lil V1 ld G roept hulp in van aghreb-landen bij ijzelaarskwestie Onderwijsprotest ontaardt in rellen Kjceukens Herverdeling politiesterkte staat op losse schroeven Japanse keizer Akihito bestijgt troon Olie veel goedkoper in New York en Londen PREI EN SPEKLAPJES Houding Van den Broek gewijzigd Beraad ministerie lekt uit Ter Beek wil jongeren met strafblad uit leger amer eens et komst pitsvignet schelfhorst W COMBI BACK Huisvuil Schoolpas Vrijwilligers Sijbrands 'Jarretelteam' arresteert lingeriebende Zacht maar nat 33e jaargang no. 268 insdag 13 november 1990 VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING GRATIS NIEUWE FILM! Alle gijzelaars Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Speklapjes zonder zwoerd, 500 g &t4^3.99 6.99 kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Hü IKH Veel bewolking en later opnieuw pe rioden met regen. Zacht met een tem peratuur van 12 graden. Matige tot vrij krachtige wind r VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: (alleen de cföede foto's betaalt u) amer wil missie naar Irak EN HAAG (GPD) - De rege- ingspartijen CDA en PvdA wil- n een officiële missie naar ak ondernemen om de Neder- ndse gijzelaars vrij te krijgen, linister Van den Broek van uitenlandse zaken wil een der- elijk initiatief niet zelf nemen, aar wijst een missie van Ne- erlandse parlementariërs niet nger af. at bleek gisteravond tijdens overleg op het ministerie an buitenlandse zaken. Van en Broek had de buitenland- recialisten van alle Tweede- amerfracties (inclusief de Cen- mdemocraten) voor dat be- uitgenodigd. De bijeen komst van gisteren lekte uit, een eerder beraad, vorige week don derdag, bleef wel geheim. Over de inhoud van het gesprek wilde de woordvoerder van de minister geen mededelingen te doen, maar andere bronnen op het departement melden dat Van den Broek nooit het initia tief zal nemen om een regerings missie naar Irak te onderne men". De minister keerde gisteravond terug uit Brussel, waar hij met zijn EG-collega's sprak over de gijzelaarscrisis. Van den Broek moest constateren dat zijn Bel- DEN HAAG (GPD) - Minister Ter Beek van Defensie zal ko mende donderdag met de militaire belangenorganisaties een lijst met 22 maatregelen bespreken om geweld binnen de krijgsmacht tegen te gaan. Al twee jaar geleden heeft de toenmalige minister in een brief aan de Tweede Kamer de maatregelen aangekondigd. Een daarvan was om jongeren die met de strafrechter in aanra king zijn gekomen, uit de militaire dienst te weren. Uit onderzoek is gebleken dat geweldplegers binnen de krijgsmacht vaak voor hun diensttijd met de strafrechter in aanraking zijn geweest. Sinds juni 1988 worden dienstplichti gen met een strafblad uit de dienst geweerd. Het vorig jaar waren dat er 929. Geweldsdelicten tijdens militaire dienst blijken vooral voor te komen na overmatig alcoholgebruik. De minister wil met de militaire organisaties overleggen hoe daaraan een einde te maken. De minister schrijft in een brief aan de belangenorganisaties dat het van vitaal belang voor de krijgsmacht is dat crimine len uit de organisatie worden geweerd. Mocht toch worden besloten iemand met een strafblad op te nemen dan zal vol gens de minister zeer zorgvuldig moeten worden gehandeld. I Van onze correspondent RUSSEL (GPD) - De ministers an buitenlandse zaken van de G-landen hebben maandag in russel overleg gevoerd met collega's uit de Maghreb- nden over de ruim 2000 gijze- ars in Irak. eigens minister Van den Broek er hoop dat de ambassadeurs n Algerije, Tunesië, Marokko, en Mauretanië afzonder- 'k gaan pleiten bij Saddam Hu- yn om alle gijzelaars vrij te la in of in ieder geval een VN-afge- mt toe te laten om daarover te :aten. Van den Broek baseert i mening op de grote nadruk 'e deze islamitische landen leg- in op een diplomatieke oplos- ng van het Golf-conflict. jdens het gesprek liet de voor tter van de Maghreb-groep, de EN HAAG (ANP) - Een kamer- eerderheid van CDA, PvdA en roen Links, staat positief te- n het invoeren van een spits- gnet, dat het autorijden in de its duurder moet maken. Dat eek maandag tijdens een Ini- aliefgroep Wijs op Weg geor- niseerde bijeenkomst over toverkeer en prijsbeleid in en Haag. Daarin zitten onder eer NS, milieugroeperingen de vakbonden. A en Groen Links toonden "h al eerder voorstander van n spitsvignet. De PvdA was bij n debat in juni nog niet en- .ousiast, maar woordvoerder stricum liet maandag zijn re ives varen, mits geen bureau- ,atische rompslomp ontstaat. 1 VVD en D66 wijzen een vig- t af, omdat dit volgens hen et het autorijden, maar het au- bezit duurder zal maken. De teste automobilisten zullen n vignet aanschaffen omdat ze (et zonder auto kunnen, en ver- Igens naar hartelust blijven den. jt plannen van minister Maij trkeer) voorzien overigens niet een vignet, dat achter de auto- 't geplakt moet worden, maar een toeslag op de motorijtui- nbelasting. De controle zou oeten geschieden via het ken- kenbewijs. Maij wil het sys- em in 1992 invoeren. Loskade 45 - Middelburg - 01180-2 91 01 gische collega, minister van bui tenlandse zaken Eyskens, zijn instemming had betuigd met een reis die Belgische parlemen tariërs naar Baghdad willen on dernemen. Van den Broek was een van de weinigen die nog vast hield aan de strikte afspraak in EG-verband geen officiële mis sies naar Irak te ondernemen. De minister houdt ook nu vol dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties de juiste man is om de vrijlating van alle gijzelaars bij Saddam Husayn te bepleiten. Humanitaire missies als die van het Rode Kruis en de commissie-Wouters ziet de be windsman nog wel zitten. Zou den kamerleden naar Irak rei zen, dan wil Van den Broek voor al de consequenties voor even tuele achterblijvende gijzelaars in ogenschouw nemen. In begin sel wijst hij een dergelijk initia tief echter niet af. Het CDA-kamerlid Aarts, voor zitter van de vaste kamercom missie voor buitenlandse zaken, zei na afloop van het gesprek met Van den Broek dat allerlei mogelijkheden de revue zijn ge passeerd. „Steeds vanuit de ach tergrond dat wij grote zorg en verantwoordelijkheid voelen voor het lot van de gijzelaars. Verschillende auto's werden door kwaadwilligen in brand gestoken (foto Joel RobinelANP) Algerijnse minister van buiten landse zaken Sid-Ahmed Gho- zali, doorschemeren dat het op heffen van de sancties tegen Li bië eventuele acties door het Maghreb-blok zou bespoedigen. Van den Broek zei dat de maat regelen tegen Libië zullen wor den opgeheven „zodra de situa tie waarvoor die sancties werden getroffen, verandert". Alleen Algerije en Tunesië on derhouden normale betrekkin gen met Irak. Marokko heeft zich vanaf het begin tegen de Iraakse inlijving van Kuwayt als '19e provincie' verzet. Koning Hassan deed zondag nog een be roep op alle betrokken landen om een oorlog te voorkomen. Het was de eerste officiële ont moeting tussen beide blokken, die eigenlijk was bedoeld om te praten over economische sa menwerking. Advertentie PARIJS (AFP/RTR) - Hon derdduizenden scholieren zijn maandag op verschillen de plaatsen in Frankrijk de straat opgegaan om te protes teren tegen de omstandighe den op de Franse scholen. Voor het eerst sinds het ^egin van de .scholierenpro .sten een maand geleden liepen maandag ook leraren en ou ders van leerlingen inee. In Parijs kwam het verkeer in het centrum van de stad tot stilstand toen zo'n 200.000 jon ge betogers meer leraren, be ter onderwijs en grotere veilig heid op de scholen eisten. Zes metrostations werden tijdens de luidruchtige en bij tijden gewelddadige mars gesloten. In het Quartier Latin en Mont- parnasse kwam het tot onge regeldheden toen groepen ge maskerde jongeren van de protestactie gebruik maakten om enkele winkelruiten in te gooien en een aantal winkels te plunderen. Volgens ooggetuigen ging het daarbij om bendes uit de voor steden van Parijs. In de Fran se hoofdstad waren rond 5000 politieagenten op de been om te voorkomen dat de mars in gewelddadigheden zou uit monden, zoals bij een soortge lijke betoging vorige week ge beurde. Ook in Marseille, Lyon, Nan tes, Clermont-Ferrand, Tou louse, Bordeaux, Montepellier en Mulhouse gingen tiendui zenden scholieren de straat op. Een delegatie van de scholie ren verklaarde na gesprekken met minister Jospin en presi dent Mitterrand dat het staatshoofd het „eens" was met hun eisen. „Het is nu echter aan de rege ring (van premier Michel) Ro- card om haar verantwoor delijkheid op zich te nemen", aldus Nasser Ramdan, een van de delegatieleden. Jospin heeft de onderwijsbe groting voor 1991 inmiddels met negen procent verhoogd tot 80 miljard gulden, maar voor de scholieren is dit nog niet voldoende. DEN HAAG (GPD) - De rege ringspartijen CDA en PvdA wil len af van de herverdeling van de sterkte bij gemeente- en rijkspolitie. Zij dringen ook aan op een uitbreiding van het aan tal agenten. CDA en PvdA leg den die wens gisteren neer in een motie, die de politie-minis- ters Dales (Binnenlandse Za ken) en Hirsch Ballin (Justitie) in dank aanvaardden. Dales ging gisteren, tijdens een commissievergadering in de Tweede Kamer, bijna zo ver de regeringspartijen uit te nodigen om de motie in te dienen. Hirsch Ballin zei „de motie van harte te steunen". Met het loslaten van deze 'PKP-operatie' kunnen de grote steden volgens de opposi tiepartijen WD en D66 „fluiten naar de in het regeerakkoord be loofde extra agenten". De motie draagt de handteke ningen van de kamerleden Kof- feman (CDA) en Staffelen (PvdA). Volgens Koffeman be staat het gevaar van een sterf huisconstructie, doordat be paalde korpsen helemaal wor den uitgekleed. De CDA'er wil de verdeling van de sterkte daar om overlaten aan de korpsbe heerders, die leiding zullen ge ven aan de nieuwe regionale po litiekorpsen. Kohnstamm (D66) vindt dat een te grote taakver zwaring voor de korpsbeheerder (de burgemeester van de groot ste gemeente in de regio). Naast het begeleiden en sturen van de (Van onze correspondent) SINGAPORE - Ongekende scherpe veiligheidsmaatrege len markeerden gisteroch tend de kroning van de 56-ja- rige Akihito tot Japans 125ste keizer. Hij is de eerste Japan se monarch die gekroond is onder de naoorlogse grond wet. Ruim 37.000 politiemannen patrouilleerden in de straten van Tokyo, terwijl staatshoof den en regeringsleiders uit meer dan 160 landen de uitge breide kleurrijke en traditio nele kroningsplechtigheid in de staatshal van het keizerlijk paleis volgden. Nederland was vertegenwoordigd door kroon prins Willem Alexander. Keizer Akihito zei in zijn in stallatierede, dat hij zich zou houden aan de na-oorlogse grondwet, volgens welke de keizer een symbool is van de staat, zonder enige persoonlij ke macht. De kroning is een onderdeel van een reeks van ceremonieën, waarvan het hoogtepunt - een geheim shin- to-ritueel - op 22 november valt. De hele plechtigheid plus de speciale shinto ceremonie op 22 november kost de Japanse belastingbetaler rond 162 mil joen gulden, waartegen vele Japanners bezwaar hadden. Ondanks de veiligheidsmaat regelen, lanceerden links-radi cale groepen in de hoofdstad mortieraanvallen op Japanse militaire kazernes, op een Amerikaanse marinebasis en op het Amerikaanse consulaat in Osaka. Keizer Akihito maakt na de plechtigheid een rijtoer met zijn vrouw, keizerin Michiko (foto AP) MlLif-UBOX Maar wij zijn nog niet tot een conclusie gekomen, omdat hier over allerlei beraad binnen de fracties mogelijk moet zijn". PvdA-woordvoerder Melkert meldde nog voor het onderhoud met Van den Broek dat de rege ring liefst nog deze week voorbe reidingen moet treffen voor een missie naar Irak. CDA-kamerlid (Slot zie pagina 3 kolom 5) De Tweede Kamer wil dat mi lieuminister Alders meer haast maakt met het gescheiden opha len van huisvuil. De minister wil pas in 1994 met verplichtingen komen, de kamer wil meer snel heid. Verbod op pro- dukten en extra heffin- C gen zijn bespreekbaar. w De duizend leerlingen van het Goese Lyceum dragen als proef voor een jaar een schoolpasje bij zich. waarmee ze in voorkomen de gevallen kunnen aantonen dat ze inderdaad op deze school thuishoren. Het sys teem is in de randstad Q al langer gebruikelijk. Een Zeeuws primeurtje: provin ciale vrijwilligers van de Civiele Verdediging kregen gisteren van commissaris der koningin dr. C. Boertien voor het eerst een vrijwïlligersmedaille voor tien of vijftien 4 jaar trouwe dienst. HH Ton Sijbrands heeft zich giste ren op het WK dammen in Gro ningen bij de leiders gevoegd. De Gelderlander profiteerde van de halve misstap die Van der Wal en de Rus Val- C neris maakten. I 9 NEW YORK (KRF) - De olieprij zen zijn maandag flink gedaald. In New York kwam de notering van West Texas Intermediate voor levering in december uit op 31,87 dollar per vat (159 li ter). Dat was 2,02 dollar lager dan afgelopen vrijdag. In de oliehandel wordt er reke ning mee gehouden dat er dit; jaar geen oorlog meer zal uitbre ken in het Golfgebied. Daardoor kreeg het feit dat er meer aan bod van olie is dan vraag de overhand. Maandagmiddag in Londen noteerde een vat olie uit het Noordzee-veld Brent 32,85 dollar, 1,55 dollar lager dan vrij dag. Maandag werd ook bekend dat de landen van de OPEC (Organi satie van Olie Exporterende Landen) nu net zoveel olie pro duceren als voor het wegvallen van de olie uit Kuwayt en Irak. Verder daalden de prijzen door dat de Amerikaanse olie-import in oktober bijna vijftien procent kleiner is geweest dan een jaar ervoor. De olieproduktie van reorganisatie, moet deze dan ook nog de politiemensen verde len over de bureau's binnen de regio. Bovendien dient de cen trale overheid een oplossing te vinden voor het gebrek aan poli tiemensen. Dat overlaten aan de gemeentebesturen vindt Kohn stamm „decentralisatie van de armoede". Hij sprak van een on verantwoorde koerswijziging van CDA en PvdA. Stoffelen betoogde dat door gaan met de herverdeling van de sterkte leidt tot „een verdere spreiding van die armoede". De enige structurele oplossing is volgens de PvdA'er meer geld uit te trekken voor extra politie mensen. Het verwijt dat de grote steden nu niet meer op een uitbreiding van hun korps kunnen rekenen, schoof Stoffelen terzijde: „Je moet niet alléén kijken naar die gemeenten die zeggen 'Wij had den recht op extra mensen'. Je moet ook kijken naar wat je in kleinere gemeenten teweeg brengt" door daar politie-agen- ten weg te halen. Bovendien is volgens Stoffelen de situatie bij de rijkspolitie zo nijpend dat doorgaan met her verdelen (waarbij de rijkspolitie mensen inleveret ten gunste van gemeentelijke korpsen) onver antwoord is. Bij de rijkspolitie is nu al sprake van „een acuut pro bleem". In de kleinste gemeen ten, waar alleen rijkspolitie op treedt, „dreigt de minimale poli tiezorg weg te vallen". Pagina 9: Snel beslissen over meer politie Schouwen-Duive- land. Noorwegen boekte in oktober een record met gemiddeld 1,87 miljoen vaten per dag. HILVERSUM/EMMEN (GPD) - Een speciaal geformeerd 'jarre- tel-team' heeft een bende opge rold die in de afgelopen maan den voor 1,3 miljoen gulden aan lingerie, parfum, kleding en huishoudelijke spullen heeft ge roofd. De zaak kwam aan het rollen toen begin oktober twee Hilver summers werden gepakt bij een inbraak in een lingeriewinkel in Klazienaveen. Volgens de politie in Emmen zijn van de buit slechts veertien he renslips teruggevonden. Advertentie Advertentie £35y MB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1