H 8 VIki r'ttnviNClftl F 7FFIIWSE cumin. orbatsjov: hulp an Westen kan iroblemen oplossen Blij weerzien op Soesterberg Luns: Udink mee naar Irak russisch Roulette Auteur Roald Dahl in Oxford overleden Een Hamburger voor slechts 1;? AA CQMBLBACK rIIIJ f IIIIj!II.LE Ll.l.u f v DE EERSTE KEUS VAN ELF G0ESE AUTO-DEALERS Arnhemse politie vindt partij 48 kilo heroïne Spitsvignet niet voor 1993 Nederlaag Maij-Weggen bjjleveld DORIftft Eredoctoraat voor schrijver W. F. Hermans NU Poster Oud hout Vogeltrek Gynaecologie 233e jaargang no. 278 Zaterdag 24 november 1990 ■Ik' VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING GRATIS NIEUWE FILM! mm I Autolease Zeeland B.V. verhuizings opruiming Cilinderinhoud Oud minister en oud-Ogem-topman „staat niet te springen" Een hele dag spetterend ezier voor maar vijf gulden! Niet gelukkig Opportunist ANTIEK GEVRAAGD Dat kan bij McDonald's restaurant Middel burg, want we bestaan één jaar en dat willen we vieren! McDonald's restaurant met McDrive A58 afslag Middelburg, Bosschaarts- weg 1, Middelburg Zuid. - 2® Guur weer Er is vandaag veel bewolking waaruit het vanmiddag licht regent. De zuid oostelijke wind is af en toe krachtig. Middagtemperatuur 4 graden. f VL1SSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) mm nm m. ism Autorijden zwaarder belast JEN HAAG (GPD) - Een spits vignet zal niet voor 1993, en mo- elijk helemaal niet, worden in gevoerd. Het kabinet heeft daar jsteren toe besloten. Om de erkeers- en vervoersplannen [och te kunnen financieren zal 1992 de motorrijtuigenbelas- jng extra worden verhoogd, ventueel zal dan ook de benzi- eaccijns extra omhoog gaan. Premier Lubbers heeft dit giste ren na afloop van het kabinets beraad meegedeeld. De besluit vorming betekende een neder- :aag voor minister Maij-Weggen verkeer). Zij wilde met ingang van 1992 een spitsvignet in de Randstad invoeren. Dat zou 600 gulden per jaar gaan kosten. LUIK - De Nederlandse schrij ver W.F. Hermans heeft gisteren aan de universiteit van Luik het eredoctoraat in de letteren en de filosfie ontvangen. Hermans werd het eredoctoraat toege kend naar aanleiding van het i-jarig bestaan van de Facul teit Letteren en Wijsbegeerte van deze door koning Willem I in 1817 opgerichte universiteit. Prof. L. Gillet, hoogleraar Neder- andse taal en letterkunde en ïoofd van de Nederlandse-taal- ifdeling van deze Franstalige Diversiteit zei dat het beraad iver het toekennen van het ere- loctoraat aan Hermans „nog ;een twee minuten had ge- luurd. Hermans is niet zomaar len schrijver, maar hij is voor ins onmiskenbaar de meest ge- ialenteerde van na 1945." Lubbers liet weten dat de invoe ring van het spitsvignet vooral hangt op degenen die alleen inci denteel in de spits rijden. Deze mensen zouden een dagkaart moeten kunnen kopen. De orga nisatie daarvan, en de controle erop, vergt echter nieuwe tech nieken. Het testen en de invoe ring daarvan kost tijd. De premier gaf te kennen dat het kabinet er nu op mikt het spits vignet in 1993 in te voeren. Hij sloot echter niet uit dat tegen die tijd de ontwikkeling van de elektronische tol zo ver is voort geschreden, dat dat middel be ter is. Elektronische tol heeft binnen het kabinet de voorkeur boven een spitsvignet. Bij de financiering van de ver- keers- en vervoersplannen gaat het kabinet ervan uit dat de kos ten van het openbaar vervoer en de auto gelijk oplopen. De kos ten van het openbaar vervoer mogen in ieder geval niet meer stijgen dan die van de auto. Bij de financiering van alle plan nen wil het kabinet die middelen kiezen die niet alleen geld in het laadje brengen maar ook ten goede komen aan het milieu en de files op de wegen terugdrin gen. Daarvoor komen het spits vignet en de elektronische tol in aanmerking. Aangezien beide methoden de eerstkomende ja ren niet voorhanden zijn, kiest het kabinet echter voorlopig voor 'klassieke' instrumenten: hogere motorrijtuigenbelasting en hogere accijnzen op brand stoffen. Lubbers gaf aan dat de accijns op brandstoffen niet meer ver der omhoog kan, nu in EG kader gestreefd wordt naar een harmo nisatie van tarieven en vanwege de grenseffecten (het wordt goedkopeer in het buitenland te IIOSKOU (DPA/RTR) - Sovjet- fcresident Michail Gorbatsjov is Irvan overtuigd dat financiële In levensmiddelen-hulp uit het (Vesten de situatie in de Sovjet- linie binnen enkele maanden lositief kunnen veranderen. Iffij zullen de hulp van het Wes pen bij de overgang naar een markteconomie gebruiken", al- Bus Gorbatsjov vrijdag tijdens len persconferentie in Moskou. De Sovjetunie gaat een lange Jiongerwinter in. Er is al tijden len nijpend tekort aan essentië le levensmiddelen. Zelfs brood is Biet altijd meer te krijgen. De Iconomie is geenzins in staat om Pet probleem te lijf te gaan. Ilaar hulp uit het Westen begint Advertentie Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Advertentie ■ange Delft 19 4331 AJ MIDDELBURG Advertentie tanken). Mogelijkheden zijn er alleen nog indien onze buurlan den, dan wel andere EG-lidsta- ten de accijnzen verhogen. Een hogere motorrijtuigenbe lasting noemde Lubbers „niet ideaal". Toch werkt het instru ment, zeker bij de aankoop of de vervanging van de auto. Het ka binet wil tevens de grondslag- van de belasting, het gewicht van de auto, herzien. Daarbij wordt gedacht aan een belasting gebaseerd op cilinderinhoud. Invoering van een tol, waarbij het kabinet voorstander is van een elektronische boven een 'fy sieke' tol, zal nog „ettelijke ja ren" duren, aldus Lubbers. De eerste minister verraadde ook nog dat er, uitgaande van een tariefsverhoging in het openbaar vervoer met gemid deld 3,5 procent per jaar die ge volgd wordt door een gelijke ver hoging van autokosten, meer geld binnenkomt dan nodig is om alle kabinetsplannen inzake verkeer en vervoer te financie ren. Dat extra deel zal minister Kok (financiën) gebruiken voor een lastenverlichting elders. Het zou daarbij gaan om een bedrag van 100 miljoen gulden per jaar. De Kamer praat komende week donderdag over de kabinets voornemens, neergelegd in het Structuurschema verkeer en vervoer. De financiering van de plannen voor 1991 werd al eerder geregeld en staat niet meer ter discussie. binnen te druppelen en er kan meer komen als de Sovjetunie daartoe duidelijke verzoeken in dient. In de Sovjetunie wordt het pro bleem van een onvoldoende voedselproduktie verscherpt door het zeer gebrekkige distri butiesysteem en de corruptie op alle niveaus. Amerikaanse functionarissen zeggen dat Washington ernstig overweegt om deze winter voed selhulp en medicijnen naar de Sovjetunie te sturen, waarbij het zou gaan om onder andere tar wemeel en spijsolie. Japan heeft laten weten een be sluit te zullen nemen dat op een lijn staat met dat van andere landen, maar toch ook eerst een formeel verzoek te verwachten. In Duitsland wordt bekeken hoe de enorme 'Koude Oorlog'-voed- selvoorraden kunnen worden getransporteerd naar de Sovjet unie. Ironisch genoeg werd de voorraad aangelegd om iedere inwoner van Berlijn een jaar lang van voedsel te voorzien in het geval van een herhaling van de Sovjet-blokkade in 1948-1949 van de toen geïsoleerde stad. In Duitsland zijn de afgelopen week bovendien een tiental re- gerings- en particuliere hulpac ties van start gegaan. Veel Westeuropese landen, on der andere Nederland, hebben laten weten in EG-kader tot hulpverlening bereid te zijn. De EG-commissie legt de laatste hand aan een rapport over de Sovjet-economie, dat volgende maand klaar moet zijn voor de EG-top in Rome. Daarbij wordt overwogen om voedselover- schotten richting Moskou te stu ren als daartoe een verzoek bin nenkomt. (Pagina 3: Zakenman Van Eeg- hen begint hulpactie) SOESTERBERG - De uit Irak vrijgelaten gijzelaar Henk Brug- geman uit Hoofddorp ziet vrijdagnacht na aankomst op vlieg veld Soesterberg zijn vrouw en hun in juli in Kuwayt geboren baby terug. Moeder en kind waren al eerder vrijgelaten. Met drie andere gijzelaars was Bruggeman vanuit het Zwitserse Zürich op vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam geland en vandaar per taxibus naar het wegens mist gesloten Soesterberg gereden waar familie voor ontvangst klaarstond (foto ANP) BRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - Oud:minister Luns wil oud-mi nister en oud-Ogem-topman Udink mëenemen op zijn even tuele missie naar Irak. „Udink is een persoonlijk vriend van mé. Ik hecht veel waarde aan zijn oordeel. Hij kent het Mid den-Oosten erg goed", aldus Luns vanuit zijn woonplaats Brussel. Luns heeft Udink nog niet gevraagd of hij ervoor voelt om met hem naar Bagh dad te gaan. Luns wil dat ook zijn particulie re assistente, mevrouw Borg man Brouwer, die al 28 jaar voor hem werkt, meegaat. „Als de re gering er nog iemand bij wil heb ben, vind ik dat best". Op de vraag of hij ook iemand van het familiecomité van ds. Wouters in zijn gezelschap wil opnemen, zei Luns: „Daar sta ik neutraal tegenover. Het is niet aan mij om daar een beslissing over te ne men. Maar ik geloof niet dat de regering daar voorstander van is". Luns krijgt op zijn humanitaire missie naar Irak waarschijnlijk medicijnen of andere goederen mee om Nederlandse gijzelaars vrij te krijgen. Premier Lubbers heeft daar vrijdagavond op ge zinspeeld. „In de gesprekken in Baghdad zal een element zitten van on derhandelingen. Ik wil die nu niet compliceren door uit te wij den over de vraag of de heer Luns wat mee krij gt'aldus Lub bers vrijdagavond op zijn weke lijkse persconferentie. Luns, Udink waarvoor vrijdag bij de Iraakse ambassade een visumaanvraag is ingediend, krijgt hulp van de Nederlandse ambassade in Baghdad: „Die gaan niet de an dere kant op kijken". Volgens de minister-president gaat het zenden van een Neder landse humanitaire missie niet in tegen de oproep van de EG-re- geringsleiders op te houden met dit soort bezoeken aan Bagh dad. De EG-top in Rome toonde zich enkele weken geleden ont stemd over de stroom oud-politi ci die probeerden bij Husayn de vrijlating te bewerkstelligen van gijzelaars uit hun land. Oud-Ogem-topman Udink was vrijdagavond zeer verrast door de uitspraak van Luns dat hij hem wil meenemen naar Irak. „U overvalt me daarmee", aldus Udink vrijdagavond tegenover het ANP. Udink (64) wilde niet onmiddel lijk reageren op liet plan van Luns. „Het is een delicate aange legenheid. Ik sta niet te sprin gen", aldus Udink. Mocht hij be sluiten om mee te gaan, dan zal hij zich eerst aan een medisch onderzoek laten onderwerpen. iAdvertentie Dorimare is het nieuwe subtropische zwemparadijs bij Hof Domburg. Tot en met 21 december a.s. kan iedereen voor slechts vijf gulden dagelijks onbeperkt genieten v an de snelstromende rivieren, de pelikaanduik, draaikolk, whirlpools, een 70-meter lange glijbaan, een peuterbad en een groot buitenbad. Aan de bikinibar kunt u terecht voor een verfrissing of een kleine maaltijd. Dat is pas buitengewoon zwemplezier, onafhankelijk van weer en wind. Bezoek ook het naastgelegen kuurcentrum van Dorimare met saunalandschap (toegang t/m 21 december 15,-), fitness-studio, zonnebanken, eucalyptusbaden, solaria en nog veel meer. Ba bel weg - 4357 BT Domburg Tel. (01 188) 3230 Op initiatief van de gemeente Goes hebben leerlingen van het voortgezet onderwijs posters be dacht in het kader van de cam pagne voor aidspreventie. Er waren honderd inzendingen. Tien daarvan zijn uitgekozen en worden in kleur gedrukt. Ze zul len worden verspreid in scholen en jeugd- Q centra. w Een van Nederlands oudste hou ten gevels in Neder land bleef bewaard in Q Middelburg. I w Speunverk in de Nijldelta resul teerde in een nieuwe 'bijbel' voor vogelaars: O Q The Byrds of Egypt. cl Prof dr A.A. Haspels, de uitvin der van de morning- afterpil, neemt af- O scheid. O I OXFORD (AP) - De Britse schrijver Roald Dahl is vrijdag op 74-jarige leeftijd overleden, is door zijn zaakwaarnemer be kend gemaakt. Dahl overleed in een ziekenhuis in Oxford, waar hij op 12 novem ber was opgenomen met een in fectie, waarover geen medede lingen zijn gedaan. Dahl werd vooral bekend als au teur van kinderboeken als „Charlie en de chocoladefa briek", dat de basis vormde voor een film en „James en de reuze perzik". Hij heeft totaal negen tien kinderboeken op zijn naam, „Ik ben niet meer een van de ge- zondsten", aldus Udink vanuit zijn woonplaats Ukkel (gemeen te Brussel). De reacties op de uitspraak van Luns dat hij Udink wil meene men naar Irak waren vrijdag avond verdeeld. CDA-fractie- voorzitter Brinkman beklem toonde namens alle fractievoor zitters dat het hier gaat om een missie van Luns. Brinkman zal over de Udink-optie van Luns nog overleg voeren met Luns. Uit de nadruk die Brinkman legt op de term „missie-Luns" kan worden afgeleid dat de fractie voorzitters niet onverdeeld ge lukkig zijn met de keuze van Luns voor Udink. Het familiecomité „Gijzelaars Vrij" daarentegen is uiterst te vreden dat Luns zijn oud-collega minister Udink mee wil nemen naar Irak „omdat Udink veel af weet van het Midden-Oosten en omdat Luns en Udink kennelijk vrienden zijn, waardoor goed kan worden samengewerkt in het belang van de Nederlandse gijzelaars." Roald Dahl Advertentie voor a.s. antiekveiling KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. Verhage Middelburg Tel. 01180-27639 ARNHEM (ANP) - De Arnhemse politie heeft vrijdag in de wonin gen van twee Arnhemse broers van 27 en 31 jaar veertig kilo heroï ne gevonden. In een garagebox van de twee broers werd nog eens acht kilo aangetroffen. De totale partij heeft, aldus een woordvoer der van de Arnhemse politie, een straatwaarde van ongeveer vijf miljoen gulden. Vrijdag rond het middaguur werden de twee broers aangehouden bij hun garagebox. De aanhouding was het resultaat van langdurig re cherchewerk. Onder leiding van de rechter-commissaris werden vrij dagmiddag en -avond huiszoekingen gedaan, waarbij de goed ver stopte heroïne werd gevonden. Op een volgens de woordvoerder „zeer verborgen" plek in één van de woningen werd ook nog 200.000 gulden aan contanten gevonden. In het andere huis vond de politie een geladen pistool. Een 33-jarige vrouw die in die woning aanwezig was is ook aangehouden op ver denking van het in bezit hebben van heroïne. Het onderzoek in deze zaak zal de komende tijd worden voortgezet. De politie sluit niet uit dat er nog meer aanhoudingen zullen volgen. Advertentie Geldig t/m 5 december '90. ®/VVeB;ön;ïl<i I die in een groot aantal talen wer den vertaald. Verleden jaar over schreed de totale verkoop van zijn boeken in paperback-editie alleen al in Groot-Brittannie de 2,3 miljoen exemplaren. Daarnaast schreef hij ook voor volwassenen. Van zijn hand ver schenen negen bundels korte verhalen, drie romans en talrijke scenario's voor films en tv-se- ries, waaronder „Tales of the Unexpected". Dahl omschreef zijn affiniteit met de belevingswereld van kin deren ooit als „een samenzwe ring tegen de wereld van de vol wassenen". In een interview met het dagblad The Independent begin dit jaar zei Dahl: „De vol wassene is de vijand van het kind. Ouders en leerkrachten zijn daarom de vijand." In de Rushdie-affaire nam Dahl begin verleden jaar geen blad voor de mond, toen hij de schrij ver van „De Duivelsverzen" om schreef als een „gevaarlijke op portunist". In een interview met de Times zei Dahl indertijd, dat Rushdie zich er „van bewust had moeten zijn, welke diepe emo ties zijn boek bij gelovige mos lims zou oproepen". Behalve door zijn boeken was Dahl ook op andere terreinen ac tief voor het kind. Hij was ver bonden aan een groot aantal lief dadigheidsinstellingen voor kin deren en schonk onder meer het manuscript en het copyright van zijn verhaal „De vicarus van Nibbleswicke" aan een Brits in stituut voor kinderen met woordblindheid. Dahl werd in 1916 in Wales geboren, waar zijn Noorse ouders zich hadden ge vestigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1