PZC Dienstverlening Noord-Zeeland wil meer geld Borsele betaalt mee aan aanschaf compostvaten Nieuwe sporthal Zierikzee werd feestelijk geopend Ruim 8 ton voor reconstructie Elkerzeeseweg Veere gul voor Roemeens dorp streek 8 Brouwershaven, Nieuwerkerk, Bruinisse en Burghsluis MAANDAG 26 NOVEMBER 1990 Vergadering van stichting Jeugd Afscheid van brandweerman NOORDWELLE Kennis Autokraker steelt jassen Groot feest in kader jubileum vechtkunstgroep Inbrekers doorzochten twee huizen Lezing voor natuurkundig gezelschap Financiering Inbraak woning Oost-Souburg ZIERIKZEE Te klein Sinterklaas enthousiast ingehaald BROUWERSHAVEN - Enthou siast hebben de kinderen van Brouwershaven Sint-Nicolaas ingehaald. Hij arriveerde zater dagmiddag met tien vrolijke Zwarte Pieten en een veelbelo vende hoeveelheid grote en kleinere pakjes in de haven van de smalstad. Per schip natuur lijk. Enkele Pieten vonden dat het schip niet snel genoeg ging en roeiden daarom in een vlet als eersten de haven binnen. Het traditionele welkomslied 'Zie ginds komt de stoomboot' van de zeer geïmponeerde kin- ZIERIKZEE - Het algemeen be stuur van de stichting Jeugd Schouwen-Duiveland vergadert dinsdagavond in gebouw de Driehoek in Zierikzee. Op de agenda staat het werkplan voor 1991. Verder worden administra tief medewerkster Mieke de Graaf en ClOS-stagiair Mare van de Riet voorgesteld. De verT gadering begint om 19.30 uur. BRUINISSE - De Bruse brand weerman M. Haeck zet volgen de maand een punt achter zijn activiteiten voor het korps. Hij wordt 9 december 55 jaar en dat is de leeftijd waarop een vrij willig brandweerman dient te stoppen. Haeck is ruim 22 jaar lid van de brandweer in Bruinisse geweest. Hij neemt afscheid tijdens een bijeenkomst die woensdag 19 december om 20 uur begint in 't Keldertje van 't Durps'uus. Bij die gelegenheid ontvangen ook enkele leden van het korps een diploma. Plattelandsvrouwen - De afdeling Noordwelle van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen maakt donder dag een uitstapje naar Numans- dorp waar een bezoek wordt ge bracht aan de kerstmarkt van een grote kwekerij. De dames krijgen een rondleiding door het bedrijf en wonen een demonstra tie kerststukjes maken bij. deren werd weliswaar over stemd door het ferme tromgerof fel van drumband Apollo, maar de feestvreugde was er niet min der om. Moeders hielden hun kinderen angstvallig bij de rand van de kade weg en veel vaders grepen de aankomst van de goedheiligman aan om hun vi deocamera nog eens uit de kast te halen. Onder de wachtenden op de ka de was ook burgemeester L. N. Labruijère. Sint-Nicolaas had niet veel gelegenheid de verwel koming van de eerste burger te beantwoorden, want de kinde ren eisten zijn aandacht op. De Sint maakte zijn faam als kin dervriend waar. Hij nam onmid dellijk een kleuter op de arm, in formeerde naar gezondheid, ge drag en wensen en was kwistig met aaien over bollen en bis schoppelijke knepen in frisrode wangen. Alsof hij niet in minstens drie an dere Schouwse plaatsen zijn in tocht moest maken, wandelde Sinterklaas doodgemoedereerd, omstuwd door een verheugde kinderschaar, naar de muziek tent op het havenplein. Daar was burgemeester Labruijère eindelijk in de gelegenheid hem uitgebreider te verwelkomen. De Spaanse gast nam er onder tussen zijn gemak van in een ze tel die ter ere van hem in de mu ziektent was geplaatst. In zijn antwoord op de vriendelijke woorden van de burgemeester, legde hij een opmerkelijke ken nis van de stand van zaken in de gemeente Brouwershaven aan de dag. Het werd voor de Sint nog haas ten om op tijd in Nieuwerkerk, Bruinisse en Burghsluis te zijn. Sinterklaas nam in Brouwershaven ruim de tijd om met de kinderen te praten (foto Pieter Honhoff ZIERIKZEE - De Federatie Maatschappelijke Dienstverle ning Noord-Zeeland (FMD) wil meer geld van de deelnemende gemeenten. Dit verzoek vindt zijn oorzaak in het feit dat het 'S HEERENHOEK - Uit de auto van A. M. L. uit Lewedorp zijn in de nacht van zaterdag op zon dag drie jassen gestolen. De lin- kervoorruit was ingeslagen. De wagen stond geparkeerd aan de Marktstraat in 's Heerenhoek. De totale schade bedraagt bijna achthonderd gulden. Rijk het gedeelte van de subsi die dat betrekking heeft op de personeelsformatie, heeft ver minderd. Verder wil de federa tie aanpassing van de afkoop sommen voor apparaat- en ver voerskosten. De FMD heeft de gemeenten verzocht de subsidie voor vol gendjaar op 10,52 gulden per in woner te bepalen. Deze vraag komt dinsdag 4 december aan de orde in de commissie wel zijnsbeleid van de gemeente Zie rikzee. In de ontwerp-gemeente- begroting had het college van burgemeester en wethouders re kening gehouden met een subsi die van 8,76 gulden per inwoner voor de FMD. Het dagelijks be stuur van de gemeente stelt nu voor de subsidie te bepalen op 9,49 gulden per inwoner, ofwel in totaal 93.000 gulden. HEINKENSZAND - Alle inwo ners van de gemeente Borsele kunnen tegen een verlaagde prijs een compostvat kopen. Burgemeester en wethouders willen er 50 gulden op toeleg gen, zodat gegadigden zo'n 'tank' voor 75 gulden kunnen kopen. De gemeenteraad beslist over dit voorstel in zijn verga dering van 4 december om 16.00 uur. Het college doet het voorstel om de afvalberg te verminderen. In woners kunnen met een com postvat zelf groente-, fruit- en tuinafval (GFT-fractie) verwer ken tot meststoffen die opnieuw bruikbaar zijn. Voor de gemeen te zit hier een financieel voordeel aan, omdat er minder stortrech- ten betaald hoeven te worden. Berekend is dat een gezin jaar lijks gemiddeld 300 kilogram minder vuil aanbiedt als het een compostvat heeft. Overigens be spaart de gemeente weinig op de transportkosten, omdat de rou te toch moet worden gereden voor het andere afval. De vaten wil de gemeente kopen bij de NV Vuilafvoer Maatschap pij te Amsterdam (Vam). Deze onderneming stelt gratis ie mand beschikbaar die de voor lichting aan de bevolking over composteren ter hand neemt. Uit de praktijk is gebleken dat dertien procent van de bevol- MIDDELBURG - De vecht kunstgroep 'Naga' Pencak Silat van de vereniging Sinar viert zaterdag 8 december het tienja rig jubileum. Het feest wordt gehouden in het ontmoetings centrum Dauwendaele in Mid delburg. De activiteiten begin nen om 16 uur en gaan door tot 01 uur. De zaal is open om 15 uur. In de middag zijn er vanaf 16 uur demonstraties van de groepen Naga Pencak Silat, Panca Sila Geleen, Pukulan Madura, Pan ca Sila Helmond en Lingkar Roosendaal. Om 18.45 uur is er gelegenheid om te eten. Er is een Indonesische keuken aanwezig. Om 20 uur wordt de feestavond geopend. Deze wordt opgeluis terd met optredens van de bands Six Gallons en Interface en de dansgroep Melati. Ook staan een loterij en een Pencak Silat-demonstratie op het pro gramma. king ingaat op een dergelijk voordeeltje. Vandaar dat b en w duizend compostvaten willen aanschaffen. De raad bespreekt ook het voor stel over verplaatsing van tim merfabriek Mol in Heinkens- zand naar het bedrijfsterrein Noordlandseweg. De fabriek veroorzaakt erg veel hinder in de woonwijk bij Dorpsstraat en Julianastraat. Verplaatsing van de onderneming is de enige mo gelijkheid om het probleem uit de wereld te helpen. Dit kost de gemeente 502.347 gulden. Daar van is een subsidie van de pro vincie van twee ton al afgetrok ken. Op de agenda staan verder on der meer de begroting 1991, kin deropvang en verlening van een bijdrage voor de aanleg van een zoet-waterleiding voor de land bouw. MIDDELBURG - Een scanner, videorecorder en tien girobe taalkaarten met pasje zijn za terdagavond ontvreemd uit een woning aan de Van Heems- kerekstraat in Middelburg. De inbrekers zijn tussen 17.30 en 22.30 uur het huis binnengedron gen. Zij forceerden de balkon deuren. Tussen 18.45 en 20.00 uur dezelfde avond is aan de Sint-Jansgang in de Middel burgse binnenstad ingebroken. Bij thuiskomst ontdekte de be woner een gat in de voordeur en een gebroken raam aan de ach terkant. Hij miste niets. MIDDELBURG - Prof dr D. de Wied houdt woensdag 28 novem ber op uitnodiging van het Na tuurkundig Gezelschap in ge bouw De Schakel in Middelburg een lezing met als titel 'Neurope- tiden en gedrag'. In de lezing worden de invloeden van be paalde lichaamseigen chemi sche stoffen, de neuropetiden, op het menselijk gedrag behan deld. Prof dr De Wied is werk zaam op het Rudolf Magnus In stituut voor Farmacologie van de Rijksuniversiteit Utrecht. Der bijeenkomst begint om 20.00 uur. Wethouder en voorzitter van de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland L. J. van Gastel, voor de gelegenheid op sportschoenen, tijdens zijn toespraak in de nieuwe sprtaccommodatie (foto Pieter Honhoff ZIERIKZEE - Met een schot in de roos is zaterdag de tweede sporthal in Zierikzee door bur gemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs officieel geopend. Tijdens een feestelijke middag in het nieuwe sportcomplex grenzend aan het Sportcentrum Onder dak, sprak de burgemeester zijn waardering uit voor de Stich ting Sportcentrum Schouwen- Duiveland. „De bouw is in snel treinvaart gerealiseerd. Voor Zierikzee is deze accommodatie een belangrijke en essentiële voorziening die staat voor vele jaren intens genieten." Twee jaar nadat er voor het eerst door het stichtingsbestuur ge sproken is over nieuwbouw, prijkt het complex naast Onder dak. De officiële opening van za terdag komt ruim twee maan den na de echte ingebruikname van de voorziening. Op 19 sep tember vond de eerste aftrap van een voetbalwedstrijd plaats in de nieuwe sporthal. Burg meester Asselbergs verwoordde het optimisme dat bij het stich tingsbestuur bestaat omtrent de bezetting van de nieuwe voorzie ning. „Na consultatie met de verschillende sportverenigingen op het eiland, is het u duidelijk geworden dat de gebruiksuren van de totale accommodatie uit kunnen groeien van 1500 tot maar liefst 3100 uren." Wethouder en tevens voorzitter van de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland L. J. van Gastel, benadrukte nog eens de vlotte afhandeling van zaken rond de bouw en de goede sa menwerking' tussen de gemeen te en de aannemer, het bouwbe drijf Pelikkaan uit Tilburg: „Alle afspraken zijn nagekomen". De nieuwe sporthal heeft 1,9 mil joen gulden gekost. De gemeen te Zierikzee heeft daarvan 10 procent, 191.000 gulden, be schikbaar gesteld. Het resteren de bedrag is door de stichting uit eigen middelen gefinanceerd. Sporters krijgen dankzij de bouw van de tweede sporthal de beschiking' over onder meer drie tennisbanen, een zaalvoetbal en volleybalveld. Om de feestelijke officiële ope ning luister bij te zetten, speel den - op uitnodiging van de SCHARENDIJKE - Tijdens een extra vergadering heeft de ge meenteraad van Middenschou- wen zaterdag 843.000 gulden uitgetrokken voor de recon structie van de Elkerzeeseweg tussen de Boutlaan in Scharen- dijke tot voorbij Eikerzee. In verband met de aanbestedings- en gunningsprocedure kon dit onderwerp niet wachten tot de gewone raadsvergadering van woensdag. Om de subsidies niet in gevaar te brengen, moeten de voorbereidingen voor het werk in ieder geval in december be ginnen. VLISSINGEN - Inbrekers heb ben vrijdagavond in de gemeen te Vlissingen hun slag geslagen in een woning aan de Molenweg in Oost-Souburg en een vracht wagen aan de Govert Flinck- laan. De buit uit de woning bestond uit twee leren jassen, een porte monnee met 125 gulden en twee bankpasjes, een rijbewijs, een fles parfum en een broodrooster. De daders kwamen het huis bin nen door het slot van de achter deur te forceren. Uit de vrachtauto van de firma M. uit Ritthem is aan de Govert Flincklaan in Vlissingen een 27- mc zendbakje, een antenne en een luidspreker gestolen. Een portierraam was vernield. De reconstructie van de Elker zeeseweg vormde het enige agendapunt voor de gemeente raad. Er was dan ook alle gele genheid het onderwerp uitge breid te bespreken. De werk zaamheden omvatten onder .meer de aanleg van drie drem- pels en enkele middengeleiders om de snelheid van het verkeer te verminderen. Eerder al is de Elkerzeeseweg in de bebouwde kom van Scharen- dijke aangepast. Daarmee was ongeveer 700.000 gulden ge moeid. Burgemeester W. dei Boer vestigde er de aandacht op dat reconstructiewerken voor een totaalbedrag van ruim an derhalf miljoen gulden voor een gemeente met de omvang van Middenschouwen als grote pro jecten zijn aan te merken. Het is de bedoeling dat de recon structie van de Elkerzeeseweg vóór het zomerseizoen gereed is. Beter Wonen - De vereni gingsraad van woningbouwver eniging Beter Wonen in Zierik zee komt vanavond (maandag) bijeen. Op de agenda staan on der meer de verkiezing van be stuursleden en een commissaris en informatie over de projecten nieuwbouw en grootonderhoud die in voorbereding en in uitvoe ring zijn. De vergadering heeft plaats in het kantoor van Beter Wonen aan de Calandweg en be gint om 19.30 uur. De commissie bespreekt verder subsidie-aanvragen van de nieu we Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid, van de Stichting Vervoer Gehandicap ten Sport Zeeland, van de Bewo nerscommissie Flatbewoners Borrendamme en van de Stich ting Schouws-Spel. De vergade ring-in de commissiekamer van het stadhuis - begint om 16.30 uur. VEERE - Roemenië is uit het oog, maar nog niet uit het hart. Een eerste inzamelingsactie in de gemeente Veere voor het Roemeense dorp Tinca leverde zaterdag zoveel op, dat het orga niserend comité dringend ver legen zit om een tweede vracht wagen. Het actiecomité, ge vormd door alle Veerse kerken, kreeg onverwacht grote hoe veelheden kleding, dekens en voedsel binnen. Tientallen vrijwilligers zijn za terdag in de weer geweest in Vee- re, Serooskerke, Gapinge en Vrouwenpolder. Wethouder W. J. Sanderse wenste hen 's mor gens voor het stadhuis in Veere veel succes. Dat aan het einde van de dag zijn wens uitkwam, was mede te danken aan de ge meente Veere. Zij nam de druk kosten van een vooraf huis-aan- huis verspreide folder voor haar rekening. Het actiecomité kreeg gratis de beschikking over vrachtauto's van de gemeente Veere en mocht in elke dorps kern gebruik maken van het ver enigingsgebouw. De meeste spullen zijn aan huis opgehaald. Veel mensen kwa men ook naar de verenigingsge bouwen. Sommigen bleven spontaan en staken een handje toe. De kleding en dekens ble ken over het algemeen goed bruikbaar. Een man in Gapinge kwam met een origineel geschenk voor Tin ca aanzetten: een karrevracht steenkolen, netjes verpakt in zakken. Een bedrijf uit Middel burg schonk een forse lading be drijfskleding; schoenen met sta len neuzen en overalls. Een aan tal dorpsbewoners dat niets tweedehands kon vinden, gaf geld en/of voedsel. De actie verliep succesvol, zelfs zo succesvol dat de toegewezen opslagplaats in de oude Marina- jachtwerf te klein was. De eige naar opende snel enkele andere leegstaande ruimten. Zo konden alle goederen uit Veere, Gapinge en Serooskerke daar toch wor den ondergebracht. De kleding en dekens uit Vrouwenpolder zijn in dat dorp opgeslagen in een loods van een vrachtwagen- bedrijf. Het eerste transport naar Tinca, een dorp op een kleine 40 kilo meter van de Hongaarse grens, vertrekt maandag 7 januari van uit Veere. Voor die tijd is nog veel werk aan de winkel. Het voedsel, onder meer bakolie, meel, gistpoeder en babyvoe ding, moet over standaardpak ketten worden verdeeld. Het ac tiecomité hoopt er 2500 te kun nen maken. Alle gezinnen in het 7.000 inwo ners tellende Tinca kunnen dar worden voorzien. Dominee San- dor Berke van Tinca heeft een bewonerslij st gestuurd. Op grond daarvan worden speciale pakketten samengesteld voof onder anderen ouderen en gezin nen met veel of weinig kinderen; Onvoldoende voedsel is binnen om alle dorpelingen een pakkel te geven. Het actiecomité heef) ook geld achter de hand. Een speciale bankrekening is ge1 opend waarop inmiddels 1600 gulden staat. De middenstand^ vereniging in Vrouwenpolder heeft de opbrengst van de Sirf terklaas-actie toegezegd en het actiecomité is medio decembei met een stand paraat op de tra ditionele Veerse kerstmarkt. Dè bedoeling is medicijnen te ko pen en eventueel ook eten. Het actiecomité heeft voor het transport begin januari één vrachtwagen, gratis beschik baar gesteld door een vervoers bedrijf in Veere. Een onderne ming uit Grijpskerke zorgt voor brandstof. Om alle spullen op de plaats van bestemming te krij gen, is sinds zaterdag echter een tweede vrachtwagen nodig. Het actiecomité hoopt die voor maandag 7 januari te hebben ge vonden. stichting - één bowls-team uit Tilburg en één uit Engeland een demonstratiewedstrijd in de nieuwe hal. De in Engeland zeer populaire sport, komt ook in Ne derland meer in de belangstel ling. Op een dertig meter lange wed- strijdmat rolden de spelers za terdag de 'bowls' (speelballen) zo dicht mogelijk naar de 'Jack', een klein balletje. De demon stratiewedstrijd was in eerste in stantie bedoeld als kennisma king met de sport. Bij voldoende belangstelling hoopt de stich ting ook in Zierikzee een bowls team op te zetten. De uitslag van de demonstratiewedstrijd was 4-3 voor Engeland. Verder de monstreerden de eilandelijke 'tenniswelpen' hun sport op de splinternieuwe velden. Dominee Sandor Berke uit het Roemeense dorp Tinca is de contact persoon van het actiecomité in de gemeente Veere (foto Lex de Meester)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 24