111*11 Vorstelijk onderonsje in Tokyo Beslag gelegd op lading chemische stof voor Iran Nederland heeft ook dienst voor sabotage-activiteiten Auto-Lease Walcheren Politiek geschut tegen Thatcher 13 Bevriende senatoren vragen Bush Congres bijeen te roepen Nico Haak overleden fractievoorzitters overleggen met Van den Broek >audi-Arabië Verbiedt vrouw uto te rijden Kamer wil stem voor alle ingezetenen waterschap Vrouw krijgt 134 jaar tijd voor aflossen fraude-schuld Veiligheid A 16 Patronen Abdijplein Gullit Goalkeeper en Stingers voor de Zuiderkruis Goederentrein ontspoort in Rotterdam hleer wind I vanmorgen regen en vanmiddag I droog en enkele opklaringen. Eerst zuidwestelijke wind, daarna west en vanavond toenemend tot stormachtig. \33e jaargang no. 269 Voensdag 14 november 1990 HÈT LEASEBEDRIJF MET CONCURRERENDE PRIJZEN ÈN 24 UUR SERVICE....! Kom langs voor informatie! Gildeweg 22 - Vlissingen lctie in haven Vlissingen Geheime organisatie valt buiten parlementaire controle Autolease Zeeland B.V. umanitaire missie naar Irak ■EN HAAG (GPD) - De fractie- lorzitters van de vijf grootste Xrtijen in de Tweede Kamer faken zich sterk voor het zen- Ten van een humanitaire missie Li ex-politici naar Irak. De „asie moet proberen de Neder- indse gijzelaars vrij te krijgen, ■e meerderheid van de Tweede lamer staat achter dit initia- Jef. Voor deze missie circuleren Ie namen van de ex-ministers ■an der Stoel, Schmelzer, Vre- |eling en Toxopeus. r het zenden van de humani- iire missie wordt overigens pas Iter een besluit genomen. De jtYAD (AFP) - De Saudische re- lering heeft dinsdag alle vrou- Xen in Saudi-Arabië streng ver loden auto te rijden. Deze maat- geldt zowel voor „Saudi- Jche staatsburgers als voor bui- lenlandse ingezetenen", zo llijkt uit een verklaring van het Jiinisterie van binnenlandse laken in Riyad. Het ministerie waarschuwt dat Trouwen die het verbod overtre- len gestraft zullen worden. Het lesluit van de regering volgt op ien manifestatie van 70 vrouwen lorige week in Riyad die achter liet stuur van een aantal auto's let recht opeisten ook te mogen Ijden. Tot nu toe was er geen of- iciële wet of richtlijn waarin het Louwen verboden werd auto te lijden, maar waagden vrouwen let op grond van het gewoonte recht en de tradities in Saudi- Xrabie niet om achter het stuur Ie gaan zitten. fracties willen vandaag eerst overleggen met de Nederlandse ambassadeur in Irak, Van Dam, en met minister Van den Broek. „Na dat gesprek zullen we ons opnieuw beraden", zei CDA- fractievoorzitter Brinkman gis teravond. „Of er een delegatie gaat, is afhankelijk van de moge lijkheden en onmogelijkheden". De hele Tweede Kamer (behalve Janmaat) is tegen het zenden, van een parlementaire delegatie naar Irak. De Tweede Kamer is tot dit ini tiatief gekomen, omdat de druk steeds groter wordt iets te doen voor de gijzelaars in Irak en Ku- wayt. Vrijwel alle Europese lan den hebben inmiddels meer of aMiuHuiiimin MI 'li1 TOKYO (ANP/AP) - Prinses Diana luistert dinsdag naar kroonprins Willem Alexander tijdens een diner dat in Tokyo gegeven werd door de Japanse premier Toshiki Kaifu. Beiden zijn in Japan ter gelegenheid van de kroning van keizer Akihito. Intussen vreest de politie dat extremisten volgende week opnieuw zullen toeslaan wanneer Akihito het meest omstreden ritueel van zijn kroningsce remonie ondergaat, de communie met de Shinto-goden. Dit berichtte de Japanse televisie dinsdag (foto T. KitamuralEPA Shbh WÊKÊÊÊÊ/ÊÊÊÊKÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtKKÊÊÊ [VLISSINGEN - De economi sche controledienst van het mi- Inisterie van Financiën heeft in [samenwerking met de douane [maandag in de haven van Vlis- Isingen 275 vaten tri-ethanol- [amine in beslag genomen. De [chemische lading zou bestemd [zijn voor Iran. De Middelburgse [persofficier van justitie mr S. [Tempel heeft dit dinsdag beves- Itigd. Met de chemicaliën, een [grondstof bestaande uit onder [meer ammoniak-verbindingen, [kan gifgas worden gemaakt. De [waarde van de inbeslaggeno- [men goederen bedraagt enkele [tonnen. [De economische controledienst |was de chemicaliën al geruime [tijd op het spoor, maar kon pas optreden op het moment van [verscheping, in de haven van [Vlissingen. Op grond van het zo geheten uitvoerbesluit strategi- sche goederen moet voor de ex hort van bepaalde chemicaliën [een uitvoervergunning worden bevraagd aan de overheid. De betrokken bedrijven hebben dat niet gedaan. Scheepsagent, Del- ta Ships and Industrial Service Ibv (DSIS) in het Sloegebied, heeft, de goederen wel volgens de regels bij de douane aangege ven. Na de inbeslagname heeft de I economische controledienst in- I vallen gedaan bij twee leveran ciers: Eldi Chemicals in Krim pen aan den IJssel en Bechem Chemie in Haarlem. Daarbij is de administratie in beslag geno- oen HAAG (ANP) - Een meer- derheid in de Tweede Kamer vindt dat alle 18-jarige ingeze tenen van een waterschap stem recht moeten hebben bij het kie ren van waterschapsbesturen. Het stemrecht moet niet alleen rijn voorbehouden aan belas tingplichtigen. 0e Kamer denkt verschillend over de verankering van taken van waterschappen op het ge bied van natuur en milieu in de Waterschapswet. De PvdA is hier voorstander van. men. In Zeeland zijn in ieder ge val geen aanhoudingen of huis zoekingen geweest. De 275 in beslag genomen vaten staan los van de lading van de Gur Mariner, die in september geruime tijd aan de ketting lag in de Vlissingse haven. Het schip was onderweg naar Irak. Het on derzoek naar de lading van de Gur Mariner is overigens nog niet afgerond. De chemicaliën staan opgesla gen bij op het terrein van DSIS bv in het Sloegebied, die zou zor gen voor verscheping. Op drachtgever is Pakhoed Mari tiem uit Rotterdam, die optrad als scheepsagent voor de rederij die de 275 vaten (met elk 235 liter tri-ethanol-amine), zou versche pen naar een stad aan de Rus- sisch/Iraanse grens. Vandaaruit zouden de chemicaliën per spoor verder worden vervoerd naar Iran. De scheepsagenten zijn niet (juridisch) verantwoor delijk voor de lading. Zijn funge ren slechts als tussenpersoon voor de producent in Nederland en de ontvanger in Iran. Totdat alle papieren zijn bekeken, wil justitie weinig mededelingen doen over de inbeslagname. Thatcher luistert uiterlijk onbewogen naar Howe (foto AP) LONDEN (RTR) - De langst-dienende luite nant van premier Thatcher, Sir Geoffrey Ho we, heeft dinsdag in een toespraak tot het Britse Lagerhuis vernietigende kritiek gele verd op haar leiderschap van de Conservatie ve partij. Howe, die Thatcher elf jaar als premier trouw terzijde stond, wekte verbazing met zijn felle rede. Hij legde uit waarom hij 1 november af trad als vice-premier en raadde de conservatie ven aan nog eens goed na te denken over hun loyaliteit jegens Thatcher. In de negentien minuten durende speech waar in de Howe vooral Thatcher's agressieve en ne gatieve benadering van de EG aan de kaak stelde, betoogde hij dat haar „nachtmerrie achtige opvatting" over Europa een groot risi co voor Groot-Brittanië kan betekenen. Thatcher hoorde uiterlijk onbewogen aan hoe Howe haar verzet tegen toetreding van het pond tot het EMS de oorzaak noemde van de hoge inflatie, die zo'n elf procent bedraagt. Ook oud-minister van defensie Heseltine luisterde met een uitdrukkingsloos gezicht. Zijn aan hangers gaan ervan uit dat hij vandaag zal be slissen of hij Thatcher openlijk uitdaagt in de verkiezingen voor het leiderschap van de Con servatieven die volgende week dinsdag gehou den worden. DEN HAAG (GPD) - In Neder land bestaat ook een dienst die belast is met sabotage-activi teiten in oorlogstijd. Deze dienst, 'O. en I.', opereert in het uiterste geheim. Slechts de pre mier, de minister van defensie en een handjevol officieren van andere inlichtingendiensten waren van het bestaan op de hoogte. Premier Lubbers heeft gisteren in een brief aan de Tweede Ka mer ontkend dat deze dienst, waarvan hij ook de naam niet wilde onthullen, belast is met grootschalige sabotage-activi teiten. Volgens hem is de gehei me organisatie alleen belast met het verzorgen van informatie voor de regering-in-balling- schap. Bovendien moet de orga nisatie de geestelijke weerbaar heid van de bevolking' in bezet tingstijd versterken. Volgens een oud-inlichtingen-of- ficier is de dienst echter wel de gelijk belast met sabotage-acti viteiten. O. en I. (wat vermoede lijk staat voor Operaties en In lichtingen) bestaat uit twee min of meer los van elkaar opereren de delen. De inlichtingenpoot is belast met de door premier Lub bers genoemde activiteiten. De andere poot moet in oorlogs tijd zorgen dat de Koningin het land kan verlaten. Verder be schikt dit deel van de organisa tie over geheime wapendepots voor het plegen van sabotage daden tegen een mogelijke be zetter. Lubbers zegt dat deze organisa tie, in tegenstelling tot 'Gladio' in Italië, nooit onder NAVO-vlag geopereerd. De oud-inlichtinge nofficier bevestigt dit. Volgens hem was er zelfs groot wantrou wen tegen NAVO-landen als Ita lië en Frankrijk. Contacten met dergelijke landen waren dan ook sporadisch. De controle op O. en I. was in het minder officiële delegaties naar Baghdad gezonden om gijze laars vrij te krijgen. Nederland kan niet achterblijven, vindt in middels de overgrote meerder heid van de Kamer. Men vindt het gênant worden dat buiten landse delegaties ook Nederlan ders vrij krijgen, maar dat Ne derland zelf niets doet. Gisteravond vergaderden de fractievoorzitters van de vijf grootste partijen over het initia tief van de PvdA. Om de eenheid in de Tweede Kamer te bewaren, hebben de fracties inmiddels be sloten deze zaak niet meer door Slot zie pagina 3 kolom 7) LEEUWARDEN (ANP) - Uitke ringsfraudeurs in Leeuwarden kunnen ook na hun dood hun schulden terugbetalen aan de sociale dienst. Officier van jus titie mr. B. W. M. van der Lugt rekende dinsdag de politierech ter voor dat verdachte G. van der M. pas over 134 jaar haar fraude tot de laatste cent heeft terugbetaald. De 26-jarige Van der M. heeft een rww uitkering. Daarnaast werk te ze voor een schoonmaakbe drijf. De vrouw heeft de sociale dienst voor een bedrag aan van 19.000 gulden opgelicht. De so ciale dienst kwam met Van der M. overeen dat ze slechts 12 gul den per maand hoefde af te los sen. Dat betekent dat ze 134 jaar nodig heeft om het bedrag te be talen. I Advertentie HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM (Advertentie) BOEKENLIEFHEBBER, LET OP! in Vlissingen valt morgen de schitterende boekengids van Libris bij u in de bus. (Advertentie) verleden vrijwel nihil. Maar zeer weinig mensen waren van het bestaan op de hoogte. De dienst stond vroeger onder leiding van een admiraal in ruste. Wie nu de leiding heeft is onbekend. In ge val van oorlog zou de dienst on der het hoogste gezag van de vi ce-president van de Raad van State haar werk doen. Deze moet dus ook op de hoogte zijn van het bestaan van de organi satie. De staf van O. en I. opereert en leeft voor het grootste deel on der valse namen. In bevolkings registers zijn zij niet bekend on- (Slot zie pagina 3 kolom 6) De Tweede Kamer stemt in met de maatregelen die minister Maij verkeerwil nemen ter ver betering van de verkeersveilig heid van de Al6 bij Breda. Ka mer en minister vonden beiden dat nog steeds veel te hard wordt gereden, waar door de kans op onge- O lukken blijft toenemen. O Bij de zoekactie naar munitie in het Kanaal door Zuid-Beveland zijn tot nu toe vijf kisten met vijf duizend geweerpatro nen gevonden. De ac- Q tie wordt voortgezet. w awsggBs Het dagelijks provinciebestuur wil 2,5 miljoen gulden uittrekken voor herinrichting van het Mid delburgse Abdijplein. Opzet daarbij is het aan dit plein gele gen provinciehuis en het Zeeuws Museum van een nieu we, sfeervolle entree te voorzien. Ruud Gullit heeft afgezegd voor de interland Nederland - Grie kenland, die volgende week woensdag in Rotterdam wordt gespeeld. De zieke aanvoerder van Oranje mist komende zon dag met AC Milan ook de derby tegen Inter. In de Oranje-selec tie debuteren John van den Brom (Vitesse) en Jerry de Jong (PSV). I m Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 DEN HELDER (ANP) - Het be voorradingsschip Zuiderkruis van de Koninklijke Marine heeft met het oog op zijn missie naar de Perzische Golf extra be wapening aan boord gekregen. Het schip is uitgerust met het Goalkeeper-snelvuurkanon te gen luchtdoelen voor de zeer korte afstand. Ook gaan twee teams van drie mariniers met Stinger-raketten tegen luchtdoelen, zoals vlieg tuigen, mee. Het bevoorradingsschip ver trekt maandag vanuit Den Hel der naar de Golfregio, evenals het luchtverdedigingsfregat Ja cob van Heemskerck en het standaardfregat Philips van Al- monde. UTRECHT (ANP) - Tussen de stations Rotterdam-CS en Rot terdam-Alexander is sinds dins dagavond kwart voor zeven geen treinverkeer mogelijk ten gevolge van de gedeeltelijke ontsporing van een goederen trein. De trein telde 33 wagens. Bij een wissel die ter hoogte van het em placement Rotterdam-Noord toegang geeft tot het hoofdspoor brak de koppeling tussen de zes tiende en zeventiende wagen. Reizigers over lange afstanden kregen het advies om te rijden via Breda, Den Bosch of Den Haag. NS verwachtte dat van ochtend weer treinverkeer mo gelijk zou zijn. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Twee voor aanstaande Republikeinse se natoren, Robert Dole en Ri chard Lugar, hebben president Bush dinsdag gevraagd het Congres van reces terug te roe pen, zodat het kan instemmen met eventuele militaire opera ties in de Golf. De zitting, aldus Dole, de Repu blikeinse fractieleider in de Se naat, zou „een verklaring van steun aan de president moeten opleveren en de bereidheid om alles goed te keuren dat onze missie in de Golf kan doen sla gen". Lugar, de hoogstgeplaatste Re publikein in de senaatscommis sie voor buitenlandse zaken, ging een stapje verder. Hij zei dat de speciale congreszitting een oorlogsverklaring aan Irak zou moeten opleveren, zonder dat die verklaring zo zou moeten worden genoemd. Maar het Witte Huis legde het verzoek van de twee Republikei nen, partijgenoten van Bush, naast zich neer. „Wij denken niet dat dat nodig is, want er is geen sprake van oorlog. Wij hopen dat er ook nooit een oorlog zal ko men", aldus Marlin Fitzwater, de woordvoerder van de presi dent. De senatoren zeiden hun voor stel mede te hebben gedaan om een eind te maken aan de snel groeiende stroom kritiek op het Golf-heleid van president Bush vanuit het Congres. Met name de Democraten zijn grote vraag tekens achter dat beleid gaan zetten. Een aantal toonaangevende De mocratische congresleden heeft onder meer gezegd dat Bush te snel aan een oorlog lijkt te den ken, nooit duidelijk heeft ge maakt waarom hij een oorlog de moeite waard vindt en boven dien het Congres om toestem ming moet vragen voor hij ten strijde trekt. Maar het Witte Huis heeft tot nu toe grotendeels buiten het Con gres om gehandeld, en heeft nimmer de bereidheid uitge sproken om het Congres toe stemming te vragen om tot ge weld in de Golf over te gaan. Lugar zei dinsdag dat hij om de speciale zitting had gevraagd omdat duidelijk is, dat zowel in binnen- als buitenland de steun voor het Golf-beleid van de pre sident aan het afbrokkelen is. Zie ook pagina 4 AMSTERDAM (ANP) - De zanger Nico Haak (51) is in de nacht van maandag op dinsdag in zijn woonplaats Baarn overleden aan een hartaanval. Haak zou volgend jaar twin tig jaar zijn vak hebben uitgeoefend. Het plotselinge overlijden van Nico Haak heeft de Neder landse artiestenwereld geschokt. Beginjaren zeventig begon hij zijn carrière met de groep Nico Haak en de Paniekzaaiers. De bekendste nummers die hij sindsdien op de plaat heeft gezet waren „Foxy Foxtrot met je elastieken benen" en „Is je moeder niet thuis". Zie ook pagina 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1