aggeraars in fasen oor Kerst naar huis heb je 't al gehoord van het kanaal? Spannende dag Mogelijk al in '91 spitstoeslag in de Randstad Positie Thatcher wankelt ch Irak vroeg Middelburgs bedrijf om gasmaskers VANAF MORGEN 5.000 VIERKANTE METER AUTO in de eelandhallen goes 5.50 Handvest van Parijs' rekent af met Koude Oorlog ,e Pen met zes tderlanders rug uit Irak' Kerstbomen HHHnnam |Mi Ij arden over op landbouw begroting EG Loopbrug Wim Kieft Autolease Zeeland B.V. Ta Reacties itnMUfht mw w enkele opklaringen ook enkele sommige met hagel en onweer. mperatuur 7 graden. Matige, later westenwind. e jaargang no. 275 ensdag 21 november 1990 rondslag voor nieuw Europa tan onze correspondenten :IJS - ,.Het tijdperk van de nstelling en verdeeldheid Europa is geëindigd. Wij ilaren dat vanaf nu onze be- ingen gebaseerd zullen zijn •espect en samenwerking", die woorden begint de ver ing, waarmee de staats- fden en regeringsleiders de 34 CVSE-landen van- IIJS (RTR) De extreem- ïtse Franse politicus Jean- rie Le Pen komt met een aan- Europeanen terug uit Irak. heeft een correspondent van Franse televisie dinsdag |iuit Baghdad gemeld. Hij zei Le Pen donderdag in laatsburg landt aan boord li een Boeing 727 van de lakse luchtvaartmaatschap- Ihet gezelschap van Le Pen, voorzitter is van het Front tional in Frankrijk en lid van Europese Parlement, bevin- zich zes Nederlanders, 35 tten en 18 Italianen, aldus de evisiecorrespondent vanuit Iraakse hoofdstad, ïsident Bush is er gisteren t in geslaagd de CVSE-top te vegen tot een verklaring die a worden uitgelegd als steun i zijn streven naar een VN-re- utie die gebruik van geweld ;en Irak rechtvaardigt, nister Van den Broek merkte dat een gemeenschappelijke rklaring „het risico inhoudt" t zij niet meer is dan een her vestiging van de eis dat eerde resoluties van de Veiligheids- ad worden uitgevoerd. morgen hun topconferentie in Parijs zullen besluiten. Het stuk, dat als het 'Handvest van Parijs' de geschiedenis zal ingaan, rekent af met de Koude Oorlog en zet de lijnen uit voor een nauwe samenwerking op ve lerlei gebied tussen alle landen van Oost- en West-Europa, de Verenigde Staten en Canada. Als ondertitel kreeg het dan ook 'Voor een nieuw Europa' mee. vanmorgen zetten alle leiders er hun handtekeningen onder. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) zei „dat het vol doening geeft nu te lezen wat no dig is voor een democratisch Eu ropa". Dit is een eensgezinde grondslag voor verdere samen werking tussen de landen van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE), aldus de bewindsman. Hij zei blij te zijn dat de normen en waarden uit het stuk alle van westerse oorsprong zijn. Uitgangspunt van het Handvest zijn de parlementaire democra tie en de vrije-markteconomie, die nu voor het eerst door alle Oosteuropese landen is onder schreven. „Eurppa is zich aan het bevrijden van de erfenis van het verleden", staat er. Het is nu tijd om de hoop en de verwach ting van onze volkeren te vervul len. Democratie, welvaart en veiligheid voor iedereen zijn de sleutelwoorden. „Wij verbinden ons ertoe democratie als het eni ge regeringsstelsel van onze na ties op te bouwen of te verster ken". De tekst van het Handvest van Parijs bouwt voort op de Slotak te van Helsinki, waarmee de lei ders van dezelfde landen in 1975 de basis legden voor de Grooteu- ropese samenwerking. Net als toen worden in de verklaring mensenrechten 'onvervreemd baar' genoemd. Maar in 1975 wa ren de betrekkingen tussen de 34 landen totaal anders en was Eu ropa nog een verdeeld conti nent. Nu zeggen de leiders dat alle lan den regeringen moeten hebben die democratisch zijn gekozen in HoilfiS vrije en eerlijke verkiezingen. Er De kerstbomen zijn dit jaar, vol gens de handelaren, een stuk duurder dan vorig jaar. De prijs die de consument toen voor een boom moest betalen is de in koopprijs van dit jaar. Handela ren beweren dat de nachtvorst van mei de grote boosdoener is. Een redelijke boom moet rond vijftien gid- C den gaan kosten. w Slot zie pagina 3 kolom 1) BHMHMD MIDDELBURG - Het Middel burgse bedrijf Focus Veilig heeft aanvragen uit Irak ge kregen voor het leveren van gasmaskers. „Wij hebben de verzoeken in de prullemand gegooid", laat directeur H. E. Zuring weten. De onderne ming Focus Veilig behoort tot de fabrikanten en leveran ciers van veiligheidsproduk- ten die sinds het toenemen van de spanningen in het Golf- gebied worden bestookt met aanvragen uit het Midden- Oosten om een offerte uit te brengen. Het Middelburgse bedrijf maakt de 'volgelaatsmaskers', zoals men de gasmaskers De gasmaskers worden getest. Links de heer Albert Visser, commercieel medewerker van Focus Veilig (foto Lex de Meester noemt, niet zelf, maar betrekt ze van een alleen voor de eigen nationale markt producerende Italiaanse fabriek in Milaan. Het door Focus Veilig in het ei gen handelspakket opgeno men produkt wordt met name afgezet in de petrochemische industrie. De ontwikkelingen in het Golfgebied hebben het gasmasker nu tot een gewild artikel gemaakt als bescher mende voorziening, voor het geval het mocht komen tot een chemische oorlogsvoering. Ook PWG bedrijfsveilige kle ding bv in Goes heeft een aan tal aanvragen binnengekre gen. Ze hadden betrekking op de levering van gaspakken, een produkt dat PWG overi gens niet maakt. Voor beide Zeeuwse bedrijven is niet pre cies duidelijk geworden wie de opdrachtgevers waren. (Zie ook pagina 11) 1 wmm |EN HAAG (ANP) - Vreugde bij Nederlandse baggeraars en lm familie. Na een spannende leriode, waarbij steeds ondui- Jelijk bleef of de Iraakse leider lacldam Husayn de werkne- Jers van de baggerbedrijven lolker Stevin en Boskalis nu iel of niet als gijzelaars be- jhouwde, is vanuit Baghdad Ëinsdag eindelijk het bevrij- lende bericht gekomen dat de f)5 Nederlandse baggeraars die in Irak verblijven naar huis bogen. Iet de Iraakse autoriteiten is Jen principe-akkoord bereikt lat voorziet in de volledige de mobilisatie van niet alleen alle jedewerkers aan het onlangs jpgeleverde baggerproject in Imm Qasr, maar ook van al het materieel, dat volgens deskun digen een waarde heeft van |ngeveer een miljard gulden. i totaal mogen alle 215 bagge- laars die voor Volker Stevin en jtoskalis aan het project in Umm Wasr werkten naar huis. Die troep bestaat uit 105 Nederland- Ie baggeraars, veertien Belgen, trie Engelsen en in totaal 93 mensen uit landen in het Mid- Ben-Oosten. Onder de bagge- [aars bevindt zich, voor zover pekend, tenminste één Zeeuw: p 26-jarige Hans-Peter Slikker pit 's-Heer Arendskerke, chef pok op een sleephopper van Vol- per Stevin. De vrijlating gebeurt gefaseerd. De eerste groep wordt eind vol- feende week in Nederland ver pacht. De laatste baggeraars ke ten volgens een gezamenlijke |erklaring van Volker Stevin en boskalis medio december in ons land terug. |n het kamp van de baggeraars Is uiteraard verheugd gerea- iHIJSWIJK (GPD) - Op de land bouwbegroting van de Europe se Gemeenschap zal dit jaar een nanzienlijk overschot ontstaan, Inaar schatting 2,5 miljard Ecu, Iofwel 5,7 miljard. Dat staat in |een notitie van het Produkt- Ischap voor Zuivel in Rijswijk. I .tze raming is gebaseerd op de I "dgaven tot en met augustus en |op de veronderstelling dat in de |rest van dit begrotingsjaar de I ll|tgaven zich volgens het ver pachte patroon zullen ontwik- loeien. geerd op de aanstaande vrijla ting. Ook bij Volker Stevin en Boskalis heerst „gepaste vreug de". De gijzelaars in Irak reageerden wel uitgelaten op de komende vrijlating van de baggeraars. „Dat is mooi, dat is prima", zei woordvoerder Martin Bronk- horst vanuit Baghdad tegen het ANP. Ook het Familiecomité Gijze laars Vrij reageerde uitgelaten. „Fantastisch voor de bagge raars. Dit opent misschien de weg om nu eindelijk snel aan de vrijlating van de overige gijze- Advertentie laars te werken", aldus dominee Wouters, die overigens samen met mede-commissielid J. Rui ter dinsdag op het ministerie van Buitenlandse Zaken een „nuttig en informatief gesprek" had met ambassadeur Van Dam. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken liet vanuit Pa rijs, waar hij met premier Lub bers de CVSE-topconferentie bijwoont, weten „verheugd te zijn", maar tevens „van harte te hopen dat het schema van de ge faseerde vrijlating van de bagge raars ook inderdaad wordt aan gehouden". Onmiddellijk nadat vanuit Irak de komende vrijlating van de baggeraars bekend werd kwa men de fractieleiders van alle partijen uit de Tweede Kamer, uitgezonderd de Centrum-De mocraten, in spoedberaad bij een. Na het overleg maakte Brinkman namens alle fracties bekend dat een definitief besluit over het al dan niet sturen van een missie naar Irak om de overi ge gijzelaars vrij te krijgen op nieuw „zeker voor enkele da gen" is uitgesteld. Inmiddels wordt de kans groter dat oud-minister van buiten landse zaken en voormalig se cretaris-generaal van de NAVO, mr. Joseph Luns, een rol gaat spelen in een eventuele missie naar Irak. Zelf heeft Luns laten weten gepolst te zijn. (Zie ook pagina 11) PARIJS - Voor de Britse eerste minister Margaret Thatcher, die in het kader van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) in Parijs een ontmoeting had met pemier Lubbers, was het gisteren een spannende dag. De stemming in Londen over het leiderschap van de Conservatieve Partij bracht haar nog niet de zekerheid, dat zij uitdager Michael Heseltine definitief heeft verslagen (foto Eric FeferberglAFP) De kynologenclub Zeeland is boos op de gemeente Goes om honden te weren in bepaalde voetgangersgebieden. Een erg rigoureus plan, aldus de vereni ging, die meent dat veel overlast, zoals hondepoep, grotendeels vermeden kan worden door een goede africh- Q ting van de hond. De Middelburgse loopbrug over de spoorlijn, beter bekend als de hoge brug, is er slecht aan toe. Renovatie van de brug-met-mo- numentenstatus wordt over wogen, alleen het benodigde geld (enkele tonnenI vormt nog een strui- O kelblok. I O Wim Kieft, die deel uitmaakte van de selectie voor het Neder lands elftal dat vandaag in Rot terdam tegen Griekenland speelt, is gisteren in de loop van de dag naar Frankrijk terugge keerd. De speler van Girondins Bordeaux "T was diep teleurgesteld. I DEN HAAG (ANP) - Mogelijk wordt volgend jaar al een toe slag op de motorrijtuigenbelas ting ingevoerd voor automobi listen die in de spits willen rij den. Die zou dan moeten gelden in de randstad en enkele andere gebieden waar het verkeer vast loopt. De ministerraad heeft daar vorige week in kleine kring (Lubbers, Kok, Maij, Al ders) over gesproken. Het on derwerp staat vrijdag opnieuw op de agenda. Dit is dinsdag in kringen rond het kabinet bevestigd. Tot dus ver was het de bedoeling dat de spitstoeslag pas in 1992 zou in gaan. Met de maatregel beoogt minister Maij (verkeer) het au toverkeer terug te dringen. Met ,de opbrengst, volgens Haagse bronnen 250 miljoen gulden per jaar, zou een deel van haar plan nen gennanciciu moeten wor den. In antwoorden op kamervragen over haar Tweede structuur schema verkeer en vervoer, dat volgende week in het parlement wordt behandeld, laat Maij we ten dat zij ook studeert op fiscale maatregelen die het aanschaffen van energiezuinige auto's aan trekkelijker moet maken. Dat zou kunnen via de motorijtui- genbelasting of de bijzondere verbruiksbelasting. Advertentie Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 (Advertentie) Advertentie CVan onze correspondent) LONDEN - Margaret Thatcher blijft nog minstens een week premier van het Verenigd Ko ninkrijk. Ze overleefde dinsdag de verkiezing om het leider schap van haar partij (en het land), maar kreeg onvoldoende stemmen om het gevaar van een tweede ronde af te wenden. Vol gende week dinsdag zullen de 372 lagerhuisleden van de Brit se Conservatieve Partij daarom opnieuw stemmen. Thatcher kreeg dinsdag 204 stemmen, Heseltine 152. Zestien Conservatieve lagerhuisleden hadden hun stembiljetten on geldig gemaakt. De premier be haalde daarmee de absolute meerderheid. Het verkiezings reglement schrijft echter voor dat de winnaar 15 procent meer moet behalen. Daarvoor kwam Thatcher 4 stemmen te kort. In de tweede ronde gelden ande re regels. Volgende week wint hij of zij die de meeste stemmen be haalt. De meeste deskundigen verwachten dat een aantal la gerhuisleden dat dinsdag voor Thatcher stemde, volgende week Heseltine zal steunen. Daarmee zou de positie van de premier uiterst precair worden. Luttele minuten nadat de uit slag bekend was geworden, ver klaarde Thatcher dat ze door zou vechten in de tweede ronde. Daarmee torpedeerde de pre mier alle speculaties dat ze zich terug zou trekken als ze minder dan 210 stemmen zou behalen. Premier Thatcher legde even na half acht dinsdagavond een kor te verklaring af op de stoep van de Britse ambassade in Parijs, waar zij de historische CVSE-bij- eenkomst bijwoont die het einde van de Koude Oorlog markeert. „Ik heb meer dan de helft van de stemmen gekregen", verklaarde ze. „Het was net niet helemaal 15 procent meer dan Heseltine. De marge was, geloof ik, 14,6 pro cent. Dat betekent dat we een tweede ronde ingaan". Heseltine sprak kort na That cher, op de stoep van zijn monu mentale woning in Belgravia (Londen). Hij stapte met zijn vrouw aan zijn zijde naar voren, wachtte een minuut om de span ning verder op te voeren en de clameerde: „Ik heb in dank een overweldigend aantal stemmen gekregen. Binnen de Conservatieve Partij werd de uitslag als een „ramp" gezien. Het ene lagerhuislid na het andere sprak zijn treurnis uit over de noodzaak van een twee de ronde, die het beeld van een verscheurde partij nog zal ver sterken. De oppositiepartijen waren vol gaarne bereid nog wat zout in de wonde te wrijven. Labour-leider Neil Kinnock kondigde aan een motie van wantrouwen in te die nen. Deze motie zal nog voor de tweede ronde in stemming wor den gebracht. Als de Conserva tieven die dinsdag tegen That cher hebben gestemd, dat ook in het Lagerhuis doen, zou de pre mier nog deze week tot aftreden worden gedwongen. Dit wordt echter niet verwacht. (Zie ook pagina 4) Lekkeren makkelijk. HUISTRAITEUR Zuurkoolstamppot mét catselcr rib Van onze huistraiteur: Zuurkoolstamppot met casselerrib, genoeg voor een grote eter. Bak 550 gram 535 Boerenkoolstamppot met rookworst, de echte winterse kost. C C Bak 550 gram 585 sJ.\J\J Hutspot met klapstuk, de ouderwetse peen en uien met een lekker stuk rundvlees. Bak 550 gram 585\Jm\J\J Aanbiedingen geldig t/m 24 november a.s. De Huistraiteur. Uw privékok bij Albert Heijn ■■■Bi M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1