er schoor e Plf!ÏWllJfPlitl F" T'FjPilw/nÏ" i illlBUlJi Wind teistert goede Sint Legertransport VS begonnen Den Haag heeft plannen klaar liggen voor autoloze zondag Nog geen besluit over missie Irak FSO Prima 1.5 Injectie reeds vanaf f 13.999,-* wm UUR FOTOSERVICE ÉMJ W i ié éfiééémém ËmémimêJ t# ÉL CP 4 'errassende zet Saddam Husayn nu VS steun krijgt voor gebruik geweld \h WÊ Mfso I wisselend bewolkt en buien, later meer I bewolking en regen. De stormachtige I wind neemt af en draait naar zuid- vest. Temperatuur 9 graden. KODAK EXPRESS DUALITY CONTROL ïilitairen op [tap met tank SER: beëindig ïonopolie van le spoorwegen Ambtenaren moeten auto laten staan Bezorgd Offensief 1 i H I Regering houdt rekening met oorlog in de Golf ANTIEK GEVRAAGD Irak voert aantal lanceerplaatsen raktten sterk op Winterhulp voor de Sovjetunie Doden en gewonden in Johannesburg Meer macht Tanker vast VC Vlissingen Van Vossen Palestijnen: acties tegen doelen VS exctaitkosten.1 De meest complete gezinsauto. Veel wind 23e jaargang no. 273 laandag 19 november 1990 KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! GOES MIDDELBURG -VLISSINGEN HULST ZIERKZEE lil ijzelaars vanaf Kerstdag vrij |\GHDAD/PARIJS/OGGERS- IEIM (REUTER/DPA/AFP/ pil - President Saddam Hu- Ivn van Irak heeft zondag ver jaard dat hij op Eerste Kerst- lig zal beginnen met het vrijla- |n van buitenlanders die wor- Vn vastgehouden sinds de faakse inval in Kuwayt op 2 Igustus, zo heeft het Iraakse Jersbureau INA gemeld. De MOO westerlingen en Japan- Ters zullen in drie maanden fjds groepsgewijs worden vrij- ïlaten. fit „gebaar van goede wil" IANGEMANNSHOF (ANP) - Irie Nederlandse dienstplichti ge militairen zijn zaterdagmor- len door de koninklijke mare- Ihaussee aangehouden nadat ze let een Leopard II tank vanaf |un kazerne in het Duitse Lan ier,ïannshof een pleziertochtje Jan circa honderd kilometer laar Hamburg hadden ge laakt. Een woordvoerder van let ministerie van defensie leeft dit meegedeeld. Ie drie huzaren slaagden er vrij dagavond in het voertuig te be machtigen door het hekslot door e knippen van de plek waar de nk stond geparkeerd. Na een lachtelijke rit besloten zij op Jen parkeerplaats in de Ham- Jurgse wijk Wilhelmsburg een lutje te doen. ten voorbijganger die de tank pet brandende knipperlichten staan, waarschuwde de buitse politie, die het drietal sla pend aantrof. De militairen wer- len vervolgens aan de mare- Jhaussee overgedragen. |)EN HAAG (GPD) - De mono- Ipolie-positie van de Nederland- Je Spoorwegen moet worden (doorbroken. Het railnet moet (toegankelijk worden voor neerdere bedrijven. Ook Euro- Jpese spoorwegmaatschappijen (kunnen er dan gebruik van ma- Iken. Zo wordt de NS een concur- Irerend bedrijf en komt er een leinde aan de afhankelijkheid lvan de Staat. lüat zegt de commissie Vervoers vraagstukken van de Sociaal ■Economische Raad (SER) in een ■advies over voorstellen van de ■Europese Commissie voor een Igemeenschappelijk spoorweg- Ibeleid. |De commissie vindt dat de NS leen gewoon bedrijf moet worden Idat zonder overheidsbemoeienis ■functioneert. De overheid zal Idan niet langer de geldschieter, lain, maar moet net als ieder an- Ider betalen voor de geleverde ■diensten. |De commissie is voor supersnel le verbindingen. Daarmee kun- Inen grote vervoersstromen effi- Iciënt worden verwerkt en wordt leen bijdrage geleverd aan een loplossing van het fileprobleem. DEN HAAG (GPD) - Mi nister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat wil dat volgend jaar 1000 ambtenaren de au to laten staan. De be windsvrouwe adviseert hen met het openbaar vervoer naar het werk te gaan. Verder oppert mi nister Maij dat de amb tenaren aan carpooling kunnen doen, of dat ze gezamenlijk een bus hu ren om naar het werk te gaan. Hiermee wordt volgens haar het aantal personenauto's op de weg met 20 procent ver minderd. Het gaat om ambtena ren van de Rijkslucht vaartdienst, Rijkswater staat, het ministerie van verkeer en waterstaat en om de medewerkers van het provinciehuis in Zuid-Holland. Begin de cember krijgen ze een persoonlijk vervoersad- vies voor het woon-werk- verkeer. Het vervoers plan gaat waarschijnlijk op 1 april 1991 van start. kwam op een moment dat de Verenigde Staten er in slaagden steeds meer steun te verwerven voor een VN-resolutie die het ge bruik van geweld tegen Irak goedkeurt en dat tal van buiten landse delegaties in of onderweg waren naar Irak om te proberen gijzelaars vrij te krijgen. Onder de bezoekers aan Irak is de Franse rechtsextremistische leider Jean-Marie Le Pen. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben zondag avond als eerste scherp gerea geerd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, sprak in Parijs van een „cynische manipulatie met het leven van onschuldige mensen" en de woordvoerder van het Wit te Huis, Marlin Fitzwater, sprak van „propaganda" van Saddam Husayn en eiste dat de gijzelaars „nu" vrijgelaten zouden worden. Ook Groot-Brittannië reageer de uiterst koel en het ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde evenals Baker dat „zij (de gijzelaars) in de eerste plaats nooit vastgehouden hadden mo gen worden". „De laatste groep zal Iraaks ge bied verlaten op 25 maart 1991, tenzij iets de sfeer van vrede ver stoort", zo staat in een rege ringsverklaring, aldus Ina. Ter wijl Saddams besluit werd be kendgemaakt, vertrok uit Bagh dad een Boeing 747 van Iraqi Airways met aan boord 133 bui tenlanders, meest vrouwen en kinderen, naar Londen, zo werd van diplomaten vernomen. Het ging veelal om echtgenotes en familieleden van ingezetenen van Kuwayt en het was de eerste vlucht van deze aard sinds een maand. „Wij zijn verbijsterd, verbluft, verblijd en bezorgd", zo luidde de eerste reactie van dominee Wouters, één van de leden van het 'Familiecomité Gegijzelden Vrij'. „Wij zijn verbijsterd en verbluft omdat we dit niet hadden zien aankomen. Verblijd, dat spreekt voor zichzelf. Maar we zijn ook bezorgd. Als dit weer een perio de van zware onderhandelingen wordt en als bij nader inzien een te grote hoop is gekoesterd, dan zal dit een zeer zware belasting betekenen voor de gegijzelden." De situatie nu deed Wouters denken aan D-Day 1944. „Ook toen was er uitzicht op spoedige bevrijding, maar de daarop vol gende hongerwinter heeft in Ne derland een enorme zware licha melijke en - psychische tol geëist", aldus Wouters. Het besluit de „buitenlandse gasten" te laten vertrekken, komt op een moment dat zich Sint-Nicolaas. na een stormachtige vaartocht, tijdens zijn intocht in Middelburg (foto Lex de Meester MIDDELBURG - Het scheelde niet veel of de Kindervriend uit Spanje had zaterdag in Zeeland verstek moeten laten gaan. Windvlagen teisterden de Zeeuwse wateren. Toen de goedhei ligman met zijn vaartuig op weg was naar de Zeeuwse hoofd stad, sloeg het noodlot toe. Zijn mijter woei in het water. Dank zij snel ingrijpen van zijn zwarte knechten en de bereidwillige medewerking van een dolfijn, slaagde de kindervriend er toch nog in stipt op tijd - en met zijn vertrouwde hoofddeksel weer op - aan de Middelburgse kade af te meren. Sint deed verslag van zijn hachelijk avontuur toen hij, na zijn traditionele rijtoer door het stadscentrum, op het bordes van het Middelburgs stadhuis werd ontvangen. Flarden tromgeroffel, (Slot zie pagina 7 kolom 8) ROTTERDAM (ANP) - Een lan ge rij Amerikaanse legervoer tuigen staat zondag op het het terrein van overslagbedrijf ECT in de Beatrixhaven in Rot terdam klaar om aan boord ge bracht te worden van het mari neschip Algol. Dit vaartuig ver trekt waarschijnlijk woensdag of donderdag naar de Golf. Zondag is begonnen met het transport naar Saoedi-Arabië. De eerste trein met bijna twee honderd voertuigen, voorname lijk vrachtwagens, kwam zater dagavond vanuit het Duitse Möhringen aan. De operatie wordt geleid door het MTMC, het Amerikaanse verkeerscommando in Europa, dat in Capelle aan den IJssel vormt gevestigd. Het gaat vol gens persvoorlichter Mona Goss om de grootste militaire opera tie uit de Amerikaanse geschie denis. Ook wordt materieel vla Bre merhaven en Antwerpen ver scheept, maar het grootste deel van het transport loopt via Rot terdam. In de Maasstad zal vol gens Goss geen munitie worden ingeladen, omdat de haven daar qua veiligheidsvoorschriften niet voor is uitgerust. Wel gaan waarschijnlijk MIAl-tanks van uit Rotterdam naar de Golf. De ze zijn speciaal uitgerust voor een oorlog met chemische wa pens. Bij de ECT wordt sinds zater dagavond 24 uur gewerkt om de treinen te lossen. De operatie zal maximaal zes weken in beslag nemen (foto ANP) 'mëV. ÉÈHÊsm DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van Economische Zaken in Den Haag treft voorbereidin gen voor een snelle invoering van een autoloze zondag. De plannen treden in werking zo dra er door een eventuele oorlog in de Golf een tekort aan olie on tstaat. Dat heeft een woord voerder van het ministerie van economische zaken zondag ver klaard. In een brief van begin oktober aan de Tweede Kamer heeft het ministerie hierover de volksver tegenwoordigers al ingelicht. Plaatsvervangend directeur-ge neraal van het ministerie, L. Knegt, heeft de maatregelen zondagavond nader toegelicht in Brandpunt, het actualiteiten programma van de KRO. Er liggen bij het ministerie ver schillende scenario's op de plank, waaronder een voor de in voering van een autoloze zondag en voor de verlaging van de ma ximum snelheid tot 80 of 90 kilo meter per uur. Ook kan een rant soeneringssysteem voor benzine worden ingesteld en zijn afleve ringsbeperkingen voor de olie maatschappijen mogelijk. Economische Zaken heeft bere kend wat de gevolgen kunnen zijn van een oorlog en daarvoor verschillende scenario's uitge werkt. Zou er minimaal zeven procent minder olie worden aan gevoerd dan grijpt Economische Zaken naar het „zwarte scena rio". Zo'n vermindering van de olietoevoer doet zich voor als de olie-installaties van Saudi-Ara- bië geheel of gedeeltelijk worden vernietigd, aldus Knegt. In dat geval zullen alle genoem de beperkende maatregelen worden afgekondigd. De over heid zal de industrie zoveel mo gelijk ontzien en vooral het ener gieverbruik van de particulieren intomen. Een autoloze zondag levert volgens Economische Za ken een besparing op van acht procent in het olieverbruik. Een zelfde besparing levert een snel heidsbeperking tot maximaal 80 of 90 kilometer per uur op. Advertentie voor a.s. antiekveiling KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. Verhage Middelburg Tel. 01180-27639 steeds meer steun begint af te te kenen voor een resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties die het mogelijk zou maken Irak met geweld te ver drijven uit Kuwayt. Frankrijk, Roemenië en Finland zegden zondag hun steun toe en een dag eerder hadden al de Afrikaanse Veiligheidsraadsleden Zaire, Etiopië en Ivoorkust dat ge daan. Washington wist zich al verzekerd van de steun van Groot-Brittannië en Canada. (Van onze correspondent TEL AVIV - Irak heeft de afgelo pen paar maanden het aantal raket-lanceerinrichtingen aan merkelijk opgevoerd. Volgens een Israëlisch onderzoeksrap port beschikt het land nu over circa vijftig lanceerplaatsen voor de 'Al-Husayn' en de 'Al- Abbas'. Dat zijn raketten met een bereik van respectievelijk 600 en 900 kilometer. Verwacht wordt dat tientallen exempla ren richting Israël vertrekken zodra een oorlog uitbreekt. Daniel Leshem, medewerker aan het Centrum voor Strategi sche Studies van de Universiteit van Tel Aviv en samensteller van het rapport, meent dat Irak zal aanvallen om te vermijden dat de Israëlische luchtmacht de lanceerplaatsen in het westen van het land zal vernietigen. De meeste lanceerinrichtingen zijn niet mobiel. Irak is bezig de in stallaties meer te verspreiden, wat het voor Israël moeilijker maakt ze snel uit te schakelen. (Van onze correspondent BERLIJN - De Ameri kaanse president Geor ge Bush en de Duitse bondskanselier Helmut Kohl willen voedsel stu ren naar de Sovjetunie. Dat zeiden zij zondag in het Duitse Oggersheim, waar het echtpar Bush te gast was bij kanselier Kohl en zijn vrouw Han- nelore. De beide regeringslei ders waren het erover eens dat een soort „win terhulp" voor de Sovjet unie op gang moet ko men, omdat stabiliteit in dat land van belang is voor het Westen. Kohl riep de Duitsers op Kerstpaketten naar de Sovjetunie te zenden. Bush en Kohl spraken ook over het Golf-con- flict. Bush sluit in het Golf-conflict geen enkele optie uit, maar blijft zeer geïnteresseerd in een vreedzame oplossing, zo verklaarde hij. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Bij gevech ten tussen politie en demon stranten in het centrum van Jo hannesburg zijn zaterdag twee doden en 14 gewonden, onder wie acht politiemannen, geval len. De gevechten braken uit toen de naar schatting 2000 betogers zich naar de mening van de poli tie niet snel genoeg verspreid den. De organisatoren van de de monstratie hadden de politie een half uur gevraagd om de be toging te ontbinden. Zij kregen vijf minuten, waarna de politie met traangas, honden en rub berkogels de menigte uiteen- joeg. De betoging maakte deel uit van een landelijke campagne van het ANC tegen de gemeentera den in de zwarte woonoorden. De raadsleden, die worden ge zien als handlangers van de apartheid, moeten via 'massale actie' voor het eind van de maand tot aftreden zijn gedwon gen. Het Sovjetparlement stemde er zaterdag mee in de bevoegdhe den van president Gorbatsjov uit te breiden en hem controle te geven over de regering. Dit bete kent dat hij feitelijk de impopu laire regering van pre mier Ryzjkov aan de O kant schuift. O Negen sleepboten zijn er zater dag op de We ster schelde aan te pas gekomen om de in moeilijk heden geraakte Braziliaanse ertstanker Doceangra in veilig vaarwater te brengen. De tan ker ivas bij harde ivind in de Put van Terneuzen op drift geraakt en vastgelo- C pen. O Jo Jansen, de trainer van VC Vlissingen, hekelde gisteren de instelling van een groot aantal van zijn spelers. Terecht, want de Vlissmgers, die bij Excelsior een 0-2-voorsprong na men, verloren uitein- Q delijk met 4-2. w Peter van Vossen wordt in Beve- ren op handen gedragen. De Zeeuwse aanvaller vertolkte za terdag in de Belgische topper in de tweede klasse tegen Sint Niklaas een hoofdrol door twee keer te scoren en twee treffers voor te bereiden. Beve- ren won de wedstrijd Q met 6-1. «7 DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering heeft nog geen besluit genomen of ons land de ze week een humanitaire missie naar Baghdad stuurt om de gij zelaars aldaar vrij te krijgen. In Irak zou momenteel een Zwit serse delegatie van het Interna tionale Rode Kruis zijn die zie ke gijzelaars uit 'alle landen - waaronder ook tien Nederland se - probeert vrij te krijgen. Het Nederlandse Rode Kruis is hier van niet op de hoogte, maar heeft wel een lijst samengesteld van Nederlanders die wegens psychische en lichamelijke klachten zo spoedig mogelijk moeten terugkeren. De Belgische regering heeft be kendgemaakt dat dinsdag een Belgische delegatie onder lei ding van senator Hans de Beider naar Baghdad vertrekt om 30 Belgische gegijzelden vrij te krij gen. Nog vorige week wilde de Belgische senator Kuypers sa men met Nederlandse vertegen woordigers naar Baghdad rei zen. De Nederlandse regering is hier niet op ingegaan en heeft het afgelopen weekeinde nog steeds geen definitief besluit ge nomen of er een missie naar Baghdad gaat. De regering wil pas actie ondernemen als ook de 104 Nederlandse baggeraars in Irak een uitreisvisum krijgen. Het baggerwerk is in principe klaar, maar de Iraakse regering heeft nog geen document gete kend waarin staat dat „het werk tot tevredenheid is voltooid". Pas dan kunnen de baggeraars eventueel in aanmerking komen voor een uitreisvisum. De 50 achtergebleven Neder landse gijzelaars in Baghdad hebben laten weten dat ze het uitstel van de Nederlandse mis sie „wel begrijpen". Dominee Wouters, initiatiefnemer van het familiecömité Gijzelaars Vrij, zei niet te kunnen begrijpen waarom de Belgische regering wel een missie naar Irak stuurt en dat er van Nederlandse zijde nog niets vaststaat. „België heeft ook baggeraars in Irak. Ik krijg het gevoel dat Nederland te angstvallig' is. Nu ook met zo'n Zwitserse delegatie. Waarom moet een ander land voor ons de kastanjes uit het vuur halen? Hebben wij dan zoveel te verlie zen? Gelukkig stellen de Neder landse gijzelaars zich soepel op. Maar daar mogen wij geen mis bruik van maken door onze mis sie steeds maar uit te stellen. De mensen zijn geestelijk doodop". ALGIERS (REUTER) - Een fun damentalistische Palestijnse groep heeft zondag gedreigd met aanvallen op Amerikaanse doelen waar ook ter wereld als het tot oorlog in het Golfgebied komt. Naar haar zeggen is de Amerikaanse president Bush „in oorlog met God". Een lid van de islamitische Ji- had-Beit al-Maqdis, die zich ver antwoordelijk gesteld heeft voor het doodsteken en met wapens aanvallen van Israëliërs in Jeru zalem en Egypte, verklaarde dat zijn groep nu ook Amerikaanse belangen onder haar doelwitten heeft. Hij voorspelt een anti-wes terse „intifadah" (opstand) in de islamitische wereld indien Ame rikaanse en met Washington geassocieerde militairen een aanval doen op Irak. Advertentie incl. BTW. Bel vooi dealeradressen: Abimex Ridderkerk 01804-40404 —lil 11111111111 Willi f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1