Ik dacht in 1980 dat ik met üinctioneel leeftijdsontslag zou gaan en wilde wel wat anders om handen hebben. Ik was nog vrij iong. Het liep allemaal een beetje verkeerd. Ik moest nog tot 1985 blijven, maar ik was blij iat ik het Rode Kruis had." Bol len ('ik heb niet eens een EHBO- iiploma, maar vroeger wel leden geworven') zegt bewust de func tie van kringcommissaris te heb ben aangepakt, al zou hij ook wel 'in' zijn geweest voor het voorzitterschap van een andere charitatieve instelling. „Maar het Rode Kruis is toch leuker." De vertrekkende kringcommis saris onderschrijft de doelstel ling van het Rode Kruis - de me demens in nood helpen, on geacht geloof, ras en nationali teit - van harte. „Het kan me niet schelen wat voor mens 't is. zolang het maar een mens in nood is. Het is echt 'n hulpverle ningsorganisatie. Die brede doelstelling spreekt mij wel aan." Lovend is hij over de inzet van duizenden vrijwilligers, die vrije avonden en zaterdagen op offeren om hun medemens te helpen en bij nacht en ontij klaar staan om hulp te verlenen. Dnder Bollens voorzitterschap kreeg het Rode Kruis te maken met twee belangrijke wijzigin gen: de terugval en vervolgens de opbloei van de jeugdafdelin gen èn de opheffing van de Be scherming Burgerbevolking. ,De opkomst van de jeugd dan ken we vooral aan Zeeuwsch- In de zogenaamde 'overhoek' bij de afslag Rilland van rijksweg A58 legt Rijkswaterstaat een waterrijk stukje natuurgebied aan (foto Willem Mieras) MIDDELBURG - Rijkswater staat Zeeland werkt aan een milieuvriendelijker uitvoe ring van rijksweg A58. De weg als zodanig blijft ongewij zigd, maar bermen en zoge naamde overhoeken worden aangepast. Het gaat om een plan van lange adem. Pas om streeks 2000 zal de hele rijks weg op Zeeuwse bodem een ander uiterlijk hebben gekre gen. Doel: verbetering van de leefbaarheid voor planten en dieren. Onlangs is rijkswater- staat begonnen met de eerste twee projecten, bij Middel burg en Rilland. Officieel komt het tienjarige groenplan pas in 1991 in uit voering, vertelt ir L. Adriaanse van rijkswaterstaat. Er was echter nog wat financiële ruimte en daarom zijn de over hoeken bij de afslagen Middel burg (Schroeweg) en Rilland nu alvast aangepakt. De strakke grasvelden met een enkele boom worden omgezet in moerasachtige gebieden. Half december moet het werk klaar zijn. Volgend jaar komen nieuwe projecten aan de orde, die worden uitgevoerd op ba sis van een landschapsplan. Ir Adriaanse maakt duidelijk dat het milieuvriendelijk in richten van de rijksweg niet een exclusief ideetje van rijks waterstaat Zeeland is. Het gaat om een nationaal beleid. Zowel in het tweede structuur schema verkeer en vervoer als in het natuurbeleidsplan wordt aangegeven dat het in standhouden en terugbrengen van de zogeheten 'ecologische structuur' in Nederland erg belangrijk is. Planten en die ren die door de grote versnip pering van het land in hun voortbestaan worden be dreigd - door het verdwijnen van hun eigen verbindingslij nen als gevolg van menselijke activiteiten - moeten nieuwe kansen krijgen. Aangezien vooral ook de lange en brede rijkswegen het land doorsnijden, is het zinvol langs die wegen te zorgen voor zo natuurlijk mogelijke om standigheden. Dus weg met de keurig geschoren gazons. Pro vinciale waterstaat Zeeland gaf enkele jaren geleden het voorbeeld door bij de afslag rijksweg A58 en provinciale Deltaweg - nabij Goes - in de overhoeken moerasgebieden te maken. Die blijken het won derwel goed te doen. De kleine veenmoerassen ontwikkelen zich zoals dat in vroeger eeu wen op grote schaal moet zijn gebeurd. Flora en fauna varen er wel bij. In de vrij grote overhoek bij Rilland wordt de bermsloot over een lengte van 200 meter verbreed tot 20 meter, met een heel flauwe oever, die onregel matig wordt afgewerkt. Er komt ook nog een waterplas in de vorm van een veedrinkput, met ernaast een 1,5 meter ho ge heuvel, waarop struiken ko men. Deze heuvel gaat dienst doen als overwinteringsplaats van amfibieën. De overhoek bij de Schroeweg heeft een on dergrond van veen en daarop wordt met de herinrichting in gespeeld. Er zal een moeras achtig gebied ontstaan, waar in smalle dammetjes lopen. 's HEER ABTSKERKE - De geschiedenis neemt vreemde wendingen. Nog maar nauwe lijks opgewarmd van de Kou de Oorlog, maakt Nederland zich op voor de Winterhulp. Grootscheepse acties worden voorbereid om de honger en de kou, die de Sovjetunie in een wurggreep dreigen te ne men, te slim af te zijn. Het In ternationale Rode Kruis is al in Moskou neergestreken, maar in de rest van het im mense land lijkt de situatie hopeloos, weet S. Babiouk- Matroushak uit 's-Heer Abts- kerke. Contacten met haar fa milie in Kalinin, de stad tus sen Moskou en Leningrad die nu weer de vóórrevolutionai re naam Tver heeft terugge kregen, hebben haar erg be zorgd gemaakt. „Er is hele maal niets." Mevrouw Babiouk vertrok al vóór de omwenteling, ander half jaar geleden, uit Kalinin naar Nederland. Met haar man en twee kinderen besloot ze een betere toekomst buiten de Sovjetunie te zoeken. Via de Regeling Opvang Asielzoe kers kwam ze in 's Heer Abts- kerke terecht. Intussen heeft het gezin via een werkvergun ningsprocedure toestemming- om in Nederland te blijven. „In het begin was het al moei lijk. We wisten waar we onze familie hadden achtergelaten: in een stad met 600.000 inwo ners waar alleen aardappelen en brood goed te krijgen wa ren. Groente was er mondjes maat en fruit allen op de zwar te markt: onbetaalbaar dus. We zijn niet voor niets wegge gaan. De voeding in Rusland was al jaren eenzijdig, veel mensen hebben last van bloedarmoede en met de kin deren was het ook steeds kwakkelen." Mevrouw Ba biouk heeft het dan nog niet over het tekort aan zeep en wasmiddelen, babyvoeding en babykleding. „Dat was er vroeger al nauwe lijks. Voor babyvoeding, vlees en worst gingen wij altijd naar Moskou. Daar viel de schaar ste nogal mee. Drie uur staan in een trein en helemaal volge pakt weer drie uur terug. Ik heb begrepen dat dat nu ook niet meer hoeft. Mijn familie meldt dat er gewoon helemaal niks is. Geen rijen voor de win kels, geen aardappelen, geen brood en geen groente. Zelfs in Moskou en Leningrad is alles op." Van haar broer kreeg me vrouw Babiouk het verzoek om toch babyvoeding en ba bykleding op te sturen. Hij is bekeuringen Mevrouw S. Babiouk-Matroushak met haar kinderen Igor en Irena (foto Willem Mieras) pas vader geworden en zijn vrouw heeft geen borstvoe ding. „Melk is in heel Kalinin nergens te krijgen en ik zou zo graag helpen maar er komt niets aan. We hebben al vaak geprobeerd zaken via de post in Kalinin te krijgen, maar er gens onderweg verdwijnt het gewoon. Je voelt je heel mach teloos want je familie is toch heel dierbaar. Dat merk je pas goed als je ver weg bent." Mevrouw Babiouk heeft al haar hoop gevestigd op de hulpacties die in verschillende Europese landen worden op gezet. „De winter is in Kalinin heel koud en verschrikkelijk lang. Oudere mensen die kin deren hebben, kunnen wel licht van hun familie wat ver wachten maar wie bejaard is en alleen, die krijgt het moei lijk. Bij ons zijn geen bejaar dentehuizen. als oudere moet je het van je kinderen hebben. Heb je die niet, dan houdt alles op." De hulpacties kunnen maar een deel van het bezorgde hart verwarmen, want het blijft de vraag of distributieproblemen overwonnen kunnen worden. „Ik ben zo bang dat al die voedselpakketten weer te rechtkomen bij degenen die toch al van alles hebben. Als hulpgoederen via de Russi sche systemen worden ver deeld, ben ik er zeker van dat geen enkele arme sloeber er van profiteert. Dan verdwijnt alles op de zwarte markt. Als Nederlanders voedsel inzame len, kunnen ze het het beste ook maar zelf verdelen", vindt mevrouw Babiouk. Daarnaast vreest ze ook dat acties zich zullen concentre ren op de grote bevolkingscon centraties: Moskou en Lenin grad. „Daar zit wel een zekere logica in, want in Moskou lij den 9 miljoen mensen honger als er niets is. Maar ik hoop toch dat kleinere steden als Kalinin ook aan de beurt ko men. Die mensen hebben ook geen enkele mogelijkheid om aan voedsel te komen. Het platteland is ver weg, snel leeggekocht en bovendien we ten ze daar ook van zwarte prijzen. Ik hoop maar dat mijn landgenoten het tot de lente kunnen uithouden met de no dige hulp. Als de lente voorbij is, wordt het altijd beter". Mieke van der Jagt Advertentie 900 p'S&c héél gAhjZMiLoe. ^uJlEoij-efd Vissers vingen EN HAAG (ANP) - Tegen Ne- erlandse vissers is dit jaar tot 1 augustus negenhonderd keer en proces-verbaal opgemaakt vegens het sjoemelen met vis- angsten. Dit schrijft minister ukman in een brief aan de weede Kamer. Bukman ziet in et grote aantal processen-ver- aal het bewijs dat de vissers og steeds op grote schaal de re- els overtreden. e minister schrijft in zijn brief at de Algemene Inspectie- ienst (AID) een maximale in- panning levert om de vissers op et rechte pad te houden. En oewel dit maar niet wil lukken, s verdere intensivering van de :ontrole niet mogelijk, schrijft ukman. ders die meerdere kotters bezit ten moeilijker het quotum te overschrijden. Bukman wil ook de mogelijk heid tot reserveren van licenties bij vervanging beperken omdat daar misbruik van wordt ge maakt. Als een visser zijn kotter vervangt, mag hij daar twee jaar over doen met behoud van quo tum. Door allerlei kunstgrepen toe te passen, kan een visser momen teel zijn quotum veel langere tijd in reserve houden. Die vangs trechten blijven daardoor steeds boven de markt zweven, hetgeen Bukman niet bevalt. Door aan scherping van de regeling wil hij een eind maken aan het mis bruik. og meer inzet van personeel en ïaterieel gaat ten koste van de ontrole in andere bedrijfstak- •en. Het is zelfs de vraag of de ontrole op de visserij in de hui- ige omvang gehandhaafd kan vordert, waarschuwt hij. „De renzen aan de inspanningen 'an overheidszijde zijn bereikt." ukmans voorganger Braks zag ich in september gedwongen af e treden omdat een meerder- eid in de Tweede Kamer zijn 'isserijbeleid als onvoldoende eoordeelde. Om de structurele verbevissing tegen te gaan, wil ukman de huidige regelgeving nor de visserij op enkele punten anpassen. Zo is hij van plan net ingang van 1 januari 1991 de ederij contingenten af te schaf- en. Dat vereenvoudigt de con- role en dan wordt het voor re- Bukman is verder van plan een aantal externe deskundigen om advies te vragen over de ver plichte sanering. Dwangmatige vermindering van de vangstca paciteit van de kottervloot lijkt nog de enige manier om een eind te maken aan de vangstover schrijdingen. Bukman wil van de deskundigen weten hoe zo'n regeling er juridisch moet ko men uit te zien. Behalve de veranderingen in het nationaal beleid wil Bukman ook het EG-beleid aanpassen. In plaats van de toegestane vangs thoe veelheden elk jaar toe te wijzen wil Bukman in Brussel pleiten voor meerjarige visquo ta. De Tweede Kamer behandelt maandag de begroting van het ministerie van Visserij. Vlaanderen, met name de afde ling Hulst die enorm actief is ge weest. Die hebben allerlei ande re afdelingen meegesleurd. Dat is een ontwikkeling die mij enorm veel plezier doet. Zo krijg je volwassen vrijwilligers." En sinds het verdwijnen van de BB rukt het Rode Kruis uit bij ram pen. Een enorme omschakeling voor de organisatie, die oor spronkelijk de gewondenzorg op het slagveld voor haar rekening nam. Op de vraag of hij gedurende vijftien jaar een stempel wist te drukken op de organisatie, moet Bollen lang nadenken. „Je doet 't niet alleen. Het is meer een kwestie van de zaak op gang houden. Het plezierigste van al les was, dat je met vrijwilligers werkte. Sommigen doen het voor hun eigen eer; anderen door het voor het Rode Kruis. Dat maakt mij niet uit: ze doen 't vrijwillig!" Bollen heeft nooit ge dacht er eerder de brui aan te ge ven. „M'n vrouw misschien wel 's", lacht hij. „Ik heb het met erg veel plezier gedaan. Ik zal 't wel missen, maar ik krijg er veel vrije tijd voor terug." Het Rode Kruis neemt zaterdag 1 december vanaf 11 uur af scheid van Bollen tijdens een kringvergadering in de Prins van Oranje te Goes. De schei dende kringcommissaris blijft ('voorlopig') vqorzitter van de Stichting Rode Kruis Bloed bank Zuid-West-Nederland. Daarnaast vervult hij nog tal van andere bestuursfuncties. Kringcommissaris N.M. Bollen legt op 1 december zijn voorzit tershamer van het Zeeuwse Ro de Kruis neer. (Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - In de Tweede Ka mer tekent zich een meerder heid af voor het invoeren van een veilplicht voor vissers. De ze verplichting om vissers te dwingen hun vis op afslagen aan te voeren en te verkopen, krijgt echter geen steun van mi nister Bukman (visserij). De minister schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. De zogenoemde 'veilplicht' zal niet bijdragen aan een effectievere controle op de visvangsten, al dus Bukman. Bovendien is de maatregel in strijd met Europe se regels. Volgens Bukman kan de veilplicht alleen gelden voor vis die in Nederland is aange land. Vis die in het buitenland aan land wordt gebracht, kan volgens EFG-richtlijnen na transport naar Nederland, niet meer geveild worden. Het afwijzende standpunt van de minister komt aan de voor avond van het debat in het par lement over de visserij-begro ting. In de Tweede Kamer wordt de laatste tijd wel steeds vaker gedacht aan een veilplicht. Na de laatste visserij-affaire, die mi nister Braks zijn politieke kop kostte, werd de roep om een veil plicht groter. Vooral de PvdA is voorstander van zo'n veilplicht, waarbij vis sers worden verplicht hun vangst aan te voeren en te verko pen op de afslagen. Op die ma nier zou het veel moeilijker wor den voor vissers de vangst-be perkingen te omzeilen. Het CDA vergadert vandaag over de veil plicht. CDA visserij-woordvoer der H. Eversdijk heeft zich al herhaalde malen uitgelaten voor de veilplicht. Het zal van zijn overtuigingskracht afhan gen of de fractie het standpunt overneemt. De VVD is tegen een veilplicht als die alleen in Nederland wordt ingevoerd. Woordvoerder Te Veldhuis is bang dat vissers met hun vis naar buitenlandse ha vens waar geen veilplicht be staat, zullen uitwijken. „Dat is vooral funest voor de Zeeuwse havens. De vissers zullen eerder in België hun vis aanlanden", al dus Te Veldhuis. Als de omlig gende landen ook een veilplicht invoeren, is de VVD er voor dit ook in Nederland te doen. Volgens Bukman staan de Euro pese regels voor vrije concurren tie een veilplicht niet toe. De mi nister betwijfelt ook of de vissers zich door de veilplicht wel aan de vangstbeperkingen gaan houden. VLISSINGEN - De vier Zeeuw se instellingen voor in-service- opleidingen in de gezondheids zorg willen 1 maart 1991 al een blauwdruk klaar hebben voor een fusie. G.J.A.M. Adan, voor zitter van de stuurgroep die de fusie voorbereidt, heeft dat dinsdag bekend gemaakt. De in stituten waren aanvankelijk van plan pas in 1995 tot een bun deling van krachten te komen. De fusie tussen de vier instellin gen voor in-serviee-onderwijs is noodzaak, aldus Adan. Het In stituut voor Gezondheidszorg onderwijs (IGO) in Vlissingen, Infra Scaldem in Terneuzen, de School voor Verpleegkundigen en de School voor Ziekenverzor genden, allebei in Goes, zijn los van elkaar te klein. De vorming van één instelling in Zeeland voor in-service-opleidingen komt de kwaliteit ten goede, vol gens Adan, en is ook kostenbe sparend. Het terugdringen van de kosten is voor de belangrijkste finan ciers van het in-service-onder- wijs, de ziekenhuizen en ver pleegtehuizen, van het grootste belang. Ze zijn gedwongen meer en meer op de centen te letten. Ze hebben de theoretische oplei ding en de begeleiding van leer ling-verpleegkundigen uitbe steed aan in-service-instituten. Die moeten ook een bijdrage le veren. Een efficiëntere én goedkopere organisatie van het in-service- onderwijs is mogelijk, meent Adan. Hij wijst erop dat de vier Zeeuwse instituten elk een eigen directeur en administratie heb ben. Specialistische opleidingen waarvoor weinig leerlingen per lokatie zijn, kunnen ook worden gebundeld. Na eenfusie kunnen docenten worden uitgewisseld. De instellingen kunnen samen gemakkelijker de nascholing op pakken. De stuurgroep, waarvan het CDA-statenlid Adan onafhanke lijk voorzitter is, is voor de zomer in het leven geroepen en in sep tember aan de slag gegaan. De directeuren en bestuursvoorzit ters van de vier in-service-instel- lingen nemen erin deel. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat een fusie zo snel mogelijk gestal te moet krijgen en niet pas in 1995. De stuurgroep streeft er naar 1 maart 1991 een blauw druk klaar te hebben voor de nieuwe organisatie. Adan kan nog geen invoeringstermijn noe men. Dat is onder meer afhanke lijk van de besprekingen met de medewerkers en de vakbonden. Die mogen na de publicatie van de blauwdruk hun zegje doen. MIDDELBURG - Er moet in Zeeland een tandheelkundig in formatiepunt (TIP) komen. De provincie moet het TIP finan cieel mogelijk maken. Dit blijkt uit een notitie die de commissie basis- en eerstelijnsgezond heidszorg van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid (RAVOZ) heeft uitgebracht. Het hoofdkantoor van de Neder landse Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde (NMT) en de afdeling Zeeland van de NMT hebben zich al be reid getoond een Zeeuws TIP- project op te zetten, aldus de RAVOZ-commissie. Het infor matiepunt moet in Goes geves tigd worden en toegankelijk zijn voor de hele Zeeuwse bevolking. Een tandheelkundig informatie punt heeft tot taak patiënten voor te lichten. Het accent ligt daarbij op het bieden van hulp bij menings- en besluitvorming over tandheelkundige zaken. In 1986 en 1987 heeft de NMT in samenwerking met de Consu mentenbond met drie TIP's geëxperimenteerd in Gronin gen, Utrecht en Sittard. De erva ringen waren overwegend posi tief en de proef heeft inmiddels een vervolg gekregen. Het TIP bleek een sterke regio nale tot provinciale aantrek kingskracht te hebben. In het cliëntenbestand waren vooral vrouwen, particulier verzeker den en 50- tot 60-jarigen sterk vertegenwoordigd. Het voorstel in Zeeland tot een TIP te komen wordt maandag 3 december door de RAVOZ be sproken. VLISSINGEN - De rijkspolitie te water in Vlissingen heeft maandagavond proces-verbaal opgemaakt tegen de kapitein van het Deense schip Nord Borg in verband met vervuiling van het water in de Vlissingse Bui tenhaven. Bij het bunkeren van brandstof is volgens de politie 150 tot 200 liter zware stookolie in de haven terecht gekomen. De Nord Borg vaart in charter voor de Oula Line tussen Vlissin gen en Sheerness, voor het transport van vrachtwagens en opleggers. De bunkerboot Vel- sen voorzag het schip maandag middag van 200 ton zware stook olie als brandstof. Bij het eind van de werkzaamheden kwam waarschijnlijk een luchtbel mee, waardoor de stookolie door de ontluchtingspijp naar buiten spoot en via het dek in de haven kwam. De rijkspolitie te water ontving om 16.30 uur de melding van de vervuiling. Aan boord van de bunkerboot bleken de werk zaamheden te zijn uitgevoerd volgens de overeenkomst die met de kapitein van de Nord Borg was gesloten. Die erkende de verantwoordelijkheid voor de overtreding. In overleg met offi cier van justitie mr S. Tempel werd een schikking van 500 gul den voorgesteld. De kapitein heeft dat bedrag betaald. Rijkswaterstaat verwacht, al dus de politie, dat de stookolie oplost door verdamping en ver menging met water dat door scheepsschroeven in beweging wordt gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 13