\erschoore addam roept p tot dialoog over Golfcrisis Scherpe beveiliging in Tokio PvdA houdt onverkort vast aan handhaven koppeling FBI hield jarenlang Picasso in de gaten Inbreker in Schiedam dood door politiekogel FSO Prima 1.5 Injectie Celina pakket f14.498,-* UUR FOTOSERVICE )pen brief uit Baghdad: nu tijd voor stappen vrijlating Onderscheiding voor redden olifanten Eerste vrije verkiezingen in Macedonië Wolkenvelden !3e jaargang no. 267 aandag 12 november 1990 KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULSTZIERIKZEE KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL )ud-voorzitter Uro overleden Begrip Achterban PvdA ontevreden over kabinetsbeleid Baker Gevaren Miljarden NK-valscherm Boksers Doelpuntloos ANTIEK GEVRAAGD exci.'aïf kosten.1 De meest complete gezinsauto. Veel bewolking, maar weinig zon en overwegend droog. Matige wind uit zuid tot zuidwest. De middagtempera- tuur ligt rond de 10 graden. ijzelaars vragen hulp kabinet N HAAG (GPD) - Veertig Ne- Irlandse gijzelaars in Bagh- [d hebben in een open brief de Nederlandse regering en Jt parlement gevraagd stap- |n te ondernemen om hen vrij krijgen. De gijzelaars schrij- in dat het kabinet de plicht eft Nederlandse burgers te [schermen. inister Van den Broek (buiten- idse zaken) zal de brief van- iag in Brussel bespreken tij- ns een EG-vergadering van de inisters van buitenlandse za- n over de Golfcrisis. Van den oek zal daarbij geen nieuw Ne- rlands standpunt op tafel leg- n over pogingen om de gijze- ars vrij te krijgen. Initiatieven artoe moeten onder VN-vlag aatsvinden, zo is het stand- mt. Ook het kabinet zal zich er de brief buigen, de brief schrijven de gijze- ars: ,.Wij zijn van mening dat u leiders en vertegenwoordi- rs van het Nederlandse volk plicht heeft om Nederlandse ïrgers te beschermen met alle liddelen die daarvoor te uwer schikking staan. Wij vinden t het absoluut niet zo kan zijn it u Nederlanders kunt opoffe- n voor enige politieke doelstel ling, temeer nu al twee EG-lan- den hun burgers vanuit Iraq hebben kunnen thuisbrengen. De starre houding van de Neder landse regering lijkt onder de huidige omstandigheden te lei den tot verlenging van onze gij zeling en mogelijk zelfs tot het in gevaar brengen van onze le vens". De brief is een direct gevolg van de missie van oud-bondskanse lier Willy Brandt, die tien Neder landse gijzelaars wist vrij te krij gen. Zaterdag al staken de over- [1LVERSUM (ANP) - Mr.dr. H. Slotemaker, oud-voorzit- ;r van de Avro, is -naar nu pas ekend is geworden- woensdag zijn woonplaats Ascona witserland) overleden. Hij erd 86 jaar. lotemaker was van 1964 tot 971 voorzitter van de Avro. iok was hij enige jaren direc- ur van de KLM. SOESTDIJK - Prinses Juliana in gesprek met mevrouw V. F. Chipeto, minister van telecommu nicatie in Zimbabwe, zaterdag op Paleis Soestdijk. Daar onderscheidde prins Bernhard minis ter Chipeto met de Gouden Ark voor haar strijd tegen olifantenstropers. De prins reikte in totaal acht onderscheidingen uit aan mensen die zich bezig houden met de bescherming van flora en fauna (foto Marcel Antonisse/ANP) uraimwrggaacitoiaiiaWKBemi gebleven Nederlanders in Bagh dad de koppen bijeen. Daar bleek dat alle aanwezigen van mening waren dat het kabinet de plicht heeft iets te doen. ,,Het is gemakkelijk om in Ne derland principieel te zijn, maar de meesten hier hebben niets te doen en de omstandigheden zijn mentaal slecht", vertelde gijze laar Eijskens het afgelopen weekeinde. Volgens een andere gijzelaar, Van Thiel, is de tijd voor actie van de regering „nu en niet later. „Er heerst hier onbe grip en frustratie over de hou ding van de Nederlandse rege ring", aldus Van Thiel. Een woordvoerster van Van den Broek liet gisteren weten „alle begrip" te hebben voor de brief van de gijzelaars. Over mogelijk actie zei zij: „We doen er sinds het uitbreken van de crisis alles aan voor die mensen". Een wijzi ging van het standpunt van het kabinet zit er volgens haar niet in. Een zegsman van premier Lub bers liet weten dat ook het kabi net zich over het schrijven zal buigen. Wanneer dat zal gebeu ren, is onduidelijk. De Nederlandse vertegenwoor diger van het Rode Kruis in Irak, Tjittes, heeft inmiddels een nieuwe lijst van Nederlanderse gijzelaars bij de Iraakse autori teiten ingediend, met het ver zoek hen te laten gaan. De Iraakse ambassade in Den Haag heeft twee Nederlandse vredesactivisten een visum ver leend. De vredesactivisten wil len in Irak deelnemen aan een internationaal vredeskamp om te protesteren tegen de militaire opbouw in het golfgebied en te pleiten voor een politieke oplos sing van het conflict. De twee vredesactivisten had den geen enkel probeem om een visum te krijgen, zo vertelde een van hen, Hans Uwland, gister avond. De actievoerders zullen geen poging doen om de Neder landse gijzelaars vrij te krijgen. „Wij willen uitsluitend onze soli dariteit tonen met het Iraakse volk", aldus Uwland.' Het comité van familie van gijze laars wacht nog steeds op visa om naar Irak af te kunnen rei zen. Dominee Wouters liet zater dag weten dat elke dag uitstel voor zijn missie „onverant woord" is. Het reisgeld is nu be schikbaar, maar hij riep de far maceutische industrie op gratis medicijnen ter beschikking te stellen voor Irak. HILVERSUM (ANP) - Een meer derheid van de PvdA-stemmers is ontevreden over het kabi netsbeleid. Zo is deze groep wei nig content over het terugdrin gen van de criminaliteit (63 pro cent), de aanpak van de milieu problematiek (51) en de bestrij ding van de werkloosheid (54). Ook het beleid voor het open baar vervoer, euthanasie en de uitkeringen wordt bekriti seerd. Dit blijkt uit een enquête van het buro AGB/Intomart, waar van de resultaten zondagavond op de televisie werden bekend gemaakt. Slechts een derde van de PvdA-kiezers is tevreden over het kabinetsbeleid. De achter ban van het CDA heeft ook kri tiek, maar die is minder sterk. ONDON (RTR) - De Iraakse resident Saddam Husayn leeft zondag opgeroepen tot een ialoog om de Golfcrisis op te ossen. Hij stelde echter wel de oorvvaarde dat bij zulke be- iprekingen de regionale veilig- leid met de Palestijnse kwestie ils eerste punt op de agenda laat. Gevraagd door het Britse elevisiestation ITN of Irak be- eid zou zijn zich uit Kuwayt te ug te trekken, antwoordde hij: We zijn bereid om een nieuwe, iraehtige dialoog aan te gaan at betreft de eisen voor veilig- leid in onze regio", laddam verklaarde dat de Iraakse invasie en annexatie an Kuwayt gezien moest wor- len in de context van de gehele eiligheid in het gebied. Hij zei iat er sprake was van een sa menzwering tegen Irak vanwege laghdads standpunt over Pale- itina. Als alle betrokken partijen het Jelang van deze feiten erkennen n rond de tafel gingen zitten, dan zijn we ervan overtuigd dat deze partijen serieuze en diep- aande oplossingen zullen berei ken voor alle onderwerpen in het voorste gelid van de Palestijnse kwestie", zei de Iraakse leider. De Chinese minister van buiten landse zaken, Qian Qichen, is zondag in de Iraakse hoofdstad Baghdad aangekomen waar hij een ontmoeting zal hebben met Saddam Husayn. Het is voor het eerst dat een minister van bui tenlandse zaken van een perma nent lid van de Veiligheidsraad Irak bezoekt sinds de inval in Kuwayt. China kan een veto uit spreken tegen eventuele militai re acties door de VN. Iraakse functionarissen beschouwen Qians bezoek dan ook van het grootste belang. China eist dat Irak zich uit Ku wayt terugtrekt, maar is van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad het minst ge neigd een militaire actie goed te keuren. De Iraakse minister van buiten landse zaken Tareq Aziz verweet zijn Amerikaanse collega Baker zaterdag bezig te zijn met het voorbereiden van een oorlog. Baker beëindigde zaterdag een achtdaagse reis langs een aantal hoofdsteden van „bondgeno ten". Hij zei zaterdag na een on derhoud met de Franse presi dent Mitterrand dat het anti- Iraaks bondgenootschap „een drachtig en hecht" is, maar liet zich niet uit over geruchten of Frankrijk al of niet bereid is mee ten strijde te trekken tegen Irak. TOKIO - Agenten in burger houden de omgeving in de gaten rond de parkeerplaats voor VIP-auto's op het vliegveld van Tokio. Daar arriveerden het afgelopen weekeinde tientallen buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders in verband met de kroning van daag van de Japanse keizer Akihito. Namens Nederland is kroonprins Willem Alexander naar Tokio gereisd, waar uiterst scherpe veiligheidsmaatregelen zijn getroffen na dreigementen van extreem-linkse groeperingen dat zij de plechtigheid zullen verstoren foto KitamuralAFP) SCHIEDAM (GPD) - Een 22-ja- r>ge Schiedammer is zondag- worgen na een inbraak doodge schoten door de politie van zijn woonplaats. De man werd na verzet dodelijk getroffen door hvee kogels en overleed tijdens bet vervoer naar een zieken huis. De rijksrecherche stelt een on derzoek in naar het wapenge- bruik van de twee agenten. Er is door hen minimaal drie keer een schot afgevuurd. Intussen is vastgesteld dat de inbreker niet heeft gevuurd. De schietpartij deed zich voor in het winkelcentrum van een nieuwbouwwijk in van Schie dam. Omwonenden hoorden 's nachts glasgerinkel en waar schuwden de politie. Toevallig feed een surveillancewagen in de directe omgeving. De twee agenten reden hun wagen het winkelcentrum in en ontdekten een ingeslagen ruit in een win kel. Volgens politiecommissaris Van Hof kwam een van de uitgestap te agenten oog in oog te staan met de dader. „Deze verliet door de ingeslagen deurruit de winkel en richtte daarbij een pistool op de agent. Onder dreiging met het wapen ging hij er vandoor. De agenten waren in dekking ge gaan achter hun auto. Zij riepen dat ze van de politie waren en sommeerden de inbreker te blij ven staan. Hierbij viel een waar schuwingsschot". De dader draaide zich om na het waarschuwingsschot en richtte wederom zijn pistool. De agen ten schoten gericht terug, waar na de'dader op de grond viel. DEN HAAG (GPD) - De PvdA houdt onverkort vast aan de koppeling tussen lonen en uit keringen. „Als het rijk krap bij kas zit, mogen de uitkeringsge rechtigden daar niet als eersten voor opdraaien. Er is dan ook geen reden om van de koppeling af te wijken", zei de vice-fractie- voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, Leijnse, het afgelopen weekeinde. Leijnse reageerde daarmee op uitlatingen van premier Lub bers dat de koppeling in de geva renzone zit nu de lonen wat har der lijken te stijgen dan voorzien en ook het aantal uitkerings trekkers niet echt omlaag wil. Bovendien is de financiële toe stand van de rijksoverheid zoda nig, dat dit mogelijk een extra voorwaarde zou moeten zijn in de afweging of de koppeling on verkort gehandhaafd kan wor den. Leijnse noemde het jammer dat de eerste minister met zijn uit spraken onrust zaait bij de uit keringstrekkers. „Dat terwijl er op 1 januari aanstaande niets aan de hand is en de uitkerings trekkers er gewoon op basis van de koppeling 15 tot 25 gulden netto per maand bij krijgen. Op 1 juli 1991 zal dat nog een keer gebeuren. Er wordt dus in feite gesproken over 1992 en latere ja ren", aldus Leijnse. Volgens de PvdA-voorman staat de welvaartsvastheid van de uit keringen niet ter discussie „ook niet als we grote begrotingspro blemen bij het rijk hebben". Er is dus. aldus Leijnse, geen enkele reden om de koppeling ter dis cussie te stellen. Op de vraag of de zaak de PvdA een kabinets crisis waard is, zei Leijnse: „Ik hou niet zo van voortdurend met crises dreigen. Hoe vaker je het doet, hoe minder geloofwaardig het wordt. Het is natuurlijk niet verwonderlijk dat de PvdA zich juist zo druk maakt over die kop peling". PvdA-staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) stelde het afgelo pen weekeinde dat de koppeling nooit ten koste van alles te ver dedigen is. Zij zei echter de geva ren die Lubbers schetste voor de koppeling, niet te zien. Volgens Partijvoorzitter Gysi van de Duitse PDS, opvolger van de ■voormalige Oostduitse commu nistische partij, moet er voor zorgen dat tachtig procent van het miljardenvermogen van de partij ten goede komt aan 'doeleinden van O algemeen nut'. w De Brouiuersdam was het afge lopen weekeinde het decor tij dens Het Nederlands kampioen schap valschermzweven. De stichting Valscherm Zweven Zeeland uit Burgh-Haamstede tekendemet succes, voor de or ganisatie van dit evenement, dat kon rekenen op grote publieke belangstel- C ling. w Voetballers veranderden gister middag plotseling in boksers tij dens de wedstrijd FC Gronin- gen-Feyenoord. Drie spelers werden uit het veld gestuurd en naar aanleiding van de tv-beel- den zullen waarschijn lijk nog meer daders O gestraft worden. w Vlissingen heeft nu al in vier competitiewedstrijden de netten niet kunnen vinden. Ook in Em- men werd deze machteloosheid de Zeeuwse profs fataal. Met dank aan de arbiter wonnen de Drenten Q met 1-0. w (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri kaanse federale politie, de FBI, heeft jarenlang een geheim dos sier bijgehouden over schilder Pablo Picasso hoewel deze nim mer in de Verenigde Staten is geweest. Met het dossier werd gestart in 1944 uit bezorgdheid over de 'communistische sym pathieën' van de schilder, aldus de New York Times van zondag. Ook nu nog, 17 jaar na de dood van Picasso, bevindt diens dos sier zich in de archieven van de FBI. Documenten uit het dossier-Pi- casso, waarop de Times op grond van de Wet op de Vrijheid van Informatie de hand heeft weten te leggen, bewijzen dat hoge Amerikaanse functionaris sen zich jarenlang zorgen heb ben gemaakt over de invloed van Picasso op de Amerikaanse publieke opinie. Die zorgen werden accuut in 1944, toen de schilder lid werd van de Franse Communistische Partij. In 1945 schreef de beruch te FBI-directeur J. Edgar Hoov er zijn agent bij de Amerikaanse ambassade in Parijs: „Alles wat je verneemt over Picasso moetje aan ons doorgeven, omdat de kans bestaat dat hij naar Ameri ka komt". De documenten tonen aan dat ontmoetingen die Picasso had, zijn kontakten, zijn privéleven, alles van belang was voor de on derzoekers van de FBI. Een van Advertentie voor a.s. antiekveiling KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. Verhage Middelburg Tel. 01180-27639 de documenten, gedateerd 16 ju ni 1950, beschuldigt de schilder van spionage voor de Sovjetu nie, maar zonder nadere uitleg. De aan de Times ter beschikking gestelde documentatie is niet volledig. Sommige passages zijn geschrapt en andere documen ten ontbreken geheel. Volgens de FBI is dat gedaan vanuit een oogpunt van „privacy, bronnen- bescherming en de nationale veiligheid". De documenten die wel aan de Times ter hand zijn gesteld, be wijzen dat de FBI het Picasso- archief nog tot 1971 - de schilder was toen 89 - heeft bijgehouden. SKOPJE (DPA/AFP) - Bij de eerste vrije verkiezingen van na de Tweede Wereldoorlog in de zuid-Joegoslavische republiek Macedonië is de opkomst zon dag hoog geweest. Dat heeft de kiescommissie in de hoofdstad Skopje bekendgemaakt. De einduitslag wordt eerst in de loop van dinsdag verwacht. In ternationale waarnemers uit Canada en de Verenigde Staten hebben geen onregelmatighe den geconstateerd. Om een uur 's middags had al meer dan vijftig procent van de 1,3 miljoen kiesgerechte Mace- doniërs zijn stem uitgebracht. Voor de 120 zetels in het eenka- merige parlement in Skopje heb ben zich ruim 1100 personen, verenigd in bijna twintig partij en. kandidaat gesteld. Ter Veld zullen besluiten die het kabinet buiten de koppeling moet nemem om de eindjes in fi nanciële zin na 1991 aan elkaar te knopen, ook effecten hebben voor de uitkeringstrekkers. Door de koppeling aan te tasten, zou men dus twee keer gepakt worden, iets dat Ter Veld van de hand wees. In een dagblad-interview heeft minister De Vries (sociale zaken) laten weten dat het schrappen van de koppeling voor hem een bepaald niet voor de hand lig gende oplossing zou zijn om het kabinet uit de financiële proble men te helpen. Ook het doorbre ken van een koopkrachtgaran tie voor uitkeringstrekkers, is voor De Vries op dit moment niet aanvaardbaar. (Advertentie) Bel voor dealeradressen: Abimex Ridderkerk 01804 - 40404 V"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1