Mitterrand: Jalta in Parijs geëindigd Kans op vrijlating nog elf gijzelaars wat is er dan aan de hand met het kanaal? Burgerwacht sticht brand in eigen flat Moskou vraagt voedselhulp I" Oranje terug in de race na zege Bush in Saudi-Arabië voor overleg VANAF MORGEN 5.000 VIERKANTE METER AUTO in de zeelandhallen goes Moeizame onderhandelingen Bonden: vertrekpremie te laag Na deze 361 Foto's Maken Koud met zon jaargang no. 276 donderdag 22 november 1990 Zelfverzekerd Havenschap l» A A Marinekazerne Sport overdag Stemming goed WE GRAAG EEN TEKENING VOOR U. 't Liefst een SieMatic. Elf bonnen 't kan beter met MICROLOON Adriaan Venema door onbekenden mishandeld Af en toe wolkenvelden afgewisseld door perioden met zon. Er staat een zwakke wind uit oostelijke richtingen. Middagtemperatuur rond 6 graden. ociaal plan Philips krijgt vorm IINDHOVEN (GPD) - Na een •ag onderhandelen zijn de Ne derlandse Philips Bedrijven en |e vier betrokken vakbonden fedelijk gevorderd in het ont- lerpen van een sociaal plan (oor de afvloeiing van perso- |eel bij de grootscheepse reor- Janisatieplannen van het con- |ern. De bedoeling van de bon- Jen is een extra bescherming te lieden aan de meest kwetsbare Iroepen, terwijl de uitvoering Jan zo'n sociaal plan pas in wer- Jingzou mogen treden nadat de ledrijfsplannen van alle 90 Phi- Ips-vestigingen in Nederland liet bonden en ondernemings raden zijn besproken. Volgende leek woensdag wordt op cen taal niveau verder onderhan- Jeld. De eerste centrale onderhande lingen na de bekendmaking van Ten reeks reorganisatieplannen (oor Philips verliepen woensdag Jioeizaam. Volgens de onder handelaar namens de Industrie- In Voedingsbond CNV, D, Terp- Jtra. was dat mede een gevolg Jan het beperkte mandaat dat ie onderhandelaars van Indus triebond FNV en de Federatie jan Hoger Philips Personeel IfhpP) van de achterban had- Jen meegekregen. Terpstra loonde zich na afloop van de eer- Jte ronde echter niet pessimis- Jisch over de mogelijkheden om Jolgende week tot een accepta- Jel sociaal plan te komen. een overkoepelend sociaal llan voor de Philips-vestigingen loeten volgens Terpstra de be- Itaande regelingen, zoals een Jrijwillig vertrek van ouderen Ibij Philips VROM genoemd), Inverkort gehandhaafd blijven. Dok de door Philips geboden Jertrekpremie van 15.000 gulden Jindt hij te laag. Daarover zal volgende week verder onderhan deld moeten worden. Het onderbrengen in een arbeid spool van werknemers tussen de 45 en 55 jaar, zoals de Industrie bond FNV naar voren heeft ge bracht, is evenmin onbespreek baar voor de Philips-directie. De belangrijkste knoop die vol gende week doorgehakt moet worden, lijkt de eis van de bon den dat de algemene maatrege- ROTTERDAM - Met voetbal zoals Ajax dat vrijwel weke lijks speelt, heeft het Neder lands elftal gisteravond moeiteloos van Griekenland gewonnenr 2-0. Na de neder laag in Portugal, is de forma tie van Michels door deze ze ge weer volledig terug in de race om kwalificatie voor het Europese kampioenschap. Opvallend was dat Marco van Basten weer eens scoorde in een serieuze interland. Eerder was dat de beste voetballer van Nederland dit jaar slechts gelukt in de oefenpotjes tegen Oostenrijk en Joegoslavië. Gisteravond scoorde Dennis Bergkamp al na zeven minu ten het openingsdoelpunt. Op de foto is een gemotiveer de Marco van Basten in duel met de Griekse verdediger Manolas (foto Cor MulderI ANP) len van het sociaal plan pas in werking kunnen treden nadat op lokaal niveau overeenstem ming is bereikt over het onder nemingsplan. Dat betekent dat op vrijwel alle niveaus en over vrijwel alle Philips-divisies heen opnieuw over de reorganisatie plannen van Philips onderhan deld zou moeten worden. In totaal gaat het bij Philips Ne derland om een groot aantal ar beidsplaatsen dat komt te ver vallen. Van de tienduizend ar beidsplaatsen die worden ge schrapt bij de divisies voor chips en voor computers, zal de scha de in Nederland in de duizenden lopen. Bij de algehele afslan kingsoperatie van het concern met een wereldwijd banenver lies van tussen de 35.000 en 45.000 rekenen de bonden op een banenverlies van 6000 tot 10.000 in Nederland. Het eerder deze week bekendge maakte plan om in vele sectoren verliesgevende activiteiten af te stoten, zal relatief minder banen kosten, omdat een deel van deze activiteiten kan worden ver kocht en het personeel door de nieuwe werkgever kan worden overgenomen. (Van onze correspondent) PARIJS - „Jalta is geëindigd, hier en vandaag in Parijs", al dus president Mitterrand woensdagmiddag. Met het noe men van Jalta doelde Mitter rand op de deling van Europa aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. De Franse presi dent maakte zijn opmerking op het moment dat de andere 33 staatshoofden en regeringslei ders een voor een de Franse hoofdstad verlieten, nadat zij 's morgens het 'Handvest van Pa rijs' hadden ondertekend. De Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) was achter de rug en Mit terrand maakte op een perscon ferentie tegenover zijn thuis front de balans op. Hij zei herhaaldelijk dat de Golf crisis niet tot de officiële pro grammapunten van deze histo rische topconferentie had be hoord. Toch ging hij in op zijn ge sprek hierover met de Ameri kaanse president Bush op de eerste avond van de top. Op de duidelijke vraag van Bush of Frankrijk bereid was binnen de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties te discussiëren over een nieuwe resolutie die een aan val op Irak mogelijk zou maken, had de president naar zijn zeg gen met een volmondig 'ja' geantwoord. Mitterrand gaf tijdens zijn pers conferentie tevens te verstaan dat ook Sovjetleider Gorbatsjov bereid was aan het aannemen van een dergelijke resolutie mee te werken. Tegelijkertijd wekte de Franse president niet de in druk dat het aannemen van zo'n resolutie ook automatisch zou leiden tot een frontale aanval. WHÊÊÊÊÊÊË Ofschoon Margaret Thatcher di rect uit Parijs gistermiddag weer zelfverzekerd haar rol als eerste minister in het Lagerhuis speelde, lijken haar kansen in de strijd om het leiderschap van de Conservatieve Partij af te ne men. Uitdager Heseltine be weert bij hoog en laag dat zijn aanhang O groeit. O Burgemeester Mantos van Bor- sele heeft woensdag forse kritiek geleverd op het Havenschap Vlissingen. Niet alleen ondervin den de omringende dorpen veel milieu-overlast van het haven gebied, ook financieel wordt het Havenschap een steeds zwaarder blok JT aan het been. I w WÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊ De Vlissingse burgemeester Van der Doef heeft verschillende ideeën voor hergebruik van de marinekazerne, mocht dat ge- bouio leeg komen te staan. Van der Doef vindt volledi ge sluiting 'pure kapi- 1 taaivernietiging'. I w In Zeeland is er een groeiende belangstelling voor activiteiten die gevangen kunnen worden onder de noemer 'sport over dag'. Opvallend groot ivas giste ren de opkomst voor de derde provinciale manifestatie sport overdag in sporthal De Kruitmolen in Mid- OTf delburg. den HAAG (ANP) - In Baghdad werkt de Nederlandse ambassa de met man en macht aan de vrijlating van elf Nederlandse gijzelaars. Dat gebeurt onder leiding van de Nederlandse am bassadeur in Kuwayt, Veling, die in Irak tijdelijk de nog in ons land verblijvende ambassa deur Van Dam vervangt. Acht Nederlandse gijzelaars zijn inmiddels zeker van hun vertrek uit Baghdad. Een gedeelte ver laat, zoals gemeld, Irak in het spoor van de Franse extreem rechtse politicus Le Pen, een an dere groep gaat naar huis met de Zwitserse delegatie die nu nog in Baghdad verblijft. Aanvankelijk bevestigde het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Den Haag woensdag dat negen Nederlandse gijzelaars naar huis mochten. De woord voerder van de gijzelaars in Baghdad, Martin Bronkhorst, wist gisteravond te melden dat minimaal acht en maximaal elf Nederlanders Irak mogen verla ten. Aanvankelijk stonden op de lijst van namen van gijzelaars die de Zwitsers hebben vrij gekregen twee Nederlanders die als Zwit ser waren aangemerkt. Bronk- horst: ,,Dat veroorzaakte ver warring. Het betreft evenwel wel degelijk Nederlanders, die ech ter voor een Zwitsers bedrijf werkten en met Zwitserse vrou wen zijn getrouwd". Volgens Bronkhorst zijn drie Ne derlandse gijzelaars die van de Iraakse autoriteiten toestem ming hebben gekregen Baghdad te verlaten al lang weer thuis. „De Iraki's hebben met oude lij sten gewerkt. Daarop kwamen namen van gijzelaars voor die al met de missie-Brandt naar huis zijn gegaan. De Nederlandse am bassade in Baghdad probeert van alles om in de plaats van die drie man andere Nederlandse gijzelaars mee te geven. Het staat echter nog niet vast of dat al dan niet lukt. Het is allemaal erg spannend", aldus Bronk horst, die doorlopend in contact staat met ambassadeur Veling. De stemming onder de Neder landse gijzelaars in Irak is overi gens uitstekend. Bronkhorst- :,,We vormen een hechte een- 1Advertentie heid. Vanavond gaan we de vrij lating van de mensen die naar huis mogen uitgebreid vieren". Hun namen zijn overigens nog niet bekend gemaakt. Een definitief besluit over het al dan niet zenden van een Neder landse missie naar Irak staat overigens nog steeds niet vast. In politiek Den Haag wordt evenwel hard gewerkt aan een delegatie waarvan ook oud-mi nister van buitenlandse zaken en voormalig secretaris-gene raal van de Navo, mr. Joseph Luns. deel uit maakt. CDA-fractievoorzitter Brink man gaf gisteravond toe dat dat „een serieuze optie is, waaraan echter wel enkele voorwaarden moeten worden gekoppeld". Luns zelf is bereid een missie naar Baghdad te leiden, indien hem dat officieel wordt ge vraagd. De roep om een Nederlandse missie wordt vanuit Irak steeds luider. Woordvoerder Bronk horst: „De tijd is rijp om een mis sie te zenden. Vrijwel elke dele gatie die hierheen komt, heeft succes. Akkoord, het zal mis schien niet lukken iedereen mee te krijgen, maar wij stellen ons hier op het standpunt dat de vlag uit gaat voor iedereen die weg mag. Volgende week kan Saddam Husayn de deur wel weer op slot doen. Daaróm moe ten we profiteren, nu die deur kennelijk op een kiertje staat". De Nederlandse gijzelaars ho pen vurig' dat de Belgische mis sie die woensdag naar Baghdad is vertrokken ook enkele Neder landers mee kan krijgen. Advertentie Dit prachtige SieMatic Keukenboek kunt u gratis bij ons ophalen. En heeft u alle 180 pagina 's met ideeën uit, dan maken we graag een bouwtekening voor u. Ook al gratis! Woonvizier Zeeland Korte Geere 20 Middelburg tel. 01180 - 13704 SieMatic Keukenstudio van Vliet Nieuwendijk 89 (onder dak hij POT woninginrichtingj Axel tel. 01155 - 4070 Massee Zn Verrijn Stuartweg 8 Goes tel. 01100 - 21222 Een fotografe van de US Airforce, Kim Rinta (m), wordt met emmers water overgoten nadat ze een vlucht heeft gemaakt in een toestel van de Verenigde Arabische Emiraten. In de woestijn een welkome verkoeling (foto EPA) NICOSIA (RTR/AFP) - De Amerikaanse presi dent George Bush is woensdag in Saudi-Ara- bië aangekomen voor kort overleg met de Saudische koning Fahd. Na het onderhoud met Fahd had de Amerikaanse president een ontmoeting met de verdreven Kuwaytse emir, sjeik Jaber al-Ahmed al-Sabah. Woensdag avond bracht Bush een bezoek aan de Ameri kaanse troepen om met hen „Thanksgiving Day (Dankdag)" te vieren. Woensdag werd bekend dat de Amerikaanse president vrijdag in Genève een onderhoud zal hebben met zijn Syrische ambtgenoot Hafez al-Assad. Bush wil nagaan in hoeverre Assad bereid is een VN-resolutie die het gebruik van geweld tegen Irak sanctioneert te ondersteu nen. Het is voor het eerst sinds 1977 dat een Amerikaanse president besprekingen zal voe ren met Assad. Bush zal tijdens zijn rondreis ook Egypte aan doen waar hij vrijdagochtend president Hosni Mubarak zal spreken. Bush liet weten dat maandag en dinsdag in de Verenigde Naties gesproken zal worden over de wandaden die Irak in Kuwayt heeft begaan. PURMEREND (GPD) - Twee be woners (20 en 24 jaar) uit Pur- merend hebben bekend verant woordelijk te zijn voor het stichten van negen branden in de kelderboxen van de flat waarin ze wonen. De mannen hebben daarbij voor ruim drie ton schade aangericht. Dat heeft de Purmerendse gemeen tepolitie gisteravond bekend gemaakt. Het motief voor de brandstich tingen werd door korpschef W. Schoon omschreven als „rond uit bizar": de twee wilden aan dacht vragen voor het feit dat er al diverse branden hadden ge woed in kelderboxen onder hun flat. Door er een schepje boven op te doen, hoopten ze brand weer. politie en het gemeentelijk woningbedrijf ertoe te bewegen snel maatregelen te nemen. Het duo wilde met de opmerkelijke acties verder buurtbewoners in teresseren om surveillant te wor den van hun 'burgerwacht-in- wording'. De mannen liepen tegen de lamp doordat het begon op te vallen dat zij steeds als eersten bij box- branden aanwezig waren, on geacht de tijdstippen waarop die uitbraken. De twee zullen PARIJS (RTR/AFP) - Sovjetlei der Michail Gorbatsjov heeft in Parijs, waar hij de Conferentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE) bijwoon de, de westerse landen een lijst gegeven met eerste levensbe hoeften die de Sovjetunie nodig heeft om de winter door te ko men. De Canadese premier Brian Mulroney zei tegenover verslaggevers dat hem was ver zocht om onder meer zout, poe- dermelk en boter te leveren. Mulroney zei dat Moskou had verklaard niet te willen bedelen en geen aalmoezen wilde. „Ze zoeken commerciële transac ties", aldus Mulroney. De be windsman zei de indruk te heb ben dat ook andere westerse lan den een dergelijke lijst met le vensmiddelen hebben ontvan gen. In Leningrad maakte de televi sie woensdag bekend dat de rantsoenering van voedsel in die stad op 1 december zal begin nen. Leningrad (vier miljoen in woners) zal de komende winter worden geconfronteerd met de grootste voedseltekorten sinds de Tweede Wereldoorlog, toen de stad werd belegerd. Elke inwoner heeft het recht op een aantal voedselbonnen, waarvoor een bedrag van 25 cent per stuk moet worden neerge teld en waarmee gerantsoeneer de artikelen gekocht kunnen worden tegen door de staat vast gestelde prijzen. Elke inwoner heeft het recht op 1,5 kilo vlees, 1 Advertentie LOONADMINISTRATIE? Zie pagina 7 kilo vleeswaren, 1 kilo rijst, 500 gram boter, 500 gram meel, 250 gram olie en 10 eieren per maand. Suiker was al eerder op de bon. DEN HAAG (GPD) - De schrij ver en kunsthandelaar Adriaan Venema is woensdagavond door twee nog onbekende man nen op de parkeerplaats van de commerciële omroep RTL4, waar hij was in verband met een optreden in het programma Diewertje Blok, mishandeld. Venema liep onder meer een paar gekneusde ribben op. De Amsterdamse recherche onder zoekt de zaak. Venema is vooral bekend we gens zijn artikelen en boeken over het oorlogsverleden van kunstenaars en uitgevers. Zo verscheen onlangs van zijn hand nog een artikel in Vrij Nederland over de connecties van Karei Appel met de bezetter in de Tweede Wereldoorlog. Ook kwam hij in het nieuws wegens zijn verzet tegen het uitgeven van de memoires van de weduwe van NSB-leider Rost van Ton ningen. In een artikel in opnieuw Vrij Nederland drie weken gele den stelde hij onder meer 'met het Wetboek van Strafrecht in de hand' vast dat een uitgever door het publiceren van de me moires strafbaar zou zijn. De beoogde uitgever trok zich daar op terug. Venema stelt desgevraagd „een duidelijk vermoeden" te hebben dat de mishandeling „komt uit de hoek van een groep mensen die het betreuren dat de memoi res van Rost van Tonningen niet zijn uitgegeven". Hij wil echter niet ingaan op de vraag waarop hij dat vermoeden baseert. morgen worden voorgeleid aan de Alkmaarse Officier van Justi tie. De politie heeft geen verband kunnen ontdekken tussen de 'burgerwacht' en de Purmerend se eenmansfractie van de Cen trum Democraten. Het raadslid R. van der Plas heeft in de sep- tembervergadering van de raad aangekondigd zo'n wacht in het leven te willen roepen om de po litie te 'helpen' bij het indam men van de kleine criminaliteit in Purmerend. De politie liet bij die gelegenheid weten geen prijs te stellen op zo'n initiatief. (Advertentie) mmm mhmebhi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1