er jaar dag val ierlij nse Muur :onder feest Samenwerking Moskou en Bonn Warm welkom gijzelaars Het is fantastisch om weer vrij te zijn Bush geeft Saddam nog twee maanden KE week-in week-uit .ubbers: loonstijging dit jaar al driekwart procent te hoog Bewolkt |33e jaargang no. 266 laterdag 10 november 1990 mm ALLERLAATSTE AANBIEDING! AKANTIELAND Ihekhar nieuwe Iremier India mÊÊÊÊÊÊÊaÊtmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmtMÊmmm [utolease Zeeland B.V. Kristallnacht Tien vrijgelaten Nederlanders op weg naar huis Ontvangst TOT VANAVOND... .Términus 21 en verder Gladio Mammoetbot Achterblijvers Twijfels ANTIEK GEVRAAGD 1 1 Een hele dag spetterend zier voor maar vijf gulden! DORIA& \jeel bewolking en af en toe nog een glimp zon. Later dikkere bewolking en kans op neeslag. Matige zuidelijke wind. Middagtemperatuur 9 graden. MM V Nog enkele 1990-showmodellen. Nog enkele Alpenkreuzer 1991 modellen met 500,- winterkoning. En nog enkele caravans en Alpenkreuzers uit verhuur (1990-modellen). Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES oppeling uitkering in gevaar N HAAG (GPD) - Premier bbers denkt dat het heel [oeilijk zal worden om de kop- iling van lonen en uitkeringen de jaren na 1991 te handha- n. „De koppeling begint ge- arlijk dicht tegen de kriti- he grens te komen", zei pre- i Hirr Lubbers gisteren na afloop ji de ministerraad. „De kop- ■ling staat nu ter discussie", t kabinet discussieerde giste- voor het eerst over de voor- larden waaronder de koppe- ig losgelaten zou moeten wor- in. In het regeerakkoord staat it de koppeling tussen lonen uitkeringen niet gehand- afd kan blijven, wanneer de |nen sneller stijgen dan voor- n of wanneer het aantal uitke- gsgerechtigden veel hoger irdt dan verwacht. Raad van State en een meer- U DELHI (AFP/RTR) - De so fist Chandra Shekhar is vrij- tot nieuwe premier van In- a benoemd door president Ra- Jaswamy Venkataraman. De Inoeming komt na de politie- crisis als gevolg van een ge- hil tussen hindu-fundamenta- Iten en de Indiase moslim-ge- ]eenschap over de bouw van hindu-tempel in Ayodhya, lOkm ten oosten van New Del- liekar (63) zal vandaag al wor- In beëdigd en zal dan ook en- lle leden van zijn toekomstige (gering voorstellen. Hij heeft i de politieke partijen te jllen oproepen gemeenschap- llijke punten te vinden om let land te dienen". derheid van de Sociaal-Econo mische Raad hebben zoals ge meld geadviseerd nog een derde voorwaarde aan de koppeling te stellen. Zij menen dat ook wan neer de toestand van de schat kist daartoe aanleiding geeft, de koppeling losgelaten zou moe ten worden. Volgens Lubbers is de discussie over de koppeling geen theoreti sche meer. „De loonstijgingen zijn dit jaar al een half tot drie kwart procent te groot. In 1991 dreigen de lonen zelfs een vol procent meer te stijgen dan in het regeerakkoord was voorzien. Bovendien stijgt het aantal ar beidsongeschikten nog steeds", aldus Lubbers gisteren. Een beslissing over de derde voorwaarde (de toestand van 's lands financiën) heeft het kabi net voorlopig uitgesteld, ook al omdat de PvdA-ministers niets voelen voor die derde voorwaar de aan de koppeling. Premier Lubbers wees erop dat de derde voorwaarde weieens volstrekt theoretisch en dus overbodig zou kunnen worden, als blijkt dat op grond van de loonstijging en het aantal arbeidsongeschik ten de koppeling toch al niet te handhaven is. In januari maakt het kabinet de zogeheten 'tussenbalans' op. Dan moet worden besloten hoe veel er nog bezuinigd moet wor den in de rest van de kabinetspe riode. Daarbij staat ook de kop peling tussen lonen en uitkerin gen ter discussie. De PvdA heeft zich tot nu toe fel verzet tegen el ke aantasting van de koppeling en voelt dus ook niets voor de in voering van een derde voorwaar de aan de koppeling. „Dat druist lijnrecht in tegen on ze opvatting over sociale rechtvaardigheid. Ik zie dus niets in het bevriezen van of kor- Van onze correspondent) pRLIJN - Een jaar geleden 1 de Muur en vierden hon- Irdduizenden Berlijners uit lost en West een gigantisch Iraatfeest. Nu, een jaar later Borstelt de stad met de gevol- In. Bijna een derde van de lestberlijners wil de Muur te il!, zo bleek uit een recente opi- le-onderzoek. Ze voelen zich ■veilig- en klagen over de inva- kvan de „Ossies". leen feeststemming dus in Ber in. wel de onthulling van een Idenksteen door Walter Mom- |r burgemeester van het Istelijke deel en zijn collega Ti- I Schwierzina uit het Oosten, |n de Bornholmerstrasse, de Tgrensovergang waar het alle- Advertentie Sterk in ieder merk EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Advertentie '=iaaag, zaterdag |an 14-16 uur signeert Piet Quite zijn nieuwe boek Barsten in de Fles'. Jongensjaren in Vlissingen 1940-1947 Boekhandel Bikker Walstraat 94, Vlissingen ten op uitkeringen", aldus PvdA-voorzitter Marjanne Sint deze week in het CDA-blad CD- Actueel. Sint meent dat er op het moment geen sprake is van een onverantwoorde loonstij ging of groei van de werkloos heid die het afzien van de koppe ling rechtvaardigen. De vakcentrale FNV toonde zich vrijdag bezorgd over de richting waarin de discussie binnen het kabinet zich beweegt. Het kabi net heeft bij zijn aantreden van de vakbeweging het voordeel van de twijfel gekregen omdat herstel van de koppeling in het regeerakkoord werd opgeno men. Als het kabinet zou beslui ten de koppeling af te schaffen, ontvalt de basis aan deze rege ring, aldus een FNV-woordvoer- der vrijdag. „Dan hoeft het voor ons niet meer". De FNV vindt dat bij een tegen vallende economische ontwik keling alle burgers de lasten ge lijk moeten dragen. Het kan niet zo zijn dat alleen de mensen met een minimuminkomen de dupe worden door het afschaffen van de koppeling. De voorzitter van het CNV, Henk Hofstede, vindt dat minis ter-president Lubbers rijkelijk vroeg is met zijn uitspraken over de koppeling. De onderhande lingen over nieuwe cao's begin nen op zijn vroegst begin janua ri. De grote cao's lopen pas op 1 april af. „Dan is het nogal voor barig om nu al vast te stellen dat de uitkomsten ervan te hoog zijn". maal een jaar geleden begon. Na de onduidelijke mededeling over reisvrijheid van het toen malige Polit-bureaulid Scha- bowski, bestormden en jaar ge leden duizenden Oostberlijners deze grenspost om „even te gaan kijken in het Westen". De Muur viel en tot de dag van vandaag strijden ex-communis tische leiders als Egon Krenz, Schabowski en ex-stasi-officie- ren om de eer wie het groene licht heeft gegeven. De feiten wijzen echter naar de plaatselij ke grenswacht-commandanten. Zij probeerden bevelen te krij gen van de oude communisti sche garde en toen dat niet lukte handelden ze op eigen houtje: Open de poort. Op de negende november viel niet alleen de Muur, maar ontke tenden de nazi's 52 jaar geleden ook een program die de geschie denis is ingegaan als de „Rijks- kristalnacht", de nacht dat de joodse synagoges brandden. In Berlijn riep de voorzitter van de Centrale Raad der joden in Duitsland, Heinz Galinski, de Duitsers op deze „barbarij" niet (Slot zie pagina 3 kolom 6) Sovjet-president Gorbatsjov (rechts) werd gisteren bij het begin van zijn tweedaags bezoek aan Duitsland ontvangen door Bonds president Von Weizsacker, die zijn gast hier vriendelijk bij de arm vat. In het midden de echtegenote van Gorbatsjov, Raissa, die een al even vriendelijk gebaar maakt naar Marianne von Weizsacker. De Bondspresident prees de rol die zijn gast bij de Duitse hereniging heeft gespeeld. „Zonder de steun van de Sovjetunie was het niet tot een Duitse hereniging gekomen", zo zei Von Weizsac ker (foto DPA) (Van onze correspondent BONN-BERLIJN - De Russische president* Mikhail Gorbatsjov en Bondskanselier Kohl hebben vrijdag in Bonn de verdragen ondertekend die voor de komende 20 jaar de vreedzame samen werking tussen beide staten regelen. Gorbatsjov en Kohl stel den na de ondertekening, precies een jaar nadat de Berlijnse Muur openging, dat nu definitief een streep is gezet onder de Koude Oorlog. Moskou en Bonn zullen nooit meer geweld tegenover elkaar ge bruiken, erkennen de bestaande grenzen en geven elk land het recht zelf te bepalen welke koers het zal varen. Het verdrag verplicht beide staten tot nauwe samenwerking op alle gebieden, waarbij Moskou erkent dat de vrije-marktecono- mie de sleutel is tot welvaart voor iedereen. Het is de meest uitge breide samenwerking die de Sovjetunie ooit met een kapitalis tisch land heeft afgesloten. Gorbatsjov gaf toe dat de Russen aangewezen zijn op Duitse hulp. Kohl wil echter dat de hele EG zich inzet voor hulp aan Moskou. De twee landen nodigden alle landen uit zich bij het niet-aanvals- verdrag aan te sluiten. Gorbatsjov sprak de hoop uit dat het do cument ook na het verstrijken van de termijn van 20 jaar een „traktaat van eeuwige vrede" wordt. Kohl zal Gorbatsjov vandaag ontvangen in zijn prive-woning in Oggersheim, 75 kilometer ten zuiden van Frankfurt. FRANKFURT/UTRECHT (ANP) - Veel tijd kregen de tien door Irak vrijgelaten Nederlan ders vrijdagavond niet voor hereniging met hun familie op het vliegveld van Frankfurt. Kort nadat zij met de Airbus A300-600 van Lufthansa waren geland, werden zij naar een spe ciaal ingeschakelde Fokker 27 van de Koninklijke Lucht macht gedirigeerd die hen naar de vliegbasis Soesterberg zou brengen. Vandaar gingen ze per bus naar het Holiday Inn Hotel in het centrum van Utrecht. Onder de groep van tien zijn zes ouderen en twee studenten, al dus het ministerie van Buiten landse Zaken. De tien zijn A. Al berts, F.A. Muller, F. Pino, M.M. van der Poel, G. Sie, J.P.H. Ver berk, G.A. Klaui, A.H.M. Slaats, E. Bakker en F.H. Hylkema. Bui tenlandse Zaken weigert plaats namen te geven om de privacy van de familie te beschermen. De groep is geselecteerd door de Iraakse autoriteiten op basis van lijsten met namen van oude re en zieke Nederlanders en van studenten, die door de Neder landse ambassade zijn ver strekt. Het Familiecomité van de Ne derlandse gijzelaars is „uiterma te verheugd" over de vrijlating, zo zei hun woordvoerder ds. Wouters. Een van vrijgelatenen is de zoon van drs. P. Bakkér, een lid van het comité. De Duitsers hadden in Frank furt een groots opgezette en strak geregisseerde ontvangst voor de ex-gijzelaars opgezet. In een hangar was een buffet voor de familieleden aangericht. Als laatste daalde Willy Brandt de trap af die als een held werd bin- Advertentie Want zelfs van een gewone zaterdag avond maakt Terminus een feest! Al eens geprobeerd? Uw feestavond begint met bellen: 01100-30085. TOT VANAVOND! HOTEL RESTAURANT [STATIONSPLEIN 1 - GOES Als een der eersten was Ed win Bakker in Frankfurt uit het vliegtuig, om zich in te la ten omhelzen door zijn vrien din. „Het is een cliché, dat weet ik, maar het is fantas tisch om weer vrij te zijn", al dus de Holtenaar. Studiege noot Frank Hylkema uit Ne- den reageerde iets minder uit bundig, maar daarom niet minder enthousiast. „Ik voel me uitstekend en ben blij weer thuis te zijn". De twee studenten gingen bijna ten onder in de chaos en de emo ties op de luchthaven. De een jubelend, de ander huilend viel in de armen van de afha lers. Bakker en Hylkema, tijdens hun vakantie begin augustus in Baghdad gestrand, maak ten een redelijk fitte indruk. Hylkema: „Materieel gezien heb ik weinig te klagen gehad, alleen die onzekerheid dat je niet weet wat er gebeurt. Dat vreet aan je". Ook de angst van een oorlog was hem niet in de koude kleren gaan zitten. Edwin Bakker noemde het af scheid van de Nederlanders die moesten achterblijven 'pijnlijk'. „Zij hebben onze steun nodig. Ik weet nu pre cies hoe het voelt en wat zij no dig hebben: steun, brieven en persoonlijke aandacht". Volgens een andere ex-gijze laar, Jan Verkerk, was van ja- louzie bij de achterblijvende Nederlanders geen sprake ge weest. „Iedereen heeft het sportief opgenomen en ons een behouden thuiskomst toe gewenst (foto ANP) Britten bijten naar Moeder Europa. Verder in de bijlagen Week-Uit en Week-In: Bij Dishoek begint de onderwereld Virginia, een modern sprqokje van Victor Varangot Maj Sjöwall schreef met de Nederlander Thomas Ross 'De vromv die op Greta Garbo leek' Alle symfonieën van Mozart door Ton Koopman Een nieuwe va riant van het Englandspiel Mariniers van een vergeten strijd Russen enteren Greenpeace-schip Wielrenners zoeken heil in 'wil de' wedstrijden Patrick Braam zwemt iveer. In België wordt in de pers gespe culeerd over de rol van een ge heimzinnige NAV O-organisatie Gladio bij onder meer de bloedi ge aanslagen op supermarkten door de Bende van Nijvel. In Ita lië is een rechter bezig met een onderzoek naar de dienst. Het Nederlandse ministerie van de fensie wil niet bevesti gen dat Gladio hier ac- O tief was. O De amateur-geoloog Johan Ver- planke meent bij Nieuwvliet een duizenden jaren oude mam moetbot te hebben gevonden. Het pre-historische bot werd, met een grote hoeveelheid ande re fossielen, door een zandzuiger aan de op- Q pervlakte gebracht. w nengehaald. Vanaf een podium sprak hij de naar het vliegveld gekomen familieleden en de ex- gijzelaars toe. Die hadden echter voornamenlijk aandacht voor elkaar. Behalve 120 Duitsers en tien Ne derlanders bracht het vliegtuig twintig Italianen, twaalf Brit ten, twee Amerikanen en een en kele Ier, Zwitser, Noor, Griek, Portugees, Belg en Luxembur ger met zich mee. De enige Nederlander die in Frankfurt achterbleef was ex- gijzelaar Klaui. Hij is in dienst van een Duitse firma en hoorde donderdagavond om half twaalf van de Nederlandse ambassade dat hij naar Nederland kon ver trekken. Zijn eerste reactie was dat hij het uitermate triest vond voor de achtergebleven mensen. „Hoe minder er achterblijven in Irak, hoe minder er aandacht voor hen komt. Dat is triest", al dus Klaui. Hij schat in dat de si tuatie voor de achterblijvers psychisch erg moeilijk is. Zijn fa milie, die hem zo snel mogelijk mee naar huis wilde nemen, riep alleen de pers nog toe: „Laat de Nederlandse regering Luns of zo sturen, want ze moet iets doen voor de gijzelaars". Voor de Vara-radio verklaarde de Nederlandse ambassadeur in Irak, Van Dam, dat de psychi sche gesteldheid van de achter gebleven Nederlandse gijzelaars er niet beter op is geworden. „Ie dereen had toch een beetje hoop om mee te mogen en als je ande ren dan ziet gaan is dat niet pret tig," aldus Van Dam. Er zijn vol gens hem nog 145 Nederlanders in Irak en drie in Kuwayt. (zie ook pagina 7) WASHINGTON/BAGHDAD/ LONDEN (AFP/RTR/DPA/UPI) - De Amerikaanse president George Bush geeft de Iraakse leider Saddam Husayn nog twee maanden de tijd om zich uit Kuwayt terug te trekken. Volgens Amerikaanse waarne mers valt dit op te maken uit de uitlatingen van de Amerikaan se president tijdens de perscon ferentie van donderdag. Bush kondigde op de persconferentie ondermeer de zending van nog eens „een behoorlijk contin gent" Amerikaanse militairen naar het Golfgebied aan. De Amerikaanse krant „Was hington Post" meldde vrijdag het aantal Amerikaanse militai ren dat in het kader van de laat ste troepenzending naar de Golf wordt gestuurd 200.000 man be draagt. De krant zegt zich te ba seren op informatie die het van bronnen rond het Pentagon heeft gekregen. De Amerikaanse minister Ja mes Baker (buitenlandse zaken) liet vrijdag weten dat een VN-re- solutie die militair ingrijpen te gen Irak sanctioneert wel wense lijk maar niet per se noodzake lijk is. Baker kwam vrijdag vanuit Moskou in Londen aan waarna hij een onderhoud had met de Britse premier Margaret That cher. Baker is bezig met een achtdaagse rondreis door het Midden-Oosten en Europa waar hij de bereidheid onder de bond genoten polst om militaire actie te ondernemen tegen Irak. Thatcher stelde na het onder houd dat „de militaire optie wordt gebruikt als Irak zich niet terugtrekt uit Kuwayt". De Amerikaanse minister liet eerder op de dag weten dat hij tijdens zijn rondreis de indruk had gekregen dat de meeste lan den van de anti-Iraakse coalitie bereid zijn tot militair ingrijpen, mochten de VN-sancties tegen Irak niets opleveren. Een func tionaris van Bakers ministerie verklaarde echter in Moskou dat de VS er niet zeker van zijn of Frankrijk daadwerkelijk bereid is mee te vechten tegen Irak als het besluit mocht vallen om de strijd met Saddam Husayn aan te gaan. „Ik heb geen twijfel over de inzet van de Saudische strijd krachten of de andere troepen met uitzondering van wellicht de Syriërs en de Fransen. Baker heeft vandaag een ontmoeting met Franse president FranQcois Mitterrand. Sovjetpresident Michail Gor batsjov zei vrijdag tijdens zijn bezoek aan Duitsland dat inza ke de Golfcrisis „niets" de Sov jetunie en de Verenigde Staten uit elkaar kan drijven. Gorbats jov benadrukte dat zowel de VS als de SU nog steeds naar een po litieke oplossing voor de crisis zoeken. Hij voegde daaraan toe dat de wereld een front moet blij ven vormen tegen Irak om Sad dam ertoe te bewegen zich uit Kuwayt terug te trekken. (pagina 3: strijdkrachten in het Golfgebied) (Advertentie) voor a.s. antiekveiling KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. 1. Verliage Middelburg Tel. 01180-27639 iAdvertentie Dorimare is het nieuwe subtropische zwemparadijs bij Hof Domburg. Tot en met 21 december a.s. kan iedereen voor slechts vijf gulden dagelijks onbeperkt genieten van de snelstromende rivieren, de pelikaanduik, draaikolk, whirlpools, een 70-meter lange glijbaan, een peuterbad en een groot buitenbad. Aan de bikinibar kunt u terecht voor een verfrissing of een kleine maaltijd. Dat is pas buitengewoon zwemplezier, onafhankelijk van weer en wind. Bezoek ook het naastgelegen kuurcentrum van Dorimare met saunalandschap, fitness-studio, zonnebanken, eucalyptusbaden, solaria en nog veel meer. Babelweg - 4357 BT Domburg Tel. (01 188) 3230

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1